J. C. J. VAN SPEYKr NEYTr RECLAME VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS hoogstraat 125 g predikbeurten VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1931 Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Feb. op: ond.: op: oud: sm. nam Z 8 9.33 7.29 16.57 0.17 0.38 D 10 2.19 10.10 7.26 17.00 1.47 2.12 W 11 3.40 10.39 7.23 17.02 2.41 3.15 D 12 4.52 11.19 7.21 17.04 3.67 4.43 V 13 6.52 12.14 7.19- 17.06 5.31 6.14 Z 14 6.35 13.20 7.18 17.08 6.63 7.25 Wintèrtijd. Zaterdag 7 Feb. li.25 uur. Zondag 8 17.27 Maandag 9 17.28 Onze stadgenoot, de beer H. Bakker, slaagde voor het te Den Haag gehouden machinistenexamen O. Door het bestuur van den H.B.B. is in de etalage van den boekhandel van den heer Daan Schreuder, Koningstraat, van heden af een Jubileum-Wandbord van het N.V.V. ter bezichtiging gelegd, welk bord door tussdbenkomst van het afdee- lingsbestuur besteld kan .worden. JEUGDDIENST EVANGELISATIE PALMSTRAAT. Zondag 8 Februari, des avonds om half zes, zal de tweede jeugddienst, uitgaande van de Evangelisatie, worden gehouden in het Kerkgebouw, Palmstraat. Voorgan ger is Ds. Hoek, die zal spreken over het onderwerp „Het volgen van Jezus". Alle jongeren hartelijk welkom! (Zie verder advertentie en onder Predik beurten). DE V7 JF-DUIZEND STE SPAARDER DER NUTSSPAARBANK. Blijkens een in ons blad van heden voor komende advertentie, is houder van spaar boekje no. 4923 als 5000ste spaarder der Heidersche Nutsspaarbank ingeschreven, op wiens spaarrekening een extra bedrag van 10 gulden is bijgeschreven. DERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. „Voorlooplge hechtenis". Wij herinneren er den lezer aan, dat hedenmiddag de plaatsbespreking ge schiedt voor de opvoering van bovenge noemd stuk, die a.s. Woensdagavond plaats heelt. Wij laten voorts hier nog enkele kritieken betreffende dit stuk volgen. Zoo schreef de Berljjnsche corres pondent van de N. Rott. Courant: S FtBnUARI 1631. H(| stierf dien heldendood. Ik zag, dat de kanonneerboot nr. 2, waarover Van Speyk bevel voerde, door den onstuimigen wind uit den koers dreef, .een poging om door den wind te geraken, zette de boot eindelijk, juist bij het fort „S.nt Laurent", een oud steenen fort bij de bassüi en destijds onbewapend, op den wal. V an het Viaamsche Hoofd zagen mijn oogen, die immer de boot volgden, een duizend-koppige menigte naar de plaats toesnellen. Ik begaf mij onmiddel lijk in ihijn sloep, om mij derwaarts te spoeden en ontwaarde met verbazing, ter wijl ik mij reeds met mijn sloep in dè na bijheid bevond, dat het grauw na weinige oogenblikken, de van de gaffel waaiende Nederlandsche vlag omlaag rukte. Voor ik nog tijd had mij aan den loop mijner gedachten over te geven of verkeerde ge- vo.gtrekkingen over de handelwijze van den commandant te maken, dreunde mij reeds een zware slag in de ooren en ver loor de kanonneerboot zich in licht en rook, welke opgetrokken zijnde, zich toen geheel ontredderd voordeed, zonder echter geheel uiteen te zijn. De mast stond nog; de romp droeg alle sporen der uitbarsting. Alles was het werk van zeer weinige ^ogenblikken geweest. Ik bereikte de op van Speyk volgende boot en ontwaarde van daar eerst recht duidelijk, dat de edele jongeling, op het oogenblik, dat de baldadige, wraakgierige menigte den aan slag had willen ten uitvoer brengen, om hem van zijn eer te berooven, den brand in het kruit had gestoken. Getrouw aan het gegeven woord, ge trouw aan eed en plicht stierf hij den hel dendood Tot zoover het relaas van dezen bevel hebber, die ooggetuige was van het voor val. Van de opvarenden kwamen, met den commandant Van Speyk, 26 om het leven; slechts 6, waarvan er twee gewond wer Medewerkenden zijn o.a. Louis Grim berg, Wilhh. Schwab—W elman, Joh. Remimelts, CarOa de Raet, Mies Versteeg, Jan van Ees, Herman Schwab, Louis van Gasteren e.a. MOED. VOLHARDING EN ZELFOPOFFERING. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de verloting van het scheepjfe, dat in de etalage van de Bijenkorf in de Spoor straat is uitgestald, en waarvan de op brengst ten bate van bovengenoemde ver eeniging is. a.s. Dinsdag plaats 'heeft, des avonds zeven uur in het Mil. Tehuis in de Spoorstraat. De uitslag zal nader bekend worden gemaakt., LUIT. TER ZEE D. O. M. HETTERSCHIJ. Maandag a.s. vertrekt uit onze stad, de luit. ter zee der le klasse D. C. M. Hetter schij, die den lOden Februari belast wordt met het nautisch-militair toezicht op de in aanbouw zijnde onderzeebooten-K XIV t/m. K XVIII, te Rotterdam. Er zou voor- ons geen aanleiding zijn van deze mutatie melding te maken, omdat het leven van iederen zeeofficier nu eenmaal een komen en gaan is, ware het niet'dat we met den heer Hetterschij, als adjudant van den commandant der Marine, vice-admiraal Quant, tal van malen te maken hadden en wij aan deze relatie de meest aangename herinneringen zullen behouden. Ongeveer gelijktijdig repatrieerde de heer Hetterschij, in Maart 1927, met vice- admiraal Quant, die toen nog kapitein ter zee was, uit Nederl.-Indië. Bij de promotie van kolonel Quant, tot schout bij- nacht, werd de heer Hetterschij tot zijn adjudant benoemd, welke functie hij tot heden be kleedde. Als adjudant van den vice-admiraal had luit. ter zee Hetterschij, behalve met de 'nterne Marine-aangelegenheden, ook veel te maken met tal van burger-autoriteiten en niet de pers. De heer Hetterschij heeft z ch doen kennen als een zeer welwillend officier. Steeds was hij bereid ons alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken en het is, naast den vice-admiraal, mede, aan den, ontkwamen aan de ramp. Onder dezen moet genoemd worden de scheepsjongen Hendrik Frederik Wijier, die door Van Speyk was gewaarschuwd en zich redde door over boord te springen. Admiraal Koopman verhaalt reeds in het hierboven afgedrukte relaas, dat de verschillende commandanten der Nederlandsche flotille zich onderling verbonden hadden tot een dergelijke daad, teneinde te voorkomen, dat de schepen in handen van de opstan delingen vielen. Dientengevolge is als waarschijnlijk aan te nemen, dat Van Speyk zich op iets dergelijks had voorbe reid, want reeds eenige dagen tevoren had hij opzettelijk den sleutel in de deur der kruitkamer laten steken, zeggende: „Men kan nooit weten wat er gebeurt". Toen nu zijn scheepsjongen Wijier hem naar beneden zag gaan, was zijn angstige vraag: „Commandant, gaat gij vuur in het kruit steken", waarop hij moet hebben ge antwoord: „Berg u". De meeste waar schijnlijkheid is, dat Van Speyk daartoe een brandende sigaar gebruikte, die hij even te voren had opgestoken. Omtrent de directe aanleiding tot de daad, vinden wij1 in een door den journa- - p- H. Ritter in het laatste „Marine blad. gepubliceerde studie vermeld, dat e kanonneerboot, die, zooals we zagen, T »n^^ ure7ei}' sp0ediK bü het fort St. L +hulPei00s teS?en den wal lag. Op kade te Antwerpen had men dit zien aankomen en spoedig was het dek door gepeupel overstroomd. De Belgische kapi tein Grégoire sprong, met een aantal ee- wapenden, aan 'boord. Onder den kreet „Strijkt de vlag" werd deze neergehaald en aan Van Speyk den eisch gesteld zijn papieren uit te leveren. Met rustige stem antwoordde hij: „Ik zal ze gaan halen", waarop enkele ogenblikken later de boot' met vriend en vijand, in de lucht vloog. Het was alleszins logisch, dat een later geslacht, verder van de gebeurtenissen af staande en deze, evenals wij, nuchterder beziend, zich bezig heeft gehouden met de vraag of de daad van Van Speyk wel die waardeering verdient die men er aan heeft gegeven. Met name keurden velen hem te danken, dat de Marine bij de bur gerij populair is geworden. Tal van journalisten in den lande zui den zeer prettige herinneringen aan den heer Hetterschij behouden, die in de dagen van de manoeuvres geen moeite te veel vond om het de heeren nar den zin te maken en ze met alle mogelijke inlichtin gen ter zijde te staan. Wij hopen van harte dat den heer Het terschij in Rotterdam een aangename werkkring wacht. ALGEMEENE VERGADERING VAN DE VEREENIGING VAN HUIS VROUWEN, AFD. DEN HELDER, IN U. 8. O. OP DONDERDAGAVOND. Om 8 u. 16 opende de presidente de elfde jaarvergadering van bovenge noemde vereeniging met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot eenige nieuwe leden, die voor de eerste maal de 'bijeenkomst bij woonden. De opkomst was groot, zooals wij dat gewend zijn. De notulen en het jaarverslag werden door de secretaresse gelezen en daarna het finantieel verslag door de penningmeesteresse uitgebracht. Een kasoommissie werd benoemd, die de boeken zal oontroleeren. Na uitbrengen der verschillende verslagen, bracht de presidente hulde aan het bestuur voor het werk dit jaar wederom ten bate der ver eeniging verricht en aan de leden voor haar sympathie en1 belangstelling, welke het bestuur het afgeloopen jaar wederom heeft mogen ontvangen. De algemeene toestand der vereeniging kunnen wij zeer gunstig noemen, het ledental breidt zich gestadig uit Met groote opgewektheid is door allen voor onze goede zaak gewerkt. Vele lezingen en demonstraties werden met groote aan dacht door velen gevolgd, ook de cursus ziekenverpleging, die op het oogenblik 1 oppende is, heeft groote belangstelling. Leesportefeuille en romancirkel circu leerden geregeld. Het bestuur onderging geen wijziging. Uit den aard der zaak moet dit verslag onvoEedig blijven. Moge het zijn, dat nog vele Heidersche huis vrouwen zich geroepen gevoelen zich bij ons aan te sluiten, opdat de afdeeling blijive toenemen in groei en in kracht. Deze vereeniging, die strikt neutraal is, zoowel op pohtiek als op godsdienstig ge bied, die alleen tot doel heeft, de huis vrouw te ontwikkelen en hare belangen te behartigen ten bate van haar gezin, biedt de beste gelegenheid de huisvrou wen van verschillende richting te loeren kennen en waardeeren. Aan de beurt van aftroden waren mevr. v. WElig'en, die niet herkiesbaar was en mevr. Thieman, die wel herkiesbaar was. De laatste werd bij aoclamatle herkozen. Warme hulde bracht de presidente aan de scheidende secretaresse, mevr. Van WEIigen, die gedurende 9 jaren op voor beeldige wijze het secretariaat heeft be hartigd. Altijd Weef zij' bescheiden op den achtergrond en daarom acht ae pres. het een groot voorrecht hulde te kunnen brengen op dezen afscheidsdag. Een blij vend souvenir der vereeniging en bloemen van het bestuur werden haar aangeboden, waarvoor zij hartelijke dankwoorden sprak. x f Het bestuur werd met één Ed uitge breid. Tot secretaresse werd gekozen mevr. Oldemana en tot gewoon bestuurs lid mevr. Goos. Daarna deed de presidente eenige me- dedeelingen: le. Dat op 10 Febr., des middags te 8 uur een demonstratie van stofschilder- verven zal worden gehouden in Musis Sacrum, waarvoor u allen verzocht wordt een stukje lichte, dunne stof mee te bren gen, omdat u kosteloos onderricht krijgt in de techniek van het stofsohilderen. 2e. Op 17 Febr. wordt de tentoonstel- Eng en vergadering van huisvlijt door de het af, dat Van Speyk 26 jonge menschen door zijn daad in den dood gedreven heeft. Deze veranderde stemming is niet van den laatsten tijd: reeds in 1892, dus 40 jaar ge leden, liet zich een schrijver in „De Mili taire Gids" (de heer Craandijk), aldus uit: „Als militair, als officier, heeft Van Speyk misschien zijn plicht gedaan, maar volgens ons oordeel mag de mensch niet vrijmachtig beschikken over zijn eigen leven, nog minder over dat van zijn mede- mensch. Het was niets dan een soort van valsche militaire eerzucht; wilde hij zich daaraan opofferen, 't was zijne zaak, maar dat hij 't ook anderen deed, dat is niet te verontschuldigen". Het spreekt vanzelf, dat wij ons in dezen onthouden van eenig oordeel. Onze taak bepaalt zich slechts tot de weergave van de feiten en goed- of afkeuring van de daad ligt niet op onzenweg. Maar wel mag dit gezegd worden: Bij de beoordeeling van een daad als die van Van Speyk heeft men zich, wil men zuiver en objectief blijven, in de eer ste plaats rekenschap te geven van den geest van den tijd, waarin die daad plaats had, en gevolgen ervan. En dan moet door ieder onbevooroordeelde die alleen met de feiten rekening houdt, erkend worden, dat zij inderdaad van groote en vérstrek kende beteekenis is geweest. De moreele invloed van Van Speyk'a daad was zeer groot; hij werd niet alleen een nationale, maar zelfs een internationale held. In ons eigen land werd hem in allerlei vormen, niet het minst in poëzie, hulde gebracht. Zoo werd een gedenkpenning geslagen, een in aanbouw zijnd schip naar hem ver noemd, een marmeren gedenkplaat in het Burgerweeshuis, waar Van Speyk zijn kinderjaren doorbracht, aangebracht, enz. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd een gedenkteeken opgericht, aan den voet waarvan op deze 100-jarige herden king een krans is neergelegd door Admi raal Quant.'Voor de familiebetrekkingen van de omgekomen zeehelden werd be hoorlijk gezorgd; een kleinzoon van een oud-oom van Van Speyk, een door ziels- en Echaamsgebreken ongelukkig jongo- vereeniging van Handenarbeid geopend, waar de heer Been' als spreker zal op treden. 3e. Wordt op 18 Febr. in Musis Sa crum onze jaarlijksche feestavond gehou den, waar door leden der vereeniging een éénacter wordt opgevoerd, eenige Eederen worden gezongen enz. Zonder bewijs van toegang, welke bij de bestuursleden» kunnen worden aange vraagd (alleen voor de leden) wordt nie mand toegelaten. Na heit zingen van het Bondslied wierd de vergadering gesloten. TWEEDE WINTER CON OER T HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Op Donderdag den 12den Februari a.s. geelt de Harmoniekapel „Winnubst" on der leiding van haren directeur, den heer H. B. Schenkels, het tweede Wintercon- cert voor donateurs en genoodigden in de concertzaal Casino, des avonds te 8 uur. Het programma vermeldt voor de pauze een zevental ooncertnummers w.o. voor saxophoneJkwartet en solo voor clarinet, terwijl na de pauze op veelvuldig verzoek de heer Leo Peelen, humorist-conferen cier, uit Beverwijk bekend door zijn optreden tijdens het 80-jarig bestaan op 13 Nov. j.1. zijne welwillende medewer king zal verleenen. SPEELTUINVEREENIGIN G „DEN HELDER". De afdeeling „Oude Helder" opgericht. Donderdagavond had in het café van den heer Hebbink aan de Dijkstraat de oprichtingsvergadering plaats van de afdeeling „Oude Helder" van de Speel- tuinvereeniglng „Den' Helder". Gezien het feit,, dat in deze wijk reeds een twee honderd leden wonen, was de opkomst gering te noemn. De heer Groothof, wlen door de Alge meen© Vergadering was opgedragen deze bijeenkomst te leiden, opende, de ver gadering en deed enkele mededeelingen. Hierna werd overgegaan tot het ver kiezen van een bestuur van de nieuwe afdeeling; de heeren G. van Straaten, J. van Hoek, A. H. Sohreuders, J. W. Lebon, H. J. Boogaart, O. Swennen en Mevr. Geerling stelden zich hiervoor beschik baar en werden direct als zoodanig be noemd. Vervolgens werden drie leden ge kozen, die met drie leden van de afdee ling Vischmarkt tesamen het Centraal ling Vischmarkt temamen het Centraal Bestuur zuEen uitmaken. Hiervoor wer den gekozen de heeren Hoek, Boogaart en Scbreuders. Het Centraal Bestuur van de Speeltuinvereniging is thans com pleet en betaat uit de heeren Groothof, Lüoker. van Donk, Bauts, van Hoek, Boo gaart en Sohreuders, benevens mevr. Kalff en' mevr. de Graaf. Van de rondvraag vermeldenwij» een vraag van een der aanwezigen of men verplicht is te behooren tot de afdeeding waarbij men is ingedeeld. De' heer Groothof antwoordde, dat dit inderdaad zoo is. Wanneer men zich kon aansluiten bü de afdeeling waar men toe vallig het meest voor voelde, dan werd het een chaos, die administratief heel moeilijk te beheerschen zou zijn. Wan neer een lid naar een andere afdeeling verhuist wordt hij automatisch in de ad ministratie van die afdeeling opgenomen. Men kan echter overal en op alle manie ren het speeltuinwerk helpen. Blijkt het .VERHOOGT UW OMZET. ling, ontving een jaarlijksch pensioen van 30Ó.de weduwen en weezen van de omgekomenen, en voor zoover zij on gehuwd waren de ouders kregen even eens pensioen. Van Speyk's levensloop. Jan Carel Josephus van Speyk werd geboren te Amsterdam 31 Januari 1802. Zijn vader dreef een stokvischhandel en stierf in 1800. In 1812 stierf zijn moeder. De jonge Carel werd 5 Februari 1818 in het Amsterdamsch burger-weeshuis opge nomen. Hij had een zacht, innemend ka rakter, was romantisch aangelegd en maakte zelfs gedichten. Bij het beschou wen van zijn portret op lateren leeftijd vindt men deze trekken in zijn gelaat weerspiegeld. Hij had een helder ver stand en was vooral sterk in rekenen uit 't hoofd. Hij' hield erg veel van geschiede nis. Reeds in zijn prille jeugd was hij zeer eerzuchtig aangelegd. Maar toen hij in 1815 een beroep moest kiezen, werd hij kleermaker. Hij bleef dit korten tijd en deed daarop zijn intrede in een grutterij, waar hij eenigen tijd met trots den grut- terskiel heeft gedragen. Vervolgens kwam hij weer bij' een kleermaker, J. v. Gleim, die zich voor hem interesseerde en hem met raad en daad te hulp stond. Doch zijn hart trok naar het water en 's avonds kon men hem vaak opgetogen aan het IJ vin den. Onze jonge Van Speyk was klein en tenger van postuur en werd voor de mari ne afgekeurd, omdat hij onder de maat was. Doch daardoor niet van de wijs ge bracht diende hij eenige verzoekschriften in om toch tot de marine te mogen worden toegelaten. En zelfs dit vond hij niet vol doende. Met trekschuit en diligence trok hij naar Den Haag om den minister op te zoeken. Het kostte hem heel wat moeite om tot diens heiligdom te worden toege laten, maar toen hij de boodschap liet overbrengen, dat een weesjongen uit Am sterdam hem wenschte te spreken, was1 het ijs gebroken. De jonge Van Speyk werd in audiëntie ontvangen. De minister beloofde te zullen helpen en den 21sten DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), 'e Morg. 10.30 u., Ds. M.A.G Vorstman van Anna Paulowna (Vac. Hölder III) 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: »Het kwaadspreken* (Jac. 1:26) Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, WestpleM) Geen dienst wegens restauratie Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Oand. S. U. Zuidema, van Apeldoorn 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Hulpkerkd. Ohr, Mil. Tehuis; 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 u, Oand. S. U, Zuidema Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 5.80 u de heer N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.80 uur, de heer N. v.d. Kraats Chr Geref. Kerk (Steengracht> 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uui, Ds. H. Woudstra, vau Woerden. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's.Morgens 10 u., W. F. ten Rouwelaar, theol. Oand. te Amsterdam. Maandag 9 Februari nam. 8 uur, Ds. P. H. Borgers, Bijbellezing Psalm 83 en 34. Donderdag 12 Februari Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., l)s. J. H.Vaandrager 's Avonds 5.80 uur, Ds. R.O.W.J. Hoek Jeugddienst.Onderwerp: »Het volgen van Jezus". Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Donderdagavond 8 u., Mevr. A. Hoek- Berkhof. Leger des Heils. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u. Heiligingssamenk. 's Mid. 3.30 u., Openluchtsamenkomst einde Spoorstraat 's Avonds 7.80 uur, Openbare samenk. Donderdagavond 8 uur, Zangdienst Onderwerp: »Een dag in de kweek school*. Alles onder leiding van Ens. P. v. Budenen. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.80 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, Godsdienstoefe ning met preek. Past, Th. Moleman Woensdag 11 Febr. 's Morgens 9 uur, Godsdienstoefening HUISDUINEN Ned. Herv. Gem. Geen dienst. in de praktijk, dat de Indeeling niet vol doet, dan kan altijd op een algemeene vergadering worden besloten deze te ver anderen. Ook kan men voor één lid slecht een uitzondering maken, dan is het eind er gauw van zoek, ook al betreft het hier een speciaal geval. Zoo zijn er nog meer dere gevallen, de voorzitter van de afdee ling Vischmarkt, de heerEwast, komt nu door de indeeling onder het rayon Tuin dorp, zoodat hij zijn functie niet meer zal kunnen waarnemen. Een uitzondering kan dus niet worden gemaakt. Wanneer men echter veel voelt voor het speeltuin werk, hindert het feitelijk niet waar men Februari 1820 trad Van Speyk als stuur mansleerling bij de Marine in dienst. Dat baantje beviel hem allerminst en hij vroeg daarom weer spoedig zijn ontslag, dat hij in Juni 1821 kreeg.. Doch toen hij vernam, dat zijn broeder tot buitengewoon luitenant ter zee 2e klasse was benoemd werd zijn eerzucht weer geprikkeld en liet zich einde 1821 aanmonsteren als 4e stuurman op de „Zeeland". 1 Januari 1828 ontving hij zijn aanstelling als adelborst, ofschoon hij de leeftijdgrens reeds was overschreden. Het volgende jaar vertrok hij in Januari met het fregat „Dageraad" naar Indië. Dit schip werd afgekeurd en hij werd daarna overgeplaatst op de brik „Orestes", die de expeditie ging naar Oe- lebes, waarbij hij de gelegenheid kreeg van zijn kundigheid te getuigen. Hij' was kort tevoren benoemd tot luitenant ter zee 2e klasse. Naderhand werd hij com mandant van verschillende kanonneer- booten en stond in de Indische watereu bekend als de schrik der zeeroovers. Na een vierjarig verblijf aldaar, waarin hij tal van avonturen had beleefd, keerde hij in 1828 in het vaderland terug. Hij werd. toen op non-activiteit gesteld. Hij genoot een klein salaris van 2.80 in de week en deed daarom moeite om zoo spoedig mogelijk weer in dienst te treden. 1 April 1830 verkreeg hij' een aanstelling op het fregat „Amstel" en werd in den rang van luitenant ter zee le klasse verheven. In middels was de Belgische muiterij uitge broken en werd hij in Augustus belast met het commando van de kanonneerboot „Nr. 2". Einde October lag hij voor Ant werpen en onderscheidde zich bij het bombardement. Hij werd beloond1 door de benoeming tot ridder in de Militaire Wil lemsorde 4e klasse. In de spannende dagen, die toen volgden, wijzen zijn uit latingen er op, dat hij liever zijn schip in de lucht zou laten vliegen, dan te dulden, dat de eér der Nederlandsche vlag zou worden aangerand'. En men weet, dat hij gehandeld heeft volgens die uitlatingen en de gedane beloften is nagekomen. (Nadruk verboden). Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). M 9 0.53 9.60 7.27 16.58 1.00 1.28 Licht op voor alle voertuigen: De handeling van het stuk is spannend als een detective-geschiedenis, hoewel ze door het ethisch niveau ver daarboven verheven isTerwille van de tendenz hebben de auteurs geen oogenblik de dramatische kracht laten verslappen; de spanning, de aandacht voor 'den afloop van het verhaal duurt tot het allerlaatste moment voort. Door deze twee fac toren is hder een stuk tot stand gekomen, dat niet alleen levendig en boeiend, maar ook hoogstaand en belangrijk is, een combinatie welke in de hedendiaagsche dramatiek helaas slechts uiterst zelden voorkomt. „Dagblad van R'dam": Een stuk, dat van begin tot einde de aan dacht van de7 volle zaal, die het boeiend: ge beuren ademloos volgde, gevangen hield in een vertooning over welke men slechts met den hoogsten lof mag fpreken. „Rotterdamsch Nieuwsblad Na Het Proces van Mary Dugan heeft de heer v" d. Lug-t Melsert zijn publiek niet zoo'n in z'nsoort onderhoudend en spannend stuk aan kunnen bieden. Ja, dit is, in den tooneel- term gezegd: eten en drinken voor de schouw burg-bezoekers. ZONDAG 8 FEBRUARI 1931

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 17