Scheren zonder water VAN WILLIGEN I Heerlijke vette SCHEERZEEP DERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS )S. C. AG AART ANTHRACIET VAN DINSDAG 28 OCTOBER 1930 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 28 Oct17.10 uur. Woensdag 29 17.08 levert steeds do beste voor Uw Turiennehaard. SLUISDIJK STAAT 63. JANZENDWARSSTRAAT 6. Telefoon 191. VIS8CHEBIJ. De Noordzee gaf weinig gelegenheid aan de vissohers in de vorige week haar te bevisschen. Slechts enkele der grootste vaartuigen konden aan die visseherij deelnemen, want het onstuimige weer hield de meeste vaartuigen aan de haven en Texelstroom gekluisterd. De vangsten waren niet groot en de tongenprijs kon zich nog niet voldoende herstellen. De garnalenprijs bewoog zich weer rond de 30 cent per kilo, zoodat een loonend resultaat kon worden bereikt daar de vangsten wel niet groot, doch iQ verband met den concurrentiestrijd, bevredigend waren. De verhoogde prijswelke thans in het brood bakkersbedrijf te BROODOORLOG. Naar men ons meldt, werd de heer Dick Weiman, bariton en declamator, be noemd tot leeraar aan „Haarlem's Mu ziekinstituut" te Haarlem. GEMEENTERAAD. In ons verslag van de gemeenteraad van vorige week Dinsdag, vermeldden wij, da; de heer Monhemius bij de rond vraag vroeg, de noodige soberheid bij de volkstelling te betrachten. Dit ia onvolledig. Genoemde heer vroeg de noodige soberheid te betraohten bij de verandering der huisnummers, welke in verband met de a.s. volkstelling zal plaats vinden. KERKCONCERT. Naar men ons mededeelt zei einde van den volgenden maand een concert worden gegeven in de Nieuwe Kerk, Weststraat, waaraan zullen medewerken mevr. v. d. Poel, sopraan en de heeren Luca, viool, Donkers, flu.lt en Feike Asma, orgel. Het zal voor de bezoekers der orgel ooncerteu in de Geréf. Kerk een goede gelegenheid zijn, do heer Asma te hooren op het mooie orgel in de Nieuwe Kerk, terwijl ook de nmnen der overige mede werkenden waarborg geven voor een avond van bijzonder kunstgenot. De entreeprijs zal zoo laag mogelijk gesteld worden. AANBESTEDING. Door den architect L. Sok, werd 28 October LI. aanbesteed het vergrooten van het Tehuis der Diaconie van den Ned. Hervormde Gemeente te Don Hel der. Ingekomen waren 16 biljetten. Laagste inschrijver metsel-, timmer en ijzerwerken, H. Riemers, voor 8978. Laagste Inschrijver loodgieterswerk, enz. G. J. de Jong voor 1814. Laagste in schrijver schilderwerk, enz. aan 0. Hub- beling voor 896. Het werk is gegund. SCHOORSTEENBRANDJE. Gisterenavond merkte een voorbijgan- ger dat er vuur kwam uit den schoor steen van het huis Kanaalweg 157, be woond door den heer K. Heerkens. On middellijk werd de politie gewaarschuwd, die even onmiddellijk met het slangen- wagentje op pad toog. Inmiddels had de bewoner hot bran dende roet uit den schoorsteen geschept en het vuur, voor zoover hij het bereiken kon, gedooft. Daar het een vrij ouder- wetsch gebouwd perceel is, kon hij niet de geheele schoorsteen schoonmaken. Met de hulp der politie en buren werd deze doorgestoken, doch het vuur scheen reeds uitgebrand te zijn daar slechts en kele vonken tevoorschijn kwamen. Het slangenwagentje behoefde geen dienst te doen. De vrouw des huizes had juist de kachel aangemaakt, bij welke gelegen heid het roet in brand is geraakt, schade werd niet veroorzaakt. DE EERSTE ABONNEMENT»- VOORSTELLING. „Malle Patay". Met een enkel woord hebben wij reeds melding gemaakt van de opvoering van de eerste der vier abonnements-vooratel- llngen, welke Maandag a.s., B November, in Casino wordt gegeven door het gezel schap „De Vereenigde Schouwspelers", directie Pierre Mols. „Malle Patey' is, zooals de naam reeds zegt, een zuiver amusementestuk, „genoeglijk spel van den huiselijken haard" is er de onder titel van en het is een Amerikaansch stuk in drie bedrijven. Het speelt in New York, ten huize van de familie Harring ton. De hoofdrollen worden vervuld door John Timrott, Caroline van Dommelen, Enny de Leeuwe, Mies van Norden, Pierre Mols en Fred. Koolbergen, de titelrol van Patricia of Patsy door Enny de Leeuwe, een der weinige actrices van ons tooneel, die, volgens den recensent van de Telegraaf, een backvisch kunnen spelen, zoodat het werkelijk een eohte backvisch is. Patsy is de jongste dochter in den huize Harrington en pa, die er warmpjes in zit (hij is reiziger in grutjes) heeft met haar het meeste op. Ma daaren tegen (Caroline van Dommelen) houdt meer van de oudste dochter (Mies van Norden), een modern, koket, harteloos meisje, dat door haar steeds schromelijk wordt verwend en voorgetrokken vóór Patsy. Zij en Grace behandelen Patsy zoo'n beetje als asschepoes. Intusschen is Patsy verliefd en het is een ongeluk kige liefde, want het voorwerp ervan negeert haar schromelijk. Hoe het ver haal zich verder afspeelt, verklappen wü natuurlijk niet. was wel het gevolg van weinig vangst der visschers om de Zuid. In het algemeen schijnen daar momenteel weinig garnalen te vangen te zijn, hetgeen, als dat wordt bestendigd, onze visschers zeer ten goede kan komen. De palingvisscherij blijft slecht en de aankomende maan geeft niet veel hoop op betere vangsten. Enkele visschers hebben hun beug reeds van de waarden weggenomen en zijn aan 'het garnalenvisschen of kreuke- len begonnen. Het onstuimige weer der vorige week gaf ook aan de haringtrekkers geen ge- dezer stede hevig woedt, hield de afdeeling Den Helder van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Choco lade- en Suikerbewerkingbedrijf Donder dagavond J.1. in de zaal van de Wed. Van Os een buitengewone vergadering. Voor het bondsbestuur trad de algem. propagandist van genoemden Bond, de heer Nic. Etman, als spreker op met het onderwerp: „Concurrentiestrijd en wie het gelag betalen!" Na een inleidend woord van den afd.- voorzitter, waarin deze het doel, waarvoor deze' vergadering was belegd, uiteenzette, GYMNASTIEK- EN EXERCITIE- VEREENIGlNG „PRO PATRIA". Tegenheid haast hun zegen aan Onrust verkreeg de heer Etman het woord, uit te roeien, zoodat er in dat opzicht, £>e ]leer Etman zeide, dat er geen aan- weimg financieel resultaat kwam. j leiding was, meermalen naar Den Helder In het geheel dtis voor de vissoherij j komen, daar het a'deelingsbestuur ge- een zuinige week, zooals de herfst er zoo W00nlijk voorkomende kwesties of gesohil- vaak oplevert. De Jyiop is nu gevestigd ien, zelf jn or(ie N'u echter het afd.- èn op de garnalenvisschery en voorna- |;»©stuUr het bondsbestuur met den concur- melijk op de sardien. rentiestrijd te dezer stede in kennis had i gebracht, achtte dat college de tijd geko- men, de arbeiders, werkzaam in het bak- kersbedrljf in buitengewone vergadering j bijeen te roepen en met hen te bespreken Bovengenoemde vereenlging geeft op i waJ gebeuren staat. Zaterdag 1 November a.s. voor haar leden, Spr. zegt, dat bij het publiek de meening donateurs en genoodigden een uitvoe- postgevat, dat deze broodprilsveria- ring in „Casino'™. ging er wel af kon en dat de bakkers dus Het programma bevat gymnastiek en i winsten maakten. De broodprijs- tooneel, terwijl tijden, het Tal, ter afwto- jerlaiflne staat echter ln geen verhouding sellng, de lirma Borretnar., radiohandel, verlaging der meelorilzen, houdt Spoorstraat alhier, grammoroonmutlek daannece thans geen verband; het ls xui- op eigen xender zal demonstreeren; dus i ver elkander beconcurreeren. De brood- 2 orkesten. Alles hij elkaar wordt het eeni prils van 16 cent per 8 ons ls te laag, gaat „gezellige avond". Omtrent het aanvra-beneden den prils van heel ons land, daar gen van Introducties enz., verwijlen wij waar broodprijsverlagingen hebben plaats near oen advertentie in dit blad. VAN BONTMANTELS EN BRUIDS JAPONNEN. En elegante minneqolns. Want dat was toch de groote aantrek kelijkheid: dat daar twee levende dames gevonden. Spr. schetst tot welk een ellendigen toe stand het voor werkgevers en werknemers komen ken, wanneer dezen elkander blij ven beconcurreeren, als hier thans ge schiedt. In Amsterdam, plan West, heeft ook een felie concurrentiestrijd gewoed; een aantal bakkers verkochten het brood afgehaald voor 16, 15 en 14 cent, of ook wel 13 cent, rondspanceerden in de etalage van don of twee broeden voor een kwartje. Het heer Coltof aan den Kanaalweg en drari- end en wendend in sierlijken keer en wederkeer den Helderscheo dames al de schoon- en verleidelijkheden van de nieuwe,' nieuwere en allernieuwste japon nen, mantels, en hoe het allemaal verder heeten mag, toonden. En ofschoon het al bet derde jaar was, dat de heer Ooltof, liever dan op levenlooze modellen, het voorbeeld der groote modemagazijnen navolgde en ons zijn voorraden aan de levende modellen demonstreerde, was de aantrekkelijkheid even groot als an dere jaren. En dat moet ook, want dat is natuurlijk de opzet van het geheel. De dames zelf, wisten, als goede manne- Suins, door sierlijke en elegante draaien, oor wenden en keeren, de aandacht op de toiletten te vestigen, die zij aldus aan het Heldersche damespubliek aanboden, en dit Heldersohe damespubliek zelf, stond met den neus tegen de ruiten en liet zich door geen October-stortbul ver- Jagen. Het waren droomen van japonnetjes, die wij te zien kregen, schotjes van ochtendjaponnen, snoesjes van middag jurken, idealen van avondkleedjes, won deren van bruidstolletjes, verrukkelijk heden van peignoirs en van tropische jurken. Bontmantels werden afgewisseld met kimono's, met wandeltoiletten, met baljurken; en het was, vooral die kijksters, een uur van verrukking. Een tweetal politie-agenten hield er de orde in en zorgde dat het verkeer vrij bleef, en den ganschen Zaterdagavond bleef het, ondanks het minder gunstige weer, druk en levendig in de buurt. EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Heden herdenkthetechtpaarJ. P.Sturk- Verschoor, Visohstraat 64 ulhier, den dag, slijtersstelsel nam meer en meer toe; de goed gezinde bakkers konden aan een be hoorlijke loonregeling niet voldoen, en ontsloegen personeel; sommigen gingen alleen werken, waardoor door dezen onge kend lange arbeidsdagen werden gemaakt, welke niet vol te houden waren. Gelukkig heeft dat niet lang geduurd; de werkgevers gingen inzien, dat gebroken moest worden met het slijters-stelsel, het welk hen aan handen en voeten gebonden hield. Onze bond zette een actie 1» tot het ver krijgen van goede collectieve overeenkom sten en wist te bereiken, dat de werkge vers elkander wisten te vindon. Dienten gevolge zün de broodprijzen meer normaal geworden. Spr. zegt, wij zouden niet toe laten, dat voor een behoorlijke loonrege ling buitengewoon hooge broodprijzen ge vraagd werden, doch de prijs als thans geldende is, is te laag. Tegen concurrentiestrijd ziln wil niet eltjjd, b.v. als daarmede bereikt zou kun nen worden dat meerder afzetgebied ver kregen werd. B.v. als Ford zijn auto's voor zeer lagen prijs aan de markt-brengt, ver meerdert daardoor de productie. Immers wie maar even kan en dat voor zijn bedrijf noodig heeft, schaft zich een auto aan. Met brood is dat niet het geval, b.v, men neemt geen 8 brooden als men er ge woonlijk maar 2 voor zijn gezin noodig heeft. De productie vermeerdert dus niet door verlaging der broodprijzen. Meerdere voorbeelden worden door spr. genoemd, welke aantoonen, dat de concurrentiestrijd in het bakkersbedrijf niet gelijk is aan dien in andere branches. Deze broodprtlsverlaging heeft zich reeds doen gevoelen bij de groep bezor gers, welke geheel of gedeeltelijk op pro visie werken een stelsel, dat door onze organisatie niet gewild is en dus bestre- waarop het voor 50 jaar in den eoht werd j!®? en ^an ®jn worden r VrtOV (Ia u'A"lrt7AVora nn nat nvai. na hul/- voor de werkgevers en het overige bak- kerijpersoneel, zegt spr. Goed zal het zijn, waneer de patroons te dezer stede het voorbeeld van hun collega's verbonden. De heer Sturk it een dsr weinigen nog levende dragers van de Kraton- medaille en bet Ex" eilitlelcruls va.. Atjeb."e"r"'wla"61 van nun oouega'X Wij meenen, dat vun deze gedecoreerden ■^rn^er"aJn» Rotterdam, Groningen en in geheel nog maar twee dragers leven. j V,.£T®®Vo2i01? 2 20" Gedurende vijftig jaar heeft hot echt- naast een-behoorlijke broodprijs- paar lief en leed, voornamelijk het laat-i <ïrnze collectieve ste, samen gedeeld. De vrouw is 75 jaar arbeidsovereenkomsten afsluiten, en lijdt reeds gedurende negen jaar aan ,n gezellen echter rheumatiek en is dien tijdbedlegerig.1 SfiS? medewerken en zorgen, dat hun Dc heer Sturk, van wien men nog abso- ij a«rital flink vooruit gaat. Het luut niet zou zeggen, dat hij 31 Januari JJ? tste gedeelte der bakkerij-arbeiders is a.s. 79 jaar wordt? heeft gedurende elf Kf™"*8®®1# er 11 er jaar bij de marine gediend. Toen hij in aan n makkers 1877 uit dienst ging, heeft hij ter koop- i ,,i Met een krachtige opwekking tot toetre- vaardij gevaren on over vele zeeön ge zworven. Hij heeft den ruwen tijd ven het zee leven nog medegemaakt, toen de lijf straffen nog bestonden. Ondanks zijn hardo leven, zou men hem echter nog niet bijna tachtig jaar geven. Nu leven zij van een uit.keering van het armbestuur en ouderdomsrente, zoo dat zij getn rijk bestaan hebben, temeer daar de heer Sturk geen pensioen van de marine heeft. Voor hun hnisje in de Vischstraat wappert de vlag, terwijl het van binnen feestelijk versierd is. Van de buren mochten zij veel blijken van belangstel ling ondervinden. Wij wenschen het gouden echtpaar van harte geluk met kun 50 jarig huwelijks feest en hopen, dat het hen vandaag niet ding in do organisatie, eindigde spr. zijn rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen' gebruik gemaakt. WERELDSP AARDAG 1930. Voor de derde maal zal in ons land de wercMspuardag (31 October) worden gevierd. Deze dag is in 1925 ingesteld door het Internationaal Instituut voor het Spaanvezen, gevestigd te Milaan. Aanvankedjjk kon alleen in he buitenland enthousiasme voor dezo „nieuwigheid" j worden opgewekt. In ons land haalde j imen de schouders op; men meende datl wij, kalme Hollanders, nu eenmaal nietj zouden reageeren op deze, -overigens goed bedoelde actie. De resultatên, in den ander inzicht en zoo werd ln 1928 hier te lade voor het eerst de Wereldspaar- dag gevierd. Ook bij de hier ter stede gevestigde Nutsspaarbank en.met succes! Deimate zelfs, dat in 1929 op nieuw werd meegedaan en ook thans weer voor 31 October 1930 de noodige propa ganda wordt gevoerd. De vraag wordt wel eens gesteld: waaromi nu eigenlijk één dag in het jaar gewijd aan de beteekenis van het sparen? Behoort een mensch niet steeds te denken aan zijn plicht tot sparen? Ongetwijfeld juist, maar bij- de tallooze zorgen en be slommeringen van het dagelijiksch levén naakt het sparen voor zoovelen, ondanks goede voornetmenss, zoo dikwijls geheel en al in het vergeetboek en juist daarom zij hot geoorloofd eens per jaar aan het spaaridée op alle mogelijke wijzen te her inneren. Züj, die nog niet sparen, kunnen op dien dag overwegen: „Zou ik nu ook eens een begin maken, al is het maar met een klein bedrag?" Zij, die reeds in het bezit van ren spaar bankboekje zijn vragen zich eens af: „Hoe staat 't met mijn saldo op de Spaarbank?" Juist een Wereldspaardag, een vaste en geregeld terugkeerende dag in het jaar, waarop in tal van landen buitengewoon krachtig voor den spaar zin wordt gewerkt, kan men een meer dan gewone propagandistische waarde hebben. Men zal ook hen bereiken, die het nut van sparen volmondig erkennen, doch er nog niet aan doen. Juist deze wachten eigenlijk op een toevallige ge legenheid om te beginnen. Het nut van sparen behoeft hier ter plaatse wel niet uitvoerig te worden be toogd. Gespaard wordt voor den ouden dag en ter voorziening in extra geld behoefte 'blij plotselingen tegenslag. Maar ook wordt zoo mogelijk regelmatig geld ter zijde gelegd om vooruit te komen in de wereld en ter bereiking, van finan- cleele onafhankelijkheid. Niet uitsluitend dus voor den ouden of kwaden dag, maar ook ter verkrijging van betere levens voorwaarden. Men vrage niet: „wie heeft zich ooit rijk gespaard", doch tmen be denke, dat het appeltje voor den dorst, met zorg opgekweekt, rust geeft, het zelf vertrouwen sterkt, nieuwe mogelijkheden 3n het verschiet stelt en aldus bijdraagt tot verhooging van het levensgeluk. ,Js voor het bevorderen van het be sparen wel propaganda noodig", vnaagt men ons wbl eens. Men bedenke, dat de huidige maatschappij met alle denkbare middelen er op uit is de menschen te ani- imeeren om geld uit te geven. Daarnaast mag zeker met alle gepaste middelen in hot algemeen belang, propaganda ge maakt worden voor het sparen van geld. Vanuit dit standpunt bezien, beoor deel e men de propaganda voor den We reldspaardag. Door het nemen vah verschillende maatregelen wordt ook dit jaar de aan dacht op den Wereldspaardag gevestigd. Het kantoor der Nutsspaarbank zal op dien dag des morgens 9 uur tot des avonds 8 uur doorlioopond voor het pu bliek geopend zijn. Een propaganda plaats (ultSlag van -een prijsvraag) herinnert op verschillende plaatsen in onze stad aan den Wereld spaardag. Zij, die het Spaarbenkgebouw passee- ren, worden reeds nu op in het opg val lende wljzo, zoowel overdag als dies avonds aan den Wereldspaardag herin nerd. 81 October 1925 is het tijdstip, waarop het eerste congres van het Internationaal instituut voor het spaarwezen in Milaan werd geopend. Deza dag heeft men uit gekozen voor het jaarlijks vieren van den Wereldspaardag. Op 81 October zal do vlag van het Spaarbankgebouw wapperen, ten toeken naar buiten, dat hot Bestuur der Nuts- spaarbank alles in het werk stelt rijn maatsch RtppeHjlken arbeid gelijken tred te doen houden met den geest des tljds. SCHOOL- EN WERKTUÏNEN. FilmvertoonhtgV M. de R. Mogen we een klein plaatsje in uw blad verzoeken voor het volgende: Woensdag a.s om half vijf en om 8 uur wordt in „Musis Sacrum" de film vertoond der Centrale Vereenlging voor School- en Werktulnon. Deze ver. heeft reeds In tientallen plaatsen van ons land terreinen ,(die te Amsterdam en Den Haag liggen in de onmiddellijke nabij heid der spoorlijn) waar onder deskundige leiding do Jeugd in den vrijen tlld zich kan bezig houden met tuinarbeid. De ouders betalen een geringe vergoeding, daarvoor kunnen de kinderen verbouwen, waar ze lust in hebben en waar de grond zich toe leent. De producten die ze oogsten, zijn voor hon. De tuin kan ook wel dienstbaar ge maakt worden aan het onderwijs in plant kunde op scholen. De jeugdige deel nemers (deelneemsters) worden gezond en nuttig bezig gehouden, hun liefde tot de natuur wordt versterkt en ze leeren tevens niet laag neer te zien op den onmisbaren handenarbeid. Dit jeugdwerk sluit eensdeels aan bij de speeltuinen, anderdeels bij de z.g. volkstuintjes. U kunt dit alles en nog veel meer zien op de film en hooren van den heer Noteboom, hoofd der openluchtschool in de hoofdstad en secretaris der algemeene vereenlging, De toegangsprijs 12J ct. behoeft daarvoor geen bezwaar te zijn. Men zie voorts de advortentie. U dankend voor de plaatsruimte, spreekt het voorbereidend comité-den wensch uit, dat vele Helderschen a.s. Woensdagavond hun belangstelling in dit werk zullen toonen. aan belangstelling zal mogen ontbreken, i vreemde verkregen, brachten edhter ook in ona land do spaarbankmaimen tot oen Lijden leert troosten. Van doornige heesters krijgen vaak anderen hun ver- frisschenden braam. IN 2 MINUTEN KLAAR IN TUBEN VAN 65 EN 00 CENT PROEFTUBE GRATIS WESTSTRAAT Anna Paulowna. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna ONDERTROUWD: Jan Zijp, oud 41 jaar, veehouder, wonende te Nieuwe Nie- dorp en Maartje Tijsen, oud 33 jaar, zon der beroep, wonende te Anna Paulowna. Aan den Meerweg zullen voor den heer Vlaar twee woonhuizen worden gebouwd. Het bestaande woonhuis zal worden ge sloopt. Een an ander zal worden uitgevoerd door den heer J. Semplonius, timmerman in deze gemeente. Aan den dienstplichtige der uiting 1980, Th. C. Weijers, is voor den tijd van één jaar uitstel verieend van het onver vuld gedeelte der eerste oefening. Door en ten behoeve van den heer J. Hoep, aannemer alhier, zal aan den Ko ningsweg een burgerwoonhuis worden gebouwd. Onder het vee van den heer P. Kossen, Molenvaart, is een geval van mond- en klauwzeer waargenomen. OPENBARE VERGADERING SJXA.P. Zaterdagavond hield de plaatselijke afdeeling der S.DJV.P. eene openbare vergadering in de Concertzaad van den heer C. Slikker, welke was bedoeld als een protest tegen het Vlootplan van minister Deckers. Ofschoon de inmiddels reeds plaats gehad hebbende aanneming van bet Vloot plan in de Tweede Kamer en daarbij de vuil* wegen belden medewerkten om een ruim bezoek tegen tc gaan, was toch de zaal tot aan ds al- schutting flink bezet. De Voorzitter, de heer Jb. Raven, sprak een kort welkomstwoord, waarbij hij er zijn verheuge nis over uitsprak, dat de petitionnementsactie la Anna Paulowna zoo schitterend geslaagd was. In- plaats van nog geen 1400, zooals ln 1923, waren thans toch 2033 handteekenlngen op de lijsten van S.DA.P. en N.V.V. verzameld, terwijl op die van ..Kerk en Vr.ïde", ook nog 33 handteekenlngen werden geplaatst. Spr. bracht voor deze prestatia dank aan de vele werkers, die hiervoor avond aan avond op stap waren gegaan. Ook de heer Van der Vall vangt zijne rtda aan met te herinneren aan de petitionnements actie. Anderhalf millioen, het ls zoo gemakkelijk uitgesproken, maar als het betreft het verzamelen van anderhalf millioen handteekenlngen, moet mea eerbied hebben voor de moeite en volharding, welke zooveel mannen en vrouwen in den lande zich hiervoor hebben getroost. Vooral op het platteland met zijn lange afstanden, dikwijls bi] siccht weer. is eene enorme taak vervuld. Spr. is er dan ook trotsch op. deel uit te maken van eene zoo levendige, idealistische beweging, die dit resultaat in zoo korten tijd heeft weten te, be reiken. Spr. kan de Christelijke Kamermeerderheid, die voor de aanneming van het Vlootplan heeft gezorgd, dan ook wel zeggen, dat wanneer zij meent er nu af te zijn, zij het mis heeft. Spr. ci teert dan uit de gehouden redevoeringen der Ka merleden de motleven, welke zl) voor hun voor stemmen ten beste gaven en neemt deze motleven onder de loupe. Spr. komt dan terug op de mid delen, welke voor dit Vlootplan noodig zijn. In- plaats van hulp te verleen en aan land- en tuin bouw, nu deze eene zóó moeilijke tijd doormaken, besteed de Regeering de gelden tot uitbouw van het militarisme. Maar dezelfde Regeeering, die bij de hulp aan den tuinbouw te verleenen, achter wege blijft, komt met een plan voor het bouwen van een vloot, die, dat kunnen wij allen nareke nen, niet zal behoeven te worden gebruikt tegen zwakkeren dan wij (die vallen ons niet aan). Al» wij rndoneiiK moeten beschermen, zal het zijn te gen een der grootere mogendheden. Nog eens terugkomende op den kritieken toe stand, waarin het land- en tuinbouwbedrijf thans verkeert, zegt Spr., dat de regeering wel enkele lapmiddelen wil gebruiken, doch niet flink wil in grijpen. Men wil n.1. trachten den prijs der suiker bieten te verhoogen, wat natuurlijk voor de ver bruikers duurder suiker beteekent. Ook wil men de aardappelbouwers helpen, door ons broodmeel met aardappelmeel te vermengen en dus ons brood te verslechten. Men spreekt ook over een maalgebod, dat echter om verschillende redenen zeer gevaarlijk kan zijn. Afdoende hulp wordt echter niet verstrekt. En toch heeft de boeren stand thans weer opnieuw een geduchten knauw gekregen, nu de uitvoer van vee geheel ls stop gezet. Daarmee wordt de veehouderij, die het tot heden nog het beste maakte, mee in de malaise getrokken. Spr. komt dan terug op het petitionnement. Men heeft Spr. gevraagd, welk nut dit had, als het niet in staat zou zijn, de aanneming van het Vlootplan tegen te gaan, zooals thans ls geble ken. Spr. verwacht er desondanks veel van, want ln het zetten hunner handteekenlng hebben de onderteekenaars hun levensvisie uitgedrukt. Het is een enorm protest tegen den geest van verdwa zing, die thans vooral onder de x.g.n. christelijke partijen schijnt te heerschea. Intusschen mogen wij ons verheugen In den bijzonderen groei der arbeidersbeweging. Zoowel de S.DA.P. als de vakbeweging, de Arbeiders pers en de VA-RA. deelen in dien groei. De klap, ons thmis toegebracht, door de aanneming van het Vlootplan, zullen wfj dan ook wear met

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9