In het geheel ongeveer tweeduizend men- eehern Een correspondent van de „Telegraaf" seint: Terstond nadat ons de mare van het ongeval bereikt had, begaven wij ons over Was het nu nog 1100 geweest, maar 11.000 is wel wat veel. Men kan mis schien wel aanvooren dat de gemeente grooter is geworden, maar zelfs dan blijft het een flink bedrag. Br zijn nog andere saldo's die in het oogloopend zijn, maar Herzogenrath naar Alsdorf, waar hfctdeze zijn gelukkig aan den voordeeligen groote inijncomplex de Anna I, n en in! kant. Wanneer men het voor- en na tegen ligt. toebehoorende aan den Eschweiier elkaar wegcijfert, blijft er nog circa Bergwerksverein, die nagenoeg alle 10.000 over, wat moet men daarmee mijnen in het Wurmdistrict in eigendom heeft. Een schoon herfstzonnetje scheen over het lachende landschap, met in de verte de rookpluimen van de schoorstee- nen van dit nijvere industriegebied, een scherp contrast met het onnoemelijke wee, dat wij eenige kilometers verder te zien zouden krijgen. Op het Hollandsche ge bied schijnen nog slechts enkelen van het gebeurde op de hoogte te zijn. Op den Akenerweg werd het drukker en zagen wij Roode-Kruis-auto's en reddingbrigades, die zich naar het tooneel van de ramp spoedden. Voor den ingang van de Anna I stond een menschenmassa angstig turend naar de ingangspoort, waardoor tal van Roode-Kruis-mannen heen en weer gingen en waar reeds maar weer baren werden binnengedragen. Dan gaat de hoofddeur open. Een Roode-Kruis-auto rijdt zachtjes naar buiten, twee zwaarge wonden, aan wie de eerste hulp verleend is, naar het hospitaal te Bardenberg over brengende. (Zie verdeer eldetrs in dit blad). Hierover was een sohrijven Ingekomen van den heer Oortgijsen om voor werk verschaffing de balkenhaven achter zijn bedrijf te doen dempen. (Opgenomen in onze courant van Dinsdag). Den heer Biersteker lijkt dit niet ondienstig. Wat is er tegen het om advies te sturen naar de commissie van werk verschaffing? Aldus wordt besloten. men een teekenlng in moet leveren van waarop stond wat eerste, tweede of dorde een rl) hulzen, kan men volstaan met de klasse grond was. doen? (Geroep: „deelen"). gevelteekening van één huis op de schaal 1 20. Hierover ontstaan discussies. De heer Woud zegt, dat hij tegen de regeling van de brievenbussen is. De heeren Biersteker en Terra vonden het .ook onzin. „Waar is de grens?" Dat zal uit de ingekomen klachten moe- j ten blijken. Kunnen wij niet krijgen een verminde- i omtrent de oprichting van een N.V. tot ring van belasting, zegt de heer B i e r- bestrijding der werkloosheid. Kan het steker, tarieven of waterleiding? college daarover inlichtingen verstrek- De Voorzitter zegt dat het hier al- ken? leen gaat om het vaststellen der saldo's. De heer Bok zegt dat dit de aandacht het gebruik daarvan komt bij de begroo- van het college heeft. In genoemde N.V. ting aan de orde. Wat het nadeelig saldo zijn de provincie en de groote steden, zoo der reiniging betreft, er is geen uitgave als Haarlem, Zaandam en Amsterdam ge- gedaan buiten medeweten van den raad. interesseerd. De Ned. Heide-Maatschappij De beer Eylders wil toch wel vragen verleent eveneens hare medewerking. Nu waar dit in zit. liggen de werkverschaffingen van de De heer Smits zegt, dat de heer Eyl- N.V. zoo, dat zij door arbeiders uit die ders met de cijfers in de war is. De raad gemeenten heel gemakkelijk te bereiken heeft de cijfers vastgesteld. Het houdt zijn, reden waarom dit voor onze stad verband met de meerdere kosten van het voorloopig nog niets is. Het college blijft stortbuis en wat daarmede m verband echter diligent. De heer De Boer heeft iets gelezeni De heer Boogaard bepleit uit eigen ondervinding bet nut van brievenbussen. GEMEENTERAAD. staat. Wat de heer Eylders vraagt is hem bekend. De heer Eylders zegt dat de cijfers den raad zijn opgedrongen. De heer De Zwart is.bang voor een spraakverwarring. Hij zet in een finan cieel betoog uiteen, dat de heer Eylders abuis is. De höogere kosten kwamen voor namelijk doordat na de reorganisatie men nog enkele werklieden heeft moeten hou den. De heer Van Dam vraagt welke oor zaak ten grondslag lag aan het feit dat men deze menschen in dienst moest hou den. Dit kwam doordat de nieuwe dienst nog De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond 8 uur. Aanwezig waren alle leden. o De notulen van de vergaderingen vanl ^en v0]je werking was getreden en 12 Augustus en 2 September 1930, wor-men de oude regeling van vuilverwijde- den, met een kleine opmerking van den heer Monhemius op de notulen van de eerste vergadering, goedgekeurd. Ingekomen stukken: Bericht van ontvangst van Ged. Staten van het raadsbesluit van 2 September j.L tot wijziging der Verordening op den af slag van visch; Goedkeuring van Ged. Staten op bet raadsbesluit van 12 Augustus j.L tot tijde lijke verplaatsing van een klasse der openbare lagere school no. 14; Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit van 2 September j.L tot uit gifte van grond in erfpacht aan F. M. F. Fels Sr.; Besluit van Ged. Staten tot verdaging hunner beslissing omtrent het raadsbe- ring nog toepaste. De heer Schoeffelenberger maakt een opmerking van de aflossingen van het grondbedrijf, welke hü admini stratief fout acht. Dit wordt door wethouder De Zwart rechtgezet. Voorstel tot verkoop van .grond aan E. Venema. Aangenomen. Voorstel tot verkoop van grond aan J. P. van Os. De' heer Schoeffelenberger acht dit voorstel niet in het belang van de gemeente. Hij kan zich "niet voorstel len dat de gemeente dien grond zoo goed koop van de band doet. Hij vindt het niet goed dat het als het ware wordt wegge- sluit van 3 Juni j.L tot intrekking van de geven. verordeningen tot het leggen van een. j)e prjjg van per m®. vindt hij verbod van bouw of herbouw op gronden j vrjj laag, misschien zijn er nog wel hooge- bestemd voor straataanleg enz.; 1 re aanbiedingen te verkrijgen. Mededeeling van het bestuur der ver- De heer Van der Vaart zal geen een-ging van Logopaedie en Phoniatrie opmerking maken over den prijs, maar (spraak- en stemverbetering), dat 1 Octo- ■wei over de redactie van de bijlagen. Het ber 1930 te 's-Gravenhage en te Utrecht ig z.l noodig te vermelden waarvoor de nieuwe opleidingscursussen aanvangen grond gebruikt zal worden, voor het diploma Logopaedist(e)Be beer De Boer sluit zich aan bij Afschrift van het vonnis van den Kan- den heer Schoeffelenberger. Er is iemand tonrechter te Den Helder, waarbij L. Kruyt niet ontvankelijk verklaard wordt in zijn vordering tot toekenning eener schadevergoeding Bericht van aanneming der benoeming van H. N. Kaptein tot onderwijzer aan school 4; Mededeeling van de Commissie tot Voorlichting bij Beroepskeuze, dat door haar in de plaats van den heer Jhr. Ir. H. Rappard is benoemd tot Voorzitter de heer Ir. A. L. Bijl, die deze benoeming Leeft aangenomen. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger; Verdadingsbesluit van Ged. Staten om trent het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit van 2 September 1S30 tot aankoop van grond ten behoeve van school 1. Deze worden voor kennisgeving aan genomen. Koninklijk Besluit d.d. 1 October 1930, no. 11, waarbij ongegrond is verklaard bet beroep door den Raad dezer gemeente in gesteld tegen het besluit van Ged. Staten inzake het aanbrengen van electrische verlichting in het schoolgebouw der Hel- dersche Schoolvereeniging; Verzoek om ontslag van G. Tuinbeek als onderwijzer aan school 10. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend met ingang van den door Bur gemeester en Wethouders te bepalen datum. Adres van L. W. de Leeuw, houdende het tweeledig verzoek maatregelen te nemen ter bescherming van de ge meentenaren tegen den chemischen oor log of wel, indien dat niet mogelijk is, de haar door den Minister van Defensie te dezer opgelegde verantwoordelijkheid terug te wijzen en deii Minister te verzoe ken zijnerzijds de noodige maatregelen te treffen. In handen gesteld van B. en W. om advies. Schrijven van de voetbalvereeniging „J. V. C." te Julianadorp omtrent het in rekening gebrachte bedrag voor de tijde lijke aansluiting van een kermisterrein aan het electriciteitsnet. In handen gesteld van B. en W. ter af doening. bij hem geweest die ook gaarne den De heer Terra bespreekt de velschil lende plannen tot wegverbetering in Huis duinen en dringt op spoed aan. Het aanleggen van een weg van den Duinweg vanaf Driehuizen langs Dennen heuvel naar den Huieduinerweg is hot meeste noodig. Hieraan zal dezen winter worden begonnen, zegt de heer Bok. Wat betreft het maken van het laatste gedeelte van den weg HuisduinenKaap- hoofd, hiervoor is de toestemming al af gekomen, zoodat, mocht die van de andere plannen korter of langer traineeren, men hiermede kan.beginnen. Dit werk is even wel het minst urgente. Voor het maken van den weg vanaf het Kerkplein te Huisduinen naar den oprit nabij het fort Kijkduin, is echter eerst toe stemming in verband met de Kringenwet noodig. Het vergrooten van den vijver in de Donkere Duinen en het aanbrengen van beplantingen aldaar, gebeurt echter persé, dit staat los van al bet andere. Op een vraag van den heer Eylders be treffende de financiën, zegt de heer Bok, dat er van dit jaar nog iets over is, zoodat men hiermede een aanvang kan maken. De voordracht wordt aangenomen. Voorstel met betrekking tot het aanleg gen van muntgasleidingen. Aangehouden tot de volgende vergade ring. Voorstel tot het veranderen van straat namen. De heer M e ij e r zegt, dat, nu men toch aan het veranderen is, het z.i. goed is. den naam Polderweg ook te veranderen. Deze naam strookt absoluut niet meer met de tegenwoordige ligging. De Voorzitter antwoordt, dat men niet verder moet gaan dan strikt nood- Hij brengt namelijk stemmateriaal rond. De heeren van de andere richting doen dat misschien niet (groote vroolijkheid), en ik kan zeggen dat ik 1/3 deel niet kwijt kan. De post is gerechtigd om op bussen aan te dringen. Spr. gelooft niet dat er zooveel bezwaar tegen is. De voordracht tot wijziging wordt ver volgens aangenomen z. h. s. Voorstel tot het in gebruik geven van gemeentegrond aan de N.V. De Bank van Wisselink. Voorstel tot huur en onderverhuur van een gedeelte strand te Huisduinen. Voorstel tot het benoemen van Ir. W. G. van der Meer tot Directeur en Dra H. J. H. Steenmeijer tot le er aar aan den cursus Oude Talen voor het cursusjaar 1930/1931. Voorstel tot benoeming in vasten dienst aan do Avond^aktoekensohool van do leeraren M. H. v. d. Blom, A. A. Gaaster- land en E. H. Bos en tot tijdelijke berbe- noeaning van de leeraren B. P. Abbem/a (voor het cursusjaar 1930/1931) en A. H. Rijkers (tot 1 Juanari 1931). Al-deze voorstellen z. h. st. aangenomen. Ter inzage zijn gelegd: 1. Een minuut-schrijven aan den heer Ir. S. F. Monhemius, houdende mededee ling, dat het Spoorplantsoen reeds bij raadsbesluit van 9 November 1915 den naam Julianapark heeft gekregen; 2. Antwoord op den vraag van den heer Monhemius omtrent de vestiging van een oogarts hier ter stede; 3. Antwoord op de vragen van den heer W. Biersteker omtrent straatverlich ting; 4. Het adres aan H. M. de Koningin tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten omtrent de Verordening Grondbe drijf met de pleitnota's van den Wethou der voor het Grondbedrijf en den Ge meente-secretaris; 5. De staten van steunverleoning aan werkloozen over het tijdvak 31 Maait t/m. 28 Juni 1930; 6. Opgaaf van de geldelijke bedragen wegens verpleging van de patiënten der gemeente Den Helder in het Marine- Hospitaal gedurende bet 3e kwartaal 1930. Betreffende no. 3 merkt de heer Bier steker op, dat het frappant is, dat steeds dezelfde lantaarnpalen omver wor den gereden. Staan deze hier wel goed? „Jawel," antwoordt de heer D e Z w a r t, ,4e schuld ligt alleen bij de bestuurders zakelijk is. I De heer Van Dam ruimt niet gaarne de*auto's/ historisch geworden namen op. Het nieu-1 Medegedeeld wordt: we gedeelte tusschen watertoren en over-Naar aanleiding van Uw in de vergade- weg zal Boerhaavestraat worden genoemd. I ring van 16 Aprji 193o genomen besluit Is het niet béter dit^ Boeriiaaveweg te om de behandeling van ons voorstel orn r-,A afwijzend te beschikken op het verzoek van de N.V. Houthandel v/h. J. Oortgij- sen en Zoon in zake verkoop van een ge deelte Molenvaart, opgenomen in no. 51 (1930) der Bijlage, aan te houden, deelen Burgemeester en Wethouders mede, dat zij rpêt genoemde N.V. nog nader hebben onderhandeld over deze aangelegenheid. Zij hebben zich daarbij bereid verklaard om den Gemeenteraad het voorstel te grond wou koopen. Waarom heeft men (noemen? Zijn idéé van een straat is, dat dit stuk grond aan den heer Van Os ge- i er aan beide kanten huizen zijn. (Geroep: geven met uitsluiting van anderen? 'de Weststraat en de Zuidstraat dan?) Ook De heer Bok zegt dat het stuk grond J het idéé om de Achtergrachten Keizers- vrij zou komen en toen was de heer Van j gracht te noemen is z.i. niet goed. Kunnen Os de eerste gegadigde. Br is toen aan I wij deze niet. noemen naar de grachten die den heer Van O3 gevraagd of hij zich met-hier tegenover liggen? De Westgracht, de den prijs kon vereenigen, waar deze mee j Molengracht, enz.? en de nummering accoord ging. Br is toen wel een ander I daarmede in overeenstemming brengen? geweest, doch voor denzelfden prijs. We We blijven dan in de lijn. Dat is veel beter hebben gemeend, omdat de heer Van Os dan het andere, dat een beetje onwezen- doen om Bet begeerde gedeelte van de de eerste was, hem den grond te moeten lijk aandoet. Verder is het hem opgeval- Molenvaart te verkoppen voor 1.per geven, temeer, omdat er woningen ge-len dat, als er ergens door verbouwing m2., mits de na demping ontstane grond bouwd zullen worden, waarbij men ech- eèn straatnaambordje sneuvelt, dat diteeil bestemming verkrijgt te hunnen ge- ter rekening moet houden met het feit dat j dan niet meer wordt vervangen. noegen. Van de N.V. is daarop bericht het geen le klasse grond is. (Het betreft Ge heer Eylders zegt dat men met ontvangen, dat zij op den gevraagden hier een vrijkomend perceel grond aan veranderen voorzichtig moet zijn. Men 1 prjjs njet kan ingaan, de Vischmarkt, zie de eerder opgenomenwent aan een ouden naam, doch ook welfn verband met de opmerking door den bijlage). i gauw aan een nieuwen. Verder zegt hij heer W. de Boer gemaakt bij de behande- De heer Bok antwoordt den heer Van 1 <3at de eerste weg van de bloemenbuurt 1 ]jng van de voordracht tot het treffen van der Vaart, dat er geen grond wordt begint met den naam van Brakkeveld- j voorzieningen aan de o. L scholen 1 en 6 weg. ((zie no. 123 (1930) der Bijlage) wordt De heer Bok zegt dat de benaming 1 medegedeeld, dat bij school 1 nog zullen ,weg"-of „straat" een punt van over-1 morden gemaakt een kamertje voor het weging zal uitmaken. He\ woord „weg" Hoofd der School en een bergplaats. De kosten van een en ander worden geraamd uitgegeven aan speculanten. Het college eischt, dat er een teekening van de te bouwen huizen wordt overgelegd. Door de groote haast mankeerde er echter wat, - - - aan de betreffende voordracht. (staat zoo onaangenaam. (Geroep: ,Ko- De heer D e Boe r zegt dat de raad op ninginneweg" dan en „Willemsparkweg") sommige punten van deze voordracht on kundig was, hetgeen de heer D e Z w a r t bestrijdt. De heer DeBoer wenscht meer publi citeit, waarop de Voorzitter ant woordt, dat de bijlage in de courant be kend gemaakt is, en dat dit ruimschoots voldoende is. Wat de heer Schoeffelen berger over den prijs zegt: men kan van meening verschillen over het feit in wel ke klasse de' grond thuis hoort De heer Van Dam merkt op, dat men den grond niet bij'opbod moet gaan ver- koopen, dan komt men op gevaarlijk ter rein. Juist omdat we nogal veel grond hebben, kunnen we wel een beetje uit de hoogte doen, en behoeven we er niet mede op de markt te gaan staan. De heer Monhemius vraagt wan neer er een hoogere prijs wordt geboden of deze dan zou worden aangenomen. De heer De Boer acht dit een bijzon der geval, het heeft niets met het grond bedrijf te maken. De heer Schoeffelenberger vindt dit ook. Hij weet echter zeker dat de voor deze gemeente. „Keizersgracht" von- op 3000.—. Betreffende bet •kamertje voor het den we een goeden naam, daar deze goed Hoofd der School en een bergplaats bii aansluit bij „Keizerstraat" en „Keizers- School 1, merkt mevr. Dekker—Klik brug". Een naam te vinden die een ieder op dat haar fractie de kosten ad 3000. voldoet is monnikenwerk, er komen veel verzoeken om naamsverandering. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot würiging van de Verorde- wel wat hoog vindt. Is dat kamertje wel noodig, temeer daar de woning van het Hoofd by de school aansluit? De Voorzitter zegt, dat het nood- ning op het bouwen en op de bewonHig. zakelijk is, dat heb Hoofd van een School De heer Woud vindt bet niet goed om uen eigen kamer beeft, voor doktersbe- Verzoek om ontslag als Voorzitter van|grond meer waard is geweest. Waarom de Oommissie van_Toezicht op het Lager geen bord met een bekendmaking er op Onderwijs van O. F. E. Smith. Verleend met dankbetuiging voor de be wezen diensten. Adres van verschillende Kerkbesturen, geplaatst? De heer Biersteker: Dat heb je al tijd wanneer het verkocht Ls. De raad discussieert onverstaanbaar houdende verzoek maatregelen te willenonder elkander, waaruit de stem van treffen tot afschaffing der kennis. wethouder Smits naar voren komt, die In handen gesteld van B. en W. om!zegt dat het billijk is dat de eerste aan- advies, teneinde dit stuk bij de begrooting vrager den grond gekregen heeft. Wat de te behandelen. heer Woud ook beweert, waarna de heer Gemeenterekening. Monhemius het nog over het cardinale punt van het feit had, hetgeen echter voor Algemeen Rapport der betrokken ons verloren ging. Raadscommissie over de gemeenterpke-1 De voordracht wordt tenslotte aange- ning, dienst 1929, met voorstel tot voor-nomen. loopige vaststelling van de rekeningen Voorstel tot bet toekennen van vergoe der verschillende diensten. dingen, resp. tegemoetkomingen, op De beer Eylders bespreekt het cijfer grond van art. 13 der L.O.-wet 1920. waarmede de begrooting voor de reini-| Aangenomen. ging is overschreden, n.1. 11.000. In Voorstel tot het uitvoeren van werken 1929 zou de nieuwe reorganisatie komen, in werkverschaffing. de eigenaars van oude woningen te ver plichten een brievenbus te laten maken. De heer Terra acht het gewenscht dat de bewoners van Huisduinen en Koegras hiervan worden vrijgesteld, omdat de postbode die de brieven afgeeft, ook dik wijls zegels verkoopt. De Voorzitter antwoordt, dat dit het komend seizoen voor Huisduinen wel overbodig zal worden, daar er dan waar schijnlijk een hulppostkantoortje zal komen. De heer Monhemius bepleit een soepele toepassing van de regeling. Hij kan zich echter indenken dat het lastig is. De Voorzitter zegt dat er een ver zoek van Waterstaat is ingekomen en dat de directeur van het postkantoor even eens gevraagd heeft, om het aanbrengen van brievenbussen te bevorderen. De heer Speur zegt dat brievenbussen in Koegras evengoed noodig zijn als hier. Bovendien heeft de postbode in negen van de tien gevallen geen zegels bij zich, daar om wordt hem dan het geld ook wel mee gegeven, hetgeen den heer Trap do op merking ontlokt, datde postbode vaak last heeft van de erfhonden, die hem aan blaffen en hinderen in zijn werk. Wat betreft, de schaal van de in te die nen teekeningen, zegt de heer Schoef felenberger dat de schaal 1 20 veel Voor enkele maanden torug heeft de oommissie voor het grondbedrijf de moge lijkheid besproken om tot een open bebou- wing te geraken, omdat deze meer grond eischt dan gesloten bebouwing. Toen heeft de oommissie gezt-gd als er een ge gadigde komt, laten we het dan probeeren aan de Javastraat, en geadviseerd om in plaats van 10.8.per Ma. te ntmen, doch den aanvrager de verplichting op te leggen een frontbreedte van 12 meter te nemen voor 1 perceel, dat is tweemaal de breedte van de tegenwoordige hulzen. Het aspect van de stad wordt er boven dien mee verhoogd Dit heeft ook het voordeel dat men snel ler van den grond afkomt dan momenteel, vooral van le klasse grond. Het is voor deel voor het grondbedrijf. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen, evenals, zonder discussie of stem ming, de navolgende voorstellen: Tot verkoop van grond aan K. Been, P. H. Spruit en H. Klein. Tot uitgifte van grond in erfpacht aan Fa. Gebr. Boot, O. Bot, O. de Zeeuw, Elis Hautz, J. P. van Os, G. Groot, W. Zweed, M. van Till, F. Bakker en J. Riemers. Daarna is aan de orde: Voorstel tot intrekking van de rege ling tot uitbetaling van ziekengeld'. Aangenomon. Voorstel tot het verleenen van mede werking overeenkomstig aït. 72 der L. O.- wet 1920 voor de aanschaffing van leer boeken en schoolbehoeften voor de ver- eeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen." Als boven. Voorstel tot het benoemen van een lid der Commissie tot Voorlichting bij Be roepskeuze in de vacature C. Brinkman. Aanbevolen worden: 1. O. Ran. 2. D. J. Boom. Benoemd wordt No. 1 der voordracht. Rondvraag. De heer Monhemius verzoekt soberheid te betrachten bij de veranderin gen bij de a.s. volkstelling op 31 December en aan het historische aandacht te schen ken. Zijn de veranderingen echter logisch, dan is het uitstekend. Spr. vraagt of er bij het voorzien in de slechte bestrating ook aandacht kan worden geschonken aan het stuk van de Koningdwarsstraat tus schen de Bijbelschool en het Plantsoen. De heer Van Gessel bespreekt het ingezonden stuk van den heer Tiessen in de Heldersche Courant, betreffende do voorgenomen afsluiting van gas enz., van iemand van wien de gemeente geld had te vorderen door het veroorzaken van schade aan een lantaarnpaaL Het lijkt hem eigenaardig dat er zoo is gehandeld. Hij zou gaarne het standpunt van het ooi lege weten. De heer De Zwart zegt, dat wanneer iemand in gebréke blijft zijn schuld aan de gemeente te voldoen het ooilege op dracht kan geven den debiteur van leve ring van gas enz. af te snijden. In de praktijk komt het hierop neer, dat het hoofd van de Centrale Kas opdracht geeft dit te doen, waarbij echter in speciale ge vallen het college geraadpleegd dient te worden. Dit is hier niet gebeurd. In dit geval is de betrokkene degene die den. paal omver heeft gereden. Ook al werd hij volgens zijn zeggen door een ander hier toe gedrongen. Hij heeft het echter ge daan, hetgeen hij ook erkent. Nu is hij door het college aangeschreven dat hij het moet betalen, doet hij dat niet, zal de afsluiting een feit worden. De heer- Van Gessel vindt het geen gezond standpunt. De heer Minnes bespreekt verschil lende arbeidsmisstanden bij gemeentelijke werken. Bij de Zeevaartschool waren schilderspatroons die het landelijk con tract voor de gezellen niet hebben nage leefd. Zij hebben hun menschen de zegels voor vacantie en aparte Zondagen niet verschaft. De namen van deze menschen zijn nog te achterhalen. Bij den schoolbouw in het Tuindorp is ook geknoeid. Om elf uur 's avonds werd er zelfs nog gewerkt. De werklui hebben zelf gezegd dat er geregeld werd overge werkt. Ik vind het raar dat men heelemaal geen politie ziek Dan waren er aan de school beton- vl ech tors noodig. Hier liepen er een paar werkloos, doch de vlechters kwamen uit Alkmaar. Dit is geen voordeel voor onze gemeente. Spr. zou graag weten hoe een en ander in het contract staak Hetzelfde is gebeurd bij het maken van Jdetftefzake, vfkwtenEntert hoog, maar het is nog maar een raming van Gemeentewerken, bij de aanbeste ding zal het allicht meevallen.. Aan de orde zijn thans verschillende aanvragen voor aankoop van grond etc. De bijlagen hieromtrent vermelden niet dat de verkoop van grond steeds voor één perceel geldt, en worden aldus aange vuld. Voorstel tot verkoop van het erfpaohts- recht op een perceel Rijksduinterrein aan J. de Zeeuw. Aangenomen. Alsvoren aan J. H. Kamp. Aangenomen. Voorstel tot verkoop van grond aan H. Pouwels. Den heer Woud verwondert het, dat de prijs voor deze eerste klasse grond be paald is op 8.per M2. Hij zou graag willen hooren, waarom dit gebeurd is, en waarom niet de gewone prijs van 10. is gerekend. De heer Schoeffelenberger is bet met hem eens. De heer De Zwart juicht het toe, dat beton gestort moest worden, wat wel een beetje onwaarschijnlijk is. Bij oen ander werk werd de politie om 5 u. 35 gewaarschuwd, doch zij kwam eerst om zeven uur kijken, toen waren de arbeii ders natuurlijk al weg. De heer Bok zegt, dat de aannemer van de school het betonvlechten aan een Alkmaarsche firma had uitbesteed. De kwestie van de politie zal onderzocht worden. De heer Minnes zegt ook nog iets over de slechte verlichting van den Brak- keveldweg. De heer Boogaard bespreekt nog het feit dat de arbeiders bij de Zeevaart school niet bij de opening waren uitge nood igd, terwijl dit wel verzocht was. Het uur was een beetje ongelukkig, n.L 12 uur, wanneer de meeste arbeiders gaan eten, maar het kon niet anders, in ver band met de komst en het vertrek van een autoriteit, antwoordt de heer Bok. Vermelden wü nog dat thans1 een voor stel werd aangenomen dat in de vorige vergadering op verzoek van den heer De Boer werd aangehouden, n.1. het beschik- de heer Woud deze zaak in het openbaar te groot is, deze moet op 50 worden ge- heeft aangesneden. De bedoelde grond is baarstellen van een lokaal in de school bracht. In de praktijk kan 20 niet worden gelegen aan de Javastraat en was oor- aan de Oostslootstraat, ten behoeve van de toegepast, de teekening zou te groot wor- spronkelijk bedoeld om voor 10.ver- i Comeniusschool en de aanstelling van een den. I kocht te worden. Dat dit positief vastge-1 tijdelijke leerkraoht. De heer De Zwart. antwoordt, dat de steld zou zijn, is niet waar. Er zijn nogj Niets meer aan de orde zijnde, werd de heer Schoeffelenberger abuis is. Wanneer nooit van te voren kaarten aangelegd openbare vergadering hierna gesloten.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2