N.V. Stoomwasscherij,, DEN HELDER" belt U dan even 524 op. HET BINNENHOF! AMSTERDAMSCHE k. 1 BRIEVEN OP EN OM I GEMENGD NIEUWS. Wilhelminastraat 63-67 Telefoon 524 Indien U er prijs op stelt Uw wasoh helder en keurig verzorgd, binnen enkele dagen terug te ontvangen gevaar Loopen. Bij de proefnemingen wa ren toestellen voorzien van blazen, die met samengeperste luoht konden worden gevuld, waardoor zelfs een gezonken vliegtuig dadelijk weer aan de opper vlakte werd gebracht NOODLANDING. 'Donderdagmiddag ongeveer 2 uur heeft het militaire vliegtuig met drie motoren no. 801, op weg van Soesterberg over Botterdam naar Schipjhoi, wegens een defect aan den motor een noodlanding gedaan op het strand te Katwijk. Het vliegtuig werd bestuurd door sergeant- majoor Van der Griend, en tweede be stuurder was luitenant De Mol. Persoon lijke ongelukken zijn er niet bij voor gekomen. Binnenland. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. De toestand van de slachtoffers van het VERDUISTERING VAN F 14.000. De Haagsche rechtbank veroordeelde den boekhouder, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van een bedrag van 14.000, in dienstbetrekking, tot een jaar gevangenisstraf. DE SCHIPBRUG TE ARNHEM AANGEVAREN. Hei verkeer naar die Betuwe ge stremd. Donderdagmorgen waren twee brugvak- kon van de Schipbrug uitgedraaid, ten ei de het schip „De Laak", reederij W. Goucsbloem, schipper A. de Graaf, door te laten. Het schip is 652 ton groot, ge laden met grint, komende uit Duitsch- land, lading bestemd voor Amsterdam. Vermoedelijk ten gevolge van den sterken stroom dreef het schip te ver naar den Zuidwal af en kwam daardoor in aanva ring met een der vastliggende brug- schepen. De bovenbouw van de brug kwam dientengevolge in scheeven stand1 en deeü het brugschip kantelen, waardoor het ter zijde kwam te liggen en grootendeels met water werd gevuld. Ten gevolge van deze aanvaring is heit zuidelijk gedeelte van de schipbrug geheel ontredderd. Het verkeer met de Betuwe is gestremd. De overtocht van voetgangers geschiedt per Concordi&boot. Het schip „De Laak" is beneden de brug op stroom blijven liggen. CHANTAGEPLEGER VEROORDEELD. De rechtbank te 'sGravenhage heeft Donderdag tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld den 25-jarigen koopman O. M. v. D., in den Haag, die terecht heeft ge staan ter zake, dat hl] in April van het vorige jaar met zekeren R. B., een dokter uit Ouragao, die het verlof hier te lande vertoefde, op geweiddaige wijze heeft aan gegrepen, na hem te hebben bedreigd en van den inhoud van zijn portemonnaie te hebben beroofd. Benige maanden geleden is v. D. reeds wegens chantage tot 4 jaar gevangenis straf veroordeeld. DE DIJKDOORBRAAK BIJ MEIJEL. Men schrijft uit Roermond: In verband met de dijkdoorbraak te Meijel kan nog worden gemeld, dat de dam in de Noordervaart, die Dinsdag avond gereed kwam, den volgenden dag weer gedeeltelijk is weggeslagen. Men is thans bezig dezen dam opnieuw te leggen en te versterken. FAMILIE-DRAMA TE AMSTERDAM. In de strafzaak tegen den 24-jarigen taxi-chauffeur, die in den avond van 3 October 1.1. in een perceel aan de Wete ringschans te Amsterdam zijn stiefvader doodschoot, heeft de Amsterdamsche Rechtbank het onderzoek niet volledig verklaard en de stukken in handen ge steld van den rechter-commissaris voor een nader psychiatrisch onderzoek. Het O. M. had acht jaar gevangenisstraf ge vorderd. wat.niets weten van de bedoelde stich ting. Zelfs de stichtingsbrief ontbreekt!. Gesteld, de Regeering wil op grond van de Boschwet steun geven, zullen dan ook de Prov. Staten van Gelderland, alsook de Raad van Arnhem bereid wor- den bevonden, in den zak te tasten? 't Valt niet te ontkennen: aan „open vragen" was hier geen gebrek. Voor mr. Van Lanschot bestond dan ook reden voor te stellen, de zaak een paar maanden uit te stellen, welke periode de Regeering dan zou kunnen gebruiken om te trachten licht in de duisternis te brengen. Minister Ruys de Beerenbrouck wist de Kamer „een beter middel" aan de band te doen. u Z.Exo. beloofde, dat bij, na goedkeu ring van het ontwerp, de stichting een termijn zou stellen, waarbinnen de ont eigening tot uitvoering zal moeten gera ken, natuurlijk inbegrepen van de ver- eischte gelden. Voldoet het „Geldersche Landschap" niet aan dezen eisch, dan zal de minister bevorderen, dat.de ont eigeningswet, den 28en door den Senaat goedgekeurd, zou worden ingetrokken 1 Niet zonder eenige verbazing nam de Kamer kennis van deze „surprise". En de chr.-hist. senator prof. De Savor- nin Lohman, wien 't blijkbaar niet zeer moeilijk valt, minister Ruys nu en dan „harde waarheden" te doen hooren, ver klaarde dat hij, uit staatsrechtelijk oog punt bekeken, het „betere middel" door de Regïering aan de hand gedaan, niet elegant kon noemen. Ook geeft zoodoen de, voegde de Utreohtsche hoogleeraar er bij, de Kamer 't heft uit handen. Toch heeft minister Ruys de Beeren brouck het spel gewonnen. De motie-Van Lanschot (uitstel) die al heel weinig instemming had gevonden, duikelde met 22—13. Het ontwerp kwam er met 1916. Toen was men uit- en moe-gepraat. De wijziging der Gemeente-wet volgde nu op hot lijstje. Daar voor 't aanvatten van dezen „respectabelen schotel" op het senatorlaal menu vaq deze week moest een nieuwe dn<r, _de van don 29 - worden „aange sneden", zou mr. Dion Kooien 't uitdruk ken. i In het minlatuur-zlttinkje van Dinsdag avond j.1. hebben mr. De Vos van Steen-1 wijk en vervolgens minister Ruys de Bee renbrouck op werkelijk treffende wijze hulde gebracht aan de nagedachtenis van generaal Van Voorst tot Voorst, den over leden senator en oud-president der Eerste Kamer. Bij zulke gelegenheden worden zoo dik wijls z.g. cliché-woorden gebruikt, waar bij het hart een geringe rol speelt. Dat was hier geenszins het geval. 't Was geruischloos stil in de zaal, toen nog eenmaal gerept werd van de voortref felijke eigenschappen, waardoor de bemin- nelijke grijsaard, dien men werkelijk noode in onzen Senaat zal missen, werd gesierd. Alle leden hoorden de toespraken staande aan. Hierbij speelde geen partij schap, van welken aard ook, een rol. Er was een band van hechte vriendschap tusschen wijlen Van Voorst en de Kamer in haar geheel, 't Was gelijk president De Vos van Steenwjjk zei, doelend op het heengaan van dezen collega, „de Ka mer gaat in rouw Zoo is 't inderdaad. Mr. ANTONIO. Bioscoop en tooneoL zelve meestal niet meer in dergelijke mate vermag wakker te roepen. W t E K- KRONIEK Goedige brombeer". - De accijns op ge distilleerd. - Bescherming van natuuischoon. Men weet 't immers vanouds, onze Sei.uat gelijkt nu en dun in zeer sterke mate op de „bullebakken", die, in wreve lige stemming geraakt, een mondje kun nen opzetten om van te sidderen en te rillen, maar die per slot van rekening de goedigste, meest handelbare menschen ter wereld blijken te zijn. Voor de zooveeiste maal heeft men deze gelijkenis kunnen bespeuren toen de Eer ste Kamer Woensdag, het ontwerp tot verhooging van den aocijns op het gedis tilleerd had aï te doen. Zooals men weet, is die accijns gebracht van 180 op 200. Wat Vader Staat aan vier millioen gulden zal helpen. De zaak lijkt ook wat het cijfer be- trelt der meerdere Rijksinkomst, niet bijzonder belangrijk. Toch maakte minis ter De Geer er in de Tweede Kamer een portefeuille-kwestie van. Toen Z.Exc. van Financiën tot de ontdekking kwam, dat slechts door 't hanteeren van grof geschut ol wel: het rammelen met de portefeuil le, de Regeering haar zin zou kunnen krijgen. Bij de discussie ln ons Lagerhuis over het aooijnsontwerp bleef van deze wetsvoordracht (zal men zich herinneren) „geen stuk heel,,. Nu heeft minister De Geer gisteren wel in de Eerste Kamer be toogd, dat het ontwerp er in de Tweede best zou gekomen zijn ook zonder „grof geschut", maar zulke beweringen zijn tenslotte gemakkelijker te gebruiken als de slag gewonnen is dan wanneer een be windsman nog langs de parlementaire spitsroeden heeft te loopen! Hoe 't ermee zij, in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer ovei het accijns-ontwerp bleek dit hooge Staatscol lege geweldig verontwaardigd over de „politieke pressie", welke- minister De Geer, zich jegens het Parlement had ver oorloofd. Desondanks heeft de Senaat het ont werp den 28en dezer goedgekeurd met geweldige meerderheid, zonder dat mr. De Geer het minste portefeuille-gerammel be hoefde te doen hooren. De oppositie in deze kwam bit monde van prof. Kranenburg van vrijzinnig- en v'ia dr. Wibaut van sociaal-democrati- sche zijde Laatstgenoemde bepaalde er zich feitelijk toe te zeggen, dat de sop hier ue kool niet waard was terwijl mr. \ia"enbur« ook zijnerzijds deed uitko- - /at voor een ontwerp gelijk 't hier kucHiip i 'f Btel'eu van de portefeuille- wel 0r°nd- Lanschot verdedigden met warmte 's mi ulsters houding. Ik zal bij dÏTpro en contra-argumenten niet verder toeven. \V ij hebben, hier te doen met een ,chose jugée" een afgedane zaak. Voor de lief hebbers van een „vaderlandsch paitje" rest nu nog de voor dezen voornaamste vraag, namelijk: of de borrels welhaast hetzij duurder hetzij kleiner zullen wor den, wat op hetzelfde neerkomt. Voor den soo.dem. senator Hermans was het voorstel onbegeerlijk wijl aldus de 1 band tusschen schatkist en „vuurwater" wederom sterker zal worden. De minister verduidelijkte, dat verdere verhooging van den drankaocijns ln af zienbare toekomst niet zal worden voor gesteld. Het bezwaar van den heer Her- mans moge, waar 't hier slechts een kleine verhooging betreft, misschien wat overdreven zijn, wie beseft, welk een matelooze ellende de jenever en aan verwante „stimulantia", prikkels, in alle deelen, sferen des volks gedurende een heele reeks van geslachten heeft berok kend, die moet toch wel sympathie ge voelen voor den strijd, door den heer Her mans en zijn medestanders tegen den drankduivel aangebonden en hardnekkig, met taaie geestkracht volgehouden. Met 268 werd de wetsvoordracht voor de Koninklijke bekraohtiging rijp gemaakt. Van half twee, na de koffiedrinker!) tot ruim vijf ure heeft onze Senaat den 28en Januari bespiegeld over het voorstel tot onteigening van de landgoederen Warnsborn en Vijverberg (bij Arnhem), ten gunste der stichting „Het Geldersdh Landschap". Men heeft hier te doen met de allereer ste toepassing van Boschwet-1922 t.o. van onteigening. In de Tweede Kamer is het ontwerp vooral bestreden op grond van de vraag, of de zooeven genoemde stich ting wel kapitaalkrachtig genoeg zou zijn om 't hier benoodlgde geld te storten voor overname van de landgoederen. Ais de maatschappij „Thorhem" de terreinen overneemt aldus o.a. de heer Michiels van Kessenich, dan kan 't wel zijn, dat ze voor bouwterrein laat verkavelen, maar zoido heer Miohlels, dat behoeft nog niet te beteekenen dat alle natuurschoon zal worden vernietigd. Tegen welke redeneering de heer Henri Polak, de groote vriend van natuurschoon en warm gestemd voorstander van het ontwerp met vlammende geestdrift op kwam. De hoogbejaarde senator mr. Van Sasse wees er op, dat in het ontwerp geen ter mijn wordt genoemd vooV afwikkeling. Het „Geldersch Landschap" zou de zaak dus kunnen rekken tot in 't oneindige. Waarbij de anti-rev. Van Oitters nog de weeklacht voegde, dat we eigenlijk zoo Belden, bioscoop en tooneel, blij ven onveranderlijk het moderne mensch- dom, en speciaal het Amsterdamsche mensohdom, „veel vermaak" geven. Zij het dan op verschillende wijzen. De eerste, de bioscoop, 'geeft dat vermaak aan de massa op directe wijze: elk oogenbLik brengt zij weer wat „nieuws", weer een nieuwe „sensatie" door haar laatste „Schla gers" (de eerste sprekende film van de „goddelijke" Greta Garbo, of van Moissi dan wel het véél-omschreven „lm Westen nicht Neues" of de „avant- garde" rolprent „Menschen am Sonntag), waarheen het publiek in dichte drommen optrekt, zóó dat het bordje „uitverkocht" avond aan avond voor vele bioscoop-deu ren komt te hangen. Voor wat er „achter het witte doek" geschiedt aan organisato- rischen arbeid, aan oommercieele en an dere voorbereiding in de directie-kamers der verschillende ondernemingen op dit gebied interesseert men in 't geheel niet niet Bij het tooneel is dat, de laatste jaren, eigenlijk precies andersom. Voor wat in de zalen zelf, op de planken, vertoond wordt beeft de groote „men" tenslotte maar matig belangstelling; waar de massa zich hier voornamelijk mee „vermaakt" is hetgeen er achter de coulissen, in de vergader- en conferentie-kamers door de directies, de artistem en de gemeente aan „oomedie" wordt opgevoerd! En het moet gezegd: déze „comedie", de stukken, die daar worden opgevoerd en voorbereid, zijn dikwijls van een feller bewogenheid, van een veel rijker en meer gevarieer- den inhoud dan die waarvoor men aan de kassa's dure entrée-prpzen moet betalen, Deze laatste dagen heeft men dan weer eens, door middel van de tallooze uiteen zettingen, communiqués, vergaderingver slagen e. d. zulk een „achter de coulissen- drama" kunnen mee 'beleven en het „spel" der hoofdpersonen met spanning kunnen volgen. Het eerste „bedrijf" is thans ge ëindigd. en we gaan nu een pauze van zes maanden in.In dit eerste bedrijf heeft ongetwijfeld de wethouder voor de kunst zaken, de heer Ed. Polak, de „beste" rol gespeeld en hij trad er, als „held", die kans zag de gemoederen tot bedaren te brengen en de zaak voorloopig tenminste in het reine te brengen, uit naar voren.... Hij wist het, snel-doortastend en niet te waar- deeren inzicht en beleid spoedig zoover te brengen, dat de Kom Ver. „Het Ned. Too neel" de nog resteerende maanden van dit seizoen de artisten, enz. van het, hopeloos vastgeloopen Amsterdamsch Tooneel, op bepaalde voorwaarden, zal overnemen en verder in bedrijf houden. Dit beteekent een soort voorioopige „fusie", oftewel sa menwerking, waarby de wethouder zelf, als hoogste vrederechter, een oog in het zeil zal houden en waarbij alleen de leider van bet Amsterdamsche Tooneel, Ed. Ver kade, er, populair uitgedrukt, rnlni of meer „naast komt te Liggen". Intusschen werd er een commissie in gesteld, die aanstonds aan het werk gaat om plannen voor te bereiden voor het tweede bedrijf", waarvoor hiet doek ln de tweede helft van dit jaar zal opgaan en .dat de algeheele saneering, de volledige gezondmaking, .yan de hoofdstedelijke tooneeltoestandon tot .gegeven" heeft. Of dit tweede bedrijf evenwel het, ge hoopte, bllj-eind slot, de gelukkige „oplossing" brengen zal, staat te bezien. Tiet valt te vreezen, dat er nog heel wat bedriivon volgen moeten. „Vreozon" is missrihion een verkeerd woord! Want zooals gezegd, deze interne tooneelstrub- helingen (waarbij onder het publiek steeds mm of meer „pikante" bijzonderheden uit het particuliere tooneelspelerslevon mede ™o.56tl* Amsterdam, naast „ergernis hier en daar, veel „ver maak en in alle geval veel stof tot con versatie, - dingen die de tooneel-kunst Leeken en vaklieden. Spreek koren. Beter ware misschien gezegd, dat de publieke belangstelling voor de kunst van het beroep s-tooneel maar matig en lichtelijk tanende ia Voor het leeken-too- neel is het dat zeker niet Gezien nu b.v. weer het groote succes dat de Vrijzinnig Christ Studentenbond met zijn, onlangs in den Holiarudschen Schouwburg opge voerd „leekenspel" „kinderen van dezen tijd" mocht boeken. Deze opvoering van dit nieuwste werk van de dichteres Mevr. Roland Holst, onder regie van Abraham van der Vies sdbijnt hun gelijk te geven, die, als op zooveel ander gdbied, ook op het gebied van het tooneel, de „vernieu wing", de „opleving" verwachten van de „liefhebbers", van de „dilettanten" die nog onbedorven enthousiasme, liefde en eenvould bezitten! en Plet van de, lang zamerhand wel zeer ver naar het uitslui tend zakelijk-materieele (zie de, inderdaad, belachelijk hooge salarissen van vele onzer beroeps-tooneelisten!) afgezakte „vak-he den"! Afgescheiden van den inhoud, de tendenz van dit stuk, waarin de dichteres haar kijk op leven en maatschappij en haar geloofs-overtuiging in schoOne, krachtige meekunnen eens zijnkwam hier, op de taal uitzegt en waar we het al dan niet planken, een nieuw experiment dat der zg. „spreek-koren" tot een eerste, volsla gen overwinning i Het experiment was de laatste jaren wed eens meer aan de orde; verschillende jeugd-orgamsaties hebben b.v. bij verschillende gelegenheden pogin gen in deze richting ondernomen en ver der dan een interessante proef brachten zij 'het daarbij nooit Hier, met deze op voering in den Hollandsehen Schouwburg werd voor het eerst doorslaand bewezen, dat het „sureekkoor" een toekomst heeft En waarschijnlijk een groote toekomst! In deze ..Kinderen van dezen tijd" wordt het gesproken woord bijna uitsluitend ge dragen door .groepen" en dit .gezamen lijk" woord kwam daarbij over het voet licht op een wijze die, tot in de kleinste bijzonderheden duidelijk verstaanbaar, sterk ontroerde en het publiek, dat langzamerhand min of meer beu is gewor den van het woord der afzonderlijke „Bter- ren", een groote emotie en een schok van dankbare verrassing! bracht Niet altijd is het tijdelijk ^verwisselen der rollen" in het leven een goed en aan bevelenswaardig ding. Het is wed eens niet veel meer dan een wat smakelooze en vrij laffe attractie-grap zoo, b.v„ waar men, eenligen tijd gededeni in het Carlfom-hlotel de keUners en ander personeel door de gasten liet bedienen! Maar soms kan dit verwissel en goed en heilzaam ijzn. Een voorbeeld hiervan was dit „leekensepl" ln den Hollandsebon Schouwburg 1 Men zou ar gaarne niog een herhaling van zien en dan alle heeren en dames beroeps-ac teurs en actrioes als toeschouwers ver plichtend!' willen heen zenden! Do „stijgende" beurs. De Fokker. Het beroeps-toomoel mag dan nog steeds verder in een soort mialulsoput zinken, »aJKenift0nö malaise" betreft, )>e- Rint lm Amsterdam da overtuiging veld te wmnon], dat moni zich ten deze van het laagste punt van1 den put weer begint te verwijdert De (beurs", waarheen al tijd velen als de barometer hiji uitnemend heid staren, leeft dem laatsten tijd, zi1 'iet, schoksgewijze, kennelijk op, - vele „papieren" trekken zooals 'het ln het vak-taaltje van de Jongen» van de beurs" heet, weer wat aan cm zij beginnen ook ul weer te sprekon van een „goede grond- i T r)e „doodsklok van het Damrak" kil inkt niet meer zoo somber als eenige wie ken geleden en dat Is 'in een handelsstad als Amsterdam, die zoo bij de gratie van crootboek en journalen ploegt te leven, aanstonds merkbaar. (Men wordt weer wat meer wakker en de belangstelling, angstvallig en bijna uit- sluitend gericht op den eigen, Blinkenden geldbuidel, 'gaat weer wait meer „naar bul- ton uit" eni krijgt weer wat ruimte. Zoo kon het bericht, dat de K.L.M. er weldra toe zal overgaan ook passagiers, in geregelden dienst, naar Indië te vervoeren (tegeü den enkelen rels-prljs van 2600, jirijs die echter, volgens de directie, ver laagd kan woiden), veel interesse wek ken en toonde men ook gretig belangstel ling voor het nieuwste Fokker-verkeers vliegtuig, de F. IX, dat bij deze verkeers- vluohten naar de Oost een rol gaat spelen en dat een dezer dagen op Schiphol ten overstaan van een aantal persvertegen woordigers uit binnen- en buitenland ge demonstreerd werd. Deze nieuwe luoht- oinnibus van „Nederlandsch fabrikaat" biedt plaats voor een 20-tal passagiers en 2 piloten. Het toestel wordt voortbewogen door drie luchtgekoeide motoren van on geveer 500 P.K. elk; de snelheid van de machine is maximaal 210 K.M. per uur, bij een kruissnelheid van 173 K~M. per uur. Eén machine van dit type, waar van de cabine-intérieurs zeer smaakvol en practisch werden uitgevoerd door de firma H. P. Mutters en Zoon, Den Haag, maakte reeds met volledige radio- en navi- gatie-imstallaties een postvlucht op de HollandIndië route en een tweede werd naar Parijs gestuurd als inzending op de groote „Salon d'Aéronautique". In het eerstgenoemde toestel werd op de Indië- proefvludht, naar de woorden van direc teur Plesman, een „vliegend radio-labo ratorium" ingericht, louter voor experi- menteele doeleinden. Voor het verrichten van de noodige proefnemingen werd de heer Strijkers, chef van den Radiodienst Waalhaven, door „Waterstaat" uitgeleend. Voor de veie radioliefhebbers zij nog ver meld, dat de heer Strijkers hier de be schikking had over: een Lorentz-zender van 6001360 M. golfberedk, een dito ont vanger met een golfbereik tot 2000 M., be nevens over een kortegolf zendJciigte, eveneens fabrikaat Lorentz en naar zijn aanwijzingen gebouwd; verder nlog over een kortegolfontvangar van 2080 M. en een Philipsontvanger, die voor alle denk bare golven tot 10.000 M. geschikt is. De kortegolfzender en -ontvanger kunnen ook werken als het toestel op den grond staat, hetgeen een groote stap in de goede rich ting is. Er zijn twee antennes, nd. een si eepdraad-ante rune voor de lange golf en een di-pool antenne op den vleugel. In de cabine werd nog een complete kaartenka- nier ingericht met medewerking van de Mij. „Radio-Holland", diie speciaal belang rijke diensten bewijst wat betreft het con tact zoeken met de schepen, welke tijdens de vlucht gepasseerd worden. Toenemende boroovingen. Moet men bet feit, dat in den laatsten tijd de „beroovingen" in donker Amster dam, „ziemderoogen" kan men niet zeg gen, - want 't geschiedt in het duister veelal! maar dan toch volgens de poli- tie-rapporten klaarblijkelijk hand over hand toenemen, ook toeschrijven aan de weer iets gunstiger „stand van de beure", waardoor er dan meer zou te halen vallen uit de „beurzen", waarvan de eigenaars zich te onzaliger ure in verdachte buurten gaan „afzonderen"?Of is het een ge- \x>lg van een nog steeds stijgenden nood in de onderste lagen der hoofdstedelijke bevolking? Een van onze bladen, die aan dit feit onlangs bijzondere aandacht wijdde, schrijft het enkel en alleen toe aan het verminderde politietoezicht ten dezen. Volgens dit blad zou het aantal recher cheurs, dat speciaal belast pleegt te zijn met het toezicht op de mannen en vrou wen, die van dat soort beroovingen een beroep maakt, den laatsten tijd belang rijk zijn ingekrompen. Of dit inderdaad de oorzaak is, kan men in 't midden laten; in alle geval bestaat «r reden te over naar een en "ander een oü- derzoek te doen instellen, want onze Stads- repirtatie is er zeer zeker ten nauwste bij betrokken!.... De cijfers van onze haven. Iets wat nog nauwer met die reputatie samenhangt ls de toestand van onze haven. En nu is het een zeer verheugend toeken# dat de achteruitgang in ons liavenverkeer, die er ais gevolg van de malaiise wel moest zijn, tóch in het afgeloopeu jaar, blijkens de juist gepubliceerde cijfers, binnen betrekkelijk enge grenzen beperkt bleef I De 'inklaringen b.v„ die in 1929 plaats hadden van 8974 schepen met een bruto inhoud van 26.9 millioen M'., betrof fen in 1930 3936 schepen, metende 26.7 millioen M\ Een vermindering, die, ge zien de algemeene toestand op de wereld markt, eigenlijk geen naam mag hebben! En wat het aantal schepen en de tonnen- maat door de sluizen te IJmuixieni ln beide genoemde jaren geschat, valt er zelfs een vermeerdering te oonstateeren! 8652 sche pen, metend 25.5 millioen M'. In dé eerste elf maanden van 1980 tegbn 8618 scliepon met een tonnenmaut van 25.4 millioen M'. in bet geheele jaar 1929! Het RHinvuartverkeer daarontegeu ver toont duidelijker een malaise-lnvlocd. Hier ls de achteruitgang in het laatste jaar veel grooter. Toch geven dezo jaarcijfers van onze haven, dooreeiugonomen, zeker reden tot „getemperde tevredenheid", zooals de Voorzitter van. deze Kamer van Koopluin- dol het in zijn jongste nieuwjaarsrede reed» noemde. En dat ls ln deze'tijdon al reden; voor groote dankbaarheid. Tn den strijd om. liet bestaan heeft men slechte de keuze: hnmer of aanbeeld. Slaut gij, niet dun wordt ge geslagen. spoorwegongeluk te Groningen, die in het academisch ziekenhuis aldaar worden ver pleegd, was Donderdagmorgen over het algemeen bevredigend. De hOofdoonlduc- teur Meyer zal reeds over eenige dagen liet ziekenhuis kunnen verlaten.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2