Vthkaddi J&Hge AUTOWAS VAN WILLIGEN JTTloeTBARÊT^ Konijn'Roomboter Verklaring van Kamer en Senaat Jaspar in Dinsdagmiddag heeft Jasparin de Ka mer en daarna in den Senaat een ver klaring afgelegd betreffende de ramp, die de bevolking van de Maasvallei bij Luik zoo zwaar heeft geteisterd. Jaspar herhaalde nogmaals de deelneming der regeering in den rouw, die zoovele ge zinnen te En gis en omstreken treft en zeide zich te verheugen over het feit, dat de toetand der talrijke zieken thans geen zorg meer baart. Zoowel de justitie als de administratie der volksgezond heid hebben ieder van hun kant een on derzoek ingesteld. Dit onderzoek is nog niet ten einde. Er zijn ook lijkschouwin gen bevolen. Geconstateerd is, dat de meeste slachtoffers menschen op leeftijd waren of personen, die reeds vroeger als lijdende aan de ademhalingsorganen be kend stonden. De verschillende admini straties zetten de enquete onder leiding van prof. dr. Nolf voort. Omtrent de oor zaken van de ramp is nog niets met zekerheid bekend. Zijn de sterfgevallen te wijten aan den mist alleen, of waren ook schadelijke stoffen daarin aanwezig? Het is nog niet mogelijk zich voor de een of.de andere hypothese te verklaren, Alles wat ik nu kan zeggen, aldus Jaspar, is dat de regeering niets ongedaan zal laten om de noodige maatregelen te treffen, die een herhaling van een dergelijke ramp zouden kunnen voorkomen. Deze verklaring vond luide instemming op alle banken van Kamer en Senaat. Het banditisme in China. Twintigduizend man in de pan gehakt Naar het N.TA. uit Hankou meldt, heeft POSTAUTO VERONGELUKT. Een vrachtauto van de posterijen is bij Innsbruck door de gladheid van den weg langs een helling naar beneden gestort. De wagen bleef op 80 M. diepte zwaar be schadigd l'iggen. Alle 15 inzittenden- werden gewond; drie zwaar gekwetsten- moesten in het zieken huis worden opgenomen. SOLDAAT SCHIET SERGEANT DOOD. Te Lyon. Het N.T.A. meldt uit Lyon, dat in een kazerne aldaar een soldaat, die van oor deel was, dat hij slecht werd behandeld, zijn sergeant doodgeschoten heeft De vrouw van den sergeant en een andere soldaat, die den moordenaar wilden tegen houden, werden zwaar gewond. De moordenaar sloeg op de vlucht Kapitein Wilkins "ongevaar lijke" pooltocht. door Dav W. HMENEMAN. Binnenkort vertrekt de Amerikaansehe poolreiziger Wilkins met een onderzee boot naar Spitsbergen, waar de histori sche Koningsbaai de basis zal worden voor zajn expeditie naar de Noordpool. In Januari zal Wilkins dan eerst kleinere vaarten ondernemen om het terrein te verkennen; in Juni of Juli zal hij pas met zijn onderzeeër onder het ijs door varen en wel dwars over den pool naar een strijdmacht van roode bandieten in de Alaska. Wilkins wordt vergezeld door streek tusschen de steden Kwangsjoei en den Noorschen poolonderzoeker Harold Hwangan 20.000 man provinciale troepen - Sverdrup en door vier Amerikaansehe in de pan gehakt. i geleerden. De technische leiding berust Volgens berichten uit het Noorden vanbij den Amerikaanschen marineofficier Hoepeh zijn de verliezen van Zondag de Danhower, die een groote ervaring heeft zwaarste, die de regeeringstroepen in hun op het gebied van duikbooten. Hij heeft veldtocht tegen de bandieten alsnog heb-tien technisch geschoolde mannen tot ben gehad. 1 Kort na het einde van den burgeroorlog heeft president Tsjiang Kai Sjek verze kerd, dat hij desnoods 300.000 man en 20 kanonneerbooten, tegen de bandieten in het dal van de Boven Jangtsé zou uit zenden. zijn beschikkingi. In Amerika worden de voorbereidingen voor deze expeditie met groote belang stelling] gevolgd, voornamelijk omdat op één na alle deelnemers Amerikanen zijn. Het idee is ook typisch Amerikaansch, want een nuchter denkend mensoh zal het plan van den vliegenier Wilkins een Het proces teaen de Industrieels',fantastlsch «"«gstuk vinden. Doch juist r a het fantastische trekt een Amerikaan aan. Het is ook de eerzucht van net Ameri kaansehe volk, dingen te volbrengen, die men in de rest der wereld voor onmo gelijk houdt. Over decse expeditie bestaat reeds een geheele bibliotheek. Honderden natuur onderzoekers en andere geleerden, uit vinders, waarzeggers en -belangstellende burgers, zonden hun bijdragen en voor- Partij. De veroordeelden overgebracht naar Nizjni-Nowgorod. Na dé gratie-verleening aan de ter dood veroordeelde beklaagden uit het proces tegen de Industrieele partij, rijn de ver- 2^- ScarS'^aüTa^WH^diê de Gepeoe uit Moskou vertrokken naar Nizjni-Nov-gorod, waar zij hun -gevange nisstraf zullen uitzitten. Het transport der gevangenen geschiedde in alle stilte en zonder eenig opzien te baren. EEN AMOK-MAKER. Lahore. Een Britech-Indisch soldaat die amok maakte, heeft een kapitein van het leger neergeschoten en een onderofficier ge wond. Daarna heeft hij zichzelf verdaan. DE VERGIFTIGE SOEP. Het aantal leerlingen van een kost school te Madras in Britsch-Indië, dat na het eten van vergiftige soep is overleden, is gestegen tot 35. 18 leerlingen1 liggen nog ziek. WEER EEN SABOTAGE-PROCJES IN RUSLAND. Arrestatie van 80 menschen. V. D. meldt uit Kowno: Volgens een bericht uit Chabarofsk zou Kïe Gepeoe ongeveer tachtig menschen hebben gearresteerd, die beschuldigd worden van sabotage in de visscherij- trust. Het proces tegen de saboteurs zou in het begin van het volgende jaar te Chabarofsk gehouden worden. SMOKKELEN. De Duitsche kommiezen aan de grens bij Dinxperloo hebben Maandag een vrachtwagen, beladen met 10 balen tarwe- en 20 balen maïsmeel, uit Nederland naar Pruisen gesmokkeld, in beslag genomen. Van de smokkelbende weideni twee per sonen gevat; de overigen zijn gevlucht met achterlating van hun fietsen. Het aantal Duitsche kommiezen langs de Pruisisch-Geldersohe grens tusschen Emmerik en Bocholifc wordt met 80 ver sterkt. EEN BRUTALE DIEFSTAL. Van geweren, i Naar Reuter uit Tsjifoe (bewesten Wei- hai Wel) seint, zijn Dinsdag 200 gewapen de bandieten de douane-kantoren binnen gedrongen, hebben de bewakers gekneveld en 50 kisten met geweren, die pas uit Dairen waren aangevoerd, buitgemaakt. Men vêrdiaoht Chineesche beambten ter plaatse van medeplichtigheid. Vermoedelijk zullen de geweren naar het binnenland worden gezonden. binnen het jaar rijn plan in alle bijzon derheden had uitgewerkt. In dien tus- schentajd was een oorlogsduikboot dér Amerikaansehe marine omgebouwd tot 'de duikboot voor zijn expeditie. En terwijl men vroeger zooveel sprak over de moei lijkheden, die aan dezen tocht verbonden waren, denkt men er nu aan als de meest ongevaarlijke poolexpeditie, die ooit is ondernomen. Het is zeker waar, dat men nooit een poolexpeditie zoo optimistisch begonnen is. Als men de opstellen der Amerikaan sehe geleerden over dit onderwerp of de redevoeringen van kapitein Wilkins zelf leest, zou men denken, dat de tocht on der het ijs een plezierreisje was. Elke moeilijkheid is van tevoren onder het oog gezien, onderzocht en opgeheven. De on derzeeër is een technisch wonder, waarbij de „Nautulus" van Jules Verne een arm zalige kano was. Is dit optimisme echter gerechtvaardigd? Wij meenen van niet. De grootste moeilijkheid is de onbe trouwbaarheid van het ijs. Zal het moge lijk zijn op bepaalde tijdstippen naar de oppervlakte te stijgen voor het doen van versohillende waarnemingen? Zal men althans den luchtvoorraad van de boot tijdig kunnen vernieuwen? Dit alles hangt af van de dikte van de ijslaag. De technici meenen nu installaties te hebben bedacht, die geschikt rijn voor de meest dikke ijslaag. Het eenvoudigste en tevens het krachtigste wapen der boot is haar eigen opwaarts stuwende kracht. Wanneer de watertanks der boot leeg zijn, bedraagt deze kracht 150 ton. Zij wordt geconcentreerd in den zwaar- ge- pantserden toren op de commandobrug, die het ijs moet doen barsten, waarna de bemanning de boot door dezen toren kan verlaten. Wilkins is n.1. van meening, dat in den zomer deze ijslagen niet zoo dik zijn, of rij, barsten bij een druk van 40 ton. Wanneer het ijs niet op deze manier gebroken kan worden, laat men aan den top van den toren een cirkelzaag werken om een gat uit het ijs te zagen en in geval van nood bezit dé boot nog een electrisohe smeltinrichting en tenslotte spiraalboren, die gaten in het ijs kunnen maken, waarin men chemicaliën doet om het ijs te doen smelten. „Zoo kunnen wij zelfs door ijs van 4 M. dikte heenkomen!" roept Wilkins enthousiast uit. Doch als het ijs dikker is? Dan moet men ook volgens Wilkins beneden blij ven, doch dan kan men nog gaten in het ijs boren en daardoor lucht innemen. Deze gaten kan men zelfs nog maken in ijs van 20 M. dikte. Nu hoopt Wilkin echter, dat het in het geheel niet noodig zal rijn, het ijs te bre ken. Volgens zijn ervaringen, die door Sverdrup en andere poolreizigers beves tigd worden, vindt men 's zomers in de Pool-zee groote wakken in het ijs, zoodat de boot gemakkelijk aan de oppervlakte kan komen. Gevaar voor invriezen schijnt dan ook niet te bestaan, omdat de tem peratuur van het water nog iets boven het vriespunt ligt Men kan de dikte van het ijs meten met een vernuftig uitgedacht toestelletje, bestaande uit een langs het ijs loopend klein rad, dat bevestigd is aan een lange, verticaal beweegbare stang. Wanneer het schip nu op dezelfde hoogte blijft varen en eventueele hoogteverschillen kun nen ook gemeten en in rekening gebracht worden dan geeft dus het op en neer gaan van het wieltje het dunner resp. dik ker worden van het ijs aan. Bovendien is de onderzeeër voorzien van een installatie, waardoor een duiker in en uit het schip kan gaan; met sterke schijnwerpers kan men de onderzeesohe fauna en flaro bestudeeren door de kijk gaten met dik glas. Een bezwaar is ech ter, dat het schip slechts 10 zeemijlen kan varen zonder lucht in te nemen en 200 zonder de accumulatoren bdji te laden. Toch zou de tocht zonder bezwaar ge maakt kunnen worden en het aptimisme der Amerikanen zou gerechtvaardigd zijn, als er inderdaad geen andere moeilijkheden zijn dan die men thans on der het oog gezien heeft. Doch onvoorziene moeilijkheden blij ven er bestaan bij elke ontdekkingsreis in onbekend gebied en de omstandig heden in hiet water onder de ijslaag der Poolzee zijn nog absoluut onbekend. Men kan er allerlei onaangename verrassin gen bedeven. De expeditie kan dus wer kelijk „ongevaarlijk" doch ook zéér gevaarlijk zijins. Zij1 heeft hetzelfde groote risico te verwachtten als alle onderzoe- kingsreizen. (Nadruk verboden.) Een perfect middel voor onderhoud van Uw auto PER BUS ff 1.20 Decemberavond. Nele Klauwaerdinne in t Verloren Hoeksken van Het Laatste Nieuws: 't Mocht gebeuren dat ge in dezen tijd zoo tegen dat de zon zinken gaat op het platteland komt. Loop dan niet met uw zwaar hoofd nap den grond, of kijk niet naar Noord, Zuid of Oost. Ge zult naar hét Westen kijken. Gelijk een gloeiende kachelpot hangt er de voor melde zon. Ik weet dat die vergelijking verkeerd is: wie vergelijkt er nu iets eeuwigs bij iets dat op twee winters barst? Maar ik kan op 't oogeniblik niets beters bedenken, want daar hangt precies die zon voor mij, en vergaat traag in den nevel: en ik verlang niets anders te doen dan ze te zien. Ik denk tevens aan al de zonnen, die ik zag zinken bij den ingang van den winter, en die aldus ondergaan, in mijn geest, op het vreemde land dat mijn eigen verleden voor mü geworden is. Zoo doet het zien van een toren denken aan alle torens die ge kent. Met z'n hoevelen staan we hier om dat zonnezinken te zien vlak naast den toren van de kerk? Dat Is ginder, In 't Westen, een stille, maar felle striid Mist tegen zon. Ze is nu alleen nog een scherf: en aldus, omdat rij strijden moest, nog sohooner. Als ge zon zijt, moogt ge den kamp verliezen, blijft de schoonste. Alzoo strijdt de heele natuur. Vergroot twintigduizendmaal het leven van do planten en do geluiden van hun groei en kamp: het wordt een fol gevecht, onder oorverdoovend lawaai, gelijk van de men schen', een onverpoosde strijd om het le ven. Er gebeuren, terwijl poëten de kalmte en de rust ervan 'bezingen, vreemde din gen in uw tuin, weide en veld). Wij zien het niet, hooren het niet. Hoe zouden wel We zien. niet eenis die roode zon, noch hooron de, muziek die zelfs door een dooden Decemberavond gaat. Er Is, kijk, een molen waarop de laatste roode zonnevonk nagloeit. Er is een hoeve die mee verzinkt in den mist Ik raad u aan die dingen er altoos bt1 te hebben, voor nog diepere stemming. Als ge straks weer thuis zijt denkt ge vast nog, al was hfet even maar, uan die roode zon terug. Zet dan nog, als ze weg is, een zeer witte maan achter de boomen, die naast u mede staat te kijken. En ge hebt eon schilderij waar mis schien de praktlschen en technischen om lachen, maar die gij en ik, vol wijding op hangen, vlak aan den ingang naar den winter. llit het huis met de blauwe stoep VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van Maandag 8 December. Een Wéinig begeerenswaardlg zaakje als ouverture. De eerste zaak begon al met een zaal- ontrulminig. Betrof zekeren heer W. K. F. N. te Den Helder, evenals zijn ver dediger, mr. Veldman, niet verschenen, die zich op 21 Augustus op dé Molen- gracht aldaar zeer onvoegzaam tegen over een niets kwaads vermoedende dame had gedragen. Deze affaire, strafbaar ge steld bij1 art. 239 Wet'b, v. Strafr., werd met de vereischte geheimzinnigheid, dus met gesloten deuren behandeld. Later kwam verdachte nog aan zakken en werd de zaak nog eens dunnetjes overgedaan. Vonnis: 6 weken gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Moedwillig een hond doodgereden? De 29-jarige chauffeur Floris B., wo nende te Den Helder, had zich te ver antwoorden wegens het niet bepaald toerjuichenswaardig feit, dat hij 3 Ootober aldaar een aan de weduwe Schrieken toe- behoorende hond met zijn door hem be stuurd motorrijtuig opzettelijk had «Dood gereden. Het dier werd 's morgens door den zoon des huizes uitgelaten en deed, niet zeer verstandig, rijn behoeften mid den op de Kerkgracht. De chauffeur van den verhuiswagen, de hier boven aange duide verdachte, beweerde bewusten hond niet of te iaat te hebben opgemerkt. Zijn aandacht werd afgeleid door een handwagen', door boomtakken en een juffrouw, die een schreeuw gaf. Hij voel de echter wel, dat hij over iets heen reed en had toen gestopt Verdachte, die wat zeurig leek, bleek achteraf den hond aan vankelijk toch wel te hébben gezien en nog een zwenking te hebben gemaakt Voorts beweerde verdachte absoluut niet het voornemen te hebben gehad, het dier te overrijden. Twee andere getuigen, mej. H. en Maarten v. d. Str., die het ongeval hadden gerien, verklaarden niet in het voordeel van den chauffeur. Door de manier van rijden konden zij opma ken, dat de hond er aan moest De chauf feur reed met een flinke vaart en had best kunnen remmen. De officier achtte het opzet echter niet bewezen, terwijl schuld- misdrijf hier niet ten laste kon worden gelegd. Het ware beter geweest als de politie artikel 22 Motor- en Rljwielwet had ten laste gelegd. Requisitoir en von nis ten slotte vrijspraak. Een bierglas als werpmaterlaaL De 21-jarige arbeider Andries L., wo» nende te Den Helder, deed zich op 18 Ootober aldaar kennen niet als een dis cus-, doch als een bierglaswerper, met welk voorwerp hij den getuige Simori S. in het gelaat raakte, zoodat diens boven lip werd gewond. Dit drama speelde zich af in het café van den heer K. en wel naar aanleiding van het voorval, dat sommige personen, waaronder verdachte, de vrouw van den caféhouder, door woord en daad onvoeg zaam bejegenden, waartegen de heer S. krachtig protesteerde. De heer Andriee L. ontkende de bedoeling te hebben ge had, speciaal den heer S. te raken. Hij heeft later van S. een pak slaag In ont vangst kunnen nemen. Volgens verklaring van de vrouw van den kastelein was het verdachte, riie zich onbehoorlijk tegenover haar gedroeg. Verdachte had ook nog met een stoel gegooid in S.'s richting en daarna met een bierglas, waarin een weinig bier. De heer Oom. K., de caféhouder, die zeer slecht ter been was, verklaarde nagenoeg hetzelfde als zijn echtgenoote had mede gedeeld. Verdachte viel rijn vrouw lastig en niemand anders. De heer S. bloedde hevig en is in het vliegkamp de Kooij verbonden. Gevorderd werd 14 dagen ge vangenisstraf. Daar ben Tc niet mee in- nome. De verdachte. Desondanks vonnis 14 dagen, overeenkomstig eisch. De spiegelruit vergrulzeldL In den avond van 27 Sept. had zekere mevrouw Maartje Gr., hulsvrouw H„ die wegens haar onrustig gedrag uit het café van den heer Arie B. te Den Helder was verwijderd, bij wijze van represaille maatregel een spiegelruit in het oafé verbrijzeld. De driftige dame bekwam een bebloede pols en heden een veroor. deeling tot 16 boete of 15 dagen heoh- tenla. Drama op het schiereiland. De heer Evert M., arbeider te Wierin- gen, nam op het verdachtenbankje plaats naar aanleiding van het hem ten laste gelegde feit, dat hij op 18 October den arbeider Martinus G. had mishandeld, door hem eenige klappen op het hoofd en een schop tegen het onderlichaam toe te dienen. Deze executie werd voorafgegaan door een dispuut tusschen Martinus en diens broeder Pieter, welk jongimonsoh een speciale vriend schijnt te zijn van den verdachte, die trouwens de mishandeling ontleende en dezen broeder ais getuige décharge had meegebracht. De heer A., autoreperateur te Wierln- ;em, die op het rellettje naar bulten :waim, had gezien en waargenomen, dat Martinus G. door Evert M. was mishan deld. De politierechter zou hot verstandig achten, Indien verdachte bedoelden Pieter G. niet zoo dikwerf bjj zich In huls haalde. Br konden niet anders dan on aangenaamheden uit voortspruiten. Genoemde broer Plet ontkende dat Evert M. zijn broeder had geslagen of geschopt. (De andere getuigen poraJjtteex- Tandarts: „Wilt u uiw nnotnd open doen, alstublieft?" Patiënt: „Wat? Zooveel jaren studeert u en u kunt niet eens een kistrekken zon der dat ik mijn mond moet openen?" Pages Gales, Y ver don. den echter bij hun verklaringen. De offi cier achtte schoppen 'bewezen en liet het slaan schieten. Eisch 16 boete of 10 dagen. Ernstige wederspannlgheld van een tot gewelddadigheden gezind echtgenoot De 35-jarige schipper Jb. Dirk Hendr. M. te Den Helder stond terecht terzake ernstige wederspanningheid, gepleegd in den nacht van 1 op 2 November, tegen de agenten Raven en Streuve, die den man hadden aangevat om hem te beletten zijn vrouw in het water te werpen, althans haar ernstig te mishandelen en hem over te brengen naar het politie-bureau, tegen welke overbrenging hij zich als een wilde man verzette en de brigadier Streuve ón der meer een stomp tegen de borst toe bracht. Het rumoerige nachtelijke tooneel had plaats op de Achtergracht Z.Z. Eerst met assistentie van collega's gep lukte het den overspannen man móester te worden. Verdachte zegt schandelijk behandeld te zjjn door rijn vrouw, die hem door haar gedrag tot het uiterste had gebracht Hij wist aanvankelijk niet dat hij met poli tie-agenten te doen had. Hij was voor nemens echtscheiding aan te vragen. De vrouw wordt gesignaleerd als een dame die veel van uitgaan houdt Eisch sléchts 25 boete of 25 dagen. Vonnis overeen stemming dit zeer (milde requisitoir. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 9 December. Uitspraken vorige ritting. 1. Pieter Goomelis van S. en 2. Maria Victoria van S., beiden te Z. en N. Scher mer, mishandeling van een dier: le een maand gev„ 2e 50 'boette of 60 dagen hechtenis. Redjer B., schipper, Broek op Langen d-ij k, hooger beroep vonnis kantongerecht overtreding art 22 motor- en rljwielwet, 30 boete of 80 dagen hechtenis. Dirk de L., chauffeur, Alkmaar als voren vrijgesproken. Hendrik M„ zwervend, thans gedeti neerd, diefstal van kippen en konijnen, 1 jaar en 6 maanden gev„ met aftrek van voorarrest Een Zuidetzeewerker als bekkesnljdet* De 24-jarige grondwerker Hendrik W. uit Zwaag-Westeinde, sierde heden de ver- dachtenbank naar aanleiding van het niet gering te achten feit dat hij op 21 Sep tember een van de bezoekers van het café, waarin ook verdachte zijn toevlucht had gezocht bij het verlaten van dit café, in de deuropening met een mee in zijn rech terschouder had gestoken. Deze betzoeker, genaamd Terschuur, was zeker nogal taal van constructie en voelde wèl een slag op zijn schouder, doch schonk daaraan aan vankelijk niet veel aandacht maar toen hij eenigen tijd was doorgeöoopen, voelde hij iets nats langs zijn lichaam druipen en bleek het, dat in zijn schouder een mes stak, dat door verdachte W. daarin was geplant De heer Terschuur was verplicht zich onder geneeskundige behandeling te stellen en was gedurende 8 dagen niet tot werken in staat. Ook waren zijn kleede- ren beschadigd. Hij wensohte nu voor een eni ander een schadevergoeding van 64 gulden en diende daartoe een vorde ring in. De verdachte polderwerker erkende wel dien avond dronken te rijn geweest, doch wist niet meer of hij Terschuur gestoken had. Wel was hij bereid tot schadever goeding, als hij dan maar in gedeelten be talen mocht Een reden kon de steekvaardige polder werker niet opgeven. Hit had bij zijn weten niets tegen Terschuur, waarop de president, mr. Ledeboer, hem een zeer ge vaarlijk en bloeddorstig persoon noemde. De mist in de hersens van verdachte trok echter later op, toen de politie hem den mishandelde toonde en begon hij zich te 'bezinnen^ dat dat de man wel kon zijn» die hij bijna om zeep had geholpen. De caféhouder Houtwipper had het edele gezelschap, waaronder ook verdach te behoorde, in zijn café ontvangen. De heeren waren ver van nuchter en zeer rumoerig. Eisdhten bder, doch stelden zich op advies van de verstandige vrouw des kasteleins tevreden met zure en zoute haring,. Deze verversohing werkte echter nog ver van kalmeerend, want het gezel schap was bijzonder vechtlustig en werd zelfs de caféhouder door verdachte bil de keel gepakt en met een mes bedreigd. SPOORSTRAAT 122 TELEFOON aas

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2