OOST-INDIË. GEMENGD NIEUWS verrichten, is, tegen een zeer geringe bij- j rechtsbijstand aan on- of minvermogen- drage aan. het gezin en verder die vrou- den in burgerlijke zaken. Benige Jeden ven, die daarbij belang hebben, vrije ge- j bepleitten de instelling van een bijzon- neeskundige hulp en verzorging te ver- dere contrdle op hypotheekbanken, zekeren. Het bestuur bestaat uit de dames j Versoheiden leden gaven als hun m^e- M. Polak Swaab, voorzitster, den Haag; ning te kennen1 dat de Zondagswet, zoo- den verzameld met betrekking ^fon-T^er secretaresse, Kiok- lang 2y geldt, dient te worden gehand- - - -s duin; M. Willink—Altas, pemungmees- haafd teresse, Amsterdam; R. v. Amerongen, Gevraagd werd door sommige leden of Amsterdam; mr. dr. L. Bolleman, Amers-1 - 01 xj "o tt-h s"'er wel voldoende controle is op de uitin- rLiS erm T. Hilkens, Groningen; gen ]n p.ers en vergaderingen. Gepleit J78w«rd niet voor preventieve maatregelen, j «'ei voor een verscherpt representief toe- B. Cohen«Nort, Groningen; B. Enklaar v. Guerickev. Heemskerck. Den Haag,l^cht eVerdTrai™eT7en°c«mité' van aanbéve Vete ledcn oordeelden dat het meer dan Ung, waartoe behooren de dames mr. B. W00rd Bakker—Nort, lid der Tweede Kamer, straIïaar bellen. Den Haag; E. Belinfante—Belinfante, publiciste, Amsterdam; M. A. Cohen Ter- kennen, dat na de debatten over vaertIsraëls, lid-van het hoofdbestuur'de zaak, Giessen-Nieuwkerk niet gebie der Ned. Vereeniging voor Vrouwenbe- 1 £en dat de minister eemgen maatregel langen en gelijk staatsburgerschap, lid tieeft genomen tegen hen, wier houding van Prov. Staten van Zuid-Holland, med,e aanleiding 19 geweest van het be- Scheveningen; C. S. Groot-, lid van het treurenswaardig verloop, hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging Van verschillende zijden werd gevraagd voor Vrouwenbelangen en gelijk staats- - k'06 thans staat met de voorbereiding burgerschap, Den Haag; W. v. Iballi©van een reorganisatie van het politiewe- van Embden, lid der Tweede Kamer, z_en- waarop reeds zoolang wordt aange- Leiden en dr. Cato M. Haag. v. d. Pijl, arts, Den ONZE VEE-EXPORT NAAR BELGIË. Het „Handelsblad" verneemt dat de dirigeerende inspecteur van den Belgi schen Veterinairen Dienst, dr. Renne- boog, aan de afgevaardigden van den Ne- derlandscben Bond van Veehandelairen heeft verklaard, overtuigd te zijn, dat de invoer van Ned. vee weer spoedig zal worden toegestaan en wel zoodra overeen stemming zal zijn verkregen over een nieuw invoerreglement. België zal Nederland vragen, den aan koop op de markten te verbieden en al léén uitvoer toe te staan van vee, waar van onvoorwaardelijk vast staat, dat het afkomstig is van onbesmette hoeven en dat tijdens het transport alle mogelijke aanraking met besmettingshaarden is ver meden. Met stelligheid verklaart dr. Renne- boog, dat België géén quarantaine in Ne derland zal vragen. Invoerverbod te wachten voor geslachte nuchtere kalveren. Tevens deelde hij mede, dat reeds bin nenkort een nieuw Belgisch invoerver bod kan worden tegemoet gezien, n.1. van geslachte nuchtere kalveren. Deze zullen dan voortaan aan de grens levend ter keuring moeten worden aangeboden en DeTSennhfenaf is. dat eenige malen p ™geI1 het Tweed,e aanklacht tegerkapitein iUï tuurlijken dood bleken te zijn gestorven, d6 regeerinS gelast. - -- v B Zoo ja, waaroan is dan met dezen offi cier niet tevens zijn chef oud-gouverneur Fruytier aangeklaagd? Is het juist, dat de. heer Fruytier bij het vooronder zoek oorspronkelijk weigerde om op bepaalde vragen te antwoorden, daar hij' daarover eerst ruggespraak met de regeering moest houden? Was het de regeering bekend, dlat deze oud-ambtenaar voornemens was deze hou drongen. Men zou gaarne inlichtingen ontvangen omtrent den omvang van het instituut dér particuliere politie; is een afbakening van de bevoegdheid van deze ambtenaren in dienst van de Philips fa brieken en andere groote bedrijven te Rotterdam en elders niet noodig? Men klaagde over de talrijke inbraken ten plattelande en vroeg om maatregelen daartegen. Geklaagd werd! over de samenstelling van ooileges van regenten over de ge- gevangenissen. Men wenschte bij de bezet ting der colleges vooral te letten op de vraag of de te benoemen personen vol doende belangstelling voor deze taak hebben. Verscheiden leden klaagden, dat de outillage van de Voogdijraden geheel onvoldoende Is voor een behoorlijke uit voering van hun omvangrijke taak. Gevraagd werd of minister mededee- lingen kan doen inzake de uitvoering en de toepassing de psyebopathenwetten, alsmede de verhouding tusschen het aan tal verpleegden en het aantal verplegen- den in het Rykspsyohopathenasyl te Leiden. Sommige leden waren teleur gesteld, wijl de kosten voor de reclas- seering niet zijn verhoogd. Sommige leden stelden de vraag, hoe de (minister staat tegenover het vraag stuk der reclasseering van drankzuchti gen en van psychopathen. Art. 6 luidt: De gegevens worden verzameld met be trekking tot den toestand op 31 Decem ber 3930. Echter zullen de gegevens no- pens de hierna te noemen bedrijven wor den verzameld met betrekking tot den toestand op het achter elk dier (bedrijven aangegeven tijdstip. Vervenersbedrijf 16 Juni 1930; steenbakkers-, pannebakkers-, vloer- tegelmiakersbedrijf, bedrijf tot verduur zamen van groenten en vruchten (be halve appelen) 1 Juli 1930; zeevisscherijbedrijf 15 Aug. 1930; Bedrijf tot het verduurzamen.van appe len, aardappelmeel-, sago-, aardappel stroop-, dextrine-, dextrose-, gluoose- fabrieken, beetwortelsuikerindustrie, oi- choreidrogersbedi'jjf. bedrijf der poste rijen, telegrafie en telefonie 1 November 1930. NA DEN OVERVAL OP CURAOAO. doch desniettemin geslacht waren. CONGRES A O. O. P. Het moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van Over heidspersoneel (A.C.O.P.) houdt Zaterdag 8 November in het Concertgebouw te Am sterdam een landelijk, demonstratief con gres. Evenals de in September gehouden zes- ding aan te nemen, en had de regeering tien openbare vergaderingen bedoelt dit daaraan haar goedkeuring gehecht? congres kracht bij te zetten aan de actie heeft de minister van koloniën, mede van het A.C.O.P., ter verkrijging van een nemens den minister van justitie, geant- herziening van het Bezoldigingsbesluit woord: en de overige loonregelingen van het Vraag L Wordt ontkennend beant- RykspersoneeL BEGROOTING VAN JUSTITIE 1931. Voorloopig verslag. Aan het Voorloopig Verslag over het Vierde Hoofdstuk (Justitie) der Rijksbe- grooting 1931 is het volgende ontleend: Algemeene beschouwingen. Vele loden brachten den minister hulde voor zijn werk en zijn beleid. Vele leden vroegen of er yan den mi nister een concreet voorstel is te wach ten inzake het vraagstuk der echtschei ding. Vele leden vestigden die aandacht op de toenemende zedenverwildering, zich uitende o.m. in afschuwelijke overvallen van vrouwen en meisjes langs de wegen. Acht de iminister, vroeg men, het niet noodzakelijk maatregelen te nemen tot krachtige bestrijding van bovenbedoelde zedenverwildering. Uitbreiding van de Rijkspolitie op het platteland schijnt h. L dringend noodig. Gevraagd werd of de minister over ge gevens beschikt omtrent den omvang van den handel in vrouwen en kinderen hier te lande. Sommige leden ibetoogden opnieuw de wenachelykheid van herziening der wet telijke bepalingeh inzake de nationaliteit der gehuwde vrouw. Versoheiden leden drongen aan op her ziening van het instituut der gijzeling. Men wenschte een zoodanige regeling, dat misbruiken worden voorkomen. Ver scheiden andere leden wenschten ^alge- heele afschaffing, van de gijzeling. Eenige leden meenden de weten dat in het faillissement der Veendamjmer Hypo theekbank de salarissen voor ieder der curatoren bij de eerste uitdeelingslijst door de rechtbank te A'dam zijn bepaald op 65.0000, terwijl er nog meer uitdee- lingslysten te wachtten zijn. Zij zouden het op prijs stellen het oordeel van den minister over de aan curatoren toegeken de salarissen te mogen vernemen. Sommige leden drongen opnieuw aan op een verbetering van de rechtspositie van hot natuurlijke kind. Sommige ledien spraken als hun gevoelen uit, dat scher per toezicht op de advocaten geboden schijnt. Ook was men niet overtuigd dat, .1, i. n-, n -ï nr.An ■p.r. ill!if'1 n woord. Vraag 2. Behoeft in verband met het voorgaande geen beantwoording. Vragen 3 en 4. Hieromtrent is der re geering niet® bekend; in verband daar mede (behoeft het laatste deel van de vierde vraag geen beantwoording. DE HUISVESTING VAN GROOTE, HULPBEHOEVENDE GEZINNEN. Bijzondere steunverleenlng van regeeringswege. Op vragen van het Tweede Kamerlid Heimans: Kan de minister nadere mededeelingen doen omtrent de voorbereiding van maat regelen voor de huisvesting van groote, hulpbehoevende gezinnen? Zijn met name spoedig te verwachten: a. een speciale bijdrageregeling in de woninghuren van zulke gezinnen, en -b. een regeling voor de huisvesting van groote gezinnen, die in krotwoningen ver blijven? heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord: De voorbereiding van de in die vraag bedoelde speciale bijdrageregeling in de woninghuren van groote gezinnen is be ëindigd. Deze regeling zal werken naast de bijdrageregeling voor krotopruuiring. Zeer spoedig zal aan de gemeentebestu ren worden medegedeeld, daten onder welke voorwaarden de regeering bereid is, voor de huisvesting van groote gezin nen foijzonderen steun te verleenen. De aanschrijving zal, zooals ook met vroegere aanschrijvingen geschied is, ter kennis van de leden der Kamer worden gebracht. BEDRIJFSTELLING. De Staatscourant bevat een aantal vast gestelde voorschriften, bedoeld in art. 3 van de wet van 31 Juli 1930, inzake be- drijfsteliing. Art. 1 van dit besluit luidt: De in 1930 en 1931 te houden bedrijfs- teliing heeft ten doel het verkrijgen van ttqn allo Kinnon "NTo_ ZILVER OP DEN STRAATWEG. „De Borneopost" vertelt: Een Chinee- sche handelaar, per auto van Rantau naai* Bandjarmasin rijdend, trof midden op den straatweg, op afstanden van ongeveer 200 meter, zeven zakken zilvergeld aan, elke zak inhoudend 500 gulden. De han delaar heeft het geld naar Bandjarmasin medegenomen en aan de politie afge geven. Later bleek het volgende: Een firma te Bandjarmasin, die geld naar haar filiaal in Hoeloe Soengel te zenden had, heeft dit aan een employé medegegeven, die het bedrag ad 5000 in tien zakken van 600 onder de zitplaats in den auto deponeerde. De taxi bleek evenwel een hoogst gammel beestje; de vloer was reeds doorgerot, zoodat door het schokken van den wagen op den weg, de vergane plankjes stuk gingen en suc cessievelijk de eene zak met geld 11a den anderen op den straatweg terechtkwam. Zoo zijn negen zakken verloren gegaan, waarvan de heer A. O. G. er 7 heeft op gepikt, zoodat nog steeds 2 zakken, inhou dend een bedrag van precies 1000, zoek zijn. NOODLOTTIGE AANRIJDING Soerabaja. Een motorrijwiel, bestuurd door den heer C. van den Baak, heeft een aanrijding gehad met een taxi, als gevolg waarvan mevrouw Arenson, die op de duo gezeten was, kort daarna in de C. B. Z. aan een schedel basisfractuur is over leden. De bestuurder brak beide beenen zijn toestand is ernstig. DE MIJNGASONTPLOFFING TE MILLF1ELD (OHIO). verwachten, dat zal worden ingezien, dat aanranden maar niet een onschuldig iets is, doch dat er zeer ernstige straffen op volgen kunnen, zooals blijkt. Er zijn altijd menschen, die eerst uit de beoordeeling van een feit, in casu de bestraffing ervan, tot het inzicht van den UO(i uc m ernst ervan komen en voor zulken nu is koLnmiïn van^i" "<5nn^nv rwb- het op zoo ruim mogelijke schaal bekend maken van een vonnis als dit noodig. Mo- ..lou 10U "njnwerKers gelijk zullen er menschen zijn, die zich door de gedachte „het is gevaarlijk voor mij" van verkeerdheden als de hier be doelde laten afhouden, en het zou jammer zijn als dit vonnis als waarschuwingssein ongebruikt bleef. HIJ HAD IETS VERGETEN. De rentenier Korn te Kornheim reed onlangs met zijn vrouw en zijn koetsier Martoin naar de stad om verschillende boodschappen te doen. Het lijstje waarop alle inkoopen, die gedaan moesten wor den, geschreven waren, had hij in zijn portefeuille. Spoedig waren zij in de stad aan het hotel „De Kroon" aangekomen. Na weinige oogenblikken verlieten Korn en de koetsier het hotel om inkoopen te doen. Mevrouw om een vriendin te gaan bezoeken. Binnen twee uur was alles afgedaan en alle voorwerpen bevonden zich in het hotel. Korn liet alles in het rijtuig bren gen en gaf den koetsier bevel in te span nen. Een zeker gevoel zeide hem echter dat hij iets vergeten had. Hy vroeg Mar toin of alles aanwezig was. De lijst werd met de artikelen vergeleken; alles pre sent. Zoo reden zy huiswaarts; het idee iets vergeten te hebben, wilde hem echter niet loslaten. Oom Martoin kon niet gissen wat dit kon zijn. Eindelijk thuis gekomen zijnde, komt Korn's dochter het rijtuig tegemoet en roept angstig: „Maar papa, waar is mama?" „Mama?!zie je wel Martoin, dat we iets vergeten hebben!" Binnenland. DE „AANRANDING" BIJ APELDOORN Een dienstbode op avontuur uit. Het vermoeden der Apeldoornsche re cherche, dat de voorstelling van zaken, welke de 27-jarige dienstbode L B., werk zaam in het Oude Mannen- en Vrouwen huis' van de Ned. Herv, gemeente te Apel doorn, gegeven heeft van een aanranding op Zondagavond 19 October, niet over eenkomstig de waarheid was, is gebleken juist te zijn. Er kan hier niet van aan randing gesproken worden. De man, die haar den bewusten avond achterop reed, had den vorigen avond met haar afge sproken, haar daar in de buurt te zullen ontmoeten. Uit vrijen wil is zij met hem meegegaan (bedreigingen zijn er niet ge uit), totdat zij op Het Leesten terecht kwamen. Hier ontstond oneenigheid tus schen het paar, wat tot eenige strubbeling aanleiding gaf. De man is toen in de duis ternis verdwenen. Het nachtelijk uur, de onbekendheid met het terrein en de omstandigheid, dat zy een schoen kwy't geraakt was, deden het meisje toen besluiten, in den omtrek te blijven. Zij is vervolgens in de heide in slaap gevallen. Uit schaamte over het voorgevallene en om een verklaring te kunnen geven voor haar wegblijven uit haar dienst, heeft zij aanvankelijk een andere lezing van het gebeurde gegeven. Na het naar voren brengen door de re cherche van tal van feiten, tegenstrijdig heden en onjuistheden, die het onderzoek aan het licht bracht, bekende zy tenslotte de ware toedracht. EEN VONNIS WEGENS AANRANDING. De rechtbank te Rotterdam heeft dezer dagen een koopman te Zevenhuizen wegens aanranding van een meisje ver oordeeld tot zes jaren gevangenisstraf. Naar aanleiding hiervan schrijft het „Handelsblad": Dit is zeker een zware straf en men moet aannemen, dat de rechtbank deug delijke overwegingen heeft gehad, een zoo lange vrijheidsstraf op te leggen. In verband met de herhaaldelijk voorkomen de aanrandingen in den laatsten tijd is 't zeker goed, dat zeer streng tegen derge lijke menschen wordt opgetreden, vooral ook uit het oogpunt van algemeene pre ventie. Indien er van straf repressie-invloed kan uitgaan, dan dient een dergelijk von nis ter algemeene kennis te komen en daarom zou het gewerischt zijn, dat dit strenge vonnis in alle dag- en weekbladen telling beert ten aoei net yer^-ygeu rm0ns land op opvallende wijze, b.v. ge- een juiste statistiek van. alle binnen Ne-Spatjeer^ 0f met grootere letter dan de derland bestaande ondernemingen, (met - - uitzondering van de ondernemingen in den1 landbouw. De statistiek heeft betrekking op de overige tekst van het blad, vermeld werd. Teneinde de uitspraak zoo algemeen mogelijk bekend te maken, ware verder te overwegen, dat de gemeentebesturen in alle plaatsen van ons land deze lieten allo" reohter-oomimissarissen in faillisse-- menten steeds een zoodanig toezicht op plaats van vestiging, de soort, den rechts- KA den curator uitoefenen, als do geldendevorm en den omvang van do onaerne- j aanplakken bij avond- en ambachtsscholen voorschriften hun veroorlooven en tot mingen, de daarin werkzame personen, de aan jjet gemeentehuis, en op andere plaat plicht stellen. Opnieuw werd: aangedron-j aanwezige krachtwerktuigen, die voer-,jserij (üe daarvoor in aanmerking komen. C«a 09 MD> beters regeling van den1 vaar- en vliegtuigen en de trekdieren. Van het algemeen bekend maken is te ONEERLIJKE BEDIENDE. In een kleedingmagaztjn in Den Haag werden in de laatste maanden telkens» heerencostuums en andere kledingstuk ken vermist. Het vermoeden rees, dat de bediende, die in den winkel met den verkoop was belast, aan deze diefstallen schuldig al thans medeplichtig was. Bij onderzoek werd dit vermoeden bewaarheid; de be diende de 24-jarige J. V., had een af spraak met dén 29-jarigen J. B. en den 31-jarigen M. T. gemhakt, die af en toe z.g. als klant in den winkel kwamen en dan uit handen van V. een of meer cos- tumes ontvingen of door hem in de gele genheid werden gesteld, deze kleeding- stukken weg te nemen. Op hun beurt hadden zij vermoedelijk weer een afspraak met een opkooper, die de costumes in ontvangst nam om ze te gelde te maken. Eenige maanden was dit spelletje voort gegaan, doch gisteren gelukte het de po litie, deze diefstallen op te helderen. Er werd overgegaan tot arrestatie van J. V. en zijn beide handlangers B. en T. van den van heling verdachten opkooper J. K„ bij wien negen door den patroon her kende costumes in beslag zijn genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. KOOLOXYD-VERGIFTIGING. Te Montfoort heeft zich een geval van kool-oxydevergiftiging voorgedaan bij den kleermaker Van Breukelen, in wiens kleermakerij een test met smeulende houtskool stond, die ging rooken. Al spoedig was het vertrekje gevuld met vergiftige dampen. De kleermaker werd hierdoor bedwelmd' en viel bewusteloos neer. Een spoedig ontboden geneesheer stelde kool-oxydevergiftiging vast en schreef het slachtoffer eenige dagen rust voor. Zijn toestand was gisteravond vrij gunstig. DE MOORD TE BEXNEKOM. Het gerechtshof te Arnhem heeft Don derdagmiddag de behandeling van de zaak tegen J. H., verdacht van den moord op mej. 'T. Koperberg te Bennekom, voort gezet. Evenals den vorigen keer werd ook nu de zaak anet gesloten deuren be handeld. Als getuigen werden nog gehoord twee door het O. M. gedagvaarde peraonen en drie getuigen van de verdediger. Verdachte bleef ook nu ontkennen. Na een uitvoerig requisitoir eischte de waarnemende advocaat-generaal, anr. Van Kleffens, bevestiging van het vonnis der rechtbank te Arnhem, waarbij verdachte tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld!. Buitenland. KOU IN BELGIË. Woensdag is het in bijna heel België vrij koud geworden en in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft het in het centrum en oosten van het land reeds flink gevroren. In de Ardennen viel Don derdag de eerste sneeuw. WEER TWEE TREINAANSLAGEN BIJ BRUNSWIJK. Woensdag zyn bij Brunswijk weer twee aanslagen op treinen gepleegd. Van den D-trein 141, Keulen—Dresden, werden tusschen Weddel en'Schandelah de rui ten van een coupé vernield. Niet uit te maken was of het hierbij een schot, of een steenworp betrof. De twee in de coupé zittende reizigers werden niet gewond. Gevaarlijker was de tweede aanslag, die later op den avond plaats vond. Toen werd n.1. op de locomotief van den om 21 uur 42 in Brunswijk aankomenden trein No. 316 een schrootschot gelost, waardoor de machinist in het gelaat en aan den arm en de stoker in den rug werd getroffen. De verwondingen waren evenwel van lichten aard, zoodat de trein kon doorgaan. 26 mijnwerkers gedood. De mynin8pectie te Millfield deelt mede, dat er bij de myngasontploHing in een maat- (HIH komen zijn. Ook verscheidene leden van de myndirectie zijn het slachtoffer van de ramp geworden. Zij waren juist met eeni ge gasten afgedaald om dezen de mdjn te laten zien. Ofschoon het reddingswerk groote moei lijkheden ondervindt door de gassen, is men er toch in geslaagd 26 mijnwerkers levend te bergen; 20 hunner waren er echter zoo ernstig aan toe, dat zy voor eerst niet vervoerd konden worden; de zes overigen zijn naar een ziekenhuis gebracht. Uit het voorloopig onderzoek is geble ken, dat er ten minste twee ontploffingen zijn geweest. Een later bericht meldt, dat 70 van de 165 nog in de mijn opgesloten lieden met zekerheid als omgekomen kunnen worden beschouwd. Onder hen zijn alle acht hoofd ambtenaren van de mijn, die allen beneden waren, toen de ontploffing geschiedde. Tot nu toe zijn 85 lijken van veronge lukten gevonden. MIJNONGELUK BIJ HA MM. Naar thans eerst bekend wordt, is Dins dagmorgen in de mijn Radbod bij Hamrn een ernstig ongeluk gebeurd. Door val lend gesteente zyn vier mijnwerkers be dolven. Na korten tijd is de reddingsbri gade er in geslaagd hen te bergen. Eén hunner was reeds dood, de anderen heb ben levensgevaarlijke kwetsuren opgeloo- pen en zijn naar het ziekenhuis vervoerd. MIJNONGELUK TE NOTING HAM. Een doode, dertig gewonden. In een mijn te Nottingham vond) een ernstig mijnongeluk plaats, waardoor een mijnwerker werd gedood en dertig ge wond. HANDTASTELIJKHEDEN IN DE KOFFIEKAMER VAN DE FRANSCHE KAMER VAN AFGEVAARDIGDEN. Niet alleen in onze Tweede Kamer gaat het rumoerig toe. De politiek is nu een maal een ding, dat de gemoederen heftig kan opzweepen. Twee dagen geleden is het in de Fransche Kamer van Afgevaar digden ai rumoerig geweest. Donderdag 1,9 het 'Opnieuw tot heftige discussies ge komen tusschen de militante sc*^ aksten en de Kamer journalisten, zulks naar aan leiding van een artikel van Oamille Aymard, den directeur (hoofdredacteur) van de Liberté, over de ibuiteniandsche politiek, waarin vooral Léon Bluim, de so cialistische aanvoerder, het had moeten ontgelden. Het ging by deze uiteenzet ting zoo heftig toe. dat men tot handtas telijkheden overging, waarbij het raam van een groote glazen deur werd inge drukt en de socialist Marsais, afgevaar digde van het departement van de Seine, eenige leelyke sneden in het gelaat be kwam. Er vielen daarbij ook eenige klap pen. De orde keerde pas weer toen een afdeeling van de Garde Républicaine de vechtenden had gescheiden. De aanleiding tot deze oneenlgheden was een vinnige polemiek de afgeloopen dagen gevoerd tusschen de nationalisti sche Liberté en de socialistische Popu laire. De Liberté was er mee begonnen naar aanleiding van de redevoering (bui ten de Kamer gehouden) door Lévy Bhim, den socialistischen afgevaardigde, die daarin ontwapening bepleitte. In een hoofdartikel in de Liberté had nu Aymard gezinspeeld op don (Duitschen) klank van den naam BI urn (bloem) om hem de mogelijkheid voor te houden we gens hoogverraad te worden gefusilleerd. De Populaire zag daarin (vriendelijkheid is maar alles!) een aansporing tot moord. Ais hoofdredacteur is Aymard gewoon de Kamerzittingen bij te wonen. De onaan genaamheden van thans waren feitelijk een voortzetting van die van Dinsdag. Aymard heeft tenslotte het gebouw moe ten verlaten. Zyn blad zoowel als zijn persoon verdienen weinig sympathie. Blum hield zich achteraf. EEN TRIBUNE INGESTORT. 65 gewonden. Üit Genua wordt gemeld, dat in het plaatsje Lumarzo bij feestspelen ter her denking van de overwinning van Italië behaald in den grooten oorlog, een ern stig ongeluk is gebeurd. Ter gelegenheid van dit feest zou een nieuw schoolgebouw worden ingewijd en was er voor de offi- cieele gasten en genoodigden een tribune opgericht, waarop ongeveer 250 personen hadden plaatsgenomen. Terwijl een gees telijke na de onthulling van een monu ment voor de gevallenen uit het plaatsje het nieuwe schoolgebouw inwijdde stortte de tribune plotseling in; ongeveer hon derd personen vielen van een hoogte vau 5 meter naar beneden. In totaal werden 65 personen gewond, van wie 15 ernstig. Van twee joygens zullen de beenen afgezet moeten worden. Ook de plaatselijke gees telijke en de podesta werden .gewond. HET S.S. „BADEN" TE BUENOS AIRES Het Duitsche stoomschip „Baden", dat bij het vertrek uit Rio de Janeiro bescho ten werd, is in Buenos Aires aangekomen. Bij aankomst hebben zich aangrijpende tooneelen afgespeeld, daar vele Spaan- sohe families op de aankomst van het schip wachtten, om familieleden af te halen, van wie bij de beschieting meer dan twintig om het leven zijn gekomen. De havenpolitie moest optreden om pro test-demonstraties tegen Brazilië te ver hinderen. Het stoomschip, dat vier laadmasten had, waarvan thans de achterste is weg geschoten, maakt een wonderlijken in druk.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6