COURANT \w EET LQCK, BLUF JONG! KANNEW ASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE F0STER5MMGPILLEN No. 6904 EERSTE BLAD. DINSDAG 30 DECEMBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling?: Heldersche Courant f X.50; voor Koegraa, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reap. f a.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modeblad reap. f 0.95, f x-25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p p 6 ct. Vettwhljnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIENs 20 ct. p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte als redacticm. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, to koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 et. De werkeloosheid in Engeland. - Argentinië's betrek kingen met Engeland. - De Ver. Staten gaan een groot aantal gevechtsvliegtuigen bouwen. - De rust in Spanje teruggekeerd? De Engelscbe leider Lloyd George heeft opnieuw een dringende aanmaning tot de Labour-regeering gericht, om nu eindelijk eens op te schieten met de bestrijding der werkloosheid in Engeland. Lloyd George verklaart, dat het geens zins de bedoeling der liberalen is de con servatieven weder aan het bewind te bren gen, doch z;j eerder bereid' zijn de arbei derspartij gelegenheid te geven om een vruchtbaarder plan tot bestrijding der werkloosheid in Engeland op te stellen. Als de arbeidersregeering echter nalaat de noodige maatregelen te nemen, willen de liberalen de verantwoordelijkheid niet meer dragen en zullen zij Mac Doxiald niet langer steunen. In zijn brief geeft Lloyd George voorts uiting aan zijn groote te leurstelling, dat Mac Dornald zich zelf niet meer bezig houdt met de oplossing van bet werkloosheidsprobleem, het hoofd- vraagetuk der regeering, maar deze aan gelegenheid aan een anderen minister heeft overgelaten. De president van Argentiniëgeneraal Uriburi, heeft het tusschen Engeland' en Argentinië gesloten handelsverdrag waar deloos genoemd. Dit verdrag werd in' Augustus 1929 tus schen Engeland en de toenmalige regëe- ring gesloten. door het parlement moest worden bekrach- 'Uriburi verklaarde, dat het verdrag nog tigd. Er is echter op het oogenblik geen parlement In Argentinië en hij' zelf dacht er niet aan het verdrag te ratificeeren. Te Londen heeft deze verklaring groot opzien gewekt, daar men hoopte de Zuid- Amerikaansohe markten langzamerhand terug te winnen. Niettegenstaande vlootconferentie en ontwapeningsconferenties en het onder teekenen van pacten en verdragen, gaan de mogendheden door met de waanzinnige bewapening. En wat aan den eenen kant prijs gegeven wordt, neemt men er aan den anderen kant weer dubbel en dwars bij. Zoo is men in Amerika van plan het door de Londensche vlootovereenkomst ontstane nadeel, door vllegtuigenbouw te compenseeren. Schout-bij-nacht William Moffett, de leider van het Luchtvaartbureau en een van de sterkste aanhangers van de vloot overeenkomst, heeft n.1. erkend, dat de bouw van nieuwe oorlogsschepen voor de Ver. St door het verdrag van Londen zoo LOCK KAUWBONBONS FEUILLETON zeer beperkt is, dat de Vereenlgde Staten op de aanstaande ontwapeningsconferen tie in een positie van een voortdurende minderheid zijn gebracht. In een mede- deeling aan de marine-commissie van het Huis heeft Moffett verklaard, dat uitslui tend door een snelle uitbreiding van de luchtstrijdkrachten de Ver. Staten kunnen tegemoetkomen aan de beperkingen, die ten opzichte van zijn oorlogsschepen zijn Staten binnen vijf jaar alle moederschepen gesteld. Hij drong er op aan, dat de Ver. voor vliegtuigen zullen bouwen in over eenstemming met het verdrag met een maximum tonnage van 135.000 ton en dat de kruisers zullen worden uitgerust met landingsdekken voor vliegtuigen. De rust in Spanje schijnt weer zoo lang zamerhand te zijn teruggekeerd Generaal Berenguer, de minister-president, heeft aan een medewerker van de „Vossische Zeitung" verklaard, dat de verkiezingen voor het Spaansche parlement In elk ge val op 1 Maart zullen plaats vinden. Vol gens de bepalingen van de oude kieswet, die van vóór de dictatuur dagteekent, zal de vrije kiespropaganda een maand vóór dezen datum worden toegelaten. De minis ter-president verklaarde voorts nog, dat de staat van beleg en de censuur op de drukpers, slechts zullen worden gehand haafd, zoolang dit volstrekt noodzake lijk is. Maarschalk Joffre ernstig ziek. Volgens een eerste bulletin, uitgegeven omtrent den gezondheidstoestand van maarschalk Joffre, die sedert eenlgen tijd aan slagaderverkalking in de beenen leed, heeft de maarschalk een operatie onder gaan, na welke een verbetering intrad, welke aanleiding gaf tot hoop op beter schap. Echter is de toestand van den maarschalk thans onrustbarend geworden. Volgens den wensch van den patiënt was tot dusver over zijn toestand het stilzwij gen bewaard. Het bulletin ls door vijf ge neeskundigen onderteekend. In aansluiting op bovenstaand bericht wordt medegedeeld, dat den maarschalk het linkerbeen, even boven de knie, is af gezet. Stervend, De doodstrijd van maarschalk Joffre gaat langzaam voort; ln de ziekenkamer bevinden zich alleen familieleden en dokter». EEN ITALIAANSCHE KRUISER VAN STAPEL GELOOPEN. Te Livorno is de kruiser »Gorizia« met goed gevolg te water gelaten. (THÏÏ LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door BEO WAEMSLEï. 60) Timms «fcond gehoorzaam op en ver dween de richting van het strand uit. Ik zorgde er eerst 'nog voor, dat de dokter allee had, wat hij noodig kon hebben en ging hem dan achterna. We brachten de boot te water en roeiden naar de dhow. Wat 'n merkwaardig type was onze Arabische schipper toch. Ik vertrouwde hem voor geen steek en toohi mocht ik hem wel. Al was het alleen om zijn 'ge voel voor humor. Op een gegeven oogen blik nam hij me bijvoorbeeld apart en vroeg me, met een doodonschuldig ge zicht, of het zeil als zonnescherm niet een teleursteling was en of hij niet een paar van zijn mannen aan land zou stu ren om palmbladeren te verzamelen en ze er bovenop te leggen. „Ik weet wat het zeggen wil: zonder beschutting in de zon te moeten zitten^ groote heer," zei hij met een allerverma- kelljkst veelzeggend schouderophalen. „Maar wij zijn gewend aan ongemak, MAJOOR FRANCO. Naar België. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Spaansche vlieger-majoor Franco, de lei der van de mislukte poging tot opstand Madrid, die naar Lissabon was geducht, op het vliegveld der Vier Winden bij zich met Radat, zijn monteur, aan boord van de ThysviHe naar Antwerpen heeft ingescheept Franco draadloos geïnterviewd. De Brusselsche Soir heeft den Spaan- schen majoor Franco, die zich aan boord van het naar Antwerpen varende stoom schip „Thysville" bevindt, draadloos ge vraagd met welke inzichten hij in België komt. Franco heeft langs denzelfden weg ge antwoord: Ik ga eerst eenige dagen rust nemen te Brussel alvorens naar werk uit te zien. Het Belgische departement van Justi tie zal, naar men in regeeringskringen verzekert, geen bezwaar maken tegen een verblijf van Franco in België, op voor waarde natuurlijk, dat hij zich binnen de grenzen van dit land; van alle politieke actie zal onthouden. De onrust In Britsch-lndië. Aan het centraal station te Nieuw- Delhi zijn Vrijdag ten gevolge vnn een bomontploffing een persoon gedood en twee gewond. Een beambte droeg de ha- gage van een passagier, toen een cigaret- tenkoker uit een jas viel* ontplofte en een llftjongen doodde. De onlusten ln Blnna. Volgens nadere berichtten uit Birma, breiden de onlusten zich uil Zij zijn ont staan omdat de inlanders wegens de slechte prijzen, welke zij voor hun rijst krijgen, geen belast'ngen willen betalen. Een Engiedsoh ambtenaar, die op een inspectie-reis was, is in een dorpje ver moord Bij een nieuwe botsing tpsschen op roerlingen en politie is een Engelsch kapitein van de politie zwaar gewond Een telegram van Reuter uit Rangoón meldt d.d Vrijdag: De onlusten in het district Tharawaddy houden aan. De rebellen hebben een bun galow verbrand, een Brltsch officier ge dood en een ander Britsoh officier ge wond. Er is een compagnie van het regi ment Buffs naar Tharawaddy gedirigeerd. Vrijdagavond moeten in een dorp bij Tharawaddy bij' nieuwe onlusten drie personen gedood zijn. Er zijn politie- versterkingen heen. Wi| BREIEN!! en RDPAREEREN alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk xijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 25!. Depót voor geheel Texel: Wed.Schumaker,Den Burgvoor WieringenWed. J. de Beurs te Hippo- lytushoef; Jb. Kaleveld te Den Oever. Verder neemt elke bode QRAT1S de reparatie of bestelling voor U mede. WIJ vragen leeillng-machinebrelstera. De ramp van den Merapi in Midden-Java. De vulkaan tot rust gekomen. De prop geheel afgestooten. De G.-G. naar de vluchteJin- genverblljven. Vierduizend permanent dakloos. Magelang, 26 December. Woensdag avond 8 uur werd gemeld: De Merapi is thans min of meer tot rust gekomen. Gisteravond had nog een eruptie plaats, waarbij veel asch werd uitgestoo- ten. De gevaarlijkste plaats is thans Sroemboeng, in welke richting de lahar zich over het Blongkeng-ravijn heeft uit gestort. Het gevaar van modderbanjirs wordt door den Vulcanologischen Dienst allerminst denkbeeldig geacht. Bijzondere maatregelen zijn getroffen om onmiddelijk iedereen te waarschuwen indien gevaar dreigt, weshalve momen teel zeer scherp wordt acht geslagen op den regenval in het geheele gebied. Ten Oosten van Gember Sabrang, tegen de helling van den Merapi, is alles, sawah's en bouwlanden, totaal verwoest, terwijl de desa zelve geheel tegen de vlakte ligt. Bovenwaarts de Merapi, waar het Blongkeng-ravijn vrij smal is, is dit nog vrijwel geheel gevuld met zandlahar, doch benedenwaarts is dit slechts voor een klein deel het geval. Vele vluchtelingen gaan thans naar het niet door de lahar geteisterde Gember- lor terug. De gouverneur van Midden Java maakte een vliegtocht over het ge troffen gebied. De Soenan heeft Moenti- lan en Doekoen bezocht en den resident 1000 voor de slachtoffers overhandigd. De- toestand is thans minder somber. Donderdagavond 8 uur werd gemeld: Vast staat, dat de vulkaanprop thans is afgestooten, zoodat de vulkaan weder een normalen krater heeft. Het wordt beter geoordeeld, den terugkeer van de vluchtelingen naar de desa's voorloopig tegen te houden, in afwachting van het definitief, geruststellend rapport van den Vulcanologischen Dienst. Magelang, 26 December. Vrijdagoch tend 7 uur 80 werd gemeld: De indirect bedreigde streken zijn thans ook door de bevolking ontruimd. In de verwoeste gebieden keeren thans velen s morgens naar hun desa teug len einde de schade aan have en goed op te nemen, om 's avonds weg te trekken. De gouverneur-generaal komt morgen per vliegtuig naar Midden-Java en oe- zoekt den passar te Moentilan, waar 6000 vluchtelingen zijn ondergebracht, en den passar te Salam, waar zich 3000 vluchte lingen bevinden. Geraamd wordt, dat totaal 4000 men- schen permanent dakloos zullen zijn. Zij zullen ten minste gedurende zes maan den moeten worden gevoed. Voorts wordt geraamd dat tusschen de 10 en 16 dui zend personen tijdelijk dakloos zullen zijn. Van hen is het nóg onbekend hoe lang steun verleend zal moeten worden. Geen gevaar voor Moentilan. Gerapporteerd werd, dat de lahar in Sroemboeng in beweging is geraakt: dg situatie wordt thans nauwkeurig geobser veerd. Modderbandjirs zullen echter naar verwachting, voer bij Moentilan gaan, zoo dat deze stad geen gevaar loopt Werking van het Semowo-ravtjtau Zaterdagmorgen werd werking gerap porteerd in het Semowo-ravijn, dat even- evens geheel is opgevuld met lahar. Een onderzoek wordt ingesteld. Men hoopt diat het materiaal door de Kali Panbeian zal kunnen worden afgevoerd. De vluchtelinge*. Van het geraamd totaal van 29,000 vluchtelingen moeten cdrca 16,000 door het Bestuur worden gevoed, de overigen hebben onderdok gevonden bij familie en kennissen. Het aantal slachtoffers 1 gesteld 1 1800 Nu een algemeen overzicht over de Merapistreek mogelijk is geworden, werd de verliezenlijst vastgesteld op 1800, waaronder verscheidene honderden ver misten, voor wie men alle hoop om hen terug te vinden heeft opgegeven. De vulkaan is nog steeds werkende en werpt zand en lava uit, doch er bestaat geen gevaar meer, daar de geheele streek ontruimd is. Meer dan 4000 hulzen verwoest. Het NederL Telegraafagentschap seint uit Batavia: Tengevolge van de uitbarsting van de Merapi zijn volgens de jongste berichten meer dan 4000 huizen verwoest. De omvang van de ramp. Magelang. Bevestigd wordt dat de doodenlijst moet worden vastgesteld op 1800. 850 huizen zijn verbrand, 580 in- ïk vertelde heen maar niet, dat we heit zeil feiteilijk om heel andere redenen dan om het dienst te laten doen ais zonne scherm, meegenomen hadden. Maar als antwoord op den zachten wenk in zijn woorden vervat, gaf ik hem permissie ora zijn mannen aan land te laten gaan, ten einde het noodige materiaal voor het oonstrueeren van een zonnescherm te vervaardigen. Daarna kozen1 we weer twee helpers uit, 'brachten het duik-apparaat aan boord van onize sloep en roeiden naar den door gang. Een paar meiter ten Noorden er van lag die motorboot En toen we er langs roeiden zagen we wat we niet gedacht hadden te zullen zien: me vrind Trout, met de beenstukken van het duikerspak al aan, plat op het dek en naast hem, lachend en schertsend, zoo zelfs, dat ze ons niet een» zag, Patrioia Howard. ELFDE HOOFDSTUK. Alle twijfelgevoelen®, die ik ten op zichte van Timms' goede trouw, na z'n zonderlinge houding van dien morgen, nog overgehouden had, verdwenen met het klimmen van de zon. Htt werkte, dat het een lust was om te zien. We volgden onze tactiek van den eersten dag weer; syste matisch werkten we stuk voor stuk. af, tot we een oppervlakte van honderden vier kante meters afgezocht hadden. Maar be halve nog een stuk half vermolmd en in stukken gevallen was, moest ze een aan zienlijk eind van de plek, waar ze vergaan was, afgedreven zijn. 't Was ontmoedigend werken zoo. Maar als troost konden we van minuut tot mi nuut constateeren, dot het zoeken' van onze concurrenten even vruchteloos was. De motorboot werkte op één hoogte met ons naar het noorden toe op zoo'n af stand, dat een gesprek gelukkig tot de onmogelijkheden behoorde, maar toch zoo dichtbij, dat we gemakkelijk, zonder onzen verrekijker te hulp to roepen, konden zien, wat er aan dek gebeurde. En blijkbaar was tuasohen Miss Howard en Trout de vrede weer geteekend. Ik zag ze tenminste telkens lachen en praten. Howard zelf liet zich ndet zien. Volgens Timms was hij ziek. „Die kpul heb ik nog niet dóór", deelde onze duiker me op vertrouwelijken toon tijdens een van de .„rusten" mee. „Hij praat al® een jongejuffrouw van een pin- sionmaat en hij ziet der uit dat ik me der voor zou schamen als Ik hem was en on- dertusschen krijg je toch hoe ie 't 'em lapt weet lk nietl krijg je toch 'den in druk dattie door de wol geverfd 'is. Ziet er uit als een bekeerling; zoo'n echte dui vel, die nou opzit en pootjes geeft en halleluja zingt.... 't M. L. juffie heeft 'em onder den duim.en da's maar goed ook, want voor dat...." dit woord ging vergeizeld van 'n verduidelijkend manuaal, een beweging, alsof hij een glas naar zijn mond 'bracht en leegtlpto..Js-ie nog te vinden. Hij lust ze nóg best." Ik vertelde Timms maar niet hoe raak zijni karakterbeschrijving van broer Ho ward was. 't Zou hem maar verwaand ge maakt hebben. Maar zijn woorden hadden ten' gevolge, dat mijin gevoelens ton op zichte van Miss Howard weer omsloegen, van vijandig naar medelijdend. In eiken jonge man zit meer sentimentaliteit dan „men" gewoonlijk vermoedt. Waarschijn lijk is zijn eigen pose ln de meeste ge vallen wil hij1 graag doorgaan voor een flinken, ruwen, kerel daaraan schuld. Mijn gevoel van wantrouwen, door haar opdringerig per se willen blijven van clen vorigen avond ontstaan, versmolt eerst tot wanne sympathie bij 't denken aan het verdriet, dat ze gehad had, aan de wond, haar trots toegebracht, aan de kranige manier, waarop ze probeerde zich te reha- billteeren en verhardde zich daarna tot woede ais ik me den man' voorstelde, die dat noodig gemaakt had: een nul, een zwakkeling, een kerel, in alles een tegen hanger van haar! Maar met deze verandering van mijn gevoelens ten opzichte van haar kwam geen verslapping van mijn voornemen om haar op een afstand, te houden. Ik was door schade en schande wijs geworden. Ze was een vrouw met veel charme en blijkbaar had ze zich één ding ten doel ge steld: te winnen, ten koste van alles te winnen! Daarom mocht ik haar haar oomedie-spelen niet kwallik nemen. De toestand had diplomatiek-zijn geëlscht en 'dus was ze diplomatiek geweest-. Dat ik daarbij een mal figuur geslagen had, was een bijkomende omstandigheid en dus van geen belang. Desnoods trapte je iemand tot moes, zoolang jij je doel maar bereikte. Ongeveer om één uur 't zal er een tien minuten over geweest zijn besloten wp voor dien dag stop te zettern Timms was aan het eind van zijn krachten en als gevolg daarvan raakte zijn geduld ook langzamerhand uitgeput. Ónze concurren ten hadden het al een half uur eerder op gegeven. Hun 'boot lag gelukkig verder dan de onze van de vaargeul af. Gelukkig, .want ik voelde er oieta voor om hen na Verstopping en slechte spijsvertering maken ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar 6, 10.65 per flacon. da quaestle van den vorigen avond te ont- moetenv En, dus verdwenen we, dadelijk, toen Timms van de harde doelen van zijn duikerpak ontdaan was, vla de lagune naar het strand. „De bodem ls te hand", legde Thnms, onder het drinken vam een ln het zweet zijns aansohllns verdiende whlsky-soda, onzen diep téleungestelden dhel uit „Al» het maar zand was.dan was ze wel netjes bLijven, leggen waar ze gezonken was. Dan had ze zich hoogstens een1 paar voet ingegraven en zoo hadden we der gevonden. Maar met een harde rotsige bodem en niet vloed een sterke stroom, dan 'blijft er niets leggen, geen etukkle. niks Als we het vinden, dan ls 't ergen» op een plaats waar het tl} geen kracht he/b, en waar der een plekkle zand of mod der. ia" Ik haalde de kaart te voorschijn en 'be gon die vlijtig te beetuHeeren. Ik vond echter geen enkele aanwijzing waaruit lk zou mogen afleiden dat er er- gene ln de buurt van het Westelijk rif zoo'n plek bestond. „Dan mot ze ergens bij Flsh Island ln de buurt leggen", verklaarde Timms per- tinent, „tenminste, a 1 s ze der nog is, a 1 s ze al niet lang tot der vaderen vergaderd is. Die twee stukkies -wrakhout wijzen derop. Alleen hè-je nou nog de kans dat ze 't niet bh een klein endje gelaten' heb. Misschien heb ze -t vrije sop gekozen. Maar nee, zoo'n vaart zal 't niefloopen, een vaflm uit de kust van Flsh Island, dat denk lk. Morrege, met de eb, rallen we daar «ris een kjjkja gaan nemen." (Word* vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1