M De heer Woud spreekt over bezuinigingen. De heer van Loo over de zoetsappige redevoeringen. De heer Bok een goed volgeling der soc. dem. De heer Terra aan het woord. °°wK Sfi&M De beantwoording door den Voorzitter. Verhouding OomenluKschooi. Haven van Nieuwediep. Marktberichten door een uiteenzetting van de voor- en nadeelen van ons voorstel tot afschaffing?* Ik vonfl een groote «blanco* plek in het Algemeen Rapport op blz. 191 De eenige uit het geheele begrootingsstuk, geloof ik. De heer Eijlders en o.g. heb ben toch ons voorstel duidelijk aange kondigd. De heer van Dam heeft er als gast in de 2e Sectie ook nog tven over gesproken. En geen antwoord. Thans nog enkele meer principieele gedachten. Mijn innerlijke gedachte was „het standpunt van B. en W. is zoo hoog en de doelstelling van hun streven is veredeling van het volksvermaak. Ze komen dus stellig met afschaffing, 't Is me persoonlijk zeer tegengevallen in het voorwoord." Lees ik goed, dan onkent het geheele College van B. en W. het bestaansrecht der kermis. Het is zoek, inderdaad 1 Nu zeggen, en terecht B. en W., was zij oorspronkelijk een jaarmarkt en had ze als „zoodanig" economisch nut, daarvan bestaat niets meer dan hier en daar groote koeien- en paardenmarkten gelijk met de kermis of even er vóór. De jaarmarkt bracht oudtijds de stad en het platteland tezamen, zorgde voor de belangen van handel en industrie, bracht „verzorging" voor die plattelands bewoners, in hun behoeften. Gaandeweg verdween het economisch element in de kermis. M.i. is ze nu zeer on-economischl Door verbetering der communicatiemid delen, uitbreiding van de winkelstand ook in kleine plaatsen, de reclame en andere omstandigheden verloor de jaar markt, do „messe" haar beteekenis. De kermis werd, en is nu voor 00 95°/o, of voor velen uitsluitend, een ge legenheid voor „amusement". Dat is op zichzelf niet te veroordeelen. Het geeft ontspanning en verhoogt daardoor zelfs de volkskracht. Maar met de „beruchte" kermis staat het anders, M. de V. De „moderne" kermis schaadt die volkskracht en is een ernstige bedreiging voor de geordende samenleving. Deze enkele duizenden guldens zijn zeker te vinden; bovendien zijn de be lastingen alle aan den lagen kant ge raamd. Overwinsten van de bedrijven zijn de laatste jaren vrijwel regel ge worden, voor de verbetering van de ouden Alkmaarschen weg zal het Ooilege óók trachten finantleele dekking te vinden van pl.m. f 8 mille. De inkomsten zijn in deze begrooting overal hooger geraamd: wegenbelastii g, recognitiën van de bedrijven, huur van de radio-installaties, schoolgelden van het openbaar onderwijst Winsten uit de be drijven zelfs 10 mille meer, enz. Dat heeft heeft men alles opgemaakt aan andere dingen. Ja, heel nuttige ook. Onderhoud van straten en pleinen is m.i. nog 5 mille te laag, om in eenige jaren bij te werken den schandelijken achterstand. De kosten van ziekenverpleging stijgen onrustba rend; een prachtig ding. Maar men kan opeens te ver gaan. Precies als met de belasting-verlaging. M. de Y. ik verzoek de geheele Raad nu ditmaal eens heel ernstig ons voor stel te overwegen en zeker meer dan de helft der burgers een groote dienst te bewijzen. Een volgend jaar komt er m.i. evenmin iets van! De uitgaven zullen toch weer moeten stijgen geen geld voor de afschaffing der kermis. Weblij ven vastzitten aan een vergroeid, rudi mentair overblijfsel uit vorige eeuwen 1 Weg met den onnutten blinden darm, als er telkens weer ontstekingen ontstaan en zielen verloren gaan. Het voorwoord. Spr. behandelt ook het Voorwoord der Begrooting. Spr. zal zich beperken en niet alles bespreken wat daartoe aan leiding geeft. Moest ik alle economische kwesties, bestaansmiddelen, de revue laten passee- ren, een gansche middag zou onvoldoende zijn. Er is toch van bloembollen tot haring een onafzienbaar veld van belangen te bespreken, als men wil. Vorige week werd aan Liverpool Street Station te Londen pl. m. 45 ton, 864.000 tulpen, alleen in Engeland uit Holland ingevoerd, op één morgen 1 Wat een partij 1 Het was een top-record. Als ik dat niet gisterenavond in de courant had gelezen, stond ik pes simistisch tegenover het bloembollen- bedrijf. Maar nu erken ik: ik weet het niet; alles is mogelijk 1 En dan al die andere punten, waarvoor wij aandaoht zouden willen vragen. Het algemeen rapport Allerlei zaken. Het Algemeen Rapport omtrent het onderzoek der Gemeente-Begrooting zou ik uitvoeriger wenschen om de discussies te bekorten, hetgeen geld spaart. Het antwoord is mij vaak te sober of onvol ledig. Straatverlichting, s'avonds laat, (over dag ook) en naambordjes op kruisingen van straten, pleinen en parken zijn din gen, die mij hier in de stad voortdurend last bezoigon. Mijn waarschuwing, de vernummering der huizen niet te radicaal te doen zijn, heeft niet gebaat. Het kost tijd en moeite 1 De last wordt gevoeld als men veel de gemeente in moet. Slechts een nieuw, goed adresboek kan m. i. veel en velen helpen. Nog verschillende andere dingen be handelt spr., terwille van de plaatsruimte kunnen wij daarvan niets vermelden. De heer Woud herinnert er aan, dat in de Cie. van Publ. Werken alle leden van meening waren, dat op de Begroöting moest worden bezuinigd. Men wilde den post voor het verfwerk terugbrengen van 1 0.80 op_ f 0.65 per vierk. meter, waar door f 1250.zou worden bezuinigd. Ten aanzien van de trouwzaal in het Ruadhuis, meende, de Cie. unamien, dat ook hier j bezuinigd. Verder wilde men de 400.000 straatsteenen terugbrengen op 800.000. Verder is de verbetering van de Alkmaarder weg weer op de Begrooting gebracht door de S.D.A.P. Men meende, dat het College dien post zou hebben overgenomen. Den heer van Loo heeft het genoegen gedaan den heer Monhemius aldus te hooren. Zijn rede was geheel in tegen stelling van de overige die zoo buiten gewoon zoetsappig waren. De heer Schoeffelenberger heeft over de wethouders-crisis gesproken. Juist de vrijz. dein. zouden hierover veel kunnen zeggen, maar wij zullen het niet doen. Spr. wil er wel op wijzen dat we met die wethouderskwestie een tijdperk van politiek verval hebben gekregen. De zwart© vlek hou d©rs benoeming. van de wet- Hoewel spr. antipathiek stond t.o. een eereraad heeft het ons toch goed gedaan zooals het gegaan is. De zaak blijft met zwarte kool aangeteekend wat toen is geschied. Zoetsappige beschouwingen waren er in 't bijzonder van de heeren Biersteker en v. d. Vaart. Er waren redenen toe als de heer v. d. Vaart zoo zachtzinnig- spreekt over het college kan ik me voor stellen dat hij zegt: wij hebben toch suc ces gehad. Men sprak wel van een roode draad die er door liep. De heer Bok en de bezuinigingen. De heer Bok h6eft jaren lang gesproken over bezuinigingen en met medewerking van andere partijen is hij er gekomen. We hadden eindelijk een bezuiniging ge kregen, waardoor een einde zou komen aan de schromelijke geldverspilling. Reeds bij zijn eerste begrooting moest hij Zeggen dat regeeren toch nog wat anders is dan in den Raad oppositie voeren. Juist liet eerste jaar was het eigenaardig, dat de finantleele politiek verdedigd werd door den wethouder van den rooden draad. Alexis Mussolini, zooals de heer Bier steker hem wel noemde. Ook de rechterzijde heeft meegewerkt den heer Bok daar te krijgen, omdat hij was conservatief. D© heer Biersteker moet weer de boer op. De zoetsappige beschouwingen van den heer Biersteker waren er op gebaseerd dat hij nu weer den boer op moet en dan toch tegenover zijn kiezers moet komen. En dan moet hij zeggen De heer Bok is met alle voorstellen van 't college meegegaan, zelfs de be zuinigingen In de Cie. werden geschrapt. Zoo zouden er nog tallooze voorbeelden zijn. Dit alles bewijst, dat de roode draad toch niet zoo Verkeerd was. Burgemeester Houwing heeft het wel eens aldus uitge drukt dat we hier een arbeidersregeering hebben die het nog zoo slecht niet doet. De heer Bok heeft de leerstellingen van de heeren Verstegen en de Zwart goed overgenomen en het wordt voor gem. belang erg moeilijk voor de kiezers te komen. De heer Biersteker: Wacht maar af I De heer v. Loo: Inderdaad en wij zullen ons kruit dan ook drooghouden I De heer Biersteker heeft gesproken over de betere flnantieele regeling en spr. wil dan ook minister de Geer den lof niet onthouden die hem toekomt. Het niet officieel ontvanlgen van het Gymm. verbond. Spr. behandelt nog enkele zaken uit het Alg. Rapport. Allereerst het niet officieel ontvangen van jubileerende ver- eenigingen. Het college is toch ook bij andere zaken aanwezig. Dit betrof een gewestelijke uitvoering van een Konin klijke Vereeniging en in alle andere gemeenten in ons land was de ontvangst officieel. Nog nooit is op Zondag zooiets gebeurd, dus het argument van B. en W. is wel gezocht. Spr. acht het niet juist dut afwijzend is beschikt op het verzoek. Bij de opening van het Kegelhuis was het college óók vertegenwoordigd. Beter gas -! Spr. dringt op verbetering van het gas aan h'et is een ware ellende er. de klachten zijn groot. We kregen een ca loriemeter, die al spoedig meer aanwees dan verbruikt werd. Vroeger kon men het ook constateeren, als de meter niet goed is, gooi hem dan weg. Spr. hoopt dat de heele buisleiding zal worden ver nieuwd. Bezuiniging. Men kan hieromtrent verschillende inzichten hebben. De heer Monhemius! klaagde erover, dat er vele voorstellen van hem waren verworpen, dat kwam, omdat ze niet invoerbaar waren Afschaffing pensioenpremie. De heer Biersteker noemde het menschkundig onjuist op dit moment de pensioenstorting af te schaffen. Maar waar begint en waar eindigt een goede flnancieele toestand? Tegenover het per soneel hebben wij fen eereschuld. Zij hebben indertijd medegewerkt ter wille van de financiën der gemeente en het is onze plicht nu weer te herstellen wat wij hen afnamen. Wij zullen aan een derge lijke bezuiniging; als de heer B. wil, nooit meedoen. De heer Van Gessel is er trotsch op altijd voor zijn pensioen te mogen hebb<-n storten. Er is een andere strooming ge weest; op politieke vergaderingen zeide Staalman en andere als dit ook maar voor zichzelf, hebben ze als Kamerlid een nremievrij pensioen in de wacht gesleept. SlechtsJhr de Savorin Lohman stemde teeen. Men geve hem.zoo spoedig mogelijk het premievrij pension terug. De malaise wordt hier thans ge noemd. Dat zijn van die vaste begrippen. We hebben de periode gehad van bezui- nieinc e. a. Nu is de malaise aan de beurt. Laat de heerBiersteker de uitgave van het Centraal-Bureau voor de statistiek eens nagaan. Wij kennen hiennt dm malaise, die andere gemeenten kennen, maar als het zoover koEt, zijn wij ook bereid de band tot steun aan noodlij dende industrieën uit te steken. En nooit is dat voor ons reden geweest het tekoit van het gemeente-personeel af te halen. Men mag het personeel nooit sluitpost voor de begrooting maken. De kermis. De laatste jaren was er niet veelover gesproken. Spr. heeft de betoogen van de heeren Van Dam en Monhemius met belangstelling aangeboord, maar is niet bekeerd. Er was een tijd dat men over de kermis sprak als van een dronken- manspartij. Er is groote. belangstelling voor de kramen, waar nijvere inenschen trachten een broodje te verdienen en waar de kinderen ook eens in den draai molen kunnen zitten. Wij zijn niet zoo bang voor het zieleheil der kinderen. De kermis kan gerust blijven voortbe staan en als men baar niet meer wenscht, zal ze van zelf wel sterven. Kene fnncy- fair is toch ook precies een kermis, en in de gemeenten waar de kermis is af geschaft heeft men toch weer de keruiesse d'èté. In den Haagsclien Dierentuin houdt men thans wel een maand lang kermis. De Bond van Kermisvakgenooten kan bovendien zorgen dat de kermis behoor lijk blijft en als straks de kermis wordt gehandhaafd, hoopt spr. dat liet College zich in verbinding stelt niet dezen Bond. Voorzichtige politiek van de V.-D. De heer v. d. Vaart besprak de voor- zichtigheidspolitiek van de vrijz.-dern. Wij zijn verheugd dat de heer v. d. V. niets anders kon zeggen van ons Wij zijn niet reuctionair geweest en hebben niets verkeerds gedaan. Wij hebben slechts onderzocht. Inderdaad dut is zoo en het deed ons genoegen dat speciaal de klachten in de bedrijven zijn opge- houdvn. De politieke constellatie in den Raad was oorzaak dat het publiek vaak niet durfde te komen met klachten. Wij onderzoeken die en komen er mee in den Raad. Wij hebben den heer Trap gehoord over de volkshuisvesting. Spr. kan dit niet beoordeelen en zwijgt er over. Maar in ieder geval blijkt dat het onderzoeken toch zijn goede zijde heeft. Dat hei moeielijk is te verwezenlijken wat men graag wil, als wij wilden een 4- s juist. Wij hadden arige oppositie kun nen voeren, maar hebben het nagelaten, omdat wij liever de dingen onderzochten. Dat is democratie en in overeenstemming met de belofte afgelegd in den Raad. De te werkstelling van werke- loozen. Ook wij hadden ervan gehoord dat het niet zoo erg best ging. Het optreden van dien opzichter der Heide Maatschappij hield niet met de mentaliteit van deze bevolking rekening. Daardoor ontstond ontevredenheid en het is te begrijpen dat men hieromtrent andere maatregelen neemt. De heer Terra wijst er op, dat wij in een gunstige positie gaan verkeeren na de nieuwe regeling. Spr. waarschuwt ervoor, dat de gemeente niet worde ge rangschikt bij die gemeenten, welke het grootst aantal opcenten heffen. Tot algeheele afschaffing van pensioen- premiehel'flng over te gaan acht spr. niet praktisch. Hij wijst er op, dat door werk nemers die buiten gemeentedienst staan, ook moet worden meebetaald aan deze premie. Voorde inwoners van Huisduinen en Koegras komt daarbij nog het feit, dat zij ingedeeld zijn in klasse 8, waar door bij een gelijke huurwaarde-taxatie ten onzent meer wordt betaald dan bin nen de stad. De huren zijn zeker In Huisduinen even hoog als In Den Helder, waarom dan ook een onrechtvaardigheid hierin schuilt. De rangschikking van Huls duinen en Koegras. Wat deze klusee-indecling betreft, hoop ik, dut het College straks vóór zal stellen Huisduinen, en ook Koegras onder de zelfde klasse te rangschikken als de stad zelf. De kosten van levensonderhoud zijn toch bij ons niet minder dati in de stad. Men komt bij vele gevallen ten onzent toch al tekort. Dé toegangen naar Hulsduinen. In uw vorige nieuwjaarsrede heeft u op de noodzakelijkheid gewezen van betere toegangswegen naai' Huisduinen Aan deze toegangswegen, M. de V., is al bij zonder weinig gedaan. Ondanks verzoe ken dienaangaande. Zelfs kuilen zijn niet uit de straten verwijderd. Het rijwielpad is onberijdbaar langs den Huisduin'erweg. Laat het grootsche plan voor dien weg m.i. gerust nog wat wachten, maar her stel den bestaanden toestand. De verlichting. Ten opzichte van de straatverlichting is het ook al treurig gesteld, meermalen branden zelfs van de weinige lantaarns die er staan sommigen niet. Langs rlen Duinweg is in het geheel geen verlichting, terwijl bij de splitsing Strooweg—Duinweg een lantaarn toch ook zeer wenschelijk zou zijn. Huisduinen. Het kookgas is meestal niet te gebruiken, wat toch ook een nadeel Sn Degenen, die dat rietbrtojMfl*» kunnen zitten nog met de wissen amg© gaSf'«n'nu?inoIr, weiker no<Kltakoip- beid uwerzijds bekend is, «ankeert nog steeds. parkeeren van auto's. In het algemeen rapport komt ter sprake het parkeeren van auto s. ie Huisduinen is ook hieromtrent een moei lijkheid op te lossen. Zooals het in oen zomer was, kan het niet blijven. Zou een parkeerterrein bij Dennenheuvel ol op het daar aanwezige terrein niet te makt n Straten en wegen. In het voorwoord las Ik f8.000afge voerd voor verbetering AikmaarsChe weg, M- de V. hier kan ik mij niet meer ver eenigen, daar deze weg verbetering eisi ut. Ten opzichte' van de straten in de gemeente betreur ik, dat daar nog zoo veel sleohte toestanden zijn. Ik geef even als vorig jaar in ernstige overweging meer dit strautwerk uit te besteden. De bloembollencultuur te Koe gras. Werkverruiming enz. In Uw nieuwjaarsrede Insprak II ook de bloembollencultuur in Koegras. Waar ik deze cultuur toejuich, voorzie il< in deze voorde werknemers een goede werk gelegenheid gedurende het seizoen. 's Winters zullen hierdoor evenwel meer werknemers ten laste van dé steunrege ling komen. Wenschelijk acht ik het, dat meer aandacht geschonken worde voor werk verruiming, deze kon ineer worden uit gebreid; zooals ik ook in de sectiever gadering aanwees. Bij de bedrijven hoop ik hierop terug1 te komen. De kermis, enz. In het voorwoord schrijft U over evt. kermlsafschaffing. Ik ben als katholiek geen tegenstander van kermis. Dat flnan cieele voordeel kunnen wij ook niet missen. Er wordt aangevoerd, dat er zooveel geld de gemeente uitgaat. Maar, M. d. V., vele menschen komen hier ook uit de andere gemeenten om hun gdd te verteeren. Een groot deel van de neringdoenden hebben toch ook een voor deel hiervan. Wanneer de kermis afge schaft wordt zal men meer reisjes gaan maken en vertrekt het geld dus ook uit de stad. In het bijzonder ben ik tegen afschaffing nu de heer Monhemius een imttatiekermis or voor terug belooft. Wut de Wethoudorspensionneering be treft, waar Ik in de sectieverg. over ge vraagd heb, evenals het vorig jaar, hoop Ik dat nu eens spoedig de nieuwe ver ordening ons zal bereiken. Opmerking van den heer Speur. De heer Speur merkt op, dat de ge neesheer van 't Zand te Jullanadorp zeer goed voldoet, nimmer is hieromtrent een klacht ingekomen en spr. zegt B. en W. dank voor de appreciatie van zijn arbeid. De Voorzitter beantwoordt de ver schillende sprekers. Hij wijst er op, dat ditmaal meer dan één spreker van dezelf de fractie het woord voerden en hoopt, dat dit een volgend maal niet meer zal gebeuren. Komend tot de beantwoording der di verse opmerkingen voor zoover zij onder zijn ressort hooren, komt hij alleree'-st op de Kweekschool. De heer Biersteker geeft een voorstel ling van zaken alsof wij nalatig zouden zijn geweest. Krachtens de wet op het 1. o. mogen er slechts 2 soorten kweek scholen zijn, rijks- of bijzondere kweek scholen. Voor 'n rijkskweekschool wenscht de minister geen gelden uit te trekken; de bespreking in October is uitgegaan van den' Inspecteur om op deze wijze te komen tot een bizondere kweekschool die op de bestaande Handelsschool zou worden ge plaatst. Dit ware een gemakkelijke oplos sing geweest. Of de begrootin'g 1062 deze mogelijkheid zal openen is niet te zeggen, maar het college is in deze wèl diligent. De hoofden der .U.L.O.-scholen hadden hiermede niet te maken, omdat als inen op een kweekschool toegelaten wordt al liet einddiploma U.L.O. moet bezitten. Ook spr. hoopt op betere verhouding in de toekomst. Geest In het politiecorps. Deze liet te wenschen over, zegt de heer Schoeffelenberger. Het geval is spr. niet bekend, er is nooit een agent gestraft. Éénmaal kwam een agent 85 mm. te laat en heeft daarvoor „strafdienstgedaan als men het zoo noemen wil. Spr. zal gaar- ne nadere inlichtingen hieromtrent ont. vangen. Schoolartsondlenst De heer De Boer sprak over den school, artsendienst. Er wordt aan gewerkt. Spr. verwijst naar het advies van den dir. v. d. Geneesk. Dienst. Het is allereerst een medisch vraagstuk. Adresboek. Spr. onderschrijft dezen wensch, be- sprekingen worden hieromtrent gehou den. De kormls,», Als hoofd van de politie komt spr. op tegen de voorstelling betreffende moreele inzinking enz. Dat zou de kermis in d.s- tred.et brengen. Mnuner is er iets on zedelijks gebeurd. Het aantal processen- verbuul is ln de kermlsweek weliswaar iets grooter dan anders, doch nadat de kennis „drooggelegd" Is werd dit het giootst. Dergelijke getallen als spr. hieromtrent geelt, zijn toch zeer bescheiden en de uit drukkingen van den heer Monhemius zijn eenigszins overdreven. Laat de heer Mon hemius als beste offer aan de gemeen schap zijn voorstel Intrekken. 1 Offlcleele ontvangst Gymn. Verbond. De heer Van Loo heeft een aanval ge daan .op het beleid van B. en W. inzake oil'iciéele ontvangst van een deputatie. Spr. heeft dit niet zoo hoog aangeslagen. Zijn streven is om zooveel mogelijk aan wezig te zijn in voorkomende gevallen. Het zal een enkel maal wel eens voor komen dat het tegendeel het geval la, inaar opzettelijk geschiedt dit niet. De vergadering wordt verdaagd tot I hedenmiddag 2 uur. VERGISSING. Een onbekende suikertante, Ze woonde in Aanerika, Die liet mij, ik begreep er niets van. Zoo maar een half millioentje na. Toen ik het hoorde, was mijn blijdschap Ach, dat begrijpt u, ongekend. Het is wel maik'lijk zoo'n paar centen, Vooral als je gesjochten bent. Nu ben ik aan 't overdenken Wat zal ik met die spieën doen, 'k Ben niet zooveel gewoon begrijpt u, Dat is het juist, daar wringt de schoen. Nu hoorde ik wel, in Monte Caxlo Daar kun je z' ln een dag weer kwijt; - Maar dat is niks voor mij, verbeeld fö Ik houd niet van die aardigheid. Er zijn wel andere manieren, Want ik kreeg gisteren een brief, Een vraag om een paar roode ruggen, Een goed idee, verbazend lief. Maar net komt de notaris zeggen: Een tante liet het geld wel na, Maar -niet aam men, het was een ander, Htt was aan Mensch met S C H. JAN MENS. 20 Jan. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Ptarmican". Het Engelsche s.s. „Shelderake" is vertrok ken, van Harlingen naar Londen. 21 Jan. Eng. s.8. gestrand Noordpier IJmuden, sleepboot „Groningen" ter assistentie vejv trokken. aan één zijde is een zeer moeilijk vraag stuk in de middenstar. Men kan niet altijd de auto's weren. Binnenkort komt een voorstel in den Raad betreffende verrui ming en verlichting van het Stationsplein Hierdoor komt dan ook in de stad wat meer. ruimte. Ook te Huisduinen zal eerst daags dit vraagstuk worden opgelost. Aanleg dubbel spoor. De klacht van den heer Biersteker kan lfaPni^, ond®rsch,Tiven. Op dit oogenblik is niet te ontkennen dat het bezit van en- 1^L8pjK)rc,een Kroot inconvernent oplevert i t i e, .voorwegen, maar dat dit voor net lijntje Anna Paulowna—Den Helder nnodig is ontkent spr. Als het verkeer toe^ neemt zal dubbel spoor er wel komen, n roinngen is met 4 lijnen enkel spoor verbonden. Zoo verontrustend vindt spr. dit niet voor onze stad. AMSTERDAM, 21 Jan. Veemarkt. Aangevoerd: 260 vette kalveren, ie kw, 0.88—0.90; 2e kw, 0.780.86; 3® kw. 0.66—0.76; 37 nuchtere kalveren 12— 18; 500 varkens, vleeichvarkena (90np kg.) 0.J50.56; zware varken» 0.540.53; vette vhrkens 0.52—0.53 per kg. alachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Jan. 525 kg. peen 2.20; 74,000 kg. roode klooi J 1.70—O.ao; 55,000 kg. gele kool i.SO—3.90! 105 ooo kg. Deensche witte kool 1.50—3.50; h 10,800 kg. uien 1.802.30; grove uien i-9° 1 arkeeren 2.30; 'drielingen 0.901.20, alles p. 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 21 Jan. b en 2.102.50, drielingen 1.40, grove J 2.202.40, roode kool 3.8a6.io, gele kool 2.303.90, Deensche witte kool 2.80 —3.50, alles per 100 kg. Sc havermarkt van Donderdag 22 Jan. 14 paarden 150275; ge'.dekoeien (magere) 150240; 70 idem (vette) 250415; kalf- koeien J 330360; 38 nuchtere kalveren 8 24: 40 schapen (mag-ere) 3038; 39.1 over- ho-uders 24—30; 6 bokken en geiten 4— 10; 9 varkens (magere) 28—30; 50 idem (vette p. kg. 0.45—0.47; 142 biggen 14—18; 26 konijnen j 0.502.50; 30 kappen 0.50<2-S° Eierenveiling. 74.808 kipeieren: bruine 5.60—6.10, witte 470—5.10; 329 eendeieren 6.10. n ar ,r V°rbeterde ^«"dingen. Verandering H.B.S. in Lyceum. werkelijk ^vooruü' wlT b^ngci'^nKiet1 erh S* ST3r- onderschrijft de wenschelijk- direct grootere gasleiding koien naar blijvern^1' 1 voorloopig wel at is er, da de mensch zich zeiven nooit ai 1— vergeeft? Als hij meestal te laat ontdekt tot zijd ellende Hoe rem dei liefde was die hij verworpen heeft,

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 12