Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT PE ROUW EN HAAR HUIS VAN ZATERDAG 24 JANUARI 1931 470 (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) 'n Vreemd bezoek. IL Waarop Pa echter antwoordde, dat het een heele eer voor ons zou zijn als zij bleef dineeren en tegen het dienstmeisje, dat op zijn schellen binnenkwam, zei hij, dat zij er nog een couvert bij moest leg gen. Ook aan tafel ontbrak niets aan de gezelligheid, het gesprek was zeer leven dig en Pa, die in een royale bui was, liet een flesch dure oude wijn uit den kelder halen, om op de kennismaking te drin ken. Onze gast was zoo bekoorlijk, dat ik haar steeds maar in bewondering aankeek en Eddy, mijn zes jaar oudere broer, scheen tot over zijn ooren verliefd op haar, want hij hield geen oog van haar af en als ze zoo nu en dan tegen hem sprak, werd de anders allesbehalve verlegen vier dejaarsstudent zoo rood als een kreeft Ook de avond verliep heel gezellig; we musiceerden wat Mevrouw B. kon aardig pianospelen en zong met een ofschoon niet geschoolde, maar lang niet onverdien stelijke stem een paar liederen. Opeens zei ze onder een gesprek tegen Ma: „Mevrouwtje, ik vind, dat U hier een heerlijk huis hebt en dat U het zoo gezel lig hebt ingericht". Waarop Ma, niet weinig gestreeld, aan Mevrouw B. vroeg of ze zin had de bene denverdieping te bezichtigen en toen Mevrouw B. hiermede instemde, ging Ma haar voor, om haar rijk-gemeubileerde vertrekken te laten zien, waar bij het in richten het geld niet ontzien was. Mevrouw B. was verrukt, over Ma's smaak en toen Pa's kantoor ook een beurt kreeg, was ze opgetogen over de welge vulde boekenkast en Pa's verzameling oud-Delftsch porselein, waarvan hij een groot liefhebber was. Vooral een kostbare vaas, die op de brandkast stond trok haar aandacht. Ze nam de vaas in haar hand om haar beter te bekijken, en toen ze haar weer neerzette riep ze uit: „Hé wat grappig, mijn man had preoies zoo'n brandkast als deze, waaraan een geheim slot zat, dat openging met den naam „Mary", mijn naam. Dit zal ook wel zoo iets zijn!" „Ja", antwoordde Pa met een geheim zinnig gezicht, „dit slot houdt ook verband met den naam mijner vrouw, maar nu we t over de brandkast hebben, herinner ik me opeens dat ik U die kris zou laten zien", en dit zeggende maakte hij de safe open, en haalde er heel voorzichtig het bedoelde mes uit, dat hij Mevrouw B. overhandigde, die het tegen het licht hield, zoodat de diamanten en robijnen, waarmede het handvat en het gevest bezet waren, flonkerden en schitterden. „Hoe prachtig! Hoe schitterend-mooi!" prees Mevrouw B. „de vrouw moest den gever al heel dierbaar zijn, dat hij U zoo'n vorstelijk cadeau voor haar redding schonk, en U hebt heel verstandig gedaan, met het in Uw brandkast op te bergen, want daarin alleen is zoo'n kostbaar stuk veilig". Ze gaf de kris aan Pa terug, die deze weer voorzichtig in de gewatteerde doos in de safe teruglegde.... Nadat Ma, met niet weinig trots de be nedenverdieping had laten zien, merkte onze bezoekster op eens met schrik, dat het al heel laat geworden was. „Rn ik moet nog op zoek naar een hotel 1" riep ze uit, en trok daarbij zoo'n hulpeloos ge zicht, dat ik Pa wel om den hals had wil len vallen, toen hij met echt-Indische gast vrijheid Mevrouw B. uituoodigde van nacht bij ons te blijven logeeren We hebben logeerkamers genoeg en om nu in dit hondenweer een hotel te zoeken is ook niet alles," zei die altijd goede lieverd van een Pa. En Mevrouw B., die aanvankelijk nog bezwaren maakte, door te zeggen, dat zij per slot van rekening toch nog'een vreemde voor ons was en dat al te veel van onze goedheid geprofiteerd had, liet zich eindelijk overhalen en toen ze ons even later goedennacht wenschte, was het alsof we elkaar al jaren gekend had den.... Dien nacht werd ik opgeschrikt uit mijn slaap door een geluid, dat ik meende, uit ras kantoor kwam. Toen we den volgen den ochtend aan het ontbijt zaten las Pa 0118 voor uit de krant dat dik gedrukt was „Duizend gulden belooning voor de(n)- Pfcre, die de politie in staat stelt één der gevaarlijkste oplichtsters te arresteeren. Wet is de politie tot nu toe nog steeds niet gelukt de hand te leggen op dit individu, dat b ij voorkeur Indische menschen door ^raffineerde trucjes tot haar jSt iTTa]pment' en met schrik n dlt overeenkwam met het uiterlijk van onze logé, maar ik verwierp die gedachte onmiddellijk, „Nu mij zouden ze er niet tusschen kunnen nemen zoo licht", bromde Pa, maar nauwelijks had hij dit gezegd, of 't dienstmeisje kwam met een verschrikt gezicht vertellen, dat onze gast weg was. „Wat, onze logé weg?" We vonden inderdaad de logeerkamer leeg en het bed onbeslapen. Alleen op tafel lag een klein briefje, waarop met een verdraaide hand geschreven was: „Dank voor Uw gastvrijheid!" Bedremmeld stonden we elkander aan te kijken. Opeens vroeg ik, terwijl ik voelde dat ik doodsbleek werd: „Zouden die gesignaleerde in de krant en Mevrouw B. niet dezelfde kunnen zijn?" En daarop vertelde ik van het geluid, dat ik vannacht gehoord had en dat vanuit Pa's kantoor scheen te komen. „Vanuit mijn kantoor 1" riep Pa en hij rende de trap af, maar bleef als vastge nageld staan, want in den hoek van de kamer, stond de brandkast open en leegl „We zijn bestolen", kreunde Pa. „Al het geld is weg!" „Al het geld! weg!" jammerde Ma. „En mijn juweelen?!" „En jouw juweelen", herhaalde Pa, maar opeens zei hij: „Neen vrouw je ju weelen zijn niet weg. Weet je nog, dat je m egisteren vroeg je bijouterie-kistje uit de brandkast te halen, omdat je je diaman ten broche en ringen aan wildet doen? Ik heb de kist zoolang in mijn kast gezet en heb vergeten bem weer in de safe te ber gen. Je hebt bet dus aan je eigen IJdelheid te danken, dat je juweelen nog in je bezit zijn. Maar overigens is alles gestolen: de vijf duizend gulden, die ik gister juist van de bank heb gehaald.en wat een ramp! De doos met de kris is ook weg! De kris waar ik zoo trotsch op was! En dat heeft me die vervlhuichelaarster geleverd, met haar bekoorlijke lachjes en haar lief stemmetje. Ik zou haar mijn laatste» cent toevertrouwd hebben!" Arm Papaatjel Einde. HOE ZIET DE WERELD ER TEGENWOORDIG UIT? Wie Is de onbekwaamste? De concurrentie in het beroepsleven heersebt niet tusschen man en vrouw, maar tusschen bekwamen en onbekwa- imen. Gardiner. Gelukkige dorpelingen. Het dorp geeft den men ach rijn ver loren ziel terug. Hij is er gelukkig omdat hij daar tenminste ervaart, dat bij inder daad meetelt. Daily Tedegrapb. Ongeweten weelde. De dieren.zeide eens een natuur- historicus, weten niet hoe gelukkig zij rijn! Neem nu bijv. een familie konijnen. Daoht u dat zij beseffen, diat rij in bont jassen rondloopen? De Telegraaf. Ehret die Frauen! Wanneer het alleen vrouwen waren ge weest, die het wereldbestuur in handen hadden gehad, zou de oorlog waarschijn lijk niet rijn uitgebroken. Jean Jacques Benrard. Klassieke waarheid. Vermaak en kunst zijn minstens even noodig als een boterham en als een boter ham-met-wat-er-op 1 Als uitingen van ontspanning en cultuur zijn ze even oud als de menschen. Ons TooneeL Het is buitengewoon lastig vragen' te beantwoorden, als je op het punt staat te trouwen. Helen Wills. Mensch weet te leven. Er zijn menschen, die zóó actief zijn, dat zjj daardoor vergeten te leven, J. J. Cbrétienmot. Het verledlen vult de leemte van liét heden. Al te vaak wordt de historische novelle een uitvlucht. Het gemis aan levenserva ring dat misschien vooral een gemis is aan levensliefde wordt verborgen achter het historisch detail, dat uit studieboeken kan worden geput. Ohr. de Graaf. Het land van belofte. Gedurende de laatste drie jaar bracht de British Immignation and Colonisation, waarvan ik Britsch vertegenwoordiger ben, 8000 Britsche jongens naar Canada voor werk op een farm, Van dezen waren 97 een succes enj slechts een half of één procent mislukten geheel en al. EL WAflB ETEN WIJ HffiSBD WEEK. Zondag. Groentensoep. Runderrollade. (Snijboonen, Aardappelen. Gevulde sinaasappelen. Vleeschkoekjes. Roodekool, Aardappelen. Watergruwel. Dinsdag. Runderlapjes. Andijvie, Aardappelen. Rijst met boter en suiker. Woensdag. Gebakken spek. Bruine Boonen, Aardappelen. Gedroogde appelen. Donderdag. Bruine Boonensoep. Varkenslapjes. Koolraap. Aardappel purée. Vrijdag. Kabeljauw, Worteltjes. Aardappelen, Peterseliesaus. Gort met karnemelk. Vegetarisch. Roereieren met tomaten. Princesseboonen, gestoofde aardappelen of Gekookte aardappelen in bruine boter. Zaterdag. Klapstuk. Hutspot van wortelen, uien en aardappelen. Abrikozen met custard. Nu de sinaasappelen weer zoo volop te krijgen zijn, nemen we als toespijs voor Zondag gevulde sinaasappelen, noodig: 6 sinaasappelen, 1 citroen, 75 gr. suiker, 4 bladen witte en 1 blad roode gelatine, l1/» dL. slagroom. Sinaasappelen en citroen In tweeën snijden en uitpersen, echter oppassen, dat de schillen niet stuk gaan, daar ze dienst moeten doen als bakjes voor het vulsel. Ze worden dus flink gewasschen en de achtergebleven velletjes verwijderd. Vruchtensap en suiker opkoken, de gela tine er in laten oplossen en het geheel laten bekoelen. De room met een weinig suiker stijf kloppen en als de vruchten sap stijver begint te worden, de helft van de room er doorroeren en de vruchten bakjes vullen; als ze geheel stijf zijn, garneeren met de achtergebleven room. Het beste is, dit toetje daags te voren te maken met het oog op 't stijf worden der vruchtencrême. Even wil ik nog in her innering brengen, zooals ik U reeds bij mijn eerste recepten schreef, dat de gela tine zich heel gemakkelijk op laat lossen in een warme vloeistof, indien ze van te voren minstens 10 min. in ruim water ge weekt heeft en daarna op een zeef uitge drukt is of flink uitgeknepen wordt. We gaan nu over naar de vleeschkoek jes van Maandag en hebben gezorgd, dat we van de rollade ongeveer 4 ons koud vleesch ovengehouden hebben. Verder is noodig: 1 ei, 1 uitje, 1 eetlepel fijn ge hakte peterselie, 2 sneedjes oud brood zonder korst, peper en nootmuskaat. Het vleesch heel fijn hakken of malen, brood weken in een weinig water en jus of in melk en uitje snipperen en in een stukje Delfrite gaar smoren, daarna alle ingrediënten vermengen en er platte koekjes van maken, die aan beide kan ten b.v. in Delfrite bruin gebakken wor den. Roodekool is bijzonder smakelijk, nu de zure appelen vrij duur zijn, op de vol gende wijze bereid: 1 middelmatige kool wordt van de leelyke bladeren ontdaan en fijn geschaafd, daarna opgezet met 7i liter water, l/* kopje azijn, stuk boter of een klein blokje Delfrite, eetlepel sui ker, 1 uitje, 2 of 8 kruidnagelen, een theelepeltje kaneel en 1/2 ons rijst en zout naar smaak en alles tezamen gedu rende minstens 21/* uur zachtjes koken. We krijgen dan een smakelijk gebonden kool en ik twijfel niet of ze zal U goed voldoen. Voor de roereieren voor Vrijdag nemen wij b.v. 4 eieren, 2 lepels melk, zout en een klein half busje tomaten purée, en kloppen alles tezamen tot het een gelijk mengsel wordt. In een steel pannetje stuk boter smelten en daarin de eieren overbrengen onder voortdu rend roeren, zoolang op het vuur, tot het een dikke gebonden saus is geworden, dan van het vuur af en op een verwarm de schotel opdienen. De roereieren sta pelen we in het midden van de schotel op en daarom heen de princesseboonen, in- plaats van in de dekschaal. Het geel van de roereieren en het groen der boontjes geven een aardig geheel. Ik reken op één ei de persoon, wat m.i. voldoende is, daar we nog een bord gort met karnemelk als toespijs hebben. -..trfu v®™fer(lert dit echter naar gelang 'van behoefte. °°v ^krikozen met Custard, die ik voor Zaterdag aangaf, zetten we de ge- oogde vruchten na ze gewasschen te hebben,' 24 uur ini wat water te weeken, b.v. I1/» ons en brengen ze daarna in een oompotesohaal over, strooien er wat sui ker op en brengen het vocht, dat nog over mocht zijn aan de kook en binden het, waarna we het over de abrikozen gieten. Nu de Custard! vla, waarvoor ik u zou aanraden Monogram Custard poe der, die in alle goede kruidenierswinkels is te verkrijgen, te gebruiken, daar deze verschillende voordeelen biedt, ze is ge makkelijk te bereiden en eieren behoeven niet te worden toegevoegd, indien men de juiste hoeveelheid gebruikt, mislukt ze nooit. We nemen van V» liter melk een weinig af om 25 gram of 8 afgestreken eetlepels custard poeder aan te mengen, brengen de melk aan de kook, voegen er 2 afgestreken eetlepels suiker bij en daarna al roeronde de aangemaakte cus tard poeder. Gieten de vla pas over de abrikozen als ze eenigszins bekoeld is bn roeren er van tijd tot tijd in om het vor men van een vlies te voorkomen. Van verschillende zijden mochten wij brieven ontvangen, waaruit blijkt, dat de lezeressen onze menu's met genoegen lezen en reeds meerdere recepten konden dienst doen. Gaarne zullen wij voortgaan en onze beste krachten aan de rubriek „Onze Keuken" geven. Hartelijk dank aan de dames, die ons schreven. Steeds zullen we u de gevraagde recepten doen toekomen en u gaarne menu's voor huise lijke feestjes geven. Redactie „Onze' Keuken", Theresiastraat 424. PINDAKAAS. Op verzoek. 5 ons pinda's of olienooten; ongeveer V» d.1. slaolie, schraal; 1 theelepeltje zout. De pinda's worden gepeld en van de bruine velletjes ontdaan, daarna in een groenten- of amandelenmolen 4 X malen. Goed vermengd met zout en slaolie, dee- gewenscht wat peper, zal deze eigenge maakte pindakaas, die op ongeveer 25 ot. per potje komt, u niet minder voldoen dan de in den handel zijnde. De genezing van bloedarmoede bij kinderen. Wat moeten ze eten? Wanneer een kind bleek ziet, vooral aan de lippen en ooren, wanneer het spoedig vermoeid is, te weinig weegt en zeer dik wijls verkouden is, lijdt het vermoede lijk aan anaemie of bloedarmoede. De dokter zal kunnen oonstateeren, dat het bloed te weinig roode bloedlichaampjes bevat. Dikwijls zullen ook alenoidenge vonden worden, die de ademhaling be lemmeren, of de amandelen zijn gezwol len tengevolge van het voortdurend ver kouden zijn. Door dit alles wordt het weerstandsvermogen van het kind tegen ziekten belangrijk verminderd, de eet lust is gewoonlijk slecht en het kind neemt niet behoorlijk toe in gewicht. Deze verschijnselen kunnen ook het ge volg zijn van een ziekte, die het kind kort geleden doorgemaakt heeft Bloedarmoede komt echter ook veel voor bij kinderen, die tot het derde levens jaar bijna uitsluitend met melk gevoed zijn. We weten thans, dat voor elk kind van zes maanden of ouder melk alleen niet genoeg is. Bij een kind, dat zich voor spoedig ontwikkelt kan men zelfs reeds met drie of vier maanden bijvoeding geven; daardoor krijgt het kind de voe ding, die het noodig heeft voor den groei der hersens, beenderen en spieren. Gaan deweg moet het kind aan de meest ver schillende voedingsmiddelen gewend wor den; daarbij lette men er alleen op, dat het een bepaalde spijs niet krijgt, voordat het in staat is, die te verteren. Een nor maal kind moet binnen het jaar gespeend worden. Om anaemie te genezen en te voor komen moet het diëet niet alleen verschil lende bestanddeelen bevatten, doch het moet ook zooveel mogelijk afwisseling vertoonen. Zeer gezond zijn tarweproduo ten, havermeel, eieren, bouillon, blad groenten (vooral spinazie), boonen, wor teltjes, erwten en aspergepunten, verder aardappelen en als het kind drie jaar oud is, ook kool, uien, bloemkool, tomaten, ge kookte selderij, knolraap en marmelade, en voor oudere kinderen is versch fruit van groot belang, omdat daardoor ook de spijsvertering bevorderd wordt en het lichaam stoffen krijgt, die op den groei en de ontwikkeling ervan gunstig weren. Men kan oranjemarmelade, tomatenpurée, appelmoes, gekookte pruimen en bananen geven. Hoe moet een anaemle-patlënte verpleegd worden? Een kind, dat aan bloedarmoede lijdt, moet zooveel mogelijk in de zon en In de frissche lucht komen. De ramen van de slaapkamer moeten altijd openstaan, al is het maar een klein stukje, doch het kind moet voor gordijnen beveiligd worden tegen tocht, waarvoor het in zijn toestand bijzonder gevoelig is. Levertraan, staal- preparaten, enz. zijn goede hulpmiddelen bij het bestrijden van bloedarmoede, een kwaal, die dikwijls den groei en de nor male ontwikkeling van het kind bedreigt, wanneer zij niet tijdig herkend wordt. WEE8 UW IDEALEN 1 Groei zoo in Uwo idealen in,, dat hot leven ze U niet ontnomen kam Albert Schwcltzer. We moeiten' onze Idealen! boog houden, we mogen ze niet verloochenen. JJ#» we zljh er van overtuigd. Maar het lis soms zoo heel moeilijk. We hebben onze idoalen van rechtvaardigheid, van eetrillj Ik heid, van hulpvaardigheid', Maar er ko men tijden, dat 't verloochenen van dlle Idealen ons voord eellgar schijnt Eeil beetje schipperen, wat begon en andeironi benadeolen het zou ons zooveel boter uitkomen!. Ohr in do wereld vooruit tel komen, moot mon schipperen, heet het dan, je moet handig wezen, je concurren ten overtroeven. Waarom zou je eerlijk wezen? Dat Is maar kinderachtig. An deren zijn het imimers ook niet. Dikwijls bezwijken we dan voor de ver leiding. Wat zooveel andere, toch alge meen geachte menschen doen1, dat kan niet 'zoo heel erg zijn. We verloochenen onze idealen en we verbezen ze. Ons mooie ideaal: er te komen uit eigen kracht, eerlijk en met een zuiver geweten het gaat verloren. Ons werk verliest rijn schoonheid. Het wordt eed spelletje, da we valsch spelen 1 We gaan niet meer met opgeheven hoofd door de wereld, we 'kruipen door nauwe gangetjes. Van de eene leugen komt de andere, we moeten nieuwe leugens be denken, nieuwe intrigea Ons leven, ons werk is doodgeloopen in een net van on waarheid. Dood zijn de idealen. Wat moe ten wij' doen, om ons niet door hot leven te laten neerslaan? Hoe kunnen wjj sterk staan? Door onze idealen1 sterk te doen zijn. Stel u niet tevreden met wat vage ideeën, die door het eerste windje omge blazen kunnen worden. Beleef Uw idealen, maak ze tot een deel van Uzelf. Laat ze even onverbreekbaar aan u ver bonden rijn ala Uw ledematen. Ge zoudt toch ook Uw arm niet weggeven? Dat kunt ge niet doen. Zoo tmoeit het ook met Uw Idealen zijn; ge kunt ze niet van U los maken. Schip peren zou voordeeliger zdjn, maar ge kunt niet schipperen. Onverbreekbaar is het ideaal met U verbonden en het ideaal verbied elke oneerlijkheid. Wees Uw Idealen, en laten het niet maar vage begrippen zijn. Want dan komt het leven en stoot ze van U af. Don doet ge als de anderen: ,dan verbest ge elke persoonlijkheid en heeft het werken lijk©, sohoouie leven1 U niets meer te bie den. Gij zoudt Uw oogen niet willen geven om een geldelijk voordeeltje te krijgen. Ge weet, dat ge dan voor goed blind door het leven zoudt gaan. Maar Uw idealen geeft ge onbezonnen. En toch verdwijnt unet aLe idealen ook hot bobt uit Uw leven. Maak Uw idealen sterk, houd ze vast Dan zullen zij ten slotte U vasthouden te midden van verleidingen, die dan geen verleidingen meer rijn. Dt. JOS. DE OOOK. (Nadruk verboden.) Het gebreide vest over de rijden blouse. 't Is modern en ze staat gezellig de fijne crêpe de chine blouse, bij het keu rige mantelpak, maar 't is ook een koude dracht Om hierin echter nu tegemoet te komen, is het mooie gesloten vest en voque geworden. Crittek. Recensent (tot den dichter): Een zekere originaliteit is in uw gedichten waar te nemen. De schoonste denkbeelden zijn er in verzwegen. Men riet deze pract'ische vesten in allerlei variaties, rij zijn gemaakt van peau de pêohe, van velours-de-laine, van wollen tricot en van neg meerdere warme stoffen. Zij rijn meestentijds langs bui tenrand en armgaten beboord met een sterk zijden tres. vesten de ei«en»»breide vesten zijn. Mem ziet ze gebreid van cbi- 't J uttertje slachtoffers maakt." Daarop volgde een B. „Love". R. M. Pym. Maandag. •4

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11