HELDERSGHE COURANT GARAGE „MODERN" VIJFDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. "opT'ond.: op: oud: sra. nam Z 9 17.42 11.07 7.07 16.17 10.07 10.27 M 10 18.44 12.12 7.09 16.16 10.48 11.10 D 11 20.03 13.00 7.11 16.14 11.34 11.69 W 12 21.30 13.81 7.12 16.12 0.00 0.27 D 13 23.00 13.64 7.14 16.11 0.57 1.31 V 44 00.00 14.11 7.16 16.10 2.10 2.52 Z 15 0.28 14.24 7.17 16.09 3.37 4.20 Lioht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 8 Nov16.48 uur. Zondag 9 16.47 Maandag 10 16.46 Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" ver trok Donderdagmiddag voor haar reis naar de Middellandsche Zee. Bij, het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagden voor eerste stuurman groote stoomvaart de heeren F. Edens, C. J. de Graaf en C. J. Legerveld, alhier. JEUGDDIENST LUTHEBSCHE KERK. Morgen sal er -in die Luthersohe Kerk, Weezenstraat, weder een jeugddienst worden gehouden, waarin de predikant dier gemeente, Ds. P. H. Borgers, hoopt te spreken over „Blank en Bruin", terwijl door den heer D. Abbenes een vioolsolo ten beste zal worden gegeven. Deze dienst vangt om half elf aan. VEREENIGING VAN DUIT8CHE VROUWEN EN MEISJES. Hier ter stede is een vereeniging van Duitsohe Vrouwen en Meisjes opgerioht, welke wekelijksohe bijeenkomsten houdt in een der lokalen der Luthersohe Kerk. Ds. P. H. Borgers, Weezenstraat 66, zal gaarne opgaven van nieuwe leden ont vangen. (De vereeniging telt reeds ruim 20 leden). Ook noteert hij gaarne begun stigers. Men vermoedt, dat sommigen wel iets voor dit mooie werk zullen over hel> ben. HERDENKING VAN HET 15-JARIG BESTAAN DER LUTH. MANNEN- VEREENIG ING „MAARTEN LUTHER" In het groen versierde kerkgebouw'der Luth. Gemeente (Weezenstraat) zal aa. Zondagavond om 8 uur een feestelijke godsdienstoefening plaats hebben ter ge legenheid van het 16-jarig bestaan der Luth. Mannenvereenlging. Door 3 sprekers: Ds. Visser, Da Wal- lien en Da Borgers zullen enkele bij elkaar aansluitende onderwerpen worden behan deld. Het geheel zal door solo-zang en orgelspel worden opgeluisterd. Voor 'bij zonderheden zie men de advertentie in dit nummer en de predikbeurtenlijst. TWEEDE MARINE-CONCERT. Aa Woensdag. Soliste mejuffrouw Corry Bijster. Een mooi concert staat den muziek liefhebbers a.s. Woensdag wederom te wachten. Wij bedoelen namelijk het tweede winterconcert, dat het Stafrau- ziekcorps onder leiding van zijn direo- teur, den heer Leistikow, zal geven. Op dit concert zal namelijk medewerking worden verleend door mejuffrouw Corry Bister, sopraan, Haarlem, omtrent wie we hier eenige kritieken laten volgen. De ons ter beschikking gestelde uittrek sels vermelden niet de plaatsnamen, noch die der bladen, zoodat wij deze niet kunnen mededeelen. Een blad schrijft over haar: „Bizonder gelukkig was dit keer de „keuze van de soliste mej. Oorry Bijster. „Deze zangeres, in het bezit van een „zeer mooi gecultiveerd stemgeluid, boei- „de reeds door een artistieke vertolking „van een aria uit de opera Freischütz van „Weber...." En verder: „Een zangeres „van beteekenis, op wie we zeer gaarne „de aandacht vestigen." Nummer 2 laat zich aldus uit (blijkens het uittreksel betreft het hier een Toon kunst-concert in Venlo): „Mej. Bijster, een frissche, klare „sopraan, wier zingen een lieve lust is." De derde spreekt van haar zuivere buigzame stem, die aan volume zeer „heeft gewonnen en over. den geheelen „omvang egaal klinkt." No. 4 (ook een Toonkunst-concert): „Mej. Bijster zong met bewonderens waardige gemakkelijkheid. Haar stem „behield tot in de hooge registers haar „helderheid". Tenslotte (uit een Haarlemsche courant): „Gesteund door een fijngevoelig gehoor „is deze frissche stem zich gaan ontwik kelen tot een reeds opmerkelijke hoogte „(in artistieken zin)". Mejuffrouw Bijster zingt voor de pauze een aria van Mozart, uit diens opera „II Re Pastore" (Koning als herder), en na de pauze drie liederen van Bertha Frensel— Wegener Koopman, een Nederlandsche oomponiste, op Engelschen tekst van Ra- bindranath Tagore. Dit wat de soliste betreft Het corps zelf zal als eerste nummer vertolken BeetJhoven's tweede eymphonie (met het bekende, prachtige Larghetto). Na de pauze krijgen we een prachtige suite van Halvorsen. Hiervan hebben we al eens bij vroegere concerten een suite gehoord, maar deze moet, naar ons de di recteur mededeelde, buitengewoon mooi zijn. Geëindigd wordt met een compositie van Sibelius, een Finsch componist, ge boren in 1865. Zijn muziek heeft een uit gesproken nationaal karakter, nu eens wild en somber dan weder van een eigen aardige bekorende teederheid, dikwijls grootsch en majestueus, stout en zeer droefgeestig. Sibelius is een componist van een sterke persoonlijkheid. Alles tezamen dus een concert, dat zeker wel publiek zal kunnen trekken, zoodat wij aanraden tijdig zich van kaarten te voorzien. Daarvoor verwijzen wij naar de advertentie in het nummer van heden. NOORDER KUNSTKRING. Hier goudkleurige zijde, daar wanm rood en zwart en blauw. Weefwerk, batik werk, tintelend van kleur en rytmische lijnverdeeling. Een schaal in glanzend glazuur, blank blinkend een schotel, een juweeltje van drijfwerk in brons. En tus- schen alles is hier en daar het fonkelend kristal van Leerdam's ontwerpers. Namen van ontwerpers en uitvoerders och lezers: komt en ziet en leest ter plaatse en vraagt den naam en onthoudt en zegt voort al het schoons, dat u hebt gezien, op den Kanaalweg 73, naast het Postkantoor. Maandagavond is de opening voor donateurs en genoodigden, maar vanaf Dinsdagavond is de tentoonstelling van Kunstnijverheid, door den Noorder Kunstkring georganiseerd, voor ledereen toegankelijk voor den luttelen prijs van 16 cent. Komt! Komt allen! FANCY-FAIR DER DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ditmaal is het de Doopsgezinde Ge meente geweest, die het oude beproefde middel om geld in kas te krijgen, een ba zar, ter hand heeft genomen. Bij de bazar van de Doopsgezinde Ge meente, welke op Donderdag en Vrijdag in UjS.O. werd gehouden, waren weer talrijke nuttige en voor de vrouw belang rijke artikelen verzameld. Kussens, kleed jes, theewarmers, poppen, kleertjes, enz. enz., alles vol Ijver en geheel belangeloos door de dames-gemeenteleden gemaakt. Uiteraard is het damesbezoek op zoo'n bazar in de meerderheid, daarvoor is het dan ook een bazar. Bij de opening op Donderdagmiddag waren er dan ook tal rijke dames. Onder de aanwezige heeren merkten wij op den burgemeester en wet houder Bok, Op een aparte tafel stonden tal van fraaie prijzen voor de verloting. In een anderen hoek stond een jonge dame bij een draaibord, waar men voor 10 cent iets kon winnen. Eenige dames hadden druk wenk met thee en 'gebak serveeren, waar van bij zoo'n gelegenheid altijd een dank baar gebruik wordt gemaakt. Mevr. Bok—Juchter opende de bazar. Zij heette allen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat allen veel zouden koopen, zoodat de bazar aan het gestelde doel zou beantwoorden. Reeds dadelijk werd door de dames druk gekocht; er is toch nog steeds iets, dat men gebruiken kan, al is het maar nog zoo'n kleinigheid. De gezelligheid werd nog verhoogd door muziek. De fa. Borreman uit de Spoorstraat had daartoe geheel belange- loos een grammofoon ter beschikking ge steld. De muziek werd eleotrisch ver sterkt, zoodat het in de zaal duidelijk hoorbaar was. De talrijke grammofoon- fdaten zullen er de stemming wel hebben ngehouden. Laten wij hopen, dat de bazar voor de Doopsgezinde Gemeente een flink batig saldo heeft afgeworpen. ■De bazar was Donderdag en Vrijdag geopend. LEZING OVER SELMA LAGERLÖF. Door Ds. Klaver, van Hoorn. Donderdag 18 November zal de bekende Hoorn8che predikant ds. A. Klaver voor den Nederlandschen Protestantenbond, nfdeeling Den Helder een lezing houden over de Zweedsche schrijfster Selma Lagerlüf. De lezing heeft plaats in het gebouw U.S.O., Kanaalweg 164 en vangt aan te 8.16 uur. WIN KELNIEU WS. Het is thans circa acht jsar geleden, dat de heer Günthert in de Vroonstraat een bescheiden rijwielzaakje begon. Nadat het daar te klein werd, ver huisde hij naar de Koningstraat, waar zijn zaak thans tot een der grootste win kels op dit gebied in onze stad is gegroeid. Ben nieuwe uitbreiding is er heden aan toegevoegd. Achter den winkel is een gebouw op getrokken van 20 X 5 meter, waar de talrijke fietsen voornamelijk «Adelaar* rijwielen zijn uitgestald. Het is nog niet geheel klaar, het was de bedoeling van den heer Günthert ook nog een kleine galerij te maken maar door ziekte is hij verhinderd dit te doen. Iemand die een karretje wil koopen, vindt hier keuze in overvloed. Dan kan hij het laten monteeren met de binnen banden, waarvan de kwaliteit op verras sende wijze wordt tentoongesteld en deze dan laten oppompen met de electrische pomp. Den heer Günthert wenschen wij veel succes toe met zijn nieuwe uitbreiding. Het nieuwe gedeelte is ontworpen door den heer v. d. Leek, en gebouwd door den heer Duinker, terwijl de heer de Bunje het schilderwerk verzorgde. Luxe verhuur - reparatieinrichting Dag en nacht geopend. Tel.: 533. LAAN 38-40 - DEN HELDER. EEN NIEUWE SLACHTPLAATa Achter zijn nieuwen winkel in de Kei zerstraat heeft de heer N. Goes, een ge heel naar de eisohen des tijde ingerichte slachtplaats laten bouwen, welke tot aan de Gravenstraat doorloopt De slachtplaats is het eerste werk van een nieuwen plaatselijken architect, den heer H. J. Moofi, die in alle opzichten erin geslaagd is, een doelmatige slachtplaats te bouwen. Aan de Gravenstraat bevindt zich een garage met bergruimten en werkbank. In de gang daarnaast bevindt zich een kleine hooizolder. Daarachter is een stal, waar het te slachten vee gestald kan worden, terwijl daarachter de eigenlijke slacht plaats is. Deze is zeer ruim, zindelijk en licht. Eenige machines voor vleescbberei- ding zijn daar opgesteld. In de slachtplaats bevinden zich nog kasten en kelders ter goede bewaring van vleesch, vet, enz. Om hygiënische redenen is de rookerfi van de slachtplaats gescheiden. Deze be vindt zich in een aparte ruimte. Het geheel maakt een prettigen indruk, mede door de goedgekozen kleuren, welke eveneens door den heer Moofi zijn ont worpen. Het perceel is gebouwd door den' aan nemer, den heer G. Groot, het is geschil derd door den heer De Bunie. terwijl het loodgieterswerk en de electrische instal latie resp. door de heeren De Jong en Puinbroek werden verzorgd. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Nogmaals vestigt het bestuur den aan dacht harer leden op den eersten Club- raiddag, die gehouden zal worden a.s. Dinsdag 11 November, 's middags 8 uur in U. 8. O. Op deze middagen, die in andere afdee- lingen .veel succes hebben, zullen de leden onder een kopje thee, gelegenheid heb ben, elkander nader te komen, daar erva ringen, in de huishouding of met de kin deren opgedaan, elkander mede te deelen, terwijl er dan tevens meer gelegenheid is, door lezingen of demonstraties, een en ander met het bestuur te bespreken. Maandag 17 November demonstratie van de Lever's Zeep Mij. in „Musis", 's middags en 's avonds. Woensdag 17 November 's avonds 8 uur in het Cbr. Mil. Tehuis, Kanaalweg, lezing van mevr. PolakRosenberg, uit Am sterdam. HET GROOT VOLKSTOONEEL. (Ensemble Bouber), Voor de tweede maal in dit seizoen zal het Ensemble Bouber, verbonden aan de Stichting het „Groot Volkstooneel", onder auspiciën van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling en de V.AJLA. een uit voering geven in „Casino" en wel op Vrijdag 14 November. Ditmaal wordt op gevoerd het door Herman Bouber bewerkte blijspel met zang van: Afiron Hofmann: „Nathan heeft Mazzel". De eerste opvoering van dit stuk voor den microfoon heeft het mogelijk gemaakt den luisteraars een idee te geven van den inhoud, doch het stuk te zien spelen in den schouwburg zal toch ongetwijfeld nog meer genot verschaffen. Evenals den vorigen keer, is voor de leden van het I.VA„ de VA.R.A. en bil de Moderne Arbeidersbeweging aange sloten leden de gelegenheid geboden om tegen gereduceerde» prijs zich van toe gangsbewijzen te voorzien, terwijl ook voor anderen de prijs zoo laag mogelijk is gesteld. Voor bijzonderheden verwijzen wü naar de ln dit nummer voorkomende advertentie. BAL-MASQUÉ „HELDER'S MANNENKOOR". In de étalage van de Stoomerij en Ver verij S. Krom, Keizerstraat 81, worden vanaf Maandag a.s. eenige der vele fraaie prijzen voor bovengenoemd bal-masqué van Zaterdag 15 Nov. a.s. ln „Casino", tentoongesteld. De vóórverkoop van kaar ten 60 ct. heeft tot Vrijdagavond plaats, na dien dag is de entrée 76 ct. Betreffende sluiting der inschrijving voor gemaskerde» enz. zie men de adver tentie, voorkomende in dit blad. 4 DAGEN UIT HET LEVEN VAN EEN „ONFATSOENLIJK" MEISJE. Zondag komt dan het vroegere gezel schap Spree van den Circus-Schouwburg te Rotterdam, weer in Den Helder, om, evenals met het mooie en waardevolle ten- denz-stuk ^Slachtoffers der Samenleving", thans successen te oogsten met het pracht volle tooneelspel „4 dagen uit het leven van een onfatsoenlijk meisje". Het gezel schap behoeven wij niet meer aan te be velen, het heeft zijn roem hier reeds ge vestigd met de eerste voorstelling in Sep tember. Dit ensemble geeft voortreffelijke voorstellingen eni volgens hun jaren lange traditie tegen zeer matige prij zen. Wat het stuk betreft: ga niet al te veel op den titel af, maar verzuim het niet te gaan zien! Het is een stuk van het beste gehalte. Vier bedrijven houdt het u in spanning. Een stuk dat niet nalaten zal u onder den indruk te brengen, terwijl er toch ook komische tafereeltjes in voor komen. Over dit stuk schreef de „Helder- sche Courant" bij de eerste opvoering alhier: Eimdelijk weer eens eeni stuk met karakter, met hart, met geest, met moed, met Ideaal, met geweten. Ja, geweten vooral, dat is het, waar aan bet onzen tijd mangelt. Het geweten, voor welks klop juist al deze verbijsterende, droeve dingen van ons tegenwoordig bestaan moeten zijn, opdat hij worde overstemd, over schreeuwd. Eindfelijk weer eens een genot, naar den schouwburg te gaan, in adembeklemmende spanning de verwikkelingen te volgen, het prachtige, gave, fiere consequente karakter van dit „onfatsoenlijke" meisje te mogen aanschou wen. 'n Tooneel-heldin, deze Tilly? Neen, 'n levend mensch. Goddank, ze zijn er ook, deze Tilly'*, al gaan ze te loor in de massa, ze zijn er: lichtende puntjes in de eeuwigheid, waarin niets verloren gaat. Eindelijk weer eens een stuk, een levend, bloedwarm, diep-menschelijk stuk, van men- schelijk leed en menschelijke zwakheden, maar met karakter, met karakterI TTVOLI-BIOSCOOP. Emfl JanalngB ln „De Blanwe Engel". Het winterseizoen heeft weder ztfn In trede gedaan en regenbuien, storm, gure dagenen.... het steeds korter worden ervan, zijn de onbedrieglijke kenteekenen. Wjj aanvaarden het in alle gemoedsrust; wij weten nu eenmaal dat bij ons leven de eeuwige wisseling der seizoenen be hoort, en dat ieder jaargetijde zijn be koring heeft. En we trekken dan nu weder, op onze lange en langer wordende avonden, op naar schouwburg en bioscoop, waar we verstrooiing vinden en rustig, elk naar zijn aard, genieten van wat ons geboden wordt. De directie der Tivoli-biosooop had ons gisterenavond genoodigd bij de vertoo ning van haar klankfilm „Der Blauwe Engel", een Duitsch filmwerk, waarin Emil Jannings en Mariene Dietrich, twee sterren van de eerste grootte, de hoofd rollen vervullen. Het filmwerk is be werkt naar den roman „Professor Unrat" van Heinrioh Mann, een van Duitsch- land's eerste schrijvers, en broeder van den bekenderen Thomas Mann, wiens „Tooverberg" eenige jaren terug ver scheen en wiens jeugdroman „Buddep- brooks" tot een der beste Duitsche romans behoort Daar wij het boek van Helnrich Mann niet kennen, kunnen wij geen ver gelijking maken, maar uit de verfilming er van kan worden geconcludeerd, dat het vol is van sterke dramatiek en als psycho logisch roman interessant is. Jammer is het altijd, dat een film slechts de uiterlijke gebeurtenissen kan weer geven en de innerlijke beleving der han delende personen geheel aan des toe schouwers (meestal niet zeer sterke) fan tasie wordt overgelaten. In dit filmwerk vinden we dan enkele van de meest pakkende scènes uit het boek verfilmd. Het schetst den ondergang van een man, die, bekoord door een licht zinnige, canailleuze vrouw, haar willoos slachtoffer wordt en geheel aan haar te gronde gaat Op zichzelf misschien een niet bijster aantrekkelijk gegeven. Men moet het evenwel beoordeelen uit het standpunt van filmtechniek en filmspel en als zoodanig is het van zeer bizonderen aard. Zoowel Jannings als zijn tegen speelster Mariene Dietrich hebben hierin gelegenheid hun groote gaven weer te geven: Jannings al9 de tragische mannen figuur, de naieveüng, die geheel en al het willoos slachtoffer wordt der vrouw; Mar iene Dietrich als de genadelooze, gevoel- looze verleidster. Als zoodanig is hun bei der spel subliem. Vooral Jannings heeft hier gelegenheid voor sterk spel. Dit cul mineert in het laatste deel der film, waar men hem noodzaakt ia de stad, waar hij eenmaal gymnasium-leeraar was, thans als komiek op te treden, hetgeen aan leiding geeft tot een ontzettend schandaal, en dat tevens zijn einde vormt. Dat bijna geheel zwijgende, tragische spel, waarin hij zijn ontzaglijk leed en zijn desillusie demonstreert, is van sterke dramatische kracht. Voor de regie was hier ook een dank bare taak weggelegd. Prachtige staaltjes kregen we te zien, zoo in het begin, waar we Jannings nog zien als den leeraaf, door de jongens „professor Unrath" (zijn eigenlijke naam is Rath) genoemd en de opstandige klasse, die bemerkt heeft dat hun leeraar dezelfde verboden plaats be zoekt waarheen zij heimelijk des avonds trekken (het cabaret „De Blauwe Engel"). Men lette eens op de scène met het doode vogeltje in het begin, op de verfilming van het klokkenspel met de wandelende poppen, dat eiken morgen om acht uur dr. Rath naar de klasse roept, op die En- gelsche taalles, waar hij de jongens de uitspraak van de „th" leert. Bij zulke din gen helpt natuurlijk het klankapparaat mee de zaak aantrekkelijk te maken, maar in de weergave van het gesproken woord schiet de techniek blijkbaar nog tekort. Slechts af en toe kan men de klanken op vangen. Het best is nog muzikale weer gave, zang en geluiden in het algemeen. Alles tezamen kan dus worden gecon- stateeerd, dat het filmwerk als drama in teressant is en gelegenheid geeft tot sterk spel. Van het vóór-programma moet worden genoemd in de eerste plaats de allergees tigste teekenfilm. „Musky speelt de rhapsodie". Men moet hebben gelezen op hoe uiterst minutieuse wijze deze film worden vervaardigd om ze te kunnen waardeeren. Elke beweging vereischt een gansche serie van teekeningen, die in geen enkel onderdeel van elkander mogen afwijken, omdat ze als beweging worden weergegeven. En de geestige vondsten, grotesk-grillig vaak, geven een hoog idéé van des teekenaars fantasie. Afgezien dan nog van het zuivere knap- technische werk. Terecht droeg deze film dan ook ieders bewondering. Verder waren er nog reclamefilms, o.a. van de firma Stokvis. Aardig en origineel, omdat hier tevens de Nederlandsche klankfilm werd geïntroduceerd. Ook de wijze waarop de beide komieken Tholen en Van Lier de film, die a.s. Vrijdag hier vertoond wordt (met Hollandschen tekst), aanbevolen, was origineel. Verder was er nog een Duitsche klankfilmpje en een jazzband-ooncert, waarbij het orkest als silhouet werd weergegeven. PREDIKBEURTEN ZONDAG 9 NOVEMBER 1930 DEN HELDER Ned. Herv. Getn. (Nw. Kerk, Weststraat). '8 Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Eoklaar Onderwerp: „Jacob's Droom" (Gen. 28:16). Collecte noodlijdende kerken en personen. Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westplein) 's Avonds 6.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp: „Mysterie het leven Mysterie het lot". Collecte noodlijdende kerkten en personen. Solo-zang Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Db. F. Tollenaar 's Avonds 6.30 uur, Cand. J. Jonker van Wieringen (Den Oever) Geref. Kerk (Hulpkerkd. Chr. Mil. Tehuis) 's Morgens 10 uur, Oand. J. Jonker 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 6.30 u„ Leesdienst Donderdagavond 7.30 uur, de heer N. v.d. Kraats Chr Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 6 uur, Prof. F. Lengkeek, van Apeldoorn. Dinsdag 11 November, n.m. half acht Ds. J.Drenth, van Broek op Langedijk Dankuur voor het gewas. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.80 u„ Ds. P. H. Borgers Zendings-Jeugddienst. Onderwerp: „Blank en Bniin". Vioolsolo. 's Avonds 8 uur, Kerkavond. Onderwerp: „Levensstrijd" Ds. C. O. G. Visser „Strijden" Ds. K. H. Wallien „Volharden" Ds. P. H. Borgers „Overwinnen" Maandag 10 November nam. 8 uur, Ds. P. H. Borgers. Bijbellezing Onderwerp: Psalm 8 en 4 Donderdag 18 November 8 uur, Duitsche avond. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smldts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. R.O.W.J. Hoek Liturgie-J eugdpreek 's Avonds 6.30 uur, Ds. R.C.W.J. Hoek Leger des Heils. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u. Heiligingsmeeting 's Middags 3.30 u., Openluchtmeeting (in 't Plantsoen) 's Avonds 7.30 uur Verlossingsmeeting. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiiigen der laatste dagen). Jansendwersstraat 8. 's Morgens 9.80 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Apostolische Gemeente. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur in de bovenzaal van het Algemeen Militair Tehuis, Spoorstraat. HUISDUINEN Ned. Herv. Gem. Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damstó Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur de heer L. Schut, van Winschoten. S* De predikbeurten van Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel worden voortaan vermeld aan het slot van het Omtreknieuws. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand October werd de leeszaal bezocht door 1261 mannen en 149 vrou wen. Totaal 1400 personen. Uitgeleend werden: 710 studiewerken, 2189 romans en 2638 kinderboeken. Totaal 5437 banden. Aangeschaft werden de volgende wer ken: van Beusekom e.a.: Het vogeleiland; Brehm: Het leven der dieren; Burman: Het eene noodlge; Franoé: Macht en kracht in de natuur; Goudsmit: Jankefs oude sleutel; van Harterink: Practisdhe olectriciteltsleer, dl 8, 4 en 5; Haupi- mann: Einsaane Menschen; Hughes: Kin deren en piraten; Hurst: Millioenen; van Nes—Miikens: De zoeker; Orczy: De wraak van de rooöe pimpernel; Pol: Ent- weder-Oder; de Sinclair: Pe prins van As trakan; Stéphan: Moneetié, de hugenoot; Viruly: „Voor vrij?"„Contact"; van Zeggelen: Twee Amsterdamsohe Joffers. Ten geschenke ontvangen: Buchan: The half hearted; van der Heide: Een nieuwe kans; Hettema: Na- tuurkunde voor leerlingen van M.U.L.O. scholen, 2 din.; Hodson: De broederschap van engelen en menschen; Nietzsche: Also sprach Zarathustra; Pope: Essay oh man; Söhopenhauer: Werke, 8 din.; De goede raadgever; Voorloopige 'lijst der Ned. monumenten' van geschiedenis en kunst v. d. rijkscommissie voor de monu mentenzorg Verslag v. h. centraal be heer vereenigingsgebouwen; 'Jaarverslag v. d. N. Holl. levensverz. MIJ. over 1929; van Peursen; Tien Jaar Vilnius-kwestie; Verslag v. ih. prov. waterleidingbedrijf van N.-Holland over 1929; Jaarverslag v. d. hoofdingenieur der mijnen over 1929; Verslag v. d. commissie tot voorlichting tdj beroepskeuze te den Hélder over 1929. Voor de kinderen werden de volgende boeken aangeschaft: van Abkoude: In het land van Uncile Sam; Been: Hot kaper jong; Bill: De erfe nis van den rooden prior; Eygenhuysen:

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 17