E Burgerwoonhuis „Is Honk". Voor Zelfscheerders Tweede Blad. VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1931 STADSNIEUWS CALLANTSOOG. Groote brand. ANNA PAULOWNA. Moet wegMoet weg 1 Tb koop mijn nieuw, modern Te bevr. bij eigenaar en bewoner: W. STELLEMA, Zandvaart no. 6, Breezand Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 6 Feb17.21 uur. Vrijdag 6 17.23 Gisteren slaagde aan de RÜks Uni versiteit te Amsterdam, onze plaatsgenoot de heer M. H. C. Kolster, als arts. VAN SPEYK-HERDENKING. In verband met de van Speykherden- king is de dienst bij de Marine heden als op Zondag. Door de commandanten van alle schepen en maritieme inrichtingen zijn toespraken gehouden. MELKPRIJSVERLAGING. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt de melkprijs met ingang van 15 Februari a.s. met 2 cent per liter verlaagd. AANKOMST INDISCHE MAIL. De Rotterdam Lloyd Rapide zal in aan sluiting op het stoomschip Slamat" 5 Februari om 21.15 van Marseille ver trekken. De trein stopt niet te Roosen daal. Aankomst op morgen (0 Februari) te Rotterdam D.P. om 19.10 en in Den Haag H.S.M. om 19.42. „VAN HET WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS". Naar wij vernemen zal de eerste vertoo ning van deze lilm alhier plaats hebben op Vrijdag 27 Februari a.s. in het Tivoli- Theater. BUSVERBINDING DEN HELDER— KOLHORN. Voor de afdeeling van den Raad van State voor geschillen van bestuur, diende hedenmorgen de concessieaanvrage van de autobusonderneming H. J. H. Naas tepad te Anna Paulowna, inzake een ver- Oinding Den Helder—Anna Paulowna— Wieringerwaard—Kolhorn. De Midden- stands-Vereeniging te Schagen protes teert tegen deze lijn, daar zij de tegen woordige verbinding via Schagen voldoen de acht. Deze verbinding per autobus van Kolhorn naar Schagen en dan over stappen op den trein SchagenDen Hel der vordert volgens de tegenstanders niet alleen een grooten omweg, maar, ge zien de slechte aansluiting ook veel te veel tijd. De kern van de kwestie is of het wegenplan van den toekomstigen Wierin- genneerpoidtr naar Schagen dan wel ..aar Den Helder zal worden door verbon den. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben ai wijzend beschikt en thans is de kwestie aan den Raad van State voorge legd ter verdere beoordeeling. DERDE ABONNEMENTSVOOR STELLING. „Voorlooplge hechtenis." In aansluiting op onze mededeeling be treffende de derde abonnementsvoorstcl- ling, welke Woensdag 11 dezer in Casino gegeven wordt, kunnen wij mededeelen, dat de plaatsbespreking Zaterdag as. plaatsvindt. Hiervoor verwijzen wij naar de advertentie, wat de regeling van een en ander betreft; evenals steeds, bestaat ook nu weer gelegenheid plaatsen te laten bespreken door het Comité; de toegangs bewijzen moeten daartoe, voorzien van den naam, tijdig worden toegezonden. Ook dit is in de advertentie omschreven. Wat den inhoud betreft, wij dpelden reeds mede, dat het hier een stuk betreft, waarin een vraagstuk is gedramatiseerd uit het strafrecht. De eerste drie bedrij ven zijn uiterst spannend, daarna komt de afwikkeling en de verrassende ont- knoopmg. Hot publiek, aldus vermeldt een recensie uit Den Haag, leefde in stij gende mate mede, na het derde bedrijf nam het applaus soms de afmetingen van een jubileum-ovatie aan. Louis van Gasteren beeldt in dit stuk een ouden boekhouder uit, die den rechter van in structie behoedt voor een blameerende dwaling. Hij kreeg biji die gelegenheid tweemaal applaus bij open doek. Na het vtijfde bedrijf was het applaus wederom zoo warm en zoo enthousiast, dat de voorspelling van „een lange reeks voor stellingen dierminst gewaagd schijnt." Het gezelschap brengt eigen, speciaal hiervoor vervaardigde decors mee. Zie voor plaatsbespreking de adver tentie in dit nummer. PROPAGANDA-KUNSTAVOND VJLR.A. Gisterenavond in Casino. Gisterenavond was door de afdeeling Den Helder van de V.A.R.A.. ten be hoeve van de leden een propaganda- kunstavond uitgeschreven, waarop zich het bekende V.A.R.A.-orkest onder lei ding van den heer Hugo de Groot, deed hooren. Dit concert werd tevens per radio uitgezonden. Er heerschte in de Volle zaal een enthousiaste stemming, en toen de heer De Groot naar voren trad om zijn plaats in te nemen, steeg die tot een ovatie aan dezen nog jongen man en zijn orkest, dat men dezen avond hoo ren zou. Vooraf had de plaatselijke voor zitter, de heer Gottmer, met een kort woord den aanwezigen het welkom toege- r° Door het orkest werd hierna vertolkt de ouverture „Oberon van Webcr, een mooie, vooral rhythmisch meesleepende walsfantasie van Glinke, en de 2e rhap- sodie van Liszt. Aangezien het hier de gewone periodieke uitzendingen betreft, die via Hilversum geschieden, zullen wij ons van eenige beoordeeling dezer muziek onthouden. Na de propaganda-rede van den V.A.R.A.-voorzitter, den heer De Vries, kregen we de ouverture „Wilhelm Teil" van Rossini, en een concertstuk „Ballet Egytienne" van Luigini. Een en ander tot groot enthousiasme van het tal rijke publiek, dat dirigent en spelers harts tochtelijk toejuichte en meer dan eens hun een ovatie bracht. Het enthousiasme vond stoffelijken uitweg in een tuiltje bloemen, den dirigent aangeboden. Propagandarede V.A.R.A.- voorzitter. De voorzitter der V.A.R.A., de heer A. de Vries, hield een korte propagandis tische rede, die dank zij spr. vlotte en geestige wijze van betoogen, bij de aan wezigen eveneens een buitengewoon dank baar onthaalvond. Duidelijk was merk baar hoezeer men meeleefde met het ge sprokene en welk een groote plaats de radio in het tegenwoordig leven inneemt. De spr. begon met een herinnering aan den datum van 15 Mei, toen, na een strijd van vijf jaar, aan de V.A.R.A. recht ge daan werd door het zendtijdbesluit. Daar vóór hadden de K.R.O. en de N.C.R.V. ieder 50 uur, de Avro 100 en de Vara slechts 8. Daar de arbeidersklasse een vierde van het Nederlandsche volk ver tegenwoordigt, waren wij van meening, dat ons van den beschikbaren zendtijd van 200 uren dan ook een vierde deel toe kwam. Toen het zendtij dbesluit van 15 Mei werd uitgevaardigd, werd daarmee recht gedaan aan ons, al hebben we, zoo als met alles wat we hebben verkregen, daarvoor dan ook hardnekkig moeten strij den. Spr. herinnert in dit verband aan het algemeen kiesrecht, waarvoor wij 25 jaar hebben gestreden. Thans is er weer onze leuze voor ontwapening, en men scheldt ons voor fantasten en landverraders. Maar alle leuzen, door ons in den loop der jaren gesteld en bevochten, zijn ontstaan uit de maatschappelijke ontwikkeling. Het mili tarisme zal te gronde gaan aan zichzelf en het ligt in de lijn der ontwikkeling, dat de bewapeningen gaan verdwijnen. Even als met al onze andere leuzen zullen wij ook met die voor ontwapening tenslotte zegevieren. Zoo ook kregen we den zendtijd. Wij voelen ons niet als tweede hands-burgers, maar wij vormen het vierde deel der natie en als zoodanig hebben wij ook recht op het vierde deel van den zendtijd. En dat de Avro den dwazen eisch heeft gesteld van een heele week zendtijd op een spe- cialen eigen zender, bewijst dat men daar niet het minste begrip heeft van machts ontwikkeling. Toen dan ook 15 Mei recht werd ge daan aan ons, was de Avro geheel uit het lood geslagen. Er werd herrie gemaakt, en toen ze in Amsterdam twee zalen vol kregen met protesteerenden, dachten ze niet meer of minder dan de gansche be volking achter zich te hebben. Twee zalen in een stad van 750.000 inwonersl Toen wij een week later kwamen, hadden wii alle 4 zalen noodig en dat er niet meer vol waren, kwam omdat er geen meerdere zalen waren in Amsterdam! Zoo gerekend zouden wij dan heel Europa achter ons moeten hebbenl Het allerergste is, dat er nog arbeiders zijn, die zich door die verhalen en voor stellingen laten beïnvloeden. De Avro-menschen noemen zich de pioniers. Hoe komt men er bij? Langs allerlei geheime wegen, die dikwijls het daglicht niet konden verdragen, is de Avro ontstaan uit H.D.O. en A.N.R.O.. maartoen bestonden wij en de chr. en r.k. omroepen al. Pioniersarbeid: na tuurlijk, wij hebben toen de kans niet ge had iets te verrichten. Nu hebben wij hun historische rechten geschonden! Waar ha len ze de malligheid vandaan? Ten eerste is het niet waar en ten tweede: èls het waar was, wat dan nog? Wat in de his torie recht is, wordt in den loop der ge schiedenis dikwijls onrecht. Hebben de vrouwen de historische rechten van den man geschonden, toen zij kiesrecht ver overden? Moet de slechte huwelijkswet geving, die de vrouw nog geheel de on ergeschikt maakt aan den man, nu maar onveranderd blijven op grond van „historische rechten"? Bovendien: ze hadden niet eens histo rische rechten, want uitdrukkelijk had de minister destijds gezegd, bij de verleende vergunning, dat deze, in afwachting eener definitieve regeling, tijdelijk was. En de Avro had dan ook 15 Mei tegen den mi nister moeten zeggen: „Excelentie, wij danken u wel, dat gij ons zoolang dit recht verleend hebt! Wij hebben daardoor de gelegenheid gehad onze organisatie groot te maken". Dat ware behoorlijk ge weest. Maar zij hebben nog altijd het idéé, dat zij alleen het „denkend deel" der natie vormen. Men wil nu wel samenwerken met ons, maar alleen op voorwaarde, dat de zend tij dverdeeling te hunne voordeele wordt [veranderd. Die verklaring heeft de heer Vogt afgelegd. i Welnu, spr. stelt daarnaast de zijne: dat zij nooit en te nimmer één uur van onzen zendtijd zullen krijgen. Daaren tegen is de mogelijkheid volstrekt niet buitengesloten, dat het achteruitgaand liberalisme het straks tegenover het groeiend socialisme zal afleggen en dat wij zullen vormen niet een vierde, maar de helft van de natie en dus ook den hal ven zendtijd opeischen. Om dit te berei ken, roept spr. allen op. In de afgeloopen week kreeg de Vara meer dan 4700 nieuwe leden en met wat élan en wat aan pakken is het volstrekt niet onmogelijk in April de 125.000 leden te bereiken. En <^an zijn wij de sterkste vereeniging. De rede werd enthousiast toegejuicht en door instemmende interrupties herhaal delijk onderbroken. Door een van de damesleden werd den spr. voor de Hil- versumsche studio een geborduurden wandtekst aangeboden en natuurlijk dank baar aanvaard. Na de pauze werd voortgegaan met d^ uitzending. De dichter Martien Beversluis droeg, eigen werk voor, terwijl het orkest met een tweetal nummers den avond be sloot. HANS DRIFT. Men verzoekt ons opname van het vol gende: De operette van dezen naam, zal, gehjk uit advertentie's in dit blad wel reeds is gebleken, Zaterdag a.s. hier ter plaatse ten tooneele worden gebracht. Uit reoentie's, die we mochten lezen en waarvan we aan het eind van dit artikeltje eenige uittreksels laten volgen, blijkt wel, dat deze moderne, pasgeschreven operette in haar kort bestaan reeds veel succes mocht oogsten en bij publiek en bij des kundigen een gunstig onthaal heeft ge vonden. Wij kunnen onze stadgenooten èn ziij die in de naaste en meer verwijderde om geving wonen, dan ook ten zeerste aanra den de gelegenheid te benutten om, door kennisname niet dit werk zich een genot- vollen avond te verschaffen. Het werk is geschreven door den heer Eli Prins, die ook de regie van het ge heel heeft, terwijl de heer Jb. Prins, de componist, de muzikale leiding op zich heeft genomen, in nauwe samenwerking met hem. Het aantal medewerkende bedraagt, mu zikaal, vokaal, zoowel als medespelenden op het tooneel, ruim 90; onderverdeeld in hoofdrollen, bijrollen, koren, balletten on een volledig strijkorkest, bestaande uit beroepsmusici De décors van het bekende „atelier W. Timmer" zijn speciaal voor deze Operette vervaardigd en van een spontane mo derniteit en een verbluffend effect, dat men op dit gebied werkelijk iets nieuws zal kunnen zien. De operette heeft drie bedrijven en de tekst en muziek van koren, soli en gespro ken woord zijn rijk aan afwisseling, kleur en loven. Vooral willen we hier de hoop uitspre ken, dat waar de prijzen voor kinderen wel zeer laag zijn gesteld, de Heldersche jeugd Zaterdagavond mede aanwezig zal zdju, in goede getale; doch we herhalen in vol vertrouwen: „Deze Operette", grooten- deels door jongeren gespeeld is bestemd en bedoeld voor oud en jong, voor ieder die wil en durft genieten tusschen de tien en tachtig jaar!!! Over de personen en dergel. kunnen wo uit den aard der zaak niet spreken; doch een uitzondering willen we maken voor de hoofdpersoon, naar aanleiding van wat we daarover mochten vernemen, en lezen. De hoofdrol wordt vervuld door een twaalfjarigen jongen. Jan Moeskops ge- heeten. Déze jongen, wiens foto men tus- sohen de andere afbeeldingen van het werk aan liet gebouw „Casino" kan zien. beschikt over meer dan buitengewone stemcapaciteiten en hij is de spil van het geheel, zoowel zingend als acteerendü De bladen schreven o.a. over hem: „Ziijn rol heeft hij kranig gespeeld en de liederen zoo ontroerend gezongen, dat steeds na lange stilte de dirigent door het daverend applaus tot bisseeren werd gedwongen", „Hans Drift werd zeer toe gejuicht", enz. Na kennisname van het bovenstaande en door het lezen van de volgende reoen tie's verwachten we, dat vele, ja zeer, zéér vele toeschouwers de zaal van 't Ca sino a.s. Zaterdagavond vullen tot in do uiterste hoeken toe. De heer Koogrer in <de „Alkmaarsche Crt.": De Harmonie voor de derde maal tjok vol De tooneel en waren keurig ver zorgd, voor de gansche aankleeding niets dan lof't ging zeker met de koren en wat het voornaamste is, steeds zuiver, het was een lust de uitvoering ervan te hooren. Dan was het publiek direct overwonnenNa het ballet in het derde bedrijf, dat natuurlijk ook werd gebiseerd, had het applaus een geest driftige uitting bereikt. De heer S. Boon in de „Duinstreek": De tekst i9 zeer interessant en de muziek zeer sprekend, melodieus en warmgetint. In een stormachtig applaus bracht het over- talrijke publiek hulde. ITALIAANSCHE OPERA. Wij hebben reeds een en ander mede gedeeld omtrent de voorstelling van Puc- cini'g opera „Madame Butterfly", welke door de Italiaansche opera hier den 20en dezer maand wordt gegeven. Wij1 komen er binnenkort nog wel nader op terug, willen voor heden, ten gerieve onzeT bui tenlezers, vermelden, dat het gezelschap wederom per extra-trein naar hier komt. Bezoekers van buiten kunnen dus met dezen extra-trein terugreizen: Het orkest bestaat uit 80 a 85 musici, terwijl eigen Officier-monteur H. F. Boerke. Dinsdagmiddag had de eedsaflegging plaats van den bij Kon. besluit benoemde Off.-monteur Boerke. De heer Boerke, na de eedsaflegging. Japansche decors worden meegebracht. Het stuk speelt geheel te Nagasaki in Japan, in het begin dezer eeuw; de mu ziek is modern en geheel apart. SNEEUW GLAD ZAND. Het sneeuwde gisteren, het sneeuwde den geheelen dag. Des morgens sneeuwde het al en het was eigenaardige sneeuw. De sneeuw viel van den hemel en kwam neer op de straat. Daar verdween ze in het niet, want er kwam noch een „pak" te liggen, noch de straten werden nat. Dat was dus eigenaardige sneeuw. 's Middags sneeuwde het ook, maar die sneeuw maakte de straten nat, dus dat was „natte'' sneeuw. Tegen den avond sneeuwde het,, droge" sneeuw, want die sneeuw bleef liggen en maakto een wit laagje over alle ge lijkheden en ongelijkheden hier op de aarde, behalve op het water. De meisjes zaten met benepen harten door de ruiten te kijkende jongens ke ken van buiten in de ruiten, ze gleden langs reuze gladde glijbanen en maakten alvast een stel heerlijk ballen klaar. Dat alles kon dus door de (droge) sneeuw. Terwijl de sneeuwvlokjes op de straten lagen, werd het kouder. De vlokjes kro pen, om zich verwarmen, stijf tegen el kaar. Misschien soms wel wat èl te stijf naar hun zin, als ze werden geperst on der de wielen van allerlei voertuigen en menschelijke voetstappen. En dit werden de oorzaken dat het sneeuwdek vlakker werd, effen gelijk en ten laatste glad. De meisjes waren nu niet meer bang »'t Kon niet meer*. Ze kwamen bulten en gleden mee en lieten zich voortslepen door het »sterke« geslacht. Het was »heerlijk« glad. De ouderen vonden dat alles behalve heerlijk. Met voorzichtige stappen scho ven zo over de straten, nu en dan maak ten ze vreemde bewegingen. Dat deden de jongeren óók, maar het verschil was dat de eersten er angstige gezichten bij trokken en de laatsten overmoedig vroo- lijke gezichten. De ouderen waren blij als ze thuis waren want het was »ont- zettend* glad. Door de hoofdstraten reed een auto, er reden er méér. 'tWas een auto met groene lak, donkergroen, afgezet met roode biezen. Er was een „varkenshekje" om de bak die het achterdeel van den auto vormden. Tusschen dit hekje ston den twee mannen, géén varkens! Ze ston den te scheppen in iets geelachtigs. Wat ze opgeschept hadden gooiden ze in een wagentje op twee wielen dat achter de auto was bevestigd. Het instrument maak te een motorisch geluid, rrr-rrr-rrr- 't Leek een Koffiemolen, maar 't was er géén een. Van onderen kwam er geen „bruin" uit maar het was nog bruingeel. Het verspreidde zich over de geheele straat. Het toestel was een strooier. Het gele was zand 1 Er liepen veel jonge menschen op straat en keken verwondofd naar zoo iets „nog 'nooit gezien". Ze merkten gauw dat or zand uit kwam en ze ontstaken in woedo: hun heerlijke gludheid werd hun ont nomen I De twee op den wagen kregen iets te hooren dat niet voor navertelling is. Er liepen weinig oude menschen op de straat en keken verwonderd naar zoo iets „never seen's'Ze zagen dat er zand uit kwam en ze werden blijer; hun bedrukte gezichten werden onbedrukte gezichten Ze liepen „vrijer". De twee op de wagen kregen niets te hooren, want de goed keuringen werden wel uitgesproken maar zij konden het niet hooren. Maar dit is zeker na-te-vertellen want goedkeuringen moeten niet onder stoelen of tafels ge stoken worden. „Madame Butterfly" ln Casino, Burgerlijke Stand van Den Helder Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzecpen: dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. 80 koelen omgekomen! Dinsdagmiddag om ongeveer half 4 word brand ontdekt in een groote boer derij, staande aan de Vliet (Gem. Oal- lantsoog) eigenaar de heer G. Vries en bewoont door den heer D. Geerligs. ln de'stal, waar een dertig tal koeien stonden, slaagde men er in de dieren los te snijden helaas, in hun verwarring gelukte het den dieren niet een uitweg te vinden, zoodat 28 koeien in de vlammen omkwa men. 2 dieren kwamen naar buiten, doch zij waren zoo deerlijk verbrand, dat'ze moesten worden afg «maakt. Al spoedig na het ontdekken van het vuur waren de spuiten van Groote Keeten en Julianadorp ter plaatse. Ook werd als reserve de spuit uit Callantsoog gerequi- reerd. Van de boerderij zelve bleef niets be houden; ze brandde tot den grond af. Alleon een dicht bijstaande schuur kon men door voortdurend nathouden voor het vuur behoeden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Burgerlijke Stand van Callantsoog over Januari 1981. OVERLEDEN: Geene. GEBOREN: Trijntje Cornelia, d. v. Klaas Moolj en Grietje Bakker. GETROUWD: Petrus Arthonius de Groot (te Den Helder) en Anna Maria Veul te Callantsoog; Dirk Post (te Wis- ringen) en Jantje Hollander te Callants oog. ONDERTROUWD:. Maarten Moolj: 41 j. en Johanna Pleternella Grln 81 j. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Johanna P. Grln uit Anna Paulowna; Maria C. Duit uit Den Helder; Jan D. de Graaf uit Den Helder. Vertrokken: Arie Dijkshoorn naar Den Helder; Jannetje A. Duit naar Den Helder; Grietje Jaooba Vos naar Amster dam; Maria S. Wienjus naar Amsterdam; Jansje Wienjus naar Amsterdam; Stephan Wienjus' naar Amsterdam; Aafjo Duit naar Den Helder. DIENSTPLICHT. Voor de dienstplicht, lichting 1932, zijn ingeschreven 10 personen. UITVOERING „SURSUM CORDA". Na het gezamenlijk zingen van het le vers van Psalm 47, het afsmeeken van den zegen en het voorlezen uit den bijbel, heette de heer L. Pieterse, voorzitter van de gereformeerde zangvereeniging, de tal rijke aanwezigen welkom, in het bijzonder het gemengd dubbel kwartet en den heer F. Asma, organist, die hun medewerking verleenden. Spr. zei, dat de vereeniging door deze uitvoering het doel hoopte te bereiken, dat zij nastreeft, nl. Gode door het lied te verheerlijken. Hij wekte op de vereeniging te steunen en gaf daarna de leiding over aan den directeur, den heer J. Asma. Afwisselend lieten nu het koor, het dub bel kwartet en de heer Th. Ramler, bari ton, zich hooren. Het koor vormde, niettegenstaande de heerenpartijen zeer ongelijk in aantal wa ren, een vrij^goed geheel. De alten had den wat sterker kunnen zijn. Zij werden bij elk forto door de sopranen over- heerscht. Van de acht nummers, die „Sur- sum Corda" zong, klonk het laatste, de Jubelzang, van J. W. Onck, waarbij het dubbel kwartet het koor versterkte, wel het best. De solist. Ramler, bracht eerst Imma- nuël, van Ed. Nössler, en later nog een drietal liederen ten gehoore. Hij beschikt over een goed geluid. Jammer, dat de or ganist, den zanger in piano en forto te weinig volgde. We konden zijn begelei ding op' het kleine orgel niet zoo waar- deeren, als zijn spel op het kerkorgel. Het dubbel kwartet zou waarschijnlijk een goed ensemble zijn, als niet één der sopranen, het geheel bedierf door haar vibreeren. Daardoor werd het gebodene voor ons otaal ongenietbaar. Elk van het achttal dames en heeren heeft zeker een goede stem, en wanneer de directeur het genoemde euvel weet te verhelpen en de sopranen bij forto te temperen, gelooven we, dat het dubbelkwartet een volgenden keer heel wat meer succes zal oogsten. De heer Pieterse dankte aan het eind van den avond de toehoorders voor de belangstelling en de Heldersche vrienden voor hun medewerking. Na het zingen va Psalm 103, vers 1 sloot de heer Moole- naar met gebed. van 8 en 4 Februari. ONDERTROUWD: M. Ph. de Koster en C. J. v. Twisk; T. Eikelenboom en A. J .Furtner; H. C. Freeke en M. M. Doorn- bouwer. BEVALLEN: H. J. F. v. Doorn-Ken- nedy, z.; I. Wagenveld-Brouwer, z.; M. v._ d. Vaart-Haringsma, z.; A. M. Ham- Rijnlcke, z.; M. Sparnaaij-v. d. Linden OVERLEDEN: H. C. Schouten-de Keu- ning, 87 j.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5