meyt/reclame GEMEENTERAAD VAN DEN HELDER VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN DONDERDAG 22 JANUARI 1931 V L. Driessen, Burgemeester, Toonkunst-uitvoering. „VERHOOGT UW OMZET. HHOOGSTRAAT 125 Vergaderingen, vermakelijkheden vereeniging,, VERGADERING VAN WOENSDAGMIDDAG De heer Van Gessel optimistisch. - De heer Van der Vaart tevreden over de afgeloopen periode. - Verweer, critiek en profetie van den heer Schoeffelenberger. - De heer Eijlders houdt finantieele beschouwingen. - De heer Monhemius brengt wat vroolijkheid aan. - Nog andere sprekers in eersten termijn. - Antwoord van den Burgemeester. De heer v. Gessel over de politieke beschouwingen der R.-K. fractie. 9 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 22 Jan16.56 uur. Vrijdag 23 16.56 Benoemd iot ontvanger der registratie Bn domeinen te Elburg A. L. Bakker, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore Den Helder. Geslaagd voor het practijk-diploma Mercuriuis", Duitsch, de heer H. de Wit, leerling der handelsavondschool, alhier. WERKLOOSHEID IN HET SCHILDERSBEDRIJF. Het is van een algemeens bekendheid, dat het schildersbedrijf speciaal geduren de de ■winterperioden ernstig heeft te kiimipen met werkloosheid. Op verzoek vtn het landelijk oomité voor regularisa- ti» en werkverruiming in het schilders bedrijf doet het gemeentebestuur daar om een beroep op de burgerij, om, vooral in dezen tijd, zooveel mogelijk werk aan den schilder in uitvoering te geven, ten einde op deze wijze de wrkloosheid in het schildersbedrijf althans eenigszins te verminderen. FILMAVOND NAT. CHR. GEIL ONTH, VEREEN. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal door bovengenoemde vereeniging a.s.- Vrijdagavond, in het Evangelisatiegebouw (Palmstraat) een filmavond worden gehouden. Als hoofd film wordt vertoond „Hannele's Hemel vaart", terwijl andere aardige films zullen draaien. Een en ander wordt opgeluisterd door zang van een dubbel kwartet, onder lei ding van den heer Jongkees. Voor bizonderheden zie men de adver tentie. STEMMEN UIT DE GEVANGENIS. Over bovenstaand onderwerp spreekt, blijkens eene advertentie in het Adver tentieblad van gisteren, Ds. A. van der Helde, lid van de Tweede Kalmer, op Zon dagochtend a.s. te 10 uur 15, in het Marine-Bondsgebouw aan het Juliana- park. Ds. van der Heide is, zoowel als regent als door zijn arbeid bij de reclasseering, een geregeld bezoeker van de gevangenis sen in Den Haag en heeft daardoor op dit gebied eene rijke ervaring. Wat hij daar over te vertellen heeft zal ongetwijfeld belangwekkend zijn voor hen, die voor het iot der gevangenen gevoelen; en wie doet tit niet? BIOSOOOPNIEUWS. „lm1 Westen nichts rieues", in Februari in de Tivoli-Bioscoop. D? film „lm Westen nichts neues" zal n dm loop van de maand Februari hier Ier stede vertoond worden in de Tivoli- liosctop. Zooals men weet, is deze film in buitsdiland verboden. 30 januari gaat nu dt première in het nabij de grens gelegen Enschedé en de toeloop hiervoor speciaal van Diatsche zijde is zoo groot, dat thans reeds 0)00 plaatsen besteld zijn. Speciale autcbosdiensten worden uit verschillende plaaism in Duitschland naar Enschede georganiseerd om deze voorstellingen bij te won®. A.s. Donderdag en Vrijdag gaat de film bij Tuschinsky; hiervoor zijn de duurste prijzen niet minder dan 5.— per persoon. DE KIRSTCOLLECTE VOOR HET IIO-VACANTTEOORD. W ij heblen indertijd melding gemaakt van de sti<hting van het Bio-vacantie- oord, dat is een Tehuis, gesticht door de Directeuren der bioscooptheaters in ons land. Ten onnechte meenden velen, dat dit 1 ehuis bestend was voor eigen personeel integendeel, hit staat open voor iedereen! De schoolartsen van de volksscholen wij zen aan welk eind in aanmerking komt voor een verblif in dit vacant'eoord. De hier ter süde gehouden Kerstcollec te in de beide bioscooptheaters ten be hoeve van dit Tenuis heeft opgebracht de aanzienlijke som van 345. KON. NE». BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. Het a.s. congres. In aansluiting op het reeds eerder ge plaatste bericht betreffende het hier ter Plaatse op 25, 26 en 27 Juli aa. te houden r,"?reSJan' 11 Kon. Ned, Bond van Oud- ff mieren (bericht men ons, dat de heeren zich bereid hebben ver- w nngT 6 nenaen in het eerecomité: T TT BirM Quant, Vice-Admiraal; Ir'J RapPard' Majoor, Garni- rpKfftv A" L" B«h Directeur W Rwlt v J- Sohreuder, Notaris; i«L? u r'-700rzitt6r "Helder's Be- ïh* W?'i'Vf-n Willi^en' Voorz. „Helder- sclie Winkeliersvereeniging"; R. Luyckx Voorz. R.-K. Winkeliersvereeniging „De Hanze"; Mr. Sickinga, Kantonrechter. Het comité mag tot heden op zeer veel medew dring rekenen. Verschillende orga nisaties. muziekcorpsen en vooraanstaande personihebben hun belangelooze mede- werkin j gezegd, doch een groote tegen slag voor het comité is wel het gedwongen v<"trek van de heeren Kokelaar en liui- venaar, twee, op het gebied van organi satie op 'den voorgrond tredende commis- sielden. Hun plaatsen zullen worden in genomen door de heeren Visser, Hofstra en Van der Lans, zoodat het comité thans is samengesteld uit de volgende leden en adspiranit-leden van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren Visser, voorzitter; Hofstra, secretaris; Kessenich, penningmeester; Toledo, v. d. Lans en W. F. la Lau. Das Lied van dier Glocfce, van Ma-x Brueh. Het concert op Dinsdag 20 Jan. 1931 door de Maatschappij tot bevordering dei- Toonkunst, a ïdeeiing Den Helder ge geven, mag men gerust als schitterend geslaagd beschouwen. Het grootsche werk van Max BruCh „Das Lied von der Glocke", gedicht van Friedrich von Schiller, heeft een waardi ge vertolking gekregen. Alle eer aan den onvermoeiden en bekwamen dirigent, den heer A. J. Leewens: hij heelt er uit ge haald wat er uit te halen was. Eén diing snap ik maar niet „Toon kunst" heeit den naam, dat het een mid- denstands-vereeniging is, en alles wat daartoe behoort, moest daar lid van zijn, minstens 150 a 200 leden (werkende na tuurlijk) moest „Toonkunst" bezitten, 'tis bedroevend. 't Orchestre: 4 eerste violen, waarvan de concert-meesteresse een echte aanpakster is, alles trilde bij haar van muzikaal ge voelen. Zij sleepte ieder mee, en de nog al tamelijk lastige muziek van Max Bruch (denk maar eens aan zijn vioolconcert) werd schitterend door hen allen: vier 2e violen, een alt-viool, 2 cello's, 1 contrabas, orgel en piano, vervuld. Gedurende het geheele concert was het orchest in de weer. Ze hebben hard en kranig gewerkt. Het alt-viool-solo was gaal en innig ge speeld, de cello's hadden een paar maal ruzie, nu dat gebeurt in 't gewone leven ook wel eens, anders mijn hulde, dames en heeren, voor uwe mooie prestatie! Het zangkoor bestond uit circa 10 sopranen, 12 alten, 7 a 8 tenoren en 10 bassen, wel zwak van bezetting, maar kranig. Ieder voelde en begreep, dat zij den naam van „Toonkunst" hoog moesten houden, elke stem was een stem, ieder ge voelde welk» zware taak hij of zij had om het machtige werk van Max Bruch naar behooren uit te voeren. Met zulke leden om je heen, kan je ook wonderen doen. Wie had nu ooit gedacht dat zoo'n klein mannenkoortje zoo veel klank-timbre kon geven. Geen een tenor die falset zong, ook niet schreeuwerig, o neen, 't klonk frisch en krachtig. Bravo! De sopranen hadden een moeite met 2 gestreept a, die was aan den lagen kant, wel jammer, anders flinke aanpaksters, heldere geluiden en niet gillend, wat wel eens kan gebeuren. De moeilijke koren hebben ze met glans gezongen, even goed als de alten, een flink stel, zuiver van toon. In het geheele werk door, is de baspartij het gewichtigst. De heer Jan van Rijssel- berg, bariton, den Haag, heeft een forsch, beschaafd geluid en een duidelijke uit spraak. Hij zingt met een diep muzikaal gevoel. Hfj had een zeer zware partij, maar zong deze met een groote gemakkelijk heid. Wat den tenor, den heer Jan Hen- sen, van Haarlem, betreft, deze zingt zeer goed, heeft een licht aansprekend lyrisch tenorgeluid, in de laagte wat dun, maar over het geheel zeer goed. De partij die hij vervulde was niet erg dankbaar. Het leek een ingeschoven partij. Het eenige mooie wat er in voor kwam, was „Freiheit und Gleichheit! hört man schallen" en dit werd heel mooi gezongen ook. Mevr. Gtlntherto-Breet, den Helder, heeft een lief altgeluid, zingt beschaafd en natuurlijk met gevoel en zuiver. De partij die ze had was, evenals de tenor partij, geen gewichtige, alles gaat van den bas uit, het „Leer gebrannt ist die Statte" zong ze mooi sober, en het „Ach! die Gat' tin ist's, die theure, Ach, es ist die treue Mutter" was een juweeltje vol innig ge voel. Mevr. Tr. VetterHendriks, sopraan, Amsterdam, een kranige zangeres met muzikaal gevoel, begrijpend wat zij zingt en een kracht! In het grootste forto van koor en orchest komt haar schitterende stem naar voren, alles overheerschend, glas-helder en niet ruw, alles beschaafd. Dit is een gelukkige keuze geweest van „Toonkunst!" Bravo mevrouw! In het solo-quartet was de overeenstem ming niet „wat je noemt", wel zuiver, maar de bas en sopraan waren te over heerschend. Het solo-quartet met koor en sopraan solo „Einen Bliek nach dem Grabe" was een pracht-gedeelte en het laten zitten van net koor, waardoor dit gedeelte erg ge heimzinnig klinkt; een mooie gedachte van de directie.Het had veel en wel verdiend applaus. De dames kregen bloe- m<\r' verdiend, dat behoort zoo! Na de pauze spreekt de voorzitter van „Toonkunst mej. Beuriing, die ons gaat verlaten, hartelyke woorden toe. Zij toch hectt altijd belangloos de zware pianopar- tijen bil' „Toonkunst" vervuld. Als aan denken werden haar eenige pracht wer ken „De historie der muziek" aangebo den en met hartelijken dank aanvaard! No. 21 was een kranig mannenkoortje. Ze zongen met gloed, hebben liefde voor de zangunst. Het was een genot dit aan te hooren. Bij no. 22 klonk het „Heilige Nacht" zeer mooi. De inzet „Holder Friede" voor sopraan, was hoogst gevaarlijk, maar werd lu*anig gedaan. Het slotkoor met bas-solo, quartet en koor was een zeer zwaar gedeelte. Hier kwam de sopraan-soliste weer schitterend naar voren; alles moest hier hard aanpak ken. Een schitterend gedeelte en kranig afgewerkt! Dit werk heeft wel iets opera-achtig. Er was een mooi tekstboekje, waar alles dui delijk in wordt weergegeven en een mooie Hollandsche vertaling. Het was een schit terende avond voor „Toonkunst" en zijp directeur. Nu spoedig een toestrooming van be schaafde leden tot versterking van het geheel, en dan hoop ik spoedig weer zoo'n sohoone avond van „Toonkunst" mede te maken. G. H. J. v. d. Bogaerde. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" Door den heer S. Krom ge moderniseerd en weder ln be drijf gesteld. De heer Krom houdt niet van half werk. Dat blijkt uit de moderniseering van de stoomwasscherij in de W ilheinxinastraat, die in Juli van het vorig jaar door hem werd overgenomen, en na een algeheeie verandering, deze maand weder in bedrijf is gesteld. Zoo aan den buitenkant zou men het niet zeggen, welke groote veranderingen inwendig hebben piaats gegrepen, doch wie de ïabiieksdeuren is binnengegaan en in de ruime zaal beneden een biik gesla gen heeit, die ziet hoe het hokkerige, pri mitieve bedrijf van voorheen, heeft plaats gemaakt voor een modern, geheel naar de eischen des tijds ingerichte stoomwas scherij. De heer Krom besloot tot den aankoop van de fabriek in de Wilhelminastraat door het steeds meer uitbreiden van zijn ciiëntèle in Den Helder en omgeving. De enorme transportkosten van Alkmaar naar hier kon men slechts voorkomen door het openen van een fabriek hier ter stede, terwijl daardoor ook beter de belangen van de cliënten konden worden behar tigd. De heer Krom, die in Alkmaar een mo derne fabriek heeft, met een personeel van honderd man (het vrouwelijk perso neel is bij die hoüderd „man" inbegrepen), voelde er niet veel voor de wasscherjj in de Wilhelminastraat op den ouden voet voort te zetten. Hij besloot de zaak flink aan te pakken en zette het bedrijf een half jaar stil. In dien tusschentijd werden alle oude. machineriën uitgebroken, wer den moderne machines aangeschaft en werd het geheele bedrijf georganiseerd. Vijf Januari werd het weder in werking gesteld en gisteren hebben wij in de Wil helminastraat een kijkje genomen. Wij zullen onze lezeressen niet vermoeien met technische details, want binnenkort zul len zij in de gelegenheid zijn het gemo derniseerde bedrijf met eigen oogen te zien en zal de technische leider hen zeker met alle gewenschte zaken op de hoogte brengen. Wij vermelden slechts dat bij de behan deling van de wasch een geheel nieuw systeem is toegepast, het z.g. spelden- systeem, dat uit Amerika overgewaaid is. Dat heeft voor de cliënten voor dat zij het goed niet meer behoeven te merken. Wij moeten hierbij opmerken dat dit systeem voor Den Helder voorloopig gedeeltelijk werd toegepast, n.1. alleen voor het „witte" goed. In de fabriek is een moderne waschmachine geplaatst, een Pullman, die in een week 500 wasschen kan ver werken. Achttien wasschen kunnen gelij kertijd in deze machine behandeld wor den, terwijl de slijtage van het goed aan merkelijk minder is dan in andere wasch- machines. De fabriek is zoo practisch mogelijk in gedeeld. Alles geschiedt gelijkvloers, daardoor voorkomt men onnoodig heen en weer gedraaf met de wasch en veel tijd verlies voor de arbeidsters. Van de sorteerinrichting wordt het goed naar de wasscherij gebracht, die een paar passen verder is, vandaar naar de centri fuge, waar het overtollige water uit het goed geslagen wordt en die zich onmid dellijk naast de waschmachine bevindt. Van de centrifugaalmachine gaat het naar de uitslaantafel, waar de splitsing plaats heeft voor huishoudgoederen, die geman geld worden en lijfgoederen, die gedroogd worden. Het drogen van het goed heeft plaats in een drooginrichting van 10 cou lissen. In den tijd van 20 minuten is het goed droog, zoodat het gelijk met het ge mangelde goed naar het hokje gebracht kan worden waar het voor de verzending gereed gemaakt wordt. Door een goed controle-systeem is het verwisselen van goederen of zoek raken daarvan, zoo goed als buitengesloten. De fabriek ziet er helder en frisch uit. De heer Krom gaat uit van de veronder stelling dat het personeel in een prettige omgeving zich beter van zijn taak zal kwijten dan in een rommelig bedrijf. De meisjes dragen allen witte schorten, die door de fabriek worden verstrekt. In het geheel wordt op het oogenblik door 15 man personeel in het bedrijf gewerkt. De rest zal u verteld worden als de fa briek ter bezichtiging wordt opengesteld. RECTIFICATIE. In de „Held. Courant" van Dinsdag j.1. kwam onder het opschrift „vergaderingen enz. een stukje voor over een filmavond van het werk in de industriecentra uit- Faande van de C. J. M. V. „Spr. 9 10a" in het gebouw Palmstraat. Deze datum is echter onjuist. Genoem- vnd wordt gehouden op Woens dag li 1 ebr. a.s. Op Vrijdag a.s. is er wel een filmavond in de Palmstraat, maar deze gaat echter uit van de N. C. G. O. V. V1SSOHERIJ. Dinsdag was den wrist beletsel voor de meeste schuiten om uit te varen. Menl be geeft zich dian liefst niet op Texelstrooim, omdat er daar, het slechte zicht, igeen ge legenheid is tót verkenning om droogten en heften mis te loopen. Geldt dat voor de plaatselijk bekenden, nog meer geldt dat voor de vele visschers van elders, die dubbele omzichtigheid moeten betrachten. Enkele schuiten kozen zee, maar de ga mal enl va ngsteni waren gering en, ook bot werd nagenoeg niet aangevoerd, daar deze vischsoort zich, door de stormach tige noordwestelijke winden, te veel de droogten heeft laten opjagen. Tengevolge van den geringen aanvoer liep de prijs der garnalen sterk op en varieerden ongeveer van 46 tot 70 cent per kilo. De vletvissohers op bot hadden, door de veranderden windrichting naar het Oosten, ook weinig vangstresultaat, zoo dat het goede vleugje in hun bedrijf al te schielijk voorbij is gegaan. Woensdag scheen den dag wat gunsti ger weer te zullen geven. 's Morgens was het helder, zoodat ver scheidene vaartuigen de haven verlieten. Nauwelijks echter was den dageraad merkbaar of de ochtenddamp ging over tot zwaren mist, zoodat een groot deel van den vloot, vooral dien van elders hier zijn, in den haven gemeerd bleven. Op Texelstrooim was weinig vangst van garnalen; de schuiten, die in de gaten en daarbuiten hadden gevischt, hadden bevredigenden vangsten. Er was dus aan den afslag weer meer vertier dan de vorige dagen, ofschoon den groeten aanvoeren niet meer plaat® hebben. Ver geleken bij den vorigen dag, toen den aanvoer al heel gering was, kon den be steeden prijs stevig worden genoemd. Er werd ongeveer 60 cent per K.G. besteed. Er was wat meer aanvoer van schar, om dat door da schuiten, zooals gezegd, meer buiten was gevischt. Bot aanvoer was zeer gering. 's Morgens bracht een vlet flinke aap- voer van haring (ongeveer een last of vier) die tegen 9.per kist werd ver handeld. Dat resultaat bracht in het haringtrek- kersbedrjjf, natuurlijker wijs, actie en eenige vletten gingen ook 's avonds het geluk beproeven aan Onrust. Verwacht' wordt, dat de trek van haring naar den Zuiderzee is begonnen, omdat ook de gamalenvischers nogal haring in het net hadden. CIRCUS ROBERTL 4 voorstellingen ln Casino. Het circus Roberti, dat de volgende week in Casino zijn voorstellingen zal geven, heeft overal in ons land veel suc ces met zijn optreden. Vooral op het gebied van dressuur biedt het prima werk. Donderdag 22 Januari. Uitvoering Friesche Musis Sacrum, 8 uur. Vrijdag 23 Januari. Lezing met lichtbeelden, Onderwerp: „Het werk van het Ned. Jongelings verbond in verband met de huisves ting van Jonge Mannen in industrie centra." Evang. Gebouw, 8 uur. Zaterdag 23 Januari. Feestavond Ver. Moed, Volharding en Zelfopoffering, Casino 8 uur. Uitvoering Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren, Musis Saorum, 8 uur. 18 artisten en 20 paarden voeren een keurig programma uit, dat bijna zonder onderbreking het publiek den, ganschen avond ln bewondering brengt. Een1 van de vele gunstige persbeoor- deeiingen laten we hier volgen: Na enkele muzieknummers opende het pro gramma met een wild-west act, .uitgevoerd door mej. Irma. Paard en rijdster waren aan elkaar terdege toevertrouwd. Vlotte voltiige's in snel tempo, keurig en exact met gevolg een krachtig applaus. Kostelijke humor brengen de clowns Egger and partner in hunne orgineele scène „the American Bar". De gezusters Weitzmann twee aanvallige artistenverschijningeni gaven uitmuntende pres taties te zien aam de trapéze, terwijl Norma het igummipaard, daarna vertoond, mede groote belangstelling trok. Een looimdsche rijscène blijft een gaarne ge zien nummer en het nummer „de soldaten paarden" sloeg danig in. Na de pauze zijm het mej. Marie, die een prachtige jockeyrit ten beste geeft, mej. Irene, een keurige en fleurige transformatie-danse res, nogmaals een paarden-vrijheidsnummer Het tweetal Laatste nummers wordt gevormd door den hercules Hans Siegfried, die zonder eenige hulpmiddelen en met de minst moge lijke krachtsinspanning, staafijzer tot spiralen, hoefijzers enz. buigt, en wel uitsluitend met zijne handen. Draadnagels met één vuistslag door io c.M. dikke planken jaagt en met harren, halters en kogelgewdchten équilibreert alsof het kameroefeningen waren. Dan komt Fraulein, Wilhelmina zich voor stellen als de i8-jarige Miss Athleta, een elegante circusverschijning, die reeds beschikt over bizon dere talenten. VAN TWEE VRIENDINNEN. Twee vriendinnen, die Dinsdagmiddag heel teeder naast elkaar op de fiets op de Postbrug reden, geraakten met de sturen in elkanders vehikels verward, met ge volg dat zij tegen dien grond sloegen en een van hen zich tamelijk pijnlijk bezeer de. Zij bekwam verschillende schaafwon den aan een der beenen en kon aanvan kelijk niet opstaan, doch met behulp van een kranigen en krachtdgen slagersjongen stond ze weer spoedig op de been en kon haar tocht naar huis loopend vervolgen. De leering van dit ongeluk: rijdt niet te dicht bij elkaar. Aanwezig alle leden, behalve de heer Van Dam, die bericht van verhindering heeft gezonden. M. de V.l Door ons zullen geen politieke beschouwingen woMen gehouden. Deze zijn niet van een dergelijk algemeen of gemeentebelang, dat er veel tijd en kosten van de gemeente aan besteed mogen wor den. Dit met alle respect voor de rede naarstalenten van de betrokken heeren. Gaarne luister lk naar hunne betoogen, al ben ik het er ook dikwijls heelemaal niet mee eens. Die redevoeringen kunnen m. i. beter elders worden gehouden. Late verschijning begrooting. Zooals gisteren reeds is gezegd, moeten ook wij liet betreuren, dat de begrooting zoo laat in ons bezit is gekomen, waar door een gezette studie zoo goed als on mogelijk was, de tijd tussöhen ontvangst der begrooting en sectieonderzoek was veel te kort. Het gevolg is dan ook ge deeltelijk geweest, dat het algemeen rap port vrij sober is en de beantwoording dien overeenkomstig en in enkele opzich ten zelfs eenigszins slordig, men maakt er zich wel eens wat licht van af. Voorwoord begrooting. M. de V.l Aan het College komt een woord van dank toe voor het zeer uitvoerig en 'belangrijk stuk. Hierin toch zijn vooral op financieel gebied zeer waardevolle ge gevens opgenomen. In verband daarmede wil ik gaarne en kele financieele beschouwingen houden. Gunstige finantieele perspec tieven. Ik kom daarbij tot 'de conclusie, dat hoe wel de financiën nog niet geheel zijn ge stabiliseerd, dus de gevolgen van de Wet op de Fin. Verhouding tussöhen Rijk en Gemeenten1 in deze begrooting nog niet geheel zijn doorgewerkt en zulks eerst in de volgende begrootingen het geval zal zijn, we toch zeer tevreden mogen zijn. Ook dat de perspectieven niet ongunstig zijn. lk zal 'dadelijk cijfers noemen. Wel is voorzichtigheid geboden en moe ten we bij den wensch tot verlaging van sommige belastingen, wat ook van mij een der vurigste wenbehen is, overdenken dat de bronnen van inkomsten zeer be perkt zijn en we door de nieuwe wet aan banden zijn gelegd, wat betreft de heffing van belastingen. Ik acht' dit echter ook wel een goede factor, dit is niet ais een verwijt te beschouwen aan den tegenrwoor- digen wethouder van Financiën. Integen deel wil ik gaarne 'hulde brengen aan zijn voorzichtig beleid. Maar het is toch wel eens goed als men weet, dat men aan het heffen van belastingen op zekere hoogte gebonden is. Onze gem. belasting en de opcenten op de R.I.B. zijn vervallen. De opcenten, die we kunnen hebben op de Gem. Fondsbei, zijn gelimiteerd tot 80. Het gevolg is natuurlijk, dat men voor zichtig moet zijn met verhooging van uit gaven, zoowel als met beperking van in komsten, als afschaffing pensioenpremie, afschaffing kermis en tollen. Men moet bij voorstellen het vóór en tegen grondig overwegen. Bij beschouwing der cijfers, zooals die in de begrooting zijn verwerkt, en in het Voorwoord gememoreerd, kunnen we tot de conclusie komen, dat behalve verlaging der belasting, verlaging der tarieven voor electr. verlichting met 2 cent per K.W.U., er nog extra uitgaven' zijn opgenomen tot een bedrag van 78.000. Dit mag tot te vredenheid stemmen. Spr. toont dit met de cijfers aan. Wat de perspectieven betreft zoo meen ik, dat we er niet zoo heel slecht voor staan, uitgaande van de beschouwingen welke in de vergadering van 12 Augustus j.L. door den wethouder zijn gehouden. Afschaffing pensioenpremie. Omtrent de heffing van pensioenpremie heb ik wellicht een eenigszins andere op- vatting dan de betrokkenen. Ik ben als r?irr,rner» n0R steeda trotsch op ge eest, dat ik kon zeggen: „voor mijn pen sioen betaal ik ook mee!" Een eerste vereischte is natuurlijk, dat

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9