KANNEW ASSER POSTER'C NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE J[ Rugpy nNieren Pillen I No, 6006 EERSTE BLAD. ZATERDAG 3 JANUARI 1931 59ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Op v»or de ontwapening. - Zal Duitschland uit den Volksbond treden? - Een boodschap van den Duit- schen Rijkskanselier. - Het fascisme geen gevaar voor den wtreldvrede, volgens Mussolini. - Honderddertig- duizeijl Engelsche mijnwerkers in staking. Een oproep tot ontwaking. De direc teuren der Carnegie-stifcting voor den internationalen vrede iubliceeren een resolutie, waarin zij wiUn op de inlei ding van deel V van h^ vredesverdrag van Versailles (bepaling omtrent de legers te land, de zeemafljt, en de lucht vaart en op de nota der feallieerden van 16 Juni 1919), waarin zij een plechtige belofte van ontwapening afleggen. De resolutie luidt: „De directeuren der Caaegie-stichting herinneren aan het nauwi verhand tus- schen de algemeens ontwipening en de wapeningsbeperking van de Duitsche strijdkrachten, die in de( v van het vredesverdrag van Versüies, in het verdrag van Berlijn tusshen Duitsch land en de Ver. Staten opgenomen, is vastgelegd. Elf jaar zijn ia deze ver klaringen verloopen en heiligt thans op den weg der mogendhede), met inbe grip van de Ver. Staten, 1% belofte on verwijld na te komen. AI* technische bezwaren daartegen zijn slchts van tij- delijken aard en mogen gesn beletselen zijn tegen inlossing van iet gegeven woord". De houding van Duitschland tegenover den Volkenbond! is het onderwerp dat momenteel de aandacht heeft van de Lon- densche pers. Naar de correspondent van de Daily Telegraph te Genève schrijft, heeft het secretariaat van den Volkenbond beves- "Igr? <1nt f)-» Oirt'tf* besloten heeft van h«t voorzitterschap voor de volgende raads zitting af te zien. Indien de uitspraak in de Duitsche klacht tegen de behandeling van de min derheden in Polen tegen Duitschland ge richt zal zijn, dan zal in dat land een he vige agitatie tegen den Volkenbond ont staan. Hoogstwaarschijnlijk zal tr bij de Rijksregeering op aangedrongen worden dat Duitschland uit den Volienbond treedt. Een bekend Engelsch journalist die ge- ruimen tijd in Duitschland heeft ver toefd, heeft verklaard, dat overigens zeer gematigde Duitsohers de mogelijkheid van een uittreden met hem heblien be sproken. De Duitsche Rijkskanselier heeft bij het einde van het jaar een boodschap ge richt tot het Duitsche volk, waarin hij o.m. zegt, dat millioenen Duitschffs de verzuchting zullen slaken: „Gelukkig dat Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulation Indéfrisable Ondulation Marcel FEUILLETON (THE LURE OP THUNDER ISLAf®). Uit het Engelsah door LEO WALM8LEY. ,Jk zou me er nou maar niet zoo over opwinden," ried hjj me vaderlijk. „Je weet zei vers hoe die nikkers zijn.voor eeh „bob" verkoopen en verraien Ze hun vader en hun moeder." Ik keerde me woedend naar hem om. „Buitengewoon edelmoedig va:) je, hèl Om te komen vertellen wat je gehoord heb! Als de schedels daar zijn. 0, zeg maar niets.'t Is mooi zoo. ik ga ze achterna.neen..alleen, jij ria!? hi.er blijven:.jij, mag whisky drinke;,voor mijn part tot je in de lucht vlieg, „Nou.nou," begon hij kaï.'^end. maar ik deed of ik hem niet hoo.(je- „Denk er alleen om, dat je del dokter niets verbelt.. die heeft door jow moedigheid al genoeg geleden." Ik greep de riemen, race-de ha .)ere_ pad af, bracht de sloep te water ei" naar de dhow. Daar gaf ik mijn ^velen Zonder den gewonen diplomatiei,.n om' haal va» woorden. ïiamsas begrt.p het om is". Want 1930 is voor Duitsch land een zwaar jaar geweest, waarin eenigè millioenen Duitschers werkloos zijn geworden en versoheidene Duitsche staten en gemeenten in financieele en oeconomische moeilijkheden zijn geraakt Slechts met een blik op de toekomst en door eendrachtige samenwerking tus- schen alle burgers zal men de huidige moeilijkheden te boven kunnen komen. Het fascisme geen gevaar voor den vrede, schreven we in den kop van dit overzicht, doch lieten er direct achter volgen dat het door Mussolini gezegd was. Want in een rede, die draadloos ver spreid werd, heeft Mussolini verklaard, dat hij de vele geruchten wenschte tegen te spreken, die in het buitenland de ronde hebben gedaan over het fascis me en het gevaar, dat dit zou beteekenen voor den wereldvrede. Hij verklaarde, dat noch hij noch de regeering noch het Italiaansche volk zich voor een oorlog wenschen voor te berei den. Italië, zoo 'zeide hij, zou nooit het initiatief nemen tot het beginnen van een oorlog. Italië heeft vrede noodig. Het fas cisme wenscht voor het Italiaansche volk in samenwerking met andere volken der wereld een toekomst van voorspoed en vrede te verzekeren. Wanneer u dus nog in uw kennissen kring mocht beweren dat Mussolini, of liever het fascisme, een gevaar voor den vrede is, herroep die meening dan, want d« dictator beweert het tegendeel, en hil kan net weten. Honderddertigduizend Engelsche mijn werkers zijn in staking gegaan, tengevol ge van een arbeidsgeschil, waarover men niet tot overeenstemming kon komen. Het betreft hier de verkorting van den arbeidsdag met een half uur in het En gelsche mijndistrict Zuid-Wales. De leiders van de mijnwerkersbonden hebben Woensdagavond het stakingspa rool uitgegeven. Den eersten Januari zou het werk worden neergelegd. Onderhan delingen van de leiders der vakbonden met de vertegenwoordigers der regee ring, alsmede de bijeenkomsten der com missies uit de mijnbedrijven van Zuid- Wales duren niettemin voort. Men neemt te Cardlff aan dat de staking niet lang zal duren. DE BOTSINGEN TE BOMBAY. Om 3 uur Donderdagochtend' was de politie er in geslaagd de betoogende menigte in Princes Street te Bombay met stokslagen uiteen te jagen. De stad is thans .rustig. De Congres-ziekenhuizen deelen mede, dat 175 personen bij de bot sing werden gewond, van wie 33 ernstig. De opstand in Birma. Aanvallen op spoorwegen. Rebellen hebben Woensdag getracht een spoorwegbrug op 73 KAf. afstand van Rangoon in de lucht' te doen springen, maar zij hebben slechts geringe schade kunnen teweeg brengen, voor zij door het bewakingsdetachement tot den aftocht ge dwongen werden. In dezelfde streek heeft een groep van ongeveer 500 rebellen het vuur geopend op een patrouille der regeeringstroepen, die een spoorweg bewaakten, maar ook deze aanval is onider vrij zware verliezen der inlanders afgeslagen. Het werk van zuivering van de betrokken terreinen door de troepen maakt goeden voortgang. Reuter meldt uit Rangoon, dat officieel medegedeeld wordt, dat de toestand in het opstandige gebied niet meer ernstig is en dagelijks beter wordt. De opstandelingen^, ten getale van 2000, trekken verward terug. Men verwacht, dat de troepen binnen 14 dalgen terug zullen worden gezonden. Niet-officieel werd geraamd), dat door de mitrailleurs ruim honderd rebellen gedood ziin van een troep van 500, die Dinsdag avond het militaire kamp poogde te over vallen. DE GELDNOOD IN SOWJET- RUSLAND. Op welke wijze de uitgaven beperkt worden en de staat zijn inkomsten tracht te verhoogen. De geldnood in Sowjet-Rusland, aldus meldit men uit Weenen, doet zich ondanks de bezuinigingen op de uitgaven, de be perking van den invoer, de verlaging van de salarissen en de inkrimping van het aantal ambtenaren steedia sterKer ge voelen. De uitgaven voor loon beperkt men door een egallfcv.amg, waardoor de beter onderlegde arbv'ch? r geen nooger loon ou„vaü£l du.; v-nder onderlegde. Het is den fabrieksdirecteuren ten strengste verboden hoogere loonen toe te staan. De staat tracht zich ook door opdrij ving van de belastingen en verhooging van die contributies der leden van de vak- vereenigingen, evenals door dwang tot het koopen van obligaties der leening „"Vijfjarig plan in vier jaar" geld te ver sohaffen. TEGEN SENSATIE-BERICHTEN. In Chili. De Chileceensehe regeering heeft een dicreet uitgevaardigd; waarbij aan de dag bladen wordt voorgeschreven welke be richten over misdrijven va» uiteenloopen den aard zij mogen publlceeren. De regeering steunt .dit decreet op haar overtuiging, dat het uitvoerig afschilde ren van allerlei misdaden in die pers zwakke karakters tot navolging blijkt te nopen. AMNESTIE IN FRANKRIJK. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft president Doumergue op voorstel van den minister van oorlog een vermin dering van straf toegekend aan 309 lie den, die door militaire rechtbanken ver oordeeld waren. OOST-INDIË. 't ernst was. Na een paar woorden van den schipper sprong een van de flinkste en sterkste van de negers in de sloep, nam de riemen en begon, zonder iets over richting of doel te vragen, te roeien, vlug- f(er en energieker dan hij ooit in zijn even geroeid had. En met een paar meter afstand tussohen de boot en de klippen, om geen last van de branding te krijgen, stuurde ik vlak Noord. De Swahili zag, dat het dezen keer bit tere ernst wasof hij dacht mis schien had Hamzar iets dergelijks be weerd dat de een of andere kwade geest mijn lichaam tot tijdelijke verblijf plaats uitgekozen had. Hij roeide als een bezetene; het zweet liep in stralen langs zijn lichaam neer, hij hijgde als een paard, dat een zwaren last tegen een heu vel moet optrekken. We hadden een afstand van twee mijl af te leggen en ik bevond me in een toe stand, die niet gemakkelijk te beschrijven is. Maar al raasde en tierde ik den heelen weg over en vloekte ik hem in de meest uitgezochte termen uit, hij uitte geen woord van protest. De beide keeren dat ik opstond om den omtrek te verkennen, dook hij: zelfs opeens weg, alsof ik een zweep had en hij1 bang was, dat ik hem er mee een kastijding zou toedienen. Ik zat voortdurend met uitgerekten hals te speuren of ik de sloep ergens zag. Van uit de Westelijke lagune zag ik van Fish Island niets dan de toppen van het warrelig struikgewas, waarmee het eiland begroeid was. Het strand ging schuil ach ter een luchtspiegeling. En om het strand was het me juist te doen. Want natuur lijk was de sloep van de M. L. al op haar plaate van bestemming aangekomen en De ramp van den Merapi in Midden-Java. De Merapi ls rustig, doch nieuwe spleetvormlng ls geconstateerd. Ontruiming van die streek ten Noorden van Semowo en ten Zui den van Batang. De Merapi ia thans rustig, de lahar- stroomen eveneens. Dinsdagochtend is begonnen met ont ruiming van die vijlf gehuchten ten Noor den van Semowo, in verband met het fetit, dat de Merapi weder bezig is met vorming van een spleet, zooals die waaruit eertijds verschroeiende lucbtstroomen werden uit- gestooten. Voorts werd ontruimd de streek ten zuiden van Batang, wegens de nog bestaande iahardreiging. De terug keer van Javanen naar gevaarlooze stre ken wordt thans niet langer verhinderd- Een groot deel der berghelling zal echter permanent ontruimd blijven, in verband waarmede eventueel zal worden overge gaan tot bebosschiug. Te Maron moet waarschijnlijk worden overgegaan tot verbranding van de lijken van mensohen en dieren, die daar reeds tien dagen boven die aarde liggen. Voorbereidingen worden getroffen voor emigratie van daikioos gewordenen naar de Lampongs en elders met steunverlee- ning voor bet opzetten van een nieuw landbouwbedrijf. Amok aan boord van de K.P.M.-boot Van Cloon. Eerste stuurman Velly ernstig gewond; vierde stuurman Slgle minder ernstig gewond!. Amok maker overmeesterd. Dinsdagochtend om acht uur heeft een bloedig drama plaats gehad aan boord van de Van Cloon van de Kon. Paketvaart Maatschappij, in de eerste binnenhaven te Priok. Een Javaansche djoeroemoedi (roerganger), Paawi geheeten, werd boos over een schrobbeering van den eersten stuurman, den heer Velly. Hij trok een mes en bracht den heer Velly een steek in den buik en andere wonden toe. De vierde stuurman, de beer Sigie, die ter hulp snelde, kreeg eveneens steekwonden, doch van minder ernstigen aard'. De amok maker snelde daarop naar de hut van dien kapitein, den heer De Weerd, die dloor het luiid geroep van de toeschouwers geal armeerd werd. Hij wist den amokmaker te overmeesteren en hem in de kaartenka- mer op te sluiten. De gewonden werden verbonden door dr. Van Leent, waarna zij naar het hospi taal werden overgebracht. Hier bleek, dat de heer Velly ernstig gewond was en ope ratief Ingrijpen noodzakelijk was. De amokmaker Paawi werd gearresteerd. HIJ toonde geen berouw te hebben en ver klaarde mata glap (doldriftig!) te zijn ge worden. LUCHTVAART. De postvluchten naar en van Indië. Te Djask. Het 6de postvliegtuig op de terugreis ls Woensdag om 6.45 uit Jodhpoer ver trokken, om 9.56 te Karatsji geland, om 11.5 van daar vertrokken en om 15.19 te Djask aangekomen. Te Gasa. Het achtste postvliegtuig is Woensdag om 8.20 uit Mersamatru vertrokken, om 10.35 te Kaïro aangekomen, om 12.82 van daar vertrokken en om 14.27 te Gasa ge land. DE SCHNEIDERBEKER. Ook Frankrijk neemt deel. Frankrijk heeft Woensdagmiddag offi cieel voor den wedstrijd om den Sohnei- derbeker ingeschreven met drie water waren de inzittenden al met zoeken be gonnen. Zou het verhaal waarheid geweest zijn? Of niets dan fantasie? Dat laatste was bijna niet te gelooven, want al wist ik, dat de Zuid-Afrikaansohe inboorling slim was, tot het uitdenken van iets dergelijks achtte ik hem toch niet in staat. Neen, al les wees er op, dat het verhaal waarheid was. Timms had al uitgemaakt, dat het wrak met den getij-stroom afgedreven moest zijn, dat het zich ergens bij Fish Island, in ondiep water moest bevinden. In ondiep waterl Maar dan was het ook zeer goed mogelijk, dat zijn mast en mis schien ook het bovengedeelte van zijn romp, bij eb, boven water uitgekomen was en dat een paar inlandsche visschers, op vangst uit, een kijkje waren gaan nemen en de kist gevonden hadden. Ik zag hun gezichten al, bij het openmaken van hun vondst, toen de inhoud zichtbaar werd!.... Schedels! Wat zouden ze geloopen heb ben! Er was geen boot die vlug genoeg zeilde, geen wind die krachtig genoeg waaide, om den afstand tusschen hen en die kist met de snelheid, door hun angst gewenscht, te vergrooten. Ja, er bestond groote kans dat het ver haal waar was. Dan waren wij ten slotte toch door Miss Howard gekloptl Dank zij Timms, die voor de zooveelste maal haar in de kaart gespeeld hadMaar mis schien had de neger niet de juiste plaats waar de kist achtergelaten was, ge wetenDan bestond de mogelijkheid al tijd nog, dat ik haar zou vinden vóór de anderen.... We waren ongeveer halverwege, toen ik opeens de sloep van de motorboot 1 zag.... een eind voor me uit... buiten Long Reef! Maar.... ze bewoog zich niet in de zelfde richting als wij.... ze ging terug! Met een gevoel van spanning bleef ik naar haar turen, maar het duurde nog wel een minuut of tien, voordat ik de in zittenden kon onderscheiden. Het waren er maar twee, een blanke en een neger. In den blanke herkende lk onmiddellijk Trout; de neger was een van de beman ning van de motorboot. Miss Howard was er niet bij. Om zeker te zijn, vroeg ik den neger om te kijken. „Hapana, Groote Heer", gaf hij zonder één oogenblik van aarzelen ten antwoord, „een zwarte man en een blanke Heer. Ik zie geen vrouw". Met een half-onderdrukten vloek keer de ik me af. De verklaring van het ach terblijven van Miss Howard lag voor de hand. Ze had de kist gevonden en uit angst voor kapers op de kust had ze Trout alleen teruggestuurd om de launoh te halen. Lag die eenmaal voor Fish Is land, dan was het aan boord brengen van de vondst het werk van een paar minu ten.... Wat er daarna gebeurde kwam er niets meer op aan. Of wij het dan te weten kwamen, kon haar niets meer sche len, dan waren we toch machteloos. Na tuurlijk, dat was de verklaring van haar achterblijven. Een andere was niet moge lijk. Wij hadden verloren.... „Nee nog niet", mompelde ik, „zoo ge makkelijk geef ik me niet gewonnen". 't Was nog niet te laat. Wij konden er lang voor de motorboot zijn.... Die kist werd niet verscheept voordat Miss Ho ward bewezen had, dat ze er recht op had. Ik dacht er niet aan om werkeloos te blijven toekijken, terwijl een armen ouden man te kort gedaan werd.... Ik zou haar toonen dat ik een man van eer was. Tegen de macht die ze over me had in! Wat had die neger? We roeiden niet meer in een pittig tempo door het water... we kropen!! Met een vloek nam ik hem de riemen uit de handen, ging op zijn plaats zitten en zette mijn woede in energie om. Maar daarmee kwamen we niet sneller vooruit. Door mijn ziekte was ik niet be paald schitterend in conditie.... na vijf minuten begon elke spier tegen mijn te veel eischen door venijnige pijn-steken te opponeeren. Na een kwartier moest ik het dan ook opgeven. Gelukkig waren we nu geen honderd meter meer van onze plaats van bestemming verwijderd. Ik stuurde op een kleine baai af een ideaal landingsplaats en keek onder- tusschen scherp naar Miss Howard uit. 't Beste was, om dadelijk na landing onze sloep op het droge te trekken en dan op verkenning lilt te gaan. Ik keerde me tot den roeier en vertelde hem, dat we aan land gingen om een ijzeren kist te zoe ken, en dat hij een groote beloorüng zou krijgen, als hij haar vond. Swahili's zijn de beste speurhonden, die je je wenschen kunt en daarbij zijn ze in hooge mate in halig. Maar in dit geval maakte 't woord: belooning niet den minsten indruk de man keek alsof een zoo groot mogelijke afstand tusschen hem en mij' nog het eenige was wat hem gelukkig maken kon. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT 'Atonemeni per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binneijand f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en ove'ri» landen {3.20. Zondagsblad resp. f0.50, fo.70, f 0.70, f 1. Modeljad resp. f o.95, f 1-25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Post-Glrorekenlng No. 16066. ADVERTENTIENi 20 ct. p. re>gel (galjard). Ingoz. meded. (kolombreedte al» redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine ad vert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 9 regels 40 ot„ elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Stakman Bosaestraat 59. Talefoon5t4 52) Zorgen, dragen het hunne bij tot ont wikkeling van nierkwalen. De nieren hebben toch reeds genoeg te doen met hun taak om het bloed te filtreeren van de erin voorkomende onzuiverheden. Al» deze organen overbelast worden, la het derhalve geen wonder, als zij hun werk niet meer behoorlijk doen, waar door een overmaat van urinezuur zich. in het lichaam kan ophoopen. Dit urinezuur kan zich In den vonm. van scherp gekante kristallen afzetten en1 rheuimatiek; spit of ischias veroor zaken. Soms vormt het niengruis en vaak doen zich urine- of blaasstoornis sen voor. Maak bijtijds gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze kunnen trage nieren weder opwekken en ver sterken, het overtollige urinezuur &f- veoren en een einde maken aan uw kwalen. B(j alle drogisten enz. X.75 P- flacon.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1