MAGST RUóT mjtTOMAJENSOEP GEMENGD NIEUWS GRONINGEN'S BURGEMEESTER. DE TOLLEN HUIZEN EN BLARIGUM. De benoeming van den heer t H. P. J. Bloemers verwacht Naar met zekerheid kan worden gemeld is zeer binnenkort, te verwachten de be noeming tot burgemeester van Groningen met ingang van 1 Febr. a.s., van den heer H. P. J. Bloemers, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der Gelderscihe gemeente Rheden. De heer Bloemers in in 1880 geboren. DE A.V.R.O. EN MR. VAN DOORNE. Mr. van Doorne geroyeerd als lid der vereeniging. Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft» naar men meldt, in zijn Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering zftn vertrouwen opgezegd aan mr. J. H. van Doorne wegens zijn handelingen in strijd met de belangen van de vereeniging. Het heeft zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van het dageliiksoh bestuur van de A.V.R.O. om mr. Van Doorne te royee- ren als lid van de vereeniging. Het heeft zich in een resolutie uitge sproken, dat het blad „Vrij Nederland" moet worden geacht een 'blad te zijn, dat door zijn inhoud den schijn blijft wekken, een met de A.V.R.O. verwant orgaan te zijn en dat daardoor een gevaar voor de A.V.R.O. vormt. Met algemeens stemmen heeft men het beleid, gevoerd door het dagelijksch be stuur en den directeur goedgekeurd. CHRISTELIJKE LANDARBEIDERS- BOND. In de Vrijdag te Utrecht gehouden al gemeen© vergadering van den Ned. Ohris- telijken Landarbeider^bond is een resolu tie aangenomen, waarin er bij de regee ring en de volksvertegenwoordiging op wordt aangedrongen, steun aan het land en tuinbouwbedrijf te verleenen op den grondslag van1 het urgentieprogram der samenwerkende werkgeversorganisaties, daarnevens de ingediende Tarwewet te aanvaarden en verder ten spoedigste steun te verleenen aan de suikerbietenteelt, de aardappelmeelindustri.e en het tuinbouw bedrijf. REGELING VAN DEN ARBEID IN WINKELS GEDURENDE HET TIJDVAK VAN 18 TOT EN MET 31 DECEMBER, IN VERBAND MET KERSTMIS EN OUDEJAAR. Voor winkels In het algemeen. In afwachting van art 3 van het Werk tijdenbesluit voor Winkels mag door een nersoon boven 18 jaar in het tijdvak van iti tot en met 24 December gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen arbeid worden verricht. Per sonen beneden» den leeftijd van 18 jaar blijven eohter gebonden' aan een werktijd van 9Vi uur per dag en 58 uren per week; bovendien moeten de werkuren van deze jeugdige personen tusschen 8 uur 's mor gens en 8 uur 's avonds liggen. Bovendien mag winkelpersoneel boven 18 jaar arbeid verrichten als volgt: in winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, -banket, suikerwerk en choco lade wordt verkocht, mag op 25 December gedurende ten hoogste 11 uren, op 81 De cember gedurende ten hoogste 62 uren arbeid worden verricht. in bloemenwinkels op 22, 23, 24 en 80 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag, op 31 December gedurende ten waarin 30 December valt, gedurende ten hoogste 12 uren, en bovendien in de week, hoogste 62 uren. 11 uren op 80 December, op 81 December in vischwinkels gedurende ten hoogste gedurende ten hoogste 14 uren en boven dien in de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. in slagerswinkels en in winkels van vleeschwaren op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren. Bloembollen-handel. En de Inschrijving der firma's ln het haldelsregister. In de afdeeling Hillegom van de Algem. Ver. voor Bloembollencultuur zijn ern stige bezwaren uitgesproken tegen het klakkeloos inschrijven van firma's in het Handelsregister. Men uitte den wensoh, dat het hoofdbestuur der Vereeniging een verzoek tot wetswijziging zal indienen, waardoor het instellen van een onderzoek naar de in te schrijven firma mogelijk wordt. De burgemeester van Hillegom, mr. D. F. Pont, die ter vergadering aanwezig was, zei er zich zeer over te verheugen, dat dit onderwerp werd aangeroerd. Allerlei ele menten, die in het bollenvak niet thuis behooren, laten zich als firma inschrijven en zijn dan gerechtigd om handel te drij ven; verwisselen lielst om de paar weken van naam. Vooral dit lealste moet onmo gelijk gemaakt worden. Het aantal klach ten dat uit het buitenland bij hem binnen komt is legio, waaronder van hoogge plaatste regeeringspersonen, waurdoor de goede naam van het vak in het buitenland zeer ernstig wordt geschaad. Het hoofdbe stuur Is echter angstvallig om op te tre den, spr. heeft ln dezen reeds met den beer Krolage een onderhoud gebod. Di medewerking van de justitie ls miniem, omdat mon bevreesd ls bij niet-veroordee- Jihg een precedent voor anderen te schep pen, doch alleen een zeer krachtige actie kan succes hebben. Het ls een werkelijk belang voor de geheele streek. Vooral Hil legom lijdt sterk aan dit besproken auval. Men meldt aan de „N. Roit. Crt.": Er is groote kans, dat vier hinderlijke tollen resp. gelegen nabij Noorden, nabij Huizen, tusschen Huizen en Blarlcum en tusschen BlaricumEemnes eind Decem ber verdwijnen. De burgem. van1 Huizen en Naarden (hebben, als commissarissen van de commissie explolteeren.de de wegen door bovengenoemde tollen, een liquida tierekening opgemaakt, waarop door een storting ineens van' pLm. 19.500 over dracht dier wegen aan de gemeenten kan plaats hebben. Deze laatsten zijn bereid tegen een bedrag van ruim 62.000 den onderhoudsplicht dier wegen te aan vaarden. LUCHTVAART. ghtiéicfoveorlif -ee/ió gopxcêeaidliteidó Bcgoaxdf Met trots gewaagt de admiraal van de prestaties zijner marine vliegers, die ruim 252 duizend vluchten ondernomen hebben, van welke slechts 14 met een doodelük on geluk geëindigd zijn. Dit is een veilig heidspercentage van 99.45 procent. De postvluchten naar en van Indië. Het vtffde postvliegtuig. Het rijfde postvliegtuig op de terugreis, de PH-AGA, is Zaterdagochtend 6 uur uit Medan vertrokken en om 14 u. 22 te Bangkok aangekomen. Te Alahabad. Het 5de postvliegtuig op de terugreis is Zondagmorgen om 5.30 uit Bangkok vertrokken en om 11 uur te Akyab aange komen. Vandaar vertrok het om 12.9 en om 14.57 is het te Calcutta aangekomen. Dit vliegtuig is vanochtend om 5.58 uur uit Calcutta vertrokken; het is te Alaha bad aangekomen en vandaar om 11 uur vertrokken met bestemming Jodphoer. Het zevendie postvliegtuig naar Indië. Bij' de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het zevende postvliegtuig, de PHA-EO, Zaterdag wegens slecht weer niet verder is gegaan. Te Boedapest. Het 7de postvliegtuig is Zondagmorgen om 10.50 uit Neurenberg vertrokken en om 14.5 te Boedapest aangekomen. Te Sofia. Het 7de postvliegtuig is te 7 u. 05 uit Boedapest vertrokken en om 10 uur te Belgrado aangekomen, om 10 u. 30 uit Belgrado vertrokken en om 14 u. 55 te Sofia aangekomen. Wegens weersomstan digheden ging men niet verder. AMERIKAANSCHE WAARDEERING VOOR DE HOLLAND—INDIE- VLUCHTEN. Hoewel de Hollandsche Pers zich niet zoo veel bezig houdt met de prestatie's van onze HollandIndië-vliegers, schijnt men. deze in het buitenland, met name in Amerika, wel degelijk op prijs te stellen. Zoo treft het ons, dat er voortdurend in de Amerikaansehe vakbladen uitgebreide artikelen verschijnen, die nauwkeurig deze vluchten beschrijven, en de presta tie's vergelijken met die van andere lan den, b.v. die van Engeland, dat nog steeds niet een regelmatige koloniale verbieding bezit. De Ainerikaansche bladen hebben niets dan waardeering voor de Nederland- sche piloten, die keer op keer de route Holland—Indië met goed gevolg afleg gen, een prestatie, waaraan wij al haast gewend zijn geraakt. Deze waardeefing van Amerikaansehe zijde moet des te meer op prijs worden gesteld, daar Amerika mder de luohtvarende landen een eerste plaats inneemt. Een parachute voor vlieg machines. Binnen enkele dagen zal te Dayton (Ohio) een proefvlucht worden gehouden, waarbij een vliegtuig van een hoogte van 1000 meter met een valscherm naar be neden zal storten. Dit valscherm heeft een spanwijdte van 24 meter. Er is reeds een ?root aantal proeven genomen, die een gunstig resultaat opleverden. Indien dit nieuwe toestel voldoet, zal het bij alle Amerikaansehe leger- en passagiers-vlieg- uigen worden ingevoerd. De stof en de traden van deze parachute zijp onbrand baar, zoodat zij eventueel ook bij brand kan worden gebruikt. DE START DER ITALIAAN SCHE WATERVLIEGTUIGEN UITGESTELD. De start van de 12 Italiaansche water- liegtuigen voor een trans-Atlantische lucht is wegens het slechte weer uitge steld. MILITAIR VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. In de Abruzzen ls een Italiaansch mili tair vliegtuig van 700 meter hoogte neer gestort. Daarbij werd een officier-vlieger gedood. DE AMERIKAANSCHE LUCHT VAART. De marine vliegers. Admiraal Moffatt noemt in zijn begroo- ;lng voor luchtvaart don aanbouw van nar Ine vliegtuigen tot het maximum van le bij de vlootconferentie te Londen toe gestane hoogte het beste middel tot be strijding der werkloosheid. Hij wonsoht - erder 55.000 ton moederschepen voor vliegtuigen en ombouw van vele kruiaew met een landingedek voor vliegtuigen. Buitenland. De kindersterfte te Lübeck. De rijksgezondheidsraad acht verontreiniging van de gebezigde culturen waarschijnlijk. De riiksgezondheidsraad heeft, naar Wolff meldt, op 12 eni 13 dezer kennis ge nomen van de uitkomsten van 't onderzoek dat de rijksgezondkeidsdienst, 't instituut- Koch, het instituut voor tJb.c. onderzoek te Hamburg en het Pathologisch instituut te Berlijn naar de kindersterfte te Lubeck hebben ingesteld. De conclusie luidt, dat de sterfgevallen van zuigelingen die te Lubeck met de methode van prof. Cal- mette tegen t.b.c. zijn behandeld, niet aan het procédé van Calmette te wijten zijn, maar waarschijnlijk aan een bijmenging van virulente bacillen, die door een (trou wens niet geconstateerde) vergissing in de cultures van Calmette zijn gemaakt. De riiksgezondheidsraad houdt vast aan zijn in 1927 genomen besluit om voorloo - pig een behandeling tegen t.b.c., waarbij levende bacillen worden gebezigd, af te raden. Om dergelijke gebeurtenissen als te Lu beck voortaan Je verhoeden, acht de riiks gezondheidsraad een verscherping van de wettelijke voorschriften over bereiding, levering en toepassing van entstoffen ge- wenscht. De raad heeft een commissie ingesteld, die opdracht heeft zoo spoedig mogelijk dienovereenkomstige voorstellen in te dienen. Aanslag op den spoorweg Riga-Libau. Slechts eenlge passagiers licht gewond. De sneltrein RigaLibau is Zaterdag morgen op den pas voltooiden midden- Koerlandachen spoorweg in de buurt van Rudbaren tengevolge van een misdadigen aanslag ontspoord. Daar de trein op de plaats van het ongeluk bergopwuarts reed, was de snelheid niet groot, zoodat de ont spoorde wagens niet vernield werden en slechts eenige passagiers licht gewond werden. De rails waren over een afstand van 25 meter losgeschroefd. De bedoeling is waarschijnlijk geweest om den uit de tegenovergestelde richting komenden trein uit Libau te doen ontsporen. Onschuldig in het tuchthuis. Gedurende 25 Jaar. Een ge tuige bekent op zijn sterfbed een meineed te hebben afgelegd. Voor het Landgericht te Detmold wordt de zaak behandeld van den 70-jarigen slachter Konrad Kruse, die in het jaar 1883 tot levenslange tuchthuisstraf werd veroordeeld. De advocaat Metidel heeft de herziening van het proces verkregen op grond van het feit, dat de veroordeelde onschuldig was en dat de voornaamste getuige op zijn sterfbed heeft verklaard, indertijd ten nadeele van Kruse een meineed te hebben afgelegd. In Juli '83 werd Kruse tot levenslang veroordeeld, omdat hü zijn moeder met arsenicum vergiftigd zou hebben. Bij de sectie bleek dat de vrouw indertijd ge storven was tengevolge van vergiftiging door arsenicum. Kruse erkende, dat bij arsenicum ge kocht had om ratten te verdelgen. Hij bestreed echter, dat hij zijn moeder had vergiftigd, waartoe trouwens niet de minste aanleiding bestond. Twee getuigen eohter verklaarden dat Kruse herhaaldelijk in hun tegenwoor digheid bedreigingen had geuit tegen'zijn moeder, en meermalen had gezegd, dat hij huar mot een bijl zou dooden of met ursenioum vergiftigen. Ofschoon de getuigen een vrij slechten naam hadden, vonden zij geloofKruse kreeg levenslang. In 1886 heeft oen der getuigen, dio| intussohen gestorven is, toegegeven, dat, hij Kruso uit wraak ten onrechte beschul digd heeft. Herhuoldelijk werden pogin gen gedaan om gratie voor Kruse te ver-, krijgen, doch steeds to vergeofs. In 1918, na 25 jaar in het tuchthuis, to hebben gezeten, kreeg de man gratie. Thans is het mr. Mendel ge'ukt te constatéeren, dot de andere getuige, die intusschen naar Amerika was geëmigreerd, op zijn sterfbed zijn getuigenis van toon- maals Uud herroepen. Enkelen urm voor! zijn dood had hij een notaris Inten roepen en dezen oen verklaring laten opmaken,, dat hij, op aandringen van don anderen i getuige, indertijd Krusp valscli had bo* I schuluigd en dat lilj niot kon sterven alvorens dit onrecht to hebben goed gemaakt. Hevige storm op de KaspischeZee. 23 slachtoffers. Uit Moskou wordt gemeld, dat op en om de Kaspische Zee hevige stormen woeden. Tengevolge van een hoogen vloed werden ruim veertig dorpen overstroomd. De spoorwegverbinding met vele plaat sen is verbroken. Vier visschersschepen met tezamen 23 koppen bemanning, zijn vergaan. De materieel© schade wordt op ongeveer 500.000 roebel geschat. Auto in den Rijn gereden. Moeilijke redding van de inzittenden Een auto, die zich op weg bevond van Iffezheim naar Baden-Baden, reed Zondag avond bij dichten mist in den Rijn. Het rijtuig verdween terstond in de diepte. De chauffeur slaagde er met boven- menschelljke kracht in onder water en wel op een diepte van ongeveer zes meter de ruiten van de auto te verbrijzelen en de twee dames die binnen zaten, te be vrijden en te redden. De eigenaar van de auto bad wegens den mist, op de tree plank gestaan en gaf van hieruit aan z\jn chauffeur voor het rijden de noodige instructies. Desondanks raakte men de juiste richting kwijt, waarop de auto in den Rijn reed. De eigenaar zelf kon op het laatste oogenblik van de treeplank springen. Door in zijn handen te klappen, gaf hij den chauffeur de juiste richting aan, zoodat deze na met zijn hoofd de ruit van de auto te hebben ingeslagen, de beide dames kon redden en zwemmend aan land kon brengen. Een toerist8nschip in de lucht gevlogen. Uit Miami-Beach wordt gemeld, dat het toeristenschip «Eureka II< door drie ont ploffingen is vernield. Van dekpassa giers zijn er ten minste 125 gered. Men vermoedt, dat ook de overige zeven in veiligheid zijn gebracht. Nader wordt gemeld, dat het aantal verongelukten moeilijk is vast testellen, daar verscheidene geredden verzuimd hebben hun naam op te geven. De »Eureka«, de boot met glazen bodem was juist weer op weg naar Miami terug van een van haar gewone Zondagsche uitstapjes toen de ontploffing geschiedde. De boot was toen nog 15 mijl vandekust verwijderd. De kapitein heeft meegedeeld dat 135 personen aan boord waren toen de boot van Miami vertrok. Vele gered den zijn door andere pleizierbootjes opge pikt en de kustwacht heeft vlug hulp gezonden uit hec fort Lauderdalen. Een der geredden heeft zich beklaagd over de weinige discipline onder de beman ning na het ongeluk. Ernstig spoorwegongeluk te Agram. Uit Agram in Kroatië wordt gemeld, dat op het station aldaar Zondag een ernstig ongeluk plaats had. Vele Beier- sche boereu en boerinnen hadden deel genomen aan de speciale Zondagsmarkt, die Zondag te Agram werd gehouden. Terwijl een groot aantal bezoekers en marktkooplieden met hun koffers en man den op het station stonden, werden zeven wagons van den gereedstnanden trein er uit gerangeerd. Terwijl zich nog onge veer 40 menschen op de rails bevonden, kwam de rarigeertrein weer in volle vaart het station binnenrijden en reed op de groep menschen in. Drie personen werden gedood en vele zwaar gewond. Men hoorde een ontzet tend gegil. De machinist kon de machine niet direct tot stilstand brengen en men zag hoe de machine drie vrouwen mee sleurde. Mannen en vrouwen werden bloedend op zij geslingerd en een onbe schrijfelijke paniek ontstond in hetstation. Behalve de gewonden moest do eerste hulp, die spoedig ter plaatso was, nog aan dertig andere personen bijstand ver leenen die alleen door het zien van het afgrijselijke schouwspel onwel woron ge worden. De rangoorchef van het hoofdstation en zijn plaatsvervanger werden garree- teerd. Uit het onderzoek zou gebleken zijn, dat het stationspersoncel aan de ramp sohuld heeft. Noch de stationschef, noch de onderchef bevonden zich, toen het ongeluk gebeurde, op het station, hoewel het in hun diensttijd plaats vond. Wederom twee huizen te Lyon ingestort. Wonderbaarlijke redding van een gezin. In de onmiddellijke nabijheid van de plek, waar onlangs de groote aardver schuiving te Lyon heeft plaats gehad, ls Zaterdagnacht een vfif verdiepingen hoog huis ingestort. Op hevel van de politie was het gebouw reeds sinds eenlgen tijd ontruimd. Slechts een gezin, dat op de tweede étage woonde, had geweigerd de woning te verlaten. Terwijl de vier men schen sliepen, stortte het huls in, doch wonderlijk genoeg bleven de bedden aan den eenlgen muur hangen, welke over eind bleef staan. De direct te hulp geroe pen brandweer bevrijdde de monsohen uit hun netelige positie. Er heeft nog een instorting plnata ge had van een in aanbouw zijnd huis, waar van twee verdiepingen waren opgetrok ken. Ook dit huis was niet ver veiwijderd van de plaats der ramp. Er zijn geen menischeni evens te betreuren» Brand In een bioscoop. Te KonstantinopejL. VeJe gewonden. Te Konstantlnopel ontstond Zaterdag avond brand in een bioscoop. De ver schrikte bezoekers stormden naar de uit gangen. In het gedrang zijn velen gedood. De bioscoop is gedeeltelijk verbrand. Schouwburg-schandaal in Neurenberg. Zeven personen gearresteerd. In het Apolio-theater te Neurenberg kwam het Zaterdagavond tegen het einde van de opvoering der revue „Liebe midi" tot een schouwburg-schandaal, zooals men het te Neurenberg nog nooit heeft geleefd. Als op commando maakten plotseling 800 tot 400 bezoekers, verdeeld over alle ran gen, een oorverdoovend lawaai. Stink bommen, rotte eieren, asohbakjes en an dere gemakkelijk te werpen artikelen wer den naar het tooneel geslingerd, en boven dien werd tot ontzetting van de acteurs en de rustige bezoekers een groote menig te witte muizen losgelaten. In de alge meen© opwinding kreeg een actrice een zenuw-toeval. De politie, die alreeds ver sterkt in het gebouw aanwezig was, ont ruimde de zaal door herhaaldelijk gebruik te maken van de gummistokken. Zeven personen werden gearresteerd. Omtrent de aanleiding'tot dit schandaal kan het volgende worden medegedeeld: „Liebe mich" eindigt met een apothese, waarin verscheiden landen door meisjes in praalgewaden worden voorgesteld. Om bij voorbaat incidenten uit te sluiten, had de directie de actrice, die Frankrijk moest voorstellen», alvast niet laten opmarchee- ren. De actrice, die Duitschland zou ver beelden, moest, om den economlschen nood te s.ymboliseeren, in een simpel jurkje opkomen, dat later verruild zou worden voor een praalgewaad, samenge steld uit fragmenten van de costumesder andere „landen". Bij het eerste optreden van „Duitschland" kwam het echter al tot het bovenomschreven tumult, zoodat de voorstelling moest worden beëindigd. EEN WATERLEIDINGBUIS TE LONDEN GESPRONGEN. In Bloomsbury (Londen) is een hoofd buis van de waterleiding gesprongen. Het water drong in een tunnel die de Metrocentral London Rafiway laat graven. Ook het verkeer in de wijk is gestremd. Twee jaren geleden heeft op plm. 200 meter afstand van de plaats van het ongeluk een ontploffing van de gasleiding plaats gehad,- waardoor eenigo straten een paar maanden lang afgezet moesten blijven. Overstrooming van ondergrond- sche spoorlijnen te Londen. Het ondergrondsche station Tottpnham Courtroad van de Piccadilly-lijn te Londen is gisteren ondergeloopen, zoodat nog alleen het hoogst liggende spoor, dat van de Edgware en Highgate-ljjn ge bruikt kan worden. Op de Centrale onder grondsche lijn zijn de stations tusschen Marble Arch en Britsch Museum onder geloopen en het water stond 80 c.M. op de rails. Alle verkeer is daar stopgezet, maar men is dadelijk krachtig met pompen begonnen en hoopte van morgen den dienst weer op normale wijze te kunnen hervatten. HET BANDIETISME IN CHINA. Weggevoerde zendelingen bevrijd. Er zijn telegrammen, ontvangen, mel dende, dat de Duitsche zendelingen Fi- schee en Waiter, die in Augustus 1929 door bandieten waren ontvoerd, bevrijd zijn door Chineesche troepen» PROTEST VAN STUDENTEN TEGEN EEN FILM. Toen Vrijdagavond te Erlangen de klankfilm „Du alte BurschenherrUchkeH" zou worden- vertoond, hebben ongeveer 3 400 studenten onder oorverdoovend lawaai eni gejoel staking van de vertoo ning geëischt. De politie kon tegen de stu denten niets beginnen. Pas toen de voor stelling werd afgebroken waren de studen ten tevreden en verwijderden zich. EEN NIEUWE AANKLACHT TEGEN MEVROUW HANAU. Tegen mevrouw Hanau, de voormalige leidster van de Gazette du Franc, is Vrij dag wederom een aanklacht Ingediend wegens verduistering van verscheidene mlllloenen. De justitie zag zich derhalve genoopt wederom huiszoekingen te doen verrichten in de bureaux en de particu liere woning van mevr. Hanau. Een aan tal boeken en bescheiden la ln beslag ge nomen. Bovendien werd een brandkast verzegeld. Het eerste proces vflr. mevr. Hanau in verband met de Gazette du Franc ls eohter nog niet afgeieapen. EEN TREILER OVER DEN ATLANTISOHEN OCEAAN. Met een bemanning van drie koppen is de Bngelsohe trailer Lady Royal uit Brix- ham, die slechts 25 ton meet, te Manalmo, in British Oolumbië, aangekomen. De trailer wee den Atlantische» Oceaan

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2