HELDERSCHE COURANT van Donderdag 22 Januari 1931 HELDERSCHE STEENKOLEN- [II ANTHRKCIETHANDEL Tweede BI?.. EIERKOLEN Gemeenteraad van Den Heider. WILLEM SOPHIA De nieuwjaarsrede van den burgemeester - Optimis tische klanken - Economische beschouwingen van den heer Biersteker - De heer v. Dam bespreekt belangrijke vraagstukken. Nieuwjaarsrede. Polderweg 34 OKKE VISSER Telef. no. 228 i Vergadering van Dinsdagavond. Bjj den aanvang afwezig de heeren Van Dam en De Nijs, welke evenwel staande de vergadering komen. De Burgemeester opent de vergadeii g en houdt de navolgende Mevrouw en Mijne Heeren, Besloot ik ten vorigen jare mijn nieuw jaarsrede met het uitspreken der verwach ting, dat deze gemeente in het jaar 1930 zou 'vooruitgaan, uit het ondervolgende zal u blijken, dat deze profetie in meer dan één opzicht is bewaarheid. Toename der bevolking. Het bevolkingscijfer, dat zich gedurende de laatste jaren in dalende lijn bewoog, is in het afgeloopen jaar niet onbelangrijk toegenomen. Was het aantal zielen op 1 Januari 1930 28775, op denzelfden datum van het pas ingetreden jaar bedroeg dit, volgens de uitkomst van de gewone jaar lijksche statistiek, 29720, alzoo een ver meerdering van 945 inwoners. Van bijzon- aantal vrouwen met niet minder dan 888 dere beteekends acht ik het feit, dat het is toegenomen. Deze toeneming aoht ik daarom van belang, omdat zij wijst op een sterkere uitbreiding van het aantal ge zinnen, dat in de laatste jaren het geval was. Het aantal geboorten liep eenigszins terug; werden in 1929 682 geborenen aan gegeven, in 1930 bedroeg het aantal ge boorten 547. Als gedeeltelijke compensatie van den geboorteteruggang kan gelden het feit, dat het aantal overledenen ongeveer in dezelfde verhouding verminderde; in 1929 stierven 310 en in 1930 249 personen. Uitbreiding der stad. Evenals gedurende bet jaar 1929 heeft ook in het afgeloopen jaar de particuliere bouwnijverheid een groote activiteit aan den dag gelegd. De uitbreidingen van de stad vonden vooral plaats in de omgeving van den Singel en van den Brakkeveld- weg, bovendien werden in1 het Koegras, mede als gevolg van het in cultuur bren gen van meerdere grondcomplexen voor de teelt van bloembollen, verschillende nieuwe gebouwen opgericht Gedurende het jaar 1930 wercjfifl 312 woningen vol tooid, terwijl op 1 Januari van dit jaar nog 161 woningen in uitvoering waren. Gunstige exploitatie van het grondbedrijf. In een zeer nauw verband met den bloei van de particuliere bouwnijverheid staan de gedurende het jaar 1930 afgeworpen resultaten van het grondbedrijf. Waren deze resultaten voor 1929 reeds gunstig, voor 1930 zijn zij bijlzonder goed te noe men. Buiten beschouwing latende de aan- ragen tot verkoop eni tot uitgifte in erf pacht van girond, welke weliswaar in 1930 zijn ingekomen, dooh nog niet geheel zijn afgehandeld, dan blijkt, dat in het afge loopen jaar 3121.5 ma grond werd verkocht, terwijl niet minder dan 30885 ma grond in voortdurende erfpacht werd uitgegeven. Voor het overgroote deel ten behoeve van den bouw van zomerhuisjes werd het erf- pachtsreoht op Rijksdüinterrein te Huis duinen, ter oppervlakte van 2830 ma, aan particulieren overgedragen. De ontwikkeling van de badplaats Huis duinen had een normaal verloop. Met den wegenaanleg te Huisduinen is onlangs op nieuw voortgegaan, tengevolge waarvan, naar ik hoop, onze badplaats in de toe komst aan aantrekkelijkheid ln niet om belangrijke mate zal winnen. De bloembollencultuur. Een zeer verheugend verschijnsel is het voorzeker te noemen, dat de bloembollen cultuur in het Koegras zich tot dusverre regelmatig uitbreidt. Evenwel zal deze uit breiding bij een aanhouden van de huidige economische crisis, welke reeds geruimen tijd een zeer groot deel van de wereld teistert, maar waarvan onze gemeente, tengevolge van haar constellatie, bij lange na niet die nadeelige gevolgen ondervindt als de meeste andere Nederlandsche ge meenten, waarschijnlijk voor de naaste toekomst worden belemmerd. Tot dusverre werden ongeveer 1000 H.A. grond voor de bloembollencultuur verkocht. In dit ver band wil ik er nog gaarne uw aandacht op vestigen, dat in het aanstaand voorjaar in de „Donkere Duinen", het Heldersche natuurmonument, dat van jaar tot jaar aan aantrekkelijkheid wint en, dat hoe lan ger zoo meer blijkt te voldoen als ont spanningsoord voor onize ingezetenen, een groote bloembollentenitoonstelling zal wor den gehouden, welke voor onze gemeente zeer zeker niet van belang ontbloot zal zijn. Diversen. Het mag tot dankbaarheid stemmen, dat Den Helder meer en meer het centrum wordt van de noordpunt van deze provin cie. Het aantal personen, dat door de ver schillende autobusdiensten in 1930 werd vervoerd, is, vergeleken bij 1929, in niet onbelangrijke mate gestegen. Hoewel nog kort in gebruik, kan reeds thans worden gac onstateerd, dat het door de Algemeene Heldersche winkeliersvereeniging, met toestemming van de Marine-autoriteiten tot wachtlokaal voor buspassagiers inge richte gebouwtje aan de West straat, nabij de Werf poort, in een behoefte voorziet. Ook met betrekking tot de resultaten, wel'ke het (visscherijbedrijf in deze ge meente in 1930 heeft opgeleverd, kan een goede klank geuit worden. De waarde van de vangsten bedroeg in 1930 725.115.115 tegen 632.588.33 in 1929 en 481.388 in 1928. Ik wil den terugblik over het afgeloopen jaar beëindigen methet releveeren van een belangrijke gébeurtenis op onderwijs gebied, n.1. de opening van1 de nieuwe zeevaartschool, welke op 9 September plaats vond. Gunstige perspectieven. Was dus het jaar 1930 voor deze ge meente over het algemeen genomen gun stig te noemen, ook ten aanzien van het voor ons liggend^ jaar meen ik, dat met vertrouwen de toekomst tegemoet kan worden getreden. Eerlang zullen Uw ver gadering voorstellen bereiken tot het aan brengen van verbeteringen aan het Ju- lianapark, de Prins Hendriklaan en het Koningsplein, welke verbeteringen, naar ik hoop, er het hare toe zullen bijdragen om Den Helder als woonstad vooruit te brengen. In dit verband zij het mij ver gund 'hier van deze plaats nogmaals uiting te geven aan de voldening, wel'ke de nieuwe wet op de financieel® verhouding tusschen het rijk en de gemeenten in den vorm van een belangrijke belastingver laging voor de burgerij zal geVen. Dat deze laatste factor van' eminent belang zal zijn voor den' verderen opbloei van de ge meente, zal wel geen nader betoog be hoeven. Ten opzichte van Uw college zal het jaar 1931 van gewicht zijn, omdat ln den aanstaanden zomer de kiesbevoegde 'inge zetenen ter stembus zullen worden opgo- roepen tot het samenstellen van een nieu wen gemeenteraad. Tot slot van deze rede zij het mij ver gund U en de Uwen een in alle opzichten voorspoedig jaar 1931 toe te wenschen. De heer Biersteker beantwoordt de rede. Deze rede, met applaus door den Raad begroet, wordt door den heer Bier steker als oudste raadslid beantwoordt met de volgende woorden: Spr. brengt namens den Raad dank aan den Burgemeester voor bet gesprokene. Het is wel eens goed ten aanzien van het jaar, dat achter ons ligt, ietwat in ons ge heugen te worden opgefrischt, en het doet ons genoegen te vernemen, dat de wel vaart is toegenomen. Spr. gelooft namens den Raad te kunnen spreken als hij het College in het komende jaar veel werk lust en energie toewenscht, opdat veel in in het gemeentebelang tot stand zal kun nen komen. Zeker zullen ons dit jaar be langrijke kwesties ter afdoening wachten. Spr. drukt den wensch uit, dat de Raad zal medewerken en den Voorzitter in zijn leiding zal volgen, en wenscht, mede uit naam van den geheelen raad, den burge meester kracht en gezondheid toe in de vervulling zijner taak. (Applaus). Notulen. De Notulen van de vergadering van 25 November worden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken. Deze betreffen diverse goedkeuringen van raadsbesluiten, mededeelingen van de aanvaarding eener benoeming, een adres van het Alg. Nederl. Verbond in zake het gebruik van vreemde woorden, alsmede van den Bond tegen den zwaren belastingdruk betreffende de eindbedra gen der begrooting, en nog enkele andere, en worden conform het voorstel voor ken nisgeving aangenomen. Verkoop en verhuur van grondi. Goedgekeurd worden de voorstellen tot verkoop van grond aan P. Zweed, aan mej. A. Charmes, alsmede tot verhüur van perceelen weiland aan A. Bosch en B. Bethlehem. Omtrent dit laatste vraagt de heer Minnes eenige inlichtingen; er zouden 4 gegadigden zijn geweest, waar van een zich beklaagd heeft niet te zijn opgeroepen. Wethouder De Zwart zet deze zaak evenwel recht; het betreft hier een zeke ren Boelig, die later een bod heeft gedaan, dat evenwel lager was dan dat van den hoogste. In- en afvoer van gronden Grondbedrijf. Ook deze voordracht wordt z.h.s. aange nomen. Aanstelling halknecht vlschafslag. De heer V a n Loo vraagt of deze man, als hij in de tweede ranglijst komt, ook nachtarbeid verrichten moet en zoo ja, is zijn salaris daar dan onder begrepen? Spr. hoopt, dat deze zaak in het Georg. Overleg wordt behandeld De heer E y 1 d e r s heeft uit de voor dracht gelezen, dat overwerk is uitgeslo ten, zoodat de man daardoor hooger wordt geplaatst. Er wordt voorts gesproken van een „tweeden" afslager. Is de marktmees ter dan niet afslager? Wie oefent toe zicht uit op de kisten, vraagt spr., en wie krijgt daarvoor belooning? Verder merkt spr. op, dat het salaris van den halknecht te laag is geraamd, doordat geen rekening Is gehouden met de pensioenbijdrage. De heer Van Gessel heeft derge lijke opmerkingen en stelt eveneens eeni ge vragen. Spr. is overigens vóór de voor dracht. Wethouder S m i t s beantwoordt de spre kers. De positie van dezen man wordt on geveer gelijk aan die van de bemanning der Hygiëa, het vaartuig der reiniging. De marktmeester is afslager en nu wordt een tweede afslager gevraagd waartegen het College afwijzend staat. Voor bet toe zicht op de kisten wordt 600 op de be grooting geplaatst, welk bedrag bedoeld is als vergoeding voor een plaatsvervan ger indien de tegenwoordige functionaris afwezig is. Voor toezicht en schoonmaken wordt een losse man gebruikt. Dat deze aangelegenheid in het Georganiseerd Overleg ter sprake komt, is geheel vol gens de gebruikelijke gewoonte. De pen sioenbijdrage is 'weliswaar niet in de bij lage vermeld, maar men moet er rekening mee houden dat thans ook nog niet het maximum-salaris wordt betaald. De heer De Zwart: Er is altijd een post onvoorzien en' daaruit kan dit ver rekend worden. De heer Van Dam vindt het juister dergelijker meerdere opgaven in de be grooting te doen uitkomen. De pensioen premie is in ieder geval loon. Tenslotte wordt bet voorstel bij accla matie aangenomen. Schadevergoeding. Afwijzend prae-advies inzake een ge vraagde schadevergoeding bij straatwerk in het Tuindorp door de firma De Moei en Hermes. Conform prae-advies bij ac clamatie aangenomen. Bijdrage congres vakopleiding handwerklieden. De heer Biersteker verklaart tegen deze en dergelijke subsidie-verleeningen te zijn en wil geacht worden te hebben tegengestemd. Overigens bij' acclamatie aangenomen. Afrondirtg spoorwegemplacement Koningsplein. Bij aocalamatie conform voordracht aangenomen. Verlenging dienstverband K. Blokhoff. Als boven. Benoeming onderwijzers school 10. Aangehouden, omdat nog een tweetal geneeskundige verklaringen niet zijn in gekomen. Oommissie tot voorlichting bil beroepskeuze. Periodieke aftreding van mevr. Ketner- De Jongh, en de heeren E. H. Bos, A. Smit, J. Gom es, L. F. van Loo en C. Ran, die alle herkozen worden. Wachtgelegenheld voor bezoe kers Martnehospitaal. Ter inzage is gelegd het schrijven van den Chef van het Marinehospitaal naar aanleiding van de door het lid van den Raad G. A. Minnes in de raadsvergade ring van 25 November 1930 gestelde vraag omtrent het maken van een wachtge- legenheid voor bezoekers van patiënten. Wij ontleenen er het volgende aan: Indien de bezoekers 1 minuut na den aanvang van het bezoekuur zich bij portier melden, worden zij onmiddellijk toegelaten. Er is in dit hospitaal zóóveel gelegenheid tot bezoek meer dan in de meeste andere ziekenhuizen dat deze minuut er m.i. best af kan. In dit verband voegt dr. ter Poorten er nog aan toe, dat hij zelf indertijd order heeft gegeven, bezoekers, die korten tijd vóór het bezoekuur buiten wachtten, bij ongunstig weer in de vóórgang van het hospitaal toe te laten. Het resultaat was, dat enkele weken later deze gang reeds een half uur vóór het bezoekuur ver stopt was door de bezoekers, die, vooral de kinderen, zich niet steeds herinner den, dat in een ziekenhuis stilte behoort te heenschen. De Chef van het Hospitaal heeft daarom dezen maatregel wederom ingetrokken. De heer M i n ni e s komt hier nader op terug. De Chef van het Marinehospitaal verwondert er zich over, dat spr. de vraag nog stelde nadat hij omtrent deze aange legenheid was ingelicht, daar de heer Minnes geheel accoord ging met de uit eenzetting. Maar spr.'s vraag was of B. en W. verandering in den toestand konden brengen. De Chef van het Hospitaal is klaarblijkelijk ingegaan op een onvol ledig weergegeven bericht uit de krant. Overtreding Arbeidswet. Verder ligt ter inzage een schrijven van den Commissaris van Politie betreffende door den heer Minnes gemaakte opmer kingen omtrent overtreding der Arbeids wet op bouwwerken alhier. Ook hier gaat de heer Minnes nader op in. In de in aanbouw zijnde woningen van de firma Wormsbecher aan den Singel was inder daad een man ingekwartierd, die daar des nachts verblijfhield. Maar telkens constateerden des morgens komende metselaars, dat er dien nacht een schoor steen was gereedgemaakt, waaruit wel degelijk de arbeiderswetovertreding blijkt. De Voorzitter merkt op, dat de heer Minnes dan zijn vraag niet goed heeft gesteld. Hij heeft antwoord gekre gen op wat hij vroeg, zijn vraag had dan anders geredigeerd behooren te zijn. VERVOLG-AGENDA. Ontslag-aanvrage onderwijzend personeel. De Keer J. de Vries verzoekt op grond van zijn leeftijd eervol ontslag als hoofd der school te Julianadorp. Wordt eervol verleend met dankbetuiging voor de be wezen diensten. Mejuffrouw H. M. E. Ruijmgaart ver zoekt eervol ontslag als onderwijzeres aan school 14, op grond van haar benoe ming aan de Commeniusschool. Eervol verleend. Sluiting van café's op Oude jaarsavond. De afd. Helder van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel ver zoekt maatregelen te willen nemen welke leiden tot het sluiten van koffiehuizen enz. op Oudejaarsavond. Adhaesie-betui- gingen zijn hiervoor ingekomen van den Held .Best. Bond en bet Centraal Comité voor Drankbestrijding. B. en W. deelen mee aan de betrokken .werkgevers te hebben verzocht hun per soneel op Oudejaarsavond om 9 of 10 uur vrijaf te geven, aan welk verzoek door Goedkoope Eierkolen zijn !fl#illem Sophia, omdat ze U warmte, IllGGr gemak, voldoening geven, en asch dan elke andere soort. omdat ze zwaarder geperst en van de beste Nederlandsche mijn afkomstig zijn, zoodat U meer gewicht per H.L. ontvangt. Toch kosten ze slechts f 1.60 per H.L. Beoordeelt U niet of er mooie lettertjes opstaan, doch wel de kwaliteit Bestelt U direct eens één of meer H.L. als proef. W* U wilt dan geen andere meer! Spooremplaoement t/o. Krugerstraat. Alleen-verkoop van W. S. voor Den Helder en Omstreken. P-S-EIERKOLEN kunnen ook besteld worden bij HEIJLIGENBERG ALBOOM, Stakman Bossestraat 26. nlle werkgevers wordt voldaan. Het adres wordt dientengevolge voor kennisgeving aangenomen. SchoolgeldverordenlnJg. Conform de voordracht aangenomen. Bestrating Oostzijde Singel. Op verzoek van den heer Bierste ker aangehouden. Verdieeiing fa stemdlstrlden. Wijziging contract Marine- Hospitaal. Bij acclamatie aangenomen. Voorschotten aan tuinders. Het prae-advies hieromtrent is zeer laat verschenen, zoodat wij het niet kon den opnemen. Ook de Raad heeft het zeer laat ontvangen, op grond waarvan het punt wordt aangehouden. Wij hopen eerstdaags het voornaamste uit deze voordracht te publioeeren. Waterleldtlngtarieven. Conform de voordracht aangenomen. Bouw poststation enz. Huisduinen. De heer Terra merkt op, dat hierom trent met de toekomstige bewoners nog geen overeenstemming is verkregen. De huur van het buis wordt thans hooger dan Goedknecht verwachtte. De heer De Zwart merkt op, dat de huur van het hus niet hoog is. Boven dien vergoedt de posterijen J 400.jaar lijks voor het poststation. Deze woning voor slechts 5.per week is veel mooier dan de huizen in het Tuindorp, dié meer kosten. De heer Trap merkt op, dat 400.— erg ruim genomen is en het meestal daar beneden zal blijven. Daarvoor is niet al leen Goedknecht zelf, maar ook zijn ge- heele gezin dagelijks in bet touw. Een eventueelen vervanger moet door hem zelf worden bekostigd. Ter compensatie van zijn uitgaven is dit bedrag niet veel. De heer Van Dam zegt, dat men de zaken niet verwarren moet. Wij moeten uit elkaar houden de postzaken en die van de gemeente. De gemeente neemt toch al heel wat risico op zich, doordat het huis niet het geheele jaar in gebruik is. De gemeente moet er eenige honder den guldens jaarlijks bijleggen. Wij mo gen als gemeente niet verder gaan dan wat in bet algemeen belang is; iemand te steunen, die in dienst is van het Rijk, ligt niet op den weg der gemeente. De heer Monhemius heeft uit de stukken niet den indruk gekregen, dat de directeur van Gemeentewerken erin slagen zal dit complex woningen te bou wen voor 10.000.Spr. wil daarom drang uitoefenen op den directeur zich in ieder geval aan deze som te houden. De heer De Zwart heeft reeds be toogd, dat de gevraagde huur alleszins billijk is. Het resteerende deel van het huis ls zoodanig, dat dit een royale ar beiderswoning is, waarvoor als regel meer huur betaald wordt dan hier thans ge vraagd wordt De heer Trap klaagt nu, dat er door het Rijk zoo weinig vergoed wordt. Ja. maar dat kan de gemeente niet helpen. Feitelijk is de huur van het post station te laag. Maar voor ons is de zaak niet of de betrokken postambtenaar te weinig vergoeding krijgt, maar uitslui tend of de gemeente zorgt voor een be hoorlijke woning. En dan dient te worden gezegd, dat het standpunt van de ge meente royaal en billijk is. Op de vraag van den heer Monhemius antwoordt spr., dat hetgeen deze wenscht, in de voor dracht is verwerkt. Zou dit bedrag over schreden worden, dan moet toch altijd de Raad de meerdere gelden voteeren. De heer Trap merkt nog op, dat het geenszins zijn bedoeling was de gemeen te in deze iets te verwijten. Hij heeft slechts naar voren willen brengen de veel te geringe vergoeding die van rijks wege voor dit kantoor gegeven wordt. De voordracht wordt vervolgens aan genomen. Subsidie Ned. Ver. van Refal- glngsdlrecteuren. Nu volgt een voorstel betreffende het verleenen eener jaarlijksche bijdrage aan de Nederlandsche Vereeniging van Reini gingsdirecteuren. B. en W. schrijven hier omtrent aan den Raad: Bij adres van 7 April 1980 verzocht ons het Bestuur der Vereeniging van Reini gingsdirecteuren om te bevorderen, dat een jaarlijksche bijdrage aan die Ver eeniging zou worden toegekend. In dat adres werd gewezen op de financieels moeilijkheden, waarmede de vereeniging de laatste jaren heeft te kampen. Wij: stonden oorspronkelijk afwijzend tegenover dit verzoek, en wij hebben dit standpunt destijds aan het bestuur ken baar gemaakt. Op 10 en 11 September j.1. werd echter in deze gemeente het jaarlijksch congres der vereeniging gehouden. Bij deze ge legenheid hebben de Voorzitter en het lid van ons Ooilege, dat speciaal belast is met de zaken betreffende de Reiniging, nader met de vereeniging kennis ge maakt, en zij zijn daarbij tot de overtui ging gekomen, dat, door doel en werk wijze, de vereeniging alleszins aanspraak kan maken op medewerking van de zijde der gemeenten. Om deze reden zijn wij op ons boven vermeld standpunt teruggekomen, en wij vinden thans voldoende termen aanwezig U, op grond van het bovenstaande, in overweging te geven een jaarlijksche bij;- drage ad 25.aan de genoemde ver eeniging toe te kennen. De heer Eylders is tegen dit voor stel. Zooeven werd de heer Biersteker aangeteekend als te hebben tegenge- stemd by een subsidie-verleening hier wenscht spr als zoodanig te wordeii aan geteekend. Het betreft een blijvend sub-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5