Texel. Burgerlijke Stand van Texel van 4 tot en met 7 Nov. 1930. GEBOREN: Tine Comelia, d.y. Johan Gerard Flens en Catharina Peereboom. ONDERTROUWD: Sijbrand Cornelis Keijser en Anna Marie Roeper. WATERSTAND. BJj 't kalme weer der laatste dagen is in de polders van bet Waterschap de 30 Gem. Polders gelukkig ©enige verbetering gekomen in den waterstand. Doordat men heeft kunnen spuien, toch staan ook in deze polders, tengevolge van de overvloe dige regens nog vele landerijen blank. Treurig ziet het er echter nog steeds uit in den polder Waal-ernBurg. Nu niet meer door Eierland kan worden gespuid, beschikt deze polder slechts over één boe zemkanaal. De polder staat daardoor dan ook geheel onder water. Door den hoogen waterstand in vele landerijen, hebben verschillende veehou ders hun vee vroeger naar den stal moe ten brengen, dan wenschelijk was, te meer daar nog voldoend gras aanwezig was. Den Burg. BALAVOND. De balavond, die Woensdagavond in hotel „Texel" gehouden werd, uitsluitend voor katholieken, was naar men ons me dedeelde, zeer genoeglijk. De opkomst was echter niet buitengewoon groot, ongeveer 100 personen waren aanwezig. VERBETERING VAX WEGEN. Als de drukte langs de wegen wat gaat verminderen, worden hier gewoonlijk de wegen flink onderhanden genomen. De Waalderweg heeft een groote verbetering ondergaan en zal er welhaast prachtig uit zien. Thans is men ook op de andere we gen druk werkzaam. Het natte weer be moeilijkt dezen arbeid echter zeer. Benoemd tot burgemeester te Krabben düke (Zeeland) de heer J. A. Strick van Linschoten, geboren te Texel. De Koog. In de laatste dagen spoelen hier cho colade-reepen en busjes cacao aan. De chocolade-reepen zijn verpakt in zilver- papier en hebben veel van het zeewater geleden: de busjes cacao zijn echter zeer goed gebleven; daar ze echter met zeege wassen zijn begroeid, hebben ze vermoe delijk zeer lang reeds in zee besloten ge zeten. Oudeschild, 7 November. Deze week werden van hier verzanden: 32 varkens. 12 schapen, 3 koeien, 4 kal veren, 2 lammeren, 3 paarden. Alle dagen worden thans boringen ver richt om te onderzoeken hoe de onder grond van de zeedijk is. Tot een diepte van ongeveer 16 a 16 meter worden pijpen in den grond geboord. Het staat nog niet vast of de dijk opgehoogd zal worden dan wel of men er een dijk tegen zal leggen.. 't Zand. De „Hollandia", Hollandsche fabriek van melkproducten en voedingsmiddelen te Purmerend betaalde j.L Donderdag aan hare leveranciers te 't Zand en om streken voor de aan haar filiaal te 't Zand afgeleverde melk 8.61 per 100 L. We vernamen dat de heer J. Bisschop, machinist aan de Coöp. Zuivelfabriek „Nieuw-Leven" alhier, in gelijke dienst betrekking is benoemd aan de Coöp. Stoomzuivelfabriek „Putten" te Putten (GlcL). Gisteren Vrijdag zal de pont over het Noord-Hollandsch Kanaal, hetwelk tij dens de reparatie der vlotbrug het door gaand verkeer tusschen ons twee dorps gedeelten zal onderhouden, in gebruik worden genomen. Alhoewel overzetten met tijd gepaard gaat is het voor hen die met zware vrach ten rijden toch nog een verbetering, aan gezien over den slechten vlotbrug het hoogst toelaatbare gewicht 1000 K.G., be droeg, terwijl dit voor den pont 4000 K.G. bedraagt Onze verslaggever te 't Zand ver zocht ons te willen mededeelen, dat het berichtje uit Callantsoog betreffende het overlijden van de vrouw van den veehou der A. N., voorkomend in ons nummer van 6 dezer, niet van hem afkomstig ia. SCHAGEN SCHAGER MARKTO VERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Don derdag j.1. niet al te groot. Er is tegen woordig niet veel vleesch noodig, zoodat de handel stug was en voor een prima beest is nog 65 ets. besteed. De meesten brachten minder op. Kalfkoeien waren niet aangevoerd, de geldekoeien werden stug en duur verkocht. De vaarzen wer den vlug en duur verkocht, vooral naar kalfvaarzen was veel vraag. De Zui- denaara hebben dien dag veel gekocht, dus dat gaat goed. De afzet voor de boe ren is niet slecht. De graskalveren wilden ze ook weer koopen, de handel was weer heel goed. De handel in nuchtere kalveren was niet j wild, met een kleinen aanvoer. Van paar den valt niet veel te melden: geringe J aanvoer en geen beste. De handel ln vette schapen was niet best, aan den stuggen kant. Zoo was het met de overliouders ook. Er is voor de kooplieden de laatste weken aan ver-, loren, dan gaat dat zoo. De oude slacht- schapen wilden ze nog wel koopen, deze golden van 2840 gulden. De handel in hokken en geiten was heel goed. De handel in vette varkens was al heel slecht: 2426V, ets, is een prijs die wij in jaren niet noteerden. Wijvroegen de oorzaak waardoor de varkens zoo goed koop werden en er werd gezegd: het ge slachte vleesch is veel te duur, de men- schen willen of kunnen het niet meer koopen. Dus er is geen gebrek. Als het in de vette varkens niets is, gaat het met de biggen en schrammen hetzelfde, daar is ook het vet af. Op de kippenmarkt was aardig leven met hooge prijzen. Handel vlug eo duur, WEKELIJKSCHE CAUSERIE. In zooverre wij de crisis op het land bouwgebied hebben kunnen volgen, zijn alle geleerden en wijzen het samen roe rend eens, dat ér een crisis is, doen buiten deze besliste waarheid oim heeft nog nie mand kunnen zeggen waar de oorzaak van deze economische ziekte schuilt, waar mede zij bestreden moet worden en wat de vermoedelijke gevolgen zullen zijn is voor leder nog een groot geheim. Eigenaardig is liet ook dat ieder naar middelen zoekt, ja, dat in elk land naar plaatselijke midde len wordt gezocht om den-toestand te ver beteren. Jammer, dat d!e medicijnen die hier worden aanbevolen elders anders, dien toestand verslechten. Als oorzaken van de kwaal wordt genoemd overproduc tie en dat nog -wel vn artikelen, waar op andere plaatsen gebrek aan is, aan in voerbeperking, waar soms gebrek aan is. Wij hoorden ook noemen, dat de oorzaak ligt in eene waarde verhooging van het geld en dan komt een ander, die de bron der ellende raakt in eene waardeverla- ging. Groote mannen, ja, ernstige denkers meenen data ls men dezen weg op gaat, de tusschen de waarde der landbouwproduc ten en de gestabiliceerde loonen. Wij meenen als men dezen weg op gaat, de kwestie nooit wordt opgelost, want die verschillen komen steeds terug. Al deze opmerkingen werden gemaakt in de ver gadering van het Kon. Nederl. Landbouw- comité, doch ook daar kwam geen oplos sing. BurgerlUke Stand van Sehagen van 30 Oct—6 Nov. 1930. GEBOREN: Dirkje Aaltje, d. v. Pieter Keesman en van Aaltje van Twuyver. ONDERTROUWD: Adrianus Mattheus van der Brauw, 30 i., metselaar te Schoon hoven en Geertruida Huiberts, 29 j., z. b., te Sehagen. GETROUWD: Jacob Raven en Oktje Terp. POLITIE. Vermist: een rijwiel. Verloren: een enveloppe met geld, een handschoen. Gevonden: een duimstok, geldswaar dig papier. Ingezonden. STEENEN WORDEN DUS BROODEN VOOR DE GEMEENSCHAP. opwekken. Waar de gemeente te duur uit is met haar inkoop, moet zij haar groot- afnemers duurder bedienen dan de stad met haar eigen centrale, en kan ik haar veikoopspolitiek niet waardeeren, nu zij op den te duren maximaalprijs van 75 per K.W. dien zij aan het P.E.N. moet be- M. de R., e.v.p. eenige plaatsruimte. talen, een vraagprijs van 120 aan hare Mocht door mij in mijn kwaliteit ln uw vorig afnemers stelt. Er zijn vereênigingen, die nummer als slot worden medegedeeld: „Inmiddels reeds jaren Op strOOmprij&vermindering zijn gisteren onderhandelingen geopend en komt 1 aandringen en steeds Om VBStrechttanef O» zeker de zaak voor elkander vragen, een tarief dat in andere plaatsen Weina, deze zaak ia na zoover, doo, «veren r 1 met deze verzoekschriften bereikt, spre- van bet raadslid, den heer Lap, bewerkt met mij. ken boekdeelen voor het oimkeiak beheer dat een algeheele bevrediging en schikking moet 0nzer gemeentebedrijven, volgen voor de gemeente Texel en de Stichtingen Mocht ik in den aanvang van dit SChrjj- aldaar. De omschrijving is gereed en alle geschil- ven de gemeente-ambtenaar als maohts- len zullen daardoor voor eeuwig worden be ëindigd. Den Burg verkrijgt dan een park van de Stichting op het einde van de Molenstraat. Voorts zal de cirkelomtrek om het dorp, van Wertenweg tot Koogerweg tot stand komen, waardoor de Stichting 3000 M2 opoffert, aldaar. Burgerhout tuinen gaan dan ook aan de gemeente over. De boete steenen zal de gemeente dienen te betalen als onrechtmatig. Deze steenen waren trouwens mijn eigendom niet. Tot slot het voornaamste: Den Burg krijgt ach ter het Witte Kruis-gebouw dan een groot park, 7500 M2, met wandelwegen ook door de stich ting, en aldaar een veiliger verbindingsdoortrek- weg naar „Schoonoord" bij Koogerweg, en zijn alle gevaren opgeheven. Zoo eindigt dan door volharding tot het goede, die 20-jarige oorlog, ten nutte van allen, na al het doorgestane leed en tegenwerking. Laat ons zeggen: door niet te zijn begrepen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, C. BOON Px. q.q. PREDIKBEURTEN Zondag 9 November 1930 BREEZAND Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 'a Morgens 10 uur, de heer P. Boon ANNA PAULOWNA Ned. Hen'. Gem. 's Morgens 10 u.Ds.M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 u. en 's middags 2.30 u., Cand. Boon van Amsterdam WIERIXGEN Ned. Herv. Geen. (Westerland). 's Morgens 10 uur, Ds. J. v. Beek Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 u., Cand. Vinkensieper n.m. 5 u., de heer Bosma Gebouw „Land in zicht" (Den Oever). Ned. Herv. (in de kapel) 's Morgens 10 uur, de heer Bosma Doopsgezinde Gemeente.(Hippolytushoef) 's Middags 2.30 uur, Ds. P. J. Smidts van Den Helder. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 u. en 's middags 3 u., dienst. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef s' Morgens 10 en n.m. 2.30 uur, dienst TEXEL Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. H. Groenenberg Donderdag 13 Nov. 's av. half 8 Bijbellezing De Waal, 's av. 7.30 uur, Ds. van 't Hooft voorbereiding H. Avondmaal Den Hoorn, v.m. 10 uur, I>s. A. Oskamp De Cocksdorp v.m. 10 uur, Ds. W. Plug. Oudeschild, 's av. 7 uur. Ds. W. Plug De Koog. geen dienst Donderdag 13 Nov. 's av. half 8 Bijbellezing. Stemming Zuid-Eierland. Woensdag 12 Nov. 's av. 7 uur, Bijbell zing Doopsgez. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Vis Geref. Kerk. Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Leesdienst Geref. Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 9.30 u. en 's nam. 3 u. de heer K. v.d. Berg GEMEENTELIJK BEDRIJFSBEHEER. „De gemeentebedrijven zijn er ten behoeve van het publiek doch het publiek niet ten behoeve der gemeente bedrijven." „De gemeentebedrijven zijn er ten be hoeve van het publiek, doch het publiek niet ten behoeve der gemeentebedrijven". Het ergerlijke staaltje van machtswel lust van een gemeente-ambtenaar dezer dagen in de kolommen U.wer courant vermeld, heeft bij menig burger oud? grieven opgehaald. Het is maar goed dat het grootste deel onzer inwoners opziet tegen het schrijven van ingezonden stukken, met het natuur lijke gevolg dat de meeste ergernis zich bmnenshu.s aispeelt. De zegeningen van een monopolistisch j gemeentebedrijf worden door dergelijke uitingen echter duidelijk gedemonstreerd en het onmiddellijk klaar staan bij ons gemeentelijk bedrijf met het dreigement „afsnijden", wordt van hoogerhand niet voldoende tegengegaan. Wanneer nu nog één der leidende menschen dat vuurtje aanwakkert, is het den ondergeschikten ambtenaar niet kwalijk te nemen dat hij deze lijn volgt. Een stroomgebruiker, die zijn oude verlichtingsapparaten heeft af geschaft, zijn geheele huishouden heeft ingericht op het gebruik van electriciteit, moet in het gareel loopen en is afhanke lijk van de wetten en voorschriften, door het gemeentebedrijf gelanceerd. De uitvoerder dezer gemeentelijke voorschriften heeft geen direct belang bij de meer of mindere tevredenheid zij ner afnemers. Ik wil zelfs nog een stukje verder gaan en constateeren dat hij totaal geen interesse heeft in het eventueel flo- reeren van zijn bedrijf. Goede bedoelin gen en een te groote ijver worden te weinig op de juiste waarde geschat, zoo dat tenslotte de stelregel gehuldigd wordt „mijn traktement en pensioen gaan toch door, waarvoor zal ik mij extra inspan nen?" Het resultaat is echter het ont breken van samenwerking, bet scheppen van een ontevreden geest, en het misbruik maken in machtskwesties. Reglementen en wetten vaststellen be hoort tot de competentie van den Raad. Zoo noodzaakt een Raadsbesluit het ge meentelijke electr. bedrijf om afnemers met eigen krachtbedrijf te dwingen alle stroom te nemen van de gemeente óf zelf voor geheele stroomvoorziening te zorgen. Deze wet is opgebouwd op theorieën van deskundigen en nu moet ik even terug gaan naar den tijd, dat de gemeente voor de keuze stond óf zelf stroom opwekken, óf stroom nemen van het provinciaal elec tr isch bedrijf. De toenmalige directeur van het prov. electr. bedrijf in de prov. Noord-Holland (P.E.N.) heeft destijds een lezing in „Tivoli" voor genoodigden gehouden, waarbij Burgemeester en Wethouders en vele raadsleden aanwezig waren; en daar duidelijk uitééngezet, dat de goedkoopste manier van stroomlevering alléén kan zijn de verstrekking uit één centraal punt, indien mogelijk voor het geheele land. De gewenschte landelijke centrale behoorde voorloopig nog wel tot de utopieën, doch het P.E.N. zou wel be reid gevonden worden de gemeente zijn goedkoope stroom te leveren. De op die lezing verkondigde theorie van goedkoope stroom van het P.E.N. is in de practiik wel even anders uitgekomen. Ik maak mij sterk dat de inkoop van onzen gemeentelijken stroom (de maxi maal stroom Ingecalculeerd) wel op 7 ct. i per K.W.U. zal komen, terwijl de gemeen te Amsterdam aan haar groot gebruikers de stroom kan leveren voor 2 ct. per j K.W.U. Wanneer wij dan nog bedenken de funeste gevolgen, die de vele storingen op diverse bedrijven kan hebben (o.a. gevolg door stroomlevering op lan goren afstand), en de afhankelijkheid van een provinciaal licbaaim, dat in dien mogelijk, nog stroever werkt dan een gemeenteijk ichaam, is dit mij voldoende bewijs dat onze wellusteling geschetst hebben, dan is het niet mijn bedoeling geweest alle ambte naren over één kam te scheren, daar in andere takken van dienst meer rekening gehouden wordt met de belangen der bur gerij. H. v. W. DE VERNIELING VAN ONZE PLANTSOENEN. Geachte Redactie., Onder stadnieuws komt in Uw blad van 6 Nov. het vernielen van onze plantsoenen en bloemen door de Heldersohe straat jeugd voor, hetwelk mij aanleiding geeft voor dit ingezonden stukje, niet om de Heldersohe straatjeugd) vrij te pleiten, doch deze zomer was ik er getuige van hoe ons plantsoen door een geweldig grooten hond op onrustbarende wijze werd mis handeld. Nu kan het Heldersohe publiek wel wa ken tegen vernieling door de straatjeugd, maar tegen dergelijke vernielzuchtige beesten is dit wel wat lastiger. Het zou Tnjfofl inziens wel aanbeveling verdienen om honden, die er dergelijke liefhebberijen op na houden maar aan den ketting te leggen. Hoogachtend, JOH. YERFAILLE. Wij zijn het hiermede geheel eens, en zouden niets liever willen dan dat honden bezitters er voor waakten, dat hun dieren in de plantsoenen hun vernielzuchtige neigingen niet gingen botvieren. Blijk baar redeneert de eigenaar aldus: het tx-est moet zich, net als zijn baas, eens wat vertreden, het moet een beetje zich uitleven. Hier is nielS tegen, maar men kan toch met wat goeden wil, wel zorgen, dat onze beplantingen daarvan geen schade hebben. Redactie. Geachte Redactie. Npar aanleiding van het stuk in uw blad van 6 November inzake het vernielen van onze plantsoenen door de jeugd het volgende: Het publiek wordt verzocht ten deze de behulpzame hand te willen bieden, en het deel dat men als rechtgeaarde staatsbur gers kan kwalificeeren, doet dit ook in derdaad. In verband echter 'hiermede wil ik u slechts twee feiten releveeren. Eergisteravond bevond ik mij aan de Kerkgracht tegenover het Raadhuis, toen er eenige knapen bezig waren in de lan taarnpalen te klimmen, waarbij het tame lijk onguur langs ging. Ik trachtte de vlieg met stroop te vangen door kalm te zeggen: „Toe broer, doe dat nu niet, want als je er uit Valt kan je je leelijk bezee- ren", waarop het brute antwoord: „Ga weg ouwe rotventl" Het tweede geval speelde zich af in het plantsoen bij het station. Daar waren eenige jongens en meisjes op de gras perken aan het stoeien. Een bedaagde heer. dit ziende, zei: „Toe kinderen, ga jelui nu buiten 'het hekje, daar is ruimte genoeg om te ravotten, zoo meteen tuime len jelui in dat bloemperk", waarop het antwoord volgde: „Hij zeit wat, geef hem een sigaret voor zijn moeite", ge vol tri door een daverend gelach van het heele clubje. Ik geloof wel (de goeden niet te na ge sproken) hier vrijwel de moraal van de tegenwoordige jeugd geïllustreerd te hebben. M.L ligt de bescherming der stads verfraaiing zuiver op den weg der ouders en onderwijzers. De buitenstaander (het publiek dus) staat hier vrijwel machteloos. U dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken ik mij, Geachte Redactie. Naar aanleiding van het schrijven van den heer A. P. Lagas in uw blad van Don derdag j.1. betreffende een zaak, onze af- deeling rakende, zou ondergeteekende gaarne eenige opheldering willen geven. De directe aanleiding, evenals het ant woord van den heer Lagas buiten beschou wing latend, wenschen wij omtrent het uitnoodigen van de pers op te merken, dat het niet tot onze gewoonte behoort, bij elke gelegenheid die zich voordoet-, reclame te maken door de pers uit te noo- digen. Mogelijk is dit verkeerd, doch wü zijn nu eenmaal de meening toegedaan, dat verrichte arbeid wel voor zichzelf spreekt. Waar het hier nu bovendien be trof een eenvoudige herdenking van ons 20-jarig bestaan, die door het feit, dat de heer Smit9 als voorzitter en hoofdbe stuurder door Z.H. den Paus bij die gele genheid werd begiftigd met het eere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice (waarvan noch de betrokkene, noch de aanwezigen, op enkele personen na ook maar eenig ver moeden hadden) eerst die waarde kreeg, welke er nu aan kan worden gegeven, deed dit het feestcomité hesluiten ook in dit geval niet van die gewoonte af te wijken, voor j in hoeverre een redactie van een plaatse- ,irV ge- ïy-k blad, met een gebeurtenis als dit be- 1 meente haar 6troom beter zelf had kunnen1 kend zijnde, daarin al dan niet aanleiding kan vinden hierover iets te vermelden, laten wij gaarne aan uw bevoegdheid over. Wij hebben alleen gemeend, ter voor koming van misverstand, onze zienswijze in deze kenbaar te maken, overtuigd als wij zijn in den geest te handden van hem, welke op de door ons gevolgde manier van doen het meeste is gesteld. U dankend voor de verleende plaats ruimte, verblijven wij, Hoogachtend, Namens het bestuur der afdieeling Den Helder van den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", C. RAN, Secretaris, Goverestraat 56, alhier. Onzerzijds wenschen wij een kleine rec tificatie op het bovenstaande aan te bren gen ter voorkoming van misverstand. Het is n.1. de zin: ,Jn hoeverre een redactie van een plaatselijk blad, met een gebeur tenis als dit bekend zijnde", enz." Het is juist de kwestie, dat wij met de gebeur tenis niet bekend waren, anders waren wü zeer zeker tegenwoordig geweest, om dat een gebeurtenis als deze, uit journa listiek oogpunt beschouwd, zeker als een zeer belangrijke mag worden aangemerkt. En 'het 'bezwaar van1 den heer Lagas was, dat men ons verweet opzettelijk, uit anti papisme, deze vergadering te hebben ge negeerd. Wü willen aannemen, dat het bestuur van „St. Paulus" de zaak van te weinig belang vond voor onze krant (hoe wel wij, die haar natuurlijk uit kranten oogpunt beschouwen, het daar niet mee eens zijn), en nemen gaarne acte van het bovenstaande. Redactie Held. Crt. Geachte Redactie. Vergun mij nog eenige regels in Uw blad voor onderstaand. Geachte „Apost N. N. en anderen" Uw schrijven cLd. 5 Nov. j.1. ontvangen. Zoudt U zoo vriendelijk willen zijn, nu U mij verzoekt tot publicatie over te gaan (indien ik dit kan, immers?) Uw naam en adres aan mij bekend te maken? Redactie, dank voor de plaatsing ver blijf ik Uw dw. K. DE LEUR, KI. Duitstr. 10. GEDENK DEN GEVANGENEN! Geachte Plaatsgenootenl Het verheugt mij dat er nog menschen zijn, die iets gevoelen voor de gevange nen, dat bewijzen de boeken welke ik dagelijks voor hen ontvang. Mijn dank daarvoor. Mochten er nog vrienden zijn, die een boek willen afstaan voor dit doel :lan kan dit nog tot 15 November geschie den. In het bizonder zijn christelijke, Vaderlandsche geschiedenis en kerkelijke boeken welkom. Waarom ik de stukjes heb ondertee kend met oud-Reclasseerings-sergeant Leger des Heils? Omdat ik van de 20 jaar voor welke ik als lid van het Leger ies Heils heb gewerkt, de laatste 5 jaar werkzaam ben geweest als Reclasseerings- sergeant, en nu ongeveer 5 maanden ge leden schriftelijk heb bedankt. A. GOIJER, Oud-Reclasseerings-sergeant Leger des Heils. Californiestraat 69. Hoogachtend, Een Ahonné. -(o)- TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. ..De Stad Amsterdam", 7 Nov. Voortgegaan wordt met de serie opnamen uit Amsterdam en de provincie, waaronder ditmaal Uitgeest, Noord- a-ijkerhout en Beverwijk heele mooie opnamen hebben gegeven. ..Het Trio van de benzinepomp" is een nieuwe film van Ufa, waarvan hier enkele opnamen gegeven worden. Mooi is de tegenlicht- opname van den O.Z. Achterburgwal. Onder het Gemengd Nieuws zien we ook o.a. postbeambten met de nieuwe pet, verder aardige stadskieken uit de hoofdstad. Over de dubbele middenpagina ver- deeld is een reproductie naar een schilderij van j den Vlaamschen schilder Karasijn. een tafereeltje vol leven en actie van de VischmarkL Op vóór- en achterkant een karakterpboto van de Metro Goldwyn May er. Verschenen bij Streng holt en -de Lange te Am sterdam: het December-nummer van ..Nova". J. P. ZoemersVermeer opent de rij schetsen met „de Plek. die spreekt", geïllustreert door Jan Rot. S. de Vries Jr. geeft weer een bladzij uit het „Dagboek van een wijze Dwaas". Noemen we verder „De gebroken Brug"; „Op zoek naar geluk" en „Een Venetiaansche liefdes geschiedenis, allen uit het Engelsch vertaalde schetsen met goede illustraties. In het filmsupplement geeft Nova weer tal van interviews met filmsterren van eerste en tweede grootte en besprekingen van eenige nieuwe films. Verschenen bij W. de Haan, Utrecht: No. 44 van Kie-keb-boe". De arme Kiekeboe belandt na veel omzwervingen op een ijsschots. Het verhaal: „Wie het laatst lacht, lacht het best", wordt ook vervolgd, terwijl we behalve een paar versjes ook een aardig knutselwerkje vinden. Verschenen bij de N.V. Auto-revue: No. 10 van „Auto-revue en de Dame aan het stuur". Behalve verschillende kleine schetsen noemen we vooral het interessante vervolg van „Het Mannen-eiland", door Henri van Wermeskerken. Van denzelfden inden we nog een mooie schets: „De geheim zinnige gestalte". Verder tal van moppen op auto gebied. NIEUWE UITGAAF. Verschenen bi] Servine in Den Haag: „De Baanbreker, weekkalender 1931. Een heel interessant werk, samenvatting van kunstuitingen op elk gebied: schilder-, muziek-, dicht- filmkunst, enz. De kalender bevat 53 repro ducties en 27 teksten. Medewerkers zijn o.a. Hen- riëtte Roland Holst, Just Havel^ar, Graadt van Roggen, Koos Vorrink. Mary Wichman, Joris Ivens, Hilda Krop, Ch. Toorop. Kollwitz. om enige van de meest bekende namen te noemen van de moderne en hypermoderne kunstenaars. Een belangwekkende uitgave, goed uitgevoerd. Prijs 2JS0.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 19