JONGE KIPPEN, Gemeenteraad van Wieringen Hoe denkt U over HERMAN NYPELS Wat meer naar de Marinekapel luiste ren, dat Is zeer leerzaam, heeren! No. 5 was de Farafcaisie „La Reine des Prés" van A. Bernier. In den 4/4-inzet was het hout te scherp en onzuiver, de tenor saxofoon heeft een goeden toon, maar is wat te hard, een saxofoon moet het geluid van een violoncello nabootsen. De piston en Ee-clarinet waren onzuiver. Deze spelers moeten naar elkander luis teren De oadenza van het klarinetsolo was heel mooi. Niet bang wezen! ge blaast veel te goéd om bang te zijn!' 'Het 4/4 moderato tempo was te vlug, te onregelmatig, niet ernstig behandeld, ruw; soms was het geen muziek meer. 2/4 allegro: alles slordig: Es-clarinet te scherp, hij kan wel noten maken, maar is soms onbeschaafd, wat af te loeren is. Dit nummer werd niet ge speeld zooals 't moet zijn. Het oude, maar mooie „Luisa de Mont- foort" van M. Bergson voor darinet-solo, was een lust om naar te luisteren; hier en daar constateerden we een: vlekje. De no ten drie gestreept C-D-Es waren even aan den lagen kant:» knijpen! De begeleiding van Mejuffrouw Dol was beschaafd en mooi, hier en daar wel eens ongelijk, maar over het geheel muzikaal, en het is geen gemakkelijke partij In as. Deze clarinettist heeft een zeer mooie toon, glashelder, een goede techniek en blaast besdhaafd, muzikaal is dit een mooi werk geweest. Een bloemstuk je voor Mej. Dol ware niet misplaatst geweest, dat hoort er nu eenmaal zoo bij, nietwaar? Deze solist had zeer veel succes, en ver diend ook! Nu nog wat les nemen bij een goed vak musicus en dan is dat wel gauw in orde. Alle leden raad iflc aan eens een jaar lang les te nemen bij een goed musicus, dat kan een directeur niet allemaal alleen doen (dan zou hij een duivelskunstenaar moeten zijn) en ge zult eens zien hoe een goede kapel de „Oranje Harmoniekapel" zou worden. De pauze tussdhen Nos. 6 en 7 was een marteling van een half uur. Daarna kre gen we duetten voot tenor en bariton, door de heeren G. Schilder, tenor, en Th. Ramler, bariton. Deze zangers passen niet bij elkaar, de tenor heeft een licht, lyrisch geluid, zingt zuiver en met gevoel, maar is veel te licht tegenover dezen bariton, die een geluid' van het zuiverste water heeft. Hiji zingt rustig, met gevoel en mu zikaliteit, daarbij de heer Leewens als be geleider, dat zegt genoegl Als je het ju weeltje „Ave Verum" van Mozart hebt gehooid, dan is een ander componist daar niets bij. Dit „Ave Verum" van Schuur man bekoorde me lang niet. „Adeste" van J. P. J. Wierts was een aardig, lief num mertje, maar de bariton was te zwaar, zoo ook bij „Morgenhymne" van L. Adr. van Tetterode en het „Looze Molenarinnetje" van Bart Verhallen, 'n zeer guitige com positie, maar ik hoor het liever van W. Huftsohenrulter. Dit laatste duet klonk het beste. Veel applaus en een bisnummertje, natuurlijk. Na de pauze kregen we allereerst de Lustspiel-ouverture van Kéler Béla. Inzet was even te vlug van tempo, p's werden niet in acht genomen-, bij het hout zwe ving, alt-saxofoon- was goed van toon. Bij het orgelpunt zweving, bij het allegro 2/4 het napikken te scherp. Het baswerk was nu goed, de alt-saxofoon was hier goed, maar de piston wat te laag. De trombone heeft een mooie toon, de kleine trom gaf een goed roffeltje, de Es-clarinet was wat scherp. Er moeten, wat meer clarinetten zijn, 't klinkt alles te ijl, daarbij weglating van nootjes. Soms klinkt het zeer goed, en dan weer slordig en geen enkele nuance, dat zijn toch de kleuren. Het tempo was goed, maar alles te hard. No. 10 Souvenir „Du Grand Cèdre", Fantaisie van A. Adr. Pellegxin, werd het beste van alles gespeeld. 4/4 allegro flink, bas goed. Ld, het 4/4 andante waren trom bone en piston heel goed, maar soms wat stijf, de trombonist heeft een mooi geluid en blaast gemakkelijk. 2/4 allegro tus- schenzang was beschaafd, de triangel kon men niet verstaan, alles klonk weer te hard. Het 3/4 an<fante was heel lief, het 6/8 te zwaar van toon, sommige deelen weer beschaafd. De alt-saxofoon was goed van toon, het 4/4 unisono onzuiver. In het 2/4 allegro was de bariton te vroeg. Het slot werd onverschillig 'behandeld. Overi gens een goede uitvoering. No. 8 was het neusje van den zalm voor de zangers, nJ. JBreydel en de Ooninck" van C ar tol. Een historisch zangnummer, herinnering aan den 1000 sporenslag. Een zeer zwaar nummer, dat intusschen, heel goed gezongen werdi, behalve dat de stem men niet klopten. Sommige momenten waren beslist mooi, verder een beschaafde, muzikale begeleiding en veel applaus. Bravo! Als Finale een Zigeomermarsch, 'n echte lawaaischopper, wel ruw, maar flink ge speeld. De voorzitter dankte tenslotte Mejuf frouw Dol en de heeren Leewens, Schilder en Ramler voor hun medewerking en ein digde met gebed. G. J. H. v. <L B. DE TWEEDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. De tweede abonneanentsvoorstelling zal worden giegeven op Maandag 8 'December ba, des avonds te half negen. Wij krij gen hietr dan het gezelschap Jan Musch. Eigenlijk is eeni verdere aanbeveling overbodig, want Jan Musch, die zelf mee speelt, en dien wij hier kennen zoowel als acteur als ook als voordrachtkunstenaar, is een van onze eerste tooneelspelers, die ais 'karakterultbeeld'er zijn gelijke schier niet heeft. Hij komt hier nu met het nieuwe stuk, dat in de groote steden met zooveel succes vertoond is, het Ameri ka ansche blijspel „De baas in huls". Wij zullen binnenkort hieromtrent meerdere mededelingen doen; voor heden vermel den wij dat de medespelenden zijn Lena Kley, Marv Smithuysen, Musch' echtge noot©, RoSlne Numan, M. van dei; Lugt Meteert, Oarel Reiken, Hein Hanns, Fol- kert Kramer, Ubbo Groenier en H. Tie- medjer, allen eerste krachten, zoodat ook in dit opzicht een mooie voorstelling ons te wachten staat. Het stuk is Donderdag in den Amsterdaimschen stadsschouw burg gegaan. BART ELFRINK'S VARIÉTÉ IN CASINO. Men schrijft ons: Ter afwisseling wordt a.s. Zondag in .Casino" een keurig variété-programma opgevoerd met uitsluitend le klasse num mers. Bart Elfrink, de welbekende en go- vierde humorist, treedt er op in zijn prachtvol repertoire, waarbij vele „lach- schlagers". De Italiaansche accordeon- speler Sorosoto, met rechit „de wereld- meester der accordeon-viittuosen" ge noemd, zal zijn schutterend gespeelde nummers (operawerkon en populaire me- lodiën) ten gehoore brengen op zijn kost baar instrument, waarop 'hij een volledige orkestweergave geeft. Ongeveer 8 jaar ge leden trad deze kunstenaar ook in „Ca sino" op en bad toen een ongeëvenaard succes. Na zijn verblijf in Amerika treedt Sorosoto thans weer in Holland op. Ver der brengt 't programma een Jongleurs- nummer door een dame, die het toppunt van vlugheid demonstreert, balanceer act enz.Alles met elkaar een afwisselend pro gramma, dat voor lage entrée-prjjs, mor gen in Casino te genieten is. WITTE BIOSCOOP. Emil Jannings in „de Patriot". Vrijdag a.s., St. Nicol aasavond dus, gaat in de „Witte Bioscoop" voor de eer ste maal de beroemde film „De Patriot" met Emil Jannings in de hoofdrol On getwijfeld een gebeurtenis en wij twijfe len er niet aan of velen zullen deze film gaan zien. „Het Volk" van 18 April schreef over deze vertooning,: Er treden twee artlsten van een bizonder gaaf en diep gehalte in op: Emil Jannings en Lewis Stone, die een ongelooflijke hoogte van samenspel' bereiken. Jannings speelt den als een walgelijken hy- sterycus voorgestelden' Czaar Paul van Rus land. Deze wordt voortdurend gekweld door een patholagascheni angst dat hij het slachtoffer van1 een moordaanslag zal word'en. Hij is een geesel voor zijn' vol'k en zijn dolzinnig gedrag verwekt verontwaardiging in de hoogste hof kringen. Het spel van Jannings is huiveringwekkend. Er gaat een brandende suggestieve kracht van hem uit. Letterlijk alle gevoelens van angst, vriendschap, wreedheid, kinderlijkheid weer spiegelen zich op zijn beweeglijk filonmasker. Het groote van zijn spel is, dat men mede lijden krijgt met dit walgelijke individu. Men moet een begenadigd' 'kunstenaar zijn om het menschelijke en beklagensw aadige van zoo'n stuitend individu naar voren te kunnen bren gen. Stellig niet minder goed' was Lewis Stone als Graaf PahlenL Eigenlijk was deze figuur veel moeilijker dan die van Jannings. Om het de groote massa duidelijk te maken dat deze sluwe intrigant tegen zijn menschelijke natuur in handelde, toen hij zijn vorst verried, dient men over een diep indringend psychologisch vermogen en een zeldzaam tooneelspelers- taient te beschikken. RECTIFICATIE. We hebben vermeld, dat die heer van Gessel mededeelde een lezing te hebben bijgewoond van Dr. Wibairt, waarin deze uiteenzette, dat de vaststelling van hef- fingspercentage niet- verplichtend was gesteld aan de gemeente Amsterdam. Bedoeld is hier een lezing, gehouden door 'burgemeester Meyer van Oude Niedorp voor raadsleden.Van andere zijde is de naam van Dr. Wibaut genoemd. JULIANADORP. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté Doop9bediening. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur de beer L. Brasser, van Den Helder Te koop Red Island en Bernevelders, ook een pertl] Petrijs Leghorns, tegen den leg, bij: P. BREGMAN, Julianadorp 24. van Vrijdagmiddag, 28 November, 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Secretaris: de heer O. F. van Duin. De Voorzitter opent met een woord van welkom, waarna de Secretaris de no tulen der vorige vergadering voorleest. Naar aanleiding hiervan zegt de heer Lub geen opmerking te hebben over den inhoud, maar wel over de volgorde. Het voorstel van M. Kooij inzake de vervoer kosten van de leerlingen en voor de school voor buitengewoon lager onder wijs te Den Helder kwam n.1. eerst in be handeling nadat het volgende punt was afgehandeld'. Zal worden veranderd. De heer P. Kooij vraagt nog nadere inlichtingen over het besluit waarbij als bepalingen bij het afstaan van de oude school voor tentoonstellingen e.d., zal worden opgenomen, dat geen bier mag worden geschonken. Deze worden door den Voorzitter ge geven. Ingekomen zijn de volgende stukken: van het Bestuur van „Volksonderwijs" een zijden Zelfbinder of wollen Chdle voor Uw a.s. Sinterklaas, een Pullover of Wintervest, gevoerde Handschoenen of Slob kousen, gekleurd Overhemd of Fantasie-Sokken. Wij hebben keus uit honderden artikelen. Goedkoop, mooi en sterk. ALS U GAAT WINKELEN, KOMT DAN OOK BIJ ONS. Kijken kost niets. Heerenmodemagazijnen DEN HELDER afd. Wieringen, een dankbetuiging voor het genomen besluit inzake vervoer van achterlijke kinderen naar Den Helder; van de A.N.W.B. een dankbetuiging wegeös de toetreding der gemeente als lid; van Mej. S. van der Meer bericht, dat zij de benoeming tot onderwijzeres te Oosterland niet aanvaardt wegens benoe ming elders; van Mej. C. Roskam en de heeren O. H. W. van Rossum du Chateel en J. Boon bericht van aanneming hunner benoe mingen, resp. tot onderwijzeres aan de school te Hippolytushoef en tot onder wijzer te Westerland en Oosterland; van den Administrateur der Zeegras exploitatie de maandstaat over October, afgeleverd zijn 2296 pak; van Ged. Staten expeditie van het Kon. Besluit tot goedkeuring der verordenin gen inzake personeele belasting (aantal opcenten, classificatie, afschaffing grond slag paarden); van Ged. Staten de gesloten gemeente rekening over 1928; van de Ver. van Zuiderzee-gemeenten het jaarverslag over 1929. Al deze stukken worden voor kennis- gevig aangenomen. Het Bestuur van de Afd. Wieringen van het Instituut voor Arbeiders-Ontwik keling verzoekt om een subsidie teneinde haar werk krachtig te kunnen voortzet ten. Wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. De heer T. Clay, hoofd der school te Westerland, verzoekt ontslag uit zijn be trekking wegens benoeming te Scherpen- zeel m.i.v. 1 Januari 1931. B. en W. stel len voor het ontslag eervol te verleenen, ingaande op den datum, door hen te be- bepalen. Wordt aangenomen. Van V. Koorn Jz. is een verzoek inge komen om een bestrating van het trottoir aan de Noordzijde van de Hofstraat *an te brengen, wegens de bespatting der ruiten door auto's en autobussen. Wordt behandeld bij punt 4. Stichting Katholieke School te Hippolytushoef. Ged. Staten van Noord-Holland hebben bij besluit van 29 October 1930, No. 126, beslist, naar aanleiding van door het Roomsch Katholiek Parochiaal Kerkbe stuur ingesteld beroep, dat medewerking behoort te worden verleend aan de voor genomen stichting van een Katholieke school te Hippolytushoef en de Raad dus ten onrechte deze medewerking heeft ge weigerd. B. en W. schrijven thans, dat zij nader hebben overwogen welke houding ten op zichte van deze kwestie thans dient te worden aangenomen. Indertijd hebben zij geadviseerd medewerking te verleenen, omdat er bij de huidige wetgeving wei nig of geen kans bestaat om het stand punt der gemeente te doen zegevieren. De Raad besloot echter om, zooals één der leden zich uitdrukte, nogmaals denzelf den lijdensweg te bewandelen, in de hoop dat de Regeering tot een juister inzicht zou komen. In overeenstemming met dat besluit stellen B. en W. daarom voor om van de genoemde beslissing van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon. Algemeen goedgevonden. Onttrekking der kommen van de dorpen Hippolytushoef en Den Oever aan de werking van het Provinciaal Wegenreglement B. en W. brengen in herinnering het besluit van 30 Juli 1929, waarbij zy ge machtigd werden den heer Joh. Boonstra te Haarlem op te dragen een voorloopig onderzoek in te stellen naar den omvang en de kosten van de noodzakelijke her ziening, die de ligger der wegen in deze gemeente moet ondergaan, teneinde te gelegener tijd met een meer definitief voorstel bij den Raad te komen. Een rapport houdende een schematisch overzicht van de te verrichten werkzaam heden, is inmiddels van den heer Boon stra ingekomen, doch alvorens door hem eene juiste kostenopgaaf kan worden ver strekt, is het wenschelijk, dat eene beslis sing wordt genomen omtrent eene vraag, die bij dat onderzoek naar voren is ge komen. Het is n.1. mogelijk de kosten der herziening belangrijk te verminderen, in dien de wegen, gelegen in de bebouwde kommen van de dorpen Hippolytushoef en Den Oever, niet in den ligger behoe ven te worden opgenomen en dus buiten den herzieningsarbeid zullen vallen. Ook uit anderen hoofde bestaat daartoe in den tegenwoordigen tijd wel aanleiding, ver mits de binnen deze dorpen gelegen wegen hun landelijk karakter door de steeds toenemende bebouwing grooten- deels hebben verloren en meer recht streeks onder het toezicht van het Ge meentebestuur staan dan de daarbuiten gelegen wegen. B. en W. vinden hierin aanleiding voor te stellen hun College te machtigen tot Ged. Staten dezer provincie het verzoek te richten, overeenkomstig het bepaalde in art. 1, sub 2o, van het Reglement op de Wegen in de provincie Noord-Holland, van de werking van dat reglement uit te zonderen de bebouwde kommen van de dorpen Hippolytushoef en Den Oever, met eene begrenzing als op de overgeleg de kaarten is aangegeven. Tevens stellen B. en W. voor hun machtiging te verlee nen in de kosten der herziening van den ligger een provinciaal subsidie aan te vragen. De heer Lub vraagt, wat de bedoeling hiervan is. Heeft de provincie dan geen zeggenschap meer over de wegen? De Voorzitter antwoordt, dat hij verbreeding e.d. van wegen, dit aan Ged. Staten moet worden gevraagd. Voor aan den ligger onttrokken wegen is dit niet meer noodig. Wordt hierna aangenomen. Vernieuwing van klinkerbe strating. Mede naar aanleiding van wat daarom trent in den Raad is besproken, hebben B. en W. kostenbegrootingen doen opma ken van de noodzakelijke verbetering, welke gedeelten van de Beltstraat te Hip polytushoef en van de Hofstraat te Den Oever moeten ondergaan. Het gedeelte in de Beltstraat, lang 22 Meter, vanaf de Westzijde van het per ceel J. de Jong tot de Westzijde van het perceel P. C. Grin, moet vernieuwd wor den, terwijl een oppervlakte van 996 M2. in het Oostelijk deel dezer straat opnieuv gelegd moet worden. De kosten van één en ander worden door den gemeente-op zichter begroot op circa 1360. Wat de Hofstraat betreft, zal thans overgegaan moeten worden tot vernieu wing van de vakken oude steen van het Westdeel, zooals dit ook het vorig jaar is geschied met de uitkomende steen in een gedeelte aan het Oosteinde. Het ge zamenlijk oppervlak dezer vakken be draagt thans nog 635 M2. De kosten hier van, te zamen met verdere herstratingen, worden op ongeveer 3000 geraamd. Het ligt mede in de bedoeling met de beschikbaar komende steen voort te gaar tot bestrating van de bermen der Hof straat B. en W. stellen voor ter uitvoering van genoemde herstratingen credieten tot bovenvermelde bedragen te verleenen. Naar aanleiding van het verzoek van V. Koorn Jr., hiervoor genoemd, deelt de Voorzitter mede, dat het de bedoe-' ling is de bermen met de oude afkomende steenen te bestraten. De voordracht wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vaststelling begrooting Zeegras exploitatie, dienst 19303L Over de begrooting worden geen alge- meene beschouwingen gehouden. De be grooting wordt onveranderd vastgesteld, in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 67.935.—. Vaststelling Gemeenteweg rooting dienst 193L Namens zijn fractie houdt de heer Lub ongeveer de volgende algemeen e be schouwingen. Terugziende op den loop van zaken in het afgeloopen tijdvak, kunnen wij niet nalaten eenige opmerkingen te maken. De bouw van de bijzondere lagere school te Den Oever is op grond van motieven in het algemeen belang der gemeente tegen gegaan, echter zonder resultaat, daar de Regeering de wet boven het algemeen ge meentebelang stelt Komende tot do financieel© verhouding tusréhen Rijk en Gemeenten moeten wij verklaren, zegt spr., dat de regeling van de opcenten op de personeele belasting niet onze instemming heeft Ook met de heffing van de opcenten op de ge- meentefondsbelasting kunnen wij niet aocoord gaan, daar deze volgens onze meening progressief had moeten zijn. Een voorstel in dien geest, zal door ons wor den ingediend. De klachten over de waterleiding hou den aan. Verschillende personen, die juist behoefte hebben aan goed drinkwater, kunnen de leiding niet meer krijgen. Het is onze wensch, dat met meer kracht zal worden opgetreden om de bestaande sta ketsels op te ruimen, zoodat genoemde in gezetenen ook het noodige drinkwater kunnen krijgen. De orisis in den land- en tuinbouw vraagt allerwege de aandacht. Spr. vraagt hiervoor ook de aandacht van het College, om, zoo noodig in samenwerking met de Hollandsche Maatschappij van Landbouw de maatregelen te beramen, om deze cri sis in haar nadeelige gevolgen zooveel mogelijk te beperken. Verder zal spr. gaarne vernemen, welke voorbereidingen het college getroffen heeft in verband met den invloed welke deze crisis zal heb ben op de werkloosheid. Ten slotte brengt spr. nog in herinnering het in de verga dering van 30 mei j.1. ingediend voorstel om te komen tot de oprióhting van een zwembad bii Lutje. Zijn de inlichtingen, die hieromtrent zouden worden ingewon nen reeds verkregen en voor openbaar making geschikt? De heer P. K o o ij vraagt of het niet mogelijk is aan de raadsleden bii de be grootbar tevens een, toelichting te geven op elke post. Thans krijgt men wel veel cijfers, maar men vraagt zich zelf dikwijls af, waarvoor het is. Spr. zou graag de toe zegging hebben, dat dit in het vervolg zal gebeuren; anders maakt hij er een voorstel van. De Voorzitter antwoordt, dat hij zich, ter voorkoming van werkloosheid, in verbinding heeft gesteld met èèn der in genieurs bij de Zuiderzeewerken om te komen tot een werkverschaffing in de Wieringermeer. Over het zwembad heeft spr. de gege vens ontvangen. Deze betreffen echter een andere inrichting, dan vppr Wierin gen wordt bedoeld, daardoor zijn ze nogal hoog. Spr. heeft verder nog een schrijven ontvangen van een inrichting .op dat ge bied, die zich gaarne met het uitbrengen van een advies wil belasten. Er wordt dus aan deze zaak gewerkt. De heer Kooij zou gaarne een toe lichting bij de begrooting willen hebben. Dit is wel heel pleiziger voor de raads leden, maar op de secretarie is men toch al overstelpt met werk. Ze zouden kunnen wordt gedrukt, doch dat zou wel een paar honderd gulden kosten. Spr. gelooft trou wens niet, dat de behoefte er aan bijzon der groot is. Alle mogelijke inlichtingen kunnen, zoowel vóór als tijdens de behan deling worden verkregen. De heer P. K o o ij is er tegen ze te laten drukken. Het mag wat meer werk zijn, doch de raadsleden hebben er recht op een toelichting te hebben. Spr. stelt het dan voor. De heer Lub vraagt of de heer Kooij dit wel goed heeft overdacht. Wij kunnen, zegt spr., toch wel volstaan met inlich tingen te vragen. De heer Jn. L o n t is het met den heer Lub eens. De heer Oden ondersteunt het voor stel Kooij. Hij zegt, dat de leden de be grooting ongeveer een week geleden heb ben ontvangen en er zijn verscheidene posten, waar eenige toelichting op noodig is. Op de secretarie worden wel alle in lichtingen gegeven, doch daarvoor moet men ook juist altijd naar de secretarie. De heer Kaan zegt, dat het wel ge makkelijk zou zijn, doch spr. vraagt ook, of het gemak wel opweegt tegen de kosten. De heer Jn. Lont spreekt nog over het gemeenteverslag, waarin ook ver scheidene gegevens zijn te vinden. Het voorstel-Kooü wordt hierna met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Voor stem men de heeren: P. Kooij, Oden en Lub. Tegen de heeren: Tijsen, Jn. Lont, Jb. Lont, M. Kooij, Kaan, Bakker en Bosker. De heer Lub zegt, dat hij ook nog heeft gesproken over de crisis in den landbauw, doch hierover heeft hij van den Voorzitter geen woord gehoord. Voorzitter: Hoewel ik voorzitter ben van de plaatselijke afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is mij van een crisis hier niets hekend. De heer Oden zegt, dat het vermoe delijk hier toch ook wel zoo zal zijn. Voorzitter: Wij zijn in ieder geval waakzaam en zullen ons met de Holland sche Maatschappij van Landbouw in ver binding stellen, als van een crisis hier blijkt. Bij den post: Huur ambtswoning van den secretaris', geraamd op 285.— vraagt de heer P. Kaan of deze post niet wat laag geraamd is, vergeleken met de dok terswoning. De Voorzitter zegt, dat het huls niet zooveel is. De heer Oden zegt, dat er heel wat huizen zullen zijn, die minder zijn en meer huur opbrengen. De heer P. K o o ij zegt, dat het verge leken met andere huizen laag is. Doch als de gemeente een toeslag geeft op de huur van rijksveldwachters en anderen, dan past hiervoor geen opmerking. Bij den post: Jaarwedden van de wet houders, geraamd op 400.stelt de Voorzitter voor deze met f 400.te verhoogen. Spr. heeft gezien, dat in soort gelijke gemeenten dit bedrag ook wordt betaald. De heer Jn. K o o ij zou hiermee nog een jaar willen wachten. Volgend jaar zijn er verkiezingen en dan komen er mis schien andere wethouders, waarom spr. het nu niet het juiste moment vindt om de salarissen te verhoogen. De heer Kaan zegt, dat Bosker en Tijsen het al dezen tijd voor het tegen woordige salaris hebben gedaan en dan zouden eventueele opvolgers direct een hooger salaris krijgen. Spr. vindt dit niet billijk. De heer J n. Lont geeft graag toe, dat het tegenwoordige salaris, gezien het vele werk. te laag is, doch spr. zou een verhooging in het laatste jaar toch ook wel eigenaardig vinden. De heer Oden kan zich met het voor stel tot verhoogjng best vereenigen. Het salaris is hier altijd laag geweest. En als het salaris het volgend jaar, als er soms nieuwe wethouders zijn, werd verhoogd, zou het precies zijn of deze er direct om gevraagd hadden. De heer M. Koojj is er tegen. De vorige keer is het voor ieder met 50. verhoogd, op voorstel van een raadslid. Een volgend jaar zou er wel weer een raadslid zijn, dat een voorstel tot verhoo ging zou doen. De Voorzitter zegt den indruk te krijgen, dat de raad er niet tegen is de salarissen te verhoogien, doch hét tijdstip niet gunstig vindt. Het moet ten slotte echter de arbeid zijn, die betaald' moet worden. De heer Oden wijst er nog op, dat alle salirssen zijn verhoogd. Spr. vindt het erg zuinig, 200.per jaar voor elk. De heer J b. L o n t is ook tegen het voorstel. Spr. is er ook tegen, d'at de pre sentiegelden voor raadsleden worden ver hoogd, Hij is 4 jaar in den raad 'en het zou reeds voor de tweede maal zijn, dat de wethouderssalarissen worden verhoogd. De heer P. K o o ft vindt dien post niet te hoog. Als er werk voor gedaan wordt, moet dit ook betaald worden. Als een vis- scher wethouder was, zou hij toch ook zonder bezwaar het ambt moeten kunnen vervullen. 5Vat het tijdstip betreft, spr.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 22