LEZING OVER RUSLAND. Ds. J. Buskes, predikant van de Gerei. Kerk, (H.V.) te Oost er end, zal morgen- (Vrijdatóavünd aldaar een lezing houden over „Het werk van God In Rusland". Uit het huis met de biauwe stoep. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Het oude goed moet eerst af. De zitting van heden werd aangevangen met een aangehouden zaak van 24 Nov., betreffende Simon F., een mijnbeer uit Sohagen, die uit louter werklust de woning van zijn zuster te H.-H.waam tijdens haar afwezigheid had geïnspec teerd en zich voor zijn moeite een buiiK- biljet van 10.— had toegeëigend. De heer Simon F. was ditmaal niet ter zitting aanwezig teneinde kennis te nemen van hetgeen de heer Wiggers, reclasseerings- ambtenaar, die als getuige werd gehoord, had mede te deelen. Verdachte heeft dezen heer schriftelijk medegedeeld, dat hij niet tot geheelonthouding bereid was zoodat de reclasseering uitgepraat is. De officier persisteerde dus bij zijn eisch 2 maanden onvoorwaardejijk. Uitspraak van den Politierechter bij breed gemotiveerd vonnis 6 weken ge vangenisstraf. De Jager op klein wild van Bergen ln zijn fatsoen gezet Daarna verscheen als herboren heer, Gerrit H., van Koedijk, omtrent wien de heer Wiggers de verblijdende mededee- ling kon doen, dat voor hem voorloopig een geschikt patroon is gevonden. Voorts zal hij zooveel mogelijk ter zijde worden gestaan door genootschap en reclassee ring. Eisch alsnu 2 maanden voorwaar delijk met 3 proefjaren. Verdediger kon zich daarmede vereeni gen, behoudens verplichte baden. Dit was echter later beter geschikt. De verdachte werd daarop veroordeeld voorwaardelijk tot 2 maanden met 3 jaar proeftijd en op te leggen voorwaarden betreffende alcoholgebruik, lichaamsrei niging en veedrijversverbod. Voorts wordt veroordeelde gesteld onder toezicht van het genootschap en uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Tont savolr es tont pardonner; De 32-jarige dienstbode, trhej. S. van Br., wonende te Den Helder, stond terecht wegens vernieling van een glas ruit in het perceel bewoond door den sergeant-monteur Ekelenburg, aldaar. Ze bezigde voor dit vernielzuchtig werk een schoon. Tevoren had de dame op straat een scène gemaakt met den sergeant en diens echtgenoote, welke verwikkelingen den Politierechter thans motief gaven sluiting der deuren te gelasten op grond van het zedekwetsende. Na heropening hield de heer officier onmiddellijk zijn requisitoir, waaruit bleek dat de getuige zelf wel eenigermate de oorzaak was van het voorgevallene. Gevorderd werd 10 boete of 10 dagen. Mr. Seegers, verdedi ger van het meisje, die betoogde dat het gehoorde op de besloten zitting den die pen ondergrond der kwestie aantoonde. Het optreden van den getuige gaf ver dachte aanleiding om aldus te handelen. Pleiter verzocth de allergrootst© clemen tie voor deze vrouw. Vonnis 1.boete of 1 dag. Beleedlgingsscè ne op Urk. De heer P. Hoekman, ingezetene van het eiland Urk, werd op 3 December gra felijk belqedigd door zekeren heer Lam- bertus G., die tevoren tegen de deur van het repetitielokaal van een Zangvereeni- ging had geschopt en deswege door Hoekman werd onderhouden. Eisch en vonnis 25.boete of 25 dagen. Een geduchte tegenpartij. De niet groote maar des te dikkere en stevig gebauwde transportarbeider, Arie J., uit Noord-Scharwoude bad op 21 December niet alleen den caféhouder M. V isscher, maar ook diens echtgenoote ge slagen en pijnlijk getroffen. Er was ruzie ontstaan en een vechtpartij, waarmede V isscher en diens vrouw niets te maken hadden. De heer Arie J. -was niet bereid de beschuldiging te aooepteeren en ont kende ijverig bet hem ten laste gelegde. Mej. Vissoher verklaarde evenwel perti nent, dat verdachte haar zoowel als haar man klappen toediende, toen zij zich be ijverden andere vechtende bezoekers te scheiden. De heer J. deelde geducht pijn lijke opstoppers uit. Hij was niet vol komen nuchter, Ondanks de ontkentenis van den heer J. achtte de offloler hem schuldig en nogal flink schuldig ook, wat bleek uit den eisch tegen J., door den of ficier wel klein, maar niet dapper ge noemd, veroordeeling tot maar eventjes 50 boete of 50 degen. Uitspraak 40 boete .of 40 dagen. Jan Sm., slager, Zuid-Scharwoude, meineed, nieuwe instructie gelast en het hoeren van eenige nieuwe getuigen onder meer de heer J. de Vries, destijds hotel houder van de „Toelast" en de heer K. Piet, kellner in dat hotel. Willem K., Alkmaar, hooger beroep, vonnis Kantongerecht wegens openbare dronkenschap, 3 dagen hechtenis, 3 maan den opzending voorw. met 2 proefjaren. StroopcrjJ van te veldl staande bloemkolen. De 23-jarige „koopman", Anthonie O., wonende te Noord-Scharwoude, stond te recht als verdacht dat Hij in den nacht van 10 op 11 November aldaar, zich wederrechtelijk had toegeëigend, een 76 tal bloemkolen staande op het bouwland in gebruik bij den heer J. Pranger, land bouwer te Noord-Scharwoude. Verdachte zou zich hierbij hebben bediend van een schuitje.'Efen week na de vermissing der bloemkolen vond Pranger óp het land een pijp en daarna een notitieboekje, dat vermoedelijk het eigendom was van ver dachte. De woning van Anthonie O. is in de onmiddellijke nabijheid van Pranger's land gelegen. Dit land is van alle zijden door water omgeven. Verdachte, die zich mag beroemen op een krullebol, die eeni Somaili inboorling tot sieraad zou hebben gestrekt, ver klaarde, dat hij; gewoon is bloemkool bij groote hoeveelheden op te koopen. Hij was niet in het bezit van een schuitje. Als hij het noodig heeft, leent hij zoo'n vaartuig. Wat betrof de gevonden pijp en het notitieboekje, deelde verdachte mede, dat de bewuste pij-p niet zijn eigendom was. Hij erkende wel een dergelyken pijp gekocht te hebben, doch hij moest in ge breke blijven dit rookinstrument te too- neri. Wel toonde hij een andere pijp, door hem gebruikt. Ondanks echter alle omstandigheden ontkende de heer Antih. O. pertinent iets met deze strooperij- van bloemkool te ma ken te hebben gehad. De heer Pranger was er echter positief vain overtuigd, dat hij de ontvreemde party, in het bezit van ver dachte had gezien. De heer Langedijk, winkelier te Oud karspel, verklaarde aan verdachte een soortgelijke pijp als op de terechtzitting aanwezig, te hebbeni verkocht, wat ver dachte dan ook grif toegaf. Laatstgemelde was van meening, dat hij 20 November de pijp moet hebben verloren, dus onderschei den dagen na het feit. De heer Simon Petrus Rood, rijksveld wachter te Oudkarspel, had gehoord zeke ren heer J. P. Leering, die hem had- mede gedeeld, dat hij ook een dergelijke pijp als op Prangers land gevonden, bij Lan- gendijk had gekocht. De heer Leering kon echter zijn pijp toonen. De heer Langedijk had twee of drie van dergelijke pijpen ver kocht en aan niemand meer. De president, mr. Leöeboer, noemde het een ernstige aanwijzing,. Verdachte is al eenmaal wegens een vermogensdelict ver oordeeld. De heer Rood kon niets ten na- deele van verdachte aanvoeren. Volgens verdaohte zou de vader van O, aan één der politiebeambten, in casu den gemeente-veldwachter Leuring, gezegd hebben, dat hy over het land- van Pranger had. geloopen mét een pas aan waarin zich het notitieboekje van verdachte bevond. De heer officier ging in zijn requisitoir de onderscheiden© verzwarende omstan digheden na, o. m. de aanwezigheid van pijp en notitieboekje, een en ander in ver band met het feit, dat verdachte -venter met bloemkool is. Vermoedelijk zal ver dachte, toen hij in bukkende houding de •bloemkolen sneed, pyp en boekje hebben verloren. De heer officier achtte deze ver onderstelling zeer plausibel. Uit een en ander concludeerde de offi cier, dat het ten laste gelegde wel onom- stootelyk vast stond. Tenslotte vorderde spreker ter zake strooperij met behulp van een vaartuig 10 maanden! gevangenisstraf ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 27 Januari. Uitspraken 20 Januari. Aris B., tuinder te Blokker, opzettelijke en wederrechtelijke toeëigening van eenige fruitmandjes, 25 boete of 25 d. Jaoob van G., arbeider, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, huisvrede breuk gepleegd te Zuld-Scharwoude, 1 maand gevangenisstraf met aftrek voor arrest en in vrijheid gesteld. Ingezonden Zeer geachte Redactie. Naiar aanleiding van uw verslag van de jongste begrootinigsdebatten in den Raad, inzake door u aangeduid „De kwestie van het wethouderschap van den heer Smits", waar de heer De Zwart met nadruk ver klaart, dait de S.D.A.P.-fractie op den heer bmits heeft gestemd, om den heer Van Os it net College te houden, o-mdat de laatste had aangekondigd (door wie?), dat als hij e portefeuille van P. W. kreeg, hij po gingen in het werk zou stellen, dat de verordeningen op bet toezicht houden van woningen zouden worden verslechterd, verzoek ik u beleefd opname van het vol gende: Geachte redacteur, toen ik dit las, meen de ik eerst met een zetfout te -doen te hebben, waar ik evenwel verder lezende ook het volgende aantrof, n.1. dat het vol gens Inzicht der S.D.A.P. niet goed was, aan het hoofd van den dienst van P. W. een man -te hebben, die altijd het pleit voor den particulieren bouw heeft ge voerd, toen begon ik te begrijpen, dat het de bedoeling der heeren was, mi1 neg eens extra, van uit de verte, te grieven. Ik kan mij dan ook begrijpen, en het deed mij goed dat de hoer ÉijMers, met wien ik GA jaar in de oommissie van pu blieke werken zitting had» daartegen pro testeerde. De heer Eijlders en ook de heer Sdhoeffelenberger wisten, dat integendeel van verslechteringen, door mij1 steeds werd getracht, in samenwerking met de oommissie van bijstand P. W., onze bouw verordening, eenmaal door den raad vast gesteld, op een dragelijke manier zoo goed mogelijk ten uitvoer te brengen. Niet on rechtvaardig, zooals meermalen is ge schied, waartegen ik mij in 't openbaar in den raad verzette, b.v. ten opzichte van het hoogtepeil uit de straat, een burger der gem. Den Helder geen bewijs van vol tooiing kon krijgen, o-mrede het gemid delde hoogtepeil ©enige centimeters te laag was, en een and-ere bouwer, van bui ten, de gemeente, met een verschil1 van 10 cm dit wel verkreeg. Ook de door den heer De Zwart gewraakte hoogte van 2.80 m voor zolder woonvertrekken, be hoefde door mi1; niet te worden vastge steld, daar deze hoogte reeds in art. 23 onzer bouwverordening ia vastgesteld, In overleg met directeur Gem. werken» com missie van bijstand en den raad. (Dat er misschien allicht aan P. W. en bouwverordening te verbeteren (niet te verslechteren) ware geweest? Mogelijk wel Als men van jongsaf praktisch en theo retisch werkzaam geweest is in 't bouw vak, heeft men wel zooveel ervaring ge kregen, om een hardgrauwe waalsteen: van een straatklinker, en Borneo teak van beukenhout te kunnen onderscheiden.. Ik begrijp dan ook niet dat de heer De Zwart zich van dusdanige motieven bedient om my te best-rilden, hij 'had even goed kun- nen beweren dat ik van plan was b.v. voor toegang naar de bovenverdieping een lad der te gebruiken in plaats van een trap. I-k moet dan ook de heeren der S.D.A.P. wel in den weg hebben gezeten, dat zij mij na VA jaar nog niet met rust laten. Ver leden jaar bij, de begrooting verklaarde de heer De Zwart, dat de S.D.AjP. den heer Smits gekozen hadden o-mdat hij hun nader stond als de heer Van1 Os, dit was minstens een beter argument dan wat zij nu verkondigen. Dit was mij niet onbe kend. Nog klinken b.v. de woorden van den heer Borkert mij in de ooreni, toen hy vier jaar geleden bij de behandeling der begrooting den heer Smits toeriep: vooruit maar, heer Smits, wij staan ach ter je. Dat de heeren der S.DA.P. gezegevierd hebben met de benoeming wethouder, ik gun hun dat genoegen. Dat ik voor hen wel eens wat lastig was om niet altijd „Ja en amen" te zeggen op hun voorstellen die zij decreteerden, wil ik gelooven, en dat zij de gedegenheid by. de benoeming als wethouder te baat hébben genomen mij dit te laten voelen, ia hun zaak. Het grie vende voor mij is dan ook niet gelegen ih het feit dat ik geen wethouder geworden ben, neen en nogmaals neen, maar wel dat een Katholiek raadslid, de heer Smits, zich heeft laten gebruiken» om onder Patronaat der S.DA.P. mijn tegenoandidaat te wor deni, en wij dus bij de derde stemming als twee Katholieken tegenover elkaar stonden. De een als candidaat der R.-K. Staatsparty, de ander als candidaat der S.DA.P. De heer Smits was blijkbaar hiermede zoo vereerd en ingenomen, dat hij den moed miste aan de S.D.A.P. te verstaan te geven dit spel te staken, en te ver klaren, in deze handeling niet te zullen toestemmen, daar hij verplicht was op den candidaat der R.-K. Staatspartij te stemmen, en zich dus als candidaat terug had getrokken. Deze daad was organisa torisch en zou mannenwerk geweest zijn. De heer Smits deed dit evenwel niet, hi liet de stemming doorgaan en mocht nu zelfs als tegencandidaat zijn stem niet op mij uitbrengen. Had hij die verklaring wel afgelegd, dan had de zaak een geheel ander verloop gehad. Mogelijk was ik dan niet gekozen als Wethouder, maar zeker had ik dan nu deze begrooting als R.-K. Raadslid mede gemaakt en mijzelf kunnen verdedigen tegenover de even flauwe als onwaardige aantijgingen van den heer De Zwart. Had ik maar even kunnen vermoeden, dat de heer Smits zich tegenover mij door de S.D.A.P. zou laten gebruiken, als op den avond van 6 Aug. 1929 is geschied, dan had ik mij teruggetrokken en hem met zijn politieke vrienden de ruimte gegeven en de heeren der S.D.A.P. de vreugde niet gegund, waar zij nu zoo prat op gaan, mij uit het College te hebben gehouden. Het féit Is geschied, het .is den heeren der S.D.A.P. mogelijk gemaakt, mij politiek om hals te brengen. Laat dit hen nu voldoende zijn en zij mij nu verder met rust laten, en niet trachten na IJ jaar mij in een verkeerd daglicht te stellen. De heer Smits moge in zijn repliek, zooals hij zegt, zich ge heel neutraal willen houden, en zooals hij toegeeft even uit de rails zijn gegaan, volgens mij is hij door deze daad op 6 Aug. 1929 gederailleerd. Hoogachtend, Udw. dn., R. N. VAN OS. Helder geheel niet in tel is bij de heeren raadsleden, althans wordt er haast met geen woord over gerept. Alleen de heer Terra geeft blijk voor dit plattelands- gedeelte een open oog te hebben. Wij hopen dan ook dat, vooral wat be treft de klasse-indceling, deze heer voor Julianadorp zal opkomen. Ook de heer De Boer heeft van zich laten hooren, deze wil een arts in Juliana dorp plaatsen, doch B. en W. willen daar niet aan, ook de heer Speur aoht het niet noodig. Er zal dan ook wel niets van komen. Do groote vraag is bestaat de nood zakelijkheid een arts alhier te vestigen, en dan meen ik volmondig te kunnen antwoorden neen. De geneesheer E. E. Oterdoom werkt hier uitstekend. Over het algemeen is men hier aan dezen be kwamen en vriendelijken geneesheer verknocht, en is men wel niet voornemens van geneesheer te veranderen. Steeds staat hij klaar voor zijn patiënten. Ook moet er toch zeker een behoorlijk arbeids terrein zijn voor een arts, waar een be staan in is te vinden. Ik betwijfel zeer sterk of zulks hier wel het gevöl zou zijn. Op dit gebied behoeft de heer De Boer zich nog niet ongerust te maken. Ik hoop dan ook, en met mij velen, dat men hiertoe niet zal overgaan. Met dank voor de plaatsing en de meeste hoogachting, EEN BELANGSTELLENDE. Julianadorp, 28 Januari 1981. Mijnheer de Redacteur, Mag ik s.v.p. een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Met belangstelling heb ik de raadsver- slagen en de politieke beschouwingen in Uw blad gelezen. Hot is mij,en meerderen met mij, opge vallen dat men Julianadorp, of nog beter gezegd »Het Kocgrns gem, Den Heldor., niet verwent. Eigenlijk krijgt men zoo den indruk dat dit deel der gemeente Den -o Den Helder, 28 Jan. 1981. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd opname van het vol gende, als ingezonden stuk in uw blad, u hierbij1 bij voorbaat beleefd dankend. Daar mij gebleken is, middels adv erten- ties van dagbladen uitgegeven te Alk maar, ten aanzien van de aldaar vastge stelde vleeschprijzen (varkens- en rund- vleesch) het een aanmerkelijk verschil aangeeft ten aanzien der hier geldende vleeschprijzen. In Den Helder is b.v. de vleesehprijs varkensvleesch 0.80 en 0.90 per pond, dit is te Alkmaar 0.45 en f 0.50, hetgeen m.i. wel gewettigd is, dit onder de aandacht van het publiek en de slagers te brengen. Gaarne stelde ik daarom middels deze aan bovengenoemden de vraag, zijn er en welke zijn die redenen, die een dergelijk prijsverschil wettigen. Deze vraag is m.L van belang, niet al leen voor consumenten (daar deze er na tuurlijk een groot belang bij hebben) doch ook voor de slagers. Velen van deze ge meente zullen vanwege hun connecties te Alkmaar, vandaar hun vleesch betrek ken, wat zeer ten schade van de slagers te Den Helder kan zijn. Een matig prijsverschil lijkt mij moge lijk, doch het thans bestaande verschil komt mij absurd voor. Dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, L. ZWAXMAN, Brakkeveldweg 102. MANOEUVRE-ANEQDOTEN. De luitenant Pas getrouwd, eerste scheiding, teeder afscheid. In het laatste oogenblik: „Och vrouw, geef mij nog een couvert mee, die boel ziet er -in zoo'n kwartier vaak zoo onsmakelijk uit". Het vrouwtje staat met bloedend hart een van haar uitzet- couverts af en drukt den oppasser op zijn geweten: „Dus goed begrepen, Jan? Na het eten steeds alles inpakken. Als je al les in orde terugbrengt, schiet er een goede fooi voor je over". „Geer kint d'rap rèkenen, Mevrouw!" zegt Jan, die een Limburger is. Na verloop van drie weken overhan digt de oppasser het jonge vrouwtje grinnekend een groot pak: „Dit zeen de veer steuks, die ich mitgekrege hub en dó hij laat een sigarenkist zien vol met lepels, vorken en messen, is de andere rommel; ik heb alles kunnen gap pen Mevrouw, alleen 'n koffielèpqlke is xnich verlóren gegangen". De eerste luitenant Vrijgezel en goed eter. Wil bij zijn kopjo koffie iets eten. Hij geeft een sol daat twee dubbeltjes en zegt: „Ga naar de boerin in de keuken en vraag twee oroquetten; de eene is voor jou de an dere breng je mij1." Na tien minuten komt de soldaat terug en legt een dubbeltje naast het kopje van den eersten luite nant, die reeds ongeduldig wordt en wiens koffie afgekoeld is. „Er was nog maar één croquette, luitenant en die heb ik maar dadelijk in de keuken opge geten!" De (kapitein. Vrijgezel, heeft met de dochter des huizes op aangename wijze gecauseerd. Als cavalier wil hij op teedere wijze af scheid nemen en bestelt bij1 den bloemist bloemen, welke de oppasser1, die met de bagage hem nareist, terwijl hij reeds ln de eerste ochtenduren afreist, moet halen en aan het jonge meisje overhandigen. De jongedame geeft don postillon d'amour een fooi. Deze echter bekijkt het geldstuk een gulden en zegt dan: „Hoor eens juffrouw, dat is niet genoog, de bloemen hebben drie gulden gekost." De majoor. Inspecteert dé veldkeuken. Gehaktbal len vandaag. „Maken jullie ze ook wel langwerpig?" vraagt de soldatenvader bezorgd. „Natuurlijk, majoor," zegt de menage- soldaat, „langwerpig zijn ze ook aardig, maar wij maken ze altijd rond." Nieuwe Uitgave. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. brélgm'.'1 "D* U°" ^ttvrnha, S'huid" Pieter O., tuinder, Nedérhorst den Berg, thans gedetineerd, diefstal van kippen gedurende den voor den nachtrust be stemden tijd, reeds Donderdag j.1. vrij gesproken en op vrije voeten gesteld. „Het eenzame Hul»" doos1 Pamela Wy.nn-e. Amsterdam, van' Holten-a Wareridorf's U. >M. Plnji» i.90> «eb. 2-SO. Wederom een romannetje .van deze veel- sohrijfs-t-er, samengeflanst naar het oude recept: e enige feiten en gebeurtenissen, aaneengere gen door een duinnen- diraadi en bet geheel gp- drenkt ln -pikante saus. Eenige origjpalat-eit kan men aam het verhaal niet ontzeggen.; het betreft hier een- dokter,dtie in bedoeld een zaam huis min- of meer lichtschuwe prakt',ijken uitoefent eni die een bruut en dronkaard is. Zoo al s steeds weer weet de schrijfster aan het slot igeen oplossing te geven en aangezien het arme vrouwtje van d'ez-en bruut (zij heeft hem blijkbaar alle-en genomen om. het Pamela Wynne mogelijk te maken weer een romanne tje tie schrijven; een ander motief is er niet voor), toch aan dien jongen man moet w-orden geholpen, dien zij Mef heeft, is de eeniige oplossing weer het beroemde auito- ongeiuk, waarbij de dokter het leven verliest. Want om! nu zóóver te gaan als misschien deze of gene verdorven lezeres wel zou wen- sch-en, diat doet Pamela niet. Voor geert goud. Netjes blijven voor d'e mienschen, im'n ldnd, dat is het parool. Enfin» met zoo'n auto- ónge-luk is het altijd' goed en bet mooiste is, dat je het precies kunt laten gebeuren, wan neer het je zelf het beste schikt. Hetgeen men lang niet van alle dingen de® leven® zeggen kan. Br. Bi] den uitgever J. Storm-, Amersfoort is verschenen-: Leiddraad, bij het Com-tract.-Bridge. Prijs 0.25. D-t boekje bren-gt, zonder in finesses te treden, de 25 voornaam,st-e regels of wenken voor h,et th-ains, algemeen beoefende spel „Con tract-Bridge". ïed-er Bridgespeler behoort deze regels te kenin-en, en oim ze bij voorkomende gelegenheid te raadplegen» is het formaat zóó gekozen, dat het boekje gemakkelijk ia portefeuille o-f tasch kan wo-rdien meegedragen. Tevens ds opgenomen de telling, door ds Portland-Club te Londen in 1930 vastgesteld. Bij de firma J. Noorduyn Zoon te Go-rin- chiem verscheen -d,e 100ste .jaargang van de Naam- en Ranglijst dle-r Officieren van het Ne-derlandsohe Leger en dat in Nederlandsch- Indië, in de wandeling genoemd het ,yoffü- ciersboekj-e" en als zoodanig voor officieren, oud-officierèn en anderen een vertrouwde gids en waardevolle vraagbaak in hun militaire loopbaan, zooals, in een voorwoord generaal Snijders het utidrukt. Reeds sedert 1725 zagen met eenige onderbrekingen, voorgangers h-et licht. De Belgische troebelen waren oorzaak, dat in 1831 en 1832 geen jaarboekje verscheen» maar van 1833 af (den tweeden- jaargang) heeft het' daarna regelmatig het licht gezien. In 1837 zijn ook die officieren van het Indi sche leger er in. opgenomen. De nu versche nen 100ste jaargang ds- tot een lijvig boekwerkje uitgegroeid- van meer dan- 800 bladzijden, dat op elk terrein in .deze materie uitvoerige en betrouwbare inlichtingen geeft. Ofschoon nra- rinem-ensch-en het uit den aard -der zaak niet zoo dikwijls zullen raadplegen als het land leger, kan het toch aan- hen menagen goeden dienst bewijzen inzake inlichtingen betreffen de een of ander punt of persoon. Het een voorspoedige reis te wensch-en is overbodig, omdat reeds het feit van- zijn verschijning 00 zichzelf de behoefte eraan weergeeft. Januari-nummer „De Grammophoon-Revue". De Grammophoon-Revue ziet er deze maand weer smakelijk uit. De redae ie schenkt meer aandacht ook aan den technischen- kant van die grammöphoon en zij vangt in- dit nummer aan met de publicatie van een duidelijk arti kel over electrische weergevers. De brief van den U-trechtschen medewerker is ook nu weer interessant, terwijl „Jean Disque" de lezers den weg wijst in deni zondvloed van nieuwe platen-. Bizondere aanbeveling ver dient een opsomming van de beste „Records" van- 1930. Goede illustraties» interessante berichten en uitgebreide lijsten van aanbevelenswaardige platen vullen- verder h-et nummer. Verschenen het Februari-num-mer van „Auto-Revue" en „De Dame aan 't stuur", maandblad onder leiding van Henxi van Wer- m-eskerk'en. Bevat o.a. artikelen over „Het Menschelijke in- de Auto" door mr. Joh. Ernst- rcan» „Hoe tóeze een autobilist zlcb een goede Vrouw?" door „Een Man", een prijsvraag, alsmede een -groot aantal- verhalen, artikel-en, enz. op autosportgebied, fraai geïllustreerd en gedrukt. Verschenen: Autokampioen, 24 Januari, 2e R.A.I.-nmmer. „Spcort in Beeld" van deze week is ook een R.A.I.-nummer en bevat als zoodanig een aantal afbeeldingen van nieuwe merken aldaar tentoongesteld. Voorts de gewone rubrieken. „Revue dkr Sporten" opent met een ijsdciek uit de dagen toen het nog werkelijk winter wais en bevat voorts een interview met dr. Meurer, dien leider van die Amsterdarotche Studenten-roeivereeniffing. ■Actueel Wereldnieuws" (Indie). Wij ontvin gen van dit blad het fraai uitgevoerde Kerst nummer. Het bevat een aantal kunstbijlagen, die werkelijk een goeden indruk geven van de tech niek van de Indische drukkerij, die dit nummer in het licht gaf. Er is een mooie reproductie van een ets van Rollin Tanner, een dorpsgezicht voor stellend, een gekleurde bijlage „Ossenkar", naar een schilderij van Jan Frank, zeër modern naar teekening en kleurencombinatie, een ongekleurde houtsnede van Willem van den Berg (ln den tekst opgenomen), een ooievaar voorstellend, nog een mooie ets-reproductie naar D. Hombe.-g, ossenkar op Oost-Java, de „Klobenhaven" ln de haven van Soerabaja (het verhaal van dezen Deenschen vl]^ master, die nimmer de plaats van zijn bestemming bereikte, vinden wij er bij), nog een reproductie van een ets van Homberg, pasar op Mldden-Java, een tweetal mooie bijlagen met reproduc ties in kleurendruk van vlsschen, aanwezig ln het Bataviaasche aquarium. De tekst hierbij ls van de hand van dr. H. C. Delsman ,als wij ons niet ver gissen een oud-inwoner van onze stad, vroeger vérbonden aan het Zoologisch Instituut alhier Ook een kleurendrukwerk ls er, voorstellend een Kratondienaar, naar een schilderij van Cseslaw Mystkowski, een reproductie „de Kantkloster", naar een schilderij van Joh. B. Hendnks, een knappe teekening van M. van Huut—Kardos en meerdere. A. M. de Jong draagt ln dit nummer een novelle bij „Het verbijsterende Pension"

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7