HELDERSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOED^OOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS OOST-INDIK. BINNENLAND. FOSTER'sMAAGP/llEN No. 6892 EERSTE BLAD. DINSDAG 2 DECEMBER 1930 58ste JAARGANQ Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldcrsche Courant f J.50; voor Koegras, Anna I'aulowna, Breezand en Wieringcn f 1.65; binnenland f 2.—, Ncd. O. en W. Indic p. zeepost f 2.10, id, p. mail en overige landen "f 3.20. Zondagsblad resj>. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modablad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIES: 20 ct. p. rogel (galjard). Iagez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 11lm 8 regels 40 ct„ elke regel meer 10 ot, bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bevrijsno. 4 ot. De crisis in de Fngelsche steenkoolnijverheid. - Dc noodverordening wordt in Duitschland afgekondigd. - De Duitsche minister van de Rijksweerbaarheid ovtr de ontwapening. - Hetüostenrijksche kabinet afgetreden. Het conflict In de Engelsche steenkool industrie. De nieuwe Engelsche mijnwet heeft de mijnwerkersfederatio het reoht gegeven om, waar zij zulks noodlg acht, tegen de regeling tot verdeeling van den arbeid over twee weken hun veto uit te spreken. Tegen elke verwachting in is dit nu thans reeds geschied. In onderscheiden districten zooals Der-i by-\Vamich en Zuid Worcestershlre zijn voorloopige overeenkomsten tuschen de mijnwerkers en de eigenaars getroffen, maar de afdeeling Schotland is in een ver gadering te GLasgow op het standpunt blijven staan, dat de werktijdverdeeling van 90 uur over 2 weken een onwettige van patroons is, die met alle middelen be streden moet worden, zoodat met over- groote meerderheid besloten was gisteren niet aan het werk te gaan. De staking in Schotland omvat 92.000 95.000 aiheiders. Minister Shinwell heeft in een openbare mededeeling gezegd, dat de voorgestelde voorloopige regeling door de regeering ge lukkig in een aantal districten effect ge sorteerd had, zoodat men niet bang be hoefde te zijn, ook al ging de Schotsche staking door, dat er een tekort aan steen kool zou komen en de prijs dus zou stij gen. Er waren integendeel groete voor raden en ook de export zou niet in het minst lijden. De mijnwerkers van Lancashire en Cheshire hebben d'e voorstellen der direc ties met 25 tegen 11 duizend steramen verworpen, maar zij besloten eerst dan aan een1 nationale staking deel te nemen, als over het geheele land door alle mijnwer kers gestemd zou zijn. De eerste 14 dagen zullen zij op dagcontract doorwerken en den loop der onderhandelingen afwachten. Een telegram van gisteren meldde: In alle Engelsche en Welsche kolen bekkens is het werlr vandaag zijn ge WO' nen gang gegaan. In Schotland werd er in de meeste dis tricten, ofschoon niet in alle gestaakt, maar men hoopt dat het nader overleg nog tot een hervatting van het werk zal leiden. Algemeen verwacht men dat het congres van mijnwerkers Donderdag zijn vroegere besluit tegen het verdeelen der nieuwe werkuren over 14 dagen zal her zien. trale commissie van den Rijksdag zal wor den verwezen. Bovendien moet met de wenschen der socialisten Inzake wijzigin gen in de oude noodverordening, voor zoover de regeering ze denkt te kunnen inwilligen zonder dat haar programma daardoor wordt gewijzigd, door een aan vullende verordening rekening worden gehouden. Op deze wijze hoopt men te bereiken, dat de socialisten zich niet tegen de rieu- we noodverordening zullen verzetten. Deze hoop vindt steun in de jongste rede van dr. Braun, die zich voor de noodver ordening beeft verklaard. president heeft bet voorloopig met de af doening van zaken belast. Men verwacht een onverwijlde samenstt^i'ng van het nieuwe ministerie, opdat dit zich heden aan den nieuwen Nationalen Raad, die dan voor het eerst bijeenkomt, zal kunnen voorstellen. Men denkt, dat de nieuwe re- geerin«r met een in hoofdzaak oeconomisch programma voor den dag zal komen. De Duitsche rijksregeering beeft de hoop, dat zij haar financieele ontwerpen langs parlementairen weg in veiligheid zou kunnen brengen, opgegeven. Heden zal waarschijnlijk de noodverordening in Duitschland worden afgekondigd. De afkondiging beteekent, dat de nood verordening evenals in Juli, naar de een- De Duitsche minister van de rijksweer baarheid over de ontwapening. De hoofd redacteur van het Wolffbureau beeft een onderhoud gehad met Groener, waarin deze zich over de ontwapening heeeft uit gelaten. Minister Groener begon met te consta- teeren, dat op het oogenblik in de wereld meer geld voor wapening wordt uitge geven als voor den oorlog. De organisatie van de Duitsche weer macht echter is van de hoogste leiding tot in de kleinste eenheden door de overwin naars uit den grooten oorlog vastgesteld. Het Duitsche volk heeft den druk van dezen maatregel slechts kunnen doorstaan, doordat daarachter voor de overwinnaars de verplichting tot ontwapening heeft ge staan. De andere regeeringen vinden ech ter steeds nieuwe voorwendsels om deze verplichting te ontkomen. Men heeft be weerd, dat door de opleiding van het Du.lt- sciie beroepsleger bet Fransche militie- leger bedreigd1 werd-. Nadat dus eerst de vorm van die Duitsche ontwapening in de kleinste onderdeel en geregeld en gecon troleerd is, wordt nu diezelfde vorm als een gevaar aangeduid. De theorie van de voordeelen van ecu klein beroepsleger kan 1 echter niet aan het feit voorbijgaan, dat izelfst het beste beroepsleger waardeloos iis, wanneer het niet door reserves kan aangevuld worden. En die heeft Duitsch- I land niet. De Fransche beweringen over geheime wapening van Duitschland, waar voor men 12 jaar het bewijs is schuldig gebleven, steunen op de propaganda van agitators. Men heeft ontwapening verkondigd om den vrede te verzekeren. Mei brengt ech ter den vrede ib gevaar, zoolang men de wapening tot één land beperkt, dat tegen over eiken inval machteloos blijft staan. De minister gaf vervolgens eenige cijfers over de leger», die Duitschlauds buren op de been kunnen brengen. I)E 8PAANSCHE MAJOOR FRANCO TE BRUSSEL? De Heraldo vertelt uit Brussel het vol gende telegram te hebben ontvangen: ,zijn goed aangekomen, Franco, Rada". Het blad zegt de echtheid van dit tele gram niet te kunnen bevestigen en de minister van binnenlandsche zaken be twijfelt de echtheid. De Brusselsche correspondent meldt, dat van officieuse Belgische zijde wordt medegedeeld, dat van een verblijf van majoor Franco in België ter bevoegder plaatse niets bekend is. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat het bericht een ver zinsel is, bestemd om de Spaansche poli tie op een dwaalspoor te brengen, hoewel het anderzijds toch niet onmogelijk is, dat Franco onder een valsc-hen naam per vliegtuig of op een andere manier in België zou zijn gearriveerd. De Belgische recherche heeft een onderzoek ingesteld. HET COMMUNISME IN DE VEREEN. STATEN. Veel uitgebreider en „gevaar lijker" dan verwacht was. Hamilton Fish, de voorzitter van de speciale commissie uit het Huis van Af gevaardigden, welke een onderzoek moest instellen naar de actie der communisten in de Ver. Staten, heeft thans verklaard, dat die actie veel uitgebreider en veel ge vaarlijker, en bovenalen veeï beter geor ganiseerd is, dan hij, Hamilton Fish, had vermoed, voor dat hij met zijn onderzoek aanving. Hij schat dat er in Ver. Staten 500.000 communisten (met inbegrip van vrouwen en kinderen) zijn. CONTRAREVOLUTIONAIRE SAMENZWEERDERS IN RUSLAND. In Wit-Rusland is een contra-revolutio naire „brug" ontdekt, bestaande uit de teruggekeerde emigranten Lastofski, Zwikewitsj, Krasnofski en Smoiitsj. In strijd met hun belofte hadden zij hun contra-revolutionair optreden in samen werking met buitenlandsch e witgardisti- sche en fascistische organisaties voortge zet. GEVANGENGENOMEN ZENDELINGEN IN CHINA. Weer vrijgelaten. De belde Iersche priester» Lallan en Llneham, die ln April 1.1. door bandieten waren gevangen genomen, zijn thans be vrijd; 4J bevinden zich aan boord van een Britsche kanonneerboot op de Boven- Jangtse. Trotzky te Oslo? De Oslosche bladen melden, dat Trotzky Vrijdagavond daar is aangekomen. Hij scheut zich onder den naam van dr. Braunstein in het Grand Hotel te hebben laten inschrijven. Dit bericht is bovenal belangwekdend, omdat op denZweedschen D-trein, waarmede Trotzky van Berlijn naar Oslo is gereisd, in den nacht van Woensdag op Donderdag bij Prenzlau een aanslag is gepleegd. Te oordeelen naar de foto's, die de fotografen van Trotzky gemaakt hebben, schijnt hel hier inderdaad den gewezen sovjet-politicus te betreffen. Hijzelf en zijn secretaris wenschen geen journalisten te ontvangen of inlich tingen t« verstrekken. Het nieuwe Oostenrijksche kabinet. Naar Wolff uit parlementaire kringen te Weenen verneemt, hebben de onder handelingen over de kabinetsvorming gisteren reeds tot principieele overeen stemming geleid. Het Heimatblock zal in het nieuwe kabinet niet vertegenwoor digd zijn. legd. De dame werd bij aankomst te Medan in 't hospitaal aldaar opgenomen. TJOELIK OF MEISJESHANDELAAR. Het Malelsche dagblad Eintang Timoer meent, dat nu Langzamerhand ae sluier opgelicht wordt van de „tjoelik"-verhalen. Meisjes en kinderen verdwenen, niet om dat, zooals ht in de desa verteld wordt, hun hoofden als grondsteencn worden ge bruikt van betonnen bruggehoofden, doch naar het schijnt ln werkelijkheid be halve dat zij verdwijnen in de werfdepots omdat zij clandestien verhandeld wor den naar Singapore en elders, zoodat het kon voorkomen, dat men den harem van koning Hoesein vol vrouwen uit Java vond. Wie weet, zegt het blad, of zich in de paleizen der Hindoe-vorsten ook niet tal van meisjes en kinderen bevinden, die door z.g. „tjoeliks" gestolen zijn. De re dactie schudt het hoofd over d^ze feiten, die gevolg rijn van de damlieid barer Landgenooten en vraagt waaraan het toe te schrijven is, dat het Regeringsbureau tot bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes nog zoo weinig populariteit ge niet. Een meer intensieve actie, met af- deelingen overal, zou beter de publiek© aandacht trekken, en voorzeker zou dan steun der massa niet uitbijven. Zonder die medewerking gaat het niet. Wii BREJENen REPAREEREN' Emreqeerinascrislsln Oostenrijk is alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook deeindelijk UitgeWOken lVa langdurige On- allerfijnste. Voor nieuw werk rijn wij no. i. derhandelingen, tusschen de christen-so- jaap SNOR, Zuidstraat 15. cialisten en de coalitie van Sehober is het Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. kabinet Vaugoin afgetreden. De bonds- FEUILLETON (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. Miss Howard en haar broer liepen om het hardst naar de kajuit en kwamen oven daarna met een rol dun sterk touw terug. We legden Tlmms z'n besten vriend lang uit op dek neer en bonden hem stevig vast. Hi1 was nog steeds (niet bij kennis, maar het sdhuim stond hem op den mond. „Hij 's gek, stapelgek, gewoonweg!" hijgde Timms. Altijd zoo geweest, trou wens.... een goeie kameraad, een beste kameraad...., maar een humeur 1 Hii had al jaren geleden in Calney Hatch opge sloten moeten worden. Verdraaid, die kaak van me. Je weet je knuisten nog te ge bruiken, Henry, dat mot ik je nageven." „Nee maar, zeg!" viel de geaffecteerde stem van Howard in, ,ynee maar! Hoe voel jij je nu, ClevelandIk moet zeg gen. dat was moedig van je, hoor! buitengewoon moedig!versclirikkelijk .zoo'n toestand.Eni in die hette. de menschen vermoorden elkaar, gewoon weg!" Heeft hit u bezeerd, kapitein Cleve land?" vroeg miss Howard bezorgd. Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulation Indefrisable Ondulation Marcel Stakman Bossestraat 59. Telefoon 614 „Welnee", zei ik met een onverschillig schouderophalen. Maar wat anders, Timms heeft gelilk.... Die vent hier is gek.... Heeft u niets kalmeerends aan booerd? Opiumpillen of zoo?" „Nou, nou", viel Timms ln. „Zoo erg ls het niet. Uit laten slapen.... dat is de manier.... dan wordit-ie naderhand als een gewoon mensoh wakker. Ik ken 'em. Dagen daarna is-ie dan zoo tam. Eet uit je hanid. Zoo'w aanval lucht hem op. Laat 'em maar slapen. Ergens in de schaduw. Niet in de zon laten liggen." „Opiumpillen heb ik niet", zei Miss Ho ward, „wel broom". „Prachtig, geef hem dat dan maar. Een paar gram tegelijk...Iemand van dat tyne kan wat hebben. Maar eerst droegen we hem naar bene den en deponeerden hem in z'n kooi. Da delijk toen hij lag, nam Timms een hand doek, doopte dien in een emmer met water en begon het voorhoofd van zijn besten vriend te betten. „Arme Henry 1 Wat heb je het weer te pakkengehad! Nee, doe nou maar niet zoo leelükZoo erg is het niet, dat je je oudste en beste vrind om zeep heb willen breng..Maar as ik jou was, zou ik toch maar mijn handen samen doen én zeggen: vergeef me mijn zonde!., slechte man die je bent!Om 'em te willen vermoorden 1..En wat zou der dan met jou gebeurd zijn?.Nou.... zeg eris op!.... Ingenikt zouën ze je hebben en een maandje later een strop om je halsje en rrrrtl daar gaat-ie!Alleen om een half flesschie whisky.... nee.... blijf i liggen.opstaan is niet goed voor je". Trout begon bij' te komen. Hij probeerde Oostersch complot. Dertien Chineesche koelies van de on derneming Tandjong, gelegen in de on- derafdeeling Batoe Bahra, afdeeling Asahan, gouvernement Oostkust van Su- matra, toebehoorende aan de N.V. Cul tuur Mij. „De Oostkust", spraken af niets meer van de assistenten te zullen accep teeren, doch dadelijk tot krasse maatre gelen over te gaan, daarbij gebruikma kend van allerlei wapens. De eed werd met het gebruikelijke Chineesche ritueel bezegeld. De koelies werden opgepakt en naar Medan gezonden, vandaar ze later naar China billen worden gezonden. EEN ZWARE OPERATIE IN VOLLE ZEE. Batavia. Op de jongste reis van de Ba- loeran is een dag voor Colombo door twee geneesheeren een zware, gevaarlijk© gal blaasoperatie verricht bij een dame, waar toe het schip twintig minuten is stilige- te gaan opzitten, wrong zich in allerlei bochten om zijn handen vrij te maken. „Waarom zouën we je anders vastgebon den hebben?" „Ik sla je dood, Timmsl Ik...." „Nee, dat doe je niet. Blijf nu maar rustig liggen.O, daar ihè-je het juffie niet een hartversterking". Miss Howard was met een'tumbler half vol met een sterke broomoplossing bin nengekomen,. Ik beduidde haar, om er een scheutje whisky „voor den1 smaak" in te doen. De patiënt dironk het achter elkaar leeg. „Zoo.suste Timms hem, „on ga nou maar slapen. Dan ben je strakkies weer lelkker als kip. Jammer dat ik zoo'n rare stem 'heb.... alleen goed om brand te roepen.anders zou ik een liedje voor je zingen.Wat.doet je koppie zoo'n pijn!.... Geen wonderl.... Je ver diende loon.Als je mij voelde.En da's nog goed afgeloopendoor me vriend hier, kapitein Cleveland, die zoo vriendelnk geweest is om je effetjes te klemmenOI 01 wat een stoute man bè-je toch.Om zoo woest te worden! om Zoo ging het nog een minuut of tien door. Zienüeroogen werd „me vriend Trout" kalmer en ten slotte viel hij heel gewoon in slaap, i „We zulle die touwtjes maar laten zit- ten", fluisterde Timms. „Nou 't zoo ver is, islaapt-ie een paar uur en als-ie dan wak ker wordt, is-ie een lam!.... Verdraaid, Rijksbegrooting voor 1931. MEMORIE VAN ANTWOORD HOOFDSTUK VII E (Departement van Financiën). Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag (o. b. 1 Nov. j.1.) over Hoofdstuk VII B (dep. van Financiën) der Rijksbegrooting 1981. We ontleenen er aan: V ermogen belasting. De minister acht het niet gewenscht, terug te komen op de destijds na een .vraagt u zoo ietslis dAt nog niet genoeg!begrijpt u niet. De tranen schoten haar in de oogen. Ze keerde zich om en ging langzaam weg. En opeens drong het tot me door, wat dit voor haar beteekende. Door dat ondoor dacht dreigen! met die revolver had ze al, haar .plannen den bodem ingeslagen had ze zich den eenigen man die de sche dels voor haar had kunnen vinden tot vijand gemaakt. En als ze het zonder dui ker zou moeten stellen kon ze evengoed naar Engeland teruggaan.... Ja, zooals de zaken zich op dat oogenblik lieten aanzien^ leek het er op, dat het Howard paard van de lijst der deelnemers aan den Foity Skulls Handicap Race afgevoerd was. 't Beteekende voor ons een concur rent minder, maar dat weten gaf mij niet de minste satisfactie. „Wat denk je, Tlmms zou hij nu verder ongevaarlijk zijn?" informeerde ik. Onze duiker veegde met een grooten rooden zakdoek zijn voorhoofd af. „Dat weet ik niet. Als-ie wakker wordt en ik ben bij 'esm, dan heb ie alle kans dat hij tegen me kraait als 'n zuigeling tegen z'n flesschie. Maar als 'hij wakker wordt en hij ziet de juffrouw en hij herinnert zich weer watter met de flesch whisky gebeurd is.... wel, dan hè-je kans dat 't niet zoo makkelijk afloopt, 't Is zoo'n rare sinjeur, 't Eene oogenblik als een lam, zoo zacht en lief en 't volgende oogenblik als.... een..., stier, gewoonweg een stier. En die fleseh whisky is de rooie Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Poster's Maagpll- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom verkrijgbaar è/0.65 p. flacon. andere, een meer intieme reden. .Wel, walt zou jij dan doen, als jij ons was?" vroeg ik. „Dat staat niet aan inij om dat te zeg gen, Ik heb u gezeid hoe ik over de kwaal van me vrind Henry denk. Maar u bent zoo veul als mijn superieur. Als u tegen me zeit: Vooruit, Timms, laten we op schieten, 't is tijd dat we wat te eten en te drinken krijgen, wel, dan schiet ik op en dan moet dat schaap maar zien hoe ze d'r komt, met een groot© sterke kerel,* die zoo af en toe volslagen- gek is aan boord en niets dan een jonge juffer met netjes gepoetste nagels en haren glimmend van de pommade om d'r te helpen. En waarom zouën we niet? Wat doet zij anders, als het ons verschrikkelijk lastig maken 1 En het is een avon. .tu. .rierster, eentje die der geen been in zou zien om ons met ze alle te vermoorden. Heb ze me whisky niet willen vergiftigen?heb ze niet een hoedepen door me heen willen priemen? heb ze geen.-hoe heetdat goedje op de punt van de terremome- ter willen smeren?.... Ze is een echte kanjer, hoorlmaar een knappe kanjer, een deksel sche knappe kanjerEn als ik zou oud was als u en ik had een ander bakkes en geen fatsoendelijk getrouwde vrouw thuis. dat is dorstig werk.... Niet een glasie jlap't Was ook gewoonweg schan- medicijn voor een armen zieke over, ;dalig.*k kan er zelf ook nog met geen juffie?" droge oogen aan denken." „Neen", zei Miss Howard kort. „Na dit I Dat kon ik bijna ook niet, maar om aan (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1