HELDERSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BINNENLAND. HEERENBAAI DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Waarschuwingen! No. 6873 EERSTE BLAD. ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 68sto JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldcrsche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wicringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f0.70, f 0.70, f x. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 P oet-G i rorokening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. rneded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adrea Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct. I)e crisis in Duitschland. - Naar herziening van het verdrag Versailles? - Mildere politiek van Italië, in het geannexeerde Zuid-Tiroolsche gebied. - Nog altijd strubbelingen in Hngelsch-lndië. In de Rijksdagzitting van Donderdag werd door den rijkskanselier Brüning een 1 verklaring afgelegd, dat de regeering een economisch programma zal aanbieden, waardoor zij de ergste gevolgen van dej wereldcrisis denkt te overwinnen. Met dit programma hangen de zooge-j naamde noodverordeningen van 26 Juni j.1. ten nauwste samen. De regeering eischt verwerping van de voorstellen tot ophef fing dezer verordeningen, welker toepas sing de begrooting alleen in evenwicht en de sociale maatregelen tot uitvoering kun nen brengen. Het tekort op den loopenden dienst voor 1931/'32 wordt op één miljard begroot. Met nieuwe belastingen kan de nood niet wor den tegengegaan en dus heeft de regee ring zich met binnenlandsche leeningen beholpen. Intusschen heeft de geldmarkt een ander aanzien gekregen, en zelfs Duitsche kapitalisten hebben uit gebrek aan vertrouwen en vaderlandsche gezind heid hun' geld in het buitenland belegd. De regeering heeft haar financieel en oeeonomisch program reeds in groote trek ken openbaar gemaakt en waarborgt dat het' een evenwichtige begrooting voor 1931 zal geven. De zelfstandigheid van de werk- loozenverzekering en een definitief finan cieel vergelijk met de bondsstaten en ge meenten die eindelijk hun deèl zullen moe ten dragen, vormen er belangrijke onder- deelen van. De regeering wenscht geen voortduren de schommelingen in de loonen der arbei ders en ambtenaren, maar om met de prij zen op de wereldmarkt in overeenstem ming te komen zijn loonsverlagingen der ambtenaren onvermijdelijk. Overigens zul len alle lagen der Duitohe bevolking hun offers moeten brengen. De regeering zal alles beproeven om de werkloozen, die werkwillig zijn, weer aan werk en brood te helpen, maar intusschen zal voor een behoorlijke ondersteuning der werkloozen gezorgd worden en derhalve zal de regeering de ontwerpen van arbeids bescherming, nieuwe regeling van de on gevallenverzekering en het collectief con tract weer indienen, die in alle omstandig heden voldoenden steun aan de werkloo zen zullen waarborgen. Intusschen zijn er al een groot aantal voorstellen en interpellaties bij den Rijks dag ingediend. De nationaal-socialisten pleiten voor stappen tot opheffing van het verdrag van Versailles en intrekking der noodverordeningen, de communisten, als altijd liever een leege dop dan een half ei wensthend, eischen den 7-uritren werkdag met behoud van vol loon, de conservatieve volkspartij verlangt onderhandelingen over een herziening van het plan-Young. Het is nu wü dit schrijven nog niet be kend hoe de houding der verschillende fracties tegenover de regeringsverklaring zal zijn. Intusschen is het hier en daar in Duitschland nog tot politieke botsingen gekomen. Ook van Fransche zijde komen stemmen tot herziening van het voor Duitschland zoo moordende verdrag van Versailles. In het nationalistische blad „Victoire" bepleit de hoofdredacteur Gustave Hervé deze Hij verklaart dat indien het verdrag niet her zien wordt, Frankrijk verantwoordelijk is voor oen aanstaanden oorlog. Voorts stelt Hervé voor de Duitsche herstelschulden te annuleeren, zoodra Amerika de geallieerde schulden heeft laten vervallen. In het Saargebied moet een volksstem ming worden gehouden, waardoor dit ge bied zeker aan Duitschland zal terugko men en men moet Duitschland verlof go- ven zich bij Oostenrijk aan te sluiten. Verder stelt de schrijver voor dat de Fransche mandaatgebieden Togo en Ka meroen aan Duitschland zullen worden teruggegeven. Tenslotte pleit Hervé voor Fransche in terventie bij Polen voor de teruggave van den Poolschen corridor aan Duitschland. Aan het slot van zijn artikel schrijft hij, dat hij de revisie van het verdrag van Ver sailles twee jaar heeft bestudeerd en dat hij thans zijn inzichten bekend maakt om zijn geweten te ontlasten. Ach ja, wü van de krant zouden het wel wetenMaar we krijgen toch géén kans om de wereld te regeeren. feest gehouden, dat eveneens een vooruit gang beteekende op de nationale maatre gelen, die tot dusver golden. Tienduizend Zuid-Tirolers met 66 muziekkorpsen en vaanaels namen deel aan een feest, waarbij ook het meedragen van de oude wapens uit den tijd van Andries Hofer geoorloofd wa3. Het blijkt, dat tot deelneming aan het feest opwekte, toonde voor het eerst de annexatie van Zuid-Tirol weer den roo- den Tiroler Adelaar. Uit Engelsch-Indië nog geen gunstige berichten van een opgeven der verzetactie. Integendeel: in Bombay zijn weer ver scheidene personen in hechtenis genomen na huiszoekingen bij verschillende leden der congrespartij, en verscheidenen hun ner zijn onmiddellijk daarop veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie en vier maanden. De opengekomen leidersplaatsen zijn onmiddellijk weer door andere bezet De partij heeft een hartal (staking als rouwbetoon) afgekondigd, die drie dagen zal duren. ERKEND DE BESTE Van Museolini komen ook goede berich ten. Tenminste wat zijn politiek in Zuid- Tirol betreft. Na den oorlog is het gedeelte Tirol bezuiden Innsbruck aan Italië toege wezen. Innsbruck zelf is Oostenrijksch ge bleven, maar Meran en Bozen (tegenwoor dig veritaliaanscht in Merano en Bolzano) zijn aan Italië gekomen. Dit ware nog niet het ergste, maar de bevolking hier is zui ver Dultsch zonder een druppeltje Ita- liaansch bloed in zich. En het is verdrietig en ergerlijk in te zien hoe deze menschen verdrukt wrerden door de politiek van Italië. De Duitsche taal bijvoorbeeld mocht niet meer worden gebruikt. Blijkbaar was het doel van Italië dezen lieden, de feite lijke bewoners dus van het land, het leven zuur te maken, zoodat zü emigreeren_naar een gastvrijer gebied, waarna Italië dan het land bevolken kan met zijn eigen men- schen. Nu lezen wü evenwel in de „Neue Freie Presse", een Weensch blad: Uit Bozen wordt gewag gemaakt van een ommekeer in de behandeling van de Duit- schers in Zuid-Tirol door de Italiaanscbe everheid. Men meent dit verblijdende feit te moeten danken aan de onderhandelin gen, die dr. Schober Indertijd met Musso- lini te Rome gevoerd heeft. Inzake het Duitsche particuliere onderwijs moet een tegemoetkoming van de Italiaanscbe over heid te wachten zijn. Zondag is te Merano een volksdrachten- FEUILLETON HET MAALGEBOD. Een voorstel uit de bakkers- wereld. Een accijns van 0.25 per baaltje meel van 50 K.G. Naar het Hdbl. verneemt, zal in een te Utrecht te houden vergadering, waar aan zullen deelnemen de vertegenwoor digers van alle bakkerorganisaties in Nederland, een voorstel worden gedaan, om den minister te adviseeren, een be lasting (of accijns) te heffen van de bakkers voor elk baaltje meel van 50 K.G., dat zij verbruiken en wel ten bedrage van f 0.25. De opbrengst daarvan zou dan moeten dier eh voor steun aan de akkerbouwers. De voorstellers de heeren Snapper en Goudeket stellen zich de inning voor door middel van speciale factuur zegels. Aangezien In ons land per jaar pl.m. 10 raillioen baaltjes meel worden ver bruikt, zou de opbrengst plm. f 2,/amil- lioen bedragen. De jaarlijksche tarwe- productie op 150.000 ton stellende, zou dit dus neerkomen op een steun van plm. f 1.70 per 100 k.g. inlandsche tarwe. Naar het blad verneemt heeft de bij eenkomst nog niet geleid tot de vaststel ling van een advies aan den minister. De vertegenwoordigers van het groote bakkersbedrijf hebben op voorstel van de heeren Snapper en Goudeket een amandement ingediend, in dien zin, dat inplaats van een belasting (of accijns) van 26 cent per baaltje meel zal worden gelezen teeltpremie* van 25 cent, uit overweging dat uit deze benaming dui- ECHTE FRIESCHE 2Q-$OeLp€r* delijker het crisiskarakter spreekt. De heer Van der Sluys van den Ned. Centr. Bond van verbruikscoöperaties was in beginsel tegen steun, maar hij meende dat in het onderhavige geval de bakke rij weinig anders kan doen, dan het voorstel van accijns (of (teeltpremie) als een «noodzakelijk kwaad* te aanvaarden. Er is lang en vaak heftig over een en ander gesproken. Voor een maalgebod gevoelde men niets, maar men was wel bereid den minister tegemoet te komen. Tot een eensluidend advies is men niet gekomen. Dinsdag zal men in het Jaar beurs gebouw verder over deze zaak spreken. EEN DEMONSTRATIEF CONGRES VAN HET A. C. O. P. Het moderne comtié ter behartiging van de algemeene belangen van Over heidpersoneel (A.C.O.P.) bestaande uit bonden van ambtenaren, werklieden in overheidsdienst, onderwijzers en politie personeel, met in totaal 40.000 leden, houdt op Zaterdag 8 November a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam een landelijk, demonstratief congres om in aansluiting aan de zestien op 20September j.1. belegde openbare vergaderingen kracht bij te zetten aan zijn actie inzake de verbetering van de salarispositie van het rijkspersooneel en de onderwijzers. DE WEST-FRIESCHE KANALEN. Naar het Hbld. verneemt, kan, ter be handeling in de December-vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland, een voordracht van Ged. Staten worden verwacht in verband met de uitvoering van het kanalenplan voor West-Friesland. WATERSCHAPPEN IN NOORD-HOLLAND. Het {gewijzigde Algemeen Regle ment van bestuur. Verschenen is een uitvoerig antwoord van Ged. Staten van Noord-Holland op het algemeen verslag der afdeelingen van de Prov. Staten, uitgebracht over het voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van een gewijzigd Algemeen Reglement van bestuur voor de waterschappen in Noord-Holland. DE PRACTnSCHE" OPLEIDING VOOR DE ZEE-, RÖN- EN BINNENVAART. Een nieuwe organls&ti ge sticht Te Amsterdam heeft Woensdagmiddag een vergadering plaats gehad onder voor zitterschap van den heer M. J. v. Alphen de Veer, Inspecteur van het Nijverheids onderwijs uit 'sGravenhage tot stichting van een nieuwe organisatie voor de prac- tische opleiding voor de Zee-, Rijn- en Binnenvaart Aan deze vergadering namen o.a. deel de h.h. O. Fock, Hoofd inspecteur voor de Scheepvaart te 's-Gra- venhage, T. L. Mejlema, Inspecteur voor de Scheepvaart en voorzitter van de Examencommissie voor schipper bij de binnenvaart te Groningen, de directeuren van de Zeevaartscholen te Amsterdam, Groningen en Den Helder, de directeu ren van de Binnenvaartscholen te Am sterdam en Rotterdam en vertegenwoor digers van een aantal belanghebbende or ganisaties uit het geheele land. Nadat de heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart, een uiteenzetting had gegeven van de practische opleiding bij de binnen vaart, deelde hij mede op welke wijze ge tracht zal worden de opleiding voor de Zee-, Rijn- en Binnenvaart te centrali- seeren. De Inspecteur van het Nijverheidson derwijs, de heer M. J. van Alphen de Veer, lichtte daarop het voorgestelde reglement voor de nieuwe organisatie toe. De nieuwe organisatie heeft de beschik king over het Instructie vaartuig „Prins (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WAKMSLEY. 20) VIJFDE HOOFDSTUK. Thunder Island. Bij het wegsluiten van de kaart in den Ijzeren koffer op no. 2 kwam ik tot de ont- 'i ae Hjk had hH gedacht, door de kaart de lig- resident was ons te pas gekomen. Dank ging van de dhow te weten te kamenI 41 de welwillendheid van dien hoogen Wat dat be<treft had hij een teleurstelling j functionaris hadden we uitklaringspapie- te boeken; dr. Plint zelf kon niet eens ren voor eike kustplaats van Oost-Afrika, zeggen, tenminste niet tot op een kwart dte zouden villen aandoen, mijl nauwkeurig, waar de dhow gezonkent Wachten was nu slechts op het keeren was. .van het getij en dan, dan konden we onze Maar hoe zouden de plannen van den avontuurlijke reis Egyptenaar na het gelukken van zijn „coup" van den votngen avond, nu wel zijn, vroegen we ons af. Zou hij nu zelf een expeditie gaan uitrusten, of zou hij de tactiek, die hij tot dusver gevolgd had: afwachten en ons het werk laten doen, ook verder toepassen! Maar dan, als ons werk met succes bekroond werd! Wat zou bij dan doen? Ons aanvallen en ons de sohedels afhandig maken? Avontuurlijk, maar riskant. En wat zou het een leeüjke ontgoocheling voor hean zijn, als 't ten slotte bleek, waaruit die betwiste schat eigenlijk bestond: veertig reliquieën uit een tijd, duizenden jaren voor Ohristus, een. collectie half. vergane sohedelsI Let er op of uw urine te donker of te licht van kleur is, of gij zeer vaak of zeer weinig aandrang tot loozing hebt, of uw water bewolkt is, bezinksel of zand bevat, en een branderige pijn veroorzaakt. Ook rug pijn, hoofdpijn, duizeligheid, rheuma- tische pijnen en een gejaagd, vermoeid gevoel kunnen u waarschuwen. Het zijn waarschuwingen der na tuur, dat er iets niet in orde is, en dat uw nieren en blaas verzwakt kunnen zijn. Beproef zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die uw verzwakte organen blijkens de ervaring van zoovel en weder kunnen versterken es trw leven weder tot een lust kunnen maken. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking A f 1.75 p. flacon. 't Was een zonderling gezelschap, de drie mensohen, die onder het groote witte zeil bij den achtersteven van de dhow bijeen waren. Eerst de doktér in zijn groo- ten rieten stoel: een kleine magere figuur met een smal donker-bruin verbrand ge zicht, waartegen de blauwe brilloglazen. die zün oogen moesten maskeeren, als donkere plekken afstaken. Dan kapitein Timms, gekleed in een broek en hemd, die zijn harige borst en beenen bloot lie ten, met zdjn verloopen maar toch nog oolijke blauwe oogen, zijn grooten, viezen Terai-hoed en zijn eeuwige pijp, op de kist, die de duikers-uitrusting bevatte, tegenover den dokter. En achter Timnis dekking, dat de dokter van het oproer niets gehoord had. Hij sliep rustig. Ik liet hem slapen en vertelde hem pas den vol- HRHM genden morgen, aan het ontbijt, wat me bewering van Miss Howard, dat zij even- j elke trek zijn afstamming proclameerde overkomen was. Tot mijn verbazing nam hij de jobstijding met philos&phische kalmte ap; 'hij onthield zich zelfs van me een reprimande-geven voor mijn kommi- telt om aan het teekenen te gaan, zonder me vooraf ervan te overtuigen of de kust wel veilig was. Zelf zag ik het geval nu ook wat minder 9omiber in. Ik vond het natuurlijk wel heel jammer, dat Dusi Khan me te slim af geweest was, maar veenlge, wat hij er imee gewonnen had, was, dat 'hij nu onze plaats van bestemming: Thunder Island positief wist. Waaraahijn- l En hoe stond het met numero drie, diei Hamsar, onze schipper, een groote, rna- - aanspraak maakte op dien schat! Was degere Arabier, met een gezicht, waarvan 3|-bewering van Miss Howard, dat zij even-[elke trek zijn afstamming proclameerde 11 eens een expeditie ging uitrusten, niets van het ras van slavenhandelaars, die een andere dan bluf geweest? De mailboot eeuw geleden het begrip menech in Afrika naar Suez had den vori'gen dag Zanzfbar te schande maakten, die van hun schande- aangedaan; maar wie er van boord gegaan lijke praktijken in breede banen van el- was, geen Engelsch© dame. Natuurlijk was lende en ziekten kennis gaven. Een zon- het niets dan bluf geweest; 't Idee, dat zij, derling gezelschap, voorwaar! Een drie- in haar eentje, aan zulk een avontuurlijke manschap, dat ln dë een of andere Opera onderneming zou beginnen was absurd, Oomique een goed figuur geslagen zou gewoonweg absurd. hebben, maar dat mij, nuchterling, die ik Om half acht klommen de dokter en ik was. een tikje dégouteerde. aan boord, kapitein Timms was op mijn Om even over achten gaf de schipper verzoek een uur eerder gegaan. De bevel om het anker te lichten. Er stond vriendschap taissohen dr. Flint en den een stevige Noord-Oostelijke bries en met dien wind in ons voordeel, duurde het niet lang of we zagen Zanzibar nog maar als een witte stip in een krans van groen. Vriend Hamsar had, wat het zeil-vermo gen van de „Sultan Selim" betrof, ten minste de waarheid gesproken. Dat moest Timms zelfs toegeven. „Maar met ruw weer zal Je me nog is wat beleven," voorspelde hij ons, als tegengif was een te veel aan optimisme, denk ik.„en hoe bij hoog en bij laag die knul met den rooden tulband daar aan het roer zijn koers houên kan, zonder kompas, da's mijn een raadsel, 't Is de voorzienigheid verzoeken, waarachtig als 't niet waar is. Geef mij een plank onder me voeten en een kompas en zet me ergens midden in den Atlantisohen Oceaan en ik garandeer jullie, dat ik binnen een week: land voor uit, zeg. Maar zonder! Zonder kan je me wel meteen in me vlag naaien en over boord zetten. Zonder kompas, wie heeft t ooit gehoord!" Maar het bleek al gauw, dat onze schip per bjj zijn koers bepalen geen bovenna tuurlijke kracht te hulp riep. Geen mi nuut, nadat de donkere streep, die Zanzi- bar-Island was, onder den Oostelijken ge zichtseinder weggedoken was, kregen we het vasteland in zicht En nu zette de |dhow koers naar de wazige, blauw vlek, die de plaats aangeeft, waar Dar-es- Salam zich bevindt Tegen den avond kwamen we daar aan en na even manoeu- I vreeren lieten we, in de haven, het anker I vallen, op geen' tweehonderd meter afstand van de plek, waar in den oorlog het groote Britsohe vliegkamp geweest 1 was. Wat een herinneringen maakte het zien van die plek bij me wakker. Herinnerin gen aan de bezige dukte van een vlieg kamp, 's morgens in de vroegte, aan de muziek van het motoren-geronk, aan de korte vluchten boven het terrein, de lan gere, waarbij dikwijls hoogte-records ver beterd werden .boven de haven en de blauwe zee, aan wanhopig-3aaie verken ningstochten boven verschroeide gras- vlakteen, aan raids op de kampenrenten van de Duitsohers, aan het vliegen door hevige onweersbuien, aan de afschuwe lijke gewaarwording, dat je in een „poc ket" terecht kwam, aan het behouden thuiskomen en dan, het nuohtere suhrij- ven van een rapporti Ik ging aan wal. Mijn eerste bezoek gold de Duitsche bungalow, die alweer zooyeol jaar geleden onze cantine ge weest was. Ik doorliep de reeds verlaten vertrekken, waar we, mijn mede-officie ren en ik, zoo vaak bijeen geweest waren en bekeek de gaatjes met afgebrokkelde randen 'in het witte plettserwerk van den muur, waar onze „Rairnsfathers" en „Kirchners" hadden gehangen. Daarnè ging ik over het vliegveld naar het ter rein, dat toentertijd ons kampement ge weest was en zocht ik zoo "ung tot ik de plek 'gevonden had, waar mijn tent had gestaan.dezelfde tent, waar ik, ja, avonden als mijn stemming tot onder nul was, uren-lang op mijn veldbed had ge legen, ln één opstand tegen den oorlog, Ln één verlangen naar huis, naar een veiliger omgeving, naar het bescheiden plaatsje op het kantoor van mijn vader. fWoatdt vervolgd^

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1