HELDERSCHE COURANT yehkadak nu [iet NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE De begrafenis van de slachtoffers van Alsdorf. Nieuwe mijnramp in het Saar-Bekken. DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS LEIDT GIJ UTTCNDLFYEN? FOSTER'SM/tóGPILLËN No. 6877 EERSTE BLAD. DINSDAG 28 OCTOBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95» f L25, f 1.25, f x.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Vezaohiiut Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h G. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 4x2 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N« 20 et. p. rovel (g&ljard). Ingea. meded. (kolombreedte als redactton. tekst) dubbele prijs. Kieine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regois 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Broeder Jonathan in de put. - De geslaagde revolutie in Brazilië. - Engeland en het Zionisme. Broeder Jonathan de lezer kent hem toch, met zijn hoogen hoed en sterren en atrepen: om het in begrijpelijker taal te zeggen: de Amerikaansche regeering zit in den put 't Is ook geen kleinigheid, je zou er kiespijn van krijgen of minstens pijn in ie buik. Wat is er dan gebeurd? vraagt de lezer verbaasd. En wij herin neren er aan, dat er de laatste veertien dagen In Brazilië revolutie gespeeld is. Dit is nu op zichzelf niet zoo buitenge woon, maar de Amerikaansche regeering had gedaan of de Braziliaansche revolu tionairen lucht waren en had onomwon den haar sympathieën voor de regeering uitgesproken. En dit niet alleen, maar zij had zelfs den verkoop van wapenen en munitie aan de revolutionairen verboden, kortom, ai het mogelijke gedaan de Bra ziliaansche regeering tenminste wat toen nog regeering was van dienst te zijn. Nog maar twee dagen geleden had zij de revolutionairen als een troep ban dieten behandeld. En laat me nou poffer- dikkie die revolutionairen winnen in plaats van de regeeringstroepen! Wat 'n figuur, wat 'n figuur voor Broeder Jonathan, nietwaar? En bovendien: stel eens, dat ze verhaal komen halen! Wat 'n toestand! „Hoogst pijnlijk" zeggen de telegrammen. En ver der heet het: „Men vreest, dat de nieuwe regeering te Rio de Janeira, wanneer, zij, zooals velen thans waarschijnlijk blijkt, aan het bewind blijft, een vrij koele hou ding tegenover Washington zal aan nemen, waardoor ongetwijfeld de han delsbetrekkingen tusschen de Vereenig- de Staten en Brazilië slechter zullen wor den". Nou, eerlijk gezegd vreezen wij het ook. Er komen nu natuurlijk wederom een groote massa telegrammen. De onlusten zijn snel geëindigd; de politie houdt de strategische punten bezet van de hoofd stad, de menigte op straat is vrij onver schillig. Hoewel aanvankelijk gezegd werd, dat president Luiz was afgetreden, verluidt thans dat hij zich nog in het re- geeringspalels bevindt en weigert het decreet van zijn aftreden te onderteeke- nen. Zijn afzetting is evenwel een feit. Ook is Washington bang voor de be taling der schulden en andere verplich tingen door het oude, thans verdrongen, bewind, in het buitenland gemaakt. Een Amerikaansche kruiser blijft in de buurt ter bescherming van Amerikaansche be langen. Tegelijk hiermede komt een ver klaring van de nieuwe regeering, dat het alle schulden zal erkennen. De staatsgreep waarbij de nieuwe re geering aan het bewind kwam, geschied de nagenoeg zonder slag of stoot. Er broeide reeds verzet tegen de regeering onder de militaire bezetting der hoofd- de een der generaals verdere gehoor zaamheid aan de regeering. Hij stelde zich stad, en een paar dagen geleden weiger- met de andere militaire aanvoerders in verbinding en binnen enkele uren waren de heeren het met elkander eens en werd besloten de regeering te verdrijven en president Washington Luiz wiens ambtstermijn op 16 November afliep en die dan zou worden vervangen door den heer Prestes tot aftreden te nopen. Toen president Luiz zag dat leger en vloot zich tegen hem en zijn regeering hadden verklaard, koos hy de wijste par tij en onderwierp hij zich aan het onver mijdelijke. Generaal Bareto nam het ge-I zag in handen en vormde een nieuwe re-1 geering, die zal trachten den vrede in het land te herstellen. Het beste is, dat wij maar weer wat definitiever berichten af- wachten en den lezer de verwarrende massa van elkander tegensprekende tele- grammen besparen. Intusscben komt bericht, dat een Duitsch schip te Rio de Janeiro is be schoten, n.1. de „Baden", van de Ham- burg-Amerikalijn. Het was met toestem ming der nieuwe regeering vertrokken uit de haven te Rio de Janeiro, maar door een misverstand heeft een der forten een waarschuwingsschot op het schip ge lost, dat slechts bedoeld was het te nopeiï terug te keeren, doch dat zoo ongelukkig uitviel, dat een deel van het tweede klasse dek werd geraakt en 20 personen, de meesten Spanjaarden, gedood, en 35 ge wond werden. De Baden is onmiddellijk teruggekeerd, en een onderzoek wordt in gesteld. Reeds heeft de Braziliaansche minister van marine zijn leedwezen over het gebeurde betuigd. Inzake Palestina hebben de Vereenigde Staten verklaard neutraal te zullen blij ven ten opzichte van Engeland's politiek tegen de Zionisten. Het gerucht deed de ronde, dat de Amerikaansche Zionisten namelijk reeds officieus een beroep op de regeering te Washington zouden hebben gedaan om te protesteeren, maar de Zionistische leiders zelf ontkennen dit. Wel zullen er grootsche betoogingen plaats hebben. In Engeland zelf is behal ve van de zijde der conservatieven en liberalen, nu ook oppositie tegen de re- geeringspolitlek inzake Palestina geko men van Labourleden. Het Labour-lager- huislid Kenworthy namelijk deelt twee resoluties mede, die zijn aangenomen op het iaarlijksche congres van de Labour- party van den 9den dezer, waarvan, vol gens hem, de geest geheel in strijd is met de nieuwe regeeringspolitiek. Ook nog andere stemmen hebben er zich tegen verzet. van de torpedoboot „Chacal" werd een matroos door een zware golf over boord gespoeld; een andere torpedoboot kreeg zware averij. Een boot van den hydrogra- fischen dienst verkeert in nood nabij Ajaccio (Coreica); een sleepboot is uitge varen om assistentie te bieden. Te Marseille Is een nieuwe betonnen fabrieksschoorsteen van 45 meter hoogte door den storm omvergeblazen. De brok stukken vielen op enkele werkplaatsen, waardoor drie arbeiders gedood en ver scheiden gewond werden. Ta Montpellier hebben hevige regens overstroomingen teweeggebracht, waar-«steeds hoopte levend te zullen vinden, door een reeks huizen is ingestort. Ge lukkig tsaren de bewoners tijdig gewaar schuwd, zoodat geen persoonlijke onge vallen te betreuren zijn. Tusschen de 70 en 80 dooden. Nauwelijks waren, Zaterdagmorgen, de ™aar éfn van ,de opgeslotenen het Üag- STORM IN ZUID-FRANKRIJK. Een hevige storm woedt aan de Fran- sche Middell&ndsche Zeekust. Aan boord slachtoffers van de ramp te Alsdorf ter aarde besteld, of er komt bericht van een nieuwe mijnramp in Duitschland, waarbij weder een groot aantal dooden te betreu ren zijn. Op de in de nabijheid van Sulzbach ge legen schacht Maybach is op het eind van den middag een explosie van mijngas voorgekomen. Een groot aantal arbeiders, waarschijnlijk tegen de honderd zijn in gesloten. Later werd gemeld, dat de schacht in brand stond. Er zijn tot nu toe 23 dooden en 25 ge wonden geborgen. Van de dooden vertoo- nen degenen die ihet eerst gevonden zijn, afschuwelijke verwondingen door steek vlammen. Zij zijn vrijwel onherkenbaar verbrand. De later gevonden slachtoffers zijn alle aan gasvergiftiging bezweken. Mijnbeambten, die in de mijn een onder zoek hebben ingesteld, deelen mede, dat er nog steeds dooden gevonden worden. Het reddingswerk kan slechts zeer lang zaam geschieden, daar er nog steeds gas in de mijn is en de verongelukten door een ver weg gelegen schacht bovenge bracht moeten wonden. Men vreest, dat het getal van 90 dooden, nog overschre den zal wórden. Aan de ingangen van de mijn verdrin- gén zich duizenden nabestaanden van de bedolven mijnwerkers. Slechts met moeite kunnen de brandweerlieden, reddings manschappen en mijnbeambten het ge drang meester blijven. I11 de groote zaal van het mijngebouw, waar de journalisten vertoeven en waar af en toe een korte mededeeling over den toestand wordt ge daan, heeft men alles gereed gemaakt om de dooden neer te leggen. De omvang van het ongeluk is In de verste verte nog niet te overzien. Mijn werkers, die de situatie op de plaats van het ongeluk kennen, betwijfelen of ook licht zal weerzien. Volgens de betrokken afdeeling 9 wordt vermoed, dat het ongeluk te wijten is aan een ontploffing van een benzol-lo comotief in een dwarsgang der vierde verdieping. Dit zou een mjjngasontplof- fing tengevolge gehad hebben. Naar verluidt, waren er In totaal 778 mijnwerkers afgedaald in de mijn May bach en van hen hebben er 687 veilig de oppervlakte bereikt, zoodat er nog 91 in gesloten waren. Een groot deel van de arbeiders, die de schacht verlaten hebben, heeft zich vrij willig opgegeven om aan het reddings werk deel te pemen. Het opruimingswerk is in vollen gang. De ramp heeft, zooals begrijpelijk is, te Friedrichsthal groote verslagenheid veroorzaakt. De rouwplechtigheid tan de slachtoffer» van Alsdorf. Nauwelijks was de rouwplechtigheid te Alsdorf beëindigd, of het bericht van de nieuwe ontploffing weerklonk. Het was te ontzettend om te gelooven, maar het was nochtans de droeve waarheid. Ziehier het relaas van het tragische ge beuren, dat op de vele omstanders zoo'n onvergetelijken indruk heeft gemaakt. Na een korte rede van den vertegen woordiger van de Eschweller Bergwerk Verein, waarin hij beloofde, dat de maat schappij de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers zooveel mogelijk zal steu nen, nam dr. Stegerwald, minister van ar beid, het woord voor een korte lijkrede, waarin hij o.a. verklaarde, dat de rijks- president en de rijksregeering hem heb ben opgedragen de dierbare dooden op hun laatsten weg te begeleiden. Opnieuw zoo ging spr. voort is de Dultsche mijnbouw door een uitbars ing van die onverbiddelijke natuurkrac ten bezocht, die de mensch niettegensta; ade alle pogingen nog steeds niet meester kan worden. De mijnramp, wier slachto fers wij in deze rouwplechtigheid eeren, heeft zoowel de arbeiders onder den grond, als de bureauambtenaren, arbeiders en ar beidsters boven den grond getroffen. Niettegenstaande de offervaardigheid en doodsverachting van de trouwe redders konden helaas zoo velen, die men nog niet meer gered worden. Een ontzaglijke rouw is in geheel Duitschland, en met ons volk treuren bijna alle volkeren ter wereld over de helden van den arbeid voor wier lijkkisten wij thans verslagen staan. De regeering van Frankrijk en Zuid-Slavië hebben bijzondere vertegen woordigers naar deze plechtigheid afge vaardigd. Namens de rijksregeering dank ik, vervolgde de minister, voor de daar door tot uitdrukking gebrachte deel neming. Ons hartelijk en oprecht medelijden geldt vooral de nagelaten betrekkingen der slachtoffers en de gekwetsten. Wat ook maar gedaan kan worden om hen voor nood te bewaren, zal geschie den. De hulp zal niet tot de wettelijk voorgeschreven steun beperkt worden, doch daarenboven zal bijzondere hulp worden verleend. De minister wendt zich tenslotte tot de dooden, die in het bewustzijn van het lot, dat hun dagelijks kon treffen en in hun harden arbeid zijn gestorven, in trouwe plichtsvervulling, in dienst van het Duit- sche volk. Met de krans die ik in opdracht van den rijkspresident en de rijksregee ring hier neerleg eert het geheele Duit- sche volk in dankbar© nagedachtenis uw werk en uw sterven. Na dr. Stegerwald sprak dr. Schreibert die namens de Pruisische regeering war me deelneming met de ramp betuigde. Aandoenlijke afscheidswoorden spraken de Katholieke, Evangelische en Jood&che geestelijken, nadat een vertegenwoordi ger van den personeelsraad namens de dooden op betere beschermingsmaatrege len had aangedrongen. Een vertegenwoordiger van de vakver- eeniging van christelijke mijnwerker» sprak tevens uit naam van alle christe lijke vakvereenigingen. Hij betoogde, dat slechts door een internationale overeen komst de strijd tégen dergelijke rampen, tegen het overhaaste tempo van de tech nische ontwikkeling en het overhaast» werktempo kan worden aangebonden. Aan het slot van de plechtigheid sprak een Nederlandsche afgevaardigde de deelneming van het Nederlandsche Roode Kruis en van het Nederlandsche volk uit. Onder orgelspel werden de 262 kisten uit het gebouw gedragen. Langs de we- FEUILLETON (THE LURB OF THUOTEB ISLAND). Uit het Engeltóh door LBO WAüMSBEff. 25) Van Noord tot Zuid was het gedeelte ♦.usschen de gewrichts-knobbels één on doordringbaar taxus-bosch. Alleen hier en daar langs de Oost-kust en langs het moeras, dat de westelijke lagune be grensde zag ik groepen apenbrood-boo- men. Met hun bekroning van sierlijk wuivende palmen, zagen Ludi Hill, Fish Island en Curlem Island er heel wat vredelievender uit. Maar het geheel bood een prachtigen aanblik. De ondergaande zon in .-ossen gloed half weggedoken ach ter stormachtige wolken, de zee ten Wes ten van de riffen en de lagune één schitte ring van gouden licht, de dunne groene eiland-streep en in het Oosten de rustig- deinende, indigo-kleurige zee en daar boven de snel donkerende strakke lucht. En als muziek het onophoudelijk don deren van de branding op de riffen. „Een toepasselijke naam Thunder-Island!" over peinsde ik, onder het dalen naar het strand. „Be»ed*m" vo*d ik allee» do» dokter, die op een van de kisten whisky gelaten zat te wachten tot ik terugkwam. Ik ging naast hem zitten en vertelde hem, dat ik een geschikte plaats voor ons kamp gevonden had. „uitstekend", zei hij goedkeurend. Maur toen ik wilde opstaan, hield hy me terug. „Even geduld, Clevelandde ka pitein kan elk oogenblik terugkomen. Hy is naar de dhowAls hun bygeloo- vigheid een woordje mee gaat praten, moet je die Afrikaners niet verder ver trouwen dan je ze ziet. Daarom heb ik Timms teruggestuurd om het roer los te maken en mee te nemen. Dan kunnen ze tenminste niets met de boot beginnen. Morgen krygen ze hun roer terug, maar dan nemen we hun zeil als onderpand voor hun goed gedrag". En warempel, een tien minuten later zag ik Timms terugkomen. Het bewuste roer lag over 'den achtersteven, dwars over de boot heen. Ik liep hem tegemoet en hielp hem de boot op het strand zetten. „De drommel mag weten wat dien nik kers mankeert", mopperde de kapitein. „Op het oogenblik Ujkt het wel of by het heele zoodje een van de vyf op den loop is. 't Begon al toen ik aan boord kwam. De schipper was 't met me eens over het roer. Hy en ik hebben wat je noemt er een discussie over gehad. Wattie zei, ver stond ik natuurlek niet, maar het hoorde an als vloeken, echte vloeken. En toen ge zeur gehad met 't roer uitlichten, 't Wou eerst niet. 'n Dorst dat ik heb!"... Dan opeens wantrouwend: „Waarom is de ouwe op de whisky gaan zitten? Hoeft waratje niet bang te zijn dattie weg loopt En hebt gij last met uw spijsvertering 7 Gebruik dan Foster'a Maagpillen. bet ideale laxeermiddel, hetweJJc des stoelgang volkomen regelt. Alom v«r- f» "f* fl.rnn zichtig kon zyn, want dat je nooit kon mistischer dan het zonder port het geval weten, wat je met iets als whisky te wadi- geweest zou zyn. ten stond en troostte hem daarna met hem een extra „oorlam" in het vooruitzicht te stellen als het kamp maar eerst opgesla gen was. En dus togen we aan 't werk. Eerst trokken we onze roeiboot zoo ver bleef lk naar hem liggen luisteren, maar toen werd het me te bar en dus stond ik op, verhuisde met myn bed naar den kant, vaar de wind vandaan kwam en ging weer liggen. Maar ik had me de moeite van het verhuizon kunnen bespa ren; of hy in die paar oogenblikken har der was gaan snorken, weet ik niet, maar te loevert was het al even erg als te lij. 't Was een afschuweiyk geluid. Het irri teerde me zoo, dat ik, na een poos, op sprong, myn schoenen aantrok en zon der te denken by wat ik deed, gedreven door een behoefte om te ontsnappen aan dat voortdurende zagende gesnork, tas tend langs den rotswand het pad naar het strand afliep. Of het door de combinatie champagne- port kwam of door het feit, dat ik dood- Timras beweerde dat hU de pomp „best" in de kleine boot een solied-ge- bouwde schuit, dokter, die kan best een stootje hebbenl opzetten kon en dat hij dan alleen twee man voor het mee- mogeiyk het strand op, haalden de riemenmanoeuvreeren en my voor het bedienen eraf en begroeven ze een eind verder, j van het apparaat noodig had. En hy en Daarna hielpen we den dokter by het be- ik beweerden dat de dhow, gezien het klimmen van het pad naar het plateau en feit dat ze denzelfden koers gevolgd had gingen, toen we hem in een veilig hoekje als wij, toen ze jaren geleden op de rif- gelnstalleerd hadden, terug om onze eer- j fen geloopen was, ergens by de zuide- ste vracht bagage te halen, 't Werk viel Hjke vaargeul moest liggen, in dat ge niet mee; na de derde of vierde reis ver- j deelte van de zee ten westen en noor- wenschten we hartgrondig do nikkers, den van Long Reef, waar het water, vol- die in de dhow zaten te bibberen van gens de aanwyzingen, maar vier A vyf angst, terwyi wy ons in 't zweet werkten, vaam diep was. En, redeneerden wy op- 't Was donker, voordat de dingen, die gewekt verder, met de huidige N.-Ooste- wo 't allereerst noodig hadden, naar lyke windrichting zouden we weinig last moe was en me daardoor in een soort boven gedragen waren, voordat de tenten hebben van de branding en al stond het van doezeligen toestand bevond, weet ik stonden, voordat ons kampvuur behoor- regenseizoen voor de deur, voor werke- niet, maar na een poos kwam ik tot de lijk begon te branden. Daarna promo- Ujk slecht weer behoefden we niet bang ontdekking dat ik in den achtersteven veerde Timms zich zelf tot kok en begon te zyn. Alles wees op een spoedig, èn een van onze boot lagunewaarts zat te turen ik, nadat ik het veldbed van den dokter voorspoedig einde van onze ondeme- naar de voor anker liggende dhow, een opgezet had en hem, met een schertsend ming, en dus dronken we welgemoed donkere vlek in het onwerkeiyke sche- woord, verzocht had op zyn zetel plaats te onze glazen leeg en maakten ons gereed, merliclit boven het gladde watervlak. De nemen, op het myne de „tafel" te dekken, om te gaan slapen. i bemanning was aan het zingen, het een Het „diner" was een suoces. En geen Onder het praten door had Timms of andere barbaarsche lied wnar- wonder, alle ingrediënten waren van een onze bedden, dat van my en hem, op kor- schyniyk om de geesten te bezweren. De puike qualiteit, dank zy den goeden zor- ten afstand van de groote tent opgezet, sloeg myn armen om mys knieën en gen van den dokter. Zelfs de champagne op een plek waar we de meeste kans had- luisterde met gesloten ooger toe. En on- ontbrak niet wat had Timms gevloekt den, dat de koele zeewind ons voor de dertusschen overpeinsde ik suffig, wat toen hy de kist met het opschrift „Foto- zwermen muskieten, die sinds zons- ik zou doen: uit de boot klimmen en op grafische benoodigdheden" naar boven ondergang waren komen opzetten,- zou het strand in het zand gaan liggen sla- had moeten dragen! en na afloop gin- vrijwaren. Hjj, Timms, lag nauweiyks of pen of teruggaan naar het kamp en me gen we ons te buiten aan een glas port. hy sliep en na een halve minuut begon ongevoelig maken voor de muziek van Vooral dit laatste deed onze stemming hy te snorken, eerst zachtjes maar al- Timms door myn ooren vol te stoppen een flink eind boven het gewone niveau lengs sterker en sterker, tot het regel- met watten. stygen en daardoor was de toon van ons matige zagen het doffe donderen van de j Ik gaf te» antwoord dat je niet t» voos- plannen-bespreken erna mia|ohien opti- branding overstemde. Een kwartier lang (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1