Radiografisch Weerbericht. Haven van Nieuwediep. ingezonden. PLUIMVEETEELT. Verwachting: oomv&&rT tericffen 0 Stoomvaart Mij. Nederland. Jan Pietersz. Coen, t., 10 Jan. te A'dam ver wacht. Koningin der Nederlanden, u-, 8 Jan. te Genua Poelau Tello, 8 Jan. te Breinen. Sambilan, t-, io Jan. te IJmuiden vt wacht. Chr. Huygens, t., 9 Jan. te Suez. 1'oelau Eaut, t., 9 Jan. v. Port Said. Tabinta, 9 Jan. te Hamburg. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Alkmaar, 8 Jan. v. Hamburg, bodegraven, 9 Jan. te A'dam. Liiferpe, 9 Jan. te R'dam. Aii'nerva, 9 Jan. te A'dam. isero, 8 Jan. te Oporto. Uberon, 8 Jan. v. Alicante. urestes, 9 Jan. te Hamburg. Tellus, 8 Jan. v. Gadix. Trajanus, 8 Jan. te Catania. Vesta, 8 Jan. v. Genua. Vuicanus, 9 Jan. te A'dam. Achilles, 7 Jan. v. Napels. Almelo, t., 7 Jan. v. Callao. Ares, 8 Jan. te A'dam. Boskoop, u., 7 Jan. v. Cristohal. Crijnssen, 8 Jan. te A'dam. iris, 7 Jan. v. Danzi». Agamemnon, pass. 8 Jan. Gibratlar. Aurora, pass. 8 Jan. Gibraltar. Hebe, 7 Jan, te Piraeus. Jason, 7 Jan. te Piraeus. Minerv.a, pass. 8 Jan. Dungeness. Urpheus, pass. 8 Jan. Gibraltar. Pollux, pass. 8 Jan. Gibraltar. Barneveld, t., 7 Jan. v. Talcahuano. Bennekom, u., 7 Jan. v. Mollendo. Berenice, 9 Jan. v. Rotterdam. Brion, 9 Jan. v. A'dam. Fauna, 9 Jan. v. A'dam. Mars, 9 Jan. v. A'dam. Odysseus, 9 Jan. v. A'dam. Pluto, 9 Jan. v. A'dam. '1 elamon, 9 Jan. te A'dam. Van Rensselaer, u., 7 Jan. v. Barbados. Kon. Holl. Lloyd. Askania, u., 7 Jan. v. Teneriffe. Klandria, t., 9 Jan. v. Montevideo. Gelria, u., 9 Jan, v. Cherbourg. Orania, 10 Jan. te A'dam verwacht. Kon. Paketvaartmaatschappij. l.e Maire, 8 Jan. v. Batavia. Sigli, 8 Jan. te Rangoon. lasman, 7 Jan. te Sydney. Halcyon Lijn, Stad Amsterdam, pass. 9 Jan. Cuxhaven. Stad Arnhem, 6 Jan. te Rosaria HollandAfrika Lijn. Billiton, 9 Jan. v. Beira. Giekerk, u., 7 Jan, te Port Natal. Rietfontein, 9 Jan. te A'dam. üandocng, t., 8 Jan. te Antwerpen. Randifontein, u., 7 Jan. v, Dar-es-Salaam. Jagersfontein, u., 6 Jan. v. Walvisehbaai. Nijkerk, t., 8 Jan. te Genua. Wissckerk, 7 Jan. te Hamburg. Aldabi, 9 Jan. te A'dam. Nietiwkerk, u, 7 Jan. te Durban. Springfontein, t., 7 Jan. Mombassa. Heemskerk; t., pass. 9 Jan. Gibraltar. HollandWeat-Afrika Lijn. Ganymedes, u., pass. 7 Jan. Dungeness. Maaskerk, t., 7 Jan. v. Conakry. HollandAmerika Lijn. Binnendijk, 9 Jan. te R'dam. Lochmonar, 9 Jan. te R'dam. Domstcrdijk, pass. 7 Jan. Lizard. Delfdijk, 7 Jan. te Liverpool. Edam, 8 Jan. te Havana. Nebraska, 7 Jan. v. Cristobal. Gaasterdijk, pass. 8 Jan. Vlissingen. Kinderdijk, 7 Jan. te Vancouver. Blommersdijk, 8 Jan. v. Beaumont. Dinteldijk, 8 Jan. te Los Angelea. Statendam, 8 Jan. v. New-York. HollandBritsch-Indië Lijn. Hoogkerk, u., pass. 8 Jan. Vlissingen. HollandAustralië Lijn. Ab-bekerk, t., pass. 8 Jan. Finisterre. Almkerk, t., pass. 8 Jan. Ouessant. Holland—O.-Azië Lijn. Old'ekerk, u., 6 Jan. v. Hongkong. Zosma, 8 Jan. te Hamburg. JavaNew-York Lijn. Beemsterdijk, 7 Jan. v. Batavia. Blommersdijk, 5 Jan. te Beaumont. Kota Baroe, 7 Jan. v. Belawan. Radja, 7 Jan. te New-York. Saleier, 8 Jan. v. Port Said. JavaBengalen Lijn. Bali, 8 Jan. te Rangoon. Jacatra, 7 Jan. v. Calcutta. JavaChinaJapan Lijn. Tjileboet, 7 Jan. te Batavia. Tjiikandi, 8 Jan. v. Shanghai. Tjikarang, 6 Jan. te Hongkong. Tjisondari, 8 Jan. te Manilla. Java Pacific Lijn. Tabian, 7 Jan. v. Tacoma. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, t., 8 Jan. te Liverpool. Kota Agoeng, t., 8 Jan. te Belawan. Kota Pinang, 9 Jan. te R'dam. Kota Tjandi, u., pass. 7 Jan. Gibraltar. Tjerimai, t., 8 Jan. v. Colombo. Indrapoera, u., 8 Jan. te Spit Head geankerd wegens mist. Baloeran, t., 9 Jan. v. Gibraltar. Indrapoera, u., 8 Jan. te Spithead geankerd Soekaboemi, t., 9 Jan. te Marseille. RotterdamZuid-Amerika Lijn Alchiba, t., 7 Jan. v. B. Ayres. Alpherat, 9 Jan. te R'dam. Algorab, 9 Jan. te Hamburg. AJwati, t., 7 Jan. v. Bahia. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Kurybates, pass. 8 Jan. Gibraltar. Elpenor, 9 Jan. te Belawan. Hector, 9 Jan. v. R'dam. Eurymedon, 7 Jan. te Londen. Alcinous, pass. 7 Jan. Gibraltar. Eurylochus, pass. 7 Jan. Perim. Nc.eus, 6 Jan. te Batavia. Sarpedon, 7 Jan. te Tsingtao. Emzetco Lijn. Jonge Johanna, .pass. 8 Jan. Finisterre. flJDSCHRIFTEN. WEEKBLADEN enz. „De Stad Amsterdam", 9 Januari. „Jeugd" heet de titelplaat, welke een mooi vrouwen kopje voorstelt, door de Fox opgenomen. Onder de vele kieken in dit nummer vinden wij die van het 25-jarig jubileum van het N.V.V., de relletjes op den Dam, de drukte te IJmuiden voor het vertrek der trawlervloot. Dan is er een volle bladzijde gewijd aan de gesneuvelde tollen, wintergezichten uit Hoorn, opnamen uit de nieuwe film van Loet Barn-' stijn, „Hells Angels" met Jean Harlow in de hoofdrol, een aantal afbeeldingen betreffende het Haarlemsche Frans Hals-museum, De middenplaat stelt een sneeuwlandschap voor in het bergland, opnamen zijn er van de Gysbreght-vertooning, waarover onze Amster- damsche briefschrijver het heeft, de achter pagina is een reproductie naar het bekende schilderij van Jan Steen, „De ingebeelde zieke". Het numiper van 3 Januari heeft op den omslag een teekening van Freddie Langeler: twee leuke poppen (jongen en meisje) boven op een niet minder leuk varken, snellen het nieuwe jaar in, de vlag met 1931 in de hand. Kie-ke-boe gaat zich nu vervelen, hij is na een langen tocht weer bij Marietje teruggekomen. Verder is er een verhaaltje, „wat Vrouwtje Spring haas aan Pelsmuts bracht", met illustraties van Jan Kraan, een geestige kleurplaat, versjes en nog meer verbaaltjes, en een kalendertje tot slot. Het nummer van 10 Januari heeft op den omslag een 'leuke sneeuwpop met een jonge tje (of is het een meisje?) Kie-ke-boe krijgt thans een vriend en nog wel.... raad eensl den schoorsteenveger. Er is voort seen pop- pengeschdedenis, alleaardigste versjes en tee- keningen, en een leuk boekenleggertje. Verschenen bij W. de Haan, Utrecht, de numimers 50, 51 eni 52 van „Kle-ke-boe", week blad voor die jeugd. Kiekeboe komt eindelijk met hulp van Sinterklaas en Vader Kerstmis weer bij Marietje terug. Verder zijn er andere aardige Deceinber-vertellingen en knutsel werkjes en een prijsvraag. Bij denzelfdien verscheen het Januari-num- mer van „Zonneschijn". S. Radersma van Lingen opent dit nummer met een als tooneelstukje bewerkt sprookje van Grimm: „De stukgedanste schoentjes", geestig geïllustreerd door ten Harmaen van Beek. Jan Wagenaar vertelt weer een boeiend avon tuur van „De Zwerver" en begint met een nieuw verhaal: „De Gloed van het Kampvuur", Het verhaal van „De Wonderbaarlijke Kam- peertenit" eindigt dit nummer. Verder vinden we nog een mooi Russisch sprookje, naverteld door Amber: „De bruid van den Bojaar", ter wijl de famili „Nemo" weer aardige werkjes en raadsels bedenkt Verschenen bij N.V. Van Holkema Waren- dorfs U.M. te Amsterdam: het December-num- mer van „Onze Aarde". J. Sibinga Mulder vertelt van „Den tuin van Allah", van Maroers, Alglrlë en Tunesië, in welke landen he( toerisme ontsloten werd door de Compagnie Générale Transantlantique. A. W. Franckien voert ons naar de „Natio nal Parks in de Canadeesche Rockies". Herman Besselaar vertelt van een tocht „Door de lucht naar Bohemen" met een Tsje chisch vliegtuig, terwijl M. Ch. van Rouvery- van'Nieuwaal een reis naar Wales en een bezoek aan den „Snowdon" aanbeveelt. Tenslotte vertelt M. J. Ben Gabriël van een „Bazaar in Jeruzalem" Verschenen bij Allert de Lange te Amster- dam: het Februari-nummer van „Nova". Het nummer opent met een mooie legende „Zuster „Amadea" door Oskar Jellinck, ver taling van Oswaldi. E. van Lidth de Jeude geeft weer een In disch snapshot: „Lèlang" (vendute). Chip gaat verder „Op zoek naar TlsJuk". Verder vinden we schetsen van Enny Bin nendijkPaauw, Hans de la Rive Box, Piet van Santen, Holly Mahroudi, Camara, Sieg- fried van Praag eni Dina Delmar, terwijl George Sylvester Diereck „bijzonderheden uit het leven van Einstein" vertelt. In het film-supplement treffen we tal van foto's van sterren aan en o.a. een interview van Truusje van Aalten door Bern. Prins. 8 Jan. 1931. Aangekomen van Wormerveer en vertrok ken naar hamburg Ned. m.schip „Dollard". VOETBAL. K. N. V. B. Overzicht van de wedstrijden voor Zondag. AFDEELING I. ie klasse. Opnieuw is een groot programma vastge steld en tenzij de vorst spelbreker rnocht zijn, zullen alle wedstrijden wel doorgang vin den. Althans degene, die op de betere velden gespeeld zullen worden. De wedstrijd DFCZFFC is ongetwijfeld de belangrijkste van de vijf die hier vastgesteld zijn. Deze clubs hebben elkaar dit seizoen nog niet ontmoet. De Dordtenaren zijn uitstekend begonnen, hetgeen geheel in overeenstemming was met haar prestaties in het Zilveren Bal- tournooi, maar langzamerhand zakte DFC wat af, daar zij inzonderheid in uitwedstrij den weinig succes had. Op eigen grond heb ben zij echter nog niet verionen, ofschoon zij daar al zes wedstrijden hebben gespeeld. Hier mee is dus wel bewezen dat net in Dordt slecht winnen is. Voor ZFC beteekent dit het beste beentje voor, want er staan twee zeer belangrijke dingen op het spel, n.1. haar on geslagen record en breken met de traditie dat DFC niet op eigen grond te kloppen is. Een gelijk spel mag het ook niet voor de Zaandam mers worden, want daar zou Ajax van profd- teeren. Het is DFC's laatste kans om' tot het leidende peleton te behooren, waarut volgt, dat deze match een ongetwijfeld zeer span nend karakter zal hebben, daar er voor beiden zeer veel op het spel staat. Ajax krijgt VUC op bezoek, dat een paar weken geleden op eigen veld met 29 ver pletterd werd. Zeer zeker zullen de Amster dammers, die in top-vorm zijn, ook nu wel winnen. Excelsior speelt thuis tegen Storm vogels, een wedstrijd waarin hief krachtsver schil wel niet groot zal zijn. 't Gooi zal het op eigen veld tegen HFC wel kunnen bolwer ken. want de Haarlemsche aanval is niet veel waard. HDVS heeft thuis van HBS nog met gewonnen, niettegenstaande zij op Hout- rust heeft gewonnen, want de Hagenaars spe len thans veel beter, vooral in hun voorhoede zit veel meer fut. ae klasse A In Enkhuizen de derby West-Frisia Hol- landia, wat in financieel en sportief opzicht een goede dag voor de ontvangende vereeni- ging belooft te worden. Financiee, omdat niet alleen voetballievend Enkhuizen in pleno aan wezig aal zijn; sportief zal het eveneens een succes voor West-Frisia worden, daar deze club oneindig veer beter speelt dan Hollandia. Wed is in een plaatselijke ontmoeting aldus mogien wij dezen wedstrijd wel noemen van alles mogelijk, maar de thuisclub zal er wel voor zorgen zich niet te laten verrassen Daar voor staat zij veel te mooi op die ranglijst. Voor ZWZeeburgia wordt de bijzondere aandacht gevraagd. Hier een strijd tussc.hen twee ernstige gegadigden voor het kampioen schap, die slechts wachten op een misstap van de West-Friezen. Momenteel staan deze clubs er aldus voor: 2. Z.V.V. 9 7 1 1 25—13 15 3. Zeeburgia 9 7 0 2 33J4 14 Deze cijfers bewijzen, dat de prestaties heel weinig uiteenloopen. Er kan daarom een bij zonder spannende kamp verwacht worden; verliezen beteekent vrijwel: weg kansen; reeds een draw zou kwade gevolgen kunnen hebben. Wij houden het op Zeeburgia. Belangrijk voor de laatste plaats zijn: WFCHRC, Alc- maria VictrixDEC en AFCTOG. Wat' de eerste wedstrijd betreft, verwijzen wij naar het clubnieuws van HRC. DEC staat leelijk op de laatste plaats, zoodat zij moTgen wel alle zei len zal bijzetten in de Kaasstad haar positie te verbeteren. Maar Alcmaria zal zich heusch geen willig slachtoffer toonen, en bovendien de h.i. onverdiende nederlaag tegen Zeeburgia trachten uit te wissen. Wevrcczen dan ook; dat de Amsterdammers opnieuw zullen ver liezen. Dat AFC van TOG zal winnen, staat nog lang niet vast; het kan ook best andersom zijn. ae klasse B. DWSHercules is wellicht de match, waarbij het kampioenschap op het spel staat Ziehier de cijfers: Hercules 13 9 2 2 4025 20 D.W.S- 12 9 1 2 42—20 19 Haarlem gaat bij Bloemendaal op bezoek, wat voor de roodbroeken een nieuwe zege kat worden, daar Bi op de laatste plaats staal Verder wordt gespeeld: VeloxDe Spartaan, ZandvoortBFC en Baarn WA. 3« klasse A D e wedstrijd is hier KWHelder, wit onderstaande cijfers ons doen zien: 1. K.V.V. 9720 2A-10 16 2. Kinheim 10 8 o 2 5020 j6 3. Helder 8802 4a— 21 16 Mocht de thuisclub winnen, dan is 'haar kans om kampioen te worden, igrooter dan ooit. Maar zoover is het nog niet, want als Helder mocht winnen, dan Is haar positie om den eeretltel te bemachtigen niet minder groot. DSV zal thuis van Watergraafsmeer verlieien en Kinheim kan, als ze op haar tellen pist, van Oosterpark winnen. 3e klasse B. OSVDWV, DJKDe Kennemers. Verder een wedstrijd tusschen de nos. 9 en 10: QSC versus SDw, welke de thuisclub wel winnen zal. Reserva se klass» A Ajax 3ICFC 2, WA a—De Spartaan a, WFC 2Alcmaria Victrix 2. Reserve ge klasse A Helder 2QSC 2, Oosterpark 2ZW 2, ZRC 2OSV 2, De Spartaan 3Ajax 4, Alc maria Victrix 3DEC 3- AFDEELING II ie klasse. De plaatselijke wedstrijd HW—ADO zal zij wordt zonder concurrentie gespeeld natuurlijk groote belangstelling trekken. De bezoekers- zullen daarbij wel met de punten- winst, HW met de dubbeltjes gaan strijken. KFC krijgt EDO op bezoek, momenteel een dex meest wisselvallige clubs in deze klasse. De volgelingen van Pdgge verbazen door niet- verwachte successen en dito nederlagen, zoo- dat er geen peil op haar. spel is te trekken of zij nu thuis dan wel uit spelen.. Wij zouden daarom heusch niet weten, welken vorm zij dit keer van plan zijn te ontwikkelen. Vast staat achter, dat zij zich weer gaarne zullen rehabiliteeren van de oa nederlaag, gepas- seerden Zondag op eigen veld tegen Hilver sum geleden. Laat KFC daarmede rekening houden. VSV krijgt de leiders te gtst. Dat is nog een lastig karweitje voor de Rotterdam mers, want de Velser club is soms tot goede prestaties in staat en waar VSV er thana niet best voor staat, zal zij zich wel hardnekkig verdedigen'. Toch houden wij het op Feijen- oord. RCH speelt thuis tegen Hilversum en zal trachten de 62 nederlaag in Hilversum geleden, te wreken. Mogelijk lukt dit wel. N.-H. V. E ie klasse C. Helder 3Schagen I, 12 u., HartogfWie- ringerwaard 1Texel I, 12 u., Jonker; BKC 1 Zeemacht t, v. d. Hoff; N. Niedorp t—Suc ces 1, Reijers. ae klasse D. Helder 4—HRC 4, 10 u., Koorstra; Succes 2 —JVC 1, W. Dol. 3e klasse D. Oudesluis 2Succes 3, Augustein; Schagen 3Kol hom 1, Freeken. 4e klasse D. HRC 6.Helder 6, 10 u., Kraan; HRC 3 Succes 4, 11.45, Heijblok; JVC 2—Wieringer- waard 2, v. Ausums; Helder 5'BKC 3, Mol. Adspiranten K. Succes aHRC a, 12.30 u., W. Dol. Adspiranten L. BKC a—HRC e, 12:30 u., v. d. Hoff; Hel der c—Schagen b 12 u., Koorstra. H.R.C.W.F.C. (Aanvang twee uur.) Morgen ontvangt het ie elftal WFC, de blauw-wit gestreepte Wormerveerders, waar dit seizoen nog niet tegen gespeeld ij. Wel zijn de verrichtingen der WFC-ers tot heden tegengevallen, wat niet wegneemt dat zij elk jaar en ook dit seizoen bewezen, toch nog steeds een goed 2e klasse-partijtje ten beste te kupnen geven. Ook bij hen schijnt in de laatste wedstrijden een ommekeer Waar te nemen, evenals bij de Racers, daar beide ploe gen er van doordrongen zijn, dat zij zich zoo spoedig mogelijk uit de onderste helft naar boven moeten werken, teneinde het degradatie- gevaar af te wenden. Laten de Roodjes mor gen toonen, dat zij in staat zijn ook op eigen veld' te winnen, en met dit voor oogen het veld te betreden. Dan alleen is er iets te be reiken, dat bewezen de laatste *wee wedstrij den, toen niet meer het futlooze en ondoor dachte spel der eerste wedstrijden werd ge demonstreerd. Laat dit morgen ook zoo zijn. Het elftal speelt in dezelfde opstelling. Het 2e elftal is vrij. K.V.V—HELDER. 't Groentje schrijft in haar overzicht van deze ontmoeting, dat dit d e wedstrijd is ter voorloopige bezetting van de ie plaats. Inder daad is dat zoo. KW's positie is wat gun stiger, daar zij één wedstrijd minder gespeeld heeft en evenveel punten heeft. Goed be schouwd kan zij dus een nederlaag velen, zonder uitgeschaktld te zijn. Maar daar dan juist haar ongeslagen record verbroken is, zal dat voor de thuisclub een reden te meer zijn om zich geheel te geven en. ongeslagen te blijven. Helder krijgt nu feitelijk pas de ge legenheid te laten zien waartoe zij in staat is. Het wordt voor de spelers een.gewichtige dag, daar nu tegen een op papier gelijkwaardige tegenpartij zal gespeeld worden. De prestaties van beiden staan nagenoeg gelijk. Aan een voorspelling wagen wij ons niet, maar als de withemden spelen voor wat zij waard zijn, zich geen inzinking zullen permitteeren en de hoafdien in dit gewichtige treffen zullen we ten koel te houden, dan zal KW ondervinden, dat er met de Heldersche club lang niet te spotten valt. Thans aan Helder het woord om te trach ten deze. woorden niet te beschamen. Vermelden wij- nog dat Helder het vorig seizoen KW met 3—<2 sloeg. (Op eigen veld verloor H. met 0.) HELDER II—Q.S.C. II. (Aanvang twee uur.) De reserves spelen reeds hun voorlaatsten thuiswedstrijd. Thans ia QSC 2 de gast, waar nog niet tegen gespeeld is. QSC 2 sloeg den vorigen Zondag Oosterpsrk 2 met 5—2 en over het algemeen boekt dit team meer suc ces dan het ie elftal. Ze bezet tenminste een der bovenste plaatsen op de ranglijst. De wit ten zullen hiermede rekening te houden heb ben. Komt het elftal in een sterke formatie uit en wordt er «net de noodige energie ge speeld, dan is een gelijk spel lang niet denk beeldig. Laten wij het daar op houden, Wieringen. Succes-nieuws. Voor a.s. Zondag zijn bij goed weer de^vol- gende wedstrijden vastgesteld. Op eigen ter rein zullen spelen: Succes 2JVC 1, Succes- adsp.H RC-adsp. Uit gaan: Succes 1 naar N. Niedorp 1, Suc ces 3 naar Oudesluis 2, Succes 4 naar HRC 5, zoodat alle 5 elftallen In den strijd moe'en Callantsoog. Callaotsoog-nieuws. Indien de weersomstandigheden het toelaten krijgt Callantsoog 1 Zondagmiddag half drie DES 2 uit Barsingerhorn op bezoek. Met spanning zien we dezen wedstrijd, die al eens werd uitgesteld, tegemoet. Den Helder, 8 Jan. 1981. Mijnheer de Redacteur, Mag ik u nog eens vragen om wat ruimte in uw blad? Bij voorbaat dank. In uw stukje schreef u mij dat het jam mer was, dat ik niet in aanmerking was gekomen, om voor de volkstelling te kun nen loopen, nu daar doen we maar weer zand over. Maar het doel eigenlijk van mijn schrijveh was uat ik niet kan begrijpen, er onder degenen aie niets te doen nad- den, geen 35 personen waren, die niet zouden bekwaam zijn geweest om voor de volkstelling te werken. Ook schreef u dat de betrokken personen niet alleen de kaarten moesten brengen en ophalen maar ook het overgrootste deel zelf moe ten invullen. Welnu, mijnheer.dé Redac teur, wat zou dat dan? Als deze personen dat werk doen daar verdienen ze toch hun loon voorl En nu gchreef u, dat ver schillende dingen voor een leek niet zoo gemakkelijk zijn als het wel lijkt. Zou u denken, mijnheer de Redacteur, dat er onder die menschen die leek zijn, geen personen zouden geweest zijn, die dat werk hadden kunnen -doen? Of was voor dat werk zoo veel bekwaamheid noodig? Ik geloof toch wel, dat de personen, die op het oogenblik voor de volkstelling loopen, v r zij dat werk begonnen, ook eerst wel Inlichtingen zullen ontvangen hebben hoe te moeten handelen, misschien een enkele uitgezonderd, dus in zekeren zin, mijnheer de Redacteur, waren deze personen, vóór zij dit werk begonnen, toch ook leeken. Over de werkloosheid zou nog heel wat geschreven kunnen wor den. doch op het oogenblik wil ik hier mede mijn stukje eindigen, en deze zaak sluiten. A. GOIJJER, Callfornlestraat 71. Als werkeloosheidsbestrljJïng heeft o.l. het door den schr. aanbevolen middel weinig waarde. Het lijkt dus overigens het beste als in zender zich om nadere inlichtingen tot het Gemeentebestuur of de Arbeidsbeurs wendt. Competitieatand ze klaaae C (Bijgewerkt tot en met Schagen 9 7 Texel 9 6 Nieuwe Niedorp 10 6 Wieringei waard 9 6 H.R.C. III 10 5 Zeemacht 9 8 B. K. O. 9 8 Succes 10 2 Helder III 7 1 (N.-H. V. B.) 4 Januari.) 2 35—16 14 1 81—15 14 3 43—25 13 4 34—88 10 5 22—18 10 5 22—22 7 6 18—30 6 7 20—38 5 5 16—38 8 Competitieatand ae klaaae D (N.-H. V. B.) (Bijgewerkt tot en met 4 Januari.) Succes II') 8 7 1 0 86—15 13 H.R.C. IV 9 6 0 3 24—25 12 Oudeuluis 9 4 2 3 38—17 10 Texel II 8 8 8 2 26-22 9 Helder IV 8 2 2 4 24-27 6 J.V.C. 8 2 2 4 19-24 6 Schagen II 7 2 1 4 14—26 5 B.K.O. II 9 1 1 7 14—26 8 Succes II twee verliespunten w.n.o. Competitiestand 4e klaaae D (N.-H. V. B.) (Bijgewerkt tot en met 4 Januari.) J.V.C. II 6 4 0 1 18-12 8 Helder V 4 8 0 1 28-18 6 H .R.C. V 6 8 0 8 23-23 6 Wieringerwaard II 6 2 1 8 18-23 6 B.K.O. III 5 2 0 8 12-12 4 Helder VI 2 1 0 1 2—8 2 Succes IV 4 1- 0 3 14—18 2 H.R.C. VI 2 0 1 1 2-3 1 Competitiestand Adsp.-afd. K (N.-H. V. B.) (Bijgewerkt tot en met 4 Januari.) H.R.C. A 8 6 2 0 31—9 14 Helder A 6 4 2 0 42-12 10 H.R.C. B 7 3 1 3 19-17 7 Helder B 7 2 0 5 11-31 4 Schagen A 5 l 1 3 13—35 8 Succes A 5 0 0 5 2—25 0 Competitieatand Adsp.-afd. L (N.-H. V. B.) (Bijgewerkt tot en met 4 Januari.) Helder C 7 7 0 0 50—3 14 B.K.C. A 5 5 0 0 41—2 10 H.R.C. C 6 3 0 3 22-10 6 Helder D 5 2 0 3 11-26 4 H.R.C. D 7 2 0 5 17—25 4 Schagen B 2 0 0 2 2-8 0 Helder E 6 0 0 6 0—70 0 H.R.C. E 0 0 0 0 0—0 0 BARNEVELDERS? Het ia van algemeene bekendheid dat groote eieren zeer worden begeerd. Groote eieren brengen per kilo berekend een hoogeren prija op dan kleinere. Het ia dus in het belang van den pluimveehouder, zoo te fökken, dat ihij hennen krijgt, die een g--oot ei leggen. Nu legt de wit leghorn, het bedirijfahoen bij uitne mendheid, over het algemeen een flink ei, hoe wel dat vroeger grooter was. Ik ga daar niet verder op In. De oorzaak daarvan en de mid delen om dit tegen te gaan en om het ei Jgjj de wit leghorns te vergrooten bespreek ik later wel eens in een afzonderlijk artikel. De goede gedachte om in de fokrichting op een groot ei te werken, heeft de gedachten bepaald bij de Barnevelders, die niet alleen een groot ei leggen, maar ook een ei van koffie bruine kleur wet een stevige schaal; nog een paar eigenschappen, die het ei voor den groothandel zeer geschikt maken en het dus een hoogere handelswaarde geven. De Barnevelder heeft ook nog dit voor, dat ze behoort tot de middenzware rassen, mak kelijk vet aanzet, dus een goede bout levert en dus na afloop van de legperiode als slachtkip een behoorlijken prijs kan opbrengen. Dit heeft ze voor bij de wit leghorn, die, behoorende tot de lichte rassen, een schrale en weinig vleezige bout geeft, die weinig waard is, Dat de pluimveehouder zijn aandacht schonk aan de Barnevelder en het daar eens mee ging probeeren, leek aanvankelijk een goed idee, doch niet allen hebben daar succes mee gehad. De Barnevelder Is een Holland- sche kip. Zij is ontstaan in en om Barneveld, waaraan zij ook haar naam ontleent, is door bekwame fokkers gecreëerd, uit diverse krui- singe» tot het zeer waardevolle bedrijfshoen, dat wij kennen en1 dat bijna een wereldver maardheid heeft. Heden ten dage heeft men er fokkerijen van. geweldigen omvang en heel Barneveld of bijna de geheele Veluwe leeft van den Barnevelder. De bakermat van deze kip is echter van groot belang voor haar voortbestaan. Zij is ontstaan, zij Is gebortn op hoogen zandgrond en kan alleen productief leven en voortbestaan op hoogen zandgrond. Weg en weer heeft men het met de Barnevel der geprobeerd, maar geen 3 geslachten wa ren goed te houden. De kip ging achteruit, evenzoo 'de leg, de eikleur, het eigewicht, zelfs het gehalte van de eieren. De bevruchting van de eieren werd heel slecht, dood In den dop kwam veel voor, de kuikens waren zwak en groeiden slecht. De Barnevelder doet het niet op de klei en heelemaal niet op <le lage gron den. De Barnevelder is voor Noord-Holland niet geschikt of alleen in de duinstreken. In Waterlandl is zij als bedrijfshoen onbruikbaar, evenzoo in vele andere deelen van Noord- Holland, terwijl ,mer» er in andere deelen nog iets mee voort sukkelt, op hoop dat zij zich aan den bodem Zal wennen. Ook op Wierin^ gen doch de Barnevelder het niet. De oorspron kelijk aangekochten of gebroeden waren best. Maar de nakomelingen deugen niet en ver- toonen alle slechte eigenschappen, welke ik hierboven reeds omschreef. Maar als we nu de Barnevelders niet kunnen gebruiken eni we moeten toch een hen hebben, die een groot en bruin ei ligt, wat dan? Daarover schrijven we de volgende week. Naar waarnemingen verricht in den mofgen van 10 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandseh Meteriologisch Instituut te de Bilt. Zwakke tot matige Z. tot W. wind, neve lig tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur meest om het vriespunt.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 20