Gemeenteraad van AnnaPaulowna Opening en notulen. Burgemeester Lovink opent ten twee ure met een woord van welkom en ver zoekt den secretaris, den heer C. Kejjzer de notulen te lezen. Terwijl dit gebeurt komen nog enkele leden hun plaatsen in nemen, zoodat tenslotte epn voltallige raad de uitgebreide notuien onveranderd goed keurt. De Voorzitter zegt naar aanleiding van hetgeen in de notulen is meegedeeld over de besprekingen betreffende de malaria- gevallen in deze gemeente, dat hij hier over een onderhoud heeft gehad met den dokter. De malaria heeft de'volle aan dacht van den dokter, doch de bestrij ding is moeilijk, daar de oorsprong van de gevallen aan de Kleine Sluis waar schijnlijk onder den vloer van een of meerdere huizen gezocht moet worden. Mededeelingen. Ondersteuning werkloozen. Reeds de eerste mededeeling over de ondersteuning van werkloozen, geeft de héér Van der Ham aanleiding zich ge ducht te uiten. Ged. Staten schrijven, dat alleen bij tijdelijke, bijzondere omstandig heden het Burgerlijk Armbestuur gepas seerd kan worden, doch anders behooren de uitkeeringen door dit lichaam te ge schieden. De heer Van der Ham herhaalt wat hij daarover In de vorige vergadering heeft gezegd. Het gaat over toeslag op een uitkeering, er is volgens spr. geen enkel Kon. Besluit, dat daarvan gewaagd en dus gaan Ged. Staten volgens hem buiten hun boekje en toonen zich hier zeer reactionnair. Hij stelt voor de post in de begrooting te handhaven of een be slissing van de Kroon uit te lokken. De Voorzitter zegt dat er voorloopig nog geen reden is om in beroep te gaan, men kan eerst de ai of niet goedkeuring van de ingediende begrooting afwachten. Kasverificatle- gemeente-ont vanger. Het procesverbaal van opneming van hoeken en kas van den gemeente-ontvan ger op 26 September j.1. vermeldt, dat alles in goede orde bevonden is. In kas moest zijn 8.716.096, welk bedrag ook werkelijk aanwezig was. Brandstoffen voor gemeente gebouwen. De levering van brandstoffen in den aanstaanden winter voor het raadhuis in de o.l. scholen is gegund aan den heer J. Muntjewerf. „De Tijdgeest" en de heer Wilms hadden ook ingeschreven en de Voorzitter verstrekt op verzoek de prij zen, waarvoor de mededingenden wilden leveren. D© transformatorgebouwtjes. De beslissing van Ged. Staten op het besluit tot aan- en verkoop van grond, waarop de transformatorgebouwtjes moe ten komen is verdaagd. De heer Van der Ham vraagt of dat nu geen vertraging in den bouw zal geven. De Voorzitter antwoordt, dat deze week evengoed de aanbesteding zal plaats heb ben. Meter huur verhoogd. De huur voor de meters in de trans formatorgebouwtjes nabij station Anna Paulowna en halte Breezand is verhoogd. Toen indertijd het gebouwtje in den Oost polder werd gebouwd, werd voor de hierin geplaatste meter meer huur berekend dan voor de beide hiervoren genoemde. Men reclameerde, maar toen bleek, dat er wel een fout was gemaakt, doch deze bestond hierin, dat de huur voor de meters in de gebouwtjes bij station en halte te laag be rekend was. Nu is het daarover loopend contract verstrekt en is tot verhooging overgegaan. Lidmaatschap A, N. W. B. B. en W. stellen voor op het verzoek van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland om toe te treden als lid van die vereeniging afwijzend te beschikken. Gezien den financieelen toestand moet men nog maar eens een jaartje wachten. Het lidmaatschap is 25. De heer Jonker voelt wel voor toetre ding en de heer Rezelman vindt het ook alleszins gewettigd, die f 25 voor dit doel uit te trekken. De heer Koorn heeft gehoord, dat vele die van de richting Den Helder komen en naar Wieringen willen, den weg niet weten te vinden. Als we nu lid zijn, zegt hij, kunnen we aandringen op het plaat sen van wegwijzers. Voorz. zegt, dat de gemeente dat- ook kan en wil doen, als het noodig is. De heer Lubbert merkt op, dat het lid woiden niet inhoudt, dat dan ook zeker de borden door den bond geplaatst zullen worden. De heer Rezelman blijft echter aandrin gen. Dezelfde redenen, die particulieren bewegen om lid te worden, gelden ook voor een gemeente. Voorz. erkent het vele goede werk, dat de bond doet. Doch op de vorige verga dering is de begrooting behandeld. Men wou zuinig zijn en nu wil men toch al weer gaan- uitgeven. Voor een -betrekke lijk kleine gemeente is het nogal een groot bedrag, terwijl verscheidene grootere gemeente ook geen lid zijn. Het voorstel Jonker, wel lid te worden, wordt in stemming gebracht en met 7 tegen 4 stemmen (de heeren Stammes, Komen, Van den Berg en Lubbert) aan genomen. Kinderzang. Op een, door den heer H. N. Corne-lis- sen gedaan, verzoek is door B. en W. toe stemming verleend om gebruik te maken van één der lokalen van School L De heer O. heeft n.1. een kinderkoor opge richt, waarvoor zich reeds een 42-tal kin deren heeft opgegeven. Dankbetuiging voor verhooging van salaris. Van de heeren Jonker en Kriegman zfln dankbetuigingen ingekomen voorde hun verleende salarisverhoogingen. Subsidie „D.O.K.E.V.". De gymnastiekvereniging D.O.K.E.V. vraagt f .100 subsidie. Het voorstel om dit adres in handen van B. en W. te stellen om prae-advies wordt aangenomen. Er zullen dus eerst nog eenige inlich tingen aan D.O.K.E.V. gevraagd worden van ledental, enz. Terugbetaling vermakelijkheids belasting. »Zanglust«, dat dezen zomer de gast vrouw was bij het concours van »De Noordhollandsche Zangersbond*, deelt mede, dat het tekort van dit concours pl.m. f 300 bedraagt. Verzocht wordt de f 89.31 gestorte vermakelijkheidsbelasting terug te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen en de raad gaat daarmede accoord. De heer Kuiken wil die heele belasting maar afschaffen. De heer Koorn dacht, dat de heer Keuris met een voorstel dienaangaande zou komen. Do heeren blijken het er niet over eens van wien een dergelijk voorstel eigenlijk komen zou. De heer Stammes tegen den heer KuikenJe weet wat die belasting op brengt en wat we op aanvraag terug betalen. Laten we 't maar liever zoo laten. Voorzitter wil die baten ook liever niet 'missen, vooral niet, als men bedenkt, dat het bedrag dansende bij elkaar gebracht wordt. Benoeming onderwijzer. Voor de vacature aan school II hebben zich 10 sollicitantenlaangemeld. De voor dracht luidt: 1. A. den Broeder, Den Helder; 2. J. Brouwer, Hem3. D. Bonne, Midsland. Nadat de raad in comité is geweest, wordt de heer A. den Broeder met 8 stemmen voor, 3 blanco, gekozen. Hij zal 1 Nov. in functie treden. Het vervolgonderwijs. De bestaande verordening op het ver volgonderwijs schrijft voor dat minstens 15 kinderen zich moeten aanmelden om een cursus te doen geven. Dit aantal werd dit jaar niet bereikt. Om hen, die zich wel opgaven niet te dupeeren, zijn mid delen beraamd waardoor het onderwijs toch kon doorgaan. B. en W. hebben een schrijven gericht aan de betrokken leer krachten en hadden daarin een salaris regeling ontworpen, waarvan de grond slag was een belooning per lesuur naar het aantal kinderen. De heeren De Vries, 't Hart en De Wilde vonden dit ontwerp niet aannemelijk en dienden een ander in, dat ongeveer het midden hield tus- schen de oude verordening en het voor stel van B. en W. B. en W. hebben het ontwerp der onderwijzers overgenomen en stellen den Raad voor, de bestaande verordening zooals aangegeven is, te wijzigen, dan kan dus ook bij een gerin gere deelname een cursus doorgaan en de uit te betalen salarissen zullen naar verhouding zijn van het aantal kinderen dat de lessen volgt. De heer Keuris juicht het toe, dat een oplossing is gevonden, waardoor het blij ven geven van de cursussen is gewaar borgd. Ook verheugt het hem, dat door onderling overleg een salarisregeling tot- stand is gekomen. Voorzitter deelt nog mede, dat het aan tal kinderen te Kleine Sluis thans 9, te Breezand 14 is, en dat bij een bespreking is gebleken, dat het doel is zooveel moge-" lijk practisch onderwijs te geven, dus naar behoeften van de leerlingen. Ook de heer van der Ham kan zieh met het voorgestelde vereenigen. Hij wil er echter nog eens den nadruk op leggen, dat het eigenlijk schande is, dat men die wijzigingen moest aanbrengen door de geringe belangstelling. De bevolking neemt steeds toe. Er moesten juist steeds meer kinderen van het onderwijs genieten, De ouders moesten veel meer dwang uit oefenen. Men vraagt steeds meer kennis van iedereen. De beer Koorn geeft als oorzaak van de geringe deelname te Kleine Sluis aan, dat er kinderen naar scholen in den Helder gaan (vakscholen, enz.). Maar de' heer van der Ham vindt, dat er „bossies" niet naar den Helder gaan. De heer Kuiken meent, dat men vroe ger toen er niet zoo lang school gegaan werd, meer behoefte voelde aan vervolg onderwijs. Doch de heer van der Ham wijst er op, dat het leven tegenwoordig zboveel vraagt, dat men met dien ver lengen leeftijd er nog niet is. Ook de heer Komen is verheugd over de gevon den oplossing en is het personeel erken telijk, dat dit voor een kleinere cursus ook met een geringer belooning tevre den is. Voorz. onderschrijft deze woorden het personeel heeft getoond voor het onder wijs wat over te hebben. De ouders moeten echter veel meer meewerken. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Eén uitbreidingsplan. B. en W. vragen den Raad een op dracht te geven tot samenstelling van een uitbreidingsplan voor deze gemeente (voor praeadvies zie men het blad van Dinsdag j.1.). Als Voorz. het prae-advies over dit voorste] heeft voorgelezen en gezegd heeft, dat wel een groote uitgaaf gevraagd wordt, ontspint zich een uitgebreid debat tusschen voor- en tegenstanders. De heer Koorn is niet overtuigd van het nut van een uitbreidingsplan. We hebben Oeres en de wegen staan nog overal open. 't Heeft doel voor èen stad, maar niet voor het platteland. En als Voorz. opmerkt, dat artikel 81 der Wo ningwet tegen 1 Jan. 1931 de verplichting oplegt, zegt de heer Koorn: Laten we dat don maar afwachten, 't Is nu crisis tijd. Wil men ons verplichten, dan kunnen we altijd weer zien. De heer Van der Ham is een warm voorstander. Wanneer wij niet vrijwillig besluiten, zegt hij, dan kunnen Ged. St. een plan op onze kosten laten maken, zonder dat we eenige zeggenschap hebben. De wet is al van 1901 en naar behoeften gewijzigd. Nu, in 1930, zal zeker ook voor onze gemeente de noodzakelijkheid be staan. Spr. vindt het niet op den weg liggen van den raad om tegen eeh wet telijke verplichting te ageeren. Dat is revolutionnoir. Als we wachten tot de noodzaak van een plan blijkt, zijn we al te laat. Dan zullen de kosten veel hooger zijn en het is de vraag of het dan nog in orde is te krijgen. Bij het vaststellen van een uitbreidingsplan zal men er zeker rekening mee houden, dat we hier op 't platteland zijn, doch we kunnen op bevolkingstoename blijven rekenen. Laten wij hoopen, dat we al niet te laat zijn, als we er nu toe besluiten. Noodig is het zeker. De heer Kuiken kan daarentegen de noodzakelijkheid niet inzien. Hij gelooft niet, dat er nog zooveel gebouwd zal worden en er kunnen nog honderden woningen gebouwd worden, zonder dat men met spoorweg- of wegenaanleg in in conflict komt. Bovendien, die spoorweg loopt door landerijen, waar toch niet gebouwd wordt. Veel verandering zal er hier niet meer komen. En de cultuur in den Oostpolder mag veranderen, maar bet blijft daar tóch bouwland. Spr. vindt het onnoodig die »drie en een half duizend gulden naar Amsterdam te sleepen*. Ook in Breezand verwacht hij geen groote uit breiding meer, Het land, dat geschikt is voor bollencultuur, Is daarvoor in ge bruik genomen. Laten we de wet niet vooruitloopen. De regeering zelf schuift ook wel eens wat op de lange baan. Men zal toch ook wel met de financiën rekening willen houden. De heer Komen merkt op datB. enW. in hun advies het zwaartepunt leggen in de verplichting door art. 81 der Woning wet. We zijn echter al voor, de gemeente heeft een belangrijk uitbreidingsplan. Ged. Staten kunnen op het plan-Cérès gewezen worden, waar 80000 M2. bouw rijpe grond ligt. Daar kunnen nog een 200 perceelen gezet worden. Er is veel gebouwd, maar over een groot deel van Breezand, en spr. gelooft niet, dat men met elkaar in gedrang komt. Door de Landarbeiderswet is de gemeente al voor f 400.000 aansprakelijk en door het plan- Cérès nog eens voor f 200.000. Hoe de heer Van der Ham kan spreken van revolutionnair zijn, als men niet voor een uitbreidingsplan is, is den heer Komen een raadsel. De heer Koorn is het ook niet met den heer Van der Ham eens. Ged. Staten zullen maar niet aanstonds zelf een plan ontwerpen en toch zeker de gemeente eerst daarvan in kennis stellen. De heer Van der Ham gelooft dit met den heer Koorn, maar wil niet wachten tot Ged. St.. zouden kunnen dreigen zelf met een plan te komen. Verschillende gemeenten, die te lang gewacht hebben met het maken van een plan, zitten nu in de nesten. Men is er niet ingericht op het drukke verkeer van den tegenwoor- digen tijd. En tegen den heer Komen zegt hijEen wet, gemaakt door de vertegen woordigers van het volk, kunnen we. be schouwen als een uitspraak van het volk. De raad is verplicht' de wet uit te voeren en als we het niet doen, kan men dat revolutionnair noemen. De voorzitter zegt nogmaals, dat de gemeente vast verplicht zal werden. Hij is er al voor in Haarlem geweest en men heeft daar gezegd, dat er wat zal moeten gebeuren in Anna Paulowna. De heer Rezelman ziet ook geen nood zaak, tenminste niet voor een algemeen uitbreidingsplan. Hij gelooft ook niet, dat de menschen, die aangewezen zouden wor den voor het maken van een plan, nu reeds kunnen voorzien wat in de toekomst noodig zal zijn. De heer Koorn vindt ook, dat men niet kan weten wat over 20 jaar voor den polder noodig is. De voorzitter weet ook plaatsen, waar de toestand sleeht is, doordat niet volgens een vast plan gebouwd is. En als de heer Rezelman wel voor een kleiner plan zou zijn, wil hij opmerken, dat de kosten daar van vrijwel gelijk blijven aan die voor een algemeen plan. De heer Van der Ham wijst er op, dat het plan Gérès slechts een verruiming van bouwgelegenheid is, doch geen uitbrei dingsplan, waarbij rekening is gehouden met verkeersprobleemen, enz. l)e Voorz. herinnert zich nog een geval, dat vergunning is gevraagd tot het bou wen op een plaats, waar.men dacht dat in de toekomst een weg zou komen. Men kon toen niet weigeren; was er «enplan geweest, dan wel. En als die weg er nu toch moet komen, dan zal dat perceel meer weggebroken moeten worden. Men komt dan voor groote uitgaven te staan De heer Keuris is voor een plan en de heer JoDker informeert of de heeren, aan wie het maken eventueel opgedragen zal worden, voeling zullen blijven houden met den raad. Voorz. zegt, dat de raad natuurlijk het heft in handen houdt en er eok naar behoefte wijzigingen in het plan aange bracht kunnen worden. Nadat de heer Kuiken nog eens de opmerking maakt: »Wat zal er nog voor verandering komen in de* polder brengt voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming. Het wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. De heeren Koorn, Rezelman, Komen, van den Berg en Kuiken stemmen tegen. Wfizfltfing stemdlstrlcten. De overweging dat het stemdistrict II naar de tegenwoordige begrenzing meer dan 1000 kiezers bevat, terwijl district I dit aantal spoedig zal bereiken, is voor B. en W. aanleiding geweest een ver ordening te ontwerpen, waarin het aantal districten van 8 op 4 gebracht wordt. In dit ontwerp wordt gesproken van stemdistricten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. Dit doet de heer Keuris vragen, of die verdeeling dan niet geldt voor andere verkiezingen. Voorz. licht toe, dat de Raad de ver ordening heeft te maken voor gemeente raadsverkiezingen. Die verordening wordt aan Ged". Staten ter kennis gebracht en naar aanleiding daarvan zal dan door Ged. Staten voor de andere verkiezingen een en ander herzien worden. Het isde bedoeling, dat het vierde district in het vergaderlokaal bij de Ge reformeerde Kerk aan de Molenvaart een stembureau krijgt. Er is al geschreven aan het bestuur van de Ger. gemeente. Ongetwijfeld zal men wel toestemming verkrijgen, al is er nog geen antwoord op bedoeld schrijven ontvangen. Aangevraagde voorschotten. De heeren J. C. Logeman en C. de Rooy hebben een aanvraag om voorschot, ingevolge de bepalingen van de Land arbeiderswet, ingediend. Nadat de Raad in comité is geweest, worden de aanvragen toegestaan, voor een der betrokkenen echter onder voor behoud, dat eerst nog eens naar een en ander een onderzoek zal worden inge steld. Bfidrage wegenverbetering. Eigenlijk moest nu de rondvraag vol gen. Doch onderaan de agenda stond nog de menedeeling, dat na afloop der raadsvergadering een bespreking gehou den, zou worden over: bijdrage aan den Anna-Paulownapolder in de kosten van wegen verbetering. De heer Kuiken wenscht in het open baar te behandelen, wat als bespreking staat aangegeven. De Voorz. zegt, dat men tot die be spreking is uitgenoodigd naar aanleiding van een vraag van den heer van der Ham, om over deze kwestie nog eens samen te praten. De heer Kuiken meent, dat er al ge noeg over gesproken is. Er moet toch een besluit genomen worden. En hoewei de heer Van der Ham zegt, dat hfi er niet op gerekend heeft, dat dit een punt van de agenda zou worden, besluit men geen bespreking te houden, maar zal men in comité de kwestie behandelen en daarna een beslissing nemen. Terwille van de pers gaat men dan nu eerst maar over tot de rondvraag. Rondvraag en sluiting. De heer Kuiken vraagt inlichtingen voor iemand, die een verandering aan een gebouwtje wil aanbrengen. Voorzitter zegt, dat die persoon maar met een aan vraag bij B. en W. moet komen. Daar kan zoo niet over geoordeeld worden. De heer Keuris heeft opgemerkt dat in het verslag over den toestand van de ge meente wordt gesproken over een brug voor gewoon en een voor spoorwegver keer. Van die laatste brug bestaat echter nog pas den onderbouw. Voorzitter be aamt dit. De heer Van den Berg zegt, dat het electrisch licht den laatsten tijd érg on gelijk van sterkte is. Voorz. zegt, dat dit beter zal worden als de nieuwe transfor- matorhuisjes er zijn. De heer Van den Berg meent echter dat de oorzaak wel eens hierin, gezocht kon worden, dat 's avonds motoren aangezet worden. Hij vraagt of dat mag. En als hij hoort, dat dit verboden is, stelt hij voor zoo nu en dan 's avonds een steekproef te nemen. Voorz. zegt dat dit ook geregeld gebeurt en daar de rondvraag niets meer ople vert, sluit hij de openbare vergadering en gaat de raad in Comité nog eens een boom opzetten over de wegverbetering en de bijdrage in de kosten daarvan. V. C. i. B. Donderdagavond, hall acht, bijeenkomst. Texel. OVERVLOED VAN GRAS. Niettegenstaande de staltijd reeds daar is, zijn er in onze gemeente nog bijna geen veehouders, die hun vee hebben ge stald, en indien het zachte weer nog wat blijft aanhouden, zal dit voorloopig ook nog wel niet geschieden, omdat er over vloed van gras is, in dit najaar. Op verschillende boerderijen is men de laatste weken druk werkzaam geweest om 't overvloedige najaarsgras in te kuilen. GROND KOOPEN OP TEXEL. Onlangs publiceerden we in dit blad een waarschuwing om bij 't koopen van grond op Texel eerst informatie in te win nen bij een advies-oommissie, die hiervoor samengesteld zou worden. Door de afd. Eierland van de H. M. v. Landbouw zijn de heeren W. Reuvers en J. v. Maldegem tot leden dezer commissie benoemd. De Oocksdorp. Naar wij vernemen zal Dr. F. H. Keidel zijn ambt als gemeente-geneesheer en school-arts te De Cocksdorp nederleggen. Reeds langen tijd was doktor Keidel lijdende en werd de praktijk uitgeoefend door een waarnemend arts. Thans is door B. en W. een oproep gedaan naar sollici tanten voor deze betrekking op een jaar wedden van 1600.— en vrije woning. Oudeschlld. Zondag 26 October a.s. zal de bekende spreker Lode van Gent in 't gebouw van den R. K. Volksbond een lezing houden over Vlaanderen, bijzonder over het Ka tholieke geloofsleven van vroeger en nu. Ter verduidelijking zal een serie licht beelden worden vertoond. Oudesohilck Maandagmiddag gaf de heer Mullens een goochelvoorstelling voor de kinderen van de lagere school. De heer Mullens wist de kinderen aangenaam bezig te hou den1 en menigmaal weerklonk een dave rende lach door de sohool. De verschil lende toeren weerden met de grootste be hendigheid verricht. Hoogst voldaan keerden de kinderen huiswaarts. D e n B u r g. BIJ DE POMP. Ons gemeentebestuur heeft in 't ver- loopen jaar een motorpomp laten slaan op 't raaiktplein te Den Burg. Deze pomp heeft een uitgebreide voor geschiedenis gehad en flink wat geld gekost. Thans is er een bouwwerk ge metseld, dat een heele oppervlakte beslaat, waaraan een bank is bevestigd, terwijl 's avonds boven op de pomp een sterke electrische lamp brandt. Thans doet zich het eigenaardig geval voor, dat de „Texelsche Beurs", die sedert 's menschen heugenis op deStee- nenplaats werd gehouden, en waar de dagelijksche gebeurtenissen in deze ge meente worden besproken, zich naar deze pomp gaat verplaatsen, zoodat thans ook, evenals bij de V.A.R.A., onze Texelsche Politiek in een praatje „bij de pomp" wordt verhandeld. Jammer dat Teun de Klepperman ontbreekt. NAAR DEN GOOCHELAAR. De heer en mej. Mullens hadden zich Woensdag niet over gebrek aan belang stelling te beklagen, toen zij voor de schooljeugd voorstellingen gaven, eerst in Hotel de Zwaan en daarna in Hotel Texel. Beide zalen waren geheel gevuld met gelukkige kinderen. In spanning werden de goocheltoeren gevolgd en de jeugd heeft volop genoten van 't geen hun gratis» werd geboden, 't Was een dankbaar publiek. BESTUDEERING VAN DEN VOGELTREK. De stichting van een station op TexeL Reeds vroeger Is er melding van ge maakt, dat in ornithologische kringen wordt getracht ook in ons 'land te komen tot siching van een station ter bestudee- ring van den vogeltrek, waarvoor het eiland Texel een zeer gunstig gelegen plaats vormt Een commissie van voorbe*- reiding heeft thans een circulaire samen gesteld, waarin een beroep wordt gedaan op alle belanghebbenden in den lande om door financieelen steun de oprichting en instandhouding van een station op Texel mogelijk te maken. Deze circulaire is verkrijgbaar aan het adres: Reguliers gracht 9, Amsterdam. In do circulaire wordt opgemerkt, dat Texel daarom een blij uitstek geschikt punt biedt voor het station, omdat over dat eiland zoowel de van Noord naar Zuid als de van Oost naar West gaande trek is van de meeste land- en watervogels, terwyl bovendien de aard van net terrein aldaar het waarnemen en vangen der trekvogels gemakkelijk zal maken. Doch voor een waarnemingstation is geld noodig. De eerste inrichting van station, woon- en berggielegen heden, vangterrein enz., worden geraamd op meer dhn achtduizend gulden en die jaar- lijksohe kosten voor salaris, onderhoud en vernieuwing worden geschat op vijf duizend gulden op z*n (minst. De commissie van voorbereiding, waar- In allerlei vereenigingen, die zich de be studeering en de .bescherming van vogels tot taak stellen, vertegenwoordigd rijn, voorts 's Rijks museum voor natuurlijke historie en „Natuurmonumenten" en waarin ook de burgemeester van Texel zitting heeft geeft te kennen, dat elke gift tten behoeve van het trekstation wel kom zal zijn. Zij onderscheidt echter ver dere stichters, die een som ineens van vijftig gulden of meer schenken en daar voor levenslang 'lid van de stichting ble ven, en leden, die een jaarlijkscbe con tributie van twee gulden vijftig of meer bijdragen: Callantsoog. WEER EEN BRAND. Maandagavond j.1. brak brand uit in de boerderij, bewoond door den Heer Jb. Mooij, aan den Oosterweg. Binnen een kwartier tijds stond de gansche plaats in vlammen. De zoon des huizes slaagde erin het radiotoestel en zijn rijwiel naar buiten te brengen. Ver der mocht het niet gelukken iets der in boedel te redden. Eenige varkens konden nog tijdig uit den schuur gejaagd worden. Spoedig was de spuit ter plaatse. Ze vermocht echter niets uitrichten tegen de vuurzee. Men bepaalde er zich toe, een scbuurtje bij het huis nat te houden. Het is dan ook gelukt dit te behouden. Dat dit een geweldige brand was, wordt wel bewezen door 't feit, dat de motor spuit uit Schagerbrug, zonder een op roeping te hebben ontvangen, ter plaatse verscheen. Haar hulp was echter niet noodig daar er aan blusschen niet te den ken viel en het vuur geen gevaar voor de.omgeving opleverde. Als vermoedelijke oorzaak der brand wordt opgegevenkortsluiting. De boerderij was niet het eigendom van den Heer Mooij. Verzekering dekt de schade.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10