^HOOGSTRAAT 125 g J. C. J. VAN SPEYK M En/'RECLAME predikbeurten VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN ZATERDAQ 7 FEBRUARI 1931 Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Feb. opl ^nd.op: oud: sm. nam Z 8 9.33 7.29 18.67 0.17 0.38 M 9 053 9.50 7.27 16.58 1.00 1.23 D 10 2.19 10.10 7.25 17.00 1-47 2.12 W 11 3.40 10.39 7.23 17.02 2.41 3.15 D 12 4.52 11.19 7.21 17.04 3.57 4.43 V 13 6.52 12.14 7.19 17.00 5.31 6.14 Z 14 6.35 13.20 7.18 17.08 6.53 7.25 Wintertijd. Zaterdag 7 Feb17.25 uur. Zondag 8 17.27 Maandag 9 17.28 Een stuk, dat van begin tot einde de aan dacht van de volle zaal, die het boeiend ge beuren ademloos volgde gevangen hield - m een vertooning over welke men slechts met den hoogsten lof mag spreken. MOED. VOLHARDING EN ZELFOPOFFERING. Men verzoekt ons mede te deel en, dat de verloting van het scheepje, dat in de etalage van de Bijenkorf in de Spoor straat is uitgestald, en waarvan de op brengst ten bate van bovengenoemde ver eeniging is. a.s. Dinsdag plaats heeft, des avonds zeven uur in het Mil. Tehuis in de Spoorstraat. De uitslag zal nader bekend worden gemaakt. LUIT. TER ZEE D. O. M. HETTERSCHIJ. Onze stadgenoot, de heer H. Bakker, slaagde voor het te Den Haag gehouden maohinlstenexamen O. Door het bestuur van den H.B.B. is in de etalage van den boekhandel van den heer Daan Schreuder, Koningstraat, van heden af een Jubileum-Wandbord van hot N.V.V, ter bezichtiging gelegd, welk bord door tuaschenkomst van het afde lingsbestuur besteM kan .worden. JEUGDDIENST EVANGELISATIE PALMSTRAAT. Zondag 8 Februari, des avonds om half zes, zal de tweede jeugddienst, uitgaande van de Evangelisatie, worden gehouden in het Kerkgebouw, Palmstraat. Voorgan ger is Ds. Hoek, die Zal spreken over het onderwerp „Het volgen van Jezus". Alle jongeren hartelijk welkoml (Zie verder advertentie en onder Predik beurten). DE VIJF-DUIZENDSTE SPAARDER DER NUTSSPAARBANK. Blijkens een in ons blad van heden voor komende advertentie, is houder van spaar boekje no. 4928 als 5000ste spaarder dpr Heidersohe Nutsspaarbank ingeschreven, op wiens spaarrekening een extra bedrag van 10 gulden is bijgeschreven. DERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. „Voorloopige hechtenis". Wij herinneren er den lezer aan, dat hedenmiddag de plaatsbespreking ge schiedt voor de opvoering van bovenge noemd stuk, die a.s. Woensdagavond plaats heelt. Wij laten voorts hier nog enkele, kritieken betreffende dit stuk volgen. Zoo schreef de Berlijnsohe oorres pondent van de N. Rott. Courant: 5 FtBnUARI 1631. - HU stierf den heldendood.... Ik zag, dat de kanonneerboot nr. 2, waarover Van Speyk bevel voerde, door den onstuimigen wind uit den koers dreef, oen poging om door den wind te geraken, zette de boot eindelijk, juist bij het fort „S.nt Laurent", een oud steenen fort bij de bassin en destijds onbewapend, op den wui. Van het Vlaainsche Hoofd zagen mijn oogen, die immer de boot volgden, een duizend-koppige menigte naar de plaats toesnellen, ik begaf mij onmiddel lijk in mijn sloep, om mij derwaarts te spoeden en ontwaarde met verbazing, ter wijl ik mij reeds met mijn sloep in de na bijheid bevond, dat het grauw na weinige oogenblikken, de van de gaffel waaiende Nederlqjidsche vlag omlaag rukte. Voor ik nog tijd had mij aan den loop mijner gedachten over te geven of verkeerde ge volgtrekkingen over de handelwijze van den commandant te maken, dreunde mij reeds een zware slag in de ooren en ver loor de kanonneerboot zich in licht en rook, welke opgetrokken zijnde, zich toen geheel ontredderd voordeed, zonder echter geheel uiteen te zijn." De mast stond nog; de romp droeg alle sporen der uitbarsting. Alles was het werk van zeer weinige oogenblikken geweest. Ik bereikte de op Van Speyk volgende boot en ontwaarde van daar eerst recht duidelijk, dat de edele jongeling, off het oogenblik,. dat de baldadige, wraakgierige menigte den aan lag had willen ten uitvoer brengen, om hem van zijn eer te berooven, den brand in het kruit had gestoken. Tot zoover het relaas van dezen bevel hebber, die ooggetuige was van het voor val. Van de opvarenden kwamen, met den commandant Van Speyk, 26 om het leven; slechts 6, waarvan er twee gewond wer Maandag a.s. vertrekt uit onze stad, de luit. ter zee der le klasse D. C. M. Hetter- schij, die den lOden Februari belast wordt met het nautlsch-militair toezicht op de in aanbouw zijnde onderzeebooten K XIV t/m. K XVIII, te Rotterdam. Er zou voor ons geen aanleiding zijn van deze mutatie melding te maken, omdat het leven van lederen zeeofficier nu eenmaal een komen en gaan is, ware het niet dat we met den heer Hetterschij, als adjudant van den commandant der Marine, vlce-admlraal Quant, tal van malen te maken hadden en -vij aan deze relatie de meest aangename herinneringen zullen behouden. Ongeveer gelijktijdig repatrieerde de heer Hetterschij, in Maart 1927, met vice- admiraal Quant, die toen nog kapitein ter zee was, uit Nederl.-Indië. Bij de promotie van kolonel Quant, tot schout bij nacht, werd de heer Hetterschij tot zijn adjudant benoemd, welke funotie hij tot heden be kleedde. Als adjudant van den vice-admiraal had luit. ter zee Hetterschij, behalve met de interne Marine-aangelegenheden, ook veel te maken met tal van burger-autoriteiten en met de pers. De heer Hetterschij heeft z oh doen kennen als een zeer welwillend officier. Steeds was hy bereid.ons alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken en het is, naast den vice-admlraai, mede aan den, ontkwamen aan de ramp. Onder dezen moet genoemd worden de scheepsjongen Hendrik Frederik Wyier, die door Van Speyk was gewaarschuwd en zich redde door over boord te springen. Admiraal Koopman verhaalt reeds in het hierboven afgedrukte relaas, dat de verschillende commandanten der Nederlandsohe flotille zich onderling verbonden hadden tot een dergeiyke daad, teneinde te voorkomen, dat de schepen in handen van de opstan delingen vielen. Dientengevolge is als waarschyniyk aan te nemen, dat Van Speyk zich op iets dergeiyks had voorbe reid, want reeds eenige dagen tevoren had hy opzettelyk den sleutel in do deur der kruitkamer laten steken, zeggende: „Men kan nooit weten wat er gebeurt". Toen nu zyn scheepsjongen Wijler hem naar beneden zag gaan, was zyn angstige vraag: „Commandant, gaat gy vuur in het kruit steken", waarop hy moet hebben ge antwoord: „Berg u". De meeste waar- schyniykheid is, dat Van Speyk daartoe een brandende sigaar gebruikte, die hy even te voren had opgestoken. Omtrent de directe aanleiding tot de ^aad> vinden wij1 in een door den journa- ui j»r' Rüter in bet laatste „Marine blad gepubliceerde studie vermeld, dat de kanonneerboot, die, zooals we zagen, was afgedreven, spoedig by het fort St. Laurens, hulpeloos tegen den wal lag. Op de kade te Antwerpen had men dit zien aankomen en spoedig was het dek door gepeupel overstroomd. De Belgische kapi tein Grégolre sprong, met een aantal ge- wnpenden, aan boord. Onder den kreet „Strykt de 'vlag" werd deze neergehaald en aan Van Speyk den oisch gesteld zijn papieren uit te leveren. Met rustige stem antwoordde hy: „Ik zal ze gaan halen", waarop enkele ogenblikken later de boot, met vriend en vyand, In de lucht vloog. Het was alleszins logisch, dat een later geslacht, verder van de gebeurtenissen af staande en deze, evenals wy, nuchterder beziend, zich bezig heeft gehouden met de vraag of de daad van Van Speyk wel die waardeering verdient die men er aan heeft gegeven. Met name keurden velen hem te danken, dat de Marine by de bur gerij populair is geworden. Tal van journalisten in den lande zui den zeer prettige herinneringen aan den heer Hetterschy behouden, die in de dagen van de manoeuvres geen moeite te veel vond om het de heeren nar den zin te maken en ze met alle mogeiyke inlichtin- gen^ter zyde te staan. Wy hopen van harte dat den heer Het terschy in Rotterdam' een aangename werkkring wacht. algemeene vergadering van de vereeniging van huis vrouwen, afd." den helder, in u. a op donderdagavond. Om 8 u. 16 opende do presidente de elfde jaarvergadering van bovenge noemde. vereeniging met een harteiyk welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot eenige nieuwe leden, die voor d© eerste maal do byeenkomst by- woonden. De opkomst was groot, zoo als wij dat gewend zqn. De notulen en het jaarverslag werden door de secretaresse gelezen en daarna het. finantieel verslag door de penningmeesteresse uitgebracht. Een kasoommissie werd benoemd, die de boeken zal oontroleeren. Na uitbrengen der verschillende verslagen, bracht de presidente hulde aan het bestuur voor het werk dit jaar wederom ten bate der ver eeniging verricht en aan do leden voor haar sympathie en belangstelling, welke het bestuur het afgeloopen jaar wederom heeft mogen ontvangen. De algemeen© toestand der vereeniging kiinnen wy zeer gunstig noemen, het ledental breidt zich gestadig uit. Met groote opgewektheid is door allen voor onze goede zaak gewerkt. Vele lezingen en demonstraties werden met groote aan- daoht door velen gevolgd, ook de cursus ziekenverpleging, die op het oogenblik loqpende is, heeft groote belangstelling. Leesportefeuille en romancirkel circu leerden geregeld. Het bestuur onderging geen wijziging. Uit den unrd der zaak moet dit verslag onvolledig bUjven. Moge het zijn, dat nog vele Heldersche huis vrouwen zich geroepen gevoelen zich by ons aan te sluiten, opdat de afdeellng biyve toenemen Iru groei en ln kracht. Deze vereeniging, die strikt neutraal Is, zoowel op politiek als op godsdienstig ge bied, die alleen tot doel heeft, de hu vrouw te ontwikkelen en hare belangen te behartigen ten bate van haar gezin, biedt de beste gelegenheid de huisvrou wen van verschillende richting te leeren kennen en waardeeren. Aan de beurt van aftreden waren mevr. v. Willigen, die niet herkiesbaar was en mevr. Thieman, die wel herkiesbaar was. De laatste werd by aoclamatle herkozen. Warme hulde bracht de presidente aan de scheidende secretaresse, mevr. Van Willigen, die gedurende 9 jaren op voor beeldige wyze het secretariaat heeft be hartigd. Altyd bleef gty bescheiden op den achtergrond en daarom acht ae pres. het een groot voorrecht hulde te kunnen brengen op dezen afscheldsdag. Een biy- vend souvenir der vereeniging en bloemen van het bestuur werden haar aangeboden, waarvoor zy harteiyke dankwoorden sprak. Het bestuur werd met één lid uitge breid. Tot secretaresse werd gekozen mevr. Oldemans en tot gewoon bestuurs lid mevr. Goos. Daarna deed de president© eenige me- dedeelingen: le. Dat op 10 Febr., des middags te 8 uur een demonstratie van stofschilder- verven zal worden gehouden ln Musls Sacrum, waarvoor u allen verzocht wordt een stukje lichte, dunne stof mee te bren gen, ornaat u kosteloos onderricht krijgt ln de techniek van het stofsohllderen. 2e. Op 17 Febr. wordt de tentoonstel-' llng en vergadering van huisviyt door de het af, dat Van Speyk 26 jonge menschen door zyn daad in den dood gedreven heeft. Deze veranderde stemming is niet van den laatsten tyd: reeds in 1892, dus 40 jaar ge leden, liet zich een schrijver in „De Mili taire Gids" (de heer Craandyk), aldus uit: „Als militair, nis officier, heeft Van Speyk misschien zyn plicht gedaan, maai' volgens ons oordeel mag de monsch niet vrymachtlg beschikken over zijn eigen leven, nog minder over dat van zijn mede- mensch. Het was niets dan een soort van valsche militaire eerzucht; wilde hy zich daaraan opofferen, 't was zy.ne zaak, maar dat hy 't ook anderen deed, dat is niet te verontschuldigen". Het spreekt vanzelf, dat wy ons in dezen onthouden van eenlg oordeel. Onze taak bepaalt zich slechts tot de weergave van de feiten en goed- of afkeuring van de daad ligt. niet op onzen weg. Maar wel mag dit gezegd worden: By de beoordefling van een daad als die van Van Speyk heeft men zich, wil men zuiver en objectief blyven, in de eer ste plaats rekenschap te geven van den geest van den tyd, waarin die daad plaats had, en gevolgen ervan. En dan moet door ieder onbevooroordeelde die alleen met de feiten rekening houdt, erkend worden, dat zy inderdaad van groote en vérstrek kende beteekenis is geweest. De moreele invloed van Van Speyk's daad was zeer groot; hy werd niet alleen een nationale, maar zelfs een Internationale held. In ons eigen land werd hem in allerlei vormen, niet het minst in poëzie, hulde gebracht. Zoo werd een gedenkpenning geslagen, een in aanbouw zf|nd schip naar hem ver noemd, een marmeren gedenkplaat ln het. Burgerweeshuis, waar Van Speyk zyn kinderjaren doorbracht, aangebracht, enz. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd een gedenkteeken opgericht, aan den voet waarvan op deze 100-jarige herden king een krans is neergelegd door Admi raal Quant. Voor de familiebetrekkingen van de omgekomen zeehelden werd be hoorlijk gezorgd; een kleinzoon van een oud-oom van Van Speyk, een door ziels- en lichaamsgebreken ongelukkig jonge tnge- nie- vereenigtng van Handenarbeid geopend, waar de heer Been1 als spreker zal op treden, 3e. Wordt op 18 Febr. in Musis Sa- orum onze jaarlijksche feestavond gehou den, waar door leden der vereeniging een éénacter wordt opgevoerd, eenige liederen worden gezongen enz. Zonder bewijs van toegang, welke bij de bestuursleden' kunnen worden aa: vraagd (alleen voor de leden) wordt mand toegelaten. Na heit zingen van het Bondslied werd de vergadering gesloten. TWEEDE WINTER CONCERT HARMONIEKAPEL „WINNUB8T". Op Donderdag den I2den Februari a.s. geeft de Harmoniekapel „Winnubst" on der leiding van haren directeur, den heer H. B. Schenkels, het tweede Winteroon- cert voor donateurs en genoodigden in de concertzaal Casino, des avonds te 8 uur. Het programma vermeldt voor de pauze een zevental ooncertnummers w.o. voor saxophone-kwartet en solo voor cl'arinet, terwyl na de pauze op veelvuldig verzoek de heer Leo Peelen, humorist-conferen cier, uit Beverwijk bekend door zyn optreden tydens het 80-jarig bestaan op 18 Nov. j.1. zype welwillende medewer king zal verleenen. SPEELTUINVEREENIGING „DEN HELDER". De afdeellng „Oude Helder" opgericht. Donderdagavond had ln het café van den heer Hebbink aan de Dykstraat de oprichtingsvergadering plaats van de al'deellhg „Oude Helder" van de Speel- tulnvereeniglng „Den' Helder". Gezien het feit, dat in deze wijk reeds een twee honderd leden wonen, was de opkomst gering te noemn. De neer Groothof, wien door de Alge meen© Vergadering wias opgedragen deze bijeenkomst te lelden, opende de ver gadering en deed enkele mededeellngen. Hierna werd overgegaan tot het ver kiezen van een bestuur van de nieuwe uf doding; de heeron G. van Straaten, J. van Hoek, A, H. Schreuders, J. W. Leibon, H. J. Boogaart, C. Swennen en Mevr. Geerllng stolden zloh hiervoor beschik baar en werden direct als zoodanig be noemd. Vervolgens werden drie leden ge kozen, die met drie leden van de af dee ling Vischmarkt tesamen het Centraal ling Vischmarkt temamen het Centraal Bestuur zuilen uitmaken. Hiervoor wer den gekozen de heeren Hoek, Boogaart en Schreuders. Het Centraal Bestuur van de Speeltuinvereeniging is thans com pleet cn'betaat uit de heeren Groothof, Lücker. van Donk, Bauts, van Hoek, Boo gaart en Schreuders, benevens mevr. Kalff en mevr. de Graaf. Vqn de rondvraag vermelden wy een vraag van een der aanwezigen of men verplicht is te behooren tot de afdeellng waarby men is ingedeeld. De heer Groothof antwoordde, dat dit inderdaad zoo is. Wanneer men zich kon aansluiten by de afdeellng waar men toe vallig het meest voor voelde, dan werd het een chaos, die administratief heel moeilijk te beheerschen zou zijn. Wan- neer een lid naar een andere afdeellng verhuist wordt hy automatisch in de ad ministratie van die afdeellng opgenomen. Men kan echter overal en op alle manle ren het speeltuinwerk helpen. Biykt het .VERHOOGT UW OMZET. DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststrnat). 's Morg. 10.30u., Ds. M-A-G^Vorstman van Anna Paulowna (Vac. Helder III) 's Avonds 6.80 uiir, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: »Het kwaadspreken» (JciC. 1 20) Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westplelfi) Geen dienst wegens restauratie Geref. Kerk (Juliaüapark). 's Morgens i0 uur, Oand. S. U. Zuidema, van Apeldoorn 's Avonds 5.80 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Hulpkerkd. Chr. Mil. Tehuis) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.80 u, Cand. S. U. Zuidema Oud Geref. Kerk (Hoogstraat), 's Morgens 10 u. en 's middags 5.80 u de heer N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.80 uur, de hee> N. v.d. Kraats Ohc Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uu», Ds. H. Woudstra, vau Woerden. Herat. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u„ W. F. ten Rouwelaar, theol. Cand. te Amsterdam. Maandag 9 Februari nam. 8 uur, Ds. P. H. Borgers, Bybellezing Psalm 88 en 84. Donderdag 12 Februari Deutsoher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. J. II.Vaandrager 's Avonds 5.80 uur, Ds. R.C.W.J. Hoek Jeugddienst.Onderwerp: »Het volgen' van Jezus". Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Donderdagavond 8 u., Mevr. A. Hoek- Berkhof. Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u. Heiligingssamenk. 's Mid. 8.80 u., Openluchtsamenkomst einde Spoorstraat 's Avonds 7.80 uur, Openbare sumenk. Donderdagavond 8 uur, Zangdlenst Onderwerpt »Een dag in de kweek school». Alles onder leiding van Ens. P. v. Budenen. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.80 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, Godsdienstoefe ning met preek. Past. Th. Moleman Woensdag 11 Febr. 's Morgens 9 uur, Godsdienstoefening HUISDUINEN Ned. Herv. Geim. Geen dienst. in de praktyk, dat de Indeeling niet vol doet, aan kan altyd op een algemeen© vergadering worden besloten deze te ver anderen. Ook kan men voor één lid slecht een uitzondering maken, dan ia het eind er gauw van zoek, ook al betreft het hier een speciaal geval. Zoo zyn er nog meer dere gevallen, de voorzitter van de afdee- lmg Vischmarkt, de heer Kwast, komt nu door de indeeling onder het rayon Tuin dorp, zoodat hy zyn functie niet meer zal kunnen waarnemen. Een uitzondering loan dus niet worden gemaakt. Wanneer men echter veel voelt voor het speeltuin werk, hindert het feiteiyk niet waar men ling, ontving een jaariyksch pensioen van 800.de weduwen en weezen van de omgekomenen, en voor zoover zy on gehuwd waren de ouders kregen even eens pensioen. Van Speyk's levensloop. Jan Carel Josephus van Speyk 'werd geboren te Amsterdam 81 Januari 1802. Zyn vader dreef een stokvlsohhandel en stierf ln 1806. In 1812 stierf zyn moeder. De jonge Carel werd 5 Februari 1818 ln het Amsterdamsch burger-weeshuis opge nomen. Hy had een zacht,Innemend ka rakter, was romantisch aangelegd en maakte zelfs gedichten. By het beschou wen van zyn portret op lateren leeftyd vindt men deze trekken ln zyn gelaat weerspiegeld. Hy had een helder ver stand en was vooral sterk in rekenen uit 't hoofd. Hy hield erg veel van geschiede nis. Reeds in zyn prille jeugd was hy zeer eerzuchtig aangelegd. Maar toen hy in 1815 een beroep moest kiezen, werd hy kleermaker. Hij bleef dit korten tyd en deed daarop zyn intrede in een grutterij, waar hy eenigen tyd met trots den grut- terskiel heeft gedragen. Vervolgens kwam hij weer by1 een kleermaker, J. v. Glelm, die zich voor hem interesseerde en hem met raad en daad te hulp stond. Doch zyn hart trok naar het water en 's avonds kon men hem vaak opgetogen aan het IJ vin den. Onze jonge Van Speyk was, klein en tenger van postuur en werd voor de mari ne afgekeurd, omdat hy onder de maat was. Doch daardoor niet van de wy« ge bracht diende hy eenige verzoekschriften in om toch tot de marine te mogen worden toegelaten. En. zelfs dit vond hy niet vol doende. Met trekschuit en diligence trok hy naar Den Haag om den minister op fe zoeken. Het kostte hem heel wat moeite om tot diens heiligdom te worden toege laten, maar toen hy de boodschap liet overbrengen, dat een weesjongen uit Am sterdam hem wensohte te spreken, was het ys gebroken. De jonge Van Speyk werd in audiëntie ontvangen. De minister i beloofde te zullen helpen en den 21sten 1 Februari 1820 trad Van Speyk als stuur mansleerling by de Marine in dienst. Dat baantje beviel hem allerminst en hy vroeg daarom weer spoedig zyn ontslag, dat hy in Juni 1821 kreeg. Doch toen hy vernam, dat zyn broeder tot buitengewoon luitenant ter zee 2e klasse was benoemd werd zyn eerzucht weer geprikkeld en liet zich einde 1821 aanmonsteren als 4e stuurman op do „Zeeland". 1 Januari 1828 ontving hy zyn aanstelling als adelborst, ofschoon hy de leeftydgrens reeds was overschreden. Het volgende jaar vertrok hy ln Januari met het fregat „Dageraad'' naar Indlë. Dit sohlp werd afgekeurd en hij werd daarna overgeplaatst op de brik „Orestes", die de expeditie ging naar Oe- lebes, waarby hy de gelegenheid kreeg van zy-n kundigheid te getuigen. Hy was kort tevoren benoemd tot luitenant ter zee 2e klasse. Naderhand werd hy oom- mandant van verschillende kanonneer- booten en stond in de Indische watereu bekend als de schrik der zeeroovers. Na een vierjarig verbhjf aldaar, waarin hy tal van avonturen had beleefd, keerde hy in 1828 in het vaderland terug. Hy werd toen op non-activiteit gesteld. Hy genoot een klein salaris van 2.80 in de week en deed daarom moeite om zoo spoedig mogeiyk weer in dienst te treden. 1 April 1880 verkreeg hy een aanstelling op het fregat „Amstel" en werd ln den rang van luitenant ter zee le klasse verheven. In middels was de Belgische muiterij uitge broken en werd hij in Augustus belast met het commando van de kanonneerboot „Nr. 2". Einde October lag hy voor Ant werpen en onderscheidde zich by het bombardement. Hy werd beloond door de benoeming tot ridder ln de Militaire Wil lemsorde 4e klasse. In de spannende dagen, die toen volgden, wyzen zyn uit latingen er op, dat hy liever zyn schip ln de lucht zou laten vliegen, dan te dulden, dat de eer der Nederlandsohe vlag zou worden aangerand1. En men weet, dat hy gehandeld heeft volgens die uitlatingen en de gedane beloften iö nagekomen. (Nadxuk verboden). Op- en -ondergang van Zon en Maan en tl)d van hoogwater (Texel). Licht op voor alle voertuigen: voot 'den afloop van het verhaal duurt tof het allerlaatste moment voort. Door deze twee fac toren is hier een stuk tot stand gekomen, dat niet alleen levendig en boeiend, maar ook hoogstaand en belangrijk is, een combinatie welke in de hedendiaagsche dramatiek helaas slechts uiterst zelden voorkomt. „Dagblad van R'dam'V „Rotterdamsch Nieuwsblad Na Het Proces van Mnry Dugan heeft de heer v" d. Lugt Melsert zijn publiek niet zoo'n in z'n soort onderhoudend en spannend stuk aan kunnen bieden. Ja, dit is, in den tooneel- term gezegd: eten en drinken voor de schouw burg-bezoekers. Medewerkenden zijn o.a. Louis Grim berg, Wilhh. Schwab—Weiman, Joh. Remimelts, Carln de Raet, Mies Versteeg, Jan van Ees, Herman Schwab, Louis van Gasteren e.a. De handeling van het stuk ii spannend als een detective-geschiedenis, hoewel ze door het ethisch niveau ver daarboven verheven is..., Terwllle van de tendenz hebben de auteurs geen oogenblik de dramatische kracht laten verslappen: de spanning, de aandacht Getrouw aan het gegeven woord, ge- V'ouw aan eed en plicht stierf hij den hel dendood ZONDAG 8 FEBRUARI 1931

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 13