HELDERSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. OOST-INDIË. IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS HEERENBAAI BINNENLAND. 'Wt/öAetclf No. 6900 EERSTE BLAD. ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersch.e Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indic p. zeepost f 2.10, id, p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 4x2 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIES 20 ct. p. regel (galjard). Ingoz. meded. (kolombreedte alt redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert.(gevraagd, te koop, te huur)v. 11lm 8 regels 40 ct., elke r&gel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et Zal het Fransch-Belgisch militair accoord worden op gezegd - Een overwinning van de Fransche regee ring. - De republikoinsche beweging in Spanje. - Mac-Donald over Britsch-Indië. Het Fransch-Belgisch militair occoord. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Belgische Kamer zal van sociaal-democratische zoo wel als van Vlaamsch-nationale zijde, een pleidooi worden gehouden voor het op zeggen van het Fransch-Belgisch, mili tair accoord. Het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat door leden der oppositie een formeel voorstel in dien zin zal worden inge diend, daar naar de meening van velen een dergelijk eenzijdig accoord, feitelijk alleen gericht tegen Duitschland, geheel in strijd dient geacht te worden met de grondbeginselen zelf van het verdrag van Locarno. Een overwinning van de Fransche re geering. De Fransche regeering is er Don derdag in geslaagd, na een lange, rumoe rige en verwarde Kamerzitting, met zeven stemmen in de meerderheid te blij ven. Tot het laatste oogenblik hing het leven van Steeg en de zijnen aan een zijr den draad. Kort voor het bijeenkomen van -het parlement heeft de minister van pensioenen, Thoumyre en de onderstaats secretarissen van landbouw, Cautru en van binnenlandsche zaken, Coty, hun ont slag ingediend. De afgetredenen gaven als reden van hun ontslag op, dat zij niet tot een regeering konden behooren, die den steun van de socialisten zou hebben. De regeeringsverklaring was kort. De regeering heeft zich aangediend als een kabinet van den vrede, niet van den strijd. De financieele toestand, de economi sche crisis, de nationale defensie, zullen het onderwerp zijn van haar eerste zorg. Zij zal den eenjarigen dienstplicht hand haven. Op het gebied der binnenlandsche poli tiek zal worden gestreefd naar de kal meering der gemoederen. Onder eerbie diging der fundamenteele wetten zal de republiek de vrijheid van geweten en de rechten van den staat beschermen. De regeering zal de taak der commissie van onderzoek verlichten en het vertrouwen der spaarders doen terugkeeren. Tenslotte doet de regeringsverklaring een beroep op alle republikeinen die voorstanders zijn van een politiek van fiscale rechtvaardigheid en van democra tische en sociale hervormingen. De republikeinsche beweging in Spanje. Volgens mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, zoo meldt V.D. uit Madrid, neemt de stakingsbewe ging in geheel Spanje af. Een medewerker van de „Nw. Rott. Ort.", schrijft aan zijn blad: In de „N.R.O." is herhaaldelijk getracht de stemming, die in Spanje heerscht, weer te geven. Het land strijdt om een waardige rang temidden der overige Eu- ropeesche mogendheden, waartoe het nog steeds dioor de feodale machten die het be- heerschen verhinderd is geworden. Het bewind van Berenguer, slechts de 'belangen dienend van die machten, kon onmogelijk de rust in het land terug brengen, en ieder die den werkelijken toe stand in Spanje kende, wist te goed dat al zijn beloften voor de toekomst uiterst sceptisch moesten worden beschouwd. Gewelddadige onderdrukking van het verlangen van het land tot herleving op elk gebied en tot de vernietiging van oude. corruptieve vOrmen, was het eenige wachtwoord voor het bewind van Beren guer. Tenslotte is dan nu het oogenblik ge komen dat het republikeinsche element den toestand tot het vormen van de repu bliek rijp schijnt te achten. Voor zoover bekend zijn op het oogen blik de voor de republiek eerste figuren van Lerroux, Marcelino Domingo en bo venal de socialist Indalecio Prieto buiten schot en beschikken de republikeinsche machten met steun van een aantal offi cieren, nog over geduchte krachten. Zoo lang echter niet blajikt. dat een aantal garnizoenen van beteekenis een actieve rol1 gaan spelen ten gunste van de repu bliek, of ten minste zich onzijdig houden, is er van een succes geen sprake. MacDonald over Britsch-lndië. Woens dagavond heeft MacDonald gesproken aan een banket dat de Mararadjah van Aiwar ter gelegenheid van den 27en verjaardag van zijn troonsbestijging gaf. MacDonald verklaarde dat bij geen voorspellingen "aangaande de rord'e-tafel- oonferentie zou doen, maar wel wilde hij zeggen: „de Britsche regeering en ik ge- looven dat het Britsche parlement ten voille begrijpt wat Indië wenscht en dat het besloten is, aan Indië alles te geven wat het goed kan gebruiken, elke be voegdheid, elke verantwoordelijkheid, die den ïndiër, het gevoel zal geven dat hij zijin lot in eigen handen heeft. De Maharajah van Al war antwoordde te igelooven, dat de Indiërs naar niets niets meer en ook naar niets minder streefden' dan naar het recht om zichzelf te regeeren met vriendschappelijke hulp van Engeland als zusterlid in het rijk, zoodat Engeland en Indië iets konden tot stand brengen waarop beiden trotsch kon den zijn. OPSPORING VAN KOPPEN SNELLENDE PAPOEA'S. Blijkens een verslag in de Ind. Crt. omtrent een patrouilletocht in Zuid- Nieuw Guinea ter opsporing van kop pensnellende Papoea's heeft men, na tal van wederwaardigheden in het binnen land aanraking verkregen met een ge wapende bende, die de patrouille bepjjjde zonder iemand van de patrouille te won den. De hoofdman is door een schot aan den schouder gewond en met de bende het bosch ingevlucht met achterlating van Touwen en wapens, die buit zijn ge maakt. Wegens de terreanmoeilijkheden moest de achtervolging worden opge geven. DE DIEFSTALLEN BIJ HET MARINE. ETABLISSEMENT. Soerabaja. De hoofdschuldige aan de diefstallen bij. het Marine-etablissement blijkt de chauffeur K. V. Medeplichtigen zijn een Inlandsch magazijnbewaarder en een Br.-Ind. chauffeur. Allen zijn ge arresteerd. Bij de huiszoekingen werden gevonden 38 blikken lijnolie, groote hoe veelheden automobielolie, benzine djati hout, zeildoek. Onbekend is voor 'hoeveel waarde totaal1 reeds is verkocht. DE ERUPTIES VAN DEN MERAPI IN MIDDEN-JA VA. Djokjakarta. De Observatiepost te Ma- ron registreert dagelijks tien tot dertig bevingen. Speciale maatregelen zijn ge troffen om de bevoükng van de hoogst gelegen dessa's tijdig te waarschuwen met oog op de bandjirs als gevolg van opstopping van rivier-beddingen door producten dit den Vulkaan. De lava be reikte reeds het ravijn bij de kali Ban- tang. De bevolking is rustig. FEUILLETON (THE LURK OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 46) „Dat maak jij wel in orde", herhaalde ik langzaam. De verbeelding van den kerel, om te denken, dat ik hem als bemid delaar aocepteeren zou. „Hoor eens Tiinms, ik vind het erg vriendelijk van je, maar ik heb je hulp niet noodig. Dingen die mij aangaan, kan ik zelf regelen. Je hebt al genoeg geroerd. Begrijp je niet, wat je gedaan hebt? Begrijp je niet...." Ik zweeg. Met gewone woorden bracht je den man niets aan zijn verstand. En tijd, om een combinatie van vloeken uit te denken, die mijn gevoelens lucht geven zouden, had ik niet.'t Was dus waar! Miss Howard was den vorigen avond in het kamp geweest. Ze had voor de tweede maal en met succesl haar krachten op me geprobeerd en, wat erger was, dezen keer was het haar gelukt, om den dokter tijdens een koortsaanval een poos voor zich alleen te hebben.... In een aanval van woede pakte ik mijn kussen op en gooide het Tlmms naar het hoofd. „Kapitein Tinunal" beet ik hem toe. *kl* Je...." ECHTE FR1ESCHE 20-50ct. per ons Hij1 sprong op me af, greep me bij mijn arm. „Ssst", zei hij, „de dokter...." „Zoo CJleveland!Hoe gaat het er mee, beste kerel", begroette dr. Flint me van een paar meter afstand. „Kapitein Timms heeft me verteld, dat je weer beter bent.... Misschien wilt u me helpen, kapitein; dit laatste eind is nogal gevaar lijk". Timms schoot hem te hulp. Een halve minuut later stond het zonderlinge twee tal voor mijn bed. Aan het uiterlijk van den dokter was het niet te zien dat hij ziek geweest was, maar hij had den steun van Timms hard noodig. Hij trilde op zijn beenen. Ik greep zijn hand en drukte haar hartolijk. „Zoo! zool" zei hij triomfantelijk. „We zijn dus nog niet dood, hè?" „Gelukkig nietl" gaf ik ten antwoord. „U ziet er pok weer goed uit.Meteen beduidde ik hem, door oen zachten druk op zijn arm, te gaan zitten. Hij gaf toe, maar het volgende oogenblik schoot hij weer overeind. „Bahl" zei hij met een vies-opgetrokken neus. „Hier hangt die lucht ook al! Ik apprecieer de goede bedoeling, maar ik wou toch maar liever, kapitein Timms, dat u dat goedje niet overal rondgespo- ten hadt. 't Heele kamp mag uitgerookt worden. Waar heeft u de formaline ge laten?" Na even nadenken, met zijn vinger tegen zijn neus, waarschijnlijk om zich beter te kunnen concentreeren, verklaar de onze duikerkapitein dat de kist, waar in de formaline verpakt was, zioh nog aan boord van de dhow bevond. Bij ge brek aan krachtiger ontsmettingsmiddel stak de dokter me toen maar zijn sigaren koker toe. DE KELVERSUMSCHE ZENDER. Donderdagmorgen is de Hilversumsche zender opnieuw defect geweest, van kwart voor tienen tot 10 uur 20. KERST- EN NIEUWJAARS VERGOEDING. De minister van Binnenl. Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat aan de ar beiders, die bij de centrale werkverschaf fingen geplaatst zijn, voor elk der beide Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag een uitkeering zal worden verstrekt van J 1.50. In totaal wordt alzoo 4.50 uitge keerd. Voor deze vergoeding zullen al leen in aanmerking komen de arbeiders, die daags vóór en na do Kerstdagen en Nieuwsjaarsdag op het werk zijn. De be doelde uitkeering wordt niet verstrekt in dien en voor zooverre de werkverschaf fingen ten gevolge van vorst en sneeuw mochten zijn stopgezet. „Zoo.... dat riekt beter", zei hij na den eersten trek, terwijl hij zich weer op mijn bed liet neervallen. „Ik 'begrijp niet dat er mannen zijn, die van zooiets hou den. Ik ken niets, dat het reukorgaan van een normaal mensoh onaangenamer aan doet dan parfum". Kapitein Timms gaf me een knipoogje. Ik deed, alsof ik niets zag. „En nu moeten we het 't allereerst over onze plannen van vandaag hebben", ging dr. Flint voort. „Hoe voel jij je, CJle veland? Geef je pols eens hier". „Zoo goed als 't maar kan", verklaarde ik. „Ja, ja, 't gaat wel. Wat kouvatten ge weest, anders niet. Maar je moet toch nog oppassen, beste kerel. Ik zou niet graag willen dat je ziek werd. Uit de zon blij ven.... zoo veel mogelijk tenminste.... En hoe staat het met do werkzaamheden, kapitein Timms? straks is het ebgaat u dan naar beneden?.. Is alles al klaar?" Do kapitein gaf niet dadelijk antwoord, 't Leek warempel wel, of hij niet recht wist wat te zeggen. Zeker weer bezwaren over de te strenge whisky-rantsoenee ring. Daarom viel ik driftig uit: „Natuurlijk is alles klaar, dokter. Dit zijn de beste uren van den heelen dag. Hoe denk je erover, Timms? Zullen we maar meteen gaan? Is de duiker van de motorboot al aan den gang?" „Nee", gaf de kapitein ten antwoord, „nee, de duiker van de M. L. is nog niet aan den gang en".hij hief zijn hoofd op en stak zijn borst vooruit, „als alles marcheert, zooals het moet, gaat-ie ook niet aan den gang". „Waarom niet?" vroeg de dokter onge rust. „Is er wat gebeurd?" „Of der wat gebeurd te?" herhaalde DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Het landelijk comité belangen luister aars heeft Donderdagavond het volgende telegram aan den minister van water aat gezonden: Betreuren ten zeerste programma A.V.R.O. Eersten Kerstdag ter wille van partijpolitiek S.D.A.P. onderbroken te zien. Protesteeren bij: herhaling ernstig tegen verdrijving eenigsten algemeenen omroep uit den aether voor een gedeelte van de week. Dringen nogmaals aan op wijziging zendtijdbesluit, waardoor alge- meene omroep de geheele week op eigen zendsysteem gehoord kan worden. LUCHTVAART. De postvluchten naar en van Indië. Het vijfde postvliegtuig te Caïro. Het 5e postvliegtuig op de terugreis is Donderdagochtend om 6 u. 52 uit Bag dad vertrokken en om 11 u. 51 te Gaza aangekomen. Vandaar vertrok het vlieg tuig om 12 u. 25 naar Caïro, waar het om 13 u. 47 aankwam. Het zevende vliegtuig te Gaza. Het zevende postvliegtuig is Donder dag om 6 u. 25 van Caïro vertrokken en om 8 u. 45 te Gaza aangekomen. Vandaar vertrok het om 9 u. 10 en het arriveerde om 16 u. 80 te Bagdad. Het Italiaansehs Oceaaneskader. Door een storm opgehouden. Uit Patat op Maiorca werd Donderdag gemeld: Boven de Balearen heerscht zulk een hevige Noordloosterstoim dat de| scheepvaart geheel stil ligt. De Italiaan-) sohe bombardementsvliegtuigen liggen nog voor anker en zullen, indien het weer opklaart, Vrijdag direct naar Ku- nitra in Marokko vliegen. Uit een uitvoerig rapport van gene raal Balbo aan Mussolini over de Mid- deliandsche zeevlucht van het Italiaan- sche Oceaaneskader blijkt, dat een van de vijf vliegtuigen bij Puerto de Cam- pore voor anker ligt; de bestuurder had daar nj, twee machines zien' liggen en gedacht, dat het een gedeelte van het eskader betrof. Het waren echter twee Fransche vilegfeuigen, die beter weer lagen af te wachten. De overige Italiaan- sche vliegtuigen waren ondertusschen naar Cartagena gegaan. Balbo verklaart, dat het weer op den Oceaan niet ongun stiger en woester kan zijn dan dat wat Woensdag in die Middellandsch© Zee woedde. De veiligheid op zee. Het reddlngbootvraagstok. „Schaf'-systemeiL Wat velen niet weten. Wenken en raad gevingen. 'Het vooral voor de scheepvaart zoo on gunstige jaargetijde ongunstig uit een oogpunt van gevaar heeft weer, door bulderenden storm ingeluid, zijn intrede gedaan. Berichten in de dagbladpers over scheepsrampen, kort en zakelijk gesteld, kwamen en komen weer geregeld onder de oogen der massa, die ze veelal voor ken nisgeving aanneemt en er verder weinig of geen aandacht meer aan besteedt. Slechts de ondergang van een passagiers schip, vooral indien het aantal daarbij omgekomenen de vreeselijkheid van zulk een ramp stipuleert, vermag de algemeen© belangstelling en deelneming gaande te maken; van het verloren gaan van' een vrachtschip echter, zij het tengevolge van brand, aanvaring of storm, wordt, ook al kost de ramp mensehenoffers, weinig notitie genomen. Slechts weinigen ook weten, dat gemiddeld drie schepen per dag op de wereldzeeën ondergaan, even min als diegenen zich er rekenschap van geven, wat het beteekent, dat bij een ramp kapitein Timms plechtstatig langzaam. „En ofl Een heeleboel!" De dokter sprong op. „Ze hebben.... het wrak toch niet ge vonden....?" schreeuwde hij opgewon den. „Nee, dat hebben ze niet," gaf onze dui ker kalmpjes ten antwoord, „Ze hebben het wrak niet gevonden en dat zullen ze ook niet, evenmin als iemand anders. zoolang de boel niet beter geregeld is als op het oogenblik. Ga weer zitten, dok ter.... dan zal ik eris precies vertellen watter an de hand is." Trillend over al zijn leden liet de dok ter op mijn bed neervallen. Kapitein Timms gooide zijn sigaar weg, beet een versch stuk pruim af en ging nog wat meer op z'n geanak zitten. Zijn oogen glinsterden; naar de uitdrukking van zijn gezicht te oordeelen genoot hij van het effect dat zijn sensationeel© verkla ring teweeggebracht had. „De quaestie is deze, heeren," begon hij gewichtig, „der is staking, staking onder de duikers!" Bij het laatste woord stond hij op, ging onder het zeil uit, depo neerde een kwak bruin vocht een paar meter verder en kwam weer terug. De dokter begon te lachen. „De kapitein neemt een loopje met ons, Oleveland, maar...." „Een loop-jel" herhaalde Timms met een bedenkelijk gezicht. „Zoo zou ik 'et maar niet beschouwen als ik u was. Kijk, ik heb u allebei leeren kenne als schappe lijke lui de jonge meneer is alleen wat haastig met z'n mond, maar dat is 'em niet kwalijk te nemen. Als je effen in de twintig bent....! Daarom hoop ik datter geen ruzie van kompt en as-u 't ook niet zoo kalm en verstandig opneemt als alle De vrouw werd zoo verstand!®, dat zij haar kwalen ca pijnen ndet alleen aan haar sekse meer wijt; zij werd er zich van bewust, dat die nieren de oor zaak kunnen zijn. In normalen staat kunnen deze teere organen den bloedstroom zuiver hou- maar, maar op sommige tijden en. bij het keeren der jaren kan hun taak te zwaar worden. Alleen gezonde nieren kunnen deze volbrengen; bij tragere werking blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden achter en raakt het gestel in de war. Daarom kan iedere vrouw de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen) noo dig hebben om de verzwakte nieren te versterken en weer gezond te worden. Dit speciale mier middel wordt aanbevo len tegen rugpijn, urine- en blaaskwalen, riheumatische pijnen, waterzuchtige zwel lingen, hoofdpijn, duizeligheid, een ver moeid, zenuwachtig en afgemat gevoel en andere verschijnselen van nderzwakte. Bij alle drogisten «trn. i.ye P. flaooa. andere dingen op de reis, dan marcheert de zaak ook wel, en dan drinken me op de goeie afloop voordat de zon van een glas whisky-soda heete groo gemaakt heb. Want dat de sitewasie zoo zou zijn datter geen minnelijke schikking meer mogelijk is, dat geloof ik niet...." „Onzin," viel do dokter Timms vrij ruw in de rede. „Doe me genoegen en zit geen flauwe aardigheden te verkoop en. 't Is tijd om aan het werk te gaan en over een uur komt de vloed weer op." Ik keek Timms scherp aan. Het was geen quaestie van flauwe aardigheden verkoopen, dat had ik van het eerste oogenblik af gezien. Hij vond waarschijn lijk dat iets ernstigs 't best schertsend ter sprake gebracht kon worden. ,,'t Werk ken wachten," gaf hij den dokter rustig ten antwoord. „Eerst mot ten de pertijen', die bij deze quaestie be trokken zijn tot een vergelijk zien te komen." „De partijen, die bij deze quaestie be trokken zijn?" herhaalde de dokter drif tig. „Waar heeft u het over, kapitein Timms? Wees zoo goed onmiddel- 1 ij k aan uw werk te gaan. En als het een quaestie is van meer loon. „Dat is het niet," was het doodkalme antwoord, „'t Is een quaestie van prinsl- pis hebben en gezond verstand." „Zeg dan precies waar het om gaat," mengde ik me in het dispuut, „en schel uit met flauwe aardigheden debiteeren. De laatste vier-en-twintig uur is de humor niet van de lucht, en je kan ook te veel van het goede krijgen. Wat ken jö, om te beginnen.... een soort oom- mité tot verbetering van de bewuste .sitewasie"?" (Wordt v«8ToUfd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1