Voor Zelfscheerders I Wilde Kees; Hers: De Almenhoeve; van Hiohtuim: Kek, de eskimo; Hoven: Op den daktuin; HuisingaSoaf: Rob van Olden; Jehu: Hanneke; Koster: De olaib der trekvogels; May: Winneiou; Milne: Winnie de Poeh; Nanda: Toekomstplan- nen; Randers: Bobby's vacantie, Richter: Machine-Tom; van Schalkwijk: Een Qceaanvluckt met hindernissen; Spde- rinigs: De Uruigluees; Veenendaal: Met bootsman Maarten naar de Kaap: van Zeggelen: van kinderen en kabouters. MOTORCURSUS. Naar .men ons mededeelt, zal de Motorcursus van den heer Heeroma, a.s. Maandagavond aanvangen. De lessen worden gegeven in de achterbovenzaal van Café Central aan den Kanaalweg. Wie nog verzuimde, ziqh op te geven, gelieve dit spoedig te doen. Het komt ieder jaar weer voor, dat op de tweede en derde les nog weer nieuwe cursisten verschijnen. Het is beter, dat deze zich dadelijk aanmelden, dan kunnen de lessen rustiger doorgaan. VERGADERINGEN, VERMAKELIJKHEDEN, ENZ. Zaterdag 8 November. Baiguiivoering „Morgenrood", Casino, Zondag 9 November. Tooneelvoorstelling. „Vier dagen uit het leven van een onfatsoenlijk meisje", Casino, 8 uur. Balavond Café Prins Hendrik' Juiiana- dötrp. Feestavond R.K. Middenstandvereeniging R.K. Volksbond, 8 uur. Maandag 17 November. Kunstavond ten bate noodlijdende musici, Casino, 8 uur. Dinsdag 18 November. Openbare vergadering „Anti-Militair", Prop. Comité, Musis, 8 uur. Woensdag 12 November. Jaarfeest Bond van Politiepersoneel, Musis, 8 uur. Marineconcert, Casino, 8.15 uur. Donderdag 13 November. Uitvoering muziekver. „Winnubst", Ca sino, 8 uur. Vrijdag 14 November. Tooneelvoorstelling „Nathan heeft Maz zel", Instituut Arb. Ont. Casino, 8 uur. Zaterdag 15 November. Bal masqué Helder's Mannenkoor, Casino, 8 uur. Vrijdag 21 November. Lezing met lichtbeelden over Jeugdher bergen, Mil. Tehuis, Spoorstraat, 8 uur. Kerkconcert, Nieuwe Kerk, Weststraat, 8 uur. Breezand. Ten behoeve van den heer A. A. Bezuijen. alhier, zal aan den Zwarteweg een dubbel woonhuis worden gebouwd. De bouw is opgedragen aan den heer S. Th. Reeuwijk, aannemer te Sassenheim. ONGUUR INDIVIDU AANGEHOUDEN Vrijdagmiddag werd de politie gewaar schuwd, dat hier een langs de huizen ventend persoon onzedelijke handelingen pleegde ten aanschouw© van jonge meis jes, die in zijn nabijheid kwamen. De rijksveldwachter wilde tot arrestatie over gaan, doch de man was juist met de auto bus naar Den Helder vertrokken. Met een telefoontje was de politie in Den Helder spoedig op de hoogte en het gelukte haar deni gezochte in een 'logement aan te hou den. Met den trein van half vijf werd hij overgebracht naar Anna Paulowna en aldaar ingesloten. Reeds meerdere malen is deze' 34-jarige zwerver, afkomstig uit Hoorn, voor een zelfde feit veroordeeld. Hij legde een vol ledig© bekentenis af en zal ter beschik king van de justitie worden gesteld. Van Ewijcksluis. DE ZUIDERZEEWERKEN. Wie dezen, zomer te Van Ewijcksluis is geweest, heeft mogelijk wel eens gedacht: Welke nieuwe werken worden hier nu weer uitgevoerd? Bekend toch was, dat de werken bij Van Ewijcksluis, die sinds be gin 1928 bijna onafgebroken aan vele ar beiders brood hadden versohaft, vrijwel als geëindigd konden worden beschouwd. En toch zag men nu op verschillende plaatsen weer groepen arbeiders met al lerlei werkzaamheden bezig. Wat was er nu weer gaande? Wij willen de nieuwsgierigheid van hen, die zich hierover in allerlei gissingen hebben verdiept, hiermee bevredigen. Wij beginnen er dan mee, met er aan te her inneren, dat, toen hier in 1923 met de werken werd aangevangen, reeds bekend was, dat verschillende dezer slechts een tijdelijk karakter zouden dragen. Zij wa ren n.1» noodig ais voorbereiding tot de werken tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, .welke zouden volgen. Geduren de zeker overgangstijdperk, waarvan de duur toen nog niet was te bepalen, moest de scheepvaart naar en van Anna Pau lowna en de afwatering vanuit den Anna Paulownapolder worden verzekerd, wat verschillende tijdelijke voorzieningen noo dig maakte. Tot deze werken behoorde het maken van een sluisput in het Balgkanaai bij Van Ewijcksluis, later gevolgd dooi den bouw eener sluis in genoemden put, het graven van een verbindingskanaal vanaf de Van Ewijcksvaart naar het in 1923 en 1924 gegraven afwaterings- en scheepvaartkanaal (thans bekend als het Balgzandkanaal), hetgeen mede ten ge volge had de doorgraving vaü den Balg- dijik, dén' Balgweg en den Van Ewijcks- vaartweg (waarmee deze verbinding werd voltooid), het bouwen eener brug over het 'hier bedoelde verbindingskanaal, het leg gen van een dam van den Balgdijk naar den afsluitdijk en het leggen van een straatweg vanaf de Van Ewijcksvaart langs hetVerbindingskanaal tot den Balgdijk en vandaar over den reeds ge noemden verbindingsdam naar den af sluitdijk. Toen nu vorig jaar de nieuwe verkeers- brug over het Balgzandkanaal tot stand kwain, kon het verkeer worden omgelegd en de verbindingsdam, die de scheepvaart tusschen het N.-H. Kanaal en de inmid dels omdijKte Wieringermeer belemmerde, verdwijnen, waarmee dus de straatweg over dien dam en langs het Verbindings kanaal verviel. In den dam werd eene opening gebaggevd en het scheepvaart kanaal doorgetrokken, terwijl ook de tijde lijke keersluis buiten werking wt-rd ge steld, omdat nu de bij het ontstaan van den Anna Paulownapolder (in 1846) ge bouwde zeesluis het ovértollige binnen water weer voldoende kon afloozen cp het Amstelmeer, vanwaar het via het Balg zandkanaal bij Oostoever op zee kon wor den afgespuid. Ook de scheepvaart had aan het tijdelijke Verbindingskanaal geen behoefte meer, omdat deze nu weer even goed door de oude schutsluis kon worden geleid. Alleen de brug bleef nog dienst doen, overigens waren alle straks ge noemde tijdelijke werken' overbodig ge- woorden en konden dus, voor zoover noo dig, worden verwijderd of in ouden toe stand hersteld. Welnu, met het verwijderen of herstel len van een deel dezer werken heeft men zich hier liet laatste halfjaar (vanaf om streeks half Mei tot heden) bezig gehou den. Aan den aannemer C. Klos te Baarn was de uitvoering dezer werken', die ten deele als opruimings-, anderdeels ais nieuw te maken werken kunnen worden beschouwd, opgedragen. Tot de nieuw te maken of in ouden toe stand te herstellen werken kunnen de vol gende worden gerekend: 1. Het leppen van een nieuwen dam met daarop aan te leggen straatweg door het Verbindingskanaal bij de Van Ewycks- .aart, ongeveer ter plaatse, waar die dam zich vroeger bevond, 2. Het doortrekken van den Balgdijk (eveneens door het Verbindingskanaal) :erzelfder plaatse, waar dit gedeelte dijk .oor enkele jaren terug werd wegge- graven. 3. Het doortrekken van den Balgweg, eveneens op dezelfde plaats, waar deze ijdelijk had moeten verdwijnen. 4. Het aanleggen van het nog onvol- .ooid gebleven gedeelte der aarden' baan voor de nog in plan zijnden grooten ver keersweg langs het Balgzandkanaal met eene in aansluiting met dezen verkeers weg noodig zijnde oprit op den Balgdijk, in de onmiddellijke nabijheid der verkeers- orug over genoemd kanaal. 5. Het maken van een oprit aan de jinnenzijde van den Balgdijk naby. den oprit van den' Verkeersweg. Als opruimings- of af te graven werken kunnen worden aangerekend de volgende: 1. Het sloopen van de ophaalbrug over het verbindingskanaal met bybehooren- den onderbouw, benevens het verwijderen .an het wachthuisje bij bedoelde brug. 2. Het uitnemen dei* deuren uit d'e buiten dienst gestelde sluis, benevens het verwijderen van trappen, leuningen, enz. De sluis zelve, die geheel uit gewapen beton is opgetrokken, kan blijven staan. Deze moest echter tot 0.50 M. -f N.A.P. met grond worden aangevuld. 3. Het weggraven van de omgelegde gedeelten dijk vanaf den Balgdijk naar bedoelde sluis. 4. Het weggraven van den verbindings weg langs het Verbindingskanaal, waar bij tevens moest worden weggetrokken het damwand, na de gevreesde doorbraak in 1927, ter weerszijden van den onder dien weg en het kanaal door liggenden duiker geslagen. 5. Het weggraven van de aan de Noord zijde van het Verbindingskanaal aange brachte kade met tijdelijken toegangsweg naar den Balgweg, waarbij het ook daar in 1927 geslagen damwand moest worden verwijderd. 6. Het wegnomen van ally oververdedi- ging (rijswerk, stortsteen, enz.) langs bei de zijden van het Verbindingskanaal. 7. Het wegruimen van aanslagstukken, ducdalven en stoppalen. 8. Het weggraven van den buiten den Balgdijk nog achtergebleven kop van den voormaligen verbindingsdam (eenzelfde kop, nog liggende aan de overzijde van het Balgzandkanaal, aansluitend aan den afsluitdijk, kon 'blijven liggen). Ieder kan begrijpen, dat, al waren d'eze werken elk op zichzelf niet zoo omvang rijk, deze toch tezamen genomen niet on belangrijk mochten heeten, al kan daarbij oo'k als gunstige factor worden aangere kend, dat de grond van de af te graven werken weer kon worden gebezigd voor die, welke nieuw gemaakt moesten wor den. En tot- hoever zijn deze werkzaamheden nu wel gevorderd? Laat ons daarvan hier nog even een be knopt overzicht laten volgen. Op den nieuw genmakten dam bü de Van Ewijcksvaart, die eene kruinbreedte van 8 M. heeft, is een straatweg van 4.50 M. breedte aangelegd. Aan de zijde dei- Van Ewijcksvaart is in dezen dam een damwand geslagen van zware deelen, ter lengte van 5 6 M. Bovendien is het on derste gedeelte van dit talud voorzien van eene klinkepglooiing, terwijl op het breed aangelegd en zeer geleidelijk afloopend onderlichaam een oeververdieping van rijsbeslag, bezwaard met stortsteen, is aangebracht. Het vernieuwde gedeelte Balgdijk is iets hooger en breeder aangelegd als de aansluitende deelen, terwijl de steen glooiing eveneens iets vlakker verloopt. De onderbouw is aan beide zijden zeer vlak afloopend, terwijl de buitenzijde, evenals de dam bij de Van Ewijcksvaart, door een niet 'stortsteen bezwaard stevig kraagstuk is verdedigd. De aarden baan langs het Balgzandka naal, waarvan het in de bedoeling ligt, hiervan mettertijd een weg, geschikt voor snelverkeer, te maken, heeft een kruin- breedte van 14 M, Het zal dus alleszins mogelijk zijn, wanneer deze baan voldoen de is bezakt, hierop een inooien breeden weg aan te leggen. De hierbij aansluitende oprit heeft eene kruinhreedte van 12 M. en stijgt slechts zeer geleidelijk. De oprit aan de binnenzijde van den Balgdijk (voornamelijk bestemd om 'hel hot.it/Lnsport vanaf dien d;jk te verge makkelijken), maakt, met haar breedte van slechts twee meter, hierbij wel een zéér poveren indruk. Van de opruimingswerken valt nog het volgende te melden: De voor enkele jaren terug oingeleg.'e gedeelten van den Balg dijk zijn weer weggegraverterwijl de verdedigingen van bloksteen en puin weer in het nieuw gelegde stuk Balgdijk zijn verwerkt. Van den buiten den Balgdijk achtergebleven kop van den verbindings dam is, terwijl wij dit schrijven, nog slechts een rest over. De tijdelijke ver bindingswegen (aan de overzijde van het Verbindingskanaal), de kade met tijdelij ken toegangsweg naar den Balgweg, zijn mede tot de hoogte van het aangrenzende land (d. w. z. tot ongeveer 1 M. N.A.P.) afgegraven. Daarvoor was echter noodig eerst het water uit het nog overblijvende gedeelte van het Verbindingskanaal tot het gewone polderpeil te verlagen, omdat het peil in bedoeld kanaal bijna ander- halven nieter hooger stond. Door het gra ven van een ondiepe greppel, die naar be hoefte dieper werd gemaakt, is men er in geslaagd het water heel geleidelijk af te tappen. Later is een sloot hiervoor ge graven, waarvan de bodem op 2 Meter N.A.P. ligt. De van den Verbindingsweg afkomende straatklinkers zijn ten deele weer gebezigd voor den nieuw aangelegden weg over den dam bij de Van Ewijcksvaart, terwijl de overige klinkers naar de Haukes op Wie- ringen zijn vervoerd, om daar te worden opgeslagen. Alle aanslagjukken, stoppalen, enz. zyn getrokken en de sluisdeuren gelicht, ter wijl de bovenbouw van de brug is ge sloopt. Ook deze materialen werden alle naar de Haukes vervoerd. Met den onder bouw der brug ging het echter niet zoo vlot. De 72 palen, welke dezen onderbouw vormden, zijn. destijds zéér diep ingesla gen. Alle pogingen om ze te trekken, zijn dan ook mislukt. Blijkbaar heeft een na dere bespreking tusschen den aannemer en de Directie van Zuidei-zeewerken er toe geleid, dat eene andere regeling is ge troffen. De palen zijn n.1. in den loop van vorige en deze week,'zoo diep mogelijk afgezaagd. De sluis is mede tot de vereischte hoog te met grond aangevuld. Het bovenste ge deelte dezer sluis, staat, nu de aanslui tende dijk aan beide zijden verdwenen is, daar nu echter in volle naaktheid en het grijze beton biedt nu juist geen bijzon dere bekoring aan het oog. Was het nu maar oud genoeg, dan zou het misschien nog als ..historisch monument" dienst kunnen doen, maar voorloopig zijn wij daar nog niet aan toe. Misschien is het echter nog mogelijk door het aanbrengen van een overkap ping, benevens een schot aan vóór en achterzijde, deze sluis tot een vrijwel onvergankelijk magazijn of 'bergplaats om te vormen en zou hij dus op die wijze nog nuttig dienst kunnen doen. Repar ratie zal er niet veel aan noodig zijn. Wat verder nog overblijft zijn de twee ongedempte gedeelten van het Verbin dingskanaal, waarvan het grootste (tus schen den Van Ewijcksvaart en den Balgweg) ongeveer 200 meter en het kleinste (tusschen de sluis en den Balg weg) ongeveer 40 meter lang is. Deze beide stukken, die nu tot volkomen stil staand water zijn geworden, zullen, ai zal zulks nog niet direct het geval zijn, mettertijd todh tot poelen verworden. Of hieraan wel voldoende aandacht is go- w;jd, valt te betwijfelen. Geen wonder, dat de omwonenden dan pok liever had den gezien, dat de grondt die in de on middellijke nabijheid voorradig was, welke thans is gebruikt voor voltooiing der aarden baan langs het Balgzand kanaal, was gebezigd voor demping der betreffende kanaalvakken. Dat zich nog eens eene zóó gunstige gelegenheid zal voor doen, om deze demping te bewerk stelligen, is niet te verwachten. Om nu tenslotte nog even terug te komen op de werkzaamheden, uit het voorafgaande blijkt wel, dat de verschil lende werken, zoo niet geheel, dan toch nagenoeg gereed zijn. Het grondvervoer per karrentrein is reeds voor meer dan een week terug gestaakt, waarna het werkspoor is opgebroken, in een schip of op bakken geladen en voor het meeren- deel ook reeds vervoerd. Hier en daar moet nog slechts wat wor den afgewerkt, maar ook dat zal spoedig gereed, zijn. Het aantal arbeiders, hieraan werkzaam, vermindert dan ook thans met den dag. Anna Paulowna. Tn deze gemeente is een geval van be smettelijke ziekte-, roodvonk, geconsta teerd in het gezin van den -heer D. S„ Boermansweg alhier. Ten bate van deze gemeente is een be drag van 140.aan gewetensgeld ge stort. Voor de vacante betrekking van 2e ambtenaar ter se'cretarie dezer gemeente hebben zich 42 sollicitanten aangemeld. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. POLITIE. Verloren: een handvat van een motor fiets. VLESCHDEPOT. Het vleeschdepot van den heer N. Goes, uit Den Helder, is door den heer T. Zon, van den heer J. Muntjewerf overge nomen. AFGEBRAND. Vrijdag brandde het woonhuis met schuur van den heer C. Koopman, aan den Zuiderweg, af. Eenige duizenden kilo's hooi gingen mede verloren. Een houten bijgebouw kon behouden worden. De brand is vermoedelijk op het dak bij den schoorsteen ontstaan. Verzekering dekt de schade. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De afdeeling Anna Paulowna van de Holl. Mij. v. Landbouw vergaderde Vrij dagavond bij' den heer H. Jonker. De heer C. Rezelman heette de talrijk opgekomen leden welkom en verzocht den secretaris, den 'heer N. Kaap, de notulen van de beide vorige vergaderingen te le zen. Deze werden onveranderd goedge keurd. De voorzitter deed d'e volgende mede- deelingen: Er is heel wat gerst (waarschijnlijk wel meer dan 200.000 K.G.) geleverd aan ie brouwerij tegen 7.75 en 8. De landbouwcursus is met 15 leerlingen begonnen onder leiding van de heeren N. Raap en J. Tromp. Het bestuur voert besprekingen met den heer Spaans, die eind November of begin December een lezing met lichtbeelden zal houden. Van het geleverde slakkemeel is een monster genomen, dat een gehalte aangal van 15.1. De leverancier nam daar geen genoegen mee. Een tweede onderzoek gaf een gehalte van 15.9 aan. Hiernaar is uit betaald, doch het geschil met den leve rancier is nog niet geheel uit den weg ge ruimd. De heer Van. Balen Blanken dringt er naar aanleiding van deze raeoe- deeling op aan, dat de monsternemer voor taan weer geregeld een verslag uitbrengt over de door hem verrichte werkzaamhe den. Het bestuur zal een. instructie voor den monsternemer samenstellen en dit punt daarin opnemen. Het bestuur wil voor liet werk van den secretaris een afdrukinachine aanschaffen. De vergadering is daar in principe ook voor, doch wil eerst beslissen, als de jidste prijs bekend is, van een goede machine. Verschillende ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen, zon der dat zij aanleiding geven tot discussie. Eenige circulaires van het hoofdbestuur maken daarop een uitzondering. Reeds eerder heeft het hoofdbestuur aan de af- deelingen gevraagd of zij het mogelijk en wenscheliik achten de aardappelafzet te centraliseeren, b.v. met behulp van veilin gen. Op aandrang van de afdeeling Oost- Flakkee werd deze. vraag herhaald en te vens geïnformeerd of voorlichting ge- wenscht is omtrent stand van gewas, op brengst per H.A„ aanwezige voorraden, marktprijzen en de vooruitzichten. Dit laatste wordt door de leden wel op prijs gesteld, maar voor het overige meent men hier goede prijzen voor de aardappelen te maken en gevoelt men geen behoefte tot centralisatie, doch acht die voor andere streken wel van belang. Van de besprekingen over de geheime circulaire betreffende de crisismaatregelen mogen we natuurlijk niets mededeelen. We kunnen wel opmerken, dat inen over het algemeen niet erg te spreken is over den gang van zaken. Dat kwam ook tot uiting bü de behandeling van het schrij ven over het gebruik van inlandsche tar we. Men gelooft niet iets te bereiken met de door het hoofdbestuur voorgestelde maatregelen. De gegevens, die het hoofdbestuur vraagt over den crisistoestand, zullen door het bestuur der afdeeling zoo -volledig mogelijk verstrekt worden. De -heer Rezel- man heeft al eens een globale berekening gemaakt voor een bedrijf van 30 H.A. Hij kwam tot de conclusie, dat de gemiddelde opbrengst per HA. 208 minder is, dan vóór de crisis. Neemt men aan, dat vroeger per HA. 100 winst- werd gemaakt, dat heeft men nu dus per H.A. 208 100 108 verlies. Op 30 H.A. had men dus vroeger 30 X f 100 3000 winst, die men onge veer noodig had voor levensonderhoud. Stelt men thans het bedrag voor levens onderhoud op 2000, dan komt men voor zoo'n bedrijf tot een vermogensverlies van 2000 30 X 108 5240, welk be drag nog door enkele factoren (specula- tieve-bouw) beïnvloed wordt en dus wat hooger of lager kan zijn, doch waaraan men toch wel een goede iiouvast meent te hebben. Ook dit jaar, zoo werd besloten, zal er bü genoegzame deelname uitgaande van de afdeeling, een cursus worden gehou den. Ds. Enklaar van Den Helder is be reid gevonden tot het houden van een achttal voordrachtavonden. Verscheidene leden gaven zich al op voor deelname; anderen zullen door een circulaire opge weld worden zich ook op te geven. Voor de Landbouw-Onderlinge wordt meegedeeld, dat het voorschot voor de ziekteverzekering van t.60 op 1.80 per 100 loon is gebracht. Door de werkge vers kan 9 ct. per 10 loon ingehouden worden met ingang van 1 November. Voorts deelt voorzitter nog mede, dat voor de Z.C.K. een bijdrage noodig is van 10 ct. per aandeel en dan volgt de rondvraag. De heeren J. Geerligs en Van Balen Blanken brengen het bouwen van arbei derswoningen in den Oostpolder ter sprake. De door de woningbouwvereeni- ging aan de werkgevers gezonden circu laire is moeilijk te beantwoorden. De heer Rezelman zal in een vergadering van de woningbouwvereeniging de zienswijze van de leden verdedigen. Mocht tot houwen besloten worden, dan zal aangedrongen worden op het zetten van eenvoudige wo ningen, want een huurprijs van 4.25 wordt te hoog geacht. De heer R. R. Waiboer zou graag weten of er animo was om wat meer actie te be- toonen met het oog op de crisis. „Kan er niet eens met enkele andere afdeelingen gezamenlijk vergaderd worden?" vroeg hij. De heer Van Balen Blanken vond ook, dat men hier weinig van de landbouwers kon merken, dat er een crisis is. Komt men echter op eene algemeene vergade ring, dan komt men wel tot de conclusie, dat het in verschillende streken heel slecht is. Verscheidene leden meenden, dat er van boven af te weinig gebeurt en betwijfelen, of de wil om te helpen wel bü de regeoring aanwezig i9. Men wilde bij het hoofdbestuur aandringen den tot nu toe gevolgden weg te verlaten en tot daad werkelijk optreden over te gaan. Voorzitter maakt- 0. a. de opmerking, dat die weg wel wordt ingeslagen door verschillende groepeni arbeiders, die van een bepaaid salaris moeten rond komen, doch hij gelooft niet, dat iemand, die een verlies heeft- van f 100 per bunder, maar over een zeker bezit beschikken kan, ook dadelijk kan betoogen. Intusschen zei hij toe, dat het bestuur de vragen in de crisis- circulaires scherp zal beantwoorden. De heer Jb. van Duin informeerde of voor een jongen, die bij zijn vader in dienst is, ook uitkeering b;j ziekte plaats heeft en kreeg ten antwoord, dat dit alleen gebeurt .1)9 die zoon als arbeider op de loonlijst voorkomt en dus ook premie voor hem betaald wordt. Daar- verder geen vragen meer gesteld werden, Sluit de voorzitter de vergadering Wieringen. DE OPENING VAN DEN NIEUWEN SLUIS. Vrijdagmorgen moest de drüvende bok ^Gier", van N.V. v. d. Tak's bergingsbe drijf. gebruikt worden in den sluisput. Men heelt het vaartuig door den nieuwen schutsluis daarheen gebracht, en heeft deze sluis, al is het dan ook niet officieel, voor den eersten maal dienst gedaan. J.l. Vrijdagmorgen, is de nieuw? schut sluis van de Zuiderzeewerken te Den Oever, zonder eenige plechtigheid of ce remonieel geopend en in dienst gesteld. Des voormiddags om tien uur ging de sleepboot „Hoek van Holland", van Van der Tak's Bergings Maatschappij als eer ste vaartuig door de sluis. Daarna volgden nog een drietal onderlossers van den Am- sterdamschen Ballast Maatschappij. Een leger van fotografen woonde de ge beurtenis bü. BUITENGEWONE OPZICHTERS BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. Tot buitengewone opzichters bü de Zuiderzeewerken zijn benoemd, de heeren J. J. Bosker Mzn. en J. J. Capelle. WEGBAGGEREN SLUISPUTDIJK. Vrijdag is men begonnen met het weg- baggeren van den dük om den sluisput (het gedeelte aan den zeekant) voor den toegang tot den schutsluis. Binnen enkele dagen- zal dus deze doorvaart geheel tot stand zü'n gebracht ONTSLAG VAN PERSONEEL. Verscheidene grondwerkers hebben gisterenavond ontslag gekregen op het werk van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij. De smederij' van de Ballast Maatschappy is afgebroken, het personeel is onderge bracht in de cementloods, waar het bedrijf wordt voortgezet INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Vanwege het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, afdeeling Wieringen, zal op Zaterdag 16 November a.s., des avonds te acht uur in Concordia van den heer Bruul te Hippolytushoef, onder leiding van Waltcr Smit en den auteur, A. M. de Jong, worden opgevoerd het tooneelstuk „Het Verraad", van A. M. de Jong, den bekenden auteur van den Meryntje Gy- zen cyclus. EEN IMMIGRANT. Bü den landbouwer, den heer Jac. En gel, in den Belt, alhier, heeft men in het kippenhok een stekelvarken gevonden, welk beest vermoedelijk over den afsluit dijk naar hier is gekomen, aangezien voorheen deze beestjes hier geheel onbe kend waren. CHR. GEM. ZANGVEREENIGING. Naar men onó mededeelt, zal de Chr. Gemengde Zangvereeniging te Anna Pau lowna, directeur de heer Asma, op nader te bepalen datum een openbare uitvoering geven in het Christelijk Tehuis voor Zui derzeewerken te Den Oever. VIERHOEKJONGENS. Wij vernemen, dat op de gehouden ringvergadering is besloten, om aan de figuurzaagclub, die in gebouw „Land in Zicht" wordt gehouden, nog een vereenl- ging te verbinden, de z.g. Vierhoek jon gens.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 18