HELDERSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA TucW> Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD OOK VOOR DAMES-CONFECTIE rv&ari HEEREN-BAAI DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS No. 6882 EERSTE BLAD. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Helderache Courant f 1.50; voor Kocgras, Anna Paulowna, Brcczand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Jndië p. zccpOBt f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad reap. f 0.50, fo.70, f0.70, f 1. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f i.35. Loase nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur. P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Poat-Girorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Inge»z. rneded. (kolombreedte ais redaction. tekst) dubbele prij». Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 el Amerikaansche verkiezingen. - De voorbereidings commissie voor de ontwapeningsconferentie. - Weder om revolutie in Latijnsch Amerika. De verkiezingen In de Vereenigde Sta- ten, waarbij het ging om de vernieuwing van het geheele Representantenhuis en van een derde van den Senaat, hebben aan de Democraten bijzonder groot succes gebracht. Dat zij succes zouden hebben, werd ook in de republikeinsche kringen verwacht. De regeerende partij bevindt zich altijd in de stelling van verdediging en men kon er op rekenen, dat bij de thans heerschende economische depressie de aanvallen van de tegenpartij op vele plaatsen niet zouden kunnen worden weerstaan. Maar die tegenpartij heeft nu toch wel een bijzonder groot succes be haald. De flinke meerderheden, waarover de republikeinsche partij in het Repre sentantenhuis vooral, maar toch ook in den Senaat beschikte, zijn vernietigd. En al verkregen de democraten, naar de tot dusver ontvangen berichten te oordeelen, ook geen meerderheid 4n een der Huizen van het congres, de machtspositie der republikeinen, die ook nog hebben te rekenen met den verzwakkenden invloed van hun eigen progressieven vleugel, is te niet gedaan. Deze gang van zaken geeft een aanwij zing voor de in 1932 te houden verkiezin gen voor het presidentschap en toont dat de kansen van de democraten om -het re- geeringskasteel weer eens te veroveren, ten zeerste zijn gestegen. Ofschoon het definitief resultaat van de verkiezingen voor het Congres nog niet bekend is, kan reeds gemeld worden, dat president Hoover niet in staat zal zijn op dezelfde wijze als tot nu toe zijn poli tiek in- het Huis van Algevaardigden voort te zetten. De politieke toestand is tengevolge van den vermoedelijken uitslag der verkiezin gen, zeer moeilijk. Donderdagmorgen is onder groote be langstelling van de pers, de waarschijn lijk laatste zitting van de voorbereidende commissie voor de ontwapeningsconfe rentie, waarin Nederland vertegenwoor digd is door prof. mr. V. H. Rutgers en waarin behalve de voornaamste staten van den Volkenbond ook de Vereenigde Sta ten van Amerika, Sowjet-Rusland en Turkije zitting hebben, geopend. De taak van deze conferentie is de be ginselen en methoden vast te stellen, die later in de ontwapeningsconlerenjtle, waarvan leder hoopt, dat zij aan het einde van het jaar zal kunnen plaatsvinden, in een conventie zullen worden neergelegd. De Britsche delegatie heeft, naar aan de N. Rott. Crt. wordt bericht-, drie voor stellen ingediend omtrent den inhoud der te sluiten conventie. Het eerste voorstel heeft betrekkin» op bet toezicht op de naleving der conventie. Men weet, dat de Fransche regeering groote waarde hecht aan een Volkenbondstoezicht op de eer lijke nakoming van de verplichtingen tot vermindering van wapening door alle re geeringen en dat Frankrijk dan ook voor stellen had ingediend, dat de Volken bondsraad het recht zou hebben in geval len van twijM een commissie van enquête naar het verdachte land te zenden. Daar entegen heeft de Amerikaanscne regee ring steeds den nadruk erop gelegd, dat men vertrouwen in eikaars goede trouw moet hebben en dat men zich van iederen internationalen maatregel van toezicht be hoort te onthouden. De Britsche delegatie doet nu een poging om tusschen deze beide standpunten, die tot dusver geheel onvereenigbaar blijken, te bemiddelen. Lord Cecil stelt voor, dat weliswaar een permanente ontwapeningscommissie te Genève in het leven zal worden geroepen met de bedoeling om eenig toezicht op de naleving der conventie uit te oefenen, doch dat die commissie geenerlei recht van biritenlandsche enquête zal hebben. Volgens het voorstel van de Britsdie dele gatie zal de permanente ontwapenings commissie bestaan uit de vertegenwoordi gers van die staten, die op een gegeven oogenblik lid -van den Volkenbondsraad zijn, alsmede uit personen, gekozen door de regeeringen van de Ver. Staten en van Sowjet-Rusland. De personen moeten zoo veel mogelijk waarborgen van een onaf hankelijk oordeel, los van dat van hun eigen regeering, bieden, op dezelfde wijze als ten aanzien van de leden der manda- teneommissie van den Volkenbond is be paald. Het is de bedoeling, dat deze com missie regelmatig kennis neemt van de rapporten, die de staten, die tot de ont wapeningsconventie toetreden, aan1 den Volkenbond zullen inzenden over de na leving van de internationale verplichtin gen ten aanzien van de ontwapening. De ontwapeningscommissie zal ieder jaar ten minste eenmaal een rapport hieromtrent aan den Volkenbondsraad moeten indie nen. Verder wordt in het Britsche voorstel de mogelijkheid voorzien, dat een staat een bepaalde aanklacht tegen een anderen staatindient, dat deze de cijfers van de ontwapeningsconventie niet eerbiedigt of op andere wijze tot oorlogstoebereidselen overgaat. In dat geval moet de ontwape ningscommissie het recht hebben de aan geklaagde regeering uit te noodigen zich voor haar te komen verdedigen. Daarna zal d© ontwapeningscommissie een rap port aan den Volkenbondsraad over den toestand indienen, waarna de Volken bondsraad al die maatregelen zal moeten treffen die noodig schijnen voor de hand having van den vrede. Dit is het eerste, het belangrijkste ingediende Britsche voorstel. Het tweede Britsche voorstel wil dat do staten het recht zullen 'hebben af te wijken van de cijfers, die in de ontwa- peningsconventie hun worden voorge schreven, indien de Volken bondsraad uit drukkelijk toestemming tot verhooging jdier cijfers geeft of indien een bepaalde staat door een ongeorganiseerden opstand zich bedreigd gevoelt. Het derde Britsche voorstel houdt zich bezig met de kwestie van de ratificatie en van het in kracht treden van de conventie, alsmede met de mogelijkheid van een herziening van de conventie, waarvoor als regel wordt aan bevolen, dat deze iedere 7 jaar zal ge schieden, indien een bepaald aantal sta ten daartoe den wensoh uitdrukt. Er komen wederom berichten betref fende een voorgenomen!revolutie in La tij nsch-Amerlkaditmaal, voor de variatie, uit Uruguay. Daar zou men a.6. Maandag met een revolutie beginnen. Evenwel worden de berichten namens de regeering van dit land categorisch tegen gesproken. Afwachten dus maar weer De nieuwe Braziliaansche regeering is inmiddels door een viertal staten Italië, China, BoLivië en Uruguay, officieel er kend. DE NIEUWE ENGELSCHE POLITIEK IN PALESTINA. In een ingezonden stuk in de „Times" bestrijdt Lord Passfield, de minister van koloniën, de opvatting als zou het door de regeering onlangs gepubliceerde Witboek over Palestina met de bepalingen van het Palestina-mandaat in strijd zijn. BITKOF MET VERLOF. Moskou, 0 November. Rykof, president v<an den Raad van volkscommissarissen van SowjetrRusland, heeft een maand verlof gekregen wegens ziekte. STEUN VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE JONGSTE AARDBEVING IN ITALIË. De ministerraad heeft Donderdag een wetsontwerp goedgekeurd om 30 millioen lire beschikbaar te stellen voor de slacht offers van de aardbeving van 30 October in de provincies Anoona en Pesaro. HET ENGELSCHE GEBOORTE- CIJF3R. Opnieuw gedaald. Het Engelsche geboortecijfer is In het jaar 1929 opnieuw gedaald. Het bedroeg 2.9 per 1000 tegen 6 ar 1000 in 1928. De daling in een jaar t4jds toedraagt dus bijna de helft Geboortebeperking is de groot ste oorzaak voor den achteruitgang van het geboortecijfer en geconstateerd wordt, dat een verdere achteruitgang in het geboortecijfer en belangrijke verhooging van het sterftecijfer het Engelsche be volkingscijfer gevaarlijk dicht bij: het sta tionair punt brengt UITGAVEN VOOR WAPENING IN BELGIË. Op de buitengewone begrooting voor 1931 wordt een eerste crediet voor het herstel der forten, den aankoop van nieu we stormwagens, machine-geweren, af- weerkanonnen, enz. voorzien. Het be draagt driehonderd millioen frank. DE TOCHT VAN DE DO X. Yersluys over eenige dagen het brevet zal kunnen worden toegekend. Mej. Versluys vliegt geheel voor haar genoegen. Zij ontvangt een opleiding voor zangeres. Misschien dat zij later el? ders concerten geeft en dan per Pander daarnaar toe vliegt. N. Rott Crt GEMENGD NIEÜW& ECHTE FRIESCHE M-fOcL&rQtts De tocht van de DO X van Friedrichs- hafen naar Amsterdam heeft 5 uur en 10 minuten geduurd. Er is met een gemid delde snelheid van 164.80 K.M. per uur gev logen. Terwijl de Do. X voor de loodsen van den marinevliegdienst bij Schellingwoude gemeerd lag, was er onophoudelijk een groote drukte van belangstellenden, waartoe het prachtige najaarsweer niet weinig meewerkte. Hondenden motorboo ten en andere vaartuigen zijn door de Oranjesluizen gekomen en voeren rond om het gevaarte, dat van alle kanten be keken en gefotografeerd werd. Op den Waterlandschen Zeedijk in de richting Durgerdam was het zwart van de anen- tttihen. Op twee groote booten van de Holland-Frieslandlijn waren een f700 ge- noodigden van den heer. Burgerhout van de Aviolanda gekomen; zij waren de eenigen, wien tot de vilegboot toegang werd verleend, om haar inwendig te be- ichtigen. Den ganschen morgen en middags tot 2 uur hield de stroom van belangstellenden aan, die den ruimen corridor, de geriefelijk ingerichte rook- salott, de motorencentrale, de stuurhut en haar instrumenten, het eetvertrek, de electriach toegeruste keuken, ook de waschgelegenheid met haar keurige toi letten bewonderden en zich nauwelijks konden begrijpen, dat zij niet op een uitstekend, ingerichte passagiersbóot, irnaar in een vliegboot waren. Ook nu het gevaarte, goed aan de boeien vastge maakt, op het wateroppervlak op rijn drijvers lag te schommelen, geraakte men sterk onder den indruk, dat het reizen in dit vliegschip door de lucht met zijn groote stabiliteit alle mogelijke waar- torgen van veiligheid biedt DE EERSTE NEDERLANDSCHE VLIEGSTER. De eerste Nederlandsche vrouw 3 in deze dagen bezig haar brevet als i-oort- vliegster te behalen. De jeugdige mej. E. M. M. Versluys, dochter van den Delftschen professor van dien naam, heeft gisteren een goed deel van haar proeven ten einde gebracht Zij is in haar Pandertje gedurende een uur op 2000 a 2500 meter hoogte boven Waalhaven geweest, waar het leelijk koud was, en daarna vlot geland. Met reden mag worden aangenomen, dat aan mej. DE HONGAARSCHE BUREAU CRATIE. In een rapport, dat professor Magyary in opdracht van de Hongaarsche regee ring heeft uitgebracht over de mogelijk heid van een vereenvoudiging van het staatsbestuur, merkt deze op, dat meer dan 50 pet van de staatsuitgaven gebruikt wordt voor de ambtenaarssalarissen, waarvan deze staat van 7.482.000 inwoners er 123.350 bezit, terwijl in het Hongarije van voor den oorlog met 18.263.000 inwo ners er slechts 99.330 had, zoodat voor den oorlog de ambtenaren van den -staat Va pet» thans 1.6 pet van de bevolking uitmaken. Daarbij komen dan nog de ambtenaren van provinciën en gemeen ten, die in 1929 84.163 bedroegen, zoodat het totaal aantal ambtenaren 207.518 of bijna 2.8 pet van de bevolking bedraagt. FEUILLETON potten van Zanzibar en van daaruit, met ,00P crTan me® naar ®«n 0011 lezing een gratis eerste klas passage naar' Au-1 t?aan- Potverdlkkio, lk zon me ziel en strallë of naar Engeland en zijn wettige zaligheld voor een pot bier over hebben. eohtgenootc. Of dit vooruitzicht dorstles- Heeft de ouwe nog Iets gceeld.of we er sohend werkte, weett k nlot, maar ln elk D°g oen mochten hebben, meen ik?" geval stemde het hom tot nadenken, want „Ne© gaf lk ten antwoord. „Dr. Fllnt %u)a££e nieïisi VvlcoVuiKefi Xlken dag Tan uw leven staat gi] bloot aan inwendige vergiftiging uw eenige bescherming tegen overtollig urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden wordt ge vormd door gezonde, krachtige werking der nieren. Als gij uw gezondheid op prij» stelt, dient g^ de eerste verschijnselen van nierzwakte te kennen. Rugpijn, hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid en urine-stoornissen zijn op zichzelf reeds ellendig genoeg, zij wor den bovendien dikwijls gevolgd door rheumatiek, nierwaterzucht, blaawwakte, graveel en niersteen. Grijp de kwaal krachtig in haar wortels aan. De versterkende, heelénde en opwek kende hoedanigheden van Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden sinds jaren door velen geroemd om hun uitstekende werking bij verzwakte nieren, waardoor deze organen weder in staat gesteld worden om het bloed zuiver en rein te houden. ït{7[irte/{lMéq Bij alle drogisten enz. f 1.75 per flacon. hij keerde zich zonder verder een woord te zeggen om en ging voor mijn eten zorgen. Op mijn teenen sloop lk de tent van den (THE LURE OF THUNDER ISLAND). dokter binnen. Uit het Engelsch 1)6 oude man maar hij lag onrus tig te woelen. Naast hem, op een klein door tafeltje stondJ een fleschje met broom. LEO WALMSLEY. Blijkbaar was die eerste dag op Thunder 28) Ik legde hem uit, dat ik over de beste manier van uren van den dag doorbrengen in de practijk had willen brengen, maar dat ik door de ondervinding van dien middag er minder zeker van was dat ik het aan het juiste eind had. „Er is toch zeker nog wel wat te eten," voegde ik er ongerust aan toe. „Ssssttl" fluisterde 'hij. ,,'n Beetje zach ter, asjeblieft. De ouwe is net in slaap. Ik zou niet graag willen dattie weer wak ker werd. PotverblOmme.een humeur sliep. Hij is, geloof ik, niet in orde. Hij ziet er koortsig uit" „Afijn, misschien is het beter zoo.... Ofschoon, hij zal 't wel goed vinden, denikt u niet, als we dver ieder eentje nemen? U heb in elk geval wat noodig na dat natte pak. 't Is hier een beroerd kli maat geloof dat maar van mij. Je moet Island voor zijn prikkelbaar gestel te op- zóó voorzichtig zijn, mijn theorie windend geweest en had hij wat van dit Ik volgde rijn raad van het eerste tot de warmste kalmeerend middel genomen om zijn het laatste woord op. Ik was namelijk zoo overspannen zenuwen rust te geven. Ik voorzichtig om hem niet meer dan twee boog me over hem heem Wat zag hij er whisky soda's te geven, verhit uit! Voorzichtig keerde ik zijn kus-1 „Wat heeft onze lieve schipper vandaag sen om, zette een kan met betrekkelijk uitgevoerd?" informeerde ik, toen de frisch water op het tafeltje naast rijn bed derde en laatste visch verdwenen was. en ging me daarna verkleeden. Vijf minuten later kwam ik, nu weer als een geciviliseerd menscb, het plateau opwandelen. Timms had juist mijn ge ïmproviseerd maal klaar. Hij bad een paar visschen van het joodje" door de dattie heb.gewoonweg erger dan een Swahili's in de Westelijke Lagune gevan- kat met een half dozijn jongen.en gen, gebakken en die schaal met visch vloeken... vloeken...! Zoo ken ik het rook.... wel lekkerder dan gebakken niet! Weet-u wattie zei toen lk 'om om visch gewoonlijk riekt, wat te drinken vroeg.„Zoo gauw ik die „Als je je oogen dicht doet, kun je je hoofden vind", zed-ie.En toen ik hem verbeelden dat je in Whitechapel Road dat ik zoo beroerd in me maag was aan het wandelen bent, hè, kapitein!" dat ruknwater:schertste ik. door den stank van dat ruiimwater: „Neem dan wonderolies" -zei-ie.Jou „Ja, waratje," was het enthousiaste ant- stomime ezelskop zei-ie." woord. „Alleen de gebakken aardappelen Ik troostte hem met het vooruitzicht opontbreken. Gebakken visch met pom friet j epeieksel over me uit en ondertusschen een spoedigen terugkeer naar de vleesah- en stout en een aardige meld om na af- zwaait-ie met zijn arremo, dat je er akelig „Zal ik u vertellen," begon Timms, ter wijl hij er op zijn gemak bij ging ritten, „Ik heb 'm den ganschen dag Jil de gaten gehouden. Een rare snijboon is-ie, dat moet ik zeggen. Dadelijk na de ibui kwam bij hier naar toe, bij en een van de andere nikkers, met een groot vat, dat ze zooge naamd met regenwater wilden1 vullen. Ik liet ze maar anknoeiera, maar ik gaf me oogen de kost. Eerst gingen ze naar de fx>el, beneden bij de rots toe daar werd dat vat volgeschept Toen begonnen ze om de plek van het roor heen te draaien. Ik denk: erop af! „Wat motten jullie hier, leelijk© zwartkoppon?'* vraag ik. De schip per stoot een vloed van woorden en van wordt. „Vooruit, opgemarcheerd, ge boefte," zog ik. Ik was al nat genog van de regen, in ©en tweede bad had ik niets geen zin. En meteen duw ik ze voor me uit naar de boot, roei ze naar de dhow en kom alleen terug. Daarna pak ik het roer en neem het mee naar boven. Maar wat voeren die verd.nikkers nou in hun schild, zeg ik maar. 's Avonds op het eiland rondkarren, als je zegt, dat Je bang voor spoken bent. Dat is niet pluis. Als u 't mijn vraagt, geloof ik, dat er meer achter rit dan een man als ik zou denken." Met die opinie was ik het gloeiend eens, maar voorrichtigbeidshalve ging ik maar niet verdeer op dat onderwerp door. We bleven nog een uurtje ritten praten. Timing was een; gezellige baas, die heel wat in de wereld rondgezworven had en zijn ervaringen op origineele (manier wist te vertellen. Daarna trokken we onze bed den qnder de zedltent en nadat ik vriend Timms overgehaald had om met dichten mond slapen te gaan oefenen, legden we ons te ruste. Den volgenden morgen, bij het krieken van den dag, werden we door den dokter gewekt De „baas" zag er heel wat beter uit dan den vorigen avond, en na het ontbijt was hij dan ook weer geheel in orde, hetgeen hij demonstreerde door dadelijk, toen Timms zijn laatsten hap in zijn mond had, over aan den slag gaan te beginnen. Timms bleef echter bij zijn opinie, dat duiken vóór 's niiddags drie uur „niets gedaan" was. En dus klommen we even voor drieën in onze boot Timms, dr. Flint en ik de dokter had in geen ge val willen achterblijven en roeiden naar de dhow. Daar lieten we de beman ning aantreden, zochten twee van de sterksten uit en roeiden naar de vaargeul, die de lagune met de zee ten Westen van Long Reef verbindt Dadelijk toen we in open zee waren lieten we het anker vallen en maakte Tinnms zich klaar om „rijn lichaam aan het kille nat toe te vertrouwen". Maar éls we het wrak wilden vinden was het een eerste vereischte om systematisch te werk te gaan. Volgens de kaart was de eb-srooming krachtiger dan die van den vloed. Het getij verliep Noord-Zuid. Als het wrak na het zinken dus nog van plaats veranderd was, moest het naar het Noorden afgedreven rijn. En de dokter was er absoluut zeker van, dat de cata- stoophe het op de riffen loopen en zin ken van de dhon ten Noorden van de vaargeul plaats gehad! had. Ons plan, op voorstel van Timms, was, om met de roeiboot uit te gaan, op een punt tien meter ten Noorden en honderd meter ten Westen van de vaargeul een anker te laten vallen, terug te roeien en zoodra de kabel strak gespannen stond, eeni tweede anken te laten vallen. Door den kabel van de eerste aan te halen en tegelijkertijd dien van die tweede te vie ren,, kon onze duiker dan een flink stuk van den bodem afzoeken. En als we dan van tijd tot tijd de ankers verlegden en zorg droegen, dat we door merkteekena op het rif aanteekening hielden van het gedeelte, dat afgewerkt was, konden we zekor zijn, dat we geen enkele plek, dus ook die, waar het wrak lag, overgeslagen hadden. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1