E NIEMEÜER'S De ontvoerde Sinterklaas. FRIESCHE HEERENBAAI Tweede Blad. GEEF HE ►T.NICOLAA5 IT GESCHENK EEN LUXE DOOS VAN DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 Gemeenteraad van Den Helder. Vergadering van den Raad dezer ge meente, op Dinsdag 25 November, dei avonds 8 uur. Aanwezig alle raadsleden. De notulen van 21 October worden vast gesteld, waarna aan de orde komen de Oosnpllmontatlo van de beeren Komman en de Zwart. ingekomen stukken. Naar aanleiding van het Kon. Besluit waarbij het besluit van Ged. Staten op de verordening van het Grondbedrijfzoo als die door den Raad was vastgesteld met de bepaling, dat de Raad de waarde van den grond bepaalt) niet goed te keuren, wordt vernietigd, complimenteert de heer van G e s s e 1 den gemeente-secretaris en wet houder de Zwart met het door hen be haalde succes. Door applaus vereenigt zloh de Raad met deze woorden. Adres om bestrating van de Bassingracht Door T. Stokhof en een aantal andere bewoners van de Bassingracht, voorheen Onrust, voorbij de kazerne onderzee- dienst, is aan den Raad verzocht vebete- ringen aan te brengen aan den zeer druk ken verkeersweg op dit gedeelte. Het drukke verkeer aldaar, aldus adressanten, is van dien aard, dat men op de voetstraat niet meer veilig is, wijl het geregeld ge beurt, dat auto's en andere voertuigen el kander passeerende of stilstaande, van het gedeelte dat voor voetgangers bestemd is, Adressanten vermeenen, dat een ver- gebruik, ja zelfs misbruik maken, hoogde voetstraat aen het hier bedoelde gedeelte der Basingracht en in d6 daarop uitkomende zijstraat, eenigszins tegemoet zal komen aan de gevaren, waaraan zij dagelijks bloot staan. De directeur van. Gemeentewerken zegt, dat een en ander niet aan zijn aandacht ontgaan is. Terhandneming van eene ver betering zou de directeur willen- uitstellen tot na de vernieuwing der Willemsbrug, omdat daaruit, evenals bij de Basculebrug over het spoorwegbassin, weder een wij ziging van het lengteprófieü der Bassin gracht zal volgen. Het ligt in de bedoeling de rüstraat dan' zooveel mogelijk te ver broeden door versmalling van dien berm langs het Heldersch Kanaal. De directéur wijst er dn zijn sohrjjven voorts op, dat verscheidene van de oude huizen zóó laag staan, dat de voordeur- dorpels onder dien bovenkant van het trot toir zullen komen. Verscheidene van de onderteekenaars van het verzoekschrift hebben, aldus die directeur, vermoedelijk de consequenties van hun verzoek niet overdacht. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Van L o o, welke bezwaren er zijn om thans reeds tot aanleg van een verhoogd voetpad over te gaan. Er komt immers toch een hulpbrug. De Voorzitter: De zaak is minder eenvoudig dan men denkt. Als wil thans oen trottoir aanleggen, wordt de rijstraat te smal. v r nog eendg gepraat wordt conform et vuorstel van B. en W., het adres ter afdoening in handen gesteld van B. en onder mededeelinc, dat het in de be- ooe i g ligt na vernieuwing van de Wil- sbaig maatregelen tot verbetering te effen. Aanschaffing garnalenzeef viscbafsiag. Voorstel aanschaffing van een garnalen- zeef ten behoeve van den vischafslag en in verband daarmede tot wijziging van de verordening. Held. Crt. 20 Nov. Aangenomen. De heer Schoelfe- lenberger vindt het een eigenaardige wijze van doen den Raad te laten beslissen over iets wat er al is. Want de zeef ia er al. Aanleg muntgasleidlngen. Voorstel met betrekking tot het aanleg gen van muntgasleidlngen. Held. Crt. 22 Nov. De heer E ij ld era wijst op een oa- juiste redactie van deze bepalingen, waar door de nieuwe voorwaarden voor munt gasleidlngen worden opgelegd' aan de iuimd van een verordening, waarvan thans intrekking wordt voorgesteld. (Hilariteit). Wethouder De Zwart zet uiteen, dat tengevolge van de wijziging in de oor spronkelijke bijlage deze fout is blijven staan. Zij zal evenwel hersteld worden. Rente-garantie Zeebad Huisduinen. Voorstel tot het verleenen van een ren te-garantie aan de N. V. „Zeebad Huis duinen". Held. Crt. 20 Nov. Bij acclamatie aangenomen. Voorstel met betrekking tot het verhu ren van het sportterrein aan den Bolweg aan de H.F.C. „Helder". Held. Ort. 22 Nov. De heer Van Geaeel zou gaarne zien, dat voor de omschrijving van de werkzaamheden van den terreinkneoht dezelfde redactie gebruikt werdi als bij het straks te behandelen voorstel betreffende de arbeidsovereenkomst met W. Kaan. Dan krilgen we meer eenheid in de om schrijving der werkzaamheden. De heer De Zwart zet uiteen, dat de bedoeling is beider werkzaamheden on veranderd te laten. Er is overigens geen bezwaar de omschrijving te wijzigen. Aangenomen. Verpachting tolgelden de KooU. Voorstel inzake onderhandsche ver pachting van tolgelden der pontonbrug bij de Kooij; Held. Crt. 25 Nov. Terrein lichamelijke oefening Ruyghweg. Voorstel om met W. Kaan een1 arbeids overeenkomst te sluiten ten aanzien van het houden vain toezicht op het terrein voor lichamelijke oefening. Held. Crt. 20 Nov. Speeltuin Tuindorp. Stichting gebouwtje. Voorstel tot het stichten van een ge bouwtje op het terrein van de Speeltuin- vereeniiging „Tuindorp". Held. Crt. 20 Nov. Deze drie voorstellen worden zonder discussie of stemming aangenomen. Vaststelling heffingspercentage op de Gom. fond9enbelastlng. Voorstel tot vaststelling van verorde ningen inzake de heffing van opcenten op de gemeentefotndsbelasting. Held. Crt. 22 Nov. De heer Van Dam heeft zich in de vergadering van de Commissie tenslotte OVERAL VERKRIJGBAAR schoorvoetend vereendgd met het voorstel om het opcentenpercentage vast te stellen op 66, op de ovmaceging, dat dit door den Minister verlangd weid. Thans blijkt even wel, dat aan de gemeente Amsterdam ver gund is dit percentage in Med vast te stel len, en nu vraagt spr. of wij niet kunnen wachten tot de begrooting is vastgesteld? Als wij hierover thans beslissen, leggen wij ons daarmede tevens aan de begroo ting vast. Spr. stelt dientengevolge voor de beslissing te verdagen. De Voorzitter meent, dat aan de vaststelling van de verordening tevens vastzit de bepaling van het heffingsper centage. De heer Van Dam wil dit laatste er uitlichten en het cijfer openlaten. De heer Van Gessel vindt het ook logisch ais de Raad zich thans niet vast legt aan de gegevens in het Voorwoord, 't Gaat er alleen om te voldoen aan de be- palin**en ten opzichte van de kon. goed keuring der verordening, en we kunnen de moeilijkheid ondervangen door in plaaitis van 56 te benalen, dat het heffin^s- percentage „hoogstens 60" (om een voor beeld te noemen) zal zijn. Spr. heeft hier omtrent een lezing bijgewoond van dr. Wibaut, waarin deze kwestie ter sprake werd gebracht, die dazen weg aangaf. Ook spr. maakt bezwaar zich thans reeds vast te leggen aan het cijfer 56. De heer E ij l d e r s In het Voorwoord, dat B. en W. thans aan den Raad hebben verzonden, vinden we al een praeludium voor de begrooting. We beginnen mi met het einde: we plaatsen al dadelijk den sluitsteen. Er wórdt nu gezegd, dat deze vaststelling vóór 1 Januari moet geschie den, doch dit is onjuist. De Raad is niet verplicht de verordening inzake het hef fen van opcenten op de gemeentefonds- belasting zoo tijdig vast te stellen, dat deze zaak nog voor 1 Januari 1931 'haar beslag kan krijgen. De wet laat te dezen opzichte de gemeente vrij en bepaalt in art. 89, 4e lid, niet anders dan dat plaat selijke verordeningen tot het heffen van opcenten op de gemeentefondsbelasting en betreffende de classificatie voor de ge meentefondsbelasting vóór den in' het eer ste lid van dat artikel genoemden datum (d. i. vóór 1 Mei 1931) kunnen worden vast gesteld en goedgekeurd. De wethouder van Financiën of het College van B. en W. wensclit blijkbaar te voldoen aan het verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw i. De familie van Opheusden, die op het seniUierachtige oude buiten „de Berken" in de buurt van Bloemendaal woonde, had sinds jaren de gewoonte om heel veel werk te maken van den St. Nioolaasavond. Die traditie wa9 ontstaan in den tijd dat de vele kinderen van het huis nog klein waren en niets was dn staat geweest aan het ln-eere^houden ervan afbreuk te doen, ook niet, nu de jongste dochter al een bloeiende, donikeroogige beauty van twin tig was en het jeugdige element voor de Sinterklaasviering niet meer uit kinderen, maar uit kleinkinderen van den waardigen „kasteelheer" en diens vriendelijke, grijze echtgenoot© bestond. Ook de ouderen vierden het feest nog altijd met de groot ste opgewektheid mee en de St. Nicolaas- avond op „de Berken" was een attractie gewerden voor de vele vrienden en vrien dinnen van de jongere leden der familie van üpheosden, zoodat het groote huis op den vijfden December altijd vol jonge logc's en bezoekers was; jolige studenten en vlotte, drukke sportgirls. --ora, do jongste dochter dies huizes, verheugde zich in de oprechte bewonde ring van- eenigen der jeugdige gasten. De meest demonstratieve en vasthoudende dezer aanbidders was Philip van Drum- melen, oen Delftsohe student en vriend van haar broer Albert, (Nora en Albert waren de eenige nog ongetrouwde kinde ren van den heer en mevrouw van Op heusden) die eveneens aan de Technische Hoogeschool studeerde, en de andere lo- gé's en de huisgenooten konden zich niet ontveinzen dat de knappe Nora zich de stille en openlijke hulde van den aan staanden ingenieur, gaarne liet welge vallen. iso.a's \ader en moeder, haar broers en Door hot wegvallen van do opschrif ten en enkele interlljnen is de in- het no. van 22 Nov. opgenomen raadsbillage be treffend© dit voorstel niet van die betref fende den aanleg van muntgasleidlngen gescholden. bij missive van 5 December 1929, in welke missive onder punt 8 het volgende te le zen staat: „3. Voor een geregelden gang van zaken is van veel belang bovendien, dat zóó tij dig de besluiten bedoeld in de artikelen 14 en 22 van de wet van 15 Juni 1929 (Staatsblad no. 388) (classificatie voor de gemeentefondsbelasting en opcenten op de hoofdsom der genieentefondsbelasting) worden genomen, dat goedkeuring voor 1 Januari 1931 mogelijk is, hetgeen, gelet I op art. 89, vierde lid van die wet, moge- lijk is. Wettelijk moet voor 1 Mei 1931 en niet voor 1 Jan. 1981 de opcenten op de gemeentefondsbelaaüng worden vast gesteld en goedgekeurd. Voor 1 Jan. 1981 is niets anders dan een wensch van den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouiw. Spr. stelt dientengevolge voor de bijlage in te trekken. De heer Biersteker: In de Com missie van Bijstand voor de Financiën is gezegd, dat het regelmatiger is de zaak bil de begrooting te behandelen. Dr. Wi baut heeft inderdaad gezegd, dat de regee ring geen bezwaar maakte als men eerst in April het cijfer vaststelde en dit lijkt ook spr. beter. De Voorzitter: Het bezwaar ls alleen, dat wij de begrooting zoo laat van den drukker ontvangen. De heer De Zwart beantwoordt de verschillende sprekers. Het is inderdaad zooals de heer Eijlders zegt, in' de wet staat hieromtrent niets vermeld. Er is een rondschrijven van den Minister aan de gemeentebesturen om vóór 1 Jan. deze verordening in te zenden. Men beroept zich nu op Amsterdam, maar spr. zou zich niet gaarne voor alle mogelijke gevallen op Amsterdam beroe.pen, want wat aan Amsterdam veroorlooft wordt, wordt dat niet altijd aan kleinere plaatsen. In Am- I sterdam heeft men nog wel suppl. 'begroo tingen ingediend in Aug. en Sept, terwijl 1 wij een wü-zagingsbegrooting over 1929, 'die in Juli 1930 werd ingediend, van Ged. Staten terugontvangen. En niet Amster dam geeft ons de wetten en verordenin gen, maar Den Haag. Als wethouder van Financiën zou spr.. gaarne met den heer Van Gessel mee willen gaan, ja, hij zou zelfs nog verder willen gaan en den hoof- delijken omslag eerst na de vaststelling der begrooting vast te stellen. Men spreekt nu van het „sluitstuk" der begrooting. Als dat zoo was, zou de Raad na de vaststelling vam het percentage, geen enkel bedrag meer mogen voteeren, daar er dan geen dekking voor zou zijn. Wie Inderdaad op dit standpunt staat zou dan de middelen moeten aanwijzen voor deze betalingen. Het pleidooi van de hee- ren komt hierop neer: wij willen dit per centage als sluitstuk voor de begrooting houden in de hoop, dat wellicht die 66 pro centen wat lager zullen worden. Geroep: Ja, of hooger! De heer De Zwart acht het gevaar lijk, dat men thans de geesten wakker maak; als men zegt, dat hierdoor de weg wordt afgesneden om nog veranderingen aan te brengen in de begrooting. Er is evenwel een ander, belangrijker motdef, dat B. en W. noopten tot dil vooi> steh Reeds ettelijke jaren achtereen krij gen de ingezetenen de belastingbiljetten zeer laat in het jaar uitgereikt, en dat is voor hen zeer onaangenaam. Nu stuurt men het er weer op aan. Wordt het cijfer thans vastgesteld, dan kunnen de biljetten in Mei worden uitgereikt, en op deze gronden geeft spr. in overweging het voorstel van B. en W. aan te nemen, en aan het verzoek van den Minister te dol- doen. De heer Van Dam: Het ia altijd mo gelijk van een vraagstuk een moeilijke kwestie te maken. Spr. heeft niet gespro ken over een meer of minder hoog per centage. In de Commissie-vergadering heeft h;j alleen de kwestie behandeld van de afschaffing der kermis en gezegd, dat, als men thans niet de zilveren koorden, waarmede de kermis aan de begrooting vastzit, zou doorsnijden, het voor spr. de vraag is of daarvoor wel ooit gelegenheid zal komen. En, als we thans op de kwestie van het heffimgsperoentage ingaan, kun nen we daarover niet beslissen. De wet houder maakt nu den band die ons bindt nog knellenden Wij moeten nu al aan het einde der begrooting dekking vinden voor allerlei in den loop van het jaar gevoteerde uitgaven. Wat de kwestie-Amsterdam betreft: daar heeft men aan den Minister gevraagd of er bezwaar tegen was het cijfer eerst in April vast te stellen en dit is toege staan. Wij kunnen het toch ook vragen? Dan kunnen we, zoo noödiig, nog dit jaar een vergadering beleggen hierover. Dat de belastingbiljetten zoo spoedig mogelijk worden uitgereikt, acht ook spr. belangrijk. Maar men heeft er tot nu toe steeds de late uitzending der biljetten voor over gehad om het percentage zoo laag mogelijk te houden. Als de begrooting vlot bü den drukker was afgewerkt, had den we wellicht dit inconvenAent niet gehad. Na een opmerking van den heer Van Ge88©1, die terugkomt op wat hij dn eerste instantie heeft gezegd, antwoordt de heer De Zwart, dat dé interpretatie als zou het aantal opcenten mogen worden opengelaten, verkeerd1 is. De Raad moet een cijfer vaststellen. De heer Biersteker vindt ditmaal de argumentatie van den wethouder van Financiën', die meestal nogal sterk is, zeer zwak. H;j heeft trouwens ook geen ant woord gegeven op de vraag: hunoen wij wachten met de vaststelling? Spr. wenscht eerst de begrooting vast te stellen en daar na het percentage te bepalen. Ais de rede- neering van den wethouder zou opgaan, ware de vaststelling der begrooting over bodig, want dan zijn wij reeds aan handen en voeten gebonden. Over kleine verschil letjes van eenige honderden guldens wil spr. het niet hebben, hoofdzaak is, dat door de vaststelling van het percentage, nu reeds, de begrooting in groote lijnen wordt vastgelegd. Het zou wijs beleid zijn zusters aanvaardden dit feit met gema tigde onverschilligheid ze wisten wel dat zusje Nora geen vreemdelinge was in het land van de flirt en beschouwden Philip als een der velen die hun scheen blauw gestooten hadden of alsnog zouden stooten aan het ongevoelige en speelsche hart van de aantrekkelijke Noortje. Ze kénden zusjelief en profeteerden dat het „toch wel weer op niets zou uitdraaien". Maar er waren onder de gasten twee anderen, die Nora eveneens een uitermate goed hart toedroegen en de avances van den man uit Delft met leede oogen aan zagen. Het waren twee candidaten ln de rechten uit Leiden, Theodore, kortweg ge naamd Teddy, Marsman en Hugo van Laren, die met volslagen en ongemoti veerde miskenning v. de bekoorlijkheden der vier Haarlemsche meisjes, die op „de Berken" St. Nicolaas meevierden, hun ziel en zaligheid hadden verpand aan de van spirit en levenslust tintelende dochter des huizes en alle jalouzie latende varen in het gemeenschappelijk besef van hun gebrek aan „kans", vonden zij elkaar in een even gemeenschappelijken afkeer van den fortuinlijken Delftenaar. Een trieste vijfde-Decemberdag ver grauwde tot avond en de beiden vrienden hadden zich in de studeerkamer van Al bert, die zichzelf bii de rest van de gasten bevond, teruggetrokken, om elkaar weder- zijdsch hun nood te klagen en troost te zoeken in het in rook doen opgaan van een doosje goede Kyriazi's. „Wat een zeldzaam vervelende kerel is hij toch", zei Hugo, „en wat een naam", voegde hij er schamper aan toe: „Philip van Drummelen!" Teddy knikte peinzend. „Ik begrijp niet wat ze voor geestigs aan dien vent vinden", zei hij langzaam. En niet alleen Nora, die andere meisjes schijnen ook allemaal half-verliefd op hem te zijn. De oude heer is ook al „épris" van hem, maar dat is natuurlijk alleen omdat hij altijd met gehuichelde belangstelling! maar aiens eindelooze verhalen luistert en een gezicht zet alsof hij al die opsnij derij over zijn avonturen als kapitein bij de schutterij gelooft". De deur ging open en Nora kwam bin nen. „Is Philip al terug?" vroeg ze. „HU is niet hier", antwoordde Teddy, „zal ik hem voor je zoeken?" „O neen, dat hoeft niet", antwoordde ze. Dan is hU zeker nog niet terug uit Haar lem. HU is er heen om nog wat klein speelgoed te koopen. Ik mocht het eigen lijk niet vertellen, maar hU zal dezen keer voor Sinterklaas spelen. Geloof jullie ook niet dat hU er geknipt voor is?" „Hm!" bromde Hugo van Laren. „Beteekent dat neen of ja?" vroeg het meisje. „Ik geloof wel, dat het hem goed zal afgaan", verklaarde Hugo zonder eenig enthousiasme. „Je vindt natuurlijk dat jij het beter zou kunnen?" merkte Nora plagend op. .Zonder twijfel, als ik het probeerde, maar ik houd er niet van om mij aan te stellen". „Daarop zou ik je wel van repliek kun nen dienen", was het rappe antwroord, „maar het is St. Nicolaasavond en ik ken je al zoo lang, daarom wil ik geen ruzie met je maken, maar je bent vandaag be paald in een slecht humeur!" ,Maar ik dacht dat je vader altUd zelf voor Sinterklaas speelde?" mengde Teddy zich in het gesprek. „Ja, dat heeft hU ook altijd gedaan, maar het gaat niet zoo goed meer af, nu h(j ouder wordt en nu heeft hij net zoo lang gezeurd tot Philip het doet. Ik ge loof dat het hem best toevertrouwd is, want hij verstaat altijd uitstekend de kunst, om de menschen aan het lachen te maken. „Van Drummelen! Van Drummeien 1 Van Drummelen!" riep Hugo nijdig. „Ik ben alleen al ziek van den naam van dien vent! Zeg Teddy!" vervolgde hU na een o ogenblik, „doe je mee aan een mop? Ik heb een reuzen idee!" „Het hangt ervan af wat voor mop het is," antwoordde Teddy Marsman gemelijk. „Wat zou je ervan zeggen als wij den heiligen Nioolaas vanavond eens ont voerden?" „Ontvoeren....?" „Dat is zoo gemakkelijk als wat. Ze zit ten natuurlijk allemaal in den salon in spanning te wachten en hooren niets van wat er in de hall gebeurt. Iedereen, tot de dienstmeisjes toe, is binnen. We zullen het licht in de hall- uitdraaien en er een nachtlicht neerzetten en als die vlerk in zijn mooie pakje de trap afkomt, springen we op hem toe en trekken hem den tuin in. Er is een oude schuur aan het eind van het grasveld en daar zullen we hem op sluiten; dat is een keurige gelegenheidI" „En wat verder?" vroeg Teddy, nu vol belangstelling. „Wel, dan trekken we hem zUn tabbaard uit en nemen hem zUn baard en muts af en die spullen doe ik dan aan. Dan ga ik naar huis terug en speel zelf voor Sinter klaas. Mijn stem kan ik wel veranderen; dat zou die vent ook doen. Ik lach me slap als ze het er allemaal over eens zijn dat Van Drummelen toch zoo eenig gespeeld heeft". „En dan doe jU den baard en de muts af en laat zien wie je bent?" „Precies! Dan zullen ze meteen eens zien dat ik zooiets ook wel kan." „Het lijkt me toch wel een beetje ge-i waagd", vond Teddy voorzichtig. „En als 'hU ons herkent?" „O, daar weet ik wel wat op. We zullen I ons onkenbaar maken. Als het donker is in de hall, ziet hU vast niet wie we zUn. Wat aal die arme Philip pus in de be-l nauwdheid zitteni In de liefde en den oor log is alles gepermitteerd!" „Top! Dat zullen we hebben. Maar. „Kom mee", drong Hugo aan, terwUl hU zUn vriend bU den arm trok. „Dan zullen we eerst eens bU elkaar zoeken wat we noodig hebben. Er hangen een paar oude pistolen op het wapenrek in de hall, ik denk uit den achutterstUd van den ouden heer. We zullen dat ventje wel mores leerenTeddy!" En samen verlieten de vrienden Albert'» studeerkamer. De boosdoeners hadden het electrische licht uitgedraaid en een klein waxinepitje verlichtte flauwtjes de haJL Van achter een deur klonken de tonen van een piano waarop „Zie de maan schijnt door de boo- men" werd gespeeld en gegons van stem men en gelach. Overal elders in huis was het doodstil. Aan den voet van de trap hurkten twee gedaanten, de petten diep over de oogen getrokken, het onderste gedeelte van het gezicht bedekt met een zakdoek. De eene had een langen wollen doek in de hand en de andere hield een oud-model pistool gereed. Zoo bleven ze een poos onheweegliik zitten, totdat ze gekraak boven aan de trap hoorden. Een gestalte met een witten baard en in een rooden, met goud geborduurden mantel, een hooge muts op en een kromstaf in de hand begon de treden af te dalen. Toen hii beneden was, sprongen de twee ge hurkte figuren op hem toe. „Handen omhoog!" klonk het bevel. Een verbaasde kreet werd gesmoord door den wollen doek, die haastig over den mond van het slachtoffer was gelegd. (Wordt vervolgd}

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5