HELDERSCHE COURANT KANNEWASSER Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Provinciale Staten van Noord-Holland. DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS T£/z POSTER'SMAAGPILLEH No. 6889 EERSTE BLAD. DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderang- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat Telefoon: 50 en 412 De voorbereidingscommissie voor de ontwapenings conferentie - De Ronde-Tafelconferentie over Britsch- Indië. - De positie der Bngelsche regeering. - Ge- ruchten uit Rusland. - De voorloopige regeering van Peru afgetreden. De voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie heeft Zaterdag ochtend de uitwisseling van militaire in lichtingen behandeld. De commissie heeft eeni voostel van de Fransche delegatie aangenomen, dat de regeeringen verplicht zullen zijn ieder jaar aan den Volken/bond mededeeling te doen omtrent het aantal jongelieden, die vol gens de staatsrverplichting de voorberei dende militaire opleiding hebben gekre gen in het voorafgaande jaar. Dit voorstel is blijkbaar bedoeld om Italië te noodza ken mededeeling te doen omtrent het aan tal jonge fascisten, die verplicht zijn de militaire vooropleiding te ondergaan. Hierna heeft de oommissie behandeld het Nederlandsche voorstel inzake diepgaande openbaarheid betreffende de hoeveelhe den oorlogsmaterieel zoowel de in voor raad opgeslagen hoeveelheden als die welke in werkelijken dienst worden ge bruikt. Generaal Van Tuinen was ook Zaterdag weer de woordvoerder der Nederlandsche delegatie en behaalde een voorloopig suc ces, doordat de commissie thans besloten heeft het Nederlandsche voorstel te zen den naar een ondercommissie van techni sche deskundigen, ter bespreking van de door Nederland voorgestelde lijst, waar omtrent jaarlijks gegevens zouden moe ten worden ingezonden. De Ronde-Tafelconferentie zou giste ren met haar eigenlijke werk beginnen. De commissie zou dan voor de federale betrekkingen haar eerste vergadering houden en zich tot de taak zetten, de denk beelden, die bij de vijfdaagsche algemeene beschouwingen uitgesproken zijn, in den vorm van een accoord te gieten. Haar voorstellen zullen dan eerst aan de confe rentie en vervolgens aan het parlement voorgelegd worden. De „Times" vermeldt twee persoonlijke indrukken van de lange beraadslagingen. In de eerste plaats het natuurlijke en langdurige gejuich waarmee telkens de naam van den Onderkoning Lord Irwin werd begroet en ten tweede dat de eerste- mi nister MadDonald zich een voorzitter vol tact, sympathie en geduid heeft ge toond. Tal van personen, vooral conservatieve politici, voorspellen den aanstaanden ual der regeering van MacDonald, tengevolge van de inwendige geschillen in de arbei derspartij. Deze zijn verscherpt door het besluit van de extremisten der partij om bü een tusschentijdsche verkiezing met een candidaat te komen, dien het hoofdr bestuur der partij wraakt. De loden der regeering geven toe, dat er door de oneenigheid in de gelederen der partij moeilijkheden zijn ontstaan, maar drijven den spot met het denkbeeld, dat zij den val van de regeering tenge volge zouden kunnen hebben. In het laatst van de vorige week liepen er geruchten over een moord op Stalin, de secretaris der communistische partij in Sowjet-Rusland. Een tegenspraak is gevolgd en het schijnt een feit te zijn, dat Stalin nog in leven is, dat neemt echter niet weg, dat het op het oogenblik gist in Rusland, daarop wijst ook de omstan- digheid,dat er hevige storingen zijn in de verbinding met Rusland. Toch is het niet te verwonderen schrijft de Js'w. Rott. Crt" dat zulke geruchten (bedoeld worden die over den moord op Stalin) grif geloof vinden. 'De steeds gewelddadiger methoden, waarmee Stalin omringd door zijn lijf wacht van Georgische landgenooten, zien tegen de aanhangers van alle ketttrsche denkbeelden, zij het contra-revolutionaire of oppositioneel-communistische opvattin gen van links of rechts handhaaft, moeten een geweldige spanning hebben veroor zaakt. Een régime dat met zulk een geweld regeert, moet, volgens de historische kans rekening, ten slotte door geweld ten on der gaan. Slechts mag men niet denken, dat Sowjet-Rusland dan weer in een tsaris tisch Rusland zou veranderen. Volgens de beste kenners van de toestanden daar, zou bij 'het verdwijnen van Stalin, een ander communistisch stelsel het bestaande op volgen, misschien een dat zijn krachten meer op de voorziening in de behoeften van de bevolking dan op den uitvoer zou samentrekken, om een tevredener stem ming aan te kweeken. Ook zou het volgens een bekend gezegde wellicht eerst nog erger moeten worden, vóór het beter kon worden. Dat er groote spanning heerscht, geeft het Sowjet-bewind zelf toe door het orga niseer en van een „dekade van verdedi ging", tien dagen van den IBen tot den 25en van deze maand,waarin het volk al zijn zinnen moet zetten op de verdediging van het land tegen de manoeuvres van den kapitalistischen vijand. Er worden lezin gen gehouden over leger, vloot, lucht macht en chemische oorlogvoering en de massa moet aangespoord worden om met overuren te werken om het roode militaire front te versterken en nieuwe militaire vliegtuigen te bouwen. Naar uit New-York gemeld wordt ls de voorloopige regeering van Peru afgetre den. Volgens een officieel communiqué is de oorzaak van dit aftreden bet gevolg van het feit, dat de toestand in het land weer een normaal karakter 'heeft aange nomen. De voorloopige regeering was in Augustus gevormd na den opstand, waar door de staatspesident en de toenmalige regeering ten val zijn gebracht. Volgens officieuse berichten is de oorzaak van het aftreden van de voorloopige regeering te zoeken in de algemeene ontévredemheid met de maatregelen van de regeering, in zake de staking in den Peruaanschen ko- permijnbouw. Deze staking heeft, naar men weet, .tot bloedige botsingen tusschen arbeiders en de politie geleid. Majoor Franco uit de gevangenis ontsnapt. De bekende Spaansche officier-vlieger' majoor Franco, die wegens zijn republi- keinsche actie gearresteerd was, heeft kans gezien met een mede-gevangene, eveneens een officier, uit de gevangenis te ontvluchten. Geen spoor. De vlucht van majoor Franco uit de militaire gevangenis te Madrid, heeft in Spanje opschudding verwekt. Niemand weet, waar Franco zich op het oogenblik schuil houdt. Op de groote straatwegen in den omtrek van Madrid worden alle auto's tegengehouden en doorzocht. Men vermoedt, dat Franco reeds in den afge- loopen nacht naar de een of andere afge legen plaats is gebracht of dat hij zich te Madrid verborgen houdt. Franco is ontkomen door het venster van zijn cel, nadat hij de ijzeren s;aven eerst had doorgezaagd. De beteekenis van de vlucht. Aan het Journal wordt uit Madrid ge meld, dat de ontsnapping van majoor Franco in het bijzonder belangstelling inboezemt, daar zij in verband gebracht wordt met de voorbereidingen voor een aanstaanden militairen opstand. DE ALKMAARSCHE WETHOUDERS CRISIS. Een vergeefsche poging tot op lossing. Alkmaar is sinds enkele dagen zonder wethouders. De Katholieke fractie beeft nu vergaderd met het doel de eenheid te herstellen. Vervolgens heeft de Katholieke fractie een vergadering uitgeschreven, waarop de voorzitters van alle andere fracties waren uitgenoodigd, maar waarop de voorzitters van de Vrijheidsbondsfractie, van de Christelijken en van de Antirevo lutionairen ontbraken. Van de voorzit ters dezer fracties was een schrijven in gekomen, waarin werd medegedeeld, dat het niet op hun weg lag om de wethou derscrisis tot een oplossing te brengen. Alvorens aan de uitnoodiging gehoor te geven wenschen deze fracties eerst te weten of de Katholieken werkelijk nog meegaan met het raadsbesluit om de loo- nen in werkverschaffing op f 0.43 per uur te brengen, waardoor de Rijks- en Provinciale subsidies verloren dreigen te gaan. Gezien het gebeurde in den Raad kan het evenwel uitgesloten geacht worden, dat de Katholieke democraten op dit raadsbesluit terugkomen. Daar mede vervalt de eenheid van „het elftal". HET MILITAIRE VLIEGWEZEN IN BELGIE. Een afzonderlijk wapen. Onze correspondent te Brussel meldt: Verschenen is een koninklijk besluit, waarbij van het militaire vliegwezen een afzonderlijk wapen het vijfde wordt gemaakt. Het officierenkader zal bestaan uit 1 generaal, 5 kolonels, 5 luitenant kolonels, 16 majoors, 55 kapiteins en 88 eerste- en tweede-luitenants. De eigenlijke militaire luchtvaart, waarmede vooral de ballonisten zijn be doeld, maakt geen deel uit van het nieuwe wapen. 87 NIEUWE BOMM EN WERPERS VOOR HET ROODE LEGER. Volgens een officieel bericht uit Mos kou, zullen Zaterdag te Moskou en Le ningrad en nog eenige andere steden, 87 nieuwe bommenwerpers- en jacht vliegtuigen aan het Roode Leger worden afgeleverd. Wij BREIEN!! en REPAREEREN alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk xijn wij no. i. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. HET VERGAAN VAN HET ITALIAANSCHE STOOMSCHIP SALENTO. A.s. Woensdag zal te IJmuiden de uit reiking plaats vinden van onderschei dingen aan de bemanning van de red dingboot welke ls omgeslagen bij de po ging tot redding van de opvarenden van I het stoomschip Salento, dien dag juist i twee jaar geleden, tusschen Zandvoort en IJmuiden. Alle 12 man ontvangen de zilveren me daille voor heldenmoed ter zee. Een der opvarenden van de redding boot is bij het omslaan daarvan verdron ken, en later overleed een der anderen aan de gevolgen daarvan. Het is de wensch der Italiaansche regeering, dat de onderscheiding alsnog aan de weduwen der betrokkenen wordt utgereikt. FEUILLETON Het Wegenfonds en het wegen net. Bij de beoordeeling van de inkomsten en de uitgaven ten bedrage van achter eenvolgens 11,000.000 en 4,500.000, schrijven Ged. Staten in hun Mem. van Antwoord, moet wel onder het oog wor den gezien, dat de inkomsten feitelijk niet zijn de inkomsten over één jaar. doch dat als eerste post voorkomt een bedrag van j 9.400.000 als vermoedelijk batig saldo i van den vorigen dienst, hetgeen o.a. ge- vormd wordt door de belangrijke stortin gen, die in den loop der jaren uit de batige saldi van de provinciale rekenin gen zijn gedaan. Bij de beoordeeling van hetgeen tot dusver is verricht, moet rekening gehou den worden met het feit, dat begonnen is met enkele wegen, b.v. den weg door de Zaanstreek, die langdurige voorberei dingen eischten en waarbij ook de uitvoe- jing als gevolg van de slechte bodem- c esteldheid en de bruggen, die er in moe ten worden gemaakt, betrekkelijk lang zaam vordert. Jeugdherberg op het Prov. landgoed. Garantie voor een leening van 50.000. Het bestuur der Ned. Jeugdherberg Centrale, te Amsterdam, heeft zich tot Ged. Staten gewend, met verzoek te wil len bevorderen, dat op een terrein op het Prov. Landgoed voor rekening der pro vincie een Jeugdherberg worde gebouwd en geëxploiteerd. In ons land waren in 1929 12 Jeugd herbergen in exploitatie met 8575 over nachtingen. terwijl in een 13-tal gemeen ten comités voor oprichting van Jeugd herbergen werkzaam waren. .In den zomer van dit jaar waren er 26 in ge bruik en nog andere in voorbereiding. Het is duidelijk, dat een zoo s ïelle vermeerdering van het aantal Jeugdher- gen niet mogelijk is geweest zonder de zeer krachtige medewerking van particu lieren. In de toekomst is de bevordering van het Jeugdherbergwezen een zaak van al gemeen belang, waaraan de overheid zich op den duur niet zal kunnen ont trekken. Naar de meening van Ged. Sta- en zal hare taak alsdan, zoo niet uit sluitend, dan toch in hoofdzaak, zich moeten bepalen tot de beschikbaarstelling van gebouwen. Ged. Staten stellen voor de adres- seerende vereeniging in de gelegenheid te stellen met financieelen steun der pro vincie op het terrein van het landgoed een Jeugdherberg te stichten, ruimte bie- iende voor 76 bedden en voor woning van de herbergouders, een en ander met de inrichting daarvan, waarbij het de be doeling is. dat het gebouw winter en :omer in gebruik kan worden genomen. Deze steun zou hierin moeten bestaan, lat a. haar een terrein in erfpacht wordt ifgestaan tegen een canon van 1; b. de rovincie zich garant zal stellen voor de >etaling van rente en aflossing eener /oor dit doel door de Vereeniging aan e gane geldleening ten bedrage van ten joogste 50.000. De bouw zou moeten geschieden over- enkomstig door Ged. Staten goed te euren plannen en onder toezicht van en Prov. Waterstaat. Onder de verder te stellen voorwaar- en zouden Ged. Staten de bepaling wil- :n opnemen, dat een door hen aan te /ijzen persoon zitting zal moeten krijgen 1 de commissie, welke de Vereeniging iet de exploitatie zal belasten, teneinde 1 het belang der provincie toezicht te ouden. Wegenonderhoud. Ged. Staten stellen voor te verleenen een geldelijken steun uit de prov. kas (THE LURE OF THUNDER E3LAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 85) „Zeg Oleveland, zouden Jullie nu niet dadelijk kunnen beginnen? Het getij is nu juist gunstig. Neen, ik ga niet mee. Maar ik zal uitgerust zijn. Ik zal de mi nuten tellen. Maar vinden doe je ze, daar twijfel ik geen oogenblik aan. Heeft ka pitein Timms den tweeden keer nog iets gevonden? Nog een stuk wrakhout mis schien?" „Nee, niets dokter. Hij zei dat de vloed het wier te sterk in beweging bracht". „Natuurlijk. Natuurlijk. Ik moet ook geduld hebben... En ga nu. Begin.... onmiddellijk. Bekommer je niet om mij. Schiet je revolver afals jeals je 't gevonden hebt. Je begrijpt, hoe ik zijn zal. Laat me niet in spanning. En pas op voor die vrouw. Blijf uit haar handen „Komt in orde, dokter", zei ik lachend. „Ik zal haar wel in de gaten houden. En weet u, als u ons soms voor het een of ander noodig hebt, geef dan hetzelfde sig naal. Hier is uw revolverik zal haar hier neerleggen". Ik keek of het wapen geladen waa en legde het toen op de pakkist naast het bed neer. Daarna ging ik Timms opzoe ken. Ik vond hem druk in de weer met het klaarmaken van het ontbijt. „Ga zitten, Jongmensch", begroette hij j me joviaal. „Ik mot zeggen, van eten en! drinken is het hier best. Neem een raad an van mijn, van een man, die een heele- boel van het leven gezien heb en die weet, door ondervinding weet wat of een goeie gezondheid waard is in een pklimaat als dit en val aan, laat het je smaken En, wat heb de ouwe vanochtend te be weren gehad? Wat zei-Ie, toen je hem vertelde van die juffrouw met haar mo torboot en die fat die ze bij d'r had. Zeker niet veel vriendelijks, hè?" „Nee, niet bepaald", zei ik. „Maar ove rigens is alles nog bij het oude. Wat die schedels betreft, is hij nog een en al energie en optimisme. Hij heeft me ge vraagd om dadelijk na het ontbijt te be ginnen. Kan het? Hoe staat het met het getij?" „Bestig.... Voor de eerste paar uur. En laat hem stilletjes thuis. Niks als last. In die sloep zitten te bibberen en te kreu nen en dan ineens een appelflauwte.... Maar wat is dat stel daar van plan? Kijk, daar komt me die boot naar het rif toe. Verdraaid als de juffrouw van de M. L. niet in ons water gaat visschen". Ik keek. De motorboot had het anker gelicht en gleed nu langzaam op Long Reef toe. „Vooruit", riep ik, terwijl ik opsprong. „Als ze dat van plan is, moeten wij pro- beeren haar voor te zijn. Ik hang me lie ver aan den eersten den besten behoor lijken boom op, dan dat ik haar die kist laat lichtenna alle moeite die we ge had hebben...." en alle spljsverterings- stoor nissen verdwijnen onmiddellijk bij het ge- t brulk van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar 0.65 per flacon. „Toch een verbazend knappe mid, wat?" vroeg Timms grinnekend. „Ja, èn een fatsoenlijk meisje, kapitein Timras", wees ik hem met een effen ge zicht terecht. „Zoo is het. En kapitein Timms is een fatsoendelijk getrouwd man, ofschoon der meer getrouwd bij is als fatsoendeHjk", zuchtte onze duiker. Ik stond op om den dokter goedendag te gaan zeggen. Daarna verdwenen we langs het pad naar het strand en brach ten de sloep te water. Een minuut of tien later waren we met het apparaat, dat ik den vorigen avond op de dlhow had ach tergelaten en drie van de bemanning als roeiers, op weg naar de vaargeul. De motorboot had het anker laten val len op dezelfde plaats, waar wij den vori gen avond met duiken opgehouden waren. Op het achterdek stonden de belde Ho- wards. En vlak voor hen was een lange blonde man bezig een duikerpak aan te trekken „Asjeblieft, kapitein", zei ik, terwijl ik hem op het schouwspel voor me uit wees. ,Daar hebben we onze concurrenten. Wat er nog maar eens over. Wie weet wat 'n kans je krijgt". „Hou-je waffel, jong mensch", berispte hij me. „Dat benne geen dingen om er gekheid over te maken. Dood gaan is heel erg en verdrinken is nog erger als doodgaan. Heb je whisky meegebracht?" „Ja", zei ik. „Mijn veldflesch vol, meer „Goeie morgen", begroette hü me. „Een mooie ochtend, wat! Maar warm! Onmo gelijk warm als je het mij vraagt!" „Ja, 't valt niet mee", gaf ik ten ant woord. „Aan 't visschen?" Howard lachte.. „Nee maar, zegl Die is goed1 Na gisterenI" Het meisje nam niet de minste notitie van ons ze was met haar aandacht bij de pomp, of beter, ze deed of ze voor niets anders oog had. „Een wispelturige jonge dame", stelde ik vast. „Wel, wel", zei Timms, nadat hij een paar minuten, weg in bewondering, naar niet En er wordt alleen gedronken, als de omstandigheden het rechtvaardigen Kijk, daar gaat hij! Precies op de plaats waar jij gisteren opgehouden bent. Wat moeten w ij nu doen?" „Benoorden van hen beginnen. En net doen zooals gisteren. Met zoo'n karweitje als dit is het niks als geluk hebben. Of je de slanke meisjesfiguur had staan kijken, van den eenen of van den anderen kant af j „geen kleinigheideen duiker die zijn begint op allebei de manieren hè-je leven aan een jong meissie toevertrouwt! evenveel kans". Afijn, hy zal wel weten dat zij weet wat We roeiden naar de motorboot toe. On- of ze doen moet. 'n Verduiveld knappe ze duiker had den vorigen avond goed meid andera, wat?" gezien; 't was een M. L., een van die be- „Je bent lichtelijk aan het overdrijven, trekkelijk kleine, snelle vaartuigen, die inTimms", riep ik hem tot de orde. Ten den oorlog voor jacht maken op onder-1 eerste is dat jonge „meissie" een avon- zeeërs gebruikt waren. Naderhand was1 turierster pur sang, die er geen been in ze blijkbaar verbouwd; tenminste, dien zou zien om het een of ander in je whisky „uuttr ueuuen we umo wuuunciiicu. indruk kreeg ik door een extravagantte deponeeren, of je met een hoedepen te denk je ervanals je hem onder mocht gemodelleerde zeemeermin tegen haardoorpriemen of den thermometer even tegenkomen, zou je dan niet zijn lucht- j voorsteven en haar naam: „Admiral Beat- stiekum in cyankali te doopen voor hem buis kunnen afsnijden?" ty" en de plaats waar ze thuishoorde: onder je tong aan te leggen. En ten twee- „Dat zou niet gaan. 't Zou ons ongeluk „Mombasa", in dikke vergulde letters1 de is ze fatsoenlijk. Begrepen?Laten aanbrengen", profeteerde onze duiker,..Mombasa" ernaast. Zoo, dat was dus de j we dan beginnen". „der zijn lil er op dit bor.eiland en verklaring van hun onverwachte komst. We roeiden naar een plek, een honderd overal waar je maar kijken wil al genoeg Ze hadden de reis met een van de Suez- meter ten noorden van de „Admiral booten gemaakt en waren in Mombasa aan land gegaan. Miss Howard was doelmatig gekleed; rijbroek, khaki shirt en grooten Ferai hoed. Maar het stond haar goed. Zooals altijd was ze mooi, heel mooL „Hallo!" praaide ik. Howard keerde zich om en wuifde. (Wonfli vswxigdj. geesten. Wij hoeven der heusch niet bij te fabriceeren. En dan, die man doet wat 'em gezegd wordt te doen, net als u en ik". „Dat is waar", gaf ik toe. „Maar het zou ons zoo'n hoop scheleh, aan moeite en zoo bedoel ikals jij hem daar beneden j 't hoekje om kon helpen. Stilletjes natuur lijk, zonder drukte erbij te maken. Denk Daar lieten we ons eerste anker vallen en togen aan het werk. Eerst hielp ik kapitein Timms in zijn pak en nadat ik hem een zorgvuldig afgemeten quantum whisky verdund met water toegediend had, schroefde ik den helm op.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1