HELOEU COURANT Derde Blad GEMENGD NIEUWS. Uit den Gemeenteraad. VAN ZATFRDAQ 29 NOVEMBER 1930 Binnenland. De dreigende doorbraak bij Loblth. Het gevaar geweken. Uit Lobith -wordt dd. Donderdag gemeld: Gedurende den geheelen nacht is aan ver sterking van den Rijndijk bij Spijk door gewerkt. De dijk is thans zooveel ver sterkt, dat men het gevaar voor een door braak als geweken kan beschouwen. Voor- loopig wordt aan de versterking en ver hooging van den verzakten dijk nog door gewerkt Kapitale boerderij afgebrand. Tien koeien omgekomen en de geheele oogst vernietigd. Donderdagmorgen omstreeks 7 uur, is te Erlekom bij Ubbergen brand uitgebro ken in de kapitale boerderij, bewoond door den heer W. Jeuken, en eigendom van de N.V. Steenfabrieken Steekerdon uit Erle- com. Het vuur greep zeer snel om zich heen en nog vóór de brandweer uit Beek ter plaatse kwam, stonden zoowel het woonhuis als de stallen en schuren in lichte laai. Alles werd volkomen verwoest. Tien melkkoeien kwamen in het vuur om. De geheele oogst, waaronder groote voor raden hooi en stroo, ging verloren. Van den inboedel kon niets worden gered. Ver zekering dekt de aanzienlijke schade. De oorzaak was Donderdagmorgen nog niet met zekerheid vastgesteld. EEN WEG. DIE WEG IS. De Wagenweg te Egmond aan Zee weggeslagen. Ten gevolge van de hooge zeeën in de laatste dagen is de zoogenaamde Wagen weg te Egmond aan Zee geheel weggesla gen. Men is reeds druk bezig om een nieuwen weg te leggen, die ten Zuiden van het Hotel Welgelegen zal komein. INGEBROKEN BIJ DE BEER. Te Hoek van Holland werden Donder dagavond twee Dultschers, de 82-jarige A. M. en de 26 jarige W. W., op heeter- daad betrapt bij een inbraak ln de thans onbewoonde villa van den heer de Beer, aldaar. Zij zijn opgesloten. EEN KWELKADE DOORGESTOKEN? Woensdagnacht heeft de dljkwacht Jn het district Over-Retuwe te Lent ontdekt, dat een kwelkade, gelegd ter versterking van den zwaren bandijk, was doorgesla gen, waardoor ernstige gevaren ontstaan konden. Vermoed wordt, dat de kade (moedwillig doorgestoken is. De politie stelt een onderzoek in. De kwelkade werd onmiddellijk hersteld. DRIE MEERSTOELEN AANGEVAREN. 45 mille schade te IJmulden. Bij het vertrek uit de mlddensluis te IJmulden Is Vrijdagavond 1.1. het motor schip „Orinoco" van de Hamburg— Amerika Linie in aanvaring geweest met een drietal meerstoelen, waarvan er een geheel onder water werd gedrukt, terwijl de tweede, die destijds door de „Poeloe Laoet" was aangevaren, en de derde ern stig ontwricht werden. Het onderzoek naar de aangerichte schade heeft thans uitgewezen, dat deze niet minder dan 46.000 bedraagt. De reederij heeft zich reeds contractueel verbonden tot betaling van die schade. Voor het opruimen van de wrakstukken is gebruik gemaakt van een bok der Amsterdamsche Droogdok Mij. DE VROUW MOET DEN MAN VOLGEN Ook als hij gaat zwemmen. Woensdagnacht om half een zag een surveilleerende agent van politie op den Nesserdilk te Rotterdam, tot zijn groote verbazing, dat een juffrouw daar rustig langs den kant liep pootje te baden. Alsof het volop zomer was en alsof zij zich op het zonnige zand langs de zilte zee bij Hoek van Holland, zóó stapte de dame parmantig met haar bloote beenen door het drabbige Maaswater. Haar rokken hield zij tot even boven de knieën opge tild en voorzichtig tastte zij zich een weg tussohen de puntige steenen, de glas scherven en den rommel welke gewoon lijk een rivierbodem bedekken. Voor de oogen van den verbaasden agent werden de jaargetijden vertoond: im mers, de vrouw was nog vrij jong en met eenige hoffelijkheid zou men kunnen zeg gen, dat zij nog ln de lente des levens stond. Haar bloote beenen beeldden den zomer uit ,de donkere lucht, de gure wind en het meer dan kille water zorgden voor de herfststemming en de dikke mantel en het bontje ora den poezelen hals der poo lende dame deden aan den winter denken. Maar de agent dacht niet aan vader Haydn, noch aan de reclame-albums van een bekende koekfabrlek. Hij dacht heel nuohter en zakelijk en wat hij dacht, laat zich het beste weergeven in èèn enkel woord: Maasoord Maar plots drong golfgeplets tot hem door, komende van verderop over het breede water. Hij keek en keek en eens klaps zag hij een man, een naakten man met forsche slagen het water doorklieven en weer dacht de agent èèn enkel woord: Medemblikl De zwemmer naderde den wallekant en bil de ondiepte gekomen rees hil op uit het groezelige water als mannelijke zeemeer min. Zoo stonden zij een wille in het nachtelijke duister: de man, gehuld ln een zwembroekje, de vrouw met de bloote beenen en de diep ln zijn kraag gedoken agent en er was aarzeling van weer* kanten. De man wilde graag ziln kleeren gaan aantrokken, de vrouw wilde haar beenen drogen en de agent wilde Ingrij pen, maar tjonge, als Je zoo heel alleen staat ln den nacht, met vermoedelijk twee ontsnapten uit 'n inrichting voor geesten- krenken.... Toen vermande hU zich en met de noodlge barschheld om bangheid te verbergen, vroeg hij, wat of dat móst. En toen kwam het verhaal, dat wat wonderiyk klinkt, maar toch slechts de naakte waarheid moei bevatten. De man en de vrouw ziln kort getrouwd. Hij wilde zich bekwamen voor het vaar digheidsdiploma zwemmen. Het geld om in een inrichting te gaan zwemmen had hij niet en daarom had hij de Maas tot oefenterrein gekozen. Omdat hii vreesde, dat er overdag te veel belangstellenden zouden komen, ging hij bij voorkeur des nachts zwemmen. En het vrouwtje? Ach, als je pas getrouwd bent, wB je zoo veel mogelijk in elkaar gezelschap zijn. Zwemmen kan zij niet, maar zii toonde haar goeden wil, door ln de onmiddellijke nabhiiheid van haar heer gemaal te gaan pootje baden EEN DIEF. Donderdagmorgen heeft voor de Haar- lemsche rechtbank terecht gestaan de 19- jarige stoker H. van Gent, een tuchthuis- klant, uit Engeland in ons land gekomen en bij ziin oom en tante liefderijk opge nomen. H;j heeft zich schuldig gemaakt aan eenige diefstallen, ten nadeele van een kostganger van zijn oom en tante nam hij een portefeuille met drie bankbiljetten van 26 gulden en een paar schoenen weg. van zijn werkloozen oom stal hij een win terjas en van ziln tante, die als winkelier ster den kost voor het gezin verdient, ont vreemde hij een gouden dameshorloge, een aandenken, waarin 76 letters waren gegraveerd en dat, naar getuige verklaar de voor haar een herinnering beteekende. Van het gestolen goed maakte de sedert dien voortvluchtige goede sier, tot hij op het Bloemendaalsche strand terecht kwam en door indrukking van een ruit uit de badinrichting van een badknecht een complete garderobe stal: hoed, overjas, colbertcostuum, boord, das, overhemd en een paar schoenen en sokken. Hij had dit alles dadelijk aangetrokken. Eisch li jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Buitenland. GLIJDENDE HEUVEL TE TILLEUR. De schoolgebouwen bedreigd. Naar het slechte voorbeeld door de heu velen van Fouviéres te Lyon gegeven is nu, sedert eenige dagen, ook een der hoog ten, tegen welke de gemeente Tilleur, na bij Luik, is aangebouwd, aan het glijden gegaan. Drie straten in een zeer volkrijke wijk zouden bedreigd zijn door een geleide lijk naar beneden schuivende aardmassa van 200.000 M8. De gemeentescholen blij ken het meeste bedreigd te zijn en reeds vertoonen sommige muren lange en diepe barsten. Door het gemeentebestuur-van Tilleur is besloten, op de flank van den heuvel, een aantal stutmuren te doen bou wen ten einde aldus de glijdende aard- massa tegen te houden en een ramp te voorkomen. AANSLAG OP DEN D-TREIN BERLIJN—STOCKHOLM. Benzlne-ontploffing in een circus. Geen ernstige gevolgen. Woensdagavond te 21.50 uur is op den D-trein BerlijnStockholm, die 's avonds te acht uur uit Berlijn vertrekt, tusschen de stations Seehausen en Prenzlau een aanslag gepleegd, die echter geen ernstige gevolgen had. Een zware kilometerpaal was uit den grond gehaald en met eenige brokstukken hout over de rails gelegd. De looomotief ruimde echter met de baanschulver de hindernis op zij, die gedeeltelijk verplet terd werd. Zonder oponthoud kon de trein zün weg vervolgen. Te Angermünde Is Inmiddels een per soon gearresteerd, die van den aanslag verdacht wordt. De aardbeving in Japan. De balans. 252 menschen gedood. Volgens de laatste berichten uit Tokio heeft de aardbeving den dood van 262 lieden gekost. En zijn 148 min of meer zwaar gewonden, 1560 gebouwen en wo ningen zijn volkomen en 4687 gedeeltelijk verwoest. Deskundigen gelooven dat de bouw van den tunnel van Tana, die reeds jaren aan den gang Is en die midden ln den haard van de aardbeving bleek te hebben gelegen, gedeeltelijk h®eft bijge dragen tot het onaergTondsohe werken in de aardkorst. Van andere zijde wordt nog gemeld: Ofschoon men te Tokio meent, dat het grootste gevaar geweken is bljft het ob servatorium toch nog geregeld zwakke bevingen reglstreeren. De bewoners van de getroffen streek hebben den naoht ln de open lucht doorgebracht omdlat zij nog bevreesd zijn voor nieuwe schokken. De hulpcolonnes werken zónder eon minuut rust aan het wegruimen der puinhoopen en het verzorgen der gewonden. II De correspondent van de Associated Press ln do stad Mexloo berichtt, dat Wounadugoohtend in het dorp Guade- loupe bij Irapuato tengevolge van een beiï-zlne-ontpoffirig 18 personen werden gedood en 18 gewond. Tengevolge van do ontploffing braken een aantal wilde dieren, waaronder en kele leeuwen, van een circus los en maakten het dorp onveilig, totdat ze doodgeschoten werden. Het ongeluk is veroorzaakt door den trein van het circus, die tegen den ben- zinetankwagen aan boste, waarop de ont ploffing volgde. De grootste schade is aangericht door de losgebroken olifanten, die wild werden en alles vernielden wat hun in den weg kwam. Zij zijn tenslotte in het gebergte verdwenen. Een geruchtmakende misdaad. Een droevig verhaal. Voor het hof van gezworenen der Seine heeft gisteren mevrouw Bouquillon terecht gestaan, een vrouw van de wereld, die na twintig jaar van onberis pelijk huwelijksleven de echtelijke woning verliet om samen te gaan wonen met een jongeren man, zoon van een arbeider, rijk geworden en reeds samenlevend met zijn minnares. De drie menschen leefden in het zelfde huis1, de man nam van me vrouw Bouquillon een groot bedrag in effecten aan. In de rechtzaal deelde mevrouw Bou quillon onder snikken mede, dat de toe stand, waarin zij was geraakt, haar walg de, zjj wilde een eind aan haar «leven maken en kocht een revolver. Maar zij heeft met dit wapen niet zichzelf gedood. Zij heeft haar minnaar in zij.i slaap doodgeschoten en vervolgens haar mede minnares, die op het geluid kwam toe snellen, met twee schoten in de borst gedood. Na de dubbele misdaad is de vrouw in den kouden Novembernacht in nachtgewaad de straat opgeloopen, de revolver in de hand. Waarheen? Naar het door haar verlaten huis. Zy belt aan, maar er wordt niet open gedaan. Zy klimt naar de kamers van het personeel, vraagt om den huissleutel maar krijgt dien niet. Dan, om vyf uur in den morgen, gaat zy, nog steeds in nachtgewaad, met het uiter- ïyk van een krankzinnige, naar een politiebureau. Tot de Woensdag gehoorde getuigen behoorde de oude vaaer der beklaagde, een man van tachtig jaar, die schreide; voorts de verlaten man, gekomen ora de vrouw te verdedigen, die voor hem plot seling een abnormale zieke was gewor den. Het getuigenis van den echtgenoot was, volgens den verslaggever der Figaro, zeer nobel en zeer smarteiyk. In de recht zaal was de ontroering algemeen. „Twin tig jaar lang, zeide de getuige, is zy een volmaakte echtgenoote geweest, ln alle opzichten respectabel. Hoe ter wereld is zy ln dezen poel terecht gekomen? Ik heb getracht haar terug te brengen; wat ls gebeurd is, is zoo onwaarschllniyk, zoo abnormaal voor deze huiselijke vrouw, die zoo goed was, zoo nobel, zy ging wei nig uit. Twintig jaar geluk. Ik heb gebro- beerd uit te vinden in wat voor handen zy was gevallen. Ik heb alles gedaan wat een verlaten man („un pauvro dlable de marl") kon doen. Deze laatste woorden verwekten groote ontroering. Mevrouw Bouquillon moet een zeer knappe vrouw zyn. Zy ls 48 jaar oud. POGING TOT BEROOVING. In het hotel Steglitzer Hof in de Ber- ïynsche voorstad Steglltz hennen Woens dagnacht twee mannen, die ais eenige ga9ten nog aanwezig waren, getracht den eigenaar van het hotel te overvallen en te berooven. Een der misdadigers begaf zich, nadat hy reeds afgerekend had, naar het buffet en vroeg een doosje clgaretten. Toen de eigenaar van het hotel hem dit gegeven en de geldlede gesloten had, zag ntt plot seling een revolver op zich gridht. Tege- ïykertyd elsohte de voor het buffet staande gast bet gold uit de la. De huis knecht, die juist de tafels wilde oprui men, sprong den misdadiger op den rug en. bracht hetm ten val. De roover ver wondde den hulsknecht door schoten ern stig aan de knie. De helper van den boos doener wist intussohcn door oen zyuit- gang te ontsnappen. Op do schoten was de politie afgekomen, die den hulsknecht bevrijdde en den roover areroteerdo. Hy Is een 28-jarige hotelkneoht, afkomstig uit Stuttgart. Den gewonden huisknecht heeft men naar een ziekenhuis moeten brengen. HOE KOUD HET WA8. Koude, uit het Noord-Westen komend, heeft Woensdag ln de staten van het Mld- del-WeBten van de Ver. Staten, vole I slachtoffers gemaakt. Er zyn doodon. Ook ligt er veel sneeuw. Ten minste zes Imensohen zyn, direct of indirect, door de .koude omgekomen. De heer Woud in den steek gelaten. - Geen droog legging van het Tuindorp - Eerste begrootingsge- luiden. - De kwestie van de 56 opcenten nog aange houden. - Voor 1931 goedkooper electriciteit. - Ia- voering vastrechttarief. - De bestrating bij Onrust. - De Comcniusschool und kein Ende. DU arme meneer Woud! Heeft de Raad 'heer De NU» toevoegde: „Och, inenoer de hem Dinsdag, moederzalig alleen, in zyn NU», gaat u nou naar den overkant!" En KONIJN'S BOTERHAMWORST SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 330 toen eenmaal de zaak beslist woa en de voordracht aangenomen, kwam hy er nog op terug en wilde voorstellen het aantal vergunningen dan maar op 40 te brengen! Overigens was ln dezen Raad al het ge luid, dat aanstonds by de begrooting zal weerklinken, hoorbaar. Terecht sprak de heer Eijlders van een „praeludium" voorspel van de begrooting. De oor zaak hiervan was het Voorwoord van die begrooting, dat door B. en W. aan d^n Raad en de pers was gezonden, en dat weliswaar dezen avond niet in discussie kwam, maar toch voor een belangrijk deel al de discussies beheerschte. Wat is toch het geval? Men weet, dat in 1931 de nieuwe regeling ingaat, waarby aan de gemeenten, instede van de tegen woordige belastingregeling, een uitkee- ring wordt gedaan uit het z.g. Gemeente fonds, welke regeling voor gemeenten als de onze gunstig werkt. Meermalen is dat hier uiteengezet en wy mogen veronder stellen, dat de lezer hiervan voldoende op de hoogte is. Nu hebben de gemeenten het recht op de Gemeentefondsbelasting, die van elk ingezetene geheven wordt, voor speciaal eigen gemeenteiyk gebruik een zeker percentage te heffen. De Minister nu heeft de gemeentebesturen gevraagd aan de regeering dit heffingscyfer vóór 1 Januari te willen verstrekken. Vandaar, dat B. en W. thans kwamen met een voor stel het cyfer op 56 te bepalen, maar óm dit aannemeiyk te kunnen maken, moes ten zy wel op de begrooting vooruitloopen en daarvan een finantieele becyfering op zetten. Vandaar het voorwooid, waarin een en ander uitvoerig was uiteengezet. Tegeiykertyd stelden B. en W. ook reeds vooruitloopend op de begrootings- discussies voor om voor het electribl- teitetarief het z.g. vastrechttarief in te voeren en tevens om voor het gewone ver bruik den prijs per K.W.U. met 2 cent te verlagen. Het bezwaar van den Raad tegen vast stelling, nu reeds, van dit heffingspercen tage, een bezwaar, dat aanvankeiyk van de rechterzyde kwam, doch waarby ook de heer Biersteker en de heer De Boer zich aansloten, terwyi de heer van der Vaart blijkens zyn uitlating, zich met niet al te veel animo aansloot bij het voor stel van B. en W. het bezwaar nu, zeg gen wy, was voornameiyk, dat de Raad zich, door thans dit heffingspercentage vast te stellen, bij voorbaat vastlegde op de begrooting, zooals die nog moet wor den behandeld. Immers, de vaststelling van dit percentage is feitelijk het sluit stuk van de begrooting, m.a.w. eerst nadat alle artikelen afgehandeld en alle bedra gen zyn vastgesteld, kan worden overge gaan tot bepaling van dit cyfer. Wanneer de Raad zich dus nu bond aan het cyfer van 66, was daardoor de mogeiykheid uit gesloten nog zoodanige veranderingen aan te brengen in de begrooting, dat een ander cyfer het zy hooger of lager zou kunnen worden verkregen. Dat B. en W. ook voor de biliykheid van dit stand punt voeldon, bewees het feit, dat zy ten slotte aan het bezwaar tegemoetkwamen en de beslissing verdaagden. Door deu heer Van Gessel was verder opgemerkt, dat het geenszins verplichtend was gesteld om dit cyfer vóór 1 Januari vast te stel len, dat het alleen een verzoek was van den minister en dat met name de ge meente Amsterdam uitstel' gekregen had tot April. .Gevraagd zal thans worden aan den minister ook voor Den Helder deze gunstige beschikking te willen geven. Dit punt, dat den Raad geruimen tijd bezighield, was hiermede naar genoegen afgehandeld. Het voorstel in zake de tariefsverlaging van het electrisch licht vond uitteraard een gunstig onthaal. Weliswaar werden hieromtrent nog inlichtingen verstrekt, maar die betroffen het vastrechttarief, en dit tarief is dusdanig Ingewikkeld, dat wy er den lezer niet mede willen vermoeien. Er ls toegezegd, dat van wege de ge meente ln een populaire brochure de voordeelen van het nieuwe systeem zullen worden uiteengezet, en wy zullen daar maar naar verwezen. Wel kunnen wy dit vastrecht in het kort aldus samenvatten: gesteld, men verbruikt in 1980 800 KWU., dan wordt op deze basis voor 1981 het vastrecht berekend. Wie zich nu als vast rechtverbruiker opgeeft, zal dan in 1931 moeten betalen in ieder geval 800 K.W.U. ad 25 cent (ook als hy daaronder biyven zou). De meerdere stroom, die hij boven die 800 K.W.U. gebruikt, wordt hem te gen 7 cent berekend. Het vastrechttarief dient dus als stimulans voor een grooter stroomverbruik, dat men ervan verwacht. Voor hen, die thans reeds groot-afnemers z|1n, ls het niet voordeeliger, Integendeel. Er was ln dezen Raad nog veel, dat van belang ls voor onze lezers. Wy kunnen het onmogeiyk alles behandelen. Van be woners der Bassingracht (Onrust )was een verzoek ingekomen om een verhoogde voetstraat. Het verkeer ter plaatse ls zeer druk en niet zonder gevaar. Zoodra de herstelling van de Willemsbrug ter hand genomen wordt, komt deze straat aan de beurt. Op een vraag van den heer Van Loo, waarom niet nu reeds kan worden begonnen met den aanleg van een trottoir, deelde de Voorzitter mede, dat de straat daarvoor te smal is. Het Is de bedoeling straks de straat te verbreeden met een stuk van den berm van het kanaal. Het ls te hopen, dat dit niet te lang trai neert, want de toestand vereischt drin gend verbetering. Het Zeebad Huisduinen kreeg, zonder p.YHina'tJe het andere woord durf ik, met hel oog op de verhevenheid van het ambt van ruadslld, niet goed te gebruiken, en bovendien is dit ook meer oan der. geest des tijds aangepast laten staan. En nog wel, terwyi hy zoo'n diepgaande studie van het vraagstuk gemaakt had, ons een historisch overzicht gaf van de wording en ontwikkeling der Drankwet- Kuyper en deszeJfs amendementen, en uitdrukkelijk uiteenzette, dat hy slechts het algemeen belang en geenszins alleen dat van de caféhouders op (het oog had. En het tragische van het geval was nog, dat hij blijkbaar door dezen gang van za ken werd overvallen en stom-verbaasd was, dat niemand, letterlijk niemand, ven de raadsleden met hem meeging. Er was al geruimen tijd een adree van het hier ter stede bestaands Drankweer- comité hy B. en W., waaromtrent tot neg toe nog geen prae-advies was uitgebracht. In dit adie» werd verzocht enkele met name genoemde wijken speciaal betrof het hier het Tuindorp z.g. te willen droogleggen. Het Drankweercomité grond de dit verzoek op de overweging, dat daar ter plaatse geen enkele drankgelegenheid meer bestond en dus klaarblijkelijk de behoefte niet bestond. Zooals we zeiden, hierop was tot dusver geen prae-advies uitgebracht, hoewel het adres al van' 1929 dateerde. Nu is hier ter stede ten opzichte van de regeling van het aantal vergunningen in dertijd het zjf. uitstervingssysteem inge voerd. Door deze regeling wordt het mo gelijk gemaakt, dat bij overlijden van ver gunninghouders tevens de vergunning vervalt. Door een ander wetsartikel is deze bepaling ietwat verzacht, zoodat nu de weduwe van een vergunninghouder de zaak kan voortzetten. Overlijdt ook de we duwe, dan vervalt de vergunning. Dit systeem is hier nu al eenige jaren in wer king. Iedere vijf jaar moet hierover op nieuw worden beslist en deze termijn is thans voorby, zoodat nu de zaak weder aan de orde kwam. Het is gebleken, dat inmiddéls het aantal vergunningen, det hier ter stede bestond, met drie is terug- geloopen en thans, volgens opgaaf van B. en W., nog 47 bedraagt. Nu was er een adres van den Bond van Vergunninghou ders ingekomen om de aldus vigeerende regeling te verlaten en wederom over te gaan tot do vaststelling van een minimum (of maxlmumFaantal. We krijgen dan dit, dat wanneer door overlllden of vertrek het aantal vergunningen daalt beneden dit maximum, voor een eventueelen liefheb ber toch de mogeiykheid bestaat hier we der een vergunning te bekomen. Mits maar niet dit maximum worde overschre den. De Bond nu vroeg om het maximum vast te willen stellen op 46. Op dit ver zoek was wederom een adres Ingekomen van het Drankweercomité, om dflt niet in te willigen, doch het huidige systeem te handhaven. Er waren dus drie adressen, op welke B. en W. thans prae-advies hadden uit gebracht. Op het verzoek van het Drank weercomité, om bepaalde wjjben droog te leggen, was dit prae-adviee zonder meer afwijzend. En ondanks gunstige adviezen van den Inspecteur der Volksgezondheid en den Commissaris van PolitHe op het tweede, belde hoofdambtenaren waren van meening, dat het aanbeveling ver diende met het bestaande systeem te bre ken en tot fixatie van het aantal vergun ningen over te gaan, stonden B. en W. ook hier tegenover afwijzend. Zij wilden liever een tweede vijfjarige periode af wachten. BlUkt dan, dat het aantal ver gunningen zoozeer is teruggeloopen, dat het z.g. „behoefte-maXiraum" ln gevaar komt het argument van de vergunning houders dan kunnen wU nog zien. Maar voorlooplg aldus B. en W. dreigt dit gevaar ndet. De Raad zou wellicht zonder discussie de voordraoht van B. en W. hebben aan genomen, ware het niet, dat de heer Woud meende zijn poging to moeten doen het verzoek van den Bond ln te willigen, een poging, dde jammerlijk mlilukte. Toen kregen we de drankbestrijders- ge'heelouthouders als de heer Van Dam en de drankbestrijders-niet geheelonthou- i ders als de soc.-dem., die hun standpunten I uiteenzetten. De heer Van Dam deed een poging toch nog een drooggelegd Tuin dorp te verkrijgen, maar behalve de heer Schoeffelenberger was er niemand, die hem bijviel. En voor het standpunt van de s.d.a.p. kan men- inderdaad wat voelen. De heer Van der Vaart zeide namelijk: gezien het feit, dat, tengevolge van het hier vigeerende uitsterfsysteem het aan tal vergunningen niet toeneemt, achten wy 't ongewenscht bepaalde wijken droog te leggen, omdat wj1 daarmede de moge- Ujkheld uitsluiten, dat iemand, die in het centrum der stad bijvoorbeeld een oud kroegje heeft, zich Jn deze nieuwe wllk in een moderne, behooriyke zaak zou kun nen installeeren. Tenslotte werd dan ook oonform de voorstellen van B. en W. beslist, zoodat we wel het thans werkende systeem blij ven behouden, maar niet krygen drooggelegd Tuindorp. De heer Woud vond geen gehoor bij den Raad; er waren leden, die weggeloo- pen waren, anderen stonden op een zeker oogenblik achter en naast zijn zetel en in terrumpeerden telkens. Dit irriteerde hem merkbaar en was aanleiding tot een min of meer vroolljk intermezzo, toen hij den verdere dlsouasie of stemming deze

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9