f Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 JANUARI 1931 VAN 'S LEVENS WIJSGEERIGEN KANT PI W EM HUQS 467 (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) WAT ETEN WH DEZE WEEK. Woensdag. VA liter water. TOB NOOIT HOEKJE MODEPRAATJE ontziet het idealisme. Juttertje Het is zekerlijk «een nieuwe vinding om het tóveni htl bergtocht to vei ^e- lijken- maar toch. doen zich, ton bewijze dat de' veagelilking in vete opzichten juist is telkens nieuwe gezichtspunten ihierbij voor. Wat we bij, een bergtocht onvoor waardelijk van noode hébben zijn vooral de open plekken, de kleine hoogvlakten, die we tot onze verademing nu en dlan be reiken, als we afgemat zijn. Hoe dankbaar zitn we voor de tijdelijke uitredding en hoe doet het ons goed om ons neder te zetten en tot ons zelf te komen. Zonder zulke rustpunten ware de bergtocht niet te volbrengen. Maar op de levensreis schij nen we ze ongestraft buiten beschouwing te kunnen laten. We zien er geen bezwaar in dat onze geest zonder ophouden bezig blijft; rusteloos begeven we ons van het een in liet ander, handelen naar het be perkte inzicht van een oogenlblik en naar een rustig, bezadigd overzicht verlangen we niet. De groote schaduwzijde hiervan is, dat we op die wijze ook gemartel po ging aanwenden om tot onszelf te komen. En dat is toch een eerste vereisdhte, willen we niet een speelbal blijven op 's levens golven, nu eens onderduikend met de eene, dan weer omhoog rijzend met de andere golf. Als in een doolhof gevoelen we ons tusschen de tegenstrijdige raad gevingen, waaruit we niét weten te kiezen. We voelen ons niet vrjji, maar weten tege lijkertijd' dat we steunen op een kracht, die niet de onze is en waarvan we weten dat ze ons straks zal begeven. Heilige oogenblikken van rust, van stilte, van af zondering! We kunnen den zegen, dien gij brengt, niet hoog genoeg schatten. Zoolang we uw onmisbaarheid niet inzien, zoolang we u van den eenen dag op den anderen verschuiven, zoolang, we u vree zen, is het niet goed met ons. Gij moet voor ons zijn, een loutering, eeni verhef fing, een gebed! Dit alleen Is reeds zoo noodig, dat we buiten ales staan, dat we de dradien waarin' we verward waren, de paden, die schenen dood te loopen, thans van de buitenzijde en van een hooger standpunt beschouwen. We behoeven- ons niet af te vragen of we zelf wel' genoeg zaam denken om de dingen tot rijpheid te brengen, het proces van rijpwording vor dert vanzelf en al wat wij te doen hébben is het niet in den weg staan, bet in vrij heid te laten gedijen. Ik weet wel, dat we veelal de meening zijn toegedaan, dat rus teloos arbeiden en ons zonder ophouden inspannen, het hoogste is. Maar dat is het niet. Ook onder die pressie gaat de in wendige groei wel voort, maar hij geeft ons niet 'het vertrouwen, dat wij noodig hebben, omdat hij niet tot ons bewustzijn kan doordringen. Dit geschiedt alleen dan, als de drukke ons omringende stemmen zwijgen en wij luisteren naar de inwen dige sprake der ziel. B. Zondag. Keorrysoep. Snijboonen. Blinde vinken, aardappelen. Maizenapudding. Maandag. Gebakken lever. Gedroogde appelen, aardappelen. Eierp aimekoeken. Dinsdag. Runderlapjes. Roode kool, aardappelen. Gebraden appelen. Gevulde savoye kool. Aardappelp urée. Beschuit met bessensap. Donderdag. Runderlapjes. Andijvie, aardappelen. Citroen-rijst Vrijdag. L Stokvisoh. Gebakken uien, rijst. Aardappelen, mosterdsaus. V ruchtensalade. IL Vegetarisch. Roereieren. Gesnipperde winterpeen met groene erwten. Aardappelkoekjes. Vruchtensalade. Zaterdag. Hutspot met klapstuk. DeenBche rijst Kerrysoep. 6 bouillonblokjes. 45 gram bloem. 60 gram boter. 1 ui, 2 theelepeltjes kerry, 1 ei. Kook het water en los er de bouillon blokjes in op. Snipper de ui 'heel fijn en fruit ze in de boter gedurende 10 min. Zorgen, dat de ui heel licht bruin blijft, voeg kerry en bloem bij en langzamerhand steeds roerende de bouillon van de blok jes; alles nog 15 min. zachtjes laten door koken. Klop het ei in de soepterrine en weg de gezeefde soep langzaam bij. V oor de blinde vinken rekenen we voor 6 personen b.v.: S kalfslap jes van ongeveer 1 ons. 1 ons kalfsgehakt kneedje oud broodi. Zout. Boter of kalfsvet. Wasoh de lapjes on- zout ze. Meng het gehakt aam met het brood en een beetje zout en verdeel dit over de 5 kalfslapjes. Strijk het gehakt zoo uit, dat het niet te veel aan de kant komt, rol ze op en bind ze met een touwtje dicht. Boter of kalfsvet warm maken en de blinde vinken er in braden tot ze rondom bruin zijn, dan water bijvoegen en ze nog wat nastoven gedu rende ongeveer 8 kiwartier. Vóór het op doen het touwtje verwijderen, doch zor gen, dat het rolletjes blijven. We kunnen natuurlijk evengoed runderlapjes bestel len, doch nemen dan inpdaats van gehakt op elk rolletje een plakje spek. We braden <fcra met boter of rundervet of half om half en stoven de rolletjes minstens 5 kwartier op een zacht vuur na. De runder-blinde vinken zijn ook zeer smakelijk en aanmerkelijk goedkooper. De lever voor Maandag kan zijn: kalfs-, runder- of varkenslever» We snijden die in plakken van ongeveer VA cM. dik, was- schen en zouten ze en wentelen ze door bloem. Boter of vet warm maken en de plakken lever er in bakken, vooral niet op een te hard vuur; wanneer ze bruin zijn water bijvoegen en verder stoven, onge veer Va uur. Kalfslever kan men 'beter met enkel boter bakken en bij de andere soor ten lever is het smakelijk een ui mee te bakken. 1 flinke kooL 5 ons varkensgehakt 1 Ai ons oud brood» Gevulde kool is een heel smakelijk wln- tergerecht We halen de buitenste teelijke bladeren van de kool af en beginnen de koolbladeren verder van boven den stronk af los te snijden en zorgen er voor, ze zoo veel mogelijk heel te houden; dnnmm ko ken in heet water met zout ongeveer 20 min., op een vergiet overbrengen. Het ge hakt maken we aan met 150 gram oud brood, dat we in water gerweekt en flinlr uitgeknepen hebben, verder zout en noot muskaat We nemen nu een uitgespoélden doek en leggen daarop een laag kool in het midden, daarop strijken we gehakt dan weer kool, gehakt, tot alles verbruikt is, binden dien doek dicht boven de kool massa, zoodat we weer «enigszins den vorm van een kool hebben en koken de kool in den doek nog 2 uur na, maar leg gen onder in de pan een oud bord om aanbranden te voorkomen. Na de stokvisoh van Vrijdag een frisch vruchtenslaatje, waarvoor we b.v. nemen: 4 sinaasappelen. 4 bananen, 1 citroen. 2 appels. 100 gram hazelnoten. We schillen de sinaasappelen, verwij deren goed het witte schilletje en snijden ze in plakken; evenzoo de appelen, doch nemen met de boor de klokhuizen weg, de bananen eveneens aan plakjes en drup pelen 'hierop citroensap en strooien een paar lepels suikeir er over heen, laten dit een uurtje staan en roeren alles voor zichtig door elkander. We dienen het op in een glazen schaaltje en bestrooien het geheel met gemalen hazelnoten. Tenslotte willen we besluiten met Nou- gat, een tractatie, die heel voordeelig en gemakkelijk zelf te maken is, b.v.: ruim 2 ons suiker. 1 ons amandelen. Amandelen in heet water broeien tot de bruine velletjes loslaten. Suiker liefst in een) ijzer pannetje opzetten op niet te groote vlami en roeren tot ze lichtbruin van kleur is. Langs de kanten begint de suiker dan iets schuimig te worden, de amandelen een oogenlblik mee wannen en de pan van het vuur nemen» Bakblik of steenen aanrecht met boter insmeeren en daarop de inhoud van het pannetje gieten; glad strijken met een in heeit watej ge dompeld mes. Als de massa bekoeld is, van het aanrecht of bakblik afnemen en in stukies breken. Inplaats van amandelen kan men ook olienootjes of pinda's nemen, die men pelt en aan stukjes hakt; men neemt dan ech ter b.v. 1 ons gepelde nootjes en ruim 2 ons suiker, het is eveneens smakelijk en veel goedkooper. Vragen voor deze rubriek beantwoordt de Redactrice „Onze Keuken" gaarne; postzegel insluiten. Theresiastraat 424, Den Haag. KINDEREN MEENEMEN BH HET BOODSCHAPPEN DOEN? „Morgen ia mijn zuster jarigl" of een ander familielid), of een vriendin en de jonge moeder moet boodschappen gaan doen. Uitstel Is niet langer mogelijk. En nu het er toch van komen moet, zal zij haar lijstje zooveel mogelijk trachten af te werkeru Ziji pakt 'haar zuigeling warm in en legt het kind in den wagen. Dan gaat ziji op weg met een andere kleine aan de hand. 'Om half .twaalf begint het slaperige kleintje hoorbaar te klagen over haar lot. Het kind kan niet slapen in de drukte om zich heen; in het warenhuis wordt het bovendien nog gedaagd door het feite licht der lampen. Het zware dek is hin derlijk, het mutsje hangt scheef over één oor en bedekt tevens het eene oog, zoodat het kindje onder den riem tracht uit te kruipen, die het tot liggen 'blijven dwingt. Het kind luistert allang niet meer naar de belofte van een reep chocolade, als hij zoet is. Het vindt het alleen erg vervelend, dat zijn moeder hem zoo stevig vasthoudt niet haar warme, vochtige hand, terwijl de memschen hem van alle kanten mei hun knieën duwen. Het volgt het voorbeeld van zijn/ zusje en begint te grienen. Als antwoord krijgt het een flinke klap. Zijn moeder Is ook moe, warm en wan hopig. Zij kan zich in het gedrang slecht bewegen met de kinderen en telkens gaan anderen haar voor. Öm haar heen spelen zich soortgelijke tooneeltjes af; huilende kinlderón, zenuwachtige volwassenen, ge drang en lawaai, kinderen, die geslagen worden, omdat zij huilen van moeheid en zuigelingen, die kleverige zoetigheid krij- - stil te blijven. 'Dit alles is verkeerd. Een kind moet een geregeld leven hebben, vaste uren om te eten en te slapen. Het kan geen opwin ding verdragen en het ongewone, de drukte, het lawaai, de vele kleuren bren gen noodzakelijk opwinding met zich mee. Bovendien loopen de kinderen gevaar, kou te vatten of in de dichte menigte een besmettelijke ziekte op te doem waar hun jonge lichaampjes geen voldoende weer standsvermogen tegen hebben. Opwinding heeft bovendien »l«oUte gevolgen, niet het minst voor de spijsvertering. Het is ook overbodig, de kinderen mee te nemen. Al hebt gij geen dienstmeisje» gij hebt wel één kennis of familielid in uw woonplaats, waarbij de kinderen goed bezorgd zijn; alleen zult gij dan op uw beurt de kinderen van het andere gezin eens moeten oppassen. Dikwijls V«tt ook een regeling getroffen worden met een van de buren, het voordeel zal zoowel voor moeder als kind zeer groot blijken. SMAKELIJKE KOFFIE. Hoe dikwijls hoort men aan tafel niet de Wacht, dat de koffie een onaangename, olieachtige bijsmaak heeft Dit is niet 'het gevolg van de slechte kwaliteit en even min van één olieboon tusschen de anderen in. Zoo'n olieboon vindt men ook bij de beste kwaliteiten koffie wel eens tusschen de andere in, doch gewoonlijk is er geen olieboon bti geweest en is cte koffie alleen verkeerd gezet of slecht bewaard. De ge brande koffieboonen veroorzaken aan de binnenzijde van het blik een bruine, vet tige aanslag; deze aanslag moet dikwijls verwijderd worden door het blik uit te vegen en zoo noodig met sodawater uit te koken. Laat men dit na, dan nemen ook dé koffieboonen de ransige lucht van de aanslag aan. Hetzelfde geldt van de koffie- trekpot, die geregeld eens per week met sodawater uitgekookt en lucht en zon ge droogd moet worden Bij dit uitkoken zal men verwondend zijn over het vuil, dat van de schijnbaar schoone pot afkomt. Ook de doek, waarmee men het blik ter bewaring der koffiiéboonen heeft uitge veegd, zal door bruine smeren en een onaangename lucht bewijzen, hoe noodig de reiniging was. De tuLle kleedjes over de koffiekan moeten ook angstvallig schoon gehouden worden, omdat anders de kofie zelf daardoor een onaangename bijsmaak kan verkrijgen. Bij het aetteni der koffie worden ook nog fouten gemaakt. Zoo gebruikt men dik wijls water, dat al lang op de kachel heetft staan koken, inplaats van nieuw water, dat juist aan de kook gebracht is. Water, dat door het lange staan zfln gehalte aan kool zuur verloten' heeft, geeft 'nooit een aro matische drank. Men giete het water ook op, terwijl het nog flink kookt. Verder is het van belang, dat de koffie zoo fijn mo gelijk gemalen is, omdat zij dan veel meer geur afgeeft. De koffiemolen is misschien te oud of moet geslepen worden; de on kosten maakt men spoedig goed, doordat men veel minder koffie verbruikt. Hoe korter voor het zetten de koffie gemalen wordt, hoe geuriger ziji zal zijn. Wanneer het leidingwater hard is, kan men dit ver helpen dloor een korreltje dubbelkoolzure soda. DONKER GEWORDEN PARKET VLOEREN BLEEKEN. Wanneer de parketvloer van' een kamer te donker is geworden en ondanks gron dige reiniging niet meer de gewonschte kleur terugkrijgt, kan men onmiddellijk na deze reiniging jbleeken" met een op lossing van 50 gr. oxaalzuur in een liter water, waarmee men een lap of zeem be vochtigt. De vloer wordt in kleine gedeel ten afgewerkt, waarna men telkens het vocht een' paar minuten laat Inwerken, met zuiver water nawascht en zorgvuldig afdroogt. Wanneer die géheele vloer zoo behandeld is, wordt zij weer als gewoon lijk gewast en geboenld, waarna zal blijken» dat het hout de gewonschte lichte kleur teruggekregen heeft. E 3 Worden de rokken weer korter? Wanneer men nu een japon koopt, is het verstandig, rekening te houden met de voorjaarsmode, zooals wjji mogen ver wachten dat zij zich zal ontwikkelen. Daar bij hebben wü altijd waardevolle aan wijzingen iin de Parijsche collecties, die voor de Rivièra en andere plaatsen met vxeemdellngenbezoek worden samenge steld. Hier kan men reeds vrij duidelijk zien, welken kant de couturiers uit zullen gaan. De uiterst vrouwelijke lijnen, die de avondjaponnen vaui dezen winter kenmer ken, schijnen geen lang leven te zullen hebben. De japonnen voor overdag zijn zelfs zeer eenvoudig, hoewel zij vaak ge- plisseerd zijn. Er worden ook eenvoudige, getailleerde mantels bij gedragen. De tu nieken zjjm eveneens nauwsluitend en de bolero's zijn gepldsseerd en hangen recht neer, haast zonder te bewegen bij het loopen. Ook de gekleede mantels zijn ge tailleerd; Patou toonde ons oja. een langen mantel van zwart satijn met een kraag en revers zooals bij een heerenjas en 7/8 mouwen» waarondier men de witeatünen manchetten van de daaronder gedragen japon zag. Hij lanceerde ook een diner- japon van zwart en wit satijn, die 18 c.M. boven de vloer eindigde. Een veelbeteeke- nend teeekem! Het volgend jaar zullen de zeer lange avondjaponnen, die wij nu dra gen, vermoedelijk een stukje ingekort moéten worden. De nieuwe avondjaponnen van Patou zijn ook veel eenvoudiger. Zij zijn meestal van satijn, dat in alle dikten en soorten wordt gebruikt» Voor overdag heeft men foulard of zijden jersey met een satijn- achtige oppervlakte, dikwijls bedrukt. De ensembles van Lucien Lelong zijn wel zeer vrouwelijk, doch eveneens veel eenvoudiger dan een paar maanden ge leden. Hij lanceert lange mantels en zwart satijnen mantelpaken met wit satijnen blouses. Zijn nainiddagjaponnen zijn vrij lang, 18 A 20 C.M. boven den gpxmdi, en zijn avondjaponnen zijn slecht* weinig korter geworden; van voren ziet men de enkels, doch van achteren vallen ze op de hielen. De japonnetjes voor overdag zijn bijna uitsluitend versierd met opnaaisel- tjes, oeimltuure en knoopen. Voor sport- oostuums neemt hij 'bij' voorkeur geruite stoffen in beige en donkerbruin, waarbij hij de lichte kleur in het lijfje en de don kere in den rok laat overheërsohen. Maggy Rouff neemt gewoonlijk den rok lichter; ik zag combinaties van rood en wit en van groen met lichtgrijs. Worth ziet ook liever dien rok lichter van kleur, doch de meeste anderen geven de voor keur aan het omgekeerde. Beidé soorten van oostuums schijnen eohter langen tijd in de mode te zullen blijven. Maggy Rouff munt ook uit door zeer gekleede namiddag en avondjaponnen, die bijna alle van satijn zijn. De avondjaponnen zijn dikwijls ge garneerd met vossenbont; zij heetft een bepaalde voorliefde voor witsattjnen ja ponnen mét donker bonk en bijpassende avondmantels met een voering van don- keibruin of donkergroen fluweel. Een belangrijke plaats nemen ook de details van het tollet in. Zoo zijn' veie avondjaponnen voorzien van bridge coats of bolero's, dié van crêpe de chine, kant, lamé of fluweel zijn gemaakt Ook op namiddagjaponnen komen zij voor. Worth exposeert ze zonder mouwen en borduurt ze met paljetten. Lucden Lelong heeft er een geheel bédékt met franjes van saumon kralen, dat zoowel bij een saumon als bij een witte avondjapon gedragen werd. Zij vullen het gedéoolletteerde toilet aan en maken het ook meer geschikt voor het diner en theater. Soms wordt er nog een langer manteltje van bont, fluweel of !amé overheen gedragen, dat dé plaats inneemt van de meters tulle of chiffon, die de dames vroeger om hun schouders droe gen. De meeste manteltjes van deze soort ztjin zeer pnacfifloh en flatteus en' een anders onopvallende of zélfs karakteriooze japon sltaat meteen chic. Als men b.v. zwart met zilver of lamé neemt, kan men het op verschillLenlde japonnen dragen. Een geheel andere wijze om een tollet af te maken, werd door Worth getoond; verscheidene avondjaponnen waren aan 'de halssultsraijding, hetzij van voren, hetzij van achteren, voorzien van bont, bij voor keur hermelijn, of marter. De koppen en staarten kwamen bij' elkaar in de V-vor- mige uitsnijding. Bij de namidldagjapon- nen met halflange mouwen werden lange handschoenen met zeetien knoopjes ge dragen van de eene of andere lichte, neu trale kleur, die goed hij de japon paste. OeinltuuT» worden zeer veel gedragen; zij zijn lang niet altijd van dezelfde stof als de japon» Paton en Vidninet geven de voorkeur aan leeren ceintuurs, vooral bij sportkleedlng en op sweaters. Leer wordt ook gébruikt als hoedgaraeerimg en voor ooraagebloemen. öhanél toonde ons ddJa- deempjes bezet met Rijnsteenen, die ook voorkwamen in de gesp, die het ceintuur sloot, als schoudersbandlje bij' een kanten avondjapon of als een geheel ceintuur van Rijnsteenen. Op sportoostuums van jersey of tweed' maakte hij kraag, vestje, man chetten, ceintuur en corsagebloem van tweed Op mantelpakken worden bouton- nières van eeni, twee of drie bloemen ge- Ze wandelden samen langs de vaart, een klein slank meisje met droomerige grijze oogen en een lange jonge man met een energiek gezicht en een. ontevreden trek om zijn mond. „Kijk toch eens," zei z», haar hand op zijn arm leggend, „hoe de pereboomen uitloopen, en de magnolia's, die staan al bijna in hloedl En, o Han, wat een mooie avondlucht met die zacht blauwe en purperen strepen. En de weerkaatsing er van in het water is weer ander» van kleur, zie je wel?" Hij keek op haar neer met een zonder linge blik, waarin teerdeiheid met een tikje spot vermengd was. Maar omdat hij van haar hield, drong hij den spot terug, en legde zijn hand op de kleine hand, die op zijn arm lag. En zei zelfs: „Ja, heel mooi." En hij dacht, hoe jong en idealis tisch en kortzichtig zij was. Of kortzich tig? Eigenlijk in zooverre dat ze alleen het mooie zag in hun omgeving van dat oogenblik. Én hij? Hij' zag het donkere, troebele water van de smalle oude vaart en al het vuil en den rommel die erin dreven. En hij dacht, hoe ongezond de uitwaseming daarvan moest zijn. En dan dat smalle, hopeloos ongelijke keienpad dat lang» de vaart liep, met al die kuilen waarin je tel kens bijna een enkel verzwikte. Neen, Jennie kon haar vaart met het pad dat erlangs liep van hem cadeau krij gen. Maar hij wilde niets zeggen, om haat' vreugde niet te storen. En vergat, dat hij even kortzichtig was als zij, in zooverre: dat hij alleen den leelijken kant zag van zijn omgeving. Wat heelemaal niet wil zeggen, dat vrouwen in het algemeen idealistischer zijn dan mannen. Er zijn mannen, die meer gevoel voor poëzie en aesthetica hebben dan de gemiddelde vrouw, en juist zulke mannen trouwen meestal met een door en door prozaïsche oerdegelijke vrouw. Wonderlijke wereld! Men kan er waarschijnlijk weinig aan doen, of men van nature nuchter of poëtisch is. Wanneer wij maar zoo menschlievend zijn, om degenen, wier aandacht geboeid wordt door een mooie avondlucht en ont luikende boomen, ons gejammer over be zwaren van practischen en hygiënischen aard te besparen. Tenminste, als daaraan toch niet» te veranderen is. Zooals bij een wandeling langs een vaart. Dr. JOB. DE OOOK. (Nadruk verboden.) jong kooi In de diergaarde probeerde een kleine gen dicht bj} de tmlie* van de 1 eeuwen - ooi te komen. Pas toch op» Jongen, waarschuwde een dame. Ben je niet bang dat hJJ Je zal bijten? Welnee, antwoordde de Jongen» Ik ben toch lid. Was het liefde op het eerste gezicht, tusschen jullie? vroeg de vriendin. Hield je van hem aoodra Je hem. zag. Neen, antwoordde de Jonggetrouwde. Dat kwam pas later. Ik moest eerst aan zijn gericht wennen. dragen, terwKL bijna alle namiddags en avond japonnen van bloemen ztjtn voorzien. In verband met de populariteit van grijs, dat naar men verwacht in de lente de voornaamste neutrale modekleur aal! wor den, ziet men garnituren van grijs bant met bijpassende handschoenen en kousen, terwijl ook grijize en zwart met grijze hoe den, worden geëxposeerd. Links een japon van zware wijnroode zijde met ingezette deelen in den rok; het bolerovanmJge lijfje sluit met zes knoopen over een llngerioölouse, van ivoorkleurige crêpe de chlne, die wij terugvinden in de manchetten» Reohts een japon van dunne, grijs groene wollen stof met een gedrapeerde blouse en manchetten van écru crêpe georgette en een rok, die voorzien is van stolpplooien.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7