Kantoorboeken Fa. W. C. Reij GEMENGD NIEUWS Door een auto gegrepen. Moord en zelfmoord. Moordaanslag te Rotterdam. Bloedig incident in een bekend Poolsch restaurant. Ongelukken op den weg. Oudejaarsavond te Berlijn. Scheepsramp aan de Zuidkust van Noö.'wegsn. Hevige ontploffing in een badinrichting. De beroovingen in Duitschland. Instorting In een goudmijn. JULIANADORP BREEZAND. een Bloemistknecht, een net WOONHUIS. ANNA PAULOWNA WIERINGEN. SCHAGEN TEXEL. D»b Hoorx Bij den aanvang van een nieuw boekjaar bevelen we ons be leefd aan voor de levering van alle soorten Kantoor-( Kas- en Winkelboeken. Ruime sorteering voorhanden. Den Burg Texei Uit de Land- en Tuinbouwwereld. Binnenland. Donderdagmiddag ongeveer 4 uur heelt op den rijksstraatweg tusschen Rijsoord en Zwijndrecht ter hoogte van de Boot- jessteeg een ernstig ongeluk plaats ge had. Twee luxe-auto's, waarvan de een uit de richting Dordrecht en de andere van Rotterdam kwam, onderscheidenlijk bestuurd door O. L. v. d. B. te Berkel en H. W. in Den Haag, wilden elkaar passeeren. Op dezelfde hoogte, rechts van den weg, reden in de richting Dord recht twee meisjes op de flets. Doordat de eene auto vermoedelijk iets te veel uithaalde, werden de meisjes gegrepen en van den weg geslingerd. Een van haar, de 15-jarige B. W. Assenberg van Eysden, geraakte in de bermsloot; hoe wel spoedig hulp aanwezig was, is het meisje in een nabijgelegen perceel over leden. Haar lijk is voor gerechtelijk onderzoek in beslag genomen en naar Dordrecht vervoerd. Gistermiddag vijif uur hoorden de bene- denbewoners vani het perceel Nieuwe Eb- binigestraat 50 te Groningen twee snel op elkaar volgende schoten op de bovenver dieping, bewoond door de 45-jarige G.-W., een gescheiden vrouw. In die woning vond! men de vrouw dood op den vloer liggen, door een kogel in den slaap getroffen. Naast haar lag het lijk van een vroeger en commensaal, S., eveneens met een schot in dien slaap. 8. moet reeds eenigen ttfd hebben rond- geloopen met wraakplannen tegen de vrouw, omdat zit niet toestemde in een huwelijk met hem, ofschoon zij zich oor spronkelijk daartoe bereid had verklaard. Gistermiddag heeft bij, gewapend met een revolver van zwaar kaliber, aangebeld. Zij deed zelf open. Toen hij boven was, ontstond er een korte woordenwisseling, waarna hij zijn revolver trok, met het treu rige gevolg. De dader was monteur, maar reeds eenigen tijd werkloos. De vermoorde vrouw had twee dochters van 18 en 20 jaar. Een vrouw ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks half vijf is in de woning van den bootwerker De Zwart, aan de Vinkenstraat 35 te Rotterdam twist ontstaan tusschen de vrouw van den bootwerker en haar negen-en-zestigjari- gen neef, die reeds gedurende vele jaren bij hen inwoont. De ruzie is reeds vroeg in den middag begonnen en zij nam steeds in hevigheid toe. Er bij tegenwoordig waren de twee kinderen van een geschei den dochter van de vrouw, die eveneens met hun moeder bij het gezin inwonen. Omstreeks vijf uur liep de man de woning uit, vrijwel onmiddellijk gevolgd door zijn nicht, de drie-en-zestigjarige mej. J. E. de Zwart—Prins. De vrouw bloedde hevig, maar zy zag nog kans de straat op te loopen, den Bergweg af te gaan, waar zij een agent ontmoette, dié met haar medeging naar het ziekenhuis aan den Bergweg en daar verder de politie waarschuwde. In het ziekenhuis bleek, dat de vrouw ernstig aan de linkerborst was gewond. Zij werd onmiddellijk opgenomen. Haar toestaud was zeer ernstig, zoodat zij on middellijk door de politie werd verhoord, bij welk verhoor bleek, dat baar neef de dader was. Hij zou tijdens de ruzie heb ben uitgeroepen»Ik steek je dood«, en haar daarna met een broodmes verwond. Dit broodmes is later in de woning door de politie in beslag genomen. De beide kleinkinderen van de vrouw zijn gehoord. Gisteravond omstreeks elf nur is de dader in beschonken toestand thuis ge komen. Daar is hij door de politie ge arresteerd. Hij heeft bekend in zijn drift zijn nicht te hebben gestoken. Buitenland. In het bekende restaurant Oasa te Warschau heeft zich Donderdagnacht een bloedig inoident afgespeeld. De bureauchef van het garnizoen te War schau, majoor Sobolowski, raakte slaags met een anderen gast, don Turkschen prins, Halik Usmi bey, di9 aan de uni versiteit studeert. Nadat eenige oorvijgen waren gewisseld, trok Sobolowski zijn revolver en loste daarmede vijf schoten op den prins, die zwaar gewond werd en in hopeloozen toestand naar het zieken huis moest worden overgebracht. Ook een andere gast is door een verdwaalden kogel ernstig gewond. Sobolowski is in heobtenis genomen. Negen öoodén en 55 gewonden bfj auto-ongevallen. Gisterenmorgen vroeg werden bij Pais- ley 85 personen gewond bij een botsing tusschen een autobus en een tramwagen. De plaats van het ongeluk bevindt zich op ongeveer een kwartier afstund van de plaats, waar ongeveer een jaar geleden zeventig kinderen bij den brand in een bioscooptheater om het leven zijn ge komen. 6 Tengevolge van de gladde straat is de autobus, die met groote snelheid reed, geslipt. Het voertuig botste tegen de tram, welke derailleerde. Beide voertuigen waren vol passagiers. Vijf-en-dertig ge wonden werden naar het ziekenhuis bracht. Eenigen van hen bevinden zich in levensgevaar. Np Nieuwjaarsdag verloreninEngeland negen personen het leven tengevolge van auto-ongelukken. Ongeveer twintig werden gewond. Hot ernstigste ongeluk gebeurde in Schotland, waar door het verongelukken van een kleine auto drie personen gedood werden' Een vechtpartij met twee doodlen. Een 23-jarig lid van de rijksbanier, Willy Schneider, had met eenige vrienden in de woning zijner ouders te Berlijn, het Nieuwjaarsfeest gevierd.Om drie uur 's nachts bracht een der jongelieden een oude dame, die mede van de partij was geweest, naar de tram. Op den terugweg werd hij vlak voor het huis van Schneider aangerand door zes nationaal socialisten, die net uit een lokaal hunner partij kwamen. Het slachtoffer riep luid om hulp en zijn vrienden, die de hulpkreten hoorden, kwamen toegesneld. Er volgde nu een vechtpartij tijdens welke Willy Schneider door revolverschoten werd gedood; een andere kogel trof een 29- jarig bankbeambte, die toevallig voorbij kwam en die eveneens gedood werd. Een vrouw werd tenslotte nog door een kogel getroffen. Toen de politie ter plaatse verscheen, waren de schuldigen reeds verdwenen. In den loop van den nacht zijn echter in verband met deze misdaad eenige verdachten aangehouden. Verschillende andere personen werden tijdens vechtpartijen nog door revolver schoten en messteken gewond. In het geheel werden in den Nieuwjaarsnacht ongeveer vijftig personen ter verpleging opgenomen in de stedelijke ziekenhuizen. V - Is het schip tegen de rotsen te pletter gevaren P 24 menschen vermoedelijk omgekomen. Dinsdagmorgen spoelden bij Egers- grund, aan de Zuidkust van Noorwegen, over grooten afstand wrakstukken aan, deelen van reddingbooten en redding- gordels met den naam van hetNoorsehe vrachtschip Torefjell, dat op weg was van Dantzig naar Harstad. Men is overtuigd dat het schip met man en muis is vergaan. De bemanning bestond uit 22 koppen, op den derden machinist, een Zweed, na, allen Noren. Voorts waren de echtgenooten van den kapitein en den stuurman Jörgensen aan boord, zoodat naar alle waarschijnlijk heid 24 menschen zijn omgekomen. De Torefjell was een vrachtschip van 2500 ton en was eigendom van de reederij Olsen en Ugelstad te Oslo. Het Schip was met een lading cokes en kolen on derweg van Dantzig naar Harstad in Noord-Noorwegen, waar het voor den winter opgelegd zou worden. Men neemt aan, dat het schip zeer dicht bij de kust vergaan is en dat alles zoo snel in zijn werk ging, dat niemand zich meer kon redden. Daarop wijst ook, dat men geen noodsignalen heeft opge vangen, hoewel het schip met een zend- installatie voor draadlooze telegrafie was uitgerust. Omtrent de oorzaak van d9 ramp weet men niets met zekerheid. Waarschijnlijk is het schip in den nacht van Zondag op Maandag vergaan tijdens den toen heerschenden hevigen storm. Drie dooden en Hen zwaar gewonden. (Naar uit Lemberg gemeld wordt, heeft op Nieuwjaarsdag te Horodenka in een dameszweminrichting een hevige ont ploffing plaats gehad. Tengevolge van de slechte constructie ontplofte een der ketels terwijl zich een 17-tal vrouwen in de bad inrichting bevonden. Drie vrouwen en de stoker werden gedood en tien andere werden ernstig gewond, van wie zes levensgevaarlijk. Nu weer In het station Horretn. Op de aanslagen op banken te Keulen en Mainz is thans een aanslag op de kas van het dicht 'bjji Keulen gelegen station Horrem gevolgd. Twee gemaskerde ban dieten drongen gisteravond in. het station binnen en slaagden er in een cassette, in houdend een bedrag van 800 mark, buit te maken. Op een beambte, die op het bureau versoheen, vuurden zit een aantel schoten af zonder den man echter te treffen. Daar na gingen de bandieten er vandoor. Ze schoten nog herhaaldelijk Qp den stations- beambte, die hen achtervolgde. Tijdens hun vlucht verloren ze een zakje met 170 mark aan zilvergeld. De politie is er nog niet in' geslaagd hun spoor te ontdekken. Te Bitterfeld. Toen een vrouwelijke bediende van een te Bitterfeld gevestigde zaak Vrijdag geld van' eeni bank had gehaaid en op het post kantoor rentezegels had gekocht, werd zij op den terugweg overvallen door een man, die plotseling uit een auto sprong en haar een portefeuille met 320 mark en rente zegels ontroofde. De troover ontkwam. Op de spaarbank te M'arienhofen in Oost-Friesland hebben' gisteravond drie roovers een overval gepleegd. De daders moeten ongeveer 10.000 M. hebben buit gemaakt. Nader wordt gemeld, dat de auto, waarin de drie roovers waren gevlucht, tusschen Marienhofen en Engerhofen is gevonden. De auto was dan vorigon. nacht gestolen. 12 dooden. Door een instorting in een goudmijn in het Oostelijk Randgebied van Zuid-Afri- ka, zijn 12 mijnwerkers gedood en twaalf anderen, onder wie een Europeaan, ge wond. Tot nu toe zijn slechts vijf lijken geborgen. NOODLOTTIG AUTO-ONGEVAL IN_ DELL Drie planters verdronken. Medan, 2 Jan. Een auto, waarin de planters S. Sieber, Roland Schiess en Ro- bert Allan Douglas, allen werkzaam op de onderneming Si-Boeian van de Rub ber-Mij. Si-Boelan te Medan, is in de ri vier geraakt. Alle drie inzittenden zijn verdronken. GEVAARLIJKE INBREKERS. In bet dorp Waldsaohsen bij Ooburg verraste op Nieuwjaarsochtend een smid drie inbrekers in een stal. Dezen klemden een anmi van den smid tusschen een deur vast en sloegen hem daarna met £en bijl een hand af. Van de daders ontbreekt alsnog elk spoor. De zwaargewonde smid werd ter verpleging opgenomen in een ziekenhuis. Zijn toestand is zw ernstig, dat hljl nog niet kan worden verhoord. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. In een voorstad van Chicago is Donder dag bij een spoorweg-overgang een auto bus door een trein gegrepen. Van de tien inzittenden van den autobus zijn er negen gedood; alleen een kindje van drie maan den is in het leven gebleven. GRAFSCHENNIS. Veertig graven verwoest. Een aantal onbekenden hebben in den Nieuwjaarsnacht op het katholieke kerk hof te Gelsenkirchen-Horst veertig gra ven verwoest. De politie vermoedt, dat het communisten zijn geweest. OUDEJAARSAVONDNIEUWS. „Oudejaar, oudejaar, gij zjjt tot uw af reis klaar", enz., dat liet onze oude school meester ons voor 35 jaar zingen, en on willekeurig dachten wij op den Oudejaars avond daaraan, en het zal velen zoo wel zijn gegaan. In de kerkgebouwen kon men het „Uren, dagen, maanden, jaren" be luisteren. In de diverse café's was grooter bezoek dan gewoonlijk, want een ieder wil tooh op zjjn wijze van Oud in Nieuw vie ren. In het café „Du Passage" konden bil jartliefhebbers bovérrctre® nog een stuk wild als prijs bemachtigen, enz. En toen het 12 uur was, hoorde men het knallen van voetzoekers en' ander vuurwerk, er kwam buiten meer leven voor een oogen- blik. De radio liet ons het klokgelui van de Hüversumsche kerktorens hooren, het nieuwe jaar was geboren, en daarmee weer andere gedachten en laten wij hopen voor een ieder van goede. In de Vrijdagavond j.L gehouden verga dering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente Huisduinen en Ju- lianadorp werd de aftredende kerkvoogd, de heer M. Zon Sr., herkozen, welke deze benoeming aannam. De Harmonie „Kunstzin" zal op 11 Jan. a.s. een openbare uitvoering geven in die zaal van den heer H. Vriesman te Petten. PREnnrKKTTRTKN- Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté Bevestiging Kerkeraadsleden. Verkiezing van Notabelen Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur, Ds. F. Tollenaar, van Den Helder. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon Gevraagd liefst bekend met ziekzoeken. Adres: E. P. ZWAGER, Molenvaart, Breezand. Te huur Te bevragen bij: E. P. ZWAGER, Molenvaart, Breezand. J. Sz. Heijblok, gepoogd in te breken. Eerst is men in den koestal geweest, doch hier kon men niet verder, daar de ver binding met de kamer afgesloten was. Door het gerommel waren de bewoners wakker geworden, doch dachten dat het leven door het vee veroorzaakt was en schonken er verder geen aandacht aan. Een oogenblik later werd in de slaap kamer een ruit ingedrukt. De heer Heij blok sprong toen direct uit bed en Vroeg wat er aan de hand was. Hij kreeg na tuurlijk geen antwoord. De inbreker(s) koos spoedig het hazenpad. Van het ge beurde is aangifte bij de politie gedaan. Er wordt niets vermist. Hlppolytnshoof. „DE STRIJD MET HET VERLEDEN". Door de tooneelvereen. onzer afdeeling van den R. K. Volksbond is voor haar aanstaanden feestavond in studie genomen het prachtige tooneelspel „De strijd met het Verleden", in drie bedrijven, vrij be werkt naar het Duitsche „Verlorene Ehr", door F. Meijer en Gerard Nielen. WeBterland. EEN LEELIJKE VAL. De landman, de heer S. R., van den Poelweg, had het ongeluk bij het van zol der gaan, bezijden de ladder te stappen, zoodat hij op den dorschvloer viel en zich nogal ernstig bezeerde. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Ge lukkig dat hij bij zijn val nog eenigszins gestuit werd, anders had het ongeluk veel erger kunnen zijn. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. M.A.G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur, Leesdienst 's Middags 2.30 uur, Ds. H. Boswijk, van Uithoorn. Polder Waard Nleuwlflnd. VERIJDELDE POGING TOT INBRAAK. Naar wij vernemen heeft men in Polder Waard—Nieuwland, in den nacht van _r oud- op nieuwjaar, bü den landbouwer verderf van Europa leiden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Geen epgaaf ontvangen. Evang. „Land in Zicht" (Den Oever). (in de kapel) 's Morgens 10 u., de heer R.O. Franck Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer Bosma Doopsgezinde GemeenteXHippolytushoef) Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 u. en 's middags 8 u., Cand. Jonker WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Weer een verstelde marktdag waarvan de gevolgen niet uit zijn gebleven. Er was weinig aangevoerd en weinig pu bliek. Het aantal vette koeien bedroeg 20 stuks meer dan de vorige week, maar dat was natuurlijk nog niet normaal. En fin volgende week is het weer anders en zal het wel beter worden. De handel in vette koeien was niet vlug. De duurste koe werd1 verkocht voor 60 cent per k.g., naar omstandigheden was dit redelijk. Op de stallen werd nog wel een beeslfle verhandeld. Het weer moet ook beter wor den; dat natte weer werkt zeer tegen. In kalfsvaarzen was de handel stil. In gelde- koeien was eveneens weinig drukte. De handel in nuohtere kalveren was zeer kalm, iets dat wij de laatste weken niet gewend zijn. De overhouders voor de slacht golden minder. Voor de weide werd niet gekocht, de handel was stil. Naar oude slacht schapen was niet veel vraag, prijzen van 28—36 gulden. In de vette varkens was een trekkende handel en is toch voor 24*/i ets. verkocht, dus prijshoudend. Biggen en schrammen zachte prijzen, handel matig. Op de kippenmarkt was niet veel aan gevoerd, wat er was is vlug verkooht Burgerlijke Stand van Schagen van 2481 December. GEBOREN: Maria, d v. J. J. de Moei en G. Hedder. Verloren: een portemonnaie met geld; een vulpenhouder. Gevonden: een bankbillet, geld1; padvindersriem. Burgerm&e Stand van Texel 29 December—2 Januari. GEBOREN: Josephina Catherina, d. v. J. T. A! Hoogenbosch en J. A. Haakman. OVERLEDEN: Hendrik Willem Hoo- gerheidie, 4 dagen, z. v. K. Hoogerheide en H. Blom; Gerrit Bakker, 72 jaar, echtg. van J. Alderliefste. ZUIDERZEEWERKEN. De werkzaamheden aan de Texedsche dijken in. verband met de drooglegging der Zuiderzee worden reeds de volgende week hervat, tenzij intreden van den winter zooiets onmogelijk maakt. EEN CENTRAAL EUROPEESCH GEZAG? De heer M. D. Dijt, Li. te Eierland (Texel), beschrijft in een ingezonden stuk in het Alg. Ned. Landbouwweek blad van deze week de landbouwcrisis en de regeeringsmaatregelen. De schrijver is van meening dat de oplossing inter nationaal gezocht moet worden en alleen een economisch vereenigd Europa, onder een verantwoordelijke Europeesche cen trale regeering de crisis kan overwinnen. Een blijvende verdeeldheid van Europa in verschillende staatjes, die ten opzichte van de groote wereldmachten toch niet veel beteekenen, zal volgens het oordeel van den heer D. tot een spoedig algeheel Oostor end NAAR BELGIË. Heden vertrokken van hW kotters naar België mn rbT J zestal vangst uit te oefenen VriS" ,harin^" hun de passen uitgereikt zljl1 Den Burg. DE OUDEJAARSAVONDVIERING. Tot voor enkele jaren h«.H avond alhier een zeer urn™ ?ars" slechts in enkele familie^ had /h ^er*00Pi een huiselijk feestje plaats Dun, avo wel langzamerhand geheel veranLTU' vooral de drukte des nachts na twani# en begint steeds grooter omvang aanU*T nemen. Zoo ook dit jaar; bij de jaarwisse ling heerschte hier een geweldige drukte van alle zijden hoorde men schieten ter wijl ook met hoornmuzlek het nieuwjaar werd aangekondigd. Jammer dat enkele jongelui later de goede orde leelijk kwamen verstoren Naar men ons mededeelte heeft men zelfs tot over 8 uur nog overlast van enkele personen ondervonden. Bij velen werd des avonds herhaaldelijk gebeld, zelfs heeft men het enkele autoriteiten lastig gemaakt. Wij hopen niet dat dergelijke baldadigheid met de jaarwisseling zich zullen herhalen, zeer zeker zal dan 't ge meentebestuur tot andere maatregelen móeten overgaan, die zelfs voor enkele Ingezetenen nadeel zullen medebrengen en het gezellige oudejaarsavondfeest ver storen. ELECTRISCHE VERWARMING. Het voornemen bestaat om in de Katho lieke Kerk te Den Hoorn een electrische verwarming aan te brengen. Hiertoe zul len eenige straalkachels daarin geplaatst worden. Het zal zeker een groote verbe tering geven. OUDEJAARSAVONDPRET. In ons anders zoo rustig dorp is het op den laatsten avond van het jaar vrij levendig, ook Woensdagavond was het hier vrij rumoerig. Eenige jongelui haalden twee hooi- machines uit de Hemmert, reden met veel lawaai hiermede door Den Hoorn en braohten de machines een eind de duinen in, nabij „Neeltjesnol". Natuur lijk bracht dit voorval veel volk op de been, en heerschte er een groote drukte op straat. Toen de klok 12 uur sloeg, gingen jon gens met een driewielige kar door het dorp waarop een jongen een harmonica bespelende, werd meegereden. Deze mu ziek bracht bij de jaarswisseling de vroo- ljjke stemming er in. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. van "t Hooft Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. H. Groenenberg Bevestiging kerkeraadsleden De Waal, 's av. 7.30 uur, Ds. van 't Hooft Bevestiging kerkeraadsleden Den Hoorn, v.m. 10 uur, Ds. Oskamp Bevestiging kerkeraadsleden De C o c k s d o r p, 's av. 7 uur, Ds. H. Groenenberg O u d e s o h 11 d, 's av. 7 uur, Ds. Oskamp Doopsgez. Gem. Waal, v.m. 10 u., Da. Vis Diakenbevestiging Geref. Kerk. Oosterend, vjn. 10 en n.m. 3 u., Ds. A. v.d, Leer Geref. Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 9.30 u. en 's nam. 2.30 u. Ds. Buskes WERKLOOSHEID IN DE BOLLENSTREEK. Een door die gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordlwijkerhout, Noordwijk en Voorhout ingestelde studiecommissie, waarin ook zitting hébben genomen zes vertegenwoordigers van de drie patroons bonden in het bloembollenbedrijf en van de r.-k., chr. en moderne landarbeiders- bonden heeft een onderzoek in gesteld naar de oorzaken en den omvang van de werkloosheid van de arbeiders in de bloem bollenstreek en naar de te nemen maatre gelen ter bestrijding en leniging. De com missie is na vele vergaderingen met baar arbeid gereed gekomen en komt tenslotte tot uitvoerige conclusies, alsmede adviezen aan de gemeentebesturen en aan do werk- gfvers- en werknemersorganisaties. Aan d» gemesntsbestursn heeft zij o. a. gaad-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 14