NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KANNEW ASSER IS ALTIJD GOED9COOPEI3 DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Buitenlandsch overzicht. OOST-INDIË. OOK VOOR DAMES-COMFECSTIE BINNENLAND. rWintcr handen^ Kloosterbalsem No. 6911 EERSTE BLAD. DONDERDAG 15 JANUARI 1931 59ste JAARGANG Nog geen oplossing van het conflict in Zuid-Wales. - Voor bezuiniging bij openbare lichamen in Engeland. - De Fransche socialisten en de nationale verdediging. - Een verkiezingscampagne in Sowjet-Rusland. - Een algemeens staking in de Poolsche kolenmijnen waar schijnlijk. - Uitbreiding van de Portugeesche oorlogs vloot. De beweging draagt geen partij-karak ter, wat reeds hieruit blijkt, dat op de eerste vergadering de liberaal Lord Grey •n de conservatief Sir Robert Home, de vroegere kanselier van de schatkist, het woord zullen voeren. De „Morning Post" verklaart, dat het duidelijk is dat geen der politieke partijen zich tot een programma van grootere spaarzaamheid zal laten overhalen, wan neer de openbare meening in deze rich ting gun krachtiger» druk uitoefent. Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulation Indóffrlsable Ondulation Marcel Stakman Boasestraat 50. Telefoon 614 FEUILLETON dat men ziln plichten uit het oog heeft verloren. Men weet heel goed, dat nooit zal worden geduld, dat het socialisme zich vsn de nationale defensie zou afwenden. Paul Boncour meent dat Frankrijk, en mèt Frankrijk den vrede en de democratie over de geheele wereld, op het oogenblik worden bedreigd door buitenlandsche di recteuren, welke fascisme in Italië, hitle- risme ln Duitschland. en bolsjewisme in Rusland heeten, alle drie gereed voor een monsterlijk verbond, indien dit niet reeds tot stand is gekomen. Wat ook de kleur der vanen moge zijn, zwart, bruin of rood, de Internationale zal een dergelijke aan eensluiting niet met vage mondelinge be loften kunnen verbreken. Het schijnt mij toe aldus Paul Bon cour dat Indien Jaurès er thans ware, hij de woorden zou weten te vinden, welke noodig zijn om het socialisme diè onher stelbare fout te besparen, nJ. dat het zich zou keeren tegen de credieten voor de na tionale verdediging, terwijl de nationale verdediging juist geheel samenvalt met de verdediging van de democratie en het so cialisme zelf. In de Sowjet-unie is de verkiezingscam pagne voor de Sowjets op het oogenblik ln vollen gang. De verkiezingsveldtocht staat onder de leus van een wijziging in het geheele werkprogram der Sowjets, die by de uitvoering van de .generale liln" der party, een grootere rol zullen gaan spelen, wat betreft de industrialiseering, de collectivisatie van het landbouwbedrijf en de uitvoering van het vyfjarige plan. Volgens de eerste mededeelingen be droeg de deelneming der bevolking aan de verkiezing der dorps-Sowjets, gemid deld 70 procent tegen 60 procent in het jaar 1929. Het totaal aantal stemgerechtig den bedraagt 88 mlllloen tegen 74 millioen in 1929. Te Peters/buig wordt de verkiezings campagne met groot enthousiasme ge voerd. De deelneming der kiezers bedraagt hier 96 procent. tengevolge zal hebben. Het is waarschijn- ïyk, dat de niet-sociaListische organisaties zich bij: de socialistische zullen aansluiten, waardoor het gevaar eener algemeene sta king in de Poolsche mijnen, waarmede de socialisten hebben gedreigd, aanmerkelijk grooter is geworden. De ramp van den Merapi In Midden-Java. De nieuwe laharstroom ln de richting van het Batang-ravUn, j waardoor ontruiming van desa's Belang en Klampean noodzake- UJk. Magelang. De Merapi werpt nog voort-1 durend materiaal uit, dat thans ophoopt ln de richting van het Batang-ravijn. De desa's Belang en Klampean, waarin zich nog een 800-tal bewoners bevinden, zou den Dinsdag worden ontruimd en moeten permanent onbewoonbaar worden ver klaard. De „kiaji" is ontboden bij het be stuur. Onder de bevolking wordt een ge deeltelijke godsdienstverdwazing opge merkt. Wanneer de lahar, zich inderdaad een weg baant langs de Batang-gUjbaan, zyn beide desa's onherroepelijk verloren. Htt toeristenverkeer is wederom geheel stopgezet. Het gebied waar de lahar zich bevindt blijft hoogst gevaarlijk. (TECH LURK) OF THUNDER ISIfcAND). Uil hst Engolsah door BEO W&BMSKESf, CT) „U heeft gelijk", stemde ik toe. „We rijn onmachtig, dat is waar. Maar ik kan me daar maar niet zoo in schikken. Mis schien omdat ik niet alleen aan mezelf te danken heb.. „Maar ook aan mij", viel ze me schert send in de rede. „Ja, dat compliceert de zaak wel. 't Is geen kleinigheid. Op een onbewoond eiland zitten met een onscru- puleuse intrigante, een avonturierster, een meisje, dat er niets in ziet om je door allerlei trucs aan 't praten te krijgen.." Nu was het myn beurt om te lachen. „Ik was niet bepaald van plan om het zóó te zeggen. Maar nu u zoo vriendelijk geweest bent om dat onderwerp ter spra ke te brengen, wil ik er graag op door gaan. Het is een feit, dat sommige din gen, die u gedaan heeft „De complimenteuse beschrijving van mezelf schynen te rechtvaardigen. Zeg maar eerlijk wat u meent. Dat is makke lijker en beter". Aanleg van een bosch bij Amsterdam. Volledige steun van de regee ring voor dien aanleg van een „boschachtig park" bij de hoofd stad. Bij de Tweede Kamer is ingediend een onteigeningsontwerp voor het aanleggen door de gemeente Amsterdam van een bosch op gronden, gelegen in de gemeen ten Amsterdam, Nieuwer-Amstel en Aalsmeer. Omvang van het werk. In zijne vergadering van 28 November 1928 besloot de Raad der gemeente Am sterdam een bosoh te doen aanleggen op gronden, gelegen tusschen den Amstel- veenscheweg, de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder en het Nieuwe Meer, omvattende den Rietwykeroorder- polder, een deel van den Zwarten- of Schinkelpolder, den „Poel" en eenlg boezemland langs het Nieuwe Meer. Deze gronden behooren deels tot het gebied van Amsterdam, deels tot dat der ge meenten Nieuwer-Amstel en Aalsmeer. Het werk zal omvatten: het aanloggen van de eigenlijke boschpartijen, bestaan de in het beplanten van verschillende gedeelten grond met boomen, heesters en struiken, van de met het bosch een ge heel uitmakende sport- en speelterreinen en weiden en voorts het aanleggen van vyvers, waterpartyen, van rij- en voet wegen, boschpaden en het maken van kunstwerken tot het verkrijgen en be houden van een waterpeil op de verschil lende voor het bosch o.a. te gebruiken polderterreinen, als voor den aanleg en net onderhoud van het bosch noodig zal zyn en tenslotte het aanleggen van een kweekerij, ten behoeve van den aanleg en het onderhoud van het bosoh. Een achterstand In te halen. Houdt men in het oog, dat de parken, plantsoenen en speelvelden in Amster dam in totaal een oppervlakte van pl.m. 260 II.A. beslaan, d.L iets meer dan 8.50 Ma. per inwoner, en stelt men daar naast, dat de deskundigen 10 M'. per in woner als een minimum en 20 M*. per inwoner als normaal beschouwen, dan behoeft het geen nader betoog, dat ln Amsterdam op dit gebied een achter stand valt in te halen. Volgens het plan is een gedeelte van het geheele terrein dat pl.m. 875 H.A. groot is, ter oppervlakte van 795 H.A. bestemd voor het eigenlijke bosch met zyn rij- en voetwegen, vijvers en slooten, waarvan „de Poel" met de belendende wateren een oppervlakte van pl.m. 80 H.A. beslaat. Door de sportterreinen en de kweekerij zullen worden ingenomen oppervlakten grond, onderscheidenlijk groot 86 H.A. en 44 H.A. Opgemerkt wordt, dat de uitvoering van dit boschplan, waarvoor gedurende een reeks van jaren een niet onbelangrijk aantal personen werkzaam zullen zyn, een werk is, dienstig voor werkverschaf fing. Een levensbelang voor Am sterdam. De minister van Arbeid, H. en N. heeft medegedeeld, zich te kunnen vereenigen met de strekking van het ter zake aan dien minister uitgebracht uitvoerig rap port van den hoofdinspecteur van de Volkshuisvesting. Laatstgenoemde acht den aanleg van het ontworpen bosch op de daarvoor aangewezen plaats voor de bevolking van de hoofdstad des Rijks zoozeer een levensbelang, dat de totstand koming met alle daartoe dienstige mid delen behoort te worden bevorderd. Op grond van een en ander is minister Ruys de Beerenbrouck van oordeel, dat er alleszins termen bestaan om de door „Maar gevaarlijker ook", zei ik, terwijl ik de vischjes Inspecteerde. „Dus u vindt me werkelijk onscrupu leus?" daagde ze me uit. Ik voelde dat Ik een kop als vuur kreeg. „Tot op zekere hoogte wel. Niet op de manier: het doel heiligt de middelen. Maar als u, om Iets heel goeds te berei ken, iets Zou moeten doen dat niet heele- maal door den beugel kon, wel.... dan geloof ik dat u 't doen zou, en volgens my zou u geiyk hebben". „Met andere woorden: u zou 't zelf ook doen?" vroeg ze met een ironische Into natie. ..Ongetwijfeld. Ik zou zelfs nog een stapje verder gaan. Ik zou met een ge rust geweten iets Blechts doen zonder den stimulans; „een goed doel", gaf ik Het was een welkome afleiding. Het ge sprek begon volgens my een beetje te veel van het genre: „eeriyk de waarheid zeg gen" te worden. En daarby was ik zoo hongerig, dat ik een behooriyk gestoof- den keisteen zou hebben kunnen verslin den. „Heeft u geen dorst?" informeerde ik. „Neen, absoluut niet", gaf ze ten ant woord. „Maar u wel, denk ik. U hadt van daag eigenlijk ook nog niet op mogen staan. Een dag bedarrest na een flinke kouvatterij is heusch niet te veel. Neen, ik wil niet al die visschen hebben; het rantsoen voor een onscrupuleuze intri gante is acht van die beestjes en voor een roekeloozen man, die de slechtste dingen zonder óén gewetensprik doet. Twaalf... Amsterdam's gemeentebestuur gevraag de medewerking voor onteigening te verleenen. De minister van Waterstaat heeft me degedeeld, dat er, met het oog op de be langen van de luchtvaart, naar diens meening, geen bezwaren tegen het bosoh- plan bestaan. DE MERAPI-RAMP. Gift van een halve tan. Het Nationale Steuncomité „Stormramp 1927" heeft besloten van het saldo, dat nog ln kas gebleven is, nadat het zijn be moeiingen geëindigd! had, een bedrag van 60.000 te doen toekomen aan het Comité, dat zich heeft gevormd oon hulp te bieden aan de slachtoffers van de uit barsting van den vulkaan Merapi Weer nieuwe vorstkansen? De weerkundige medewerker van Het Vaderland schrijft; Het zal goede opmerkers hier wel op gevallen zijn, dat de sterke Zuid-Weete- ïyke wind, welke dn den loop van Zondag doorkwam, lang niet zulk zoel weer bracht als wü b.v. in de vorige maand bij wind uit dezen hoek hadden. Voor den meteoro loog was dat een aanwyzlng, dat deze Z.-W. wind niet van een ver Zuidwaart- schen oorsprong was, hetgeen ook al niet kon met het oog op de ontwikkeling vaa hoogen druk in het Westen. Het la dan ook gebleken, dat deze luchtstroom over Engeland een Westelijke rlohting had en waarschijnlijk gevoed werd althans ten deele uit een kouden luchtstroom, die over den Atlantisaheni Ooeaan uit het Noorden is doorgekomen en sedert Zon dag over het uiterste Westen van Europa een belangrijke afkoeling heeft gebracht. Met de verdere vooruitzichten voor het weer moeten wij dan ook rekening hou den met twee omstandigheden: ten eerste, dat ln Centraal- en Oost-Europa de vorst van meer beteekendg is geworden, en dat zich een gebied van hoogen druk ontwik kelt, dat van Groenland tot het Iberisch Schiereiland reikt en waarschijnlijk zich achter de naar het Oosten aftrekkende depressie langzaam over West-Europa zal uitbreiden en dat vergezeld zal gaan van O, maar zeg! Ze zijn heerlijk! U heeft een pluimpje verdiend!" 't Was waar! Ze waren buitengewoon smakelijk en doordat ze zoo klein waren konden we ze met „huid en haar" opeten. Dat is een succes geweest, hoorl De lekkerste visch die ik sinds weken ge geten heb," complimenteerde ze me, toen de twintig vischjes naar betere gewesten verhuisd waren. Ze nam een cigaret uit mijn koker, dien ik haar uitnoodlgend voorhield en stak haar tusschen haar volle, ronde lip pen. Dan boog zij zich voorover naar den brandenden tak, dien ik uit het vuur introkken had, stak haar aan en nhaleerde genietend. Nog nooit was ze zoo mooi geweest als op dat oogenblik. De gloed van het vuur schitterde in haar oogen, glansde over heur haar en gaf haar door de zon gebruinden wangen een mooie, warme tint. Met een uitdruk king van intens genot op haar gezichtje inhaleerde ze twee, drie maal achtereen; dan waarschyniyk by het zien van mijn blik, glimlachte ze opeens met iets stree- lend liefs en keek me aan op een manier, die alle bewust denken omzette in een wanhopig verlangen om haar in mijn ar men te nemen. Op dat oogenblik begreep ik, dat ik van haar hield, dat ik haar meer noodig had dan wat ter wereld ook. Elke wensch, elk verlangen, alle twyfel, kortom, elke ge dachte ging onder in die eenen elemen- Lr.f behoefte. De rossige cirkel, die het schijnsel van het vuur uit de donkerte voor ons heen sneed werd een tempel, versierd met bloemen, en geurig door wierook, en in dien tempel, op een voet ,,Geen goud zoo goed" stuk van lange, sierlijke halmen, zat de godin mijn godin ta wachten tot haar onderdanige dienaar de bewijzen zyner aanbidding aan haar voeten zou komen neerleggen. Mijn handen trilden, mijn hart bonsde zoo ,dat 't was of ik stikte, 't Was my niet mogeiyk één woord uit tebrengen, van mijn gewone zelfbeheersching was er op dat oogenblik niets meer over. Maar ik voelde, dat myn blik me verried, dat mijn oogen de "vensters waren, waardoor de felle gloed van myn liefde naar buiten scheen. O, wat een dwaas was ik. Ik geloofde op dat oogenblik stellig, dat ik ook in haar oogen liefde zag, dat zy naar my verlangde, zooals ik naar haarl Ik strekte myn handen naar haar uit, de woorden verdrongen elkaar op myn lippen. Op eens zag ik haar schrikken. Ze sloeg haar oogen neer en toen ze weer opkeek was al het warme uit haar blik verdwenen. Wantrouwend keek ze me aan. Maar even, gedurende twee, drie Beconden hoogstens, gunde ze me een blik in haar ziel.... maar voor ndj was dat lang ge noeg, om me met een schok van teleur stelling te doen beseffen, dat ik me ver gist had. Dan was ze zichzelf weer mees ter. Ze boog zich voorover, trok een knappenden tak uit het houtvuurtje voor haar en hield hem, met een ooquetten glimlach vlak by de cigaret, die ik nog steeds tusschen myn lippen had. Werkelijk deed ik een paar trekken. Dan nam ik de cigaret tusschen myn lip pen uit en ging, gesteund door mijn elle boog, languit op mlin zy liggen. De be- toovering was verbroken; de slagboom van wantrouwen was weer neer. „Waar denkt u over?" vroeg ze. Dat was geen vraag. Dat was een bevel om te liegen. „Aan niets speciaals. Aan alles, wat vandaag gebeurd is," gaf lk nonchalant ten antwoord. „En.... heeft u al een oplossing voor een van de vele problemen gevonden?" Ik schudde 't hoofd! „Neen, ik begrijp er niets van. Er zit geen Ujn in. 't Is een rijtje fantastische gebeurtenissen die geen verband met elkaar houden. Maar 't allergekste vond lk toch 't verdwynen van myn boot. Trout is 't niet geweest, die had in die £aar minuten niet terug kunnen komen, 'e man moet zich dus op 't eiland schuil gehouden hebben." Ik stond op, legde myn hand als scherm tegen den lellen vuurgloed op zij van myn oogen en tuurde over Deep Stralt naar Thunder Island. De avondmist, die herkennen van den dief ln de boot onmo- geiyk gemaakt had', was opgetrokken: donker en massaal toekende Sudi Hili zich tegen den lichten, met flonkerende sterren bezaaiden hemel af. Lighthouse vertoonde een waziger silhouet, waarschijnlijk was er toch nog waterdamp wL™ ?laa£ n?c5 °P de plek. waar het kamp zich bevinden moest, noch dhow^H "u herplaatsen van de 0 en de M. L. zag ik een licht GWoitft vwMjatiA HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant I 1.50; voor Koegrae, Anna Paulowna, Breezand «1 Wienngen 1 6j; binnenland f 2.-, Ned. O. en W. Indie 9. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f0.70, f 1.— Modeblad reap. fo.95, f i-aS. 12S, f Loaee nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/fa C, DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: go ®n 4M Po«t-Girore!keniii« No. 16066. ADVERTENTIENs 20 ct. p. repel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte aTa redtótlon. tekst) dubbele prij». Kleine advert. (gevraagd, te koop, ta Üuur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bi] vooruitbetaling (adrea: Bureau v. d. bladi en ni«t br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct De staking ln de kolenmijnen van Zuld- Wales duurt voort. De conferentie van het voltallig bestuur van de afdeeling Zuid-Wal es met de ministers Graham en Shimwell heeft Dinsdagmiddag vijf uur geduurd, waarbij de bestuursleden op hun standpunt zijn blijven staan, dat hun uit legging van de bevoegdheden van den voorzitter der verzoeningscommissie de eenlg aanvaardbare was. Om half acht zijn zij daarop vertrokken en de ministers heb ben Sir Evan Williams en de patroons- commissie onmiddellijk; daarna ontvan gen. Tegen half tien moesten de mannen der federatie weer terugkomen. Naar om 9 uur verluidde, zijn ook de patroons op hun standpunt blijven staan, zoodat de kam op overeenstemming nog zeer gering lijkt Een kruistocht voor spaarzaamheid In Engeland. Volgens de „Mornlng Post" zal het laatst van deze maand een felle kruistocht voor een grootere spaarzaam heid in het beheer van staat en! gemeenten worden begonnen. De Fransehsocialisten en de nationale verdediging. Het socialistische Fran sche Kamerlid Paul Boncour, voorzitter der commissie voor buitenlandsche zaken en voormalig gedelegeerde bij den Vol kenbond, heeft in de „Montagne", een te Clermont-Ferrand verschijnend blad, ge schreven over bet standpunt van de Fran sche sociaal-democraten ten opzichte van het vraagstuk der nationale verdediging. Hij betoogt, dat men het ten onrechte doet voorkomen alsof de Fransche socialisti sche partij zich aan de nationale verdedi ging zou willen onttrekken. Uit het feit, dat men op het laatste congres te Bordeaux is teruggedeinsd voor een discussie dezer quaestie, moet niet worden geconcludeerd Een algemeene staking In de Poolsche kolenmijnen f De vereeniglng van mljrn- eigenaars heeft inzake de loonsverlaging onderhandelingen1 met den arbeidersbond gevoerd, welke de niet-socialistische mijn- werkersorganlsaties omvat. De vertegen woordigers van de laatste wezen er op, dat in Poolsch Opper-Silezië de loonen veel lager zijn, dan in Tsjechoalowakye en in Engeland en dat dus van verdere verla ging geen sprake kon zyn. Daar de werk gevers-organisaties verklaarden, dat ver laging noodzakelijk was tengevolge van de afzetcrisis, mislukten de onderhandelin gen, hetgeen een verscherping van den loonstrijd! in Opper-Silezië onvermijdelijk Uitbreiding van de Portugeesche oor logsvloot. Volgens een bericht uit Lis sabon aan eeni Londensch blad, heeft de Portugeesche regeering zich tot de Engel- sche, Fransche en Italiaansche scheeps bouwers gewend voor aapbiedingen Inzake den bouw van een aantal nieuwe oorlogs schepen! Het bouwprogramma der regee ring omvat onder andere een Uohten krui ser, eeni moederschip voor vliegtuigen en vier duikbooten. mii Jjntwoord. „Haha, de visschen zyn klaar. We kunnen beginnen". U behoeft niet bang te zijn, ook '1 win. ters Uw handen te laten zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akker'f Klooster balsem Verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen, Akker's

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1