KANNEW ASSER T ucnfvöArf NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEOICOOPER SAM EN ZIJN SCHAT Uw oude dag een lust! Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE RugpijnNierenPillent No. 6867 EERSTE BLAD. ZATERDAG 4 OCTOBER 1930 58ste JAARGANG Engeland en de Dominions. - Het nieuwe Duitschc regeeringsplan. - Mussolini en de crisis in Italië. - Het Oostenrijksche ministerie. ERKEND DE BESTE FE UILLETON Salon Manshanden, URANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f I.JO; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3,20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f i. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 rogels 40 et., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v d blad en met br. onder po. 10 ct. p. adv, extra). Bewijsno. 4 ct. Wij hebben medegedeeld, dat Engeland! dezer dagen1 een conferentie hield met zijn dominions. Woensdag is deize „imperiale conferentie", waaraan de eerste ministers der dominions deelnemen, door MacDonald geopend. Zes weken lang zal zij de heeren aan het werk houden in de eerste plaats zal getracht moeten worden een praktische uitvoering te geven aan de in 1926 vastge stelde formule van gelijkheid. Op het ter rein van de ontwapening vooral is de toe stand verontrustend, aldus MacDonald, en het vraagstuk der algemeene depressie in den wereldhandel is maar niet door één enke land tot oplossing te brengen. De eerste minister van Canada vroeg waarom men niet nog een stap verder ging en trachtte zelfbeschikkingsrecht met eenheid te harmonieeren. Het succes van de con ferentie zou afhangen van wat men aan imperiale economische samenwerking zou bereiken. De bronnen van het Britsche ge- meenebest zijn rijk genoeg om een vasten grondslag van welvaart te vormen. De ver schillende kroonlanden en koloniën zou den elkander voldoende belangrijke mark ten kunnen geven, die in groote mate el kanders producten zouden kunnen op nemen. De eerste minister van Zuid-Afrika, Hertzog, vroeg om uitbreiding van voor keurstarieven tusschen de landen van het Britsche gemeenebest, hetgeen recht streeks leidt tot protectionisme. Belang rijk was hetgeen zijin plaatsvervanger in de Kaap-provincie, dr. Malan, in een rede te Somerset-East zeide: Onze constitutioneel© vrijheden zijn on afhankelijk. Ons recht om ons van het moederland af te scheiden, moet als defi nitief geregeld dodr ons parlement wor den beschouwd. Mijns inziens heeft de Imperiale Conferentie alle reden tot be staan verloren. Belangrijker nog dan het recht van afscheiding is die kwestie van oorlog of vrede. Na er op te hebben ge wezen, wat door Genève en door het Brit- shce rijk is gedaan om den oorlog te be strijden, zei dr. Malan, dat de Zuid-Afri- kaansche Unie, in welke omstandigheden ook, het volste recht heeft neutraal te blij ven. Wit gelooven niet in het stelsel van eenheid en ondeelbaarheid van de kroon, waardoor de koning automatisch onafhan- keliike volken in een oorlosr kan betrek ken, dien zij zeiven niet hebben verklaard. Donaerdagmorgen 10 uur zijn de aange kondigde besprekingen van dr. Brüniing met de partijleiders over het finantieele en economische program van de rijksre- mm geering aangevangen. Deze werdlen Vrij dag voortgezet. Het program heeft, zooals wfj reedis hebben medegedeeld, over het algemeen een goede pers. Een belangrijk blad als de Londensche Financial Times schrijft erover: Het financieele programma der Duitsche regeering toont aan, dat de vaste wil be staat, den financieelen chaos waarvan men het bestaan reeds lang wist, en die tenge volge van de langdurige debatten over zijn oorzaak, nog verergerd: is, uit den weg te ruimen. Wanneer dit plan mocht worden verwe? zenliikt, dan heeft men alle reden om aan te nemen, dat in Duitschland het vertrou wen terug zal keenen dat absoluut nood zakelijk is. lederen dag van vertraging zal de be staande onzekerheid naar verhouding ver- grooten en de vorming der noodzakelijke karitaalreserve beletten. Duitschland heeft drukkende verplich tingen tegenover het buitenland en moet, wil het deze nakomen, zijn exportcapaci teit in stand (houden en zelfs vergrooten. Hetzelfde geldt voor de industrie. Daarom is het noodzakelijk dat het vlottend kapi taal rijkelijk ter beschikking wordt gesteld en dat het prijsniveau gunstig is. Men hoopt blijkbaar in Duitschland dat het op orde stellen der rijksfinanciën en de oproep tot verlaging der loonen in de industrie het hunne tot verwezenlijking van deze voorwaarden zullen bijdragen. Maar onze vriend Hittler, de leider der nationaal-socialisten (fascisten) is, nu hij ziet, dat het ernst is met regeeringsplan- nen en het er naar gaat uitzien, dat de re- oeerinf-Brning er niet voor terug zal deinzen haar groote financieele hervor mingsplan tegen een onwilligen Rijksdag door te zetten, nu gaat onze vriend in met behulp van art. 48 van de grondwet Hittler in zijn orgaan vuur en vlam spu wen, Hij herinnert eraan, dat de grondwet ook een artikel bevat, dat voorziet in het in staat van, beschuldiging stellen van den president en waarschuwt president Hin denburg niet tegen Duitschland te han delen. Dit dreigement van Hittler is vol komen in strijd met zijn eerst aangekon digde pais en vree. Hij heeft gezegd geen gewelddadige maatregelen noodig te heb ben om zijn politieke program te verwe zenlijken. Ondenkbaar is 'het, dat er ©enige ministers van Hittler's partij in de regee ring kunnen worden opgenomen. Overi gens wordt de pap nooit zoo heet gegeten als zij wordt opgediend, en dus zal het met Hitier en de zijnen nog wel losloop en. Mussolini en de crisis in Italië. Ook het land van Mussolini heeft een crisis, 't is treurig, maar waar, en Mussolini heeft er zich mee bezig gehouden toen hij van de week een rede hield (blijkbaar is hij dus weer beter). De crisis in Amerika, in October van het vorige jaar, heeft, de zaak acuut ge maakt. Voor wat Italië aangaat, zijn er vier onmiskenbare symptomen, en wel het aantal geprotesteerde wissels, 'het aantal faillissementen en surséances van beta ling, de toenemende werkloosheid en de vermindering wan de inkomsten van den staat. De staat kan dezen stand van zaken niet werkloos aanzien. Vandaar dat hü heeft ingegrepen tot instandhouding van de werven van Cosulich in Istrië en van ver scheidene andere belangrijke industrieën in verschillende deelen van Italië. Musso lini weet 'heel goed, dat de slechte omstan digheden in Italië tot het uiterste worden uitgebuit door de anti-fascisten buiten Italië. De regeerinc heeft evenwel haar vinger od den pols van de natie en Musso lini durfde wel te zeggen, dat vele van de ondernemingen, die failliet gegaan zijn, geen beter lot verdienden. Hetmeerendeel daarvan is ontstaan in of na den oorlog. Het is nutteloos en onredelijk om wonde ren te verwachten. Die heeft zelfs Hoover niet kunnen verrichten, „die de machtigste man ter wereld' is in het rijkste land ter wereld" Men vraagt vaak hoe lang de crisis du ren zal. Als er geen onvoorzien en onher stelbare opdoemen gelijk een oorlog en Mussolini verzekerde, dat Italië alles ge daan heeft en alles zal doen om oorlog te voorkomen gelooft, hü, dat men den dageraad al ziet gloren. Men moet echter zün ongeduld weten te bedwingen. De tijd van herstel zal op zün minst drie jaar be dragen,, als men het althans wagen mag een tijd te voorspellen voor den overgang van de huidige benarde omstandigheden tot een toestand van betrekkelijken wel stand. Thans nog een woordje over het nieuwe Oostenrijksche ministerie. Over 't alge meen laten de Weensohe bladen er zich nogal voorzichtig over uit. De deelname van de burgerwachten wordt natuurlijk heftig gecritiseerd; de Hittlerianen in Oostenrijk hebben dat ze ditmaal aan de verkiezingen zullen deelnemen. Het Verbond van Duitsche Vakvereni gingen. te Weenen heeft een motie van wantrouwen ln de regeering openJbaar ge maakt Bulgarije, Cuba, Denemarken, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Grieken land, Ierland, Letland, Litauen, Neder land, Noorwegen, Oostenrijk, Peru, Per- zië, Polen, Portugal, Roemenië, Spanje, Tsjecho-Slawalrije, Zuid-Slavlë en Zweden, Ofschoon Duitschland, Italië en Japan nog niet teekenden, schijnt men in poli tieke kringen wel dlaartoe genegen doch moeten nog bezwaren van de ministeries van financiën overwonnen worden. Na de onderteekening wezen de presi dent Titulesco en de commissie-voorzitter Poltis op de groote beteekenis en dank ten zij Finland voor het initiateif. De Finsche professor Erich, die ln 1926 voor het eerst het denkbeeld in bet openbaar opperde, uitte er voldoening over dat de vredesorganisatie was versterkt en dat een nieuw instrument voor veiligheid en vrede was tot stand gekomen. Zooals men weet, zal de conventie eerst van kracht worden na het in werking der ontwapeningsoonventie. HERSTEL VAN HET RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING TE BARCELONA. Naar Belga uit Baroelona meldt is het grondwettelijk recht van vereeniging en vergadering hersteld. GEEN VORSTELIJKE VERLOVING. Het kapiteinsohap-generaal te Barce- loina spreekt thans uitdrukkelijk de ge ruchten over een verloving van den prins van Asturië tegen. MATTHEWS HEEFT DRIE WEKEN OPONTHOUD. Verwacht wordt, dat de reparaties aan het vliegtuig van Matthews, die een nood landing in Siam heeft moeten maken toen hij, op weg naar Australië, trachtte het record van Hinkler te breken, drie weken in beslag zullen nemen. Matthews zal in elk geval doorvliegen en pogen op den terugweg het record te verbeteren. DE LUCHTVAART OP ZUID-AFRIKA. I Van Croy don naar Kaapstad ln tien dagen. Een medewerker schrijft aan het Vad.: Hadden onze voorouders maanden noo dig om na een dikwüls stormachtige zee reis Kaap de Goede Hoop te bereiken (de FINANCIEELE STEUN AAN AANGEVALLEN STAAT. Genève, 2 Oct. De Maandag aangeno men Volkenhondsoonventie inzake finan cieelen bijstand aan een aangevallen staat werd vandaag in de Volkonbonds- vergadering reeds door aoht-en-twintig delegaties onderteekendl, namelijk Abes- synië, Albanië, Australië, België, Bolivia, Coiffeur de Dames. Ondulation Indefrisable Ondulation Marcel Stakman Bossestraat 59. Telefoon 514 VLIEGTUIGONGELUK. Een burgerlijk vliegtuig, waarin zich 8 mannen en een vrouw bevonden, is bij het nieuw kerkhof van Savigny sur Orge om laag gestort en in brand gevlogen. Allen kwamen ln de vlammen om. NACHTVLUCHTEN BOVEN PABUS VERBODEN. De minister voor luchtvaart heeft een besluit afgekondigd, waardoor het verbo den' wordt, bij nacht over Parijs te vlie gen, onverschillig op welke hoogte gevlo gen wordt. Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 69) Db geest van een man, zoowel als van een vrouw gaat langs onnaspeurlijke we gen. Toen Sam een paar dagen (te voren j een dergelijk sentiment in bijna dezelfde I woorden uitgedrukt had gevonden, als ge deelte van de toespraak door Leslie Mor- dyke gericht tot het meisje zijner keuze in Cordeliia Blair'is vervolgverhaal: j „Vltomimend© Harten", was hij zoo1 ver gegaan oimi in imargine op te schrijven: „Domme idioot!" En nu voelde hij, dat hij noodt in zöjn leven niet alleen zooiets moois gehoord had, maar bovendien zoo iets, dat getuigde van verstand, doorzicht en gevoel. „Dat is het maar," juichte hij. Als hij naast een tafel gestaan had!, zou hij er melt de vuist op geslagen hebben. Maar nu hij midden Ln den tuin stond, bon hij, all'een maar Kay kussen. En dat deed hij dan ook. „Natuurlijk," zeide hij, toen ze even wat gekalmeerd waren, /moeten we een ding bedenken. Ik ben mijn baantje kwijt en ik weetf niet, hoe ik zoo gauw aian iets anders kom." „O, miaar je vindt wel wat anders." „Maar natuurl'ükl" zeide Sam, verbaasd over hiaar logica. Het idee dat vrouwelijk intellect minderwaardig zou zijn, vond hit belachelijk. Welke man zou ineens zoo iets bedacht hebben? „Msachien we1 niet zoo mooi, maar dat is juist grappig." „Dat spreekt" „Ik vind, dat menschen, die op niets trouwen, een zaligen tijd hebben." „Verrukkelijk." „Zoo opwindend." „Ja." „Ik kan wat koken." „En ik kan vaten wasschen." „Als je arm 'bent, heb je nu en dlan een echt pretje. Als je rijk bent, vervelen alle pleiziertjea je." „J e verveelt je dood." „En dan vervreemdt je van elkaar," Maar dat kon Sam niet toegeven. Hij sprak haar wel niet .graag tegen, maar dit ging toch te ver." „Neen," zeide hij flink, „at had ik een mriilioen, dan zoiu ik toch niet van jou ver vreemden." „Maar het zou kunnen." „Tk zou het niet doen." „Ik zeg alleen: dat het zou kunnen." „Maar ik zou het niet doen," „Nu, in ieder geval," zeide Kay toe gevend, „wil ik maar zeggen, dat veel leuker is om zuinig, te moeten zijn en op de duibbeljtes te passen en nu en dan naar het Palais de Danse in Hammersmith te gaan, als ik jarig ben bij voorbeeld of zoo iets, en om zelf te koken en je eigen klee- ren te naaien, dan.dan. „In een vergulde koed te leven en je liefde te zien versmachten," zeide Sam, die zich Leslie Mondyke's opmenkingen daaromtrent .herinnerde. „Ja: 'Dus ronduit gezegd, ik ben blij, dat het maar een sprookje was van al' dat geld in Mon Repos." „Ik ook. Verduiveld blij" „Ik had het ellendig gevonden." „En ik." „En ik vind het fijn, dlat je oom je ont erfd heeft." „Schitterend eenvoudig.'' ,fEep groote uitkeering van heim zoiu alles bedorven hebben." Alles." „Ik bedoel, dat we dan heel geen piel- zier konden hebben en ons niet zoo dicht 1 bij elkaar zouden hebben gevoeld en. „Precies. Weet je, ik ben ,een stakkerd in Amerka, die opeens twintig millioen dollar erfde, toen zijn vader stierf en hij trouwde een meisje met het dubbele van zjjn fortuin." „En wat is er wel van hem geworden," vroeg Kay, medelijdend. .-Dat weet ik niet. We zagen elkaar niet meer. Maar denk eens aan, wat een huwe lijk!" „Verschrikkelijk." „Wat kunnen zij nu voor plezier gehad hebben." „Niets. Hoe heette h'ij?" „Blenkiron," zeide Sam beesoh. „En zij Poskift." Eenige oogen'blikben waren ze te diep begaan met déze twee zie,Hg©, mensche- lljke wrakken, '0m nog iets te zeggen. Sam kwamen de tranen bijna in de oogien en hij dacht, dat Kay ziob slechts anet moeite goed hield. De deur naar den tuin ging open en een stroom licht viel op hen. „Er komt iemand buiten," zeide Kay, even schrikkend, alsof ze uit een droom ontwaakte. .Lammelingen," zeide Sam. „Of neen,,' bedacht hü. „Het is, geloof ik, je ooim." Zelfs op dit «ogenblik kon hit geen en kel onvriendelijke gedachte koesteren tegem eeni familielid van haar. Het was mijnheer Wrenn. Hij stond op de stoep en keek naar buiten. „Kay," riep hij'. „Ja." „Ben jij daar? Is Shotter daar ook?" „Ja." Kunnen jullie een oogenibilk binnen komen?" vroeg de heer Wrenn en zijn stem want hij' was een gevoelig mensch verried! een neiging, tot excuses maken. „Cornelius is hier. Hü wil je een hoofd stuk uilt de geschiedenis van Valey-Fields voorlezen." Sam kreunde inwendig. In zulk een nacht was Trodlus op de muren van Troje geklommen en had naar de Grieksche tenten getuurd, waar Cresida lag te sla. pen en nu moest hij'1 zelf in een bedompt huis gaan en naar een vervelend mensch miet een1 witten baard gaan luisteren, die murmelde over het grauw verleden van een Londensche voorstad. „Ja, ik weet het wei; maar.zeide hij' aarzelend. Kay legde haar hand op zijn arm. „We kunnen dien armen, ouden man niet zoo teleurstellen,' fluisterde zij. „Ui. zou het zich zoo aantrekken." ,yJa, maar ik vind. 1 „Neen." „Zooals je wilt," zeide Sam. Hij beloofde een tmodel- echtgenoot te zullen worden. De heer Cornelius was in de zitkamer van onder zyn witte borstelige wenkbrau wen staarde hü ben met vriendelijke, ver welkomende blikken aan, want hij hield van zijn eigen stemi en helm wachtte nu een gewillig gehoor. Hij' kreeg een groot pakket in bruin papier gewikkeld van onder zijn stoel vandaan, maakte zorg vuldig het touwtjte los, dat er om heen zat, toen1 kwam; er weer een bruin papier, wat lichter van toon. Dit deed hü er ook af en stuitte toen op een courante nom- De oude dag te niet alleen een kwestie van Jaren f zooveel hangt af van den toestand der levensorganen. Doch veel kan gedaan worden om het leven van oudere menschen te veraangenamen, want aan rugpijn, urlnekwalen, spit, rheumatische pijnen en blaaszwakte wordt vaak onnoodig geleden. De nieren en blaas zijn al- cht de organen, die het meest hulp noodig hebben, en wel de verster kende hulp van Posters Rugpijn Nieren Pillen, Waarom zouden oudere menschen onnoodig kwade kansen loopen? Op welken leeftijd ook, het gebruik van eenige Poster's Pillen nu en dan zal blijkens de ervaring van zoovelen van groot nut blijken te zijn. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. hulsel, toen fcwaim nog een courant en einded'üik het getypte manuscript imet paars bandje er om. ,Le zaak Fingiass staat in Hoofdstuk zeven van mijn boek," zeide hij. „Eén hoofdstuk maar?" zeide Sam met iets hoopvols. „Dat hoofdstuk beschrijft het eerste be zoek aan mijn bureau, mijn eerste indruk ken van hem, zijn woorden, voor zoover ik mij die kan herinneren, en nog een paar voorloopige bijzonderheden. In Hoofdstuk Negen. „Hoofdstuk Negen,''herbaalde Sam ont hutst. „Ziet u, misschien is het heelemaal niet noodig om dat allemaal te lezen, want het blijkt, dat Flngilass nooit „In Hoofdstuk Negen," ging de heer Cornelius onverstoorbaar verder, terwijl bij ,e,en bril met hoornen montuur opzette, „schets ik, boie hij geheel als ©en der ver moedende inwoners dezer voorstad, en ik heb het uitvoerig beschreven, want het is van gewicht oim te 'toewijzen, hoe volkomen zijn correct uiterlijk hen, die hem iop een buitenpartij1 van mevrouw BellamyNorth op Beau Rivage in Bunberry Road ont moetten', misleidde. Hij verscheen daar en bied ©en korte voordracht over de eerst komende verkiezingen van den gemeente raad." „Dat zullen w.e 'graag hoeren," zeide Kay opgewekt. Haar blik zwierf naar dien van Sam en Sam, die zijn mond al ge opend had, sloot dezen weer. 'Slot volgt).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1