Voor elke beurs Heerenmodeartikelen KONIJN's SCHOUDER HAM Gemeenteraad van Wieringen een flink Werkmeisje diende een klacht bij de politie in, met het voor v. d. L. onaangename gevolg, dat hij in de zitting van Dinsdag ver oordeeld werd tot een boete van 40 gld. en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van drie maanden. Wie niet hooren wil, moet voelen. Wegens overtredingvan de Schepen wet moesten de schippers A. B. en H. B., respectievelijk eigenaars van de H. D. 26 en H. D, 89, terecht staan. Zij waren niet verscbenen en werden bij verstek veroordeeld. De adjunct-inspecteur van de Scheep vaart, de heer D. Bakker, zei. dat het bij beiden onwil was. De veranderingen die aangebracht moeten worden, vragen een betrekkelijk gering bedrag, maar de heeren vertikken het om het te doen. De ambtenaar van het O.M. wees op het zeer ernstige feit van deze overtre ding. De schippers stellen daardoor niet alleen hun eigen leven in gevaar, doch ook dat van hun knechts. De Schepen wet kent voor deze overtreding dan ook geen boete, doch alleen principale hech tenis. Hij eischt tegen A. B. 7 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelt A. B. tot 3 dagen en H. B. eveneens tot 3 dagen hechtenis. Een harde les voor de schippers. Nog moest terecht staan de schipper R. N. B. Deze was eohter niet onwillig en had alles gedaan om de zaak zoo sp"edig mogelijk voor elkaar te brengen. Het gevolg hiervan was dan ook dat de kantonrechter hem geen straf gaf. Een duur (motorritje. H. H., wonende te Velsen, had hier ter stede een mtoorflets gekocht ea wilde met zijn nieuwe aanwinst naar zijn woon plaats rijden. Hij bezat echter geen rij bewijs en evenmin een nummerbewijs, terwijl de motor al in een niet veel betere conditie verkeerde en geen remmen en achterlioht had. Was nu de politie niet tusschenbeide gekomen, dan was voor H. alles wel goed afgeloopen, doch een of andere agent kwam op het voor H. onzalig idee hem aan te houden en aan een grondige in spectie te onderwerpen, met het droevig resultaat dat H. zich nu voor het Kanton gerecht had te verantwoorden en daar niet veel tot zijn verontschuldiging had in te brengen. Hij werd veroordeeld voor het niet in bezit hebben van een rijbewijs tot 15 gulden boete en voor het afwezige num merbewijs tot 5 gulden. Voor het rijden zonder remmen tot 15 gulden en zonder achterlicht tot 5 gulden boete, alzoo te- samen vormende het bedrag aan boete van veertig gulden. Een flauwe aardigheid. In een nacht, om 1 uur, werd de garage houder M. opgebeld om met een auto voor te komen bij een overste van de marine. M. ging, belde aan bij het opge geven adres, doeh kreeg geen gehoor en toen hij eindelijk de bewoners uit bed had gepord kreeg hij te hooren, dat er geen auto besteld was. M. kwam er achter dat hem deze flauwe aardigheid door zekeren Th. J. V. ver kocht was en hij deed daarvan aangifte bij de politie, met gevolg dat deze man (of jongeman) werd veroordeeld tot een boete van 3 gulden, subs. 3 d. hechtenis. Na bezetten tijd. De cafehoudster L. had zich er aan schuldig gemaakt, na 12 uur 's nachts nog bezoekers in haar café te hebben en de agent, die dat feit had geconstateerd, had gezien dat er stevig gedronken werd ook. Dat feit werd door de caféhoudster ontkend, doch d« kantonrechter hechtte meer waarde aan het getuigenis van den agent en veroordeelde inej. L. tot 10 gul den boete, subs. 3 dagen hechtenis. Zekere Sch., die zich in het café had bevonden werd veroordeeld tot 5 gulden boete of 1 dag hechtenis, dezelfde straf, voor dezelfde overtreding kregen ookN. v. d. R.; D.; B. en V. Verkeersovertredingen. De chauffeur Sch. had op de Binnen haven, toen het portier van zijn auto opensloeg, de onvoorzichtigheid begaan, toen hjj een klap hoorde en meende iemand aangereden te hebben, zonder te stoppen, om te kijken, waardoor hij een weinig naar links reed en Iemand op een flets aanreed. Het zal wel mede doorzijn onhebbelijk optreden ter terechtzitting te wijten zijn dat hij veroordeeld werd tot een boete van f 10 of een hechtenis van 8 dagen. De bakker J. W. stond tereoht voor het feit dat hij op de Achtergracht W.Z. links zou hebben gereden en daardoor oorzaak was van een aanrijding. Het bewijs van de overtreding kon eohter niet worden geleverd en dus sprak de kantonrechter W. vrij. Klein goed. W. G. N. voor het ln den trein stap- en, terwijl deze reeds in beweging was, 2 boete, subs. 1 dag hechtenis. Petr. v. R., voor eenzelfde overtreding dezelfde straf. P. O. K., ordeverstoring in een oafé, f 16 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Ohr. B., koopman, Hoorn, voor het ven ten zonder vergunning f 2 of 1 dag. D. v. Z.f voor het rfiden op een rijwiel zonder licht, f 5 of 2 dagen. W. E., Schagen, voor het rijden zonder rij- en nummerbewfis 2 maal f 8 of 2 maal 1 dag. A. v. Z., groentenkoopman, voor het vervoeren van 2 paarden, met een rijwiel, f 5 of 2 dagen. R. A. S., voor het onbeheerd laten staan van een rijwiel op den openbaren weg, vrijgesproken door het nietigverklaren van een onleesbare en onjuiste dagvaar- diging. R. K., voor het vervoeren van een paard, met een flets, f 3 of 2 dagen. P. F. v. H., geen reflector op zijn rij wiel f 8 of 2 dagen. CALLANTSOOG. VAN NELLETS PROPAGANDA- AVOND. Dinsdag j-1. werd in Hotel „Duinzicht" de reclamefilm der Firma Van Nelle ver toond. 'sMiddags 4 uur werd gedraaid voor de schooljeugd, die zoowel van de koffie- en theefilm, als van het vroolijk nastukje geüooten heeft. Des avonds werd de film vertoond voor het groote publiek. Voor den aanvang der voorstelling werd eerst een gratis kopje Van Nelle's thee aangeboden. Hierna werd een natuur film gedraaid en vervolgens de theefilm. Hierna was het pauze, welke benut werd 'voor het zingen van eenige Van Nelle's reclameliedjes en het gebruiken van een gratis kopje koffie. Toen word de kofflefllm vertoond, ge volgd door de branding en verpakking der Van Nelle's artikelen. Tot slot nog eenige koffieliedjes en een vroolijk na- filmpje, waarna deze goedgeslaagde pro- pagandaavond geëindigd was. WIERINGEN. DE EERSTE SPUI-SLUISDEÜREN. Wij vernemen dat de eersto spui-sluis- deuren deze week zullen arriveeren, op het werk van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, afkomstig van de machine fabriek Smulders, te Utrecht. De onderlosser die door den hevigen storm weggeslagen was en afkomstig van de M. U. Z., is Dinsdag opgepikt en naar de Lemmer gesleept. De heer A. Kos, onderwijzer aan de Christelijke School, te Den Oever, is met ingang van 1 December benoemd aan de school te Renkum (Geld.). Als zijn opvol ger is benoemd de heer Wever, van Vlagtwedde (Gr.). Indiensttreding met 1 December a.s. UITVOERING ZUIDERZEE- STEUNWET. Een belangrijke beslissing. Naar wij vernemen, stelt de Generale Commissie der Zuiderzeesteunwet be langhebbenden in de gelegenheid hun kinderen, die tot stuurman wenschen te worden opgeleid voortaan, in plaats van naar de Zeevaartschool te Schiermon nikoog naar de veel gemakkelijker te be reiken Zeevaartschool Den Helder te zen den. Inlichtingen, enz. zijn ter secretarie al hier te bekomen. EEN LEELIJKE VAL. De arbeider O. P. B. te den Oever had het ongeluk in een diepe kelder van een in aanbouw zijnd woonhuis te vallen. Per auto vervoerde men den man naar huis, waar terstond ingeroepen genees kundige hulp een hersenschudding en schouderfractuur constateerde. Vergadering van den gemeenteraad, op Vrijdag den 28 Nov. 1930, dies namid dags ten twee uur. Agenda 1. Notulen» 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 3. Voordracht inzake de onttrekking der kommen van de dorpen Hippoïytus- hoef &n Den Oever aan de werking van het Provinciaal Wegenregiement 4. Voordracht tot straatverbetering in de Beltetraat en de Hofstraat 6. Vaststelling der begrooting van de Zeegras-exploitatie dienst 19301931. 6. Vaststelling der gemeentebegroo- ting dienst 1931. 7. Voordracht tot bepaling vani het aantal opcenten, te heffen op de hoofde som der gemeentefondsbelasting over het belastingjaar 1981—1982. TEXEL. Bemaling Polder Waal en Burg. Thans is de goedkeuring ingekomen van het besluit van Hoofdingelanden van bovenstaanden polder tot aangaan van een geldleening, groot 57.000. De bemalingsinstallatie (twee Thomas sen-motoren met twee Storks horizontale schroefpompen) is aangekocht. Een in schrijving voor het stichten van een ge bouw en fundatie zal spoedig worden ge houden. De polder Waal en Burg zal dus nu binnenkort zijn bemaling krijgen. KAASFABBIEK „DE HOOP". Hedenavond: zal een vergadering wor den gehouden van aandeelhouders van. bovenstaande kaasfabriek. Hierin zal tot benoeming van een 'boekhouder-directeur worden overgegaan. Voor deze 'betrekking hebben zich 80 sollicitanten aangemeld. SPOORSTRAAT 122 TELEFOON* 330 hebben wij een groote keuze Komt U de e.v. dagen eens kijken. Bij ons gekochte St. Nicolaas-Cadeaux geven steeds een aangename verrassing. AARDIGE TOEGIFTARTIKELEN HEERENMODEMAGAZIJN DEN HELDER De door 't bestuur opgemaakte voordracht luidit als volgt: 1. de heer Bos ma te Beemster. 2. de heer Van Veen te Alkmaar. Den Burg. Aangemoedigd door 't groot succes der beide voorgaande uitvoeringen, zal Texel Fanfareoorps op Zaterdag 29 November a.s. voor donateurs nog oen derde uit voering geven. Donateurs,* die deze uit voering nog eens willen bijwonen, kunnen een nieuwe donateurskaart bekomen. De kaarten mogen echter niet aan anderen worden gegeven. BILJARTCLUB. De onlangs opgerichte biljartclub „V.I.O.S." zal Vrfidag in Hotel „De Oranjeboom" alhier haar eerste club avond geven, 's avonds om half acht. KERKCONCERT. In den tijd, waarin ieder gelegenheid heeft, in zijn huis de mooiste concerten uit binnen- en buitenland te beluisteren, moet werkelijk op muzikaal gebied iets bijzonders worden gepresteerd om eeni- gen indruk op het verwende publiek te maken. Dit evenement bestond Dinsdag avond zeer zeker tijdens het concert in de Groote Kerk alhier, dat werd gegeven door mevr. A. v .d. Poel—de Haas (so praan), mej. E. Dfik (cello), den heer Tj. Joh. Dito (viool) en den heer Jan Visser (orgel). Jammer, dat de microfoon dit concert niet door 't geheele land heelt uitgezonden, nu werd de ten gehoore ge brachte schoon© muziek door slechts een klein aantal (160 a 160 personen) beluis terd. Gegeven werd een programma met zeer veel afwisseling, allereerst kregen wij een tweetal schitterende viool-solo's te hooren van den heer Dito, die op 't orgel zeer goed werden begeleid door den heer Jan Visser. De heer D. speelde „Sarabanda" van Bach en „Andantino" van Kreisler. 't Bleek ons dat de vertolker een meester is op zfin instrument, hij bezit een prach tige streek en groote technische vaardig heid, terwfil 't heerlijk zuivere ook in de hooge tonen getuigde van fijne muzikale begaafdheid; een paar maal viel 't ons op dat de solist genoodzaakt was zfin pianissimo's te forsch te spelen, om bfi het goed gestemde doch eenigszins wreed klinkende kerkorgel niet geheel in 't niet te zinken. Vervolgens zong mevr. A. v. d. Poel- de Haas een „Aria. uit Josua" van Handel Heerlijk klonk de prachtige sopraanstem door het oude eerbiedwaardige kerk gebouw, dat bekend staat om zfin uitste kende acoustiek. De soListe bleek zonder de minste inspanning het groote hooge kerkgebouw geheel te vullen met haar zeer geschoold sopraangeluid, dat ook in de lage tonen vol en melodieus bleef. Het paste niet op deze gewijde plaats te ap- plaudisseeren, doch na afloop bekroop de lust ons hiertoe echter zeer. Hierna volgde een trio voor viool, cello en orgel, n.L „Adagio cantabile" van Beet hoven, dat eveneens voortreffelijk werd gespeeld. Mevr. v. d. Poel zong daarna „O salutenis" van A. Flieger. Een zwaar zangnummer, waarin de mooie stem van de soliste nog beter uitkwam. De heer Dito begeleide den zang op de viool, ter wfil de heer Jn. Visser de orgelbegeleiding voor zfin rekening nam. 't Geheel was af. De heer Dito gaf vervolgens het zwaar klassiek „Conoert" van A. VivaldL Het gelukte den heer D. ook met dezen zeer omvangrijken vioolsolo zfin gehoor geheel te boeien. De heer Visser sloeg zich hier bij kranig door de moeilijke orgelbegelei ding heen. Mej. Dfit speelde vervolgens „Lar ghetto" van A. Giordani. De cello die wfi reeds vele malen door mej. D. hoor den bespelen zong heerlijk dit gevoel vol klassiek nummer in de hooge ge welven. Ook gaf mej. Dfit nog 't bekende, doch steeds weder nieuwe „Ave Maria" van Schubert. Ook hiermede had de ver tolksters zeer zeker een luid applaus ver diend, doch ook nu moest het achterwege blfiven. Mevr. v. d. Poel zong nog „Sei nur still", van Franck en ,3usslied". Vooral het laatste, een zangnummer van Beethoven, voldeed ons bizonder. Volgde nog een viool-solo. Romanze in F-dur van Beethoven en het trio voor sopraan, viool en orgel „II re pastore" van Mozart. Gevolgd door een viertal num mers, waaraan al de solisten medewerkten n.1. een tweetal composities van Oath. v. Rennes, n.1. „Mij spreekt de blomme een tale" en „Als de ziele luistert". Gevolgd door „Heer, mfin hart is boos en schul dig". Tot slot had men gekozen het be kende, doch prachtige „Panis Angelicus", van Cesar Frank Uitstekend kwamen hierbij de viool en cello-partijen uit. Wfi hoorden dit „Panja Angelicus" reeds eer der op een kerkooncert zingen, doch zoo mooi als mevr. v. d. Poel dit slotnummer heeft gezongen, heeft het waarschijnlijk nog wel nooit ln het kerkgebouw ge klonken. Wfi hopen nog eens op een da-capo van dit concert; vermoedelijk zal dan het kerkgebouw wel beter bezet zfin. Algemeens vergadering L.T.B. De afdeeling „Texel" van dien R.-K. „L. T. B." hield gisteravond een alge meen© vergadering in' hotel „De Zwaan", die door 25 personen was bezocht. De voorzitter, de heer C. de Wit, deelde in zfin openingswoord mede, dat de secre taris, de heer S. Smit, voor zfin functie hadJ bedankt, de heer M. Kuip, die vroeger ook reeds als secretaris had gefungeerd, had zich bereid verklaard, voorloopig we der als secretaris op te treden. Enkele waardeerende woorden werden door den voortz. gesproken over het vele werk, door den afgetreden secretaris voor de afdee- ling verricht. Notulen konden niet worden gelezen, daar de heer Smit ze niet had ingezonden. Direct kwam daarom het eerste punt der agenda: „Zaaigranerikeuring" in behan deling. Dit punt was, naar de voorz. mede deelde, op de agenda geplaatst om de mee ning van de leden eens te vernemen over het invoeren van een zaalgranenkeuring, zooals die bfi de HolL Mfi. van Landbouw geschiedt. Het bestuur was van meening, dat de bo-uwboeren onder de leden hiervan veel voordeel zouden kiemen hebben. Het is een bekend feit, zei de heer De Wit, dat het zaad, dat hier gewonnen wordt, van de allerbeste kwaliteit is; de oorzaak hiervan moet worden gezocht ln de droge koele winden, die hier in de zomermaan den heerschen; de graankorrel wordt hier door mooier van kleur, gezonder en groo- ter dan in andere streken van ons land. Vooral bfi een natten zomer, zooals wfi" die dit jaar hebben gehad; de prijzen, die hier thans worden besteed, zfin door dit feit hooger dan elders. De noodige informaties over de keuring te veldie had het bestuur reeds bfi het hoofdbestuur ingewonnen, het bleek, dat reeds bfi enkele andere afdeelingen reeds zulk een keuring bestond. Het hoofdbe stuur adviseerde echter voor Texel samenr werking te zoeken met de H. M. v. L. De heer M. W. de Graaf was ook van meening, dat hiervoor samenwerking met de H. M. v. Landbouw noodig was; spr. herinnerde aan de keuring in de mobili- satiedagen. De landbouwers bleven toen tenslotte met hun gekeurde granen zit ten, omdat er een teveel daarvan was en de ongekeurde granen bijna eenzelfden prijs deden. De voorz. was het niet -met het hoofd bestuur en met dien heer De Graaf eens. Spr. had voor deze vergadering eens ge ïnformeerd bfi dien plaatselfiken vertegen woordiger van het verkoopsbureau vatn den L. T. B., die hem te kennen had ge geven, dat de Handelsraad zeer zeker gaarne bereid was de gekeurde granen van die Texeiische bouw'boeren te verhan delen. De heer De Graaf wees er eohter op, dat Texel wat de kwaliteit van het graan be treft, dit jaar ins bijzondere omstandighe den verkeert; in normale jaren is het ver schil in kwaliteit met de voortbrengselen uit andere streken lang zoo groot niet. Verder lichtte de heer De Graaf, op verzoek van den voorz., de aanwezigen in over de koeten, die aan keuring zijn verbonden; er moet nJ. een keuringscom missie worden samengesteld, een contro leur aangesteld, terwfil ook 't looden der zakken kosten medebrengt. De besprekin gen over deze keuring hadden tenslotte tot resultaat, dat vfif bouwboeren met groote 'bedrijven zich in beginsel voor deze keuring verklaarden. Het bestuur zal ver der de zaak uitwerken. Daarna kwam aan de orde punt 2: „Het uitzenden van boerenzoons naar den Haarlemmer-meerpolder", door het bestuur was hierover al eenige correspondentie gevoerd. De secretaris deed over deze cor respondentie eenfee mededeeHngen. Uit de bespreking, che zich over dit punt ontspon, bleek wel, dat het voor boe renzoons voorloopig nog niet raadzaam was daar heen te gaan. Ze zouden eerst als arbeiders werkzaam moeten zfin en later evenwel als onderbaas aangesteld kunnen worden. Meer kans biedt de Wie- ringeniieer voor landarbeiders, die ge huwd zfin, en hun vak uitstekend ver staan. De regeering is nJ. voornemens daar 500 arbeiderswoningen te bouwen, die zulten worden uitgegeven op dezelfde wfize a's dit geschiedt bfi de Landarbei- derawet; de arbeider wordt dan tenslotte eigenaar. Bizonder zal daarbij ook worden gelet op de prestatie van de echtgenoot© van den arbeider, omdat im den1 beginne de schuur en het huis zullen worden in gericht voor het houden van 4 of 5 kost gangers. De agenda bevatte nu nog alleen het punt: Mededeelingen. De voorz. deelde dan ook mede, da op 2 December a.s. voor de afd'. Texel van de Holl. Mfi. v. Landbouw en van den L. T. B. de Kalliffton zal worden gegeven. Bfi de rondvraag waarschuwde do heer G. P. Witte er de Texelsche boeren nog eens bizonder voor, om de eerste 25 jaar zich niet in den Wiermgermeerpolder te gaan vestigen. Spr. had van zeer nabij zulk een nieuw ingepolderde polder mede gemaakt, van den nieuwen grond is niets te maken en de boeren hebben zich allen stroppen gekocht. De secretaris wees er echter op, dat bfi doezen polder geen stroppen zijn te halen, daar niemand eigenaar wordt; de regee ring zal1 den grond uitgeven in pacht of( erfpacht. 'De heer C. Maas bracht als penningm. van het Slachtveefonds verslag uit over het afgeloopen 'boekjaar. Het bleek, dat het fonds uitstekend werkt. En er was een batig saldo over het afgeloopen jaar van 215.50. Het reservefonds steeg daardoor tot 1600.90, De heer Vendel 'bracht nog in bespre king. het feit, dat hier weder schapen door honden waren verscheurd. Spr. zou de be lasting op het houden van honden zoo hoog willen opdrijven, dat niemand bfina meer een hond kon' houden. De heer De Graaf wees er op, dat hfi deze zaak in den Raad al meermalen had besproken; het gaat daarmede echter niet zoo gemakke lijk als de heer Vendel meent; Provinciale Staten keuren zulk een regeling riet goed. De voorz. stelde vervolgens aan de ver gadering voor om aan den Directeur van de Lagere Landbouwschool, den heer KMmp, te verzoeken voor Üe leden van de L. T. B. eens een ontwikkelingsavond e organlseeren. Dit voorstel vond instem ming. De heer De Graaf stelde voor om den heer Klimp te verzoeken dan te spre ken- over JLandbouwonderwfis", dit kan onder de katholieke boeren van veel nut zfin; wel is het aantal' katholieke boeren zoon®, dat de Landbouwschool bezoekt, zeer groot, zei spr., zoo zelfs, dat er bfina een geheele klas door wordt gevormd1, het kan echter nog belangrijk stfigen. Nadat was besloten over dnt onderwerp met den heer KMmp in bespreking te tre den, werd de vergadering gesloten. FILMAVOND QUAKER OATS OOMPANY. Woensdagavond werd in Hótel Texel, uitgaande van de Quaker Oats Comp., de fabrikante van Ful. o. Pep. pluimveevoe ders, een lezing gehouden over Pluimvee voeder. Na afloop der lezing werden eenige films vertoond, betrekking hebbende op Pluimvee. Eerst werd gegeven een film, die was opgenomen op het pluimvee- proefstation van The Quaker Oats Cy. te Libertyville (111.). Deze film geeft een volledig overzicht van de voeding der kippen vanaf de eerste dag dat de kuikens uit het ei komen, terwfil tevens tusschen een tweetal pluimveevoeders een vergelij kend beeld werd gegeven. Vervolgens werd een film gegeven, die voor de Qua. Oats Cy. werd vervaardigd op het Wereld Pluimveecongres, dat te Londen gehouden werd, vooral werd een duidelijk beeld gegeven van de stand der Holl. regeering. Verder werden verschil lende benoodigdheden voor het plulmvee- bedrfif gegeven en de mooiste exemplaren Pluimvee op het doek gebracht. Een volgende film bracht ons op een der reusachtige fabrieken van de Quaker Oats. Hoewel deze film niet geheel en al op pluimvee betrekking heeft, is ze buiten gewoon interessant. Pluimveeteelt wordt slechts even hierin bekeken. Met de grootste belangstelling werden de lezing en de films door de aanwezigen gevolgd. Den Hoorn. FANFAREOORPS D. E. K. Programma der Uitvoering van 't Fan farecorps D.E. K. (Directeur de heer P. B. Ritecó), op Vrijdag 28 en Zaterdag 29 November a.s., in „Loodsmanswelvaren" te Den Hoorn, Texel. 1. 1'Audaeieux, Marsch Beaufer. 2. La Bruyère, Ouverture, M.J.H.Kessels. 3. Hiver, Wals 4. Marsch Populair. Joh. Wierts. 5. Mosaique, Sur 1'Opera Martha, Flotow 6. Bouquet de Melodie J.Renard. GEVRAAGD. Op Texel Den Burg gevraagd, voor dag en nacht in gezin van van 3 persoonen. Loon f30.-' per maand, wasch inbe grepen. Duitsche niet uitgesloten. Adres: S. PAIS, Post-Directeur Texel'Den Burg. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. EEN VAR KENSMELTER IJ VOOR 8ELEOTIEPROKVEN. In een dezer dagen te Amsterdam ge houden vergadering van afgevaardigden van de HolL Mfi. van Landbouw, L. T. B., U. L. G., de slagersvereenighigen „Am sterdam", „D. E. L." en „St Petrus", de Commissie van advies voor Selectictnee- terfien in Nederland, de Varkensstamboo- ken in Noord-holiand, Utrecht en- Zuid- hotland, Hollands Noordenkwartier, het Rfikslandbouwproefstation en do Proef- zuivelboerderij te Hoorn, den- Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken in N.-H. en die Rfiksveeteeltoonsulenten in N.-H., U. en Z.-H. is besloten voor de provinciën Noord-hodiland, Utrecht en Zuid-holland een varkensmestorfi voor selectieproeven op te richten. Het doel is varkensstamanen op te spo ren, die bfi het kleinste voedergebruik het beste groeien en bfi slachting het beste product zooveel mogelijk vleesch leveren. Voor het fokken kan dan vooral uit de beste stammen fotomateriaal worden ge zocht, waardoor een algemeen© verbete ring kan worden verkregen. Dit is voor de varkensfokkers en mesters van het grootste belang, omdat daardoor een gun stige verhouding tusschen voedergebruik en groei zal worden bereikt Bfi het groote verschil tusschen vet- en vleeoch- prfizen zal een iets vleeziger varken in het algemeen beter betaald worden. Ook voor de slagers en grossiers is het van veel' belang dat zooveel mogelijk die var kens wordien gemest, welke het meest aan de eischen van de consumenten voldoen. Wfi twijfelen niett of de 'belanghebben den zulen gaarne de noodige geldmidde len bfi elkander brengen, opdat dezen belangrijken stap ter verbetering van onze varkenshouderij kan worden gezet

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 16