NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KANNEW ASSER IS ALTIJD GOED1COOPER SAM EN ZIJN SCHAT Nederlandsche Middenstandsbatik Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6866 EERSTE BLAD. DONDERDAG 2 OCTOBER 1830 Een overzicht in mineur. - Duitschland zit met zijn financiën aan den grond en wringt zich in alle boch ten. - 13e stad Hagen heeft al een noodkreet geslaakt. In Hamburg staken de kellners. - Nieuwe koers in de Oostenrijks'che politiek. - Generaal Feng capitu- teert. - De toestand in Spanje. - Het ontwapenings debat te Geneve. FEUILLETON KONINGSTRAAT 108a Spaarbank Bewaarkluis WEST-INDIc Salon Manshanden, Ondulation Indéfrlsable Ondulation Maroel Stakman Bossestraat 50. Telefoon 614 Het a een) wonderlijk iets en phüoaofen HEL.DERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f I.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, ld. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, fo.70, f 0.70, f 1.— Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.33. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER' JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: SO en 412 Poat-Glrorekenlner No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard). Inga®, meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 11lm 3 rogels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv, extra). Bewijsno. 4 ct. I Het Dultsche regeertngsprogramma tot saneering van de financiën is thans verschenen. Een vergaande vereenvoudi ging, in hoofdzaak van het belasting wezen (geen verhooging evenwel) is de grondslag van die voorstellen. Voor 1930 moet met een tekort van 750 tot 900 mil- lioen mark worden gerekend, waarvan 800 millioen opgeëisaht wordt voor de werkeioosheidszorg. De dekking zal dioor een bizonder fonds geschieden, door alle (maatregelen tezamen zullen de uitgaven in 1931 een milliard lager zijn dan in 1930. Deze maatregelen zijn salarisver laging boven de 1500 mark, hetgeen na berekening 120 (milioen zal opleveren. Daarnaast besnoeiing van de uitgaven, die daarvoor nog in aanmerking komen (100 millioen). Bij de werkeloo-sheidsverze- kering zal het evenwicht tusschen inkom sten en uitgaven voortaan buiten die rijks- begrooting om bereikt moeten worden, verder besnoeiing van afzonderlijke be groetingen. De vrijgezellenbelasting moet gehandhaafd blijven, ook de bijslag van 5 pot. op de inlkoixistenJbellasting, uit de verhoogde tabaksbelasting zal 167 mil lioen gehaald worden. Voor het overige wordt belastinigveihooging vermeden. Hoofdstuk II voorziet overeenkomstige loonsverlagingen als bij het rijk voor lan den, gemeenten en publiekrechtelijke lichamen, hoofdstuk III gaat over vereen voudiging van het belastingsysteem. De administratie der rijksfinanciën kost meer dan- 500 millioen mark, de onkositencoëffi- cient bedraagt meer dan 4H pet. Getracht moet worden deze onkosten te verlagen, j De rijlksvermogensbelasting zal voortaafi voor vermogens beneden 20.000 mark ver vallen. Verschillende vereenvoudigingen j en uniformeeringen zullen verder den on- kostencoëfflcienfl moeten drukken. In hoofdstuk IV worden maatregelen tot nieuwe regeling van den woningbouw voorzien. In het belastingjaar 1931 zullen 215.000 woningen gebouwd worden, waar van 165.000 ldeiine woningen uit de op brengst van de woninghuurbelasting en 60.000 met nieuw kapitaal. Buitendien wordt 40 ^millioen voorzien door den bouw van nederzettingen. Voor de financiering van dit program zijn 400 milioen mark geraamd uit de woninghuurbeiasting en 400 millioen uit hypotheek of leening. Om de huren dragelijk te maken, zullen subsi- diën uit de woninghuurbelasting verstrekt worden. Deze laatste moeten worden ver kregen door vereenvoudiging van het wo- ningbouwbedrrf (dit wordt in hoofdstuk V geregeld)). De zakelijke belastingen zijn van 600 millioen voor den oorlog tot 2200 millioen in 1930 gestegen. Dit bedrag kan eerst worden verlaagd ais de uniformee- ring van het belastingstelsel (hoofdstuk III) is afgedaan, maar zoölang kan niet worden gewacht. In het bizonder is de ver laging van de landbouwbelasting noodig wegen® het voortdurende dalen op de we reldmarkt. De bedrijfsbelasting zal met 20 pet. (200 millioen), de grondbelasting met 10 pet. (120 millioen) verlaagd worden. Tegenover deze 320 millioen staan de 400 millioen van de woiniinghuurbelasting; uit de overblijvende 80 miilioeni zal een spe ciaal fonds gevormd worden om ini de eer ste plaats de gemeenten te hulp te komen, die in bizonderen nood verkeeren. (Was dat niet iets voor de Nederlandsche belastingregeling, zoo'n potje? Dan hadden wij misschien kans ook nog wat te krijgen. Of is Den Helder geen noodlijdende ge meente meer? Verder zijn er wetten in voorbereiding om den afzet van Duitsche landbouwpro ducten in versterkte mate te verzekeren, hoofdstuk VII houdt zich bezig met de regeling van de financieele betrekkingen landen en gemeenten), hoofdstuk VIII be- (verdeeling van uitgaven tusschen rijk, paalt de hoogste grens^voor de openbare uitgaven. Door een bizonder© wet zal ge zorgd worden, dat de uitgaven,, die zooveel mogelijk verlaagd zijn, gedurende drie jaren in het rijk» de landen en gemeenten niet verhoogd mogen worden en dat hoo- gere inkomsten voor belastingverlaging gebruikt zullen worden. Dit zijn de voornaamste bepalingen uit de nieuwe regeling. Als Amerika nu te vens zoo vriendelijk i%maar een dikke streep door de oorlogsschuMen te halen, schieten we een eind in de richting. Want de welvaart van Dudtsohland is toch ook voor een 'belancrrijfc deel die van Europa. Maar daar heeft Broeder Jonathan niet mee te maken. Intusachen teekent zich de precaire toe stand in het Duitsche rijk al hier en daar demonstratief af. De stad Hagen heeft al een noodkreet geslaakt en om rijkshulp verzocht (een voorschot van 2lA millioen), daar zij geen kans ziet het tekort van 3.8 millioen voor 1930 te dekken. En in Ham burg is een groote protestbetooging ge- houdlen door het koffiehuispersoneei tegen de door den senaat (den Hamburgsohen senaat wel te verstaan) overwogen invoe ring der bier- en drankbelastlng. Alle café's, restaurants, etc. waren des mid dags te twee uur gesloten, de niet gesloten inrichtingen werden bestormd en de gas ten verjaagd. Bittere tijdlen kende ministers. De verkiezingen zullen 9 November plaats hebben. Intusschen is het wel van belang te vermelden, dat deze nieuwe ministerscrisis, die thans geëin digd is, in beteekenis de grenzen van een gewone ministerieel© crisis overschrijdt doordat zij de tegenstelling tusschen anti- marxisme en marxisme scherp naar voren brengt. Zij lijkt dan ook meer op een poli tieke crisis. Oostenrijk zoekt weer aan sluiting bij Duitschland, waarmee het voor den oorlog nauw verbonden was. Briand heeft in Genève gesproken over de een heid van Europa, en ine zoover zou een dergelijke politiek daar dus op aansturen. Maa'- het is de vraag of Briand een derge lijke eenheid bedoeld heeft. Beschouwin gen omtrent het nieuwe Oostenrijksche kabinet vindt de lezer cp.een andere plaats in dit blad. In China schijnt generaal Feng Ju-stang het verzet willen opgeven en het hoofd- m et-de-schele-oogen in den schoot van Tsjang-kai-sjek te willen neerleggen Hij heeft een onderbevelhebber gestuurd om over de voorwaarden voor capitulatie te onderhandelen. Het is overigens nog vrij wel een bende in China: communistische rooverbenden hebben in den nacht van Zondag op Maandag gr uwelijk huisgehou den in de provincie Honan. Er wordt ge sproken van 48 dorpen, die zouden zijn ge plunderd, talrijke meisjes en vrouwen zijn geroofd (niet beroofd, ofschoon ze dat mis schien ook wei zijn) en er is op verschil lende plaatsen een verschrikkelijk bloed bad aangericht. In het 21ste regiment te Foetsjou is muiterij1 uitgebroken, waarbij de regimentscommandant en verscheidene officieren zijn gedood; Vijftig muiters zijn gefusilleerd. m In Spanje is de toestand gespannen; te Santiago is de staat van beleg afgekon digd'; uit Vigo wordt gameid, dat daar de vakvereenigingen uit mpathie voor de stakers te Lugo besloten hebben tot alge- meene staking. Op .andere plaatsen is die weer afgeloopen, maar het gist overal in het land. Tenslotte na al dit nieuws in mineur ook eens een lied in majeur. De parti culiere correspondent van de N. Rott. Crt. schrijft uit Genève aan zijn blad om trent het ontwapeningsdebat in de Vol- kenbondsveraadering. Wij, hebben Dinsdag voor het eerst in de voltallige bijeenkomst van de Volken bondsvergadering een ontwapeningsdebat gehad, waarbij de sprekers inderdaad eend'gszins in eikaars argumenten tradien en niet langs elkaar spraken onder het voorlezen van te voren zorgvuldig op schrift gestelde redevoeringen. De vier redenaars, die de gave bezitten om zonder aanteekeningen te spreken en eikaars ar- In Oostenrijk is een nieuw ministerie gevormd. Wij zouden den lezer wel de na men der verschillende heeren kunnen voorleggen, maar vermoedelijk gaat het hem net «lis ons en houdt hij meer van suikerperen dan van namen van onbe Uit het Engeteoh door P. G. WODEHOUSE. 68) Willoughby Braddock voelde zich een oogenblik uit het veld geslagen. Toen vatte hij weer moed. Hij wist niet veel van de plichten van een „hullepie"; maar wat die ook mochten zijn, deze man over dreef ze toch zeker. „Nu, waarom brak hij dan den vloer op?" En Sam keek eens naar den grond, zag waar zijp excentrieke bedienae mee bezig was geweest; en hlij kreeg achterdocht. „Wat beteekent dat?" vroeg hij1, Chimp aanziende. „Precies," zeide de heer Braddock. „Wat beteekent dat?" Chimp's zenuwen waren nu weer wat gekalmeerd door hun houding. Zijn werk zaam brein was alweer bezig. „Je kunt niets doen," zeide hij; Ik ben niet ingeslopen; Ik woon hier. Ik ken de wet." „Maak je daarover maar niet moe. Wat voerdle je uit?" „Ik zocht iets," zeide Chimp norsch. „En het was er niet." „Heb jij1 Finiglass giekend?" zeide Sam snel. Chimp lachte een kort, bitter lachje. „Be dacht van wel Maar ik wist niet, dat h!jj zoo dol op een grapje was." ,3radje," zeide Sam miet nadruk. „Een boef Finglass woonde vroeger hier en hij heeft hier ergens een hoop van rijn die verijen gestopt," „Wel aillbmaohlesi Het is toch niet waar!" „Heeft die kerel iets onder den vlloer vandaan gehaald?" „Wedden van niet," zeide Chimp met veel gevoel. .„Het was er eenvoudig niet. U schijnt er alles van te weten, dus ik wil u dan wel zeggen, dat Vinkie mij; schreef, dat de rolmmel onder die derde plank van het raam af lag| in deze kamer. Of hjj aan het malen was of mij een strop wou bezorgen, weet ik niet. Maar ik weet wel, dat het er niet is. En nu ga ik maar," „Wis en waarachtig niet!" zeide 'de beer Braddock. „Och laat hem maar gaan," zeide Satm moe. „Wat geeft het oim hem neg vast te houden?" Hiji keerde zich naar Chimp. Zijn eigen teleurstelling was zoo groot, dat hij. bijna met hem sympathiseerde. „Dus je denkt, dat Finglas er per slot nog met den buit van door Is gegaan?" „Het ziet er wel naar uit" „Maar waarom ter wereld heeft hij je dan geschreven?" Chimp haade zijn schouders op. „Stapelgek, denk ik. Hij: was altijd een beetje zonderling, als hij niet aan het werk was." „Zou die andiere kerel den romimel niet gevonden heibben, Sam?" veronderstelde de heer Braddock. Sam. schudde zijn hoofd. „D&ar twijfel ik aan. Heti is waarschijn lijk hier nooit geweest. Vanavond was een vriendje van je hier," aeide hij tegen gumenten Op staanden voet te beantwoor den zijn Briand, Appionyi, Ourtius en Oecai. Zij' heibben ons dit zeldzame ontwape- ninigsdlelbat gegeven en al werden van alle zijden natuurlijk nog dezelfde be kende en uiteenloopend© gezichtspunten verdedigd, toch was in de redevoeringen van alle vier een begin van goed begrip van eikaars standpunt te bespeuren, dat de eerste voorwaarde is om nader tot elkaar te konten. Daar bovendien de heale discussie gevoerd werd op mati gen toon met het klaarblojfceijk verlangen om den tegenstander niet te kwetsen, kon men zich er over verheugen, dat na het onbeteekenend ontwapeningsdebat in de derdie commissie der volkenbondsverga dering, Dinsdag de verschillende ziens wijzen nog eens in het helderste licht rijn gesteld. DE PLANNEN TOT BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID IN ENGELAND De commisie tot goedkeuring van de plannén tot bestrijding der werkloosheid heeft eenige plannen van wegen en haven- aanleg goedgekeurd ,die 337.000 pond zul len kosten en 880 man 2 jaar aan werk zul len helpen. 't Is een bitter beetje op een aantal werkeloozen van eenige millioenenl DE ONRUST IN BRITSCH-INDIE. Een toespraak van Lord Irwin. Te Simla heeft Lord Irwin, de Onder koning, bet woord gevoerd aan een ban ket dat te zijner eere door de regeering van Punjab aangericht was. Hij gewaagde in het bijzonder van de ongehoorzaamheidsbeweging en zeide dat deze beweging de oplossing door minne lijk overleg van het Indische vraagstuk ontzaglijk veel moeilijker maakte. Irwin sprak van den „somberen oogst" welke diegenen zouden binnenhalen, die de leus „burgerlijke ongehoorzaamheid zonder geweld" verspreiden. De leiders van de zen veldocht houden openbare betoogln- gen ter eere van imannen die van moord beschuldigd rijn en kunnen zich niet vrijpleiten, als sommige hunner partij «enger,9 verder gaan op den weg van ge weld dan zij. zeiven zouden wenschen. KANTOOR DEN HELDER Chimp. „Ten minste, ik denk, dat het een vriendje was. Thomas G. Gunn noemde hij zich." „Ik weet, wie u bedoelt die stolmime eend van een Glibber. Die heeft natuur lijk niets gevonden. Ais het hier niet is, dan is het nergens. En nou ga ik maar." De heer Braddock keek hem wat ver drietig na, toen hij de deur uitschoof. Het was bitter oim den eenigen inbreker, dien hij ooit gevangen had; de deur uit te zien wandelen, alsof hlij een beleefdheidsbe zoek had, gebracht; Maar er was niets aan te doen. Sam was naar het raam gegaan en1 leunde er uit, in de duisternis Btarend „Ik moet naar Kay," zeide hlij eindelijk en keerde zich om.' „En ik moet naar de stad," zeide de heer Braddock. „Allemachtig, Ik zal beest achtig laat zijn, als ik me niet haast. Ik eet bij tante Julia." „Dat is een ellendige tijding voor haar." „O weineen, zie zal het leuk vinden. Zc iis een sportieve, oude dame." „Over wie heb je het toch?" „Over mijn tante Julia." „O, nu bonjour!" Sam verlet het vertrek en Willoughby Braddock volgde hem op korten afstand want zijn oude vriend scheen niet geneigd tot een praatje. Hij: hoorde de voordeur toeslaan en begon zijn schoenen aan t( trekken, die hij' onder aan de trap had laten staan. Terwijl hij hiermede bezig was, werd er aan de voordeur gebeld. Hl ging opendoen en zag op de trap eei ouden hoer met een witten baard staan „Ie mijnheer Shotter hier?" vroeg de oude heer. „Net hiernaast gegaan. U is zeker mijn KAPITEIN BORREN VOOR DEN KRIJGSRAAD. Naspel van den overval op Cura^ao. Heden staat de kapitein der infanterie Alexis Frederik Borren, oud 43 jaren, ge wezen oommandant der troepen op Cura- <jao, thans dienende bij. het 14de regiment infanterie, in garnizoen te Middelburg, als beklaagde terecht voor het Hoog Militair Gerechtshof. Dit brengt weder m herinne ring het gebeurde op Curagao in den avond van 8 Juni 1929 en den daaropvol- genden nacht Tegen kwart over negen suisden drie groote „trucks" het Water fort, waarvan de hoofdpoort gemoedelijk openstond, binnen. Tachtig met karabijn en kapmessen gewapende Venezolanen stortten zich als een lawine over het fort Eén groep overviel de hoofdwacht, waar zich op dat oogenblik slechts drie politie- militairen bevonden. Na moedigen tegen stand werd sergeant-majoor Vaas neerge sabeld, twee andere manschappen stortten door sabelhouwen aan het hoofd getroffen, kort er op neer. Een andere troep over vallers verraste in de eetzaal eenige mili tairen, die daar rustig zaten te eten. Hier werden eveneens eenigen gewond, onder wie de sergeant-majoor Marcusse, wiens schedel gekloofd werd, ernstig; hij over leed eenige dagen later. De rest der Vene zolanen vloog de slaapzaal in, waar eeni ge manschappen zich reeds ter ruste had den begeven. Op het lawaai stoven allen overeind om te zamen met eenige andere militairen, die zich achter de cantine had den teruggetrokken, voet voor voet het terrein te verdedigen. Het gevecht was hevig, doch kort, aangezien onze mannen ieder slechts over vijf scherpe patronen beschikte. Toen aldus weerstand niet meer mogelijk was, wisten de meesten zich in veiligheid te brengen op het plein van de gevangenis of door zich van den fortmuur in zee te laten zakken, vanwaar zij langs het strand ontkwamen. Kapitein Dorren verliet cinfl Januari het eiland en werd per half Februari inge deeld bij het 14de reg. infanterie te Mid delburg. De hem beteekende dagvaarding berust op art 95 van het Wetboek van Militair Strafrecht dat bepaalt, dat de mi litair, aan wiens schuld het te wijten is, dat eenige versterkte of bezette plaats of post, of wel de vloot of het leger of eenig deel daarvan, door den vijand wordt over vallen, gestraft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren. Indien dit misdrijf gepleegd wordt door een bevelvoerend militair, dan wordt, vol gens het tweede lid van genoemd artikel, het maximum verhoogd tot vijf jaren. Als burgerlijk ambtenaar kan gouver neur Fruytier niet worden vervolgd, om dat het gewone wetboek van strafrecht niet in dit geval voorziet. Hij kon alleen administratief worden berêcht. Coiffeur de Dames. heer Oornelius. U bent mij zeker ver geten Willoughby Braddock. Ik heb u eens ontmoet, toen ik bij mijnheer Wrenn logeerde." „O juist. En hoe lacht de wereld u toe, mijnheer Braddock." Willoughby was (maar al te Mij om hem alles te vertellen; Hij had nu juist behoefte aan een vertrouweling in rijn vreiugde- stemimiing. „Alles meer dan prachtig, dank u. Elke paar minuten verschijnen er een paar in brekers en Lord Tilbury's broek werd af gestroopt Leuk! En mijn huishoudster gaat weg." „Dat spijt mij voor u." „Hoeft niet. Dat beteeikent, dat ik nu eindelijk eens wart aan mijn leven zal heb ben. Allerlei avonturen, ziet u. Ik ben dol op avonturen." „U moest maar in Valley-Flekte komen wonen, mijnheer Braddock. Er is hier al tijd wat te doen. Nu, ik moet weer verder, nijnheer Braddock. Ik heb beloofd om ïittreksels udlt de historie van ValToy Fields aan den heer Shotter voor te lezen. Misschien stelt u er ook belang iu." „Ik ben er dol op,, maar ik moet rennen naar het diner van tante Julia," „Een anderen keer misschien." „Absoluut." HOOFDSTUK XXIX. De heer Cornelius leest rijn geschied kundige studie voor. L hebben het meermallen ongemerkt, dat Iedere vrouw in de wereld diep in haar hart het onwrikbaar geloof bergt, dat de man, wien zijl toebehoort persoonlijk aan sprakelijk 'te voor alle onaangename ge beurtenissen in haar leven. Oppervlak kige en luchthartige menschen noemen dit. ongelukjes, maar rij; wnet het wel beter. Als ze vijf imiinuten ov.r negen aan het station komt, om den trein te pakken, die om vijf minuten voor negen weggaat! dan weet ze, dat haar Henry daarvoor verantwoordelijk is, net zooals den vorigen dag door zijn toedoen een regenbul op haar nieuwen hoed neerdaalde. Maar Kay w s werkelijk iemand van de bovenste pllank. Ofschoon ze diep in haar hart overtuigd was, dat die nalatigheid van nu wijlen den heer Edward Finglass om do ;k wladjik-verknegen goeder-en onder den vloer van die lovenslaapkarner te verber- gen, zou hebben kunnen worden verme den, als Sam wat ondernemender was ge weest en wat mieer gezond' verstand had getoond, toch uiltte ze geen woord van verwijt. De wij'ze, waarop ze het slechte nieuws ontving,, toen hij haar dadelijk nadat hij buiten: kwam; op het grasveld van San Rafel zag slaan en hiji de heg overkloim om het haar onverwijld mede te deelen, was zoodanig, dat hot eens en voor altijd zijn geestdriftig© waiaidleering over haar goede eigenschappen bevestig de. Waar anderen gemokt zouden hebben, toonde zij slechte deelneming. En daar mede was ze nog niet tevreden, maar ze redeneerde de ramp eenvoudig weg. „Wat doet het er toe?" zeide ze. „We hebben elkaar toch." (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1