Derde Blad. BUITENLANO. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. De Volkenbondsraad. Het groote Duitsoh-Pooteche debat in dén Volkenbondsraad over de onder* drukking der Duitsohe minderheid in Polen en Opper-Silezië is gisterenoch tend begonnen. Het is tot dusver gehou den in een heel wat kalmer atmosfeer, dan men een maand- geleden nog ver moedde Curtius heeft weliswaar in zijn aanklachtrede heel wat scherpe onaan genaamheden aan het adres van de Pool- sche regeeirng uitgesproken, maar zijn gevolgtrekkingen waren toch heel ge matigd en hij heeft ook den eenigszins wrangen indruk van zijn al te scherpe uitdrukkingen aan het adres van Polen grootendeels ultgewischt door Zijn uit politiek -oogpunt belangrijke onomwon den verklaring, dat geheel DuitschJand het er over eens is, dat de verlangens van wijziging der Oostelijke grenzen ten koste van Polen door vredelievende mid delen moet worden- nagestreefd. Zaleski was zoo verstandig in zijn antwoord de scherpte van Curtius niet in dezelfde mate te beantwoorden en hij trachtte de beteekenis van de zaak zooveel mogelijk te verkleinen en gaf er de voorkeur aan Curtius meer te beantwoorden met eenige politiek ondeugende grapjes dan dood onomwonden hatelijkheden. De rede van Zaleski De rede van Zaleski ma-akte door de erkenning van de begane fouten en door de belofte van bestraffing dier schuldi gen zoowel ais do;or den geheelen toon op vrijwel all-e toehoorders een goeden indruk, behalve bij de Duitsehers, die blijkbaar teleurgesteld zijn, dat de kwes tie zoo kalm werd besproken en wier eenige hoop nu was, dat Curtius gisteren- middag een veel scherper toon zou aan slaan, waardoor het wellicht zou geluk-1 ken de opwinding tusschen de Duitsehers en Polen nog niet tot rust te doen komen. De defensieplannen der Belgische regeering. Nieuwe verdledlgtngsllnie nabij de NederlandSche grens. De minister van landsverdediging heeft een speciale commissie aangesteld met het doel het weder in staat van verde diging brsngen van de vesting Antwer pen voor te bereiden. Deze commissie staat onder leiding van een kolonel der genietroepen en is geheel samengesteld uit officieren van hetzelfde wapen en van de artillerie. De commissie heeft opdracht ter plaatse na te gaan welk gebruik kan werden gemaakt van de 400 betonnen schuil plaatsen, tijdens den oorlog door de Duitsehers in het Noorden der provincie Antwerpen gebouwd. Deze verdedigings linie zou vervolgens worden doorgetrok ken ten Zuiden van het kanaal van Turn hout, in de richting van Mechelen, Den- "dermonde en Gavere, op 13 K.M. bezui den Gent, waar zij zou aansluiten bij de eveneens ontworpen liniekanaal van TerneuzenGentBovenschelde. INVOER VARKENSVLEESCH IN FRANKRIJK. extra pensioen voor mevr. fooh. Levenslang 100.000 francs. De Fransohe kamer nam een wetsont werp aan, waarbij de weduwe van maar schalk Poch boven haar gewone pensioen levenslang een extra pensioen van 100,000 francs wordt toegekend. de engelsche onderwijswet aangenomen. Het Engelsche Lagerhuis heeft in der de -lezing de onderwijswet, waarbij de schoolplichtige leeftijd tot 15 jaar ver hoogd wordt, met 266—238 stammen aan genomen. Aanstaande amnestie Britsch-lndië. in Naar Reuter uit Nieuw Delhi seint verluidde daar gister in de wandelgangen der Kamer dat de onder-koning druk bezig is de kwestie der verleening van amnestie voor politieke gevangenen te onderzoeken, Alleen hij heeft het recht, uit naam vam de kroon amnestie ai te kondigen. Parijs werd Dinsdagavond aan het Handelsblad gemeld: Het Journal Officiële publiceert van morgen een decreet van den president van de republiek, genomen op initiatief van den minister van landbouw V. Boret waarin nieuwe voorwaarden gesteld' worden voor den invoer van geslachte varkens. Alle invoeren moeten voortaan vergezeld zijn van een gezondheidscerti ficaat, afgegeven door een rijksveearts, waarin met name verklaard wordt, dat het onderzochte dier vrij is van trichinen. Ditzelfde geldt voor invoeren van ge zouten varkensvloesch en rauwe worst soorten van allerlei aard. Verder wordt voorgeschreven, dat de geslachte dieren voortaan voorzien moeten zijn van de gróote ingewandsorganen, die nog daaraan moeten vastzitten, resp. vastzitten aan een der helften, wanneer de invoer, zooals gewoonlijk geschiedt, per half varken plaats heeft. In den bij- bohoorenden tekst wordt uiteengezet, dat het gewenscht geacht wordt een waar borg weer in te voeren, die op 2 Augustus 1914 wegens de toenmalige tijdsomstan^ digheden, ingetrokken is. Op grond van deze nieuwe bepalingen is gisteren een wagon geslachte varkens uit Nederland, als niet voldoende aan de gestelde eischen, teruggezonden. Het decreet is gedateerd 17 Januari en kon 24 uur daarna worden toepepast, maar het is pas Dinsdagochtend publiek gemaakt. DE STATENVERKIEZINGEN. De liberale candidatenlijst in den kies kring Hoorn is als volgt samengesteld: 1. P. Stapel Cz. te H-oogkarspel (aftr.); 2. A. Spaander te Hoorn; 8. mevr. Rees Van Ingen te Benningbroek; 4. C. Kra merGlijnis te Stompetoren; 5. H. Zijp te Beemster; 6. mevr. KosterClay te Baars- dorpermeer, gem. Berkhout; 7. D. Kool haas te.Twisk; 8. dr. P. F. Parree te Broek fti Waterland; 9. O. Fok te Beemster. DE REIS VAN MINISTER DECKERS, Naar Reuter meldt heeft minister Deckers Maandag te Lissabon aan boord van Hr. Ms. „Witte de Witli" een lunch gegeven ter eere van de Portugeesche marine. Aanwezig waren o.a. de Neder- landsche gezant, de Portugeesche minister van marine, dë commandant van de marine en de chef van den marinestaf. Na afloop van den maaltijd hebben de genoodigden een rondvaart imet het Ne- derlandsche schip gemaakt. INVOER VAN NEDERLANDSCHE TULPEN IN ENGELAND. De invoer van Nederlandsche tulpen over het station Liverpool Street heeft deze week een topcijfer bereikt. Op één ochtend werden 864,000 bloemen imet een gezamenlijk gewicht van 45 ton behandeld. DE VEILIGHEID DER SPOORWEGEN Sprekende cijfers. In het laatst versohenen nummer van „Spoor- en Tramwegen" lezen we in een praatje over statistiek: In 1929 vervoerden de Nedierfandsche Spoorwegen 84 miiiioen reizigers of tien maal de bevolking van Nederland. Het aantal afgelegde treinkilometers bedroog meer dan 100.000 per dag. Stel, dat elke trein gemiddeld 100 km. aflegt, dan liepen er per dag 1000 treinen of 365.000 treinen, waarmede reizigers vervoerd werden, in het igeheele jaar. Dus 865.000 treineni met 84 miMioen reizigers. Als men nu nog weet, dat er van dit aantal reizigers 6 (zegge zes) door den spoorwegdienst een ongeval overkwam, dan kunnen we na gaan hoeveel of liever hoe weinig dit in procenten uitgedrukt is van het aantal reizigers dat in 't igeheel vervoerd werd. Deze cijfers spreken duidelijk in hoe groofce mate de veiligheid van de reizi gers der Ned. Spoorwegen is verzekerd. Elders lezen wij nog: Het bedrijf der Ned. Spoorwegen verschaft aan onge veer 40.000 menischen brood. De uitgaven ten behoeve van het personeel bedroegen over 1929 96 miiiioen gulden. Het spreekt vanzelf, dat voor een bedrijf als dit qen geweldig bedrijfskapitaal noodig is; In dit verband zij medegedeeld, dat het totaal bedrag der leeningen op 1 Januari 1930 bedroeg de respectabele som van 877.516.000 gulden. KÜHIJN's GERVEUATWORST SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 Onbewaakte overwegen. Een bestelauto versplinterd; de chauffeur gedood. Gisterenmorgen heeft op den onbe- waakten spoorwegovergang aan de Mid denduin- en Kruidbergerweg, nabij de halte Santpoort, een ernstig ongeluk laats gehad. Een bestelauto van de N.V. laarlemsche Brood- en Meelfabriek aan de Bakenessergracht te Haarlem, is om kwart voor 10 door een electrischen trein, komende uit de richting Haarlem, ge grepen en geheel versplinterd. De auto werd bestuurd door de 40-jarige chauffeur A. Reyde, uit Haarlem, die ongeveer 9 maanden in dienst van de meelfabriek was. Hij werd bij de aanrijding op slag gedood. Van den bestelauto, die ruim 250 meter werd meegesleurd, zijn nog slechts splin ters over. De aanrijding wordt toegeschreven aan den zwaren mist, die het uitzicht zeer belemmerde. Auto-ongeluk. Gisterenmorgen is op den straatweg nabij Oostburg een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Ten gevolge van den mist zijn de luxe-auto's, bestuurd door dr. Buskop uit Oostburg en den koopman Meyer uit Brugge, met elkaar in botsing gekomen. Beide bestuurders werden ernstig ge de stoomtreiler april vergaan. Aan de Oostkust zi|n wrakstukken ge- vonden, die afkomstig moeten zijn van deni IJslandse)]en «toomtrelier „April", die sedert December vermist wordt. Er be staat thans geon twijfel meer dat het sohip met zijn uit 17 koppen bestaande equipage tijdens een orkaan vergaan is. weer een rerooving te berlijn Gisteravond tegen zeven uur zijn te Berlijn drie Jonge bandieten een boter- winkel in de Salzburgerstraat binnenge drongen, hebben met hun revolvers het personeel in bedwang gehouden en zijn er daarop met de kas, die 200 mark bevatte, onherkend vandoor gegaan. Vrijspraak van een moordenaar. Een metselaar, wonende in de buurt van Parijs, was een drinker, die wanneer hij bedronken was, zijn vrouw zwaar mishandelde. Bijna dagelijks speelden er zich in het gezin hevige tooneelen af en de zoon moest onophoudelijk zijn moeder tegen den dronken bruut in bescherming nemen. Begin Augustus was het weer tot een vechtpartij met den dronkaard gekomen, welke er mee eindigde, dat het gezin, door buren vergezeld, op het po- litie-bureau terecht kwam, waar iedereen tegen den dronken metselaar getuigde. De man was hierover verbolgen, kocht denzelfden dag een revolver en zeide tegen een familie-lid, dat er nu wel spoedig een ongeluk zou gebeuren. Den volgenden ochtend, hij was nuchter, kreeg hij in de vroegte reeds weer ruzie met zjjn vrouw, waarop bij, zonder verder wond; zij zijn overgebracht naar het zie-J iets te zeggen, den nieuwen revolver kenhuis te Oostburg. nam, de kamer van zijn zoon binnenging De beide auto's zijn zwaar beschadigd, en dezen in zijn slaap doodschoot. j Maandag stond do moordenaar voor KOLENDAMPVERGIFTIGING. het hof van gezworenen der Seine te recht. Hij zeide, dat hij niet den opzet Tijdens een bruiloft. Te Waalwijk zijn de bruiloftsgasten ten huize van den heer Van Helvoirt allen on gesteld geworden, door kolendampvergif tiging. Sommigen van hen zijn zeer ziek, maar er is geen levensgevaar, SCHIP OP PIER GESTOOTEN. Te IJmuiden. had gehad zijn zoon te dooden, slechts hem schrik had willen aanjagen. De on gelukkige moeder heeft getracht nog een JULIANADORP. algemeens vergadering van de vereen. „julianadorp vooruit". Woensdagavond hield bovengenoemde vereenlging hare algemeen© vergadering In het oafo »Du Faeeflge* van den hoor Aanwezig waren aanvankelijk 10, later 10 leden. De Voorzitter, de heer J. de Vries, opende met een woord van welkom de vergadering en sprak er zijn voldoening over uit, dat een vrij groot aantal leden aanwezig was, en schrijft daar dan ook aan toe dat de Jonge vereeniging wel levensvatbaarheid heeft. Zij heeft het dan ook reeds gedaan gekregen, dat de verlichting in het dorp beter in orde gemaakt zal worden en vooral wat be treft de nieuwe gedeelten van het dorp. Verder wenscht spr., dat zij nog tal van jaren hare beste krachten zal wijden om Julianadorp vooruit te brengen. De notulen van de oprichtingsverga- pering worden door den Secretaris, de heer T. Speur, gelezen en onveranderd vastgesteld. De rekening en verantwoording over 1930 van den penningmeester, den heer J. Blaauboer, wordt door de heeren K. Bregman en P. Visser nagezien en in orde bevonden. Eerstgenoemde deeltzulks aan de vergadering mede od zegt, dat de ontvangsten bedroegen f 81.—, de uitgaven f 11.70, zoodat er een batig slot is van f 19.80. Met dank aan penning meester en commissie wordt vervolgens de rekening goedgekeurd. Dan is aan de orde het bestuursvoor stel tot wijziging van artikel 6 van het reglement. Daarin staat thans, dat de bestuursleden »n i e t« direct herkiesbaar zijn. Voorzitter meent, dat daarin een gevaar sehuilt, daar het wel eens gebeurt dat men dan vele malen voor wisseling van bestuursfuncties komt te staan, het welk niet bevorderlijk is voor den goe den gang der zaken enz. Voorzitter stelt dan ook voor het woordje »niett in dat artikel te schrappen. Een drietal leden komen nog met hunne zienswijze hier over naar voren, maar het slot is toch, goed woord voor den moordenaar te doen i dat met groote meerderheid van stern en het Hof heeft den man vrijgesproken, LUCHTVAART. Binnenland. men besloten wordt, dat artikel volgens het bestuursvoorstel te wijzigen. Bij de Bestuursverkiezing is aan de beurt van aftreden de heer J. Blaanboer, welke wordt herkozen en zijn benoeming aanvaardt. Dan volgen eenige bestuursvoorstellen He, „Pendeen"i I611 'ndi8- H<* «"«nd.re^.^dg. fSSS» wordf eStSëlW dens dikken-mist, bij aankomst te IJmui-Het <e retourpostvliegfcuig is gisteren gedaan wat er sinds de oprichting is den, tegen de Zuidpier gestooten. De ka- niet uit Weenen vertrokken wegens de gebeurd. Ie Lantaarns die op verschil- heerschende mist in Midden-Europa. jlende punten geplaatst zullen worden; 2e. Beplanting in de nieuw aangelegde wijken, die wel niet afgewezen is, maar de vraag „wie zal dat betalen" kwam daarbij wel naar voren8e. een brug over de Langevliet, welke van de hand gewezen Is, en ten 4e een maximum snelheid voor motorvoertuigen op bet dorp, waarover nog geen beslissing ge nomen is. Daarna worden de volgende nieuwe voorstellen ter tafel gebracht en wel ten le, dat velen niet den kortsten weg naar het dorp kunnen vinden, waar om het gewenscht zou zijn aan het einde van de Schoolvaart bij den Rijksweg een handwijzer te plaatsen, eveneens zal bij den A. N. W. B. gevraagd worden om ook nog een paar van die blauwe naamborden te plaatsen aan de Schoolvaart. 2e. dai, de ophaaldienst van de Ge meentereiniging, die wekelijks op het dorp komt en daar tot tevredenheid werkt, steeds het gedeelte Schoolvaart naar de Zuivelfabriek vergeet, hierover zal geschreven worden om daar ook het vuil op te halen 3e. om het ledenaantal uit te breiden, en wnarvo'or ieder lid ééns wat moeite moet doen 4e. wórdt er gewezen op den waterpoel bij eenige hulzen, waarvoor het maken van een duiker naar de Schoolvaart de gewenschte oplossing zou kunnen bren gen; 5e. wordt de mogelijkheid besproken van een terrein voor de sohooljongens om daar te kunnen voetballen, dit dient echter nog even te worden afgewacht, daar hiervoor andere plannen bestaan 6e. wordt er gevraagd om ook een trottoir te maken, van de Langevliet naar de Kerk, waarvan men echter niet veel verwacht; daar wat meer grind op den weg aanbrengen, zou ook wel ver betering brengen; 7e. wordt er gewezen op de sloot die door het dorp loopt en die des zomers pitein heeft het schip daarna aan den Noordpier aan den grond gezet. Het maakt De post is per trein verzonden en komt veel water in ruim no. 1 en in de voor- vanavond om 18 u. 51 in Amsterdam aan. piek. Met Bureau Wljsmüller is een ber- gingsoontract afgesloten op basis Lloyd's EgTI M6UW6 Engelsche VliepbOOt. Form. Gisteravond zou een poging wor- den gedaan om het schip vlot te brengen. In alle stilte laat het Engelsche lucht- Het ligt in de bedoeling van de bergers, vaartministerie te Oowes (eiland Wight) om de „Pendeen", indien zij vlot komt op proeven met .een groote vliegboot nemen, een gunstig punt op zandbodem aan den Het is er een van de vier die naar het grond te zetten. Men kan niet met pom- Verre Oosten zullen gezonden worden om pen op de ruimen werken, daar men daar verdere proefvluchten ln samen- vreest, dat de pompen verstopt zouden werking met manoeuvreerendo schepen raken, aangezien, zooals reeds gezegd, de van de marine te doen. lading uit gestort lijnzaad bestaat. Dei De details van haar bouw en haar duikers zijn reeds met de bergingswerk- capaciteiten zijn alleen aan de luohtvaart- zaamheden begonnen. autoriteiten bekend. I De vliegboot behoort tot het twee- Vlot gebracht, dekker-type en ziet er uit als een torpedo met vleugels. Later wordt gemeld: Men zegt dat haar motoren een ver- Het Engeteche stoomschip „Pendeen", j mogen van 1000 P.K. hebben en desnel- d®t gisteren tegeni de Zuidpier te IJmui- held pl.m. 225 K.M. in het uur bedraagt, deni is gesitooten, is gistermiddag om-i De bemanning bestaat uit vijf koppen, streeks 5 uur vlotgesleept en achter het DE ADELAAR DIE TEGEN EEN Scheepsbotsing in den Waterweg. Dinsdagavond kwam op de rivier tegen over Vlaardingen het Noorsohe stoom schip ancred", dut binnenkomend was en bestemd voor Schiedam, in aanvaring met het uitgaande Engelsche stoomschip u"16" kestemd voor Newcastle. Beide schepen liepen averij op, doch de „Lindisvarne was er het ergst aan toe. Dit vaartuig bekwam een groot gat in he CnT^r*01 tet Bergingsvaartuigen schoten toe en het gelukte om de 960 bruto-ton metende „Lindisvarne tegenover Vlaardingen aan den Zuidwal aan den grond te zetten Het schip zit daar vrij hoog en hoewei het veel water gemaakt heeft en dus reeds aanmerkelijk was gezonken, steekt nog een groot gedeelte boven het water uit. Eén van de leden van de bemanning van de Engelsche boot brak bij de aanvaring een arm. De „Tanored" is doorgestoomd naar Schiedam. fort aan den grond gezet, alwaar zal wor- den onderzocht of het Amsterdam neg kan balen. Het schip maakt nog steeds water. VLIEGTUIG OPBOTSTE Buitenland. MOORD OP EEN BIOSCOOP DIRECTEUR. Dinsdagavond laat zijn onbekenden het kantoor van het Mercedes-Palast, een der grootste bioscopen van Neukölln, binnen gedrongen en hebben den directeur dood geschoten. Men kent, aldus Wolff, de beweegrede nen van de daders niet. Waarschijnlijk zijn het inbrekers geweest die door den directeur zijn verrast. HET LAWINEONGELUK IN DE BEIERSCHE ALPEN. D© zeven lijken geborgen. Dinsdagavond is men er in geslaagd nog één der veldwachters, die op den Be- nedikterwand bij Benediktbeuern ln de Beiersche Alpen onder een sneeuwlawlne zijn bedolven, te redden. Gisterenmorgen zijn de lijken van de zeven niet-geredden geborgen. De lijken zijn naar Lenggries gebracht. Van hier zullen zij; waarschijn lijk naar Munchen worden vervoerd, waar zij zullen worden begraven. DE GRIEF-EPIDEMIE IN BELGIË. Zijl neemt thans gieleldielijk af. De grlep-epidemie ln de scholen en de kazernes van de groote steden in België is thans aan het afnemen. De vorige week bevonden zich niet minder dan 600 zieke soldaten ln het militaire hospitaal van de hoofdstad en ten minste evenveel in de ziekenzalen der verschillende kazernes. Dit cijfer Is sedert enkele dagen aanzien lijk geslonken, zoodat de militaire over heid verwacht binnen zeer korten tijd weer de gewone instructieoefeningen, weiice moesten worden stopgezet, te kun nen hervatten. Naar aanleiding van het vliegongeluk bij Lahore (veroorzaakt doordat een adelaar tegen een militair vliegtuig op- vloog, een stut vernielde en het toestel jdeed vallen waardoor twee man omkwa- j men) schrijft een luchtvaartdeskundige in een Engelsch blad: „Dit is niet het eerste geval geweest, waarin adelaars een vliegtuig hebben doen verongelukken. Eenige maanden ge leden heeft zich een geval bij Athene voorgedaan, in de hergen achter de stad, waar zich vele adelaars ophouden. De vogels schijnen bijzonder strijdlustig te zijn, en toen'werd ook een militair vlieg tuig aangevallen. „Dikwijls hebben In den eersten tijd van het vliegwezen adelaars vliegtuigen aan gevallen, en een van de Fransohe pioniers onder de vliegers werd op een dag aangevallen toen hij over de Py- ronieëni vloog. Hij verdreef het dieir door zijn revolver af te schieten. „Men heeft 'militaire vliegers herhaal delijk gewaarschuwd, wanneer zij boven streken vlogen waar adelaars voorkomen". De aanhouder wint goeden door vervulling een ondragelijken stank veroorzaaktgemeend wordt echter dat het daarvoor nu niet de juiste tijd is en daarmee te wachten tot het mooi weer ls, het Bestuur zal dan hiervoor doen wat het kan; 8e wordt er gesproken, of er hier ter plaatse niet een gelegenheid zou kun nen worden gemaakt, voor het doen van kleine administratieve verplichtingen, zooals voor verhulsblljetten enz. Eerder gebeurde zulks door den hier geplaatsten brigadier van politie, en het zou wen- schelijk zijn dit weer zoo in te kleeden. Besloten wordt in dezen geest een ver zoek daarvoor te doen. Voorts worden nog een viertal kleine dingen ter sprake ge bracht, en waaraan de aandacht zal wor den geschonken. Daar niemand meer iets te vragen heeft zegt de voorzitter de aanwezigen dank voor hunne opkomst en aangename be sprekingen en sluit de vergadering. Heldersche Courant I CALLANTSOOG. WERKVERSCHAFFING. tJ?T" bemidde'In8 van den burgemees ter der gemeente Callantsoog zijn/met De klacht van Duitscbland over de onderdrukking der Dultsche minderheid In Polen en Opper- SUezlë. Voortaan een gezondheidscer tificaat verelscht. Twee ernstig gewonden. Dat kan alleen fn Frankrijk ge beuren. Niet door één advertentie zal Uw omzet vergroot worden. Slechts een regelmatige advertentiecampagne zal haar nut afwerpen. Onze regelprijs is zeer billijk. Vraagt condities. Dé DUliiülD wordt in Den Helder en om streken huls aan huis gelezen.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 13