HELDERSCHE COURANT VIJFDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS Lezing over jeugdherbergen. Ingrijpende verandering in onze huisnummering. VAN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930 Op- en ondergang van Zon en Maan en ti)d van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. op: ond.: op: oud: sm. nam Z 28 11.19 17.44 7.81 16.58 10.12 10.82 M 24 12.02 18.52 7.82 15.57 10.53 11.14 D 25 12.32 20.00 7.34 16.66 11.30 11.58 W 20 12.63 21.20 7.35 16.65 0.20 D 27 13.09 22.34 7.37 16.54 0.44 1.09 V 28 13.20 23.40 7.38 15.53 1.86 2.07 Z 29 13.30 7.40 15.53 2.40 3.16 Licht op voor alle voertuigent Wintertijd. Zaterdag 22 Nov16.29 uur. Zondag 23 10.28 Maandag 24 16.27 Onze stadgenoot, de heer W. Schnel- der, slaagde 20 Nov. te 's-Gravenhage voor werktuigkundige. Op 21 November slaagde te Am' sterdam, onze stadgenoot de heer K. Stoker, voor aardrijkskunde M. O. Aan het concert, dat Dinsdag 25 Nov. in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg zal worden gegeven* wordt medewerking ver leend door mevr. v. d. Poelde Haas, sopraan, en den heer Tj. Joh. Dito, viool. DRIEHOEK WERK. Afd. Den Helder. Het bestuur van bovengenoemde afdee- ling heeft het voornemen, het werk uit te breiden met een Streepjesgroep voor meisjes van 1012 jaar. Het dragen van uniform zal niet verplichtend zijn. Voor nadere bijzonderheden zie men de adver tentie in dit blad. NED. CHR. VROUWENBOND. Af deeling Den Helder. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie in dit nummer, waarin de lezing van Ds. P. H. Borgers over „Kristin La- vrandsdochter" wordt aangekondigd. Iedereen die dit belangrijke boek las of er over hoorde sipreken, zal verlangend' zijn te weten, wat hierover door Ds. Bor ger», die hier als spreker zoo goed be kend staat, zal worden gezegd. Komt dan Woensdagavond en brengt vrienden en bekenden mee. Dit zal een openbare vergadering van den Vrouwen bond alhier worden, die ook toegankelijk is voor heeren. Wij hopen, dat de Lu- thersche kerk Woensdagavond vol wor den zal. TWEEDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. De tweede abonnementstooneelvoor- stelling zal gegeven worden op Maandag 8 Deo. te half negen in „Oasino". Dit maal komt „Het Schouwtooneel", dlr. v. d. Horst en Jan Musch met hun aller nieuwste stuk „De baas in huis", Ame- rikaansoh blijspel van Martin Flavin, waarin onze groote acteur Jan Musch de hoofdrol vervult. Te Amsterdam vindt de eerste opneming van dit stuk plaats in de Stadsschouwburg op Donderdag a.s. Voor plaatsbespreking enz. volgens nadere berichten en advertenties. KERKOONCERT. Tot ons groot leedwezen was, in het vorig nummer der Heldersche Courant, een verschrijving onzerzijds de oorzaak, dat ,daarln stond vermeld, dat het door Folke Asma te geven concert in de Wester kerk zou plaatshebben. Binnenkort komen er, in de vernummering onzer woningen, groote veranderingen de lezer vindt daarvan in dit nummer *en en ander ver meld en daarbij zijn ook eenige ver beteringen aangebracht in de benaming van straten. Maar de zotte toestand, dat de Weststraat in het Oosten der stad is te vinden, terwijl het Westplein op de Siste plaats staat, is blijven bestaan. en weet, dat de Weststraat aldus ge noemd is, wijl zij het westen vormt van 's Rijkswerf, maar niettemin blijft het feit bestaan, dat nu de Nieuwe Kerk in de Weststraat staat, en de Westerkerk op het Westplein. Een verschrijving is daarmede wel niet goedgepraat, maar toch misschien eenigszins verontschuldigd. Intusschen, Heine zou wellicht ge schreven hebben: »Wem esjustpassiret, dem bricht es das Herz entzwei*, want de heer Asma werd.er dupe van: Wie zal zeggen hoevelen er nu Westplein- waarts getogen zijn, terwijl zij in de Weststraat moesten wezen Met een pec- oavi zullen wij deze inleiding beëindigen; gelukkig was nochtans de Nieuwe Kerk goed bezet. Om nu op dit concert te komen|: men weet, dat onze stadgenoot, de heer Feike Asma, kerkconcerten organiseert, en dit maal had hij de medewerking van een drietal muzikale krachten, die dit concert tezamen tot iets blzonders maakten. Het waren mevr. A. v. d. Poelde Haas, sopraan, en de heeren Th. Donkers, fluit en M. Luca, viool. Het spel van den jongen organist, die als solist optrad met een compositie van Jan Zwart, een symphonie van Widar en een eigen compositie, was heel goed, forsch en temperamentvol. Bizonder mooi waren een Toccata en de symphonie. Ook als accompagnateur heeft hij zich van een goede zijde laten kennen. In de eigen compositie, die hij tot slot gaf, vielen eenige variaties op. De ;;tem van mevr. v. d. Poel was warm en gevoelvol, het best ln het midden- register. Zij zong, met begeleiding van het orgel, een aria van Hfindel uit diens „Josua en na de pauze liederen van J. W. Franck (Sei nur Siill), Beethoven's prachtige Busslied, en drio van die fijne, fragiele composities van Cath. van Rennes op tekst van Gezelle. In het samenspel tusschen orgel en fluit (nummer 4 van het programma: concert van Mozart), viel op de groote eenheid tusschen fluitist en organist; het nummer werd zeer goed gespeeld. Na de pauze werd nog een compositie van Mozart gegeven, n.1. het Andante uit het tweede concert. Niet minder fraai waren «Le Déluge* van Saint-Saens cn de beroemde Nocturne van Chopin, beide door orgel en viool vertolkt. Niet ten onrechte wordt de combinatie viool—kerkorgel door velen de gelukkigste genoemd. Samenvattend kan worden geconsta teerd, dat de heer Asma met medewer king van mevr. v. d. Poel en de heeren Donkers en Luca het publiek een genot- vollen, hooggewaardeerden avond heeft verschaft. VOLKSONDERWIJS AFDEELING DEN HELDER. Feestavond met medewerking van de Tooneelvereen. „Tavenu". Heelemaal juist is dit opschrift niet, want het was niet een feestavond, «met medewerking* van Tavenu, maar het was een feestavond, die heelemaal, van begin tot het einde, in het teeken stond (om óók eens de kans te krijgen in de rubriek van Charivarius onder de «tee- kenaars* vermeld te worden), vaD onze Heldersche Vereenlging. De kwestie was namelijk, dat «Volksonderwijs* voor haar lbden en hen, die het hopen te worden, een gezellig avondje wilde ge ven en de Tooneelvereeniging »Tavenu« bereid vond daarbij medewerking te yerleenen. >Volksonderwijs« had er een volle zaal bij gewonnen, mede door het feit, dat de entréeprijs practisch nul was (een dubbeltje telt niet mee voor zooiets), terwijl «Tavenu* naast het ple zier, dat de werkende leden zelf van een uitvoering hebben, aan al die men- schen een uiterst gezelligeh avond ver schafte. In den tegenwoordigen tijd .van radio, waarbij de menschen gezellig in de huiskamer blijven zitten, is het geen geringe verdienste als nochtans een di lettantenclub zoovelen weet te vereenigen, en daar goede noch kwade woorden, vergaderingen niet noch lezingen-met- lichtbeelden in staat zijn te boeien, ie er dit middel op gevonden, dut blijkens de resultaten afdoende is. Of het dun noodig is zoo'n feestavond aan de leden te geven Zegt u zelfals je je contributie regelmatig offert, o, natuurlijk uit ideëele overwegingen en voor de goede zaak, maar dan wil je toch wel eens zooiets als een gezellig avondje hebben, nietwaar? En gezellig was het, dat staat vast. ^Tavenu" had haar beste beentje voorgezet; zjj had het in April van dit jaar gegeven En- gelsche blijspel „Peggy m'n Schat" uit haar archief opgedolveu en was hiermede voor het voetlicht gekomen. Moeten wij van de opvoering nog ver tellen Wie er niet geweest is, weet niet wat een kostelijke schat deze „Peggy m'n Schaf' is, wat een alleraardigst blij spel, dat geestig de stijve en deftige Engelsche aristocratie te pakken neemt en ons in Peggy, de hoofdpersoon, zoo'n allergeestigst type geeft. Wie er niet was, weet ook niets van het uitstekende spel en de smaakvolle aankleeding. Wij hebben daar indertijd al eens meer over geschreven en wezen toen ook op het spel van mevrouw Westhoevo, als hoofd rol-vertolkster. Of de rolverdoellng ge heel gelijk was aan die van de vorige opvoering, weten wij nietwaarschijnlijk wel. In ieder geval haddon we nuust Poggy (mevr. Westhoeve—Visser), die geheel natuurlijk en ongedwongen spel gaf, de statige, doftige, koude en onge voelige mrs. Chichester (mej. E. van Hoek), den kwibusachtigen, drukdoenden zoon Jack (J. M. Ekkers), de stijve, ze achter de mouw hebbende, door de moe derlijke opvoeding bedorven Ellis, de dochter (mevr. Bruckmann—Knipper), den aristocratischen notaris Harökes (K. J. Westhoeve), den onbetrouwbaren Chris- tiaan Brent (C. J. Mol Jr.), den jovialen.i degelijken en dus voor Peggy bestemden Jerry (J. H. Wijker). Niet te vergeten den deftigen uitgestreken Jarvis, be diende (F. A. Oosterhout), het keurig- nette, maar zich bescheiden op den ach tergrond houdende kamermeisje Bennett (mej. T. Kreuger). Hier heeft u het gansche tableau de la troupe. Da's waar ook I Mike was er óók nog, het hondje. Het kwispelde goeiig met zijn staart en in de scène waarin hij met Ellis' mormeldiertje (óók een hondje, maar anders) ruzie had, gaf het heel natuurlijk spel. En dit geheel voerde voortreffelijk, vlot en boeiend het aardige blijspel op, en hoewel ze, toen de voor zitter der afdeeling, de heer Marinus, zijn dankwoord sprak, bescheidenlek het scherm dicht lieten, heeft het publiek aan het einde schitterend revanche ge nomen door vier, vijf maal tot halen le nopen. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Marinus een kort propagandistisch speechje hield, waarin hij er op wees, dat weliswaar hier ter stede het openbaar onderwijs niet zeer in gedrang is, maar dat over het geheele land genomen, de toestand toch niet zonder zorg is, en het dientengevolge zaak is voor «Volksonde- wijs*, welks doel is de belangen van het openbaar onderwijs te behartigen, paraat te bleven. Aan het begin van den avond had de heer van Heusden den aanwezigen het welkom toegeroepen. Ondanks dit alles, en ondanks een grootsche steunbonnenactie, die was ondernomen, gingen we toch vrijwel ter nog te elfder ure naar huis, zelfs zonder regen, zoodat bok in dat opzicht de avond goed geslaagd is. VEERTIGJARIGE JUBILEA. Zondag 28 November a.s. hopen de heeren A. J. Lee wens, directeur-organist en L. J. Bock hun veertig-jarig jubileum als koorzangers der HJI. Petrus en Pau- lus Parochie te herdenken. Gelegenheid tot gelukwenBchen der jubilarissen ten hunnen huize van 28 uur n.m. Prins Hendriklaan 11, Kruger- straat 76. LEZING OVER PALESTINA. Op Dinsdag 9 December ajs. wordt door de Chr. Vereenlging van Jonge Mannen een lezing georganiseerd. Als spreker zal optreden de Weleerw. Heer Ds. A. Verwaal van Alkmaar. Aan de hand van een serie lichtbeelden zal deze spreker vertellen over Palestina, waar hij dezen zomer een studiereis heeft gemaakt. Nadere bijzonderheden omtrent dezen avond zullen nog per advertentie in. dit blad worden bekend gemaakt. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX" Sa wy al ris earder yn dJizze krante skreaun hawwe scil de toanielklub fen lt Selskip „Waling Om" fen Skagen yn Den Helder in ütfiering jaen. As datum fen dizze ütfiering is troch it bistjür fen „Gysbert Japicx" yn oerliz mei it bisjür fen „Waling Om" fêststeld de 29 Novimber '80. De Skagers scille opfiere „Peaske" van Canne en Schuitmaker. Hja dy de Skagers al mear spyljen sjoen ha, en dus de kreften kenne hweroer dizze toanielklub beskikt, bigrype det for de Friezen en Friezinnen te Den Hel der bwer in moajje joun kommende is. Is Bistjür is dwaende om op dyselde joun for de bilangsteljenden alderhande Fryske boeken uit te staljen dy for de forkeap oanbean wirde scille. Hja dy noch lid winskje to wirden fen boppeneamd Selskip kinne hjarren oan- jaen bij do skriuwer R. v. d. Vegt, Cronjéstr. 87. For forkeap fen programma's sjuch de adfortinsje yn dizze krante fen Tiisdei de 25 fen Slachtmoanne '80.' BEDRIJFSFILM AMSTELBROUWERIJ. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal Woensdag a.s. in Casino, om 8 uur, een gratis bioscoop voorstelling plaats hebben, uitgaande van de „Amstelbrouwerfl". Vertoond zal wor den, voor de pauze een bedrijfsfilm van genoemde brouwerij, terwijl na de pauze een komische film zal worden afgedraaid. Men zie de advertentie, waarin de adres sen, waar de gratis bewijzen voor toegang verkrijgbaar zijn. DE WEER BOOMPJES VAN JAN VAN DER WAL. Wie gekampeerd heeft in de mooie dui nen bij de Koog, op Texel, of wie zijn va- cantie, in deze badplaats op een andere wijze heeft doorgebracht, kent Jan van der Wal. Zijn kleine woning is door meni ge badgast bezocht en met Jan van der Wal werden op zonnige dagen, op een heerlijk plekje in de duinen, heele boomen opgezet, over alle mogelijke onderwerpèn. Zijn oude, scherpe kop, waarop een zon nehoed met breeden rand, kan je dan zoo geestig aankijken. Jan van der Wal is de man van de weer- boompjes. Door geheel Nederland zijn zijn plantjes verspreid. Een gebruiksaan wijzing levert Jan bij ieder boompje, dat inplaats van een barometer goede dien sten bewijst. Regen en onweer en andere onaangename weersomstandigheden kunt u er uit lezen. In een advertentie in dit blad kunt u zien hoe u aan een boompje van Jan van der Wal kunt komen. U koopt er toch ook een? OPENBARE VERKOOPING. Door notaris J. W. J. Schreuder wer den, Donderdagavond V/a uur, in „Musis Sacrum" de volgende perceelen publiek verkocht: Het heerenhuis en erf aan de Hoofd gracht no. 66, groot 97 cA. Kooper de heer R.*N. van Os q.q. voor 4650. Het huis en erf aan de Achterstraat no. 24, groot 72 c.A. Kooper de heer C. v. Os q.q. voor 1757. Het huis en erf aan de Californiestraat no. 40, groot 1 A. 12 c.A. Kooper de heer J. W. Thijssen q.q. voor 1000. Het huis en erf aan de Californiestraat no. 42, naast het vorige perceel, groot 1 A. 3 c.A. Kooper de heer J. W. Thijssen q.q. voor 1070. Het huis en erf te Huisduinen no. 47, groot 1 A. 50 c.A. Kooper de heer H. v. Pelt q.q. voor 1608. Het huis en erf aan de Wilhelminastr. no. 75, groot 79 C.A. De heer P. Kalis q.q. voor 2680. Het huis en erf aan de Binnenhaven no. 78, groot pl.m. 1 A. 21 c.A. Het huis met steeg aan de Achter binnenhaven no. 30, achter het vorige perceel, kad. groot pl.m. 46 c.A. In com binatie kooper de heer W. Taekema q.q. voor 2702. I Zooals wij in ons nummer van Donder dag hebben medegedeeld, hield op uitnoo- diging van de N.B. A. S., de heer L. de Wolf. jeugdherbergleider uit Amsterdam, een lezing over de Jeugdherbergen. De lezing werd in het Militair Tehuis in de Spoorstraat gehouden. De opkomst was niet zeer groot, het jeugdige gedeelte had de overhand, we zullen maar denken, was de kwantiteit niet veel, de kwaliteit wel. De heer De Wolf begon een uiteenzet- ting te geveni van het ontstaan van de Jeugdlhert>ergen in Dultschland. Ongeveer 25 of dertig jaar terug kwam een Duiteche onderwijzer, toen hij met zijn klas op een uitstapje was, op het denkbeeld, de tijdens de vacantle leeg staande scholen te gebruiken als onder dak voor de jeugd, opdat deze langeren tijd in de natuur kon 'blijven. Het idee vond ingang en de beweging groeide snel. In 1911 waren er 17 jeugdherbergen, waaraan toen 3000 bezoeken werden ge bracht. In 1919 waren deze cijfers 300 her bergen en 60.000 bezoeken; in 1924 2000 herbergen en ruim 1 mllioen bezoeken; in 1927 2190 herbergen en 216 millioen be zoeken en in 1929 2180 herbergen en 4 millioen bezoeken. De teruggang van het aantal herbergen ligt in het feit, dat in verschillende plaat sen eenige oude herbergen werden opge ruimd en door één moderne werden ver vangen. Het ledenaantal van den Duit- schen Bond voor Jeugdherbergen be draagt 116.000. Deze bond zegt, dat het mogelijk moet ziln voor alle jongeren, van elk geloof, van eiken stand, van elke richting, van de natuur te kunnen genieten, regelmatig er in terug te keeren door het maken van wandeltochten van meer dan één dag, en dit mogelijk te maken door het verschaf fen van goedkoop nachtlogies. Het trekken in de natuur is het beste bolwerk tegen alcoholisme en gebruik van nicotine en tegen het verweeken van jon gens en meisjes. Dit geldt niet alleen voor Duitschlané, maar voor alle landen der wereld. De oprichting van de eerste Jeugdher berg in Nederland dateert van Juli 1927. Toen was er in het Gooi een troepje leden van de X.B.A.S., toen is de eerste Jeugd herberg „De Dotter" gesticht. Vooral de gezusters Visser hebben hier zeer ver dienstelijk werk verricht. Dank zij de medewerking van het blad „De Gooi- en Eemlander", werd het werk meer bekend, hoewel de moeilijkheden enorm waren. Thans is er reeds een Ne- derlandsclie Jeugdherberg Centrale, en terwijl or in 1929 nog maar 8 herbergen waren, waren er in 1930 reeds 26. Bezoch ten in 1929, 496 jongeren de jeugdherber gen, in 1930 waren het er al 2250. Hoewel er van het buitenland natuurlijk veel ge leerd is, is er toch veel onvervalscbt Hol- landsoh, getuige de namen van de herber gen, als daar zijn: de Karekiet, de Dotter, Duinlust, de Heikneuter, enz. Uit den aard der zaak moet het in de jeugdherberg goedkoop zijn, In Duitsch land logeeren de jongeren voor ongeveer 12 cent; de ouderen betalen iets meer. In Holland is dat ongeveer 25 30 cent In Dultschland stellen verschillende staten en steden groote subsidies besohik- De foto, welke U kort geleden bij mfjliet maten, (U weet wel, die goeie) moet U vóór St. Nieolaat laten vergrooten Maar komt U niet op 't nippertje? Portret Atelier, Jac. de Boer, Keizerstr. 75 baar voor het werk. Zoo geeft het Duitsdhe rijk jaarlijks een bijdrage van 1.500.000 mark. In Holland is men nog niet zoo ver, De Prov. Staten van Noord-Holland ver- leenen echter al eenige medewerking. Een enorm voordeel van de Jeugdher bergen ia ook het feit, dat de wandelsport weer meer in eere komt, dat men daardoor veel'in de friaeohe lucht is, wat vooral In dezen tijd hoog noodig ie. De opvoeding is thans eenzijdig. Op de middelbare scholen wordt den leerlingen veel geleerd, doch om met hen de natuur in te gaan, daar wordt nog niet veel aan gedacht. De Jeugdherberg bevordert ook 'het vredeswerk. Daar komen jongeren van verschillende nationaliteiten bijeen en hechte vriendschapsbanden worden ge smeed. Men begrijpt elkaar beter, het in zicht verruimt en het eigen karakter wordt opgebouwd. De Jeugdherbergen zijn geen café's, alcohol wordt er niet geschonken, rook artikelen worden er niet verstrekt Toch is het er reusachtig gezellig. Een dans- Lokaal is het evenmin, alleen de volks dansen worden beoefend. De Jeugdherbergen kweeken zelfstan digheid aan. Er staan geen bedienden klaar om alles te doen, men moet zelf de tuinden uit de mouwen steken en de bed den opmaken, vaten wasechen, brood snij den, kortom alles zoo achterlaten zooals men het heeft aangetroffen, het kraak zindelijk hóuden- voor degenen die later komen. De Jeugdherbergbezoekers zijn in het bezit van een „Ausweis", waarop hun portret staat Dit leveren zfl 's avonds in aan den bewaarder, en krijgen 't den vol genden morgen terug, mits zij geen aan leiding'tot klachten hebben gegeven. Het gebeurt echter zeer zelden, dat zoo iets gebeurt, men kan nooit meer ln een Jeugdherberg terecht. De lezing werd gevolgd door het ver- toonen van een serie lantaarnplaatjes en ansichtkaarten op een doek geprojecteerd. Deze gaven een duidelijk beeld van het werk der Jeugdherbergen. Vooral interes sant waren de kiekjes uit Duitschland. Men ziet hoe ver het werk daar reeds ge vorderd is, hoewel de meergenoemde on derwijzer zegt, dat het nog maar een be gin is. Temidden van de prachtigste na tuur liggen deze herbergen. De verschii- lende plaatjes werden door den heer De Wolf toegelicht, waarbij deze zich als een bereisde Roel ontpopte. Ook van het werk in Holland werden beelden vertoond. Hoewel lang nog niet zoover als in Duitschland, zijn wij toah op den goeden weg en wanneer er maar genoeg menschen zijn met het enthou siasme van den heer De Wolf en het idea lisme van de Heldersche N.B.A.S.-ers, die het stoute stuk hebben durven bestaan, den spreker op «hun eigen houtje uit te noodigen (waarvoor hulde), dan twijfelen wij niet of het Jeugdherbergwerk zal in ons land met rassche schreden vooruit gaan. Laten wfl hopen, dat Den Helder ook spoedig zfln Jeugdherberg krijgt. In bijna alle straten wordt de huisnummering der perceelen veran derd. ln vele zelfs geheel omgekeerd. Tal van nieuwe straatnaam bordjes komen er op hoeken van zijstraten. Zakenmenschen houdt er rekening mede! Wfl hebben in ons vorig artikel een overzicht gegeven van de gebeurtenissen, welke ter gelegenheid' van de a.s. volks telling zullen plaats hebben en wfl zeiden aan het slot nog een en ander te zullen mededeelen over de huisnummering, enz., die hiermede vergezeld gaat. Ook daarvan hebben wij indertijd al in het kort melding gemaakt; de toestand was hier, in den loop der jaren, van dien aard geworden, dat. voor tal van perceelen de bestaande nummering niet kon blijven gehandhaafd. In eJke plaats van beteekenls heeft men rekening te hóuden met de doorloopende veranderingen, die in de perceelen plaats hebben; er la, evenals dlat bil de menschen liet geval ls, een/ voortdurende wijziging. Hier wordt een woning afgebroken, ginds een «nieuwe gebouwd en weer ergens an ders ontstaat één-groot, perceel uit twee kleine, enz. Natuurlijk kan men niet door loopend aan het vernummeren blijven en zoo behelpt men zich dan wel. Bij nieuw ontstane straten ziet men dikwijls, zoo lang nog niet -volgebouwd is, het laatste nummer voortgezet met de toevoeging a, b, c, enz. Dat dergelijke noodbruggetjes moeilijkheden opleveren, behoeft geen be toog. Moeilijkheden, niet het minst ook voor de post. Waar in onze stad vooral de laatste ja ren veel is bijgebouwd, zijn de ontstane moeilijkheden niet gering. Wij behoeven daar niet over uit «te weiden, ieder onder vindt ze meer of minder aan den lijve. Ook is een groot euvel een tekort aan naambordjes, vooral waar twee straten el kander snijden. De tijd is voorbij, dat de eene Heldersche wist waar do andere woonde, gewoond had of wonen- zou. Dat hij het u precies vertellen kon. Straat naambordjes of huisnummers1 had men niet noodig, ieder kon u wel zóó terecht- helpen. Die tijd is vootibii, en menige loopjon gen van een of andere zaak loopt thans moeizaam naar een adres te zoeken, dat hem tamelijk vaag is verstrekt, 'tot ten slotte deze of gene hem terecht kan hel pen. En daar er tegenwoordig ook van buiten veel zakenmenschen in onze stad komen, die dikwijls moeite hebben een bepaald adres te vinden, wordt de kwestie hoe langer hoe urgenter. Van de gelegenheid, dat de tienjarige volkstelling plaats heeft hebben B. en W. gebruik gemaakt een radicale verandering aan te brengen in het stratenpet van de stad. De meeste straten ondergaan een min of meer ingrijpende nummerverande- ring, terwijl een aantal naambordjes zal worden aangebracht op straathoeken. Bfl de op de Van Galenstraat uitmondende dwarsstraten als Krugerstraat e.d. ont breken bilna zonder uitzondering naam bordjes, en aangezien deze straten dikwijls veel op elkander geiyken, wordt het wel moeilijk hier den weg be vinden. Wy zullen hieronder de voornaamste wijzigingen in de nummering vermelden; de betrokken bewoners kunnen er dan al vast rekening mede houden. Van gemeen tewege zullen thans nummerplaatjes wor den verstrekt naar een bepaald model. Dit model is eenvoudig en geeft op duideUjke wijze het cijfer aan in zwart op witten achtergrond. De nummerplaatjes worden ook van gemeentewege aan de perceelen aangebracht aan den buitenkant en alle op één hoogte, hetgeen dus het aspect der straat ten goede zal komen. Reeds met enkele dagen zal met de vernummering worden begonnen; welllioht ls men hier en daar al aangevangen daarmede. De belangrijkste wijzigingen hebben plaats in de: Achterbinnenhaven, waar alle nummers veranderen. Waagstraat, Achtergracht W.Z. en Achtergracht Z.Z. krijgen* zooals men weet, gezamenlijk den naam Keizersgracht, en vernummeren dus ook. Achterstraat (hier is de wijziging slechts gering); Ankerpark (slechts enkele perwelen veranderen hier\Artillerlestraat (hier wordt ook «tamelijk veel veranderd), Bassingracht (idem), Bosstraat (idem), Binnenhaven (alle nummers veranderen), Bloemstraat (geringe «wijziging), Boer- haavestraat (zooals men weet, wordt dit het. gedeelte Polderweg van No. 63 tot 128), Bothastraat (wordt andersom genummerd; wat nu No, 1 is, wordt 60 eniz.). Brakke- veldweg (gedeelteiyke verspringing van nummers), Breestraat (hier veranderen enkele perceelen van nummer), Breewa-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 21