HELDBRSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS OOST-INDIË. BINNENLAND. No. 6898 EERSTE BLAD. DINSDAG 16 DECEMBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetalinK.- Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f X.35. Losse nos. 4 ct.fr p p 6 ct. Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekoning No. 16066. ADVERTENTIES 20 ct. p. rogel (galjard). Ing&z. medod. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer lOot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et. Het nieuwe Fransche kabiriet. - Een mislukte op stand in Spanje. - Het Fransch-Italiaansche vlootge- schil. - Het werkeloosheidsprobleem in Italië. Het nieuwe Fransohe kabinet. Boven verwachting ia senator Steeg erin ge slaagd een kabinet samen te stelden. Wij hebben het nog in ons nummer van Za terdag, onder kaatste berichten" kunnen 1 vermelden. Zaterdagmorgen heeft Steeg, die als minister-president in het nieuwe kabinet optreedt, zijn medewerkers nog aan president Doumergue voorgesteld, waarna een kabinetsraad plaats had. Steeg verklaarde aan journalisten, dat het kabinet wil werken aan de ontspan ning en vereeniging. De regeering heeft zich tot taak gesteld bij, de ontspanning der hartstochten rechtvaardigheid te be trachten door mede op grond van veilig heid en evenwicht op de begrooting te handhaven en de oeconomische ontwikke ling te bevorderen, evenals de sociale maatregelen. Het kabinet Steeg, dit is wel de eerste indruk die het wekt schrijft de „Nw. Rott. Crt." bestaat uit ervaren politici, menschen, die het klappen van de parle mentaire zweep opperbest kennen. Niet minder dan vijf gewezen minister-presi denten omringen1 den formateur van het kabinet, die zich zelf tevens aan het hoofd van het departement van koloniën heeft geplaatst. Een koloniale specialiteit mag men Steeg ongetwijfeld noemen, want zoowel van Algerië ais van Marokko is hij de bestuurder geweest. Een ministerschap heeft voorts voor Steeg niets onbekends, want deze radicale senator heeft herhaal delijk vóór den oorlog en ook daarna van een regeering deel uitgemaakt. De gewe zen mhiister-presidenten, waarvan hij thans is omringd, zijn Briand. Barthou. Painlevé, Leygues en Ohautemps. Omtrent de levensvatbaarheid van het kabinet is het moeilijk voorspellingen te doen. Hoewel er vijf leden,van de groep der links-republikeinen deel van do regee- ring uitmaken, kan deze toch niet op alle stemmen van deze partij rekenen, zoo lang zij er niet in slaagt den tegenstand van Tardieu te breken. terdag meteen terechtgesteld. Het bericht der executie verwekte te Madrid groote opwinding en er worden pogingen in het werk gesteld, om te Madrid, Barcelona en Saragossa de algeineene staking te pro- clameeren. De opstand Is te wijten aan ontevreden heid over de bestaande regeering. Men wil trachten haar omver te werpen en een republiek te stichten. Het Fransch-Iiallaansche vlootqeschll. De Amerikaansch secretaris van Staat, Stimson, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij mededeelde, dat de Amerikaan- sche gezant te Brussel, Hug Gibson, on beperkte volmachten had gekregen om zijn officieus© pogingen, tot het verkrij gen van een Fransch-Italiaansche over eenkomst inzake de vlootkwestie, voort te zetten. De gezant heeft daarbij vrijheid om gebruik te maken van alle methoden en middelen, die hem goeddunken. Het werkloosheidsprobleem in Italië. De Italiaansche minister van Financiën verklaarde Vrijdag in den Senaat, dat het tekort in de eerste vier maanden van het loopende begrootingsjaar 729 millioen lire bedroeg; het is sedert het einde van No vember nog toegenomen. Ten aanzien van de toenemende werk loosheid zeide de minister, dat het in an dere landen gebruikelijke systeem van het verleenen van werkloozensteun het pro bleem niet oplost, doch in zeker opzicht de oplossing moeilijker maakt In Italië stelt men de arbeiders te werk en tracht hen daardoor moreel en lichamelijk ge zond te houden, terwijl de steunverleoning aan werkloozen binnen bescheiden gren zen gehouden wordt Een mislukte opstand In Spanje. Spanje heeft weer eens een' opstand beleefd, het ste was niet de eerste en zal ook zeker niet de laatste zijn. In dat opzicht heeft Spanje wel iets gemeen met China, er dreigt altiid gevaar. De opstand, die zich bepaald heeft tot Jaca, een grensplaats in de Pyreneeën, is spoedig onderdrukt en de hoofddaders zwaar gestraft Vijf officieren, die gear resteerd werden, hebben direct voor den krijgsraad terecht gestaan en twee van hen zijn ter dood veroordeeld, terwijl de drie anderen levenslange gevangenisstraf over zich hoorden uitspreken. De beide ter dood veroordeelde officieren zijn Za- Wij BREIEN!! en REPAREEREN alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 351. FEUILLETON Poincaré ernstig ziek. De dokter verlaat' zijn huls niet Poincaré is gisteren door zijn huis dokter nauwkeurig onderzocht. De dokter weigerde een verklaring af te leggen, toen hij Poincaré's huis verliet. Hij zei alleen de toestand van den heer Poinearé is ongewijzigd. Om 20.45 uur is de dokter opnieuw bij den zieke geroepen. Tegen de wachtende journalisten zei hij: Wacht u maar niet op een verklaring van mij. Ik zal het huis niet verlaten. Deze uitlating van den dokter, waaruit opgemaakt wordt, dat hij den nacht bij den patiënt zou doorbrengen, doet vermoeden, dat de toestand ernstig ia. DE REKENING VAN DEN OORLOG. Engeland heeft weer wat afbetaald. De Britsche regeering heeft Zaterdag 94 millioen dollar aan de regeering der (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 44) Gelukkig.etacleJijlIc antwoord! 't Leek van het staand te komen. Ik luisterde scherp toe. En daar had je het geluid alsof iemand een sloep op het droge trok. Blijk baar had hij Hamsar een bezoek gebracht. Ik ging zitten om op (hem te wachten. Zoo als ik me op dat oogenbllik welde, zou het me nooit gelukt zijn om heelhuids mijn bed te bereiken. Het duurde nog wel een minuut of tien voordat ik iemand hoorde aankomen. Uit voorzorg praaide ik den persbon in quaes tie nog oensu „Bent u dat, kapitein?" „Halo! Ja!" was het antwoord. „Maar wat voert u hier uit, mr. Cleveland? Is dat doen wat de dokter gezegd' heb?" en even daarna, maar nu iets zachter: „Hier een beetje voorzichtig-aan* juffie. Links houën asjeblieft." Groote help! De ezel had Miss Howard meegebracht! Gloeiend van drift sprong ik opem kwam met een slag weer op miin knieën terecht. Ik probeerde nog be koorlijk t« gaan saiLten, maar op hetzelfde weging, die gisterenmorgen te San Se bastian uitbrak, in korten tijd onderdrukt werd. De regeering verklaart, dat de op standen te Jaca en San Sebastian slechts een plaatselijk karakter hadden. Naar Havas uit Canfranc meldt, liggen op het oogenblik te Jaca 6000 man troe pen. Gewoonlijk bestaat het garnizoen slechts uit 6 a 800 man. De zoon van den gouverneur van Sara gossa zou naar verluidt, gearresteerd zijn. FRANKRIJJKS INVOERRECHT OP VLEESCH. Verhooglnegen gewenscht. In Frankrijk is opgericht een nationale bond van varkensfokkers, die tezamen met den bond van vleeschproducenten en eeni- ge Kamergroepen aandringt op verhoo ging der invoerrechten op vleesch. Speciaal vestigen zij de aandacht op de groote invoeren van varkensvleesch uit Dqitschland en Nederland (hierbij be denke men, dat nog geen vijf maanden geleden het invoerrecht op varkensvleesch is verhoogd van 125 tot 175 francs per 100 kg, dus van 12.50 tot 17J.0 of wel met 40%!). De invoerrechten op vleeschwaren worst-, ham e.<L die toen niet herzien zijn, wil men thans verdubbelen^ ml. van 160 tot 312 francs brengen. Volgens rijksconsulent dr. Sevenster vindt men allerwege steun bij dit streven. UIT GUATEMALA. De minister van oorlog tot president uitgeroepen. Reuter meldt uit Santiago, dat de minis terraad van Guatemala uithoofde van een geneeskundig attest, t welk zegt dat La- zare Chacon wegens een ernstige ziekte niet in staat is de functie van president te aanvaarden1. Bandilio Palma, den minister van oorlog tot president heeft uitgeroepen. De nationale vergadering heeft acte ge nomen van dit besluit. DE TOESTAND TE KANTON. De staat van beleg afgekondigd. Te Kanton is Vrijdag de staat van beleg afgekondigd als gevolg van communlstt- sche onlusten in het noordelijk gedeelte van de provincie Kwantoen. Dit is een maatregel van voorzorg tegen mogelijke onlusten tb Kanton. VJ9. overgemaakt op rekening der oor- 1 logsschulden. Sedert het Britsch-Amerl-1 kaansche schuld-accoord geteekend werd, I is thans in totaal bijna 1286 millioen dollar c bp^ betaald; 4398 milioen dollar blijft nog ver- J T toestand ie 8,00)0. OOK VOOH DAMES-CONFECTIE Oproep tot revWutte door vlieg tuigen verspreid: Algeracen e sta king in vele steden. Toestand te Madrid nog normaal Gisterenochtend kort vqor twaalf uur verschenen eenige vliegtuigen boven Madrid, die strooibiljetten van den Vol genden inhoud naar beneden wierpen: „Soldaten! In den afgeloopen nacht is de lang verwachte en gewenschte revolu tie in geheel Spanje uitgebroken. Volk en leger hebben vereend haar tot stand ge bracht. De berichten, welke de nieuwe re geering uit alle provincies ontvangt, be- bestigen 't verwachte succes. Om de gan- sche wereld te toonen, dat het Spaansche volk vrede en gerechtigheid wil, is het noodig, dat gij u bij de beweging aansluit om den burgeroorlog te vermijden. Wan neer echter uw zwakheid of uw geweten loosheid u tegen onze beweging stelling doet nemen, zult ge het eerste slachtoffer der beweging zijn. Wanneer gij u niet on derwerpt, worden uw kazernes binnen een half uur gebombardeerd. Soldaten, leve Spanje, leve de Republiek". Deze oproep is, zooals van republikein- sche zijde wordt medegedeeld het afge sproken teeken tot het begin van den op stand. De algemeene staking is thans af gekondigd te Santander, Biibao, Valencia, Jaca, San Sebastiaan, Sevilia, Cadiz, San Fernando en Barcelona. Te Madrid is de toestand nog normaal. Sterke politiepatrouilles doorkruisen de stad. Naar verluidt zouden majoor Franco en een ander bekend republikeinsch. leider zich te Madrid bevinden en de leiding van de beweging in handen hebben. De tos- stand wordt algemeen zeer ernstig geacht Een opstond te San Sebastian. Aan de Fransche grensplaats Hendaye zijn gisteren nog enkele reizigers uit San Sebastian aangekomen, die verteld heb ben, dat de revolutionairen daar Maan dagochtend ongeveer 7 uur te hoop zijn geloopen voor het raadhuis. De twee dienstdoende politieagenten werden ge dood, maar de burgemeester, die den nacht op het raadhuis had doorgebracht, telefo neerde de nationale militie, die na een verwoed gevecht de eerste revolutionaire aanvallen afgeslagen zou hebben. De rust in de stad was daardoor echter niet weergekeerd en de afloop van de ge vechten is er onzeker. Voor het overige was de Spaansche grens geheel gesloten en de berichten zijn niet te controleeren of te vertrouwen. Do staat van beleg afgekondigd. Volgens gisteravond uit Spanje ontvan gen berichten is in het geheele land de staat van beleg afgekondigd. Vervoer per spoor is aan het publiek niet meer toege staan. De telefonische en telegrafische verbindingen met Noord-Spanje zijn ver broken. Van officieele Spaansche zijde wordt medegedeeld, dat de revolutionaire be oogenblik stonden Timms en zijn „dame" voor mo, (boog onize duiker zich over me heen. „Daar hè-je 'em, juffie.... 'k Hoop, da-jo een makkelijke patiënt aan 'em heb ben zal. Ik kan 'em niet an. Hallo, jong, hier hè-je de juffrouw van do motorboot om je op te passon. Nou niet ongehoor zaam zijn. Doen wat ze zegt". „Wat een. domme jongen!" hoorde ik haar zeggen. Wat had ze toch een mooie stem! Alleen eigenaardig dat die van zoo heel veraf leek te komen. „Om in zoo'n toestand op te staan.Misschien wilt u hem dragen, kapitein Timms?.... Wacht, dan help ik hem optillen". Zo boog zich over mo heen en stak haar arm onder de mijne door. Haar gezicht was nu dicht-bij, zoo dicht-bij dat haar zacht haar mijn wang aanraakte. Ik kreeg een zalig rustig gevoel.... alsof zo me het een of andere kalmeerende goedje ge geven hadden. Maar toen bedacht ik, dat dit precies het tegenovergestelde was van wat ik me voorgenomen had. Ik probeerde rechtop te gaan zitten, probeerde met alle wilskracht waarover ik nog te beschikken had tegon dat laisser-aller gevoel ini te gaan. „Ik ben volkomen in orde", vertelaarde ik. „Ik kan heel goed alleen loopen.ik heb geen hulp noodig. Ik apprecieer uwo vriendelijkheid ten zeerste. Miss Howard, maar ik moet 't.tot mijn spijt.van de hand wijzenKapitein Timms.... isbuiten zijn boekje gegaan.... met u te halen: bedoel ik.Ga.zoo gauw mogelijk weer terug.... Ik weiger.... beslist. „Ik heb 'emdank' ja wal, juffie", zei Timms. „Als u nou maar voor wil gaan.dat veldbed, daar.bepaald netjes ziet 'et er niet uit." Ik worstelde om vrij te komen. Maar tegen de gespierde armen van onzen dui ker vermocht mijn kracht niets. Hij drukto mo eenvoudig wat vaster tegen zich aan, alsof ik een lastige?, tegenspartelende baby was. „Nou, nou.hou je kalm. Stil liggen, asjeblieftl „La-me los!lamme kerel die je bent!" sputterde ik verwoed tegen. „Be moeizieke ouwe gek! Laat 'er teruggaan. Ik wil 'er niet hit mo hebben. „Hou-je gedekt. Als je zoo schreeuwt mank jo de ouwe nog wakker. En dan hè-je de poppen nn 't dansen." „Wie zijn schuld?" beet ik hem toe. „Wie heeft, 'er gehaald? Miss Howard, ik protesteer tegen uw aanwezigheid hier in het kamp. De dokter heeft uitdrukkelijk bevel gegeven. „Laat-em maar anpraten, juffie", viel Timms me in de rede. „Daar bin ik aan sprakelijk voor. Goed.... ik zal 'em vast- houën tot je klaar bont." We 6tondon of liover Timms stond, ik hing! onder het zeil. Patricia Howard was mijn bed aan het opmaken. Wat zag ze er snoezig uil Ze was van top tot teen in het wit: witte kousen en schoenen, een wit-linnen rok on een casaque van het een of andere dunno goedje, zij zeker, met een kraag en ondor aan den „punt-halsr een gouden speld met een amethyst. Voor hot eerst zag ik haar zonder hoed. In het fantastische licht van de lantaarn glansde haar dik, golvend haar als rood koper. t Was of ze mijn blik voelde. Ze keek DE OPSPORING VAN DEN HEER BOSSCHAARDT OP DEN MFRAPI (SUMATRA'S WESTKUST). Padang. Drie patrouille» hebben het door den koelie aangewezen terrein afge zocht zonder een spoor van den' verdwenen dr. Bosschaardt te vinden. Bevolking, veldpolitie en negen brigades militairen zetten, soms met gevaar voor eigen leven, de opsporing voort. Volgens het verhaal van den gevonden koelie werd1 men des morgens tien uur door de eruptie overvallen. Men is toen een verkeerd pad afgedaald, doch heeft des middags twee uur gerust en een siga ret gerookt. De heer B. sloeg den raad van den koelie in den wind om het ravijn.met af te glijden, teneinde den loop der rivier te volgen. De koelie keerde terug, is. toen afgedwaald en viel tenslotte, totaal uitge put, flauw, in welken toestand men hem heeft gevonden. De heer B. had geen levensmiddelen bij zich. JAPANSCHE PANTSERKRUISERS. NAAR INDIË. Batavia. In Juli 1931 is het bezoek te verwachten van de Japansche pantser kruisers Yakumo en Izumo, welke 3 dagen te Tandjong Priok zullen verblijven. Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f0.65 per flacon. A. B. KLEEREKOPER. Niet meer naar de Staten van Noord-Holland. Naar ,3 et Volk" verneemt, heeft de heer A. B. KI eerekoper voor een ver nieuwde candidatuur voor de Provinciale Staten van Noord-Holland, hem door het federatiebestuur van Amsterdam aange boden, bedankt. Hiertoe heeft geleid de overweging, dat de heer Kleerekoper, als hij zijn werk zaamheden weer hervat, zijn krachten wil concentreeren op de vervulling van het Kamerlidmaatschap en op zijn werk voor de socialistische pers, zonder verdere ver snippering van zijn krachten in andere openbare lichamen. op en glimlachte. Ik keek 'haastig een an deren kant op. Die oogen ontmoeten durfde ik niet rlskeeren. „Nog eveö, kapitein Timms", zei ze. ,,'t Bed ziet er zoo uit! Ik ben overtuigd dat het al die dagen niet behoorlijk opge maakt is.Zoo, dat is in orde. Asje blieft, mijnheer.zoo naar je zin? Kijk niet zoo boos, zeg! Denk aan vanmiddag!" Denk aan vanmiddag! Alsof ik van het oogenblik van mijn weggaan af iets an ders gedaan had! ..Ik kijk niet boos", zei ik, zoo stijf mo gelijk. „De quaestie is.dit keur ik niet goed.u zoudt me ten zeerste verplich ten met onmiddellijkonmiddel- 1 ij k weg te gaan Timms kan u weg brengen.... 't Schijnt niet tot u door te dringen.. „Laat 'em maar kletsen", viel Timms me in de rede, terwijl hij me op het bed neer legde. „Zijn hersenen werken niet normaal moet u maar denken". „Ze werken heel wat normaler dan die van jou", viel ik uit. „Ga weg.en kom me niet meer onder de -oogen!.... Voor uit, schiet oplamme kerel die je bent...." „Komzoo heftig hoeft het toch niet!" probeerde Miss Howard te sussen., dan, bij het zien van mijn gezicht, keerde ze zich tot onzen duiker: „Toe, ga even weg, wilt u?" Timms gehoorzaamde haar grinnikend. En ik, die nota bene zelf had gezegd: ga weg! voelde me nu als een schipbreuke ling, die den mast van het schip, waarop b« al zijn hoop gevestigd heeft, achter don horizon ziet verdwijnen. „Timims!" riep ik wanhopig. „Ssst! ssst! denk om den ouwe", ried de welbekende stem me ergens van uit de duisternis. Dat deed de maat ovdrloopen! Mijn hoofd klopte en bonsde of het zou barsten, ik transpireerde van de koorts. Mijn lede maten deden me zoo'n pijn, dat ik het ge wicht van de ééne wollen deken die ze over me gelegd hadden: bijna niet verdragen kon. En, wat wel het allerergste was, mijn gedachten kwelden me meer dan de pijn bank en duimschroef van de Inquisitie hun slachtoffers destijds gedaan moeten hebben. O, als dat meisje maar eerst weg ging! Als die me maar eerst met rust liet! „Zoo, nu zal het wel gauw be-ter gaan", zei ze met iets liefkoozends in haar stem. ,En vertel me nu eens wat er aan scheelt. Ik blijf hier, positief, dus over die quaestie zou ik me nu maar niet langer liggen op windenHeeft u wel eens meer last van koorts?Ik denk, dat de zon de schuldige is't Lijkt niet op malaria". „Ik begrijp niet waar u zich het hoofd over breekt", zei ik vrij ruw. „Of 't ma laria is of waterpokken, maakt niet het minste verschil. De quaestie waar het wel om gaat is, dat ik absoluut niet wil dat u hier blijft. Ga asjeblieft...." Voordat het tot me doordrong wat ze van plan was, had ze een koortsthermo meter onder m'n tong gestoken. „Voorzichtig!.... Waag het niet hem te breken", waarschuwde ze me. „'t Is het eenige exemplaar dat ik bezit. Ik zal wel zeggen, wanneer hij er weer uit mag". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1