KANNEW ASSER Prijsverlaging ct. per K.G. Stoomwasscherij DE LELIE, Schagen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER Vanaf 15 Jan. noteeren wij voor KILOWASCH HELDER WASCHGOED UkwJtscfiuiOioaai DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE GEMENGD NIEUWS RugpijnNierenPillen No. 6912 EERSTE BLAD. ZATERDAG 17 JANUARI 1931 59ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag ADVERTENTIEN: De van De Sowjet-unie en de ontwapeningsconferentie. oeconomische crisis in Duitschland. - Het einde het conflict in Zuid-Wales. - Maandag sluiting van de Indische conferentie. - De uitbreiding van de Fransche luchtvloot. - Pogingen tot een dictatuur in Spanje? - Een komende regeeringserisis in Roemenië. De ambassadeurs en gezanten van de Sowjet-unie hebben Donderdag aan alle regeeringert, welke met de Sowjet-regee- ring diplomatieke betrekkingen hebben, een nota overhandigd, waarin er den na druk op wordt gelegd, dat het succes der ontwapeningsconferentie afhankelijk zal zijn van de gelijkberechtiging der betrok ken landen. In verband hiermede wordt bezwaar gemaakt tegen de verkiezing tot president der conferentie van een verte genwoordiger van een land, dat geen di plomatieke betrekkingen onderhoudt met alle betrokken landen, aangezien er geva ren voer partijdigheid uit kunnen ont staan. Verder is Rusland van meening, dat de president niet gedelegeerde kan zijn van een land, dat een zich steeds meer uitbreidende oorlogsindustrie onderhoudt, waardoor het economisch geen belang heeft bh ontwapening, terwijl tevens be zwaar gemaakt wordt tegen de keuze van Genève ais punt van vergadering, aange zien daar een uitgesproken anti-Sowjet- stemming heerscht, en er geen diploma tieke betrekkingen bestaan tusschen Rus land en Zwitserland. Ten slotte wordt er den nadruk op gelegd, dat de president gekozen moet worden volgens het prin cipe van gelijkberechtiging en niet door een reorganisatie, waarin niet alle staten vertegenwoordigd zijn. S* Onder de oorzaken der oeconomische crisis noemde spr.: de gevolgen van de vredesverdragen voor Europa; het feit, dat de volksrijkste landen der wereld, Rusland, Ohina en Indië, bij de ontwikke ling van hun aandeel in het oeconomische leven zijn achtergebleven; de overproduc tie van bijna alle soorten grondstoffen* welke heeft geleid tot bemoeilijking van den afzet, beperking der productie en daardoor verminderde koopkracht. Het voorstel der nationaal-soclalisten om alle sedert den oorlog geïmmigreerde vreemdelingen het land uit te zetten, ten einde de arbeidsmarkt te ontlasten, zou pverechtsohe gevolgen hebben, daar de betrokken landen natuurlijk repressaille- maatregelen zouden nemen, hetgeen den toestand nog zou verergeren, daar sedert 1924 naar Duitschland ca. 72.00(1 personen zijn geïmmigreerd, maar 330.000 geëmi greerd. Ook werkverschaffing op groote schaal helpt niet, want dit beteekent kapitaals- November en de werktijd onder den grond 71/» uur per werkdag zal bedragen. vernietiging, en geld heeft Duitschland niet, zooals uit den hoogen rentevoet blijkt. Van de maatregelen tot prijsverlaging heeft het groote publiek een volkomen verkeerde voorstelling. Het is niet moge lijk, op een bepaalden dag alle prijzen met een zeker bedrag te doen dalen; dat zou alleen gaan, als op dien dag ook alle an dere lasten, zooals belastingen, enz. met een overeenkomstig bedrag daalden Het eenige middel is den geldschieters in binnen- en buitenland het vertrouwen te hergeven in de stabiliteit der Duitsche toestanden. De verkiezingen van 14 Sept. hebben de voorwaarden, waarop Duitschland geld kan leenen, ongeveer 26 pet. ongunstiger gemaakt. Verbetering is slechte te verwachten van het vergemakkelijken van kapitaal vorming en het lokken van buitenlandsch kapitaal. Aan het plan-Young is volgens spr. de noodtoestand niet te wijten. Als het plan- Dawes nog bestond zou de toestand nog erger zijn. Het eenige punt van twijfel was, of het bestuur van den mijnwerkersbond de aan neming van de regeling aan de bijeen komst van afgevaardigden uit Zuid-Wales zou aanbevelen, of dat zij de regeling een voudig zonder aanbeveling aan de verga dering zal voorleggen. De regeling voorziet dat de arbeid zal worden hervat op de loonschalen van j.1. Er gaan geruchten dat MacDonald van plan is, tegelijk met zijn officieele ver klaring van de regeeringspolitiek, een al- gemeene amnestie in Indië af te kondigen, behalve voor gewone misdrijven. Bladen als de Daily Mail" verzetten zich natuur lijk hevig tegen. De „Manchester Guar dian" acht haar in haar hoofdartikel wen- schelijk. De speciale bijeenkomst, Woensdag bij eengekomen voor het zoeken van een oplossing van het minderhedenvraagstuk, is niet tot overeenstemming gekomen. Vernomen wordt, dat het meeningsver- schil is teruggebracht tot de kleinst moge lijke proportie, n.1. de quaestie van een zetel in' den raad van de Pentsjab. Feite lijk is overeenstemming verkregen tus schen de Hindoes en de Mohammedanen, en de gedelegeerden, die de beide gods dienstige gemeenschappen vertegenwoor digen, vereenigden zich in een beroep op de Sikhs, die echter weigerden toe te geven. rijk moet zijn aandacht voornamelijk richten op de territoriale veiligheid. Spr. erkende, dat er op dit gebied nog veel gedaan moet worden. Men wacht met ongeduld op Minascu, minister van buitenlandsche zaken, die de vólgende week uit Genève terug wordt verwacht Hij moet den toestand verbe teren. FEUILLETON (THE LURE OF THUNDER ISBAND), Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. Het geheel maakte op mij den indruk van een spooklandschap, iets dat door den neger, op het strand onder ons, een donkere, angstig ineengedóken figuur, fantastisch verlicht door het nog zwak nagloeiend houtvuurtje, nog versterkt werd. „Ziet u iets?" vroeg Miss Howard op gewonden. Met een gevoel van verlichting, dat iets kinderlijks had, keerde ik me naar haar toe. „Nee, niets," zei ik. „Maar ik heb wel de oplossing van een van de pro blemen gevonden." Het zieni van dat breede snel-stroomen- de water had mijn avontuurlijken tocht naar Fish Island en het vinden van de kano weer in mijn herinnering wakker ge roepen. Ik ging zitten en vertl-ede haar het verhaal. Ze luisterde een en al be langstelling. „Die kano was niet een vissohersbloot uit de een of andere kustplaats. De eige naar v6a hier geland en had haar op het De wasschen worden wekelijks afgehaald en bezorgd met eigen auto Depot voor Den Helders Spoorstraat 86. Binnenland. Internationaal oplichter aangehouden. De politie heeft in Den Haag aangehou den een 31-jarige Pool, die als interna- i tionaal oplichter bekend staat, en wiens opsporing en aanhouding waren verzocht door de centrale voor falslfloatiën te Am- sterdam, in verband met -een door hem gepleegde oplichting van 10.000. Hij zal ter beschikking van de justitte worden gesteld. Ht) beweerde bankbiljetten te kunnen „verdobbelen". In verband met de aanhouding wordt nader bericht: De man, die als internationaal oplichter bekend staat zou zich in Duitschland en ook in Den Haag, Ouderkerk en Amster dam aan vreemde practijken hebben schul dig gemaakt. In de hoofdstad had hii succes. Zijn manier van werken was mensohen op te zoeken en dezen voor te spiegelen, dat hij met behulp van een oopy-boek, retorten en andere voorwerpen in staat was om bijvoorbeeld van een bankbiljet van 10 er twee te maken. Velën gingen op voorstellen in deze richting niet in; een gezelschap te Amsterdam echter maakte met hem de afspraak, dat zij hem tien biljetten van 1000 ter hand zouden stellen, op voorwaarde, dat hij er 20.000 van zou maken. Ten huize van een van de leden van het gezelschap toog de man met zijn geheim zinnig instrumentarium aan het werk; zoo moesten volgens hem do tien biljetten van 1000 onder druk in een pers worden gelegd en daar 24 uur blijven liggen. Na verloop- van dezen tijd zal hij terug komen en het gezelschap het resultaat van zijn proefneming ter hand stellen. Nie mand wantrouwde hem, aangezien men vast geloofde, diat de tien biljetten onder de pers lagen. Toen de man echter niet terugkeerde, ging men zelf eens pools hoogte nemen, en ontdekte men, dat in de pers inplaats van een bedrag van 10.000 waardeloos papier gedeponeerd was. De bedrogenen dienden toen een klacht in bij de politie, doch de man was er Inmiddels van door. Later is gebleken, dat hij naar Polen was gegaan en daar er in dit land voor hem niets te verdienen viel, naar Nederland was teruggekeerd om daar op nieuw zijn slag te slaan. Thans is hij te 'e-Gravenhage gearres teerd. Hij zal ter beschikking van de jus titie worden gesteld. Partij diamant vermist. Ter waarde van 100.000. Een Amsterdamsche diamanthandelaar, jdie te Antwerpen vertoeft, heeft bij de Antwerpsche politie aangifte gedaan van ide vermissing van oen partij diamant ter 1 waarde van 100.000. De handelaar had de partij in de safe van het hotel, waar hij droge getrokken, waarschijnlijk, omdat hij- zeker wildezijn, dat het ding niet vlot raakte, terwijl hij weg was oan water of zoo iets te zoeken. Zonder het te weten, heb ik den man tot schipbreukeling ge promoveerd, al die dagen heeft hij- (bier vastgezeten. Geen wonder, dat hij er met onze boot vandoor is gegaan, dat hij niet eerst naar den eigenaar is gaan zoeken." Dit was volgens mlij- de verklaring vian het incident, dat me eerst „merkwaardig boffen" had tocgeloken en dat ten slotte zulke ernstige gevolgen gehad had. Ik grinnikte met een fatalistisch schouder ophalen. Als dat ééne niet gebeurd was, zou ik op dit oogenblik veilig en wel in het kamp gezeten hebben-, dan zou- me deze foltering bespaard zijn. Want bet was -een foltering, dit samenzijn met de vrouw van wie ik nu wist dat ik hield, dit bijeenzitten in den gloed! van het knap pende vuur, dit samen-praten, samen- schertsen, samen-beleven, en dat alles met het weten dat zij mij wantrouwde, dat ze me in haar hart als haar vijand be schouwde. Be weet niet of zij mijn geestestoestand aanvoelde, maar een feit is 't dat haar houding veranderde, dat het tikje uitda gende, biijha had ik -gezegd flirt-ige, over ging in iets heel liefs, iets dat vooral in haar manier van spreken tot uiting kwam en dat bijna onimidde-l-Hjk do pijn van dat andere gevoel verzachtte. Het duurde niet lang of w-e zaten als twee goed-e vrien den te praten: over boeken, over tooneol- stukken, die we thuis gezien' hadden over de poging die ik gedaan had om den KaapstadLondenvlieg-race te winnon. En als tegenoonfidentie voor! dit laatste begon zij te spreken over haar leven in Frankrijk en' Egypte. We kwaimen tot de ontdekking, dat er In die landen dozijnen plaatsen waren, die we allebei bezocht hadden, waaraan we (gemeenschappelijke herinneringen, waar we wederzljdsche vrienden hadden. Ik genóót van haar ma nier van vertellen. Ze had een gevoel voor humor, een practischon, origtineelen kijk o-p veel dingen en een levensopvatting, die, wat de hoeren der schepping betrof, naar het cynische neigde. Een poos lang vergaten we alles. Het vuur begon al dOor gebrek aan voedsel te dooven, toen een toevallige opmerking ons tot de werkelijkheid terugbracht „Als ik het eonigszins kan vermijden, denk ik maar niet over ons probleem,'8 zei ik. „Maar zoo nu en dan wint mjjn nieuwsgierigheid het van mijn goeden wil. 't Gaat otver uw expeditie.... Niet dat ik me met zaken wil bemoeien die me niet -aangaan, maar. Ze lachte oan mijn verlegen gezicht. „Waar bent u het aller-nieuwsgierigst naar?" „Wel.naar de rede voor uw belang stelling In gastropoden, of, om 't wat nauwkeuriger te omschrijven, in- anthro- pologlsehe rellquieën." „Ik begrijp u niet," gaf ze me verwon derd ten antwoord. „Maar wat is dan het doei van uw expe ditie?" Ze keek me met groote oogen aan. ,,'t Zelfde als van dat van u; is 't niet?" „Maar u bent toch geen anthropoloog... u bent toch, -geen...?" Ik wist niet goed uit mijn woorden te karnen. „Ik begrijp er niets van, werkelijkI Dr. Flint wij allemaal trouwens Zoeken naar het wrak van.maar, dat weet u toch well We kunnen daar toch wel over spreken, nietwaar? Ik noodzaak u daar mee toch niet om een- belofte tot geheim houding te breken?'1 „Nee, absoluut niet," zed ik. ,Jk geef toé, dat wij naar een gezonken dhow zoeken. Maar als ik dan bedenk, wat dat vaartuig bevat, dan begrijp Ik weer niet „U begrljlpt niet, dat ik even verlan gend ben als dr. Flint, om de hand op dien schat te leggen'..1" „Op den schat?'1 riep ik eeni eni al ver bazing uit. „Maar u denkt toch niet, dat die dhow een schat bevat?'" „Dat denk ik zeker, maar u schijnt 't niet te denken," gaf ze llcht-ironisóh ten antwoord. „Dr. Flint heeft u blijkbaar om den tuin geleld. Die dhow bevat in derdaad een schat I.Dacht u werkelijk dat een oude zieke man -zich zooveel moeite zou geven, als 't niet om iets van groote waarde ging?" „Maar 't gaat om iets van groote waarde, Miss Howard van groote waarde voor hëan. 't Spijt me, dat ik u niet kan zeggen, wat; maar ik heb be loofd er over te zwijgen. Eén ding kan ik u echter wèl zeggen: een schat is het n i e tl" Ze keek me een paar oogenblikken lang ondierzoekend aan. Dan ging ze kalm voort: „Ik zal u het heele verhaal doen, kapi tein Cleve-land. Misschien dat u daarna overtuigd bent van mijn goed recht. „Dr. Flint heeft u allicht wel verteld, dat hij, ongeveer een jaar voor het uithre- keu van den oorlog, met mijn oom, pro fessor Sladen, op" expeditie gegaan is. 't Doel was Midden-Afrika. En waar schijnlijk weet u ook, dlat ze bij' die ge legenheid ruinen gevonden hebben. Wei, ik wist er toentertijd niets van en waar schijnlijk izou ik er ook noodt iets van geweten hebben, als mijn oom- een paar maanden geileden niet ernstig ziek ge worden was. De heb u al verteld dat ik verpleegster ben. HU bewoonde een groot, oud huls in Westburton, een klein dorp bij' Haxrowgate. Op een goeden dag kreeg ik een' telegram van zijn huls- houdster met het verzoek dadelijk te ko men. Ik nam den eersten den besten trein, maar toen ik er kwam was hij al stervende. Maar, en dit wil ik extra on derstrepen, hij was blij kennis! Volkomen bij kennis! Hij- beduidde mij naast mijn bed te gaan zitten en stuurde zijn huis houdster de kamer uit. En toen1 begon hij over de expeditie. Hij vertelde me dat er ruïnen gevonden waren, dat ze, hij en dr. Flint, daarna koningsgraven- blootgelegd hadden en dat ze daarin een schat ge vonden hadden.Die schat bestond1 in hoofdzaak uit edelgesteenten edel gesteenten van onschatbare waarde, ZOO- ll U irrllr Z® PT1 ^ek mij vragend aan. Ik zei niets. CWoadt vervolgd) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldereche Courant f 1.50; voor binnenland overige landen u.»»* --«•-■ - -• Modeblad resp. f 0.95, f 1-25, f >.35, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 41a Po«t-<3-irorolcenlng No. 16066. 20 ct. p. regel (galjard). Imgea. moded. (koloimlbreedta nis redhctlon. tekst) dubbele prijs. Klolne advort. (gevraagd, te koop, ta buur) v. 1 tjin 8 regels 40 ot„ elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adrv. extra). Bawijsno, 4 ct De oeconomische crisis in Duitschland. De Pruisische minister van handel, dr. Sdhreiber, heeft Woensdag te Berlijn een redevoering gehouden over de oeconomi sche crisis in Duitschland. Hij memoreer de, dat het inkomen van het Duitsche volk in de jaren 1926'29 ongeveer even hoog was als voor den oorlog, terwijl het zielen tal1 is toegenomen met 10 pet., het aantal werknemers met meer dan 9 millioen. Van het inkomen gaat bovendien nog 3.8 mil- liard af aan oorlogslasten. M Het einde van de staking iii Zuid-Wales. Officieel werd Donderdagavond meege deeld dat een overeenkomst was onder teekend, waardoor een eind komt aan het conflict in Zuid-Wales. De Britsch-Indische conferentie zal Maandag a.s. gesloten worden. De Engel- sche premier, MacDonald, die het voor zitterschap van de conferentie heeft waar genomen zal dan een verklaring afleggen over de politiek der regeering. De uitbreiding van de Fransche lucht vloot. Painlevé, dd minister van lucht vaart, heeft aan persvertegenwoordigers een verklaring afgelegd over de veilig heid en de uitbreiding van de Fransche luchtvloot. Hij wees erop, dat een staat als Frankrijk, die in den grond pacifistisch is en de plechtige belofte op zich genomen heeft niet te zullen aanvallen, zich wijdt aan den bouw van verdedigingsvllegtui- gen, die in staat zijn in een eerste botsing met een mogelijken aanvaller stand te houden. Dit mag volgens spr. uiteraard niet den bouw van gas- en bombarde mentsvliegtuigen belemmeren. Frankrijk mag zioh, volgens Painlevé, echter niet laten leiden door de intensieve ontwikke ling van de aanvalsluchtvloot van bepaal de buitenlandsche mogendheden. Frank- Pogingen tot een dictatuur in Spanje? Over Hendaye komt uit Madrid bericht, dat daar Donderdag een gerucht heeft ge- loopen, volgens hetwelk er zou worden beproefd een nieuwe dictatuur te vesti gen, overeenkomende met die van Primo de Rivera. Een -bekend generaal, die zich in Marokko heeft onderscheiden, zou aan gezocht zijn, mn»r geweigerd hebben. Een komende regeerlngscrlsls in Roe menië? In goedingelichte politieke krin gen van Roemenië gelooft men, dat er waarschijnlijk de volgende week een regee- ringscrisis zal uitbreken. Tusschen de regeering en den koning moet het tot groote meeningsverschillen zijn gekomen, omdat de koning op verscheidene verant woordelijke posten personen wil plaatsen, die niet tot de nationale boerenpartij be- •hooren. In regeeringskringen verzet men zich sterk tegen dit plan. 68) Als uw rass, ledlen en spieren pijn doen; als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voelt; ,ala de urine be wolkt is of pijnlijk, kunnen uw nieren verzwakt zijn. Misschien door een ge vatte koude, overmatig werk of zorgen, dOch wat ook de oorzaak zijn moge, de verzwakte nieren moeten versterkt wonden. Beproef Foster'a Rugpijn- Nie ren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Als de nieren traag worden' en het bloed niet meer geregeld fiitreeren, blijven urinezuur en andere onzuiver heden- in het bloed achter. En dieze schadelijke stoffen kunnen ischias, spit, rheumatlek, waterzucht, blaasaandoe- ningen en nlergruis veroorzaken. Vraag het aan uw eigen kennissen ea hoor hoe zij Fosteris Pillen prijzen. BH alle drogisten enz, 1.7a p. flacon.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1