etoomv&a.t*T Derieïifi en Haven van Nieuwediep. Ingezonden. PLUIMVEETEELT. Radiografisch Weerbericht. LatffJftate Stoomvaart Mij. Nederland. Jan Pictersz. Coen, t., 10 Jan. te A'dam ver wacht. Koningin der Nederlanden, u., 8 Jan. te Genua, poel au Tello, 8 Jan. te Bremen. Sombilan, t., 10 Jan,, te IJmuiden vt vacht. Chr. Huygens, t., 9 Jan. te Suez. PoeLau .La ut, t., 9 Jan. v. Port Said. Tabinta, 9 Jan. te Hamburg. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Alkmaar, 8 Jan. v. Hamburg. Bodegraven, 9 Jan. te A'dam. Luterpe, 9 Jan. te R'dam. Minerva, 9 Jan. te A'dam. INero, 8 Jan. te Oporto. Uberon, 8 Jan. v. Alicante. Urestes, 9 Jan. te Hamburg. Tellus, 8 Jan. v. Gadix. Trajanus, 8 Jan. te Catania. Vesta, 8 Jan, v. Genua. Vulcanus, 9 Jan. te A'dam. Achillea, 7 Jaim. v. Napels. Almelo, t., 7 Jan. v. Callao. Ares, 8 Jan. te A'dam. Boskoop, u., 7 Jan. v. Cristobal. Crijns&en, 8 Jan. te A'dam. Iris, 7 Jan. v. Danzig. Agamemnon, pass. 8 Jan. Gibratlar. Aurora, pass. 8 Jan. Gibraltar. Hebe, 7 Jan. té Piraeus. Jason, 7 Jan. te Piraeus. Minerva, pass, 8 Jan. Dungeness. Orpheus, pass. 8 Jan.. Gibraltar. Pollux, pass. 8 Jan. Gibraltar. Barneveld, t., 7 Jan; v. Talcahuan/o. Bennekom, u., 7 Jan. v. Mollenido. Berenice, g Jan. v. Rotterdam. Brion, 9 Jan. v. A'dam. Fauna, 9 Jam v. A'dam. Mars, 9 Jan. v. A'dam. Odysseus, 9 Jan. v. Adam. Pluto, 9 Jan. v. A'dam. Telamon, 9 Jan. te A'dam. Van Rensselaer, u., 7 Jan. v. Barbados. Kon. Holl. Lloyd. Askania, u., 7 Jan. v. Teneriffe. Flandria, t., 9 Jan. v. Montevideo. Gelria, u., 9 Jan. v. Cherbourg. Orania, 10 Jan. te A'dam verwacht. Kon. Paketvaartmaatschappij. Le Maire, 8 Jan. v. Batavia. Sigli, 8 Jan. te Rangoon. lasman, 7 Jan. te Sydney. Halcyon Lijn. Stad Amsterdam, pass. 9 Jan. Cuxhaven. btad Arnhem, 6 Jan. te Rosano. HollandAfrika Lijn. Billiton, 9 Jam v. Beira. Giekerk, u., 7 Jan. te Port Natal. Rietfontein, 9 Jan. te A'dam. Bandoeng, t., 8 Jan. te Antwerpen. Rand/fontein, u., 7 Jan. v. Dar-es-Salaam. Jagersfontein, u., 6 Jan. v. Walvischbaal. Nijkerk, t., 8 Jan. te Genua. Wissekerk, 7 Jan. te Hamburg. Aldabi, 9 Jan. te A'dam. Nieuwkerk, u., 7 Jan. te Dunban. Springfontein, t., 7 Jan. Mombasso. Heemskerk, t., pass. 9 Jan. Gibraltar. Holland—West-Afrika Lijn. Gajiymedes, u., pass. 7 Jan. Dungeness. Maaskerk, t., 7 Jan. v. Conakry. HollandAmerika Lijn. Binnendijk, 9 Jan, te R'dam. Lochraonar, 9 Jan. te R'dam. Domstcrdijk, pass. 7 Jan. Llzard. Delfdijk, 7 Jan. te Liverpool. Edam, 8 Jan. te Havana. Nebraska, 7 Jan. v. Cristobal. Gaasterdijk, pass. 8 Jan. Vlissingen. Kinderdijk, 7 Jan. te Vancouver. Blommersdijk, 8 Jan. v. Beaumiont Dinteldijk, 8 Jan. te Los Angelea. Statendam, 8 Jan. v. New-York. Holland—iBritsch-Indlë Lijn. Hoogkerk, u., pass. 8 Jan. Vlissingen. HollandAustralië Lijn. Abbekerk, t., pass. 8 Jan. Finisterre. Almkerk, t., pass. 8 Jan. Ouessant, HollandO.-Azië Lijn. Oldëkerk, u., 6 Jan. v. Hongkong. Zosma, 8 Jan. te Hamburg. JavaNew-York Lijn. Becmsterdijk, 7 Jan. v. Batavia. Blommersdijk, 5 Jan. te Beaumont. Kota Baroe, 7 Jan. v. Belawan. Radja, 7 Jan. te New-York. Salekr, 8 Jan, v. Port Said. JavaBengalen Lijn. Bali, 8 Jan. te Rangoon. Jacatra, 7 Jan. v. Calcutta. Java—ChinaJapan Lijn. Tjlleboet, 7 Jan. te Batavia. Tjiikandi, 8 Jan. v. Shanghai. Tjikarang, 6 Jan, te Hongkonigi. Tjisondarl, 8 Jan. tc Manilla. Java Pacific Lijn. Tabian, 7 Jan. v. Tacoma. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, t., 8 Jan. te Liverpooil. Kota Agoeng, t., 8 Jan, te Belawan. Kota Pinang, 9 Jan. te R'dam. Kota'Tjandi, u., pass. 7 Jan. Gibraltar. Tjerimai, t., 8 jan. v. Colombo. Ind'rapo'era, u., 8 Jan. te Spit Head geankerd wegens mist. Baloeran, t., 9 Jan. v. Gibraltar. Indrapoera, u., 8 Jan. te Spitbead 'geankerd Soekaboemi, t., 9 Jan. te Marseille. RotterdamZuid-Amerika Lijn Alchiba, t., 7 Jan. v. B. Ayres. Alpherat, 9 Jan. te R'dam. Algorab, 9 Jan. te Hamburg. Adwati, t., 7 Jan., v. Bahia. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurybates, pass. 8 Jan. Gibraltar. Elpenor, 9 Jan. te Belawan. Hector, 9 Jan. v. R'dam. Eurymedon, 7 Ja,n. te Londen. Akiuous, pass. 7 Jan. Gibraltar. F.uryLochua, pass. 7 Jan. Perim. Neleus, 6 Jan. te Batavia. irpedon, 7 Jan. te Tsingtao. Emzetco Lijn. Jonge Johanna. pass. 8 Jan. Finisterre. „De Stad Amsterdam", 9 Januari. „Jeugd" heet de titelplaat, welke een imooi vrouwen kopje voorstelt, door de Fox opgenomen, Onder de vele kicken dn dit nummer viniden wij die van het 25-jarig jubileum vam het N.V.V., de relletjes op- den Dam, de drukte te IJmuidem voor het vertrek der trawlervloot. Dan is er een volle bladzijde gewijd aan de gesneuvelde tollen, wintergezichten uit Hoorn, opnamen uit d<e nieuwe film' van Loet Barn- stijin, „Hells Angels" met Jean Harlow in de hoofdrol, een aantal afbeeldingen betreffende het Haarlemsche Frans Hals-museum, De middenplaat steil een sneeuwlandschap voor in het bergland, opnam,en zijni er van de Gysbregh't-vertooning, waarover onze Amster dam sche briefschrijver het heeft, d'e achter pagina is een/ reproductie naar het bekende schilderij van Jan Steen, „De ingebeelde zieke" Versch-enien £ij W. de Haan, Utrecht, de nummers 50, 51 en 52 van „Kie-ke-boe", week blad voor de jeugd. Kiekeboe komt eindelijk met hulp van Sinterklaas en Vader Kerstmis weer bij Marietje terug. Verder zijn er andere aardige December-vertellingen en knutsel werkjes en een prijsvraag. Het nummer van 3 Januari heeft op den omslag e,en teekening van Freddie Langeler: twee leuke poppen (jongen en meisje) boven op een niet minder leuk varken, snellen het nieuwe jaar. In, de vlag met 1931 in de hand. Kie-ke-boe gaat zich nu vervelen, hij is na een langen tocht weer bij Marietje teruggekomen. Verder is er een verhaaltje, „wat Vrouwtje Spring haas aan Pelsmuts bracht", met Illustraties van Jan Kraan, een geestige kleurplaat, versjes en nog meer verhaaltjes, en een kalendertje tot slot. Het nummer van 10 Januari heeft op den omslag een leuke sneeuwpop mat een jonge tje (of is het een meisje?) Kie-ke-boe krijgt thans een/ vriend en nog welraad eensl den schoorsteenveger. Er is voort se,en pop pen/geschiedenis, alleaardigste versjes, en tee- keningen, en een leuk b-oekenleggertje. Bij denzelfden verscheen het Januari-num- mer van „Zonneschijn". S. Radersma van Lingen opent dit nummer met een als toorle-elstukje bewerkt sprookje van Grimm: „De stukgedanste schoentjes", geestig geïllustreerd door ten Hanmsen van Beek. Jan Wagenaar vertelt weer een boeiend avon tuur van „De Zwerver" en begint met een nieuw verhaal: „De Gloed van het Kampvuur", Het verhaal van „De Wonderbaarlijke Kam- peertent" eindigt dit nummer. Verder vinden we nog een mooi Russisch sprookje, naverteld door Amber: „De bruid van den Bojaar", ter wijl de famili „Nemo" weer aardige werkjes en raadsels bedenkt Verschenen bij N.V. Van Holkema Waren* dorfs U.M. te Amsterdam: het December-num- mer van „Onze Aarde". J. Sibinga Mulder vertelt van „Den tuin van Allah", van Maroers, Algirië en Tunesië, in welke landen het toerisme ontsloten werd door de Compagnie Générale Transantlantique. A. W. Francken voert ons naar de „Natio nal Parks in de Canadeesche Rockies". Herman Besselaar vertelt van een tocht „Door de lucht naar Bohemen" met een Tsje chisch vliegtuig, terwijl M, Gh. van Rouvery- van Nieuwaal een reis naar Wales en een bezoek aan den „Snowdon" aanbeveelt. Tenslotte vertelt M. J. Ben Gabrièl van een „Bazaar in Jeruzalem" Verschenen bij Allert de Lange te Amster dam: het Februari-nummer van „Nova". Het nummer opent met een mooie legende „Zuster „Amadea" door Oskar Jellinck, ver taling van Oswaldi. E. van Lidth de Jeude geeft weer een In disch snapshot: „Lèlang" (vendute). Chip gaat verder „Op zoek naar Geluk". Verder vinden we schetsen van Enny Bin nendijk<Paauw, Hans de la Rive Box, Piet van Santen, Holly Mahroudi, Camara, Sicg- fried van Praag en Dina Delmar, terwijl George Sylvester Diereck „bijzonderheden uit het leven van Einsteln" vertelt. In het film-supplement treffen wc tal van foto's van sterren aan en o.a. een interview van Truusje van Aalten door Bern. Prins. ae klasse A. Ito Enkhuizen de derby West-Frisia—Hol- landia, wat in. financieel en' sportief opzicht een "goede dag voor de ontvangende vereeni- ging belooft te worden. Financiee, omdat niet alleen voetballieven,d Enkhuizen in pleno aan wezig zal zijn; sportief zal het eveneens een succes voor West-Frisia worden', daar deze club oneindig veer beter speelt dan Hollatodia. Wel is in een plaatselijke ontmoeting aldus mogien wij dezen wedstrijd wel noemen .van alles mogelijk, maar 'de thuisclub zal er wel voor zorgen zich niet te laten verrassen Daar voor staat zij veel te mooi op die ranglijst. Voor ZVVZeeburgia wordt de bijzondere aandacht gevraagd. Hier eeni strijd tusschen twee ernstige gegadigden voor het kampioen schap, die slechts wachten op een misstap van de West-Friezen. Momenteel st^an deze clubs er aldus voor: 2. Z.V.V. 9711 25—13 15 3. Zeeburgia 9 7 0 2 33—14 14 Deze cijfers bewijzen, dat de prestaties heel weinig uiteen'loC'Pen. Er kan daarom een bij zonder spannende kamp verwacht worden; verliezen beteekent vrijwel: weg kansen; reeds een draw zou kwade gevolgen kunnen hebben. Wij houden het op Zeeburgia. Belangrijk voor de laatste plaats zijn: WFCHRC, Alc maria VictrixDEC en AFCTOG. Wat de eerste wedstrijd betreft, vehvijzen wij naar het clubnieuws van HRC. DEC staaf leelijk op de laatste plaats, zoodat zij morgen wed alle zei len zal bijzetten in de Kaasstad haar positie te verbeteren. Maar Alcmaria zal zich heusch geen willig slachtoffer toonen, en bovendien de h.i. onverdiende nederlaag tegen Zeeburgia trachten uit te wissen. We vreezen dan ook, dat de Amsterdammers opnieuw zullen ver liezen. Dat AFC van TOG zal winnen, staat nog lang niet vast; het kan ook best andersom: zijn. ae klasse B. DWS'Hercules is wellicht de match, waarbij het kampioenschap op het spel staat. Ziehier de cijfers: Hercules 13 9 3 2 40—33 30 D.W.S 13 9 I 2 42—20 19 Haarlem gaat bij Bloemendaal op bezoek, wat voor de roodbroeken een nieuwe zege kan worden, daar BI. op de laatste plaats staat. Verder wordt gespeeld: VeloxDe Spartaan, ZandvoortBFC «n Baam WA. 3e klasse A. D e wedstrijd is hier KWHelder, wat onderstaande cijfers ons doen zien: K.V.V. 9720 26—.10 16 2. Kinheim 10 8 o 2 50—20 16 3. Helder 8802 43,21 16 Mocht de thuisclub winnen, dan Is haar kans om kampioen te worden, g/rooter dan ooit. Maar zoover is het nog niet, want als Helder mocht winnen, dan is haar positie om den eerctitel te" bemachtigen niet minder groot. DSV zal thuis van Watergraafsmeer verliezen en Kinheim kan, als ze op haar tellen past, van Oosterpark winnen. 3e klasse B. OSV—DWV, DJK—De Kennemers. Verder een wedstrijd tusschen de nos. 9 en 10: QSC versus SDW, welke de thuisclub wel winnen zal. Reserve ae klasse A Ajax 3—KFC 2, WA 3- WIFC 2Alcmaria Victrix 2. .De Spartaan 3, gevaar af te wenden. Laten de Rood'jes mor gen; toonen, dat zij in staat zijn ook op eigen veld te winnen, en met dit voor oogen het veld te betreden. Dan alleen Is er iets tc be reiken, dat bewezen de laatste twee wedstrij den, toen niet meer het futlooze en ondoor dachte spel der eerste wedstrijden werd ge demonstreerd. Laat dit morgen ook zoo zijn. Het elftal speelt in dezelfde opstelling. Het 2e elftal is vrij. K.V.V.—HELDER. 't Groentje schrijft in haar overzicht van deze ontmoeting, dat dit d e wedstrijd is ter voorloopi'ge bezetting van de ie plaats. Inder- daad is dat zoo. KVV's positie is wat gun stiger, daar zij één wedstrijd minder gespeeld heeft en evenveel punten heeft. Goed be schouwd kan zij dus een nederlaag velen, zonder uitges'chaktld te zijn. Maar daar dan juist haar ongesla/gen record verbroken is, zal dat voor de thuisclub een reden te meer zijn om zich geheel te geven en ongeslagen te blijven. Helder krijgt nu feitelijk pas d'e ge legenheid te laten zien waartoe zij in staat is. Het wordt voor de spelers eeni gewichtige dag, daar nu tegen een op papier gelijkwaardige tegenpartij, zal gespeeld worden: De prestaties van beidien staan nagenoeg gelijk. Aan een voorspelling wagen wij ons niet, maar als de withemdert spelen voor wat zij waard zijn, zich geen inzinking zullerv penmitteeren en de hoafdien in' dit gewichtige treffen zullen we ten koel te houden, dan zal KW ondervinden, dat er met de Heldersche club lang niet te spotten valt. Thans aan' Helder het woord om te trach ten deze woorden niet te beschamen. Vermelden wij nog dat Helder het vorig seizoen KW met 3a sloeg. (Op eigen veld verloor H. met 1O.) HELDER II—Q.S.C. II. (Aanvamgi twee uur.) De reserves spelen reeds hun voorlaatsten thuiswedstrijd. Thans is QSC 2 de gast, waar nog niet tegen gespeeld Is. QSC 2 sloeg den vorigen Zondag Oosterpark 2 met 52 en over het algemeen boekt dit team meer auc- ces dan het ie elftal. Ze bezet tenminste een der bovenste plaatsen op de ranglijst. De wit ten zullen hiermede rekening te houden heb ben,' Komt het elftal in een sterke formatie uit en wordt er met de noodige energie ge speeld, dan is een gelijk spel lang niet denk beeldig. Laten wiji het daar op houden. Wieringen. Succes-nieuws. VOETBAL. K. N. V. B. 8 Jan. 1931. Aangekomen van Wormtrveer en vertrok ken naar Hamburg. Ned. m.schip „Dollard" Overzicht van de wedstrijden voor Zondag. AFDEELING I. ie klasse. Opnieuw is een 'groot programma vastge steld en tenzij de vorst spelbreker mocht zijn, zullen alk wedstrijden wel doorgang vin den. Althans degene, die op de betere velden gespeeld zullen word'ea De wedstrijd DFCZFFC is ongetwijfeld d'e belangrijkste van die vijf die hier vastgesteld zijn. Deze clubs hebben elkaar dit seizoen nog niet ontmoet. De Dordtenareni zijn uitstekend begonnen, hetgeen geheel in overeenstemming was met haar prestaties in het Zilveren Bal- tournooi, maar langzamerhand zakte DFC wat ah daar zij inzonderheid in uitwedstrij den' weinig succes had. Op eigen grond heb ben zij echter nog niet verloren, ofschoon zij daar al zes wedstrijden hebbeni gespeeld. Hier mee is dus, wel bewezen dat net lui Dordt slecht' winneni is. Voor ZFC beteekent dit het beste beentje voor, want er staan twee zeer belangrijke dingen op het spel, n.1. haar on geslagen' record en breken met de traditie dat DFC niet op eigen grond te kloppen' is. Een gelijk spel mag het ook niet voor de Zaandam mers worden, want daar zou Ajax van profi- teeren. Het is DFC's laatste kans om tot het leidende pelet'on te behooren, waarut volgt, dat deze match een ongetwijfeld zeer span nend karakter zal hebben, daar er voor beiden zeer veel op het spel staat. Ajax krijgt VUC op bezoek, dat een paar weken geleden op eigen veld met 29 ver pletterd werd. Zeer zeker zullen de Amster dammers, die in top-vorm zijn, ook nu wel winnen. Excelsior speelt thuis tegen Storm vogels, een wedstrijd waarin het' krachtsver schil wel niet groot zal zijn. 't Gooi zal het op eigen veld teigten HFC wel kunnen bolwer ken,, want de Haarlemsche aanval is niet veel waard. HDVS heeft thuis van HBS nog niet gewonnen, niettegenstaande zij op Hout- ru'S't heeft gewonnen, want de Hagenaars spe len thans veel beter, vooral in: hun voorhoede zit veel meer fut. Reserve 3e klasse A. Helder 2QSC 2, Oosterpark 2ZW 2, ZRC 2'OSV 2, De Spartaan 3Ajax 4, Alc maria Victrix 3DEC 3. AFDEELING (1 ie klasse. De plaatselijke wedstrijd HWADO zal zij wordt zonder concurrentie gespeeld natuurlijk groote belangstelling trekken. De bezoekers- zullen daarbij wel met de punten- winst, HW inet de dubbeltje» gaan strijken. KFC krijgt EDO op bezoek, momenteel een «Ier meest wisselvallige clubs In deze klasse. De volgelingen van Pigige verbazen door niet- verwachbe successen en dito. nederlagen, zoo- dat er geen peil op haar spel is te trekken of zij nu thuis dan wel uit spelen,. Wij zouden daarom heusch niet weten, welken vorm zij dit keer van plan zijn te ontwikkelen. Vast staat achter, dat zij zich weer gaarne zullen rehnbllitecren van de 0—2 nederlaag, Repas seerden Zondag op eigen veld tegen Hilver sum geleden. Laat KFC daarmede rekening houden. VSV krijgt ,de leiders te gast. Dat is nog een lastig karweitje voor de Rotterdam mers, want de Velser club Is soms tot goede prestaties in staat en waar VSV er thans niet best voor staat, zal zij zich wel hardnekkig verdedigen'. Toch houden wij het op Feij,en- oord. RCH Bpeelt thuis tegen Hilversum en zal trachten de 6—2 nederlaag in Hilversum geleden, te wrekea Mogelijk lukt dit wel. N.-H. V. B. ze klasse C. Helder 3—Schagem 1, ia u„ Hartog; Wle- rlngerwaard 1Texel 1, 12 u., Jonker; ÜKC 1 —Zeemacht z, v. d. Hoff; N. Nledorp 1— Suc ces 1, Reijers. ae klasse D. Helder 4'HRC 4, 10 u., Koorstra; Succes 2 —JVC 1, W. Dol. 3e klasse D. Oudesluis 2Succes 3, Augustein; Schagen 3Kolhorn 1, Freeken. 4e klasse D. HRC 6Helder 6, 10 u., Kraan; HRC 5 Succes 4, 11.45, Heijblok; JVC 2—Wieringer- waard 2, v. Auaums; Helder 5—©KC 3, Mol. Adspiranten K. Succes a—HRC a, 13.30 u., W. Dol. Adspiranten L. BKC a—HiRC e, 12.30 u., v. d. Hoff; Hel der c—Schagen b 12 u., Koorstra. H.R.C.W.F.C. (Aanvang twee uur.) Morgen ontvangt het ie elftal WFC, de Mauw-wit gestreepte Wormerveerders, wiaar dit seizoen nog niet tegen gespeeld is. Wel zijn de verrichtingen der WFC-ers tot hed'en tegengevallen, _wat niet wegneemt dat zij elk jaar en ook dit. seizoen bewezen, toch nog steeds een goed 2e klasse-partijtje ten beste te kunnen geven, Ook bij hen schijnt in-de laatste wedstrijden een ommekeer waar te nemen, evenals bij de Racers, daar beide ploe gen er van doordrongen zijn, dat zij zich zoo spoedig mogelijk uit de onderste helft naar boven moeten werken, teneinde het degradatie- Voor a.s. Zondag zijn bij goed weer de vol gende wedstrijden vastgesteld. Op eigen ter rein zullen spelen: Succes 2JVC 1, Succes- adsp.HRC-ndsp. Uit «aan: Succes 1 naar N. Nledorp 1, Suc ces 3 naar Oudesluis 3, Succes 4 naar HRC 5, zoodat alle 5 elftallen in den strijd moeten Callantsoog. Callarrtsoog-nieuws. Indien de weersomstandigheden het'toelaten krijgt Callantsoog z Zondagmiddag half drie DES 2 uit Barsingerhorn op bezoek. Met spanning zien wc dezen wedstrijd,'die al eens werd uitgesteld, tegemoet. Competitiestand ze klasse C (N.-H. V. B.) Den Helder, 8 Jan. 1981, Mijnheer de Redacteur, Mag ik u nog eens vragen om wat ruimte in uw blad? Bij voorbaat dank. In uw stukje schreef u mij dat het jam mer was, dat ik niet in aanmerking was gekomen, om voor de volkstelling te kun nen loopen, nu daar doen we maar weer zand over. Maar het doel eigenlijk van myn schrijven was dat ik niet kan begrijpen, er onder degenen die niets te doen had den, geen 85 personen waren, die niet zouden bekwaam zijn geweest om voor de voiksteliing te werken. Ook schreef u dat de betrokken personen niet alleen de kaarten moesten brengen en ophalen maar ook het overgrootste deel zeil' moe ten invullen. Welnu, mijnheer de Redac teur, wat zou dat dan? Als deze personen dat werk doen daar verdienen ze toch hun loon voor! En nu schreef u, dat ver schillende dingen voor een leek niet zoo gemakkelijk zijn als het wel lijkt. Zou u •denken, mijnheer de Redacteur, dat er onder die menschen die leek zijn, geen personen zouden geweest zijn, die dat werk hadden kunnen doen? Of was voor dat werk zoo veel bekwaamheid noodlg? Ik geloof toch wel, dat de personen, (fie op liet oogenblik voor de volkstelling loopen, v ('i r zij dat werk begonnen, ook eerst wel inlichtingen zullen ontvangen hebben hoe te moeten handelen, misschien een enkele uitgezonderd, dus in zekeren zin, mijnheer de Redacteur, waren deze personen, vóór zij dit werk begonnen, toch ook leeken. Over de werkloosheid zou nog heel wat geschreven kunnen wor den, doch op liet oogenblik wil ik hier mede mijn stukje eindigen, en deze zaak sluiten. A. GOIJJER, Californlestraat 71. Als werkeloosheidsbestrijding .heeft oi. het door dén schr. aanbevolen middel weinig waarde. "1 Het lijkt ons overigens het beste als In zender zich om nadere inlichtingen tot het Gemeentebestuur of de Arbeidsbeurs wendt. (Bijgewerkt tot en met 4 Januari.) Sohagen 9 7 0 2 85—16 14 Texel 9 6 2 1 81—15 14 Nieuwe Nledorp 10 6 1 3 43—25 18 Wieringei waard 9 ,5 0 4 84—88 10 H.R.C. III 10 5 0 5 22—18 10 Zeemacht 9 8 1 5 22—22 7 B. K. 0. 9 8 0 6 18—80 6 Succes 10 2 1 7 20—88 5 Helder III 7 1 1 5 16—38 3 Compétltiestand ae klaase D (N.-H. V. B.) (Bijgewerkt tot en met 4 Januari.) Succes II1) 8 7 1 0 86—15 18 H.R.C. IV 9 6 O 8 24—25 12 Oudesluis 9 4 2 8 38—17 10 Texel II 8 8 8 2 26-22 0 Helder IV 8. 2 2 4 24-27 6 J.V.C. 8 2 2 4 19-24 6 Schagen II 7 2 1 4 14—26 5 B.K.O. .11 0 1 7 14—26 8 Succes II twee verlleispunten w.n.o. Competitiestand 4e klasse D (N.-H. V. B.) (Bijgewerkt tot en met 4 Januari.) A J.V.C. II 5 4 0 1 18-12 8 Helder V 4 8 0 1 28-18 6 H.R.C. V 6 8 0 8 28-28 6 Wleringerwaard 11 6 2 1 8 18-28 5 B.K.G. III 5 2 0 8 12-12 4 Helder VI 2 1 0 1 2—8 2 Succes IV 4' 1 0 8 14—18 2 H.R.C. VI 2 0 1 1 2-3 1 Competitiestand Adsp.-afd. K (N.-H. V. B.) (Bijgewerkt tot en met 4 Januari.) H.R.C. A 8 6 2 0 31—9 1-4 Helder A 6 4 2 0 42-12 10 H.R.C. B 7 3 1 3 19-17 7 Helder B 7 2 0 5 11-31 '4 Schagen A 5 1 1 3 13—35 8 Succes A 5 0 0 5 2—25 0 Competitiestand Adsp.-afd. L (N.-H. V. B.) (Bijgewerkt tot en met 4 Januari.) Helder O 7 7 0 0 50—3 14 B.K.C. A 5 5 0 0 41—2 10 H.R.C. 0 6 3 0 3 22—10 6 Helder D 5 2' 0 3 11-26 4 H.R.C. D 7 2 0 5 17—25 4 Schagen B 2 0 0 2 2-8 0 Helder E 6 0 0 6 0—70 0 H.R.C. E 0 0 0 0 0-0 0 BARNEVELDERS? Het ia van algemeene bekendheid dat groote eieren zeer worden begeerd. Groote eieren brenigen per kilo berekend een hoogeren prijs op dan kleinere. Het is du.» in het belang van den pluimveehouder, zoo te fökken, dat .hij hennen krijgt, die een groot ei leggen. Nu legt de wit leghorn, het bedrijfshoen bij uitne mendheid, over het algemeen een flink ei,, hoe wel dat vroeger grooter was. Ik ga daar niet verder op in. De oorzaak daarvan en de mid delen om dit tegen te gaan en om het ei bij de wit leghorns te vergrooten bespreek ik later wel eens in een afzonderlijk artikel. De goede gedachte om in die fokrichtin« op een groot ei te werken, heeft de gedachten bepaald bij de Barnevelders, die niet alleen een groot ei leggen, maar ook een ei van koffie bruine kleur met oen stevige schaal; nog oen paar eigenschappen, die het ei voor den groothandel zeer geschikt maken en het dus een ho'ogere handelswaarde geven. De Barnevelder heeft ook noig dit voor, dat ze behoort tot de nuddenzware rassen, mak kelijk vet aanzet, dus een goede bout levert en dus na afloop van de legperiode als slachtkip een behoorlijken prijs kan opbrengen. Dit heeft ze voor bij de wit leghorn, die, behoorende tot de lichte rassen, een schrale en weinig vleezige bout geeft', die weinig waard is, Dat de pluimveehouder zijn aandacht schonk aan de Barnevelder en het daar eena mee ging probeeren, leek aanvankelijk een goed idee, doch niet allen hebben daar auccea mee gehad. De Barnevelder ia een Hollan'd- sche kip. Zij la ontstaan in en om Barneveld, waaraan zij ook haar naam ontleent, is door bekwame fokkers gecreëerd, uit diverse krui singen tot het zeer waardevolle bedrijfahoen, dat wij kennen en dat bijna een wereldve^ maardheid heeft. Heden ten dage heeft men er fokkerijen van geweldigen omvang en heel Barneveld of bijna de geheele Veluwe leeft van den Barnevelder. De bakermat van deze kip is echter van grootbelang voor haar voortbestaan. Zij ia ontstaan, zij is geboren op hoogen zandgrond en kan alleen productief leven en voortbestaan op hoogen zandgrond. Weg en weer heeft men het met de Barnevel der geprobeerd, maar geen 3 geslachten/ wa ren goed te houden. De kip ging achteruit', evenzoo de leg, de eikleur, het elgewicht, aelfe het gehalte van de eieren. De bevruchting van de eieren werd heel slecht, dood in d,en dop kwam veel voor, de kuikens waren zwak en groeiden slecht. De Barnevelder doet het niet op de klei en heelemiaal niet op de lage gron den. De Barnevelder is voor Noord-Holland niet geschikt of alleen in de duinstreken. In Waterlandl is zij als bedrijfshoen onbruikbaar, evenzoo in vele andere deelen van Noord1- Holland, terwijl .men er in andere deelen nog iets mee voort sukkelt, op hoop dat zij zich aan den bodem zal wennen. Ook op Wierin gen doch de Barnevelder het niet. De oorspron kelijk aangekochten of gebroeden waren best. Maar de nakomelingen deugen niet en ver- toonen alle slechte eigenschappen, welke ik hierboven reeds omschreef. Maar als we nu de Barnevelders niet kunnen gebruiken en we moeten toch een hen hebben, die een .groot en bruin ei ligt, wat dan? Daarover schrijven we de volgende week. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandseh Metefiologisch Instituut te de Bilt. Verwachting: Zwakke tot matige Z. tot W. wind, neve lig tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur meest om het vriespunt.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 16