een Literfl. Bloemfontein G. JOH. VAN DER LEE, Een goed begën is hei halve werk. Wat er in het oude jaar gebeurde. Ailéén Hedenmiddag en -Avond hoogstfijne zoete Kaap- sche Wijn van f I.- voor 83 ct Tevens nog op veler verzoek een heele flesch Advocaat „Triomph" voor ff 1.15 Spoorstraat 78. - Tel. 156. Ingezonden. DORPSBRAND. EEN AANSLAG OP BANKBBAMBTEN BIJ DORTMUND. EEN JAAR VAN MISDADEN VOOR ENGELAND. P. v. d. LEEK, Koningstr. 106. VADER TIJD. vul Hst was allstn in Nederland, j jan Profiteert van deze bijzondere aanbiedingen I Beleefd aanbevelend, weten te behoeden. De bemanning dezer 29 schepen is niet in het getal 365 be grepen. EEN GRIEKSOH SCHIP IN NOOD. uit Cornwall. Haar vriendin, een weduv", Sfn(? vindt dit prettig. Dit was ook net. die na haar dood verdween, is nog steeds geval met het concert op Kersttrvond van niet teruggevonden. Onopgelost bleven het Sted. Muziekcorps. De heer van den de moorden op een kellnerin, daags na de Bogaerde staat daar geheel buiten. W y Derby in een greppel bij Epsom dood hebben dit reeds in ons berichtje uiteen- gevonden; op een koopman, in zijn auto gezet. Uit den aard der zaak worden doodgeschoten ontdekt; op een 82-jarige winkelierster in Ramsgate, op een vrouw te Brighton in een zijstraat doodgestoken, ken. In Londen en de provincie werden tal van autobandieten gepakt; in sommige gevallen volgde een veroordeeling tot dwangarbeid en geeseling. Niet minder dan ongeveer vijftig ge vallen van chantage werden voor de Britsche reohtbanken behandeld; in de meeste gevallen werd dwangarbeid opge legd. Dan was er de zaak-Hatry, waarbij naar raming een bedrag van 131/» milli- oen pond sterling gemoeid was. Hatry werd in het begin des jaars tot 14 jaar dwangarbeid1 veroordeeld. Zijn drie En- gelsche medeplichtigen kregen lichtere straffen, terwijl de Italiaan Gialdini in verband met deze zaak te Milaan in af wachting is van het tegen hem te voeren proces. Geachte Redactie, Hiermede verzoeken wij U beleefd op name van het volgende, opdat eenige fei telijk verkeerde gevolgtrekkingen uit de critische verslagen, of liever naar aan- De mailboot Viceroi of India stoomt leiding daarvan in Uw jaaroverzicht ge- met volle vaart om hulp te verleenen aan maakte opmerkingen, tot de juiste waarde het tirieksche stoomschip Teodorus Bul- worden teruggebracht, gari, dat in de Golf van Biscaye noodsei- Eerst wilde ik nog opmerken dat in een nen heeft uitgezonden, welke luiden: Uwer vorige nummers bekend werd ge- „Het schip zinkt, redt de opvarenden!" maakt dat ingezonden stukken zonder naam niet werden opgenomen, of althans inzender zijn naam bij de Redactie moest bekend maken. Het was nog beter, dat, als iemand zoo graag iets over zekere zaken in een cou rant wilde schrijven, hij dan ook zoo loyaal zou wezen zijn naam onder zyn gedachten te zetten. Nu waren er al eenigen die ons er van verdachten, vanaf deze plaats zij dan ge schreven, dat wij ons voor onze naam niet schamen en altijd nogal blijk hebben ge geven den naam „Helder's Fanfare corps" hoog te houden. Nu Uw jaaroverzicht; daarin memo een rampspoedige reert men dat de opbouwende critiek van een vloedgolf ge- den muzikaler! verslaggever merkbaar is in de verrichtingen der corpsen. Die critische verslagen doen daaraan niets af of toe. Bij ons tenminste is het de Directeur JACK DIAMOND HERSTELD. De ongekroonde koning van de New Yorksche onderwereld, Jack Diamond, is hersteld en heeft het ziekenhuis ver laten. EEN AARDBEVING EN VLOEDGOLF BIJ NEUW-GUINEA. Het draadiooze station op BxitSidh Nieuw-Guinea (of Papoea) seint dat, vol gens door het stoomschip Duris gezonden bericht, op 24 dezer aardbeving, die mot paard ging, do Westelijke Silanden (drie kleine edlanden in den Bismarck-archipel) geteisterd heeft. De zee sloeg acht voet hoog over het land!. H JU ie Awinu werden huizen en vee weg- die ons op deze plaats, t.w. onze muzikale gespoeld. plaats bracht en niemand anders. ~~y i Met verbazing lezen wij b.v. 20 Dec.: Gelijk hier boven, vermeld, is het gebied omtrent dit concert valt een inzinking te der ChiLeenische eilanden door een ontzet- constateeren, (sic). temde zeebeving geteisterd. Er werd een golf van 2H M. hoogte waargenomen, die zelfs een der kleinere eilanden heeft over stroomd en verscheidene huizen heeft weggeslagen. De inboorlingen wisten in hoornen te (klimmen. Gelijk bekend, had veiligheid te komen door in de palm de zeebeving reeds plaats op 24 December, dus op denzelfden tijd waarop de aard beving in Argentinië woedde. Zij bestreek een gebied van 10.000 zeemijlen, n.1. tusschen de eilandengroepen Noordelijk van Australië en de Zuid-Amerikaansche kust. DE BANKROOF TE KEULEN. De daders nog niet gepakt. Volgens mededeeling van de politie te Keulen zijn de drie «bij Gerolstein in den Eiffel gearresteerde personen niet, zoo- ais oorspronkelijk was aangenomen, de daders van de bankroof te Kouien-Lin- denthial In een dorp bij Dartau in het kanton St. Gallen is Dinsdagnacht brand uitge broken, welkie door den sterken wind zich «nel uitbreidde. Zeven huizen zijn gedeel telijk door het vuur vernield. Tien gezin nen zijn dakloos geworden. Een histo risch gebouw uit de zeventiende eeuw is geheel vernield. Op den weg LütgenDortmund is Dinsdagavond een aanslag gepleegd op twee beambten van de Dortmunder Bank, die per fiets op weg waren naar Lütgen.- Twee mannen trokken de bankbeambten, een man en een vrouw, van hun fiets. De mannelijke beambte had een acten- tasch bij zich, die hem ontrukt werd. Toen Over de verslagen worden geen nabe schouwingen gehouden, maar voor dezen keer verzoeken wij ontheffing. Het laatste concert was een kracht- en zeer zeker ook een prachtprestatie, wat ook trouwens uit het verslag gelezen kan worden, al lijkt het verslag ook meer op een critisch concoursverslag dan op een concertverslag. Hoe ontstaat nu een concoursverslag? Daar zitten 3 tot 5 juryleden, musici van naam, die allen met de partituur voor zich hun punten geven en conclusies maken. Een der -heeren wordt tot secretaris ge kozen en deze maakt aan de hand der gegevens der 5 heeren, een critisch ver slag. Uw verslaggever maakt zoo'n op de zelfde manier critiseerend verslag alleen en zonder eenige partituur. Uit zoo'n verslag nu een dergelijk resumé te trekken is dus wel een beetje te hoog aangeslagen. Inzinking wil zeggen „achteruitgang of tenminste „stilstand" of het niet meer kunnen volbrengen van een voorgeno men taak.4) Met het laatste concert hebben èn Di recteur èn Corps bewezen waartoe zij In staat zijn, en waar het hier en daar een foutje betreft, deze worden bij dilettan tencorpsen overal gemaakt. Daarover behoeft men nu niet zoo zwaar op de hand te zijn. Het was een zwaar programma, maar mooi. Dat het te zwaar was is hier alleen het oordeel van den verslaggever. Wij gaan 1931 in met het vaste voor nemen op denzelfden weg voort te gaan, alleen en uitsluitend onder leiding van onzen Directeur Lugtenburg, en wij hopen aan het eind van 1931 op hetzelfde resultaat terug te kunnen zien maar nu in de Eere-afdeeling Fanfare.T) 7 Hopende het lezend publiek hiermede de aangevallenen om hulp riepen, kregen een andere kijk op de zaak te hebben ge- daarin geen critische beschouwingen op genomen, en als zij er zijn, blijven zij voor rekening van den inzender. u) Dat bedoeld concert een krachtproef was, is op zichzelf te apprecieeren en i^ ook door onzen criticus geapprecieerd. Maar men hield onvoldoende rekening met het feit, dat de nummers te zwaar waren voor het corps. Het applaus van het publiek beteekent in 't algemeen niet al te veel; dit is meer een bedankje voor het gehoorde. Stellig heeft ook het pu bliek niet van deze nummers genoten, daar ze veel te zwaar waren. Als men een concertverslag geeft en men heeft daarvoor een criticus, dan wijst deze de schoonheden resp. gebreken van het uitgevoerde aan. Onze criticus bezit voldoende muzikale kennis en techniek om als volkomen bevoegd beoordeelaar te kunnen optreden. Dat hij dit deed, zon der partituur, bewijst alleen dat hij een uitstekend muzikaal geheugen bezit. Hij is trouwens meermalen lid eener jury ge weest. Een jurylid op een concours tee kent in de partituur aan waar de fout ge maakt is, maar ook hij moet verder op zijn geheugen afgaan. 4) „Inzinking" beteekent volstrekt niet „achteruitgang" of „stilstand". Een in zinking is, in de overdrachtelijke betee- kenis, waarin wij het gebruikten, een verslapping van tijdelijken aard. Meestal is zij weer gauw hersteld. Geen discussies aangaan over de taalkundige beteekenis van woorden en uitdrukkingen, ais u er niet heel goed inzit, waarde heerl 6) De heer van den Bogaerde heeft op het goede gewezen,waar dat aanwezig was. Het betrof hier evenwel niet „hier en daar een foutje", maar, waar de mu ziek te zwaar was, was zij over 't alge meen heelemaal foutief. 6) Zwaar op de hand was onze criticus niet, juist het tegendeel. 7) Heeft men zich wel eens afgevraagd, hoe het gekomen is, dat het corps op het laatste concours te Haarlem den len pr, kreeg met lof.der jury, terwijl het in de eere-afdeeling in het geheel geen prijs kreeg? Daar heeft integendeel een corps van minder gehalte wèl een prijs gekre gen. Indien U de oorzaken hiervan niet kent, kunt U die vinden: le. in het cri tisch verslag, door den heer van den Bogaerde gemaakt vóór het concours. Daarin werd namelijk gezegd, dat de ouverture Kéler Bela nog lang niet in orde was. En of dit oordeel van onzen criticus juist was kunt U controleeren in: 2e. het critisch verslag der 'jury over het Haarjemsche concours in „Musica". Dat het corps met zijn werk voortgaat onder leiding van zijn directeur Lugten burg, daaraan heeft het groot gelijk: als er één muziekdirecteur is, die werkt en met lust en ambitie dat werk verrioht, is hij het. Maar daarom mag er toch wel een muzikale wenk -worden gegeven, wan neer die in vriendschappelijken en op- bouwenden zin is gevat. Nietwaar? Dat is dan ook het doel onzer critische ver slagen opbouwen, opvoeden, helpen. Wijzen op de fouten, wijzen op de schoon heden, en men doet verstandig zich aan de kritiek van een bij uitstek deskundige als de heer van den B. te onderwerpen, en er zijn voordeel mee te doen. uitgewezen van wel en hebben wij dan ook .speciaal in ome lezingen maar voren ge bracht, dat niet de pry's, doch de resu 1- t a t e n de waarde van een gemengd' voe der bepalen. U beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, teekenen; Hoogachtend, p.p. N.V. Zwaardemaker h Handel eni Industrie, Afdl Gamenigde Veevoeders, JAN KUF. (Door de redactie bekort). ziij met een hard voorwerp «en slag op den tniond. Daarop gingen de bandieten er vandoor. In de tasch, die zij gestolen hebben, bevonden zich 450 mark aan specie en de sleutels van het filiaal van de bank te Dortmund en van de brand kast in het filiaal. Beide beambten had- den nog ongeveer 3000 mark aan papier geld hij zich. Elk spoor van da roevers ontbreekt. Moord, chantage, autobandltisme. Het jaar 1980 zal in de annalen van Groot-Brittannië geboekt worden als een jaar van misdaden. Er zijn moorden ge weest, opgehelderde en onopgehelderde, tal van gevallen van chantage werden be recht, autobandieten brachten door hun driestheid ongerustheid over het heele land. geven en Uw Redactie dankende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, H. SWAAGER. Secr.-Penn. „Held. Fanf.corps". Schagenstraat 61. Gemakshalve hebben wij in het boven staande maar eenige noten aangebracht daar wij op enkele punten schr.'s conclu sies en meeningen wenschen aan te vul- sies en meeningen wenschen aan te val- onderstellen, dat wij zijn opmerkingen zonder eenig verweer onzerzijds zouden opnemen? Allereerst dan de heide alinea's, door ons gemerkt met Het feit, dat wij geen ingezonden stukken opnemen, zonder dat hiervan de naam en het adres van de inzenders bekend zijn aan ons zij be hoeven desverlangd niet onder het stuk te komen wijst er al op, dat wij het vol- Daar was Fox, ter dood veroordeeld komen met den inzender eens zijn. Dat wegens moord op zijn moeder om de ver- wij deze enkele maal een uitzondering zekeringspenningen te bemachtigen; de maakten en toch notitie namen van dit moordenaar Podmore, die in een garage anonieme schrijven, geschiedde om de te Southampton Messiter vermoord had, welke zaak eveneens in 1930 berecht werd. volgende redenen Wij geven wel eens gelegenheid aan werkende of bestuursleden ef andere he in geheimzinnigheid gehuld blijft nog langstellende concertbezoekers een ver- Bteeds de dood tengevolge van arsenioum- slagje van een of ander, waar wij zelf niet vergiftiging van de vrouw van een boefwaren, te maken. De betrokken vereen!* Zaandam. 31 December 1930. Geachte Redactie. Wij hadden dezer dagen het genoegen eenige lezingen op Texel te mogen hou den over het onderwerp „de waarde van gemengd veevoeder", waarover wij o. a. ook in uw blad verslagen mochten aan treffen. Vanzelfsprekend stellen wij het zeer op prijs, wanneer ook in dezen geest aan onze lezingen aandacht wordt geschonken, dodb wij betreuren deze aandacht, wanneer zij aanleiding is tot min of meer tendentieus© report»™©. Wy hebben hierbij het oog op het ver slag van de gehouden lezing te Den Burg en niemand zal ontkennen, dat hierin een tendentieus© strekking verborgen ligt ten gunste van het landbouwonderwijs in het algemeen. Hiertegen zouden allicht geen bezwaren bestaan, waro het niet, dat dit gaat ten nadeele van een te goeder naam en faam bekend staande firma. Wat is n.L het geval? Door de te klein© belangstelling te Den Buig moesten wij ons bepalen tot het geven van een korte uiteenzetting, na afloop waarvan één der aanwezigen het woord verzocht, waartegen onzerzijds geen bezwaren werden gemaakt, daar wy juist gaarne zien, dat er vragen gesteld en opmerkingen gemaakt worden. Bedoelde 'heeir, die als vertegenwoordi ger van het landbouwonderwijs op Texel beschouwd kan worden, bapon met te ver klaren, dat de samenstelling van onze voeders beslist goed te noemen was, het geen wiji uit den m-ondi van een deskundige natuurlijk gaarne hooron bevestigen. Ver volgens echter verviel hij in do fout iets wat i'ni het verslag niet tot uiting komt, doch eerder als een juiste handelwijze aangemerkt wordt, een beschouwing te houden over da p-rijizem van onze voeders, waartoe de spreker, als vertegenwoordiger van neutraal landbouwonderwijs ze ker niet had mogen overgaan. Bij gemengd© veevoeders hangt alles af van een deskundige samenstelling en van betrouwbaarheid van delll fabrikant en wanneer de veehouder hiervan verzekerd is, zal hij. waar li ij toch meestal zelf niet in staat is het mengen ter hand te nemen, toch gaarne iets meer willen betalen- voor een product, waarvan de kwaliteit als su perieur mag worden aangemerkt. Boven dien geschiedt liet. mengen op de boer derij niet zoo grondig als dit machinaal in onze fabrieken plaats vindt! Doch hierin ligt niet. net zwaartepunt. De vraag is alleen: verdient de veehouder wanneer hij ons voeder toepast, meer dan voorheen? Vergelijkend© proeven hebben ZOEKT U oon kwaliteit 5' r? PROBEERT U dan eens het fabrikaat van SMIT en TENHOVE, In vakkringen beschouwd als HET BESTEI Alleenverkoop voor Den Helder We moeten allen toegeven dat het leven de climax der schepping is. Dr. Ronald Campbei. m. Berijmde kroniek van do belangrijkste gebeurtenissen, zoowel hier ter plaatse als elders, samengesteld door JAN MENS. Van vliegende vrouwen en vliegende mannen. Van Nap dc la Mar en een pootig gemeenteraadslid. Weg met de radio-censuurl Wij leven in een tijd van vliegen. De vrouw verovert óók de lucht. De zoogenaamde zwakke sekse Maakt net zoo goed een wereldvlucht. Ik zei dit laatst eens tot een kennis. Hij zuchtte, kuchte, werd benauwd. Toen zij hij: „liever tien de lucht in Dan dat je met één bent getrouwd! Dries Feenstra, de bekende vlieger, Maakte een looping in de lucht. Met watervliegtuig, 't was de eerste. Hij is voor zooiets niet beducht. Van Fokker kreeg hij toen een briefje. Als presse papier een vliegmachien. Op zijn rapport krijgt hij, dat zal wel. Als- eerste vliegenier, een tien. Wij denken hier met droefheid aan Een groot man. die heeft afgedaan. Karakterspeler en komiek. Wie kent hem niet? heel het publiek. Wie had nog nooit gehoord van Nap? Die met een kolossale grap Steeds iedereen aan 't lachen bracht. En dan liet huilen onverwacht. Dat alles is helaas gedaan Nap de la Mar is heengegaan. Veel Nederlanders spuwen vuur 't Komt van de radlo-censuur. Wat is het toch een rare tijd. Wat is het toch voor malligheid! Waarom hitst men elkander op. En drijft de willekeur ten top? Geeft ieder toch het vrije woord. Dan is het pas zooals het hoort. IX. Henri Ford en zijn fordjos. millioen in de lucht gevlogen, aanvallig bruidje. 170 Een Een bruidegom zei tot zijn bruid: Zeg kind, ik flapte er laatst wel uit: Ik zou je op m'n handen dragen. Maar dan hen Ik toch te beklagen. Ik krijg je niet eens van den grond. Want je weegt tweemaal honderd pond! Taxi-chauffeurs zijn niet tevrée. Ze nemen 's nachts geen mensch tneer mee, Die niet vooruit bewijzen kan, Dat ie is een doodfatsoenlljk man, Ze nemen vast geen risico. 't Is te gewaagd, en 't Is ook zoo Vöórdat-le zeggen kan één woord. Is is door zijn passagier vermoord. Eénhonderdzeventlg millioen. Dat Is nog eventjes te doen. I laai ik niet uit mijn vest vandaan. Moest er in rook, vervliegen gaan. Door sigaretten en sigaar. Wat ik hier schrijf 1# zeker waar. Niet over heel Europa, want - Toen Henri Ford hier kwam in 't land. Zei hij met nadruk: 't is een schand'. Het is steeds water wat je ziet. Gooi dicht die gracht, en subiet. De trekschuit, dat is niks gedaan. Het zal veel harder moeten gaan. Want zie je, ja de zaak is dit: Dat "k nog met heel wat Fordjes zltl BUITENLAND. X. Mussolïnl en de vrijgezellen. Een armengift van twee millioen. Van de bolsjewisten en van Lear Black. Ramp van de R 101 en in de Duitschs mijnen. Werkt voor den vrede! Ook in dit jaar was Mussolini Weer in zijn Mussolini-kracht. Hij heeft weer heel wat nieuwe dingen Heel Mussolinisch uitgedacht. Wat moet hij toch een kop bezitten. En wat heeft hij een reuze wil Want zelfs verstokte vrijgezellen Die slikken daar de huw'lijkspil. Sir William Morris, autokoning. Had winst plus minus twee millioen. Daar kan hij, dacht hij bi) zichzelve. Wel iets liefdadigs mee gaan doen. Hij dacht het niet alleen, maar deed het. Hij is een man slechts van de daad. Als hij de armen Iets wil geven, Vraagt hij een ander niet om raad. Veel Russen kregen heel uit Rusland, Een prachtig briefje thuisgestuurd. Er werd gevraagd: „zeg beste jongens, Kom straks eens even in de buurt Van Moskou of een ander plaatsje, Kom uit dat and're land vandaan". Men schreef terug: „ik kijk wel uit hoor, 'k Ben niet voor niks daar weggegaan!" Van Lear Black, allen welbekend. Kwam dit jaar treurig aan z'n end'. Hij vond in zee een droeven dood. Een man, die zooveel roem genoot. Zooveel gevaar heeft getrotseerd, Van wien men zooveel heeft geleerd. Zijn zakenvluchten staan nu stop. De dood eischte zijn leven op. De ramp met de R honderdéén Was haast onmoog'lijk, naar het scheen. Toch was het in een wip gebeurd. Waarbij men vijftig man betreurt! De slag was zwaar, het leed was groot, Verschrikk'lijk, zoo'n verbrandingsdood. 't Vertrouwen werd hier weer gewraakt. Het vllegschip is nog niet volmaakt. En daar beneden in de mijn, Waar duizenden aan d'arbeid zijn. Verstoken van het zonnelicht Doen zij hun dagelijkschen plicht. Zij werken, z< «gen In de schacht En weten dat - -- hun wacht. Maa: 't moet, t is voor hun schamel brood. Totdat hun plots'llng grijpt de dood. En wat het vredeswerk betreft, Zorgt dat gij U steeds hooger heft. Vermoordt toch niet Uw medemensch, Want 't is toch zeker niet Uw wensch, Een oorlog zooals ls geweest, Woar mch geslacht werd als een beest! Dc Prins van Wales zet een goed woord, Hij zei: tot eersten plicht behoort: Houdt steeds Uw kind'ren, ultijd door Dc gruw'len van den oorlog voor. Epiloog, Aan 't slot van deze rijm'larl] Hoop Ik, dat gij verheugd en blij Het nieuwe jr»ar weer in zult gaan, Dat niets U In den weg zal staan, Dat voorspoed steeds Uw deel zal zijn, Dat U bcvrlj'd zult zijn van pijn, Dat alles gaan zal naar Uw wensch, Dat gunt van harte U LTerekendnjgen, ys^ j. A ft*

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 10