HELDERSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. spanje koopt torpedobootbn BINNENLAND IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS No. 6885 EERSTE BLAD. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 68ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1,50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland" f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f320. Zondagsblad resp. {0.90, fo.70, f0.70, f 1. Modeblad resp. fo.95. fJ .25, i 125, f 1.35. Losse nos. 4 ct.Ir p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard). Inge®, meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m S regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijrao. 4 ct I De koning van Spanje heeft, naar uit De voorbereidingscommissie voor de ontwapening. - De ministrieële crisis in België. - De Britsch-Indischeten. conferentie. - Bestuursveranderingen in China. De voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie heeft Zaterdag ochtend de algemeene beschouwingen voortgezet en geëindigd over de kwestie van de beperking van het oorlogsmateriaal van de landmacht. De gedelegeerden van Turkije, Ohina, Peru, Griekenland en Po len hebben zich allen uitgesproken voor het denkbeeld van een indirecte beper king der militaire uitgaven, terwijl deze gedelegeerden zich eveneens sympathiek uitgelaten hebben over 'het voorstel van den Amerikaan Gibson, dat in de con ventie de mogelijkheid zou worden open gelaten voor het aannemen van twee methoden van beperking, de directe en indirecte alternatief. De gedelegeerde van Spanje verklaarde dat Spanje een voor stander is van directe beperking van oor- logsmaterieel, althans voor zoover het nieuw materieel betreft. Een beperking van het in Voorraad aanwezige oorlogs- materieel zou Spanje niet goed kunnen vinden. Spanje was tegen de indirecte methode van budgetbeperking, doch deze gedelegeerde zou bij wijze van compromis bereid zijn tot hetzelfde wat de Amerikaan heeft voorgesteld, dat andere staten hun militaire begrootirïgen zullen beperken en dat Spanje dan evenals Amerika zich tot een directe beperking van het oorlogs materiaal zal verbinden. Nadat de alge meene beschouwingen waren gesloten, begon de bespreking over de drie inge diende resoluties. De minlsterleele crisis in België. Het eenige, dat men Donderdagavond met ze kerheid omtrent de crisis wist, was, dat er als een gevolg van een verzoek door den koning tot Jaspar gericht, het Dins dag ingediende verzoek om ontslag niet te handhaven, krachtige pogingen worden gedaan om een terugkeer van het kabinet mogelijk te maken. Zoowel de liberale ministers als de ka tholieke Vlaamsche ministers en andere katholieke leiders, die allen vergaderden, hebben de mogelijkheid van een effening van het hobbelige terrein, waarop de ka tholiek liberale regeering is gevallen, langdurig besproken. Gisteren (Vrijdag) zou hij zich nog maals naar het Koninklijk paleis begeven, daar tegen den middag de bedenktijd, door hem aan den Koning gevraagd, als dan verstreken zal zijn. Daar het zeer moeilijk, om niet te zeg gen onmogelijk, blijkt, de liberalen en de Vlaamsche katholieken te vereenigen op sommige deelen van het onderwas-vraag stuk, onder meer de zoogenaamde „transmutatieklassen", zou men er aan denken, deze kwestie geheel te verdagen of althans er gedeeltelijk een vrije kwes tie van te maken, schrijft de „Nw. Rott. Crt.". Het kabinet-Jaspar zou alsdan on gewijzigd kunnen terugkeefen en zijn bestaan naar men meent te mogen ver wachten tot in voorjaar wel weten te rekken. Meer dan een officieuse hypo these is dit evenwel nog niet. Als inleiding tot de Britsch-Indische conferentie beeft de Britsch-Indische regeering haar standpunt uiteengezet in een uitvoerige missive, welke bestemd was om in de bladen van gisteren (Vrij dag) te worden gepubliceerd. Deze mis sive betreft: „verdere vooruitgang die thans zou kunnen worden bereikt in de richting van ontwikkeling van een ver antwoordelijk bestuur van Indië, als inte greerend deel van het Britsche Rijk". In een overzicht dat wordt gegeven van de krachten, die thans in (Br.) Indië in werking zijn, wordt herinnerd aan de kracht van de nationale beweging, die den vorm heeft aangenomen van een eisch voor zelfregeering en den domini on-status. Dit beteekent practisch dat In dië wil, dat men het zijn eigen zaken zal laten opknappen, ook in de z.g. provin cies, zij het met het voorbehoud van tijdelijke waarborgen die mochten worden geëischt. De eisch ter verkrijging van deze dominion-status draagt voor zoo ver hij kan worden losgemaakt van de zelfregeeringsidee misschien een sen timenteel karakter maar daarom is hij niet minder krachtig. Het nieuwe regeerstelsel moet voor zooveel mogelijk, gebaseerd zijn op de vrijwillige instemming van een volk, welks politiek besef voortdurend weer wordt gewekt. De missive is het met de indertijd uit gezonden commissie eens, dat het doel moet wezen, een grondwet te maken waar in de mogelijkheid is opengehouden voor verdere ontwikkeling. Als eind-ideaal wordt aanvaard een federatie van geheel Britsch-Indië, of schoon er op wordt gewezen, dat de ver wezenlijking daarvan afhangt van de houding der Indische staten. De provin cies van Britsch-Indië behooren de grootst mogelijke autonomie te verkrij gen, die vereenigbaar is met het belang van Indië, als geheel beschouwd; en er dient een krachtige centrale autoriteit te wezen. TEGEN de opposities in rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft Stalin in verband met de verhaaste bij eenroeping van de plenaire zitting van het* centrale comité van de communisti sche partij der Sovjetunie een zijner directe medewerkers, Kosior, opdracht gegeven een aanklacht tegen Boecharin, Rykof, Tameki, Syrtsof en Krzizjanofski te ontwerpen. Stalin zelf zal deze aan klacht in de zitting van het centrale comité ondersteunen. krijgen, benoodigd om te kunnen voldoen aan het vast te stellen vermengingsper centage. spoorwegpersoneel. De algemeene vergadering van den Centralen Bond van Spoor- en Tramweg personeel heeft met 67 stemmen vóór, 17 tegen en 1 blanco zich vereenigd met de aanbeveling van het hoofdbestuur om er genoegen mede te nemen, dat de herzie ning van het reglement dienstvoorwaar- den voor den tijd van één jaar wordt uit gesteld. In China wordt een bestuursverande- ring voorbereid. De regeering heeft voor stellen ingediend om het land opnieuw in te deelen in 70 provincies. De macht en bevoegdheden der provin ciale gouverneurs zal aanzienlijk worden beperkt. Aan de beraadslagingen over deze wij ziging zullen ook de machthebbers van Mantsjoerije deelnemen. tegen de indische ronde tafel-oonferentie. de „chr. huygens". Motorschade. Het passagiersschip „Ohr. Huygens", van de maatschappij „Nederland", heeft lichte motorschade. Het werd gisteren- ochtend 7 uur te Genua verwacht en zal 14.24 van Genua vertrekken. Het schip is op weg van Amsterdam naar Batavia. suppletoire defensiebeg rooting 1929. In het Verslag over het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk VHI dqi Rijksbegrooting voor 1929 (o.b. 1 Augus tus 1930). wordt met nadruk de wensch uitgesproken, dat in den vervolge de ramingen met meer nauwkeurigheid zul len geschieden. Gevraagd werd voorts, welke wijzigingen aan den opiumjager „Arend" zijn aangebracht, ten einde dit schip voor gebruik West-Indië ge schikt te maken. de steun aan de tarwe- cultuur Het „Handelsblad" verneemt, dat de regeering overweegt een soort „dubbel menggebod" op grond van de eventueele Tarwewet uit te vaardigen en zelf onver sneden inlandsche bloem aan fabrikanten en importeurs wil gaan distribueeren en in aanvulling daarop zelf de inlandsche tarwe wil gaan koopen tegen vasten prijs en tenslotte deze ook zelf wil doen ver malen en wel b.v. door de meelfabriek der Nederlandsche Bakkerij N.V., Maas haven Z.z. te Rotterdam, dat is de Coöp. fabriek van den Ned. Bakkersbond. De regeering heeft zich reeds doen overtui gen van de geschikte outillage van die fabriek. Van daaruit zouden dan de im porteurs en meelfabrikanten tegen ge- zetten prijs het inlandsche meel kunnen Te Calcutta is Woensdagavond een optocht van eenige duizenden aanhangers I van de Congres-partij mei zwarte vaan dels en rouwbanden om de armen door de voornaamste straten getrokken. Daarna hielden de betoogers een groote bijeen komst om over de. Britsch-Indische con ferentie hun afkeuring uit te spreken. FEUILLETON (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 81) „Nou, nou," zei hij vergoelijkend, ter wijl Mj het duikerpak van de bank, waar een van 0112e roeiers (moest zitten, weg schoof, „nou, nou, eet me maar niet op! Ik zeg toch niet dat hij schuld heeftl De goeierd 1 Kijk-ie der uitzien 1 Als we 'em maar eerst in bed hebben en dan een flinke sterke... hé, je weet wel!en wollen dekens om 'em aan 't zweeten te maken, 'k Dooht wel dat zoo les gebeuren zou. Wie gaat er nou uit als je do koorts heb? Jammer, dat we niet wat van die dhow gevonden hebben... dat zou de beste medicijn geweest zijn.Verdorie, daar leit me die sloep op ons te wach ten. 't Ziet er niet bepaald als de ma rine uit, wat?" Ik keek om. Werkèlijk, in het kalme water voor den doorgang lag de sloep op ons te wachten. Blijkbaar durfden de in zittenden zich niet in het gedeelte van de zee, onmiddellijk ten westen van het rif wagen. Er stond ook nog al veel bran ding, aella nu het eb was. Ik Mc mijn helm wat verder in mijn oogen en nam den boot-inhoud eens op. Twee Swahlli's en twee blanken, dat laatston natuurlijk In de conventioneel© tropen-uitrusting: wit pak en dito helmhoed. Timims had gelijk... als marine-afgezanten zagen ze er niet uit. We waren nu tot op een afstand van dertig meter genaderd. Een van do figu ren in het wit ging verzitten. Groote ge nade, de tweede was een vrouw. Met ge fronste wenkbrauwen tuurde ik.'t Was of ik een schok kreeg. De vrouw was niemand anders dan Batrlcia Howard, het nichtje van Sladen! Voordat ik van mijn schrik bekomen was en Ik gelooof wel dot de emotie die ik voelde schrik was, in elk geval leek het er veel op begon ze tegen me te spreken, even kalm en even gewoon, of we ons in Cavendish Square en niet er gens in den Indischen Oceaan bevonden. „Goeden avond, kapitein Cleveland." Ik gaf geen antwoord. Ik was gewoon weg niet in staat een woord uit te bren gen. Zij glimlachte 'n tikje sarcastisch. „U schijnt haast te hebben. Kunt u niet even inhouden!" „Nee, Miss Howard, we hebben een zieke hier bij ons. Als u mee zoudt wil len gaan. De uitdrukking van haar gezicht, haar toon van spreken, alles veranderde. „O, dat is wat anders," gaf ze ten ant woord. „Wie is het? Dr. Flint?..Ja, dan gaan we mee.dat daar is de vaar geul, is 't niet? Misschien wilt u het tegen onze roeiers zeggen.die verstaan geen Engelsch.'1 TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Een groot aantal (29) kleine wetsont werpen passeeren zonder discussie den voorzitterlijken hamer, waarna voortge gaan wordt met Algemeen© beschouwingen rijksbegrooting. De heer Van den Tempel (s.-d.) dringt aan op herziening van het Bezol digingsbesluit. In het bijzonder wijst hij op de positie der onderwijzers. Hij vraagt of de regeering bereid is zich in het ge organiseerd overleg met de organisaties te verstaan. Hij bespreekt daarmee de crisis, loonsverlaging kan internationaal bezien, niet het geëigende middel zijn om deze crisis op te lososen. Ook protectionisme heeft de crisis niet voorkomen. Hij bepleit i voorts de oprichting van een industrie-! bank. De heer Schokking (c.-h.) ziet geen aanleiding, om de regeering ter verant- woording te roepen en in gebreke te stel len, te minder daar de terugslag op econo misch gebied wereldomvattend is. Wat de verhouding van spr.'s fractie tot d6 regeering betreft, daarin is sinds verleden jaar geen verandering gekomen. De vraag of de regeering tegen haar taak is opgewassen, zal spr. liever niet stellen, doch anders staat het met de vraag of zii voldoende van het gewicht van haar taak is doordrongen. Spr. komt dan tot den stijl van de Troonrede en maakt vervolgens eenige opmerkingen over den eoonomischea toe stand. Volgende spreker Is de heer B e r_p- ma (lib.), die er zich over verheugt, dat het gelukt is de wet op de finantieel d ver houding onder dak te brengen zond ;r be lastingverzwaring, zij het ten kost van offers van de schatkist. Thans blijk t, dat het wijs beleid is geweest, verleden jaar 9 mill. te reserveeren om den schok van deze wet op te vangen. De reorganisatie van den Staatsdienst heeft teleurstelling gebracht; zij levert niet veel op. Hij heeft vertrouwen, naar hij zegt, in het finan tieel beleid dezer regeering. De heer Van Vuuren (r.-k.), vindt, dat ons volk zich verheugen mag over het wijs beleid van dezen minister van finan- tiën. Hij erkent, dat de crisis, die hij ten vorigen jare als een beurscrisia be schouwde, een economische is geworden. Over den duur ervan valt niets te zeggen. De heer v. d. Heuvel (a.-r.) vraagt verlaging van spoowegtarieven, hulp aan de aardappelmeelindustrie. Steun aan de suikerbietenteelt. In totaal pLm. 11 12 miUioen. De heer De Visser (comm.) consta teert, dat zijn partij, hoewel numeriek nog zwak in dit land, pincipieel onoverwinne lijk is ten aanzien van de aan de orde zijn de vraagstukken. Hü wijst er op, dat de communisten steeds tegen oorlogsdreiging hebben gewaarschuwd, en te dien opzichte voortdurend zijn bestreden. Hij wijst voorts op den inhoudloozen inhoud van de Troonrede. Hij dient twee, niet onder steunde moties in. In de avondvergadering wordt de be grooting van BuitenL Zaken behandeld. De heer Kortenhorst (r.-k.) behan delt hierbij onze handelspolitiek, die hij afkeurt; mevrouw Bakker Nort (v.-d.) bespreekt de conventie betreffende nationaliteit van de gehuwde vrouw. O. a. bepleit zij toelating van de vrouw als di plomate. De heer Vliegen (s.-d.) brengt de besprekingen van Genève ter sprake en dringt aan op publiciteit van hetgeen daar gesproken is. Verder over de ont wapening, de handelspolitiek en onze ver houding tot België, dat zichzelf helpt op een voor ons onvoordelige wjjze. De heer Ik gaf de noodlge bevelen in Kl-Swahili. De sloep koerde en ging ons achterna. Met een meter of tien tusschenruimto, een afstand die hot gesprek voortzetten gelukkig bezwaarlijk maakte, roeiden we do vaargeul door. „Nog een liefhebber van de dhow", ver telde lk Timims, toen we naast elkaar op het achterste venbankje zo ten. „Eentje, die' je in de gaten moet houden, geloof dat maar. Als je niet oppast, wordt je als een citroen op een pers gezet en daar ga je." „Zoooooo!" zJi hij nadenkend. „Zooooo! Dan begint het er dus om te spannen, j wat?" „Ja," stemde lk toe, „maar daar gaat| 't nu niet om. Ik waarschuw je voor die vrouw daar. Pas op, vertrouw haar niet verder dan je haar ziet." Nia nog een minuut of vijf roeien had den we de breed© strook zand voor Llght- houae Hill bereikt. Terwijl we den dokter voorzichtig door een paar voet water j droegen, liep de andere boot schurend tegen bet glooiende strand op. Zonder notitie van hun ontscheping te nemen,! haastte ik me het pad op om dekens te gaan halen. Bij mijn terugkomst kwam ik tot de ontdeking dat Miss Howard wat den dokter betrof, kalmpjes het com mando overgenomen had. Hij lag nog, steeds op de plaats waar ik heen had laten neerleggen. Hij haalde met moeite adem, zijn klein, mager geziaht was hoog rood van de koorts. „Maar, Miss Howard!" protesteerde ik. „Ik vind het werkelijk heel vriendelijk van u, maar heusoh. Het lot van een nierlijder *U vaak ellendig; dikwijls ia hij niet in staat om zijn werk te doen. Bij elke bewe ging schieten scherpe, stekende pijnen door zijni lendenen, Nare urinekwalen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn en duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangenamer maken. En den volgen den dag is het weder juist hetzelfde nieraandocningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Foster'a Rug pijn Nieren Pillen. Uitstel kan leiden tot rheumatiek, spit, ischias, blaas ontsteking, nierwaterzucht,, nierzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juist de hulp, die zij aoodig hebben, en wekken ze op tot her nieuwde werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en kunnen vol verhouwen en veilig gebruikt worden. Bij alle drogisten enz. x.75 p. flacon. „Dr. Flint ls heel ziek, kapitein Cleve land," gaf ze met een overredend glim lachje ten antwoord. „En zooals u mis schien weet, !ben lik verpleegster.ik zou hem onmogelijk zoo kunnen laten lig gen... Oharley" ze keeroe zich tot haar metgezel „je helpt wel even met de draagbaar, wil je.O, ja, mag lk even voorstellen. Kapitein develand, mijn broer. „Charley" In werkelijkheid leek heuseh iets op de voorstelling die lk me, met be hulp van de beschrijving van majoor Dariing, van hem gemaakt Had. Hij was ongeveer even oud al9 ik, maar uiterlijk verschilden we nogaL Hij was m^er dan een hoofd kleiner en hij had aanleg voor dik en rond to worden. Zijn gelaatskleur was bleek, zijn oogen m.'3ton alle uit drukking en zijn mond was beslist kinT derlijk van lijn. En daarbij droeg hij een monocle, een hebbelijkheid di ©zijn slap en fattig uiterlijk nog slapper en fattiger maRkte. Hij stak me een hand met keurig ge manicuurde nagels too, kuchte en paar maal en begon: „A. .a..a. .ngenaam! B..b. .b. .ulten- gewoon a. .a. .ngenaaml Al veel van u gehoord. L. .1. .1. .lamme boel, dit.Erg ziek, zou ik zeggen." Ik weet niet wat ik hem ten antwoord gal, want ik was zoo verontwaardigd, dat het me niet kon schelen wat ik zeL Wat verbeeldde dat meisje zich wel? Om zich zoo in te dringen, om te doen of Timims en ik ©en paar onnoozel© jongens wa renNiet, dat ze niet handig was, dat se raak niet goed, niet.... deskundig aanpakte! Ze hielp den ouden man met een zorg en ©en zachtheid, die niet be paald in overeenstemming waren ge dachtig de manier waarop ze zich bij ons laatste onderhoud over nem uitgelaten had met haar gevoelens ten opricht© van hem. Maar lk kon al die dingen zelf doen, ik had haar niet noodig, hoe eer der ze verdween, hoe liever het trrnij was. We maakten een draagbaar van een paar riemen en hert zeil en legden onzen patiënt er op. Toen dat gedaan was, keer de ik me tot Miss Howard. ,U heeft me heerlijk geholpen.... Denk u wel," zed ik zoo vriendelijk moge lijk. „Maar nu kunnen wij 't verder wel alleen af. 't Is trouwens hoog tijd dat u weggaat. Over tien minuten is het don ker en in 't donker bomt u nooit veilig naar bulten. Nog wel bedankt. Buiten gewoon vriendelijk van u, om ons zoo te helpen." ,0, maar ik laat hem niet in den steek.zooals hij nu is, zou ik 't niet kunnen", gaf ze alsof haar blijven iets heel gewoons was, ten antwoord. „Hij moet zoo gauw mogelijk kinine hebben en hij moet behoorlijk verzorgd worden. Heeft u medicamenten bij u? Ja.Laten we dan niet langer staan praten. Oppak ken en naar 'boven dragen, dat is het eer ste wat ons te doen staal" Ik keèk haar eerst onzeker aan. Als ik injjn privé-gevoelens ten opzichte van deze ongewenschte tusschenbomst buiten •beschouwing liet, moest ik toegeven dat we haar hulp goed konden gebruiken. (Wordl vervolgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1