COURANT NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS IS ALTIJD OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BINNENLAND. No. 6878 EERSTE BLAD. DONDERDAG 30 OCTOBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Brcezand en Wierir.gen 1 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indié p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3 20. Zondagsblad resp. f 0.50, f Ó.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. fo.95. f 1.25, f 1.35, 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Po«t-GSrorokenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 èt. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct„ elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres:. Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Mussolini en de vrede. - Uit het Engelsche Lagerhuis. Democratie in Hongarije. - Belgisch imperialisme. - De rede van den Dupe, die hij dezer dagen heeft gehouden in een bijeenkomst j van de leiders der provinciale fascistische organisaties heeft in verschillende landen een ongunstigen indruk gemaakt. Iets nieuws heeft Mussolini niet gessegd; zijn rede sluit volkomen aan bij wat h^j in Mei van dit jaar te Lavorno, Florence en Milaan heeft gesproken. Het vredelieven de fascisme wordt door tal van vijanden: bedreigd en tegen dat gevaar moet het; fascistische Italië zich wapenen, moreel en materieel. Het blijft evenwel steeds tot ontwapening bereid, mits ook zijn me dedingers ontwapenen en mits men Italië de mogelijkheid laat van een .machts ontwikkeling waarop het recht meent te kunnen doen gelden. Dit lijkt nu allemaal wel aardig en erg vredelievend, maar men verget© niet, dat het Mussolini in eerste instantie tel doen is om een „Groot-Italië". Het gaat in de kaart te spelen. Dat er dus op zijn van zijn land, en dat hij dan ook her ziening van de vredesverdragen bepleit, heeft geen ander doel dan daarbij Italië in de gaart te spelen. Dat er dus op zijn woorden felle reactie zou komen uit het buitenland, behoeft niet te verbazen. Zoo seint men uit Parijs, dat het effect van Mussolini's rede hier ditmaal sterker is dan bij vorige gelegenheden. Men is van oordeel, dat de Duce zich openlijk een tegenstander toont van Frankrijk, waar schijnlijk om zicih te wreken voor het echec der besprekingen over de vloot- paritelt te Genève. Ook de bladen ont vangen de rede ongunstig, evenals trou wens de Engelsohe pers. Bet tegenwoor dige Joego-Slavië (bet voor-wrlogsche Servië imet nog eenige andere gebieden, thans aanzienlijk in macht cn omvang toegenomen) ligt dwars in den weg van een expansie van Italië. Indertijd heeft het het oude Oostenrijk-Hongarije belet langs de Adriatlsche Zee over den Bal kan heen tot Saloniki zijn machtsfeer uit te breiden, en het nieuwe Joego-Slavië vormt thans voor Italië een nog grooter hindernis. Het huwelijk van prinses Ioanna met koning Boris van Bulgarije was dan ook een zét op het politieke schaakbord. Want Bulgarije ligt chro nisch overhoop met Zuid-Slavië met als inzet Macedonië. Mussolini's rede zal dan ook ongetwijfeld de onrust in Oost- Europa doen toenemen, en de-betrekkin gen met Frankrijk, dat de bondgenoot van Zuid-Slavië is, zullen er koeler door worden. Het Engelsche Lagerhuis is Dinsdag geopend met een troonrede, waarin ko ning George oa. de werkloosheid be- KANTOOR DEN HELDER KONINGSTRAAT 108a Handelscredieten Girorekening FEUILLETON (THE LURE OF THUNDER TSLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 26) In een poging om tot een besluit te komen deed ik mijn oogen open. Maar ondanks dien maatregel begon mijn be hoefte aan slaap me de baas te worden, toen ik opeens door iets, wat ik zag, met een schok tot de werkelijkheid terug kwam. Door de grauwe schemering kwam een gedaante op me al. Ik sprong op en tuurde.... Wat was dat? Maar mèt dat ik de beweging maak, bleef de sehaduwige figuur stilstaan. Dat duurde een, twee oogenblikken, dan keerde de man want het leek ime een man toe, naar de silhouet te oordeelen zich om en zette het op een loopen. Zoo slaperig en moe was ik dan toch niet. dan dat de beteekenis van die be weging niet onmiddellijk tot me door drong. De man had kwaads in den zin, anders was hii er niet van door gegaan. Met mijn handen op een van de zit-plan- ken zette ik me over den rand van de boot heen en ging hem achterna. De eerste vijftig meter koos hij zijn richting sprak. „Met ernstige deelneming en be zorgdheid volgde ik," aldus Zijne Majes teit, „het voortduren van de groote werk loosheid onder zoovelen van mijn volk. De economische depressie blijft helaas op de wereldmarkt overheerscüen en de daarmede gepaard gaande inkrimping i van den internationalen handel wordt met bijzondere hevigheid gevoeld in die industrieën, die speciaal afhankelijk zijn van den export. Mijn regeering zal met alle kracht blijven werken aan de ontwikkeling en uitbreiding van den bln- nenlandschen, imperialen en buitenland- schen handel en zal de maatregelen be vorderen, die zullen leiden tot grooter efficiency in de industrie. Er zullen u voorstellen worden voorgelegd voor de bevordering van een toenemende vesti ging en tewerkstelling op het land en voor het bevorderen van den landbouw op groote schaal, alsmede voor het ver krijgen en verbeteren van cultuurland en het organiseeren der producenten voor afzetdoeleinden. De koning besprak ook nog de crisis in Indië; hjj zeide daarvan: Ik hoop spoedig de vertegenwoordigers van de prinsen en volken van Indië, die op het punt staan te zamen met leden van alle partijen van beide huizen van het Parlement de toekomstige constltutlo- neele positie van Indië te bespreken, te begroeten. Het ligt in mijn voornomen deze conferentie te openen, en ik vertrouw ernstig, dat bij het einde van haar werk zaamheden een eensgezinde en verstan dige oplossing zal zijn gevonden van die belangrijke vraagstukken, waarover de conferentie zal hebben te beraadslagen". Verder zal een commissie worden be noemd om een onderzoek in te stellen naar de geheele kwestie dor werkloos heidsverzekering, een wettelijke voorzie ning om de gemeenschap haar aandeel te waarborgen in de waardestijging van bouwland, verhooging van den leerplichti gen leeftijd, wijziging van de wet op de arbeidsconflicten en vakvereenlgingen en instelling van verbruiksraden, alsmede maatregelen tot wijziging van het kies stelsel. Dit program van arbeid werd door Baldwin, den leider der conservatieven, tijdens de debatten over het adres vaiï antwoord, heftig gecritiseerd. Om maar een goeden indruk te wekken, zoo betoog de Baldwin, heeft de regeering een serie wetgevende maatregelen aangekondigd, die tenminste drie jaar zouden kosten voor behandeling in het Lagerhuis. Hij wenschte te weten wat de regeering dit jaar in elk geval wilde afdoen. Hij wees ook op de verandering in de traditioneele politiek jegens Palestina, wat een gevaar lijk experiment zou blijken, getuige de protesten, allerwege in het buitenland gehoord. Dat het Witboek over Palestina (een Witboek is een verzameling van ge wisselde officieele bescheiden en ontleent zijn naam aan de kleur van het omslag; Witboek, Blauwboek, Roodboek, Geelboek komt allemaal op hetzelfde neer, de namen zijn naar gelang de kleur van het omslag. Red. Held. Crt.) een breuk van de traditioneele Britsche politiek beteeken- de, werd door MacDonald ontkend. evenwijdig met het water, maar toen hij merkte, dat ik op hem begon Xe winnen, boog hij naar rechts af, waarschijnlijk om bij de eerste de beste gelegenheid, op een plaats waar de taxus iets minder dicht opeengedrongen groeide, in de blauw-zwarte schaduw tusschen de hoo rnen weg te duiken. Ik betwijfel of heral dat gelukt zou ziin, want ik zat hem vlak op de hielen. Maar opeens bleef mijn' voet ergens achter haken en smakte ik in mijn volle lengte op het strand. De wortel van een broodboom had een ©inde aan de achtervolging gemaakt. Een opzienbarend schrijven is door den democratischen Hongaarschen graaf Ap- ponyi tot zijn kiezers gericht. Men weet, Hongarije is 11a den oorlog, toen het van) Oostenrijk afgescheiden en vrijwel In! stukjes en beetjes verdeeld werd slechts een klein gedeelte van het eigen lijke Hongarije is intact gebleven on-1 der reactionair regiem gekomen. Graaf Apponyi nu heeft zich tot zijn kiezers ge richt met een brief, waarin hij een plei dooi houdt voor een breederen democra tischen grondslag voor het huidige regi me in Hongarije. Apponyi verklaart, dat de hoogere nationale bestaansbelangen van Hongarije het weder opvatten van den draad der democratische ontwikke ling en de democratiseering vah het kies stelsel dringend eischen. De weinige beweging, die men in het huidige Hongarije waarneemt, vermin dert de sympathie der beschaafde mo gendheden voor Hongarije en bemoeilijkt naar buiten de eischen en gerechtvaardig de nationale aspiraties van Hongarije, terwijl zij naar binnen een rustige ont wikkeling belemmert. De omstandigheid, dat de verbitterde ontevredenheid met de huidige verhoudingen niet langs grond- wettigen weg tot uiting kan komen, kan tot gevaarlijke toestanden leiden. Graaf Apponyi verklaart uitdrukkelijk, dat hij uit zuiver patriottische overwe ging handelt, wanneer hij de regeering nadrukkelijk op deze feiten wijst. De huidige economische toestand van Hongarije is bijzonder ernstig en al is hij ten deele ook een gevolg van de heer- schendo wereldcrisis, niettemin kan men de huidige Hongaarsche regeering tal rijke fouten en nalatigheden verwijten. Zoo heeft de regeering nog nooit ge tracht den nood der werkloozen op eeni- gerlei wijze te verzachten, al heeft graaf Bethel in zijn laatste rede ernstige, zij liet dan ook onvoldoende, maatregelen ter bestrijding van den economischen nood aangekondigd. Teriüotte verklaart gi-aaf Apponyi, dat do troonopvolgingskwestie op het oogen- blik niet actueel is, maar dat ook hij zijn hoop voor do toekomst van do Hongaar-, sohe natie geconcentreerd ziet in den1 jongeman, die dezer dagen den drempel van den mannelijken leeftijd overschrijdt. Wat te denken tenslotte van een door het Dagblad van Noord-Brabant wereldkundig gemaakt schema van Belgi sche strategische werken nabij onze grens en van een gelijktijdig daarmede gepubliceerd bericht, dat de Belgische regeering, onafhankelijk van de gewone begrooting van het departement van landsverdediging niet één, maar een mi nimum van twee milliard franken van het parlement zal trachten te bekomen voor defensiedoeleinden?.... Dit laatste bericht is afkomstig van den Brussel- schen oorrespondent van de N. Rott. Crt., een blad, dat alleszins vertrouwen verr dient en zijn kracht zeker niet zoekt in •sensatieberiohten. Nader bericht de Brusselsche oorres pondent van de NJt.C., dat het op aan drang geschiedt van Frankrijk, dat er België op heeft gewezen, dat het zelf groote, offers heeft gebracht tot verster king van de Fran&ch-Duitsche grens. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. De havens weer vrij. schieting van de Baden. De be- SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 De Brazillaansohe Legatie in Den Haag deelt mede, dat alle Braziliaansche havens wederom geopend zijn en vrij gesteld voor de scheepvaart In verband met de beschieting van het s.8. Baden dooc het Braziliaaiische fort Santa Cruz zegt een officieel bericht uit Berlijn, dat het onderzoek van net Duit- sche gezantschap te Rio heeft uitgemaakt, dat den gezagvoerder van het kapi tein Rollin, geen schuld treft De kapitein had yergunning van den havenmeester uit te varen, onder beding dat htf bij het pas- seeren van het fort een sein moest geven. Dat heeft de Baden met drie stooten op de stoomfluit gedaan. De groet (met de vlag is uit het fort ook beantwoord. Na dezen vlagge-groet werd uit het fort een los scbqt afgevuurd en het vlaggiesein gegeven: „Niet roeien, er is niet door te komen." Daar dit sein volstrekt onver staanbaar was, heeft Rollin aangenomen dat het op hem geen betrekking had en is doorgestoomd. Verdere waarschuwings schoten heeft hij niet gehoord. Na het pas- seeren van het Suikerbrood", een berg aan den ingang van de haven, voer de Baden op 200 M. voorbij het fort Capaca- bana, om nog eventueele seinen te kun nen waarnemen, daar de zon reeds onder ging- Zonder verder sein of eenige waarneem bare aanleiding heeft het fort toen het noodlottige schot afgevuurd. Naar de laaste gegevens heeft het schot, dat den achtermast trof, 29 menschen go- dood, o.w, drie Duischers, en 40 menschen, o.w. zes Duitschers, gekwetst. De stoffe lijke schade was onbeteekenend, zoodat de Baden reeds weer is kunnen vertrekken. Aan de bijzetting van die slachtoffers, op kosten van de Brazillaansohe regee ring, hebben behalve de Duitsche gezant vertegenwoordigers der regeering, de Spaansche gezant en de Spaansche con sul, kapitein Rollin en de leden van de Duitsche en Spaansche kolonies te Rio deelgenomen. DE BOYCOT VAN RUSSISCH GRAAN IN BELG IE. Represaillemaatregelen verwacht De Indruk te Antwerpen. De N. Rott. Crt meldt uit Brussel: In officieele kringen alhier hoopt nen, dat de gedeeltelijke intrekking var het verbod van invoer van graan en som mige Russische producten, namelijk wat betreft het transitovervoer en de lading van naar Belgische havens op weg zijnde schepen, de ontstemming, door de afkondiging van het koninklijk besluit te Antwerpen en ook te Gent teweeggebracht zoo goed als geheel zal doen verdwijnen. Maóndag Liepen zes schepen, geladen met Russisch graan, de haven van Ant werpen* binnen. Zij konden echter, bij ge-. hrek aan de vernachte consenten, denzelf den dag niet worden gelost Dinsdag ech ter kon daarmede, dank zij hei Maandag avond door'den ministerraad getroffen besluit, een begin worden gemaakt De kapiteins der schepen hadden allen order, eventueel, naar Rotterdam te varen en in deze haven te lossen. Volgens uitlatingen van den Antwerp- schen socialistischen wethouder Bomen, leider van de havenarbeiders, zal de Ant- werpsche haven heel wat schade lijden tengevolge van de toepassing van den regeeringamaatregeL Naar zijn oordeel gaat het niet op te beweren, dat de Rus sen aan gTaandumping doen; de prijs van het Russisch graan houdt trouwens het midden tusschen die van het Amerikaan- sche graan en het graan uit de Donau- landen. In Antwerpsche sch eerpvaartkringen vreest men, dat de Sovjets represaille maatregelen zuilen treffen en geen bestel lingen van industrieel© producten in Bel gië meer zullen doen. Te Gent hebben de Russen petrol eumtanks en te Antwerpen een zeer aanzienlijke wolwasscherij opge richt, waar al de in West-Europa ge kochte wol werd bijeengebracht en ter plaatse gewassohen. Vermoedelijk zal deze industrie, indien de Belgische regeering haar boycot handhaaft, naar elders wor den overgebracht. Zoowel de Fédération Maritime als de Arbeidersorganisaties van het arrondisse ment en de stad Antwerpen, alsook de Federatie van Havenarbeiders hebben aan de regeering te Brussel, In verband met deze zaak, protest-telegrammen en trie ven gezonden, waarbij zdi de hoop uitspre ken, dat het koninklijk besluit, ook om andere redenen nog dan zuiver Antwerp- sche, spoedig zal worden ingetrokken. VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Het verslag van de commissie voor de belastingen. Verschenen is het verslag over het wetsontwerp tot verhooging van den ac cijns op gedistilleerd. Het bevat, de op merkingen van de Vaste Commissie voor Belastingen en de antwoorden van de Re geering daarop. Volgens de oommissie houdt het voor stel der regeering niet voldoende reke ning met den eisch om de veranleringen tot het noodzakelijke te beperken. Het is slechts ruim anderhalf jaar geleden, dat de accijns met een laging gedeeltelijk te niet gedaan omdat de opbrengst is tegen gevallen. Als onafwendbaar kan deze ver storing der stabiliteit niet worden be schouwd, gezien eenerzijds de betrekke lijk geringe bate, welke de regeering er van verwacht, anderzijds de niet als bij zonder netelig te beschouwen positie waarin de schatkist verkeert ZESDE HOOFDSTUK. We beginnen In ernst Half verdoofd door den schok krab belde ik overeind en keek ora me heen. De man was verdwenen. En zooals ik me nu voelde, door mijn enkel, die me ge weldig pijn deed, en door mijn hoofd, dat klopte en bonste of er ergens een smederij in de buurt was, begreep ik, dat ik de jacht op moest geven. Op geen de'rtifc meter afstand voor me begon het moeras met zijn begroeiing van wortel- boomen waaronder on waartusschen een heel regiment menschen zich, zonder kans op ontdekking, dagen lang zou kunnen schuilhouden. Dus keerde ik me om en hinkte naar het kamp terug. .In elk geval had ik nu tenminste een ex cuus om vriend Timms wakker te ma ken. Maar toen ik na een lange klimpar tij op het plateau aankwam, merkte ik dat de storm bedaard was. Niets dan een zacht tevreden snorren verried dat de kapitein nog sliep. En dus trok ik den schoen van mijn pijnlijken voet, schopte den anderen schoen uit en ging, met den vurigen wensch, dat ik mocht slapen, voordat de storm opnieuw opstak, lig gen. Mijn wensch werd vervuld. Bij het krieken van den dag werd ik door den dokter wakker geschud. Ik ging over eind zitten en vertelde wat er gebeurd was. Timms wilde dadelijk op verken ning uit en daar mijn enkel alleen nog maar wat gevoelig was, ging ik met hem mee. De sporen bij de boot waren door j den wind met een dun laagje droog zand bestrooid, maar verderop vlak bij het water stonden de voetstappen van den vluchteling en achtervolger beide nog In het natte zand afgedrukt. Nu bleek dat de nachtelijke wandelaar op bloote voe ten aan 'het kuieren geweest was. De plek, waar ik gevallen was, lag nu onder water, maar t leed geen twijfel of de man had eerst een schuilplaats tusschen de wortel - hoornen gezocht en was later, toen de kust veilig was, tusschen d)e taxus door verdwenen. Maar de vraag waar hij zicih op dat oogenblik sdhuM hield was niet half zoo belangrijk als het mysterie van zijn aanwezigheid 's nachts op het eiland. Te oordeelen naar hetgeen wij van onze Swahilis afwasten, zouden ze zich liever hebben laten vierendeelen dan, na zons ondergang een voet op Thunder Island zetten. Maar misschien was het niet een van onze menschen geweest, misschien was het de een of andere stakker geweest, die maanden of jaren her schipbreuk ge leden had en door misère en ontbering een van de \fljf kwijt geraakt was. Ja, mis- blik en dat we overeenkomstig de be- schlen, maar hoe dan zijn angst voor mij velen van den Grooten Blanken Meester en ziin zonderling sluipende manier van gekomen waren om het zeil weg te halen. r. IV. llr Tin iww ia iloo—Knimn nA/Tol V» M loopen te verklaren? En daarby had lk een vermoeden absoluut ongemoti veerd, dat moet ik toegeven dat er in d© silhouet zelf en in de manier van be wegen iets geweest was, dat me bekend voorkwam. Na vijf minuten stilzwijgen kwam Timms, zenuwachtig grinnikend, met de veronderstelling, dat de bijigcloo- vigheid van de nikkers misschien wel eens een solidere basis kon hebben dan wH gedacht hadden. Klinkklare nonsens natuurlijk, gezien het feit dat de vrij diepe afdruk in het mulle zand gemaakt was door een gewoon menschenkind met J)e zon is daarboven nogal heet," voegde ik er bit wijze van uitleg aan toe. „We hebben een tent noodig." Ham sar haalde met een veelzeggend gebaar zijn schouders op. „Het is billijk, dat die Groote Meesters het goed willen hebben, zelfs al sterven hun dienaren," zei hij filosofisch-ge- laten. En dus gingen we na een half uur hard' werken mèt hert. zeil naar den dokter terug. Nog vóórdat we de helft van ons ont bijt verorberd hadden, _begon dr. Flint een behoorlijk gewicht en niet door iets, op dSplomatieke manier Timms te bewer- zoo materie-loos dat je er doorheen zou ken. 't Was duidelijk te zien, dat de oude kunnen wandelen. heer het oogenblik. waarop de werkzaam* We brachten de boot te water en roei-1 heden zouden beginnen, bijna niet kon den naar de dhow. Gezeten op een ton afwachten. od het achterdek nam ik Hamsar een „Wat dunkt u, kapitein, zou t er van- kruisverhoor at Niemand had de dhow daag al van komen?" vroeg hjj op ante- verlaten, nadat de Groote Meester met vTeden toon. „Als het ©enigszins san zou het roer weggegaan was. Niemand had ik graag den van wel. Ik zou er heed wat trouwens geslapen. De geesten van het vror over hebben, alsde kist met de eiland hadden hem en de bemanning wak- schedels binnen de eerste paar^ iker gehouden. Ze waren verschrikkelijk geweest de geesten dan altijd! De geheele westelijke lagune had ervan ge kolkt! 1 Waarom hadden we het roer weg gehaald? Was-hjj niet onze dienstknecht? Kon de Groote Blanke Meester hein, Hamsar, niet vertrouwen.Ik maakte van een kort moment van betrekkelijke stilte gebruik om hem te verzekeren, dat ons vertrouwen in hem nooit zoo hecht en zeker geweest was als op dat oogen- binnen twee, hoogstens drie dagen gevon den word. Ik zou niet gierig zijn, nee, ongetwijfeld, ik zou niet gilerig zijnP (Waadt vervolgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1