NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KANNEWASSER f ucnfvdArt IS.COLTOFKanaalweg DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS IS ALTIJD GOEDtCOOPER Hond Uw nieren gezond! Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE RugpijnNierenP;lleni 68ste JAARGANO No. 6870 EERSTE Fl.AD Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag De opstand in Brazilië. - Hitier opent den aanval. -- Resultaat der Finsche verkiezingen. - Mussolini kweekt jeugdige fascisten. - Naar den Balkanstatenbond. Positieve berichten omtrent den toe stand in Brazilië zijn er weinige. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Brazi- liaansche president zou zijn afgetreden, doch bevestiging van dit bericht is niet te verkrijgen. Ook wordt gemeld, dat muite rij op de vloot zou zijn uitgebroken en deze overgeloopen naar de opstandelin- £en. De Braziliaansche ambassade te onden geeft een oommuniqué uft, waar in gezegd wordt, dat het overal rustig is. De regeering, die aanvankelijk verrast was, heeft op verschillende punten sterke strijdkrachten tezamen getrokken om tegen de opstandelingen te opereeren. De sterkte van de revolutionaire troepen is in ieder geval aanzienlijk, zoodat een langdurige en bloedige strijd is te wach ten. Gemeld wordt, dat de val van Sao Paulo aanstaande is. Zooals het altijd in zulke gevallen gaat, zijn er massa's tegen strijdige berichten, en voor zoover ze niet tegenstrijdig zijn, kan toch geen sterve ling te oontroleeren. Zoo wordt gezegd, dat negen van de twintig staten in han den der opstandelingen zijn; dat 20 Bra ziliaansche regeeringsvliegtuigen, die uitgezonden waren om de opstandelingen te bombardeeren, niet teruggekeerd zjjn, dat een menigte ergens een gevangenis binnendrong en op eenige personen de lynchwet toepaste, dat de Bondsregee- ring bereid is met de opstandelingen te onderhandelen, enzoovoort, enzoovoort. De welwillende lezer kan er nu uitzoeken wat hij het liefste wensoht. De nationaal-sooialistische party in Dultschland heeft medegedeeld, dat zij on- middellyk na het byeenkomen van den Ryksdag een motie van wantrouwen tegen het kabinet-Brüning zal indienen. Hoe zy al optreden, daar, waar zy de meerderheid hebben, bewijst hun handel- Afd. Stoffeerderij en Complete Meubileering DIRECTE INRICHTING VANAF FABRIEK PRIMAEIKEN SLAAPKAMER geh. compl. 2-pers. eiken Ledikant Waschtafel met mar meren blad en spiegel Spiegel Legkast Nachtkastje Tafel en 2 stoelen 1122 50 Deventer Staaldraad Matrassen f 12.50 Kapok-Matrassen, prima, 2-persoons, f59.00 Minder soort f 37 50, f42.50, f49.50. Wollen Dekens. FEUILLETON (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 17) „Vooruit, Tlmms", viel ik hem gebie dend in de rede. „Hy is al ver genoeg ach teruit." Gelukkig nam hy nu wel den steun van myn arm aan. Zoo loodste ik heun het dek over tot hy, de campagne, waar ik hem onder hoede van den bootsman, dien ik inderhaast fluisterend) verzocht had, om een oogje in het zeil te houden en by eventueel© meerdere aanvaringen hulp te verleenen, achterliet. De passagiers voor Zanzfbar stonden al een groep bijeen, klaar om dadelijk, wanneer de verklaring vani den quaran taine-dokter bekend weird1, aan wal te gaan. Blijkbaar was het zoo ver, want toen ik op het promenadedek kwam, was de ontscheping juist begonnen. De eerste die de trap afging, was Dusi Khan. Ik boog oio over de verschansing heen en keek hem ma. Beneden stapte hy of eigenlijk viel hy in een van de Swahlli-booten, °at hij door een diklcen kleurling eerbie- wyze in den kleinen staat van Brunswyk, - waar zy thans den toon aangeven. Daar hebben alle hoog-geplaatste sociaal-demo cratische ambtenaren hun ontslagbrief thuis gekregen en zyn zy gepensioneerd. Natuurlyk verwekt dit ontslag te Beriyn niet weinig opzien. Het toont aan wat' hen te wachten staat indien het tegen woordig kabinet-Brüning ten val zou worden gebracht en wellicht is dit van in vloed op hun houding jegens de regeo- ring. De definitieve officieele cyfers van de verkiezingen voor den Finschen Land dag, die verleden week zyn gehouden, zyn thans gepubliceerd. Uit de cyfers biykt, dat de samenstel ling belangrijke wyzigingen ondergaat. Geen enkele communist zal in het nieuwe parlement zitting nemen, terwyi zy in de ontbonden Kamer 23 zetels hadden. De socialisten komen met 66 leden terug, of zeven meer, zoodat de linkervleugel totaal 16 stemmen heeft verloren. De grootste winst werd behaald door de conservatieve coalitie-party, die van 28 zetels vooruit gaat tot 42, terwyl de Lap- po-bond een zetel verliest en dus 59 man daten behoudt. De progressieve party heeft een winst van 5 zetels behaald en heeft thans elf afgevaardigden, terwyl de Zweedsche party met twee afgevaardig den minder in den nieuwen Landdag ver schijnt, daar zy over 21 stemmen zal be schikken. De burgeriyke partyen beschikken in den nieuwen Landdag over totaal 184 stemmen of precies tweederde zoodat de aanneming van de wetten tegen de com munisten nu verzekerd is. De Groote fascistische Raad heeft in zyn tweede vergadering van deze October- zitting ten paleize van Venetië te Rome een paar gewichtige besluiten genomen. Het eerste daarvan was de instelling van Fasci Giovanili Combattimento, jeugdige strijdgroepen, die de jonge mannen zul len omvatten van tusschen de 18 en 21 jaar en onder leiding en beheer zullen staan van de party. Op de instelling dezer fasci was reeds lang aangedrongen. Tot dusver gingen de fascistische jongens ais zy eerst de ballila (van 8 tot 14 jaar) en daar na de avanguarde (van 14 tot 18 jaar) had den doorloopen, die eveneens onder de Nationale organisatie Ballila valt, ineens over naar de partij en de fascistische mili tie. Naar de party gaan zy nu ook over, doch zy vormen daar bUjkens dit besluit een soort juniores. Voor de vrouwen is verleden jaar al een dergeiyk tusschen- stadium ingesteld, de Giovani Fasciste, waar zy van hun 18e tot hun 22e jaar toe behooren, en waarin zy worden opgeleid om goede moeders te worden en goedé opvoedsters van het jonge geslacht. Minister Grandi heelt rapport uitge bracht over de buitenlandsche politiek en de Raad nam daarop tweede gewichtige digjyk verwelkomd werd. Dusi Khan werd dus in Zanzibar verwaohtl Ik keek de boot met de twee mannen, die dadelijk de hoof den bijeengestoken hadden en druk zaten te praten, na tot ze uit het gezicht ver dwenen was. Wat zou ik niet over gehad hebben voor een kans om luistervink te spelen! 'Om even over zessen kwamen dr. Flint en ik de eetzaal van Hotel Zultani binnen, vast besloten om het diner eer aan te doen. Alles was van een leien dakje gegaan. Onze bagage plus de kostbare duikers-uit rusting lag by de douane en onze reisge noot kapitein Tlmms was veilig opgebor gen in bed. De woordenrijke Franache gérant van het hotel was by het aanschou wen van Timims een en al opgetogenheid geweest, want: „ziet u, messieurs, de mug gen zijn dronken van zyn bloed en dan sterven ze vlug van den alcohol". Ik was benieuwd wat Tlmms zou zeggen, als ik hem dat vertelde 1 Den volgenden morgen deelde de dokter me in alle kalmte mede, dat het zyn plan was om dadeiyk na het ontbyt, den resi dent, Sir Hemry Smalwood, een bezoek te gaan brengen. Ik trok een lang gezicht Ik had den manheer In quaestie tijdens den oorlog in zijn toenmalige professio neel© capaciteit maarschalk by bet leger meer dan me lief was meegemaakt. Maar gelukkig kreeg ik op een desbetref fende vraag te hooren, dat Ik niet van de party behoefde te zijn. Blijkbaar voerde dr. Flint wat in zyn schild. Ik besloot echter kalm af te wach ten; wat hy noodig oordeelde, d'at ik wist, kreeg ik vroeg of laat wel te hooren. Dus ging ik naar buiten» riep een rickshaw besluit een motie aan, welke de houding van den minister ten volle goedkeurt en het vroegere besluit nopens den eisch van een volledige maritieme gelykheid (pari teit) met Frankrijk bevestigt. Ook besloot de Raad een telegram van eerbied en hulde te zenden aan koning Boris wegens zyn heugelyke verloving met prinses Johanna. Vervolgens begon de Raad met de be handeling van de invoering van de dood straf in het nieuwe wetboek van straf recht. De Balkanmogendheden oonfereeren thans te Athene. Griekenland, Roemenië, Zuid Slavië, Albanië, Turkye en Bulgarije (die aanvankeiyk had afgezegd) nemen er aan deel. Zy hebben thans het plan tot stichting van een Balkanbond nader be sproken. De voorzitter, een vertegenwoor diger van Griekenland, lichtte het plan toe en zeide dat de deelnemende staten hun souvereiniteit zouden behouden. De vorm van den Balkanbond zou ongeveer overeenkomen met dien van den Dult- schen Bond voor 1870 en dus een staten bond zyn. De vertegenwoordiger van Zuld-Slavlë achtte het ongewensoht reeds nu in al te ver gaande aispraken to treden. Niettemin juichte ook zyn land aaneensluiting toe, in de hoop dat de Balkalilanden de bonds- gedaohte zullen aanvaarden. De Bulgaarsche vertegenwoordiger uitte zyn voldoening over het feit, dat men het doel van de beraadslagingen zoo groot heeft opgezet. Hy zeide met ernstige be denkingen ter conferentie te zyn geko men, maar hy zal thans vervuld van hoop naar Bulgarije terugkeeren. De conferentie heeft daarna besloten, dat elk jaar de ministers van buitenland sche zaken der deelnemende staten zullen byeenkomen. Verder is aan een commissie opge dragen eey ontwerp-statuut voor een Bal kanbond uit te werken. VLOOTBEPERkING IN DE VER. STATEN. 0.a. 4800 man en 17 torpedo- Jagers minder. Washington, 8 Oot. (Reuter). Admiraal Pratt, de leider der vlootoperaties, deelde mede, dat in overeenstemming met het vlootverdrag het personeel der vloot zal worden verminderd met 4800 man, waar door in het loopende dienstjaar 8.420.000 wordt bespaard. Het aantal torpedojagers wordt vermin derd van 109 tot 92 en de tonnenmaat der duikbooten tot beneden de 62.700 ton, die door het verdrag worden toegestaan. DE ONTWAPENING IN DENEMARKEN. De Deensche minister van defensie heeft Donderdag het ontwapeningsvoor- stel opnieuw by den Ryksdag ingediend. Daarin wordt voorgesteld, dat het be staande leger zal worden veranderd in een politiemacht, die jaarlijks 7.2 imillioen kronen zal moeten kosten. De oorlogs marine zal worden afgeschaft en vervan gen door een staatsmarine, die slechts zal bestaan uit wacht- en inspectievaar tuigen van in totaal 18.000 ton en 12 wa tervliegtuigen. Deze staatsmarine zqu 10.7 miilioen kosten. HET CONGRES VAN DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ. Moederechapszorg. Op het congres van de arbeiderspartij te Llandudno heeft minister Greenwood medegedeeld, dat' de regeering van plan was een nationalen dienst van moeder- schapszorg in te stellen, om de sterfte bil bevallingen te verminderen. Hy zei, dat in Engeland de sterfte onder moeders grooter was dan onder mijnwerkers. Elk jaar overlijden 8000 moedqrs by de beval ling. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT Boyd naar Londen gestart De Amerikaan Boyd is Donderdag ochtend te 12.50 uur pl. tijd aan boord van het vliegtuig Columbla van Chamberlln van Newfoundland vertrokken, voor een vlucht over den Atlantischen Oceaan. Het doel van den tocht is Londen. Kapitein Boyd is vergezeld van lult Harry Oonnor. Hun bestemming ia Enge land. DE RAMP VAN DE JR 101". Op het oogenblik dat wy dit schaven, zijn de gebeurtenissen van Vrydag nog niet bekend; daarvoor moeten wy den lezer naar elders verwyzen» De oommissie van onderzoek heeft zich zeer begrij pelijk overigens in zwijgen gehuld, in afwachting van de resultaten van dat on derzoek, en dus valt er weinig te vermel den. Dat nu reeds in Engeland en elders de kritiek het hoofd opsteekt en een ver klaring traoht te vinden voor het gruweiyk onheil, dat de Engelsche luchtvaart heeft getroffen, ligt eveneens voor de hand. Van voor hem aan, hielp hem Instappen en ging toen het hotel weer in, om naar myn patiënt te gaan kyken. Ik vond kapitein Timms met een verloopen gezicht rechtop in het 'bed zitten. Volgens zyn opinie had hy koorts of een zonnesteek. Ik liet die diagnose voor wat ze was; een feit was 't, dat hy geen eetlust had. Als medica ment sprak ik eens heel ernstig en open hartig met hem, met het resultaat, dat hy me beloofde, in het vervolg meer water by zyn whiskey te doen in elk geval er voor te zorgen, dat hy op werkdagen niet dronken was, want ik zag het aankomen, dat zyn passie voor alcohol hem vandaag of morgen in een moeiiyk parket zou brengen. 't Was drie uur toen de dokter van zyn bezoek terugkwam. Hy ging regelrecht naar zyn kamer, bestelde zyn thee daar en bleef zwijgend zitten wachten tot de bediende verdwenen was. Pas daarna en eerst moest ik nog onderzoeken of er soms luistervinken in de gang waren bracht hy verslag van zijn bezoek uit. 't Bleek, dat de resident een vroegere studiegenoot van hem was; hy had hem vriendschappelijk ontvangen en het als vanzelf sprekend beschouwd, dat hij, dr. Flint, bleef lunchen. De spy.zen waren uitstekend toebereid, vertelde de dokter enthousiast, een genot na het afschuweiyke goedje, dat ze ons aan boord te slikken hebben gegeven. „Ik heb me buitengewoon vermaakt, werkelijk buitengewoon. Heb hem het doel van onze Kt le yerteld'/Me»dl, dat 't ons om nudi-branches te doen was. Hy was een en al belangstelling, zei, dat hy ons zoo veel als in zyn vermogen was» zou helpen. DE POSTVLU CHTEN NAAR INDIË. Het tweede vliegtuig te Athene. Het tweede postvliegtuig naar Nederl. Indië is Donderdag te Athene aange komen. In velband met pasmoelUjkheden zal het vliegtuig vermoedeiyk eerst Zater dag naar Egypte vertrekken. SNELSTE VLIEGTOCHT NEW-YORK —SAN FR AN CISCO DOOR EEN VROUW. Miss Laura Ingolls is Donderdag van New-York naar San Franciaoo gevlogen in 20 uur en 7 minuten, waarmee zij een reoord voor den snelsten tocht voor vrou wen gevestigd heeft. Dat is niet mis, miss! DE VLIEGER KINGSFORD SM TH NAAR AUSTRALIË VERTROKKEN. De vlieger Klngsford Smith is Donder dagmiddag uit Heston, in Middlesex, naar Australië vertrokken. jZijn toestel heet Zuiderkruis Junior. Hy vliegt alleen en zal een poging doen, om het reoord van Hlnokler to verbeteren. Heb beloofd hem de collectie te laten zien als we terugkomen. Zorg dus voor glazen potten 'bij den apotheker kun je ze krij gen en formaline. Zou hem niet graag teleurstellen." „Ik zal er voor zongen. Maar wat zijn nudlbranohes?" vroeg ik verbaasd. „Zeeslakken, beste kerel, zeeslakken. Een buitengewoon interessante familie, behoorende tot de mollusken. Merkwaar dige dieren, uiterst merkwaardig. Zal je bij de eerste de beste gelegenheid laten zien. Zult ze wel belangwekkend vinden, denk ik. Onki©r den lunch heb ik 't gesprek op Tlhunder Island gebracht. Onder voor- wenrsel, dat ik wilde weten, wat er na den oorlog met de kust-eilanden gebeurd is. Kreeg te hooren, dat er verleden jaar nog opmetingen gedaan zyn, maar dat de In boorlingen nog steeds weigeren er te over nachten. Hun bygeloovlgheid is er nog niet minder op geworden. Hy heeft me een kaart beioofd. Ik wist niet wat ik hoorde! Een kaartl Niet met goud te be talen. Zal onze zaak zeer vergemakke- ïyken." „Maar hoe komen we op Thundier Ib- land?" vroeg ik. Ik houd niet met van den tijd vooruitloop en, er volgens my was: „hoe er te komen" voor het oogenblik het probleem. „Met een dhow", was het kalme ant woord. „Met een heed gewone dhow. Een andere mander is er, niet. Heb al geïnfor- ™6epd- Op weg hier naar toe by Thomp son Thompson aangegaan. Myn idee nw. m Vrl1 *rooto motorboot. Er was *K?yt0 dhow is ook goed. dfl Mlnder onderhoud. En Wa-Sw&hili zyn uitstekende zeelui" Bij nierzwakte blijven urinezuur m andere vergiftige onzuiverheden la het bloed achter, waardoor «w geheel* gestel bedreigd wordt. Daarom is het zoo verkeerd de eerste waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen als rugpijn, urinestoornlssen, stijve en ge zwollen gewrichten, blaasznmktc, be zinksel in de urine, hoofdpijn, duizelig heid enz. De nieren moeten hulp ontvangen aa versterkt worden. terwi|l het tijd li. Beproef Foster's Rufpijn Nieren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Vraag ernaar in uw omgeving en hoor boe zij worden aangeprezen. Verkrijgbaar bil alle drogisten enz. In glazen verpakking A f 1.75 p. flacon. „En hoe moet 't dan met die bygeloovlg heid van hen, dokter, ais ze weigeren te landen?" „Ze behoeven niet te lanlden", besliste hij. „Die quaestie heb ik al lang overdacht. Als zy ons maar in de baal brengen. Dan kunnen wy op 't eiland kampeeren en zy mogen aan boord biyven. 'n BehoorUjk loon en veel eten en drinken zal ze wel over de nabijheid van kwade geesten heen helpen. Thompson heeft me beloofd, dat by dadelijk werk van de dhow zou maken vandaag nog, zei hy. Waarschyniyk kunmon we dus over een paar dagen al aan den gang gaan. Alles marcheert boven verwachtingl By, den dag voel ik me jonger, optimistischer! - Wie weet, hoe spoedig myn dierbaarste wensch ln ver vulling gaat, over een week, over veertien dagen op z n hoogst.neen, ik moet niet voorultloopen. Ik wind me op en winnen f®6?. *6 «r "iets mee. Laat maar, Cleve- landl Doe net of je niets merkt Maar als 7Hif h iW8i 4 V00l 0110611 man is. zyn heela leven heeft hy slechts een ideaal nagestreefd en dat Ideaal Is nu. eenskiaps, binnen mjjn bereik.... Let er maar niet op, Cleveland.laat me maar qanni.Maar lk liet hem niet gaan. H11 had een van zyn nerveuse buien en in ment het mont. Dus las ik hem voor tot lüj weer normaal geworden was. (Wordt vervolgd,) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O, en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20, Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos, 4 ct.; fr p p 6ct. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drpickerij v/h C. DE BOER JR; Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: go en 412 Poat-QiroreJcenlng No, 16066. ADVERTENTIENt 20 ot, p. rogel (galjard). Ingt». meded. (kolombreedte ftls redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te kgop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ot., ölko regel m©©r 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad ©n met br. onder no. 10 ot. p. Adv. extra). Bewijsno. 4 ot.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1