GEMENGD NIEUWS. De aardbeving op Nieuw Zeeland. Bij Griep Mijnhardt's Poeders TEXEL. Een mijn op zee. Veerboot gezonken. Anarchist aangehouden te Rome Het vergaan van de Èngelsche vliegboot Iris. Salon Manshanden, Ondulatlon Indéfrisable Ondulatlon Marcel Overstroomingen in Australiö. Ingezonden. S9Tvoor 2S" d-d en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzitten de Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. ern—Êmmmmmmmmmmm—mmmm1 1 goede kwaliteit. Op de gelde- en kalf- koeienmarkt was het stil, waarvan de oorzaak was het slechte weer voor die beesten. De handel was stug, maar dat zal over een paar weken wel beter worden. Voor nuchtere kalveren was wel koop lust, die handel was vlug, dat begint dus weer op te leven bokken en geiten stug. De handel in paarden was kalm, er waren anders beste beesten aangevoerd. In vette schapen was het weer aan den stuggen kant, wel eigenaardig dat er voor overhouders hooger prijzen worden steed dan voor vette schapen. De handel in overhouders was heel goed. Oude slachtschapen golden van 26--36J gulden. Redelijke prijzen dus, £a handel was aan den stillen kant. De hande in fokschapen was goed te noemen, dat kon ook, er was maar 1 koppel van 16 stuks aangevoerd. De biggen en schrammen prijsden minder, handel zeer matig. De vette varkens golden 1 ct. hooger bij de vorige week, de handel was vlug, dat gaat den goeden kant uit. Op de kippen- markt was weinig aangevoerd, hier moest veel meer komen, want wat er was is heel goed verkocht, de tijd schijnt daar nog niet voor te zijn, aanstonds wordt de aanvoer wel beter werd er beweert. Nog kan vermeld worden dat de markt deze maand om 7 uur begint. ZENDINGSFILM. Naar in „Gemeentebelangen" wordt medegedeeld, zal de zendingsfilm „Mela- wan Gelap" (de strijd tegen de duisternis) vertoond worden 16 Februari te De Cocks- dorp; 17 Februari te Den Hoorn; 18 Fe bruari te De Waal; 19 Februari te Ooste rend en 20 Februari te Den Burg. De toegangsprijs is 40 ct., voor kinderen 25 ct. GEZINSZIEKENFONDS. Voor de pas opgerichte afdeeling Cocks- dorp, Eierland en het Noorden van het gezinsziekenfonds hebben zich ruim hon derd gezinnen als lid opgegeven. Thans is niet voor 1 April de gelegen heid opgesteld om zich als lid op te geven. EXAMEN. Donderdag slaagde te Den Haag voor 5t examen 2e stuurman, groote stoom vaart, de heer K. Stoepker, leerling dei- stuurlieden afd, aan die Zeevaartsicihooi alhier. Burgerlijke Stand van Texel van 8—6 Februari. OVERLEDEN: Jan de Beurs, 2 mnd.; Grietje Brerner, 66 jaar, geh. m. Klaas Eelman. POLITIE. Gevonden: een sleutel en een paai motorpijpen. Oudeschild Deze week werden van hier verzonden 27 varkens, 46 schapen, 4 koeien en 18 kalveren. De vereeniging „Klein Tooneel" heeft in studie genomen „Onder één dak", van J. Fabricius. Oosterend. GEB. KERK H. V. Men deelt ons mede dat het nieuwe kerkgebouw dor Ger. Kerk H. V. te Oosterend, niet a.s. Zondag in geibruik romen wordt, docht dat -vermoedelijk eerste dienst in dit kerkgebouw ge houden zal worden op Vrijdag 18 Maart «Ui. Binnenland. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Oosterend v.m. 10 uur, Ds. H. Groenenberg Waai; geen dienst Den Hoorn, v.m. 10 uur, Ds. A. Oskamp. Maandcollecte De Cocksdorp, v.m. 10 uur, Ds. R. C.W. J. Hoek, van Den Helder O u d e s c h i 1 d, 's av. 7 uur, Ds. Oskamp Koog, 'sav. 7.30 uur, Ds. van 't Hooft Zuid-Eierland. 'smid. 3.30uur Ds. H. Groenenberg Doopsgez. Gem. Den Burg, 's av. 7 uur, de heer G. J. v. Staden Oosterend, v.m. 10.30 uur, de heer G. J. van Staden Den Hoorn, 's av. 7 uur, Ds. Smidts, van Den Helder Geref. Kerk. Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u., rw.,* Ds. A. v. d. Leer Geref. Kerk (ILV.). Oosterend, n.m. 2.30 en 's av. 7.30 uur, Ds. J.J. Buskes PRETTIGE FEESTVIERING. In het perceel Bakkumstraat 12 te Haarlem woont het echtpaar O. met een kostganger en diens broer, allen mem sohen op leeftijd. Een der mannen had zijn ouderdomspensioen ontvangen en hiervan gingen zij een feestje houden. Zij raakten allen onder den invloed van ster ken drank. Op een gegeven oogenblk nam A. O. een beeldje van den schoor steen, waarmee hit den 66-jarlgen G. H. een klap op het hoofd gaf. Hij kreeg een kleine schedelwond, die in het groote gast huis werd! gehecht. Vermoedelijk door den schrik is G. H. naderhand buiten kennis geraakt en waarschijnlij'-k tengevolge van hartver lamming "overleden. A. O. is in bewaring gesteld. DE OVERVAL MET ROOF TE NIEUWE NIEDORP. Men meldt dat Woensdag te Amster dam iemand is gearresteerd in verband met den overval met roof te Nieuwe Nie- dorp, maar dat hij, na met de familie van den heer Schoor], den beroofden kassier, te zijn geconfronteerd, weer in vrijheid is gesteld. WAAR ZOO DE LIEFDE VIEL. De 23-jarige B. C. uit Amsterdam kreeg Donderdagavond in de Rozenstraat te Haarlem ruzie met zijn vroegere verloof de, mej. A..S. O. Hij heeft haar met een hard voorwerp op het hoofd geslagen, zoodat zij met een ernstige hersenschud ding naar de Mariastichting is overge bracht. O. is gearresteerd. ONGELUK OF MISDAAD? Donderdagavond omstreeks kwart over negen hoorde het dienstmeisje van den koster der r.-k. kerk te Ovezande (Zee land) buiten een schot vallen. Bij onder zoek werd de 30-jarige eehtgenoote van den koster Brakke met een schotwond in de hals dood gevonden, niet ver van de woning. Een jachtgeweer lag naast haar. De koster zelf was in de pastorie. Het is nog niet duidelijk, of men met een ongeluk of met een misdaad te doen heeft. In verband met den moordaanslag op de 30-jarige mej. B. te O verzande, die Don derdagavond met een1 schotwond in den hals in den tuin achter haar woning werd gevonden, is haar man, koster der r.-k. kerk aldaar, gearresteerd. Deze ontkent alle schuld. De toestand van de getroffene, die naar het ziekenhuis te Goes 'is vervoerd, is niet levensgevaarlijk. De rechter-commissaris uit Middelburg heeft Vrijdag een onderzoek te Ovezande Ingesteld. Er zijni hagelkorrels in een deur post gevonden. BOTSING TUSSCHEN SCHIP EN LOCOMOTIEF. Een eigenaardig geval De locomotief van den sneltrein, die om 12 u. 15 uit Meppel naar Groningen ver trekt, is Donderdag in botsing gekomen met den voorsteven van 'n schip, dat dol den stroom in de Hoogeveensche vaart tegen de spoorbrug was gedreven en daar locomotief en 'het schip heide beschadigd ten deele overheen stak. Behalve dat de werden, werden ook nog de treeplanken van acht wagons vernield. De trein kreeg tien minuiten vertraging. Buitenland. Een voorlooplge schatting van 140 dooden. Lord Bledisloe, de gouverneur-generaal van Nieuw Zeeland, heeft Donderdag op nieuw een telegram aan den minister van dominions gezonden, waarin hij zegt, dat de eerste berichten, die spraken van een groot aantal slachtoffers en zeef veel schade te Napier en Hastings bevestigd worden. In de dorpen in den omtrek is de schade echter niet buitengewoon groot. Voor zoover op het oogenblik bekend, zijn er ongeveer 140 dooden, maar liet zal nog wel een dag of twee duren, voor men definitieve cijfers heeft, daar men de puinhoopen van een aantal groote ge bouwen nog moet doorzoeken. De opsporingen worden snel voortge zet. De branden, die een gevolg van de aardbeving waren, zijn nu gebluscht, dank zij het doortastend optreden van de bemanningen der oorlogsschepen. Men is den toestand in het ongeluks- gebied nu meester en aan de gewonden en andere nooddruftigen kan de noodige hulp verleend worden. Hoewel reeds een groot aantal vrouwen en kinderen Napier verlaten hebben, acht men het mogelijk, dat dank zij het snel nemen van sanitaire maatregelen de ge dwongen ontruiming van de stad niet uitgevoerd zal behoeven te worden. In het heele land wordt op krachtige wijze gereageerd op de oprpepen om hulp Lord en Lady Bledisloe zuilen zich Zaterdag naar het gebied van de aard beving begeven. Opnieuw hevige aardschokken. Een Reuterberieht uit Wellington meld de Donderdagauond, dat de stad Hastings Donderdag opnieuw door hevige schokken is getroffen. Men heeft den verscherpten staat van beleg afgekondigd, teneinde nieuwe plunderingen te voorkomen. Op verschillende punten zijn militaire posten uitgezet.' De veranderingen aan die kust. Door vliegtuigen is een onderzoek in gesteld naar den toestand in het gebied tusschen Napier en Gisborne, waarbij werd vastgesteld, dat de geheele kust aanmerkelijke verandering heeft onder gaan. Geen enkele rivier tusschen Wainui en het Noordelijk punt van HawkesBay heeft haar oorspronkelijken loop «behou den. Verschillende punten van de kust zijn 40 50 voet hooger komen te liggen. Zooals gemeld, is bij Napier een rotspunt in zee gevallen. Reeds 200 lijken geborgen. De regeering van Nieuw Zeeland heeft voor het geheele gebied, dat door de aardbeving getroffen werd, den staat van beleg afgekondigd. Marine- en politle- troepen patrouilleeren door de straten om plunderingen te verhinderen, aange zien reeds hier en daar excessen zijn voorgekomen. Te Napier heerscht gebrek aan brood. Tengevolge van verschuivin- nen in de haven van Napier is de kanon neerboot Veronica, ondanks haar gerin gen diepgang, niet in staat zee te kiezen. Onder de puinhoopen van Napier zijn tot dusverre ongeveer 200 lijken te voor schijn gehaald. Bij den uittocht der be volking uit de stad hebben onbeschrijfe lijke toonëelen plnats. Hef juiste aantal slachtoffers hoopt men over eenige dagen te kunnen vaststellen. Nieuwe aardschokken. Een telegram uit Wellington meldt dat Donderdagmiddag om twee uur (plaatse lijke tijd) in de streek van Napier de aard beving opnieuw begonnen is. De ongerustheid onder de bevolking neemt toe en er zijn weer gebouwen be schadigd. Men verwacht dat het aantal der slacht offers die omgekomen zijn, de duizend verre te boven zal gaan. De „Nw. Rott. Crt." schrijft nog: Hoewel de bodem van het Noorder Eiland, het tooneel van de laatste aard beving, zeer vulkanisch is, was er nog nooit 'n ramp in dezen omvang op Nieuw- Zeeland voorgekomen. Tusschen 1848 en 1928 zijn er ten ge volge van aardschokken slechts zever, men&chen op Nleuw-Zeeland omgekomen. Pas in Juni 1929 vonden 17 mensohen bij een aardbeving den dood. Maar dit verlies is onbeteekenend in vergelijking met di velen die nu het leven gelaten hebben. Napier, het middelpunt der verwoesting was in belangrijkheid de achtste stad van het dominion. Het telt een bevolking van 120.000 zielen. Er waren daar groote vries installaties voor het bewaren van vleesch voor uitvoer. Hastings, de andere zwaar getroffei stad, heeft 15.000 -inwoner», Een wonderlijke redding Te Napier zijn Donderdag twee vrou wen, die onder het puin bedolven waren, nog levend te voorschijn gebracht. Het aantal dooden officieel op 120 a 130 mensohen geschat Officieel wordt het aantal dooden nu op tusschen de 120 en 130 gesteld. Het aantal gewonden beloopt eenige honderden. TWEEMAAL TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Torgau in Saksei heeft den koemelker Friedrich Lüdicke wegens moord op twee rondtrekkende ge zeilen tweemaal ter dood veroordeeld. HET PROCES TEGEN DEN GOUDMAKER TAUSEND. Het vonnis. De rechtbank te München heeft Don derdagmorgen den goudmaker Tausend wegens oplichting tot een gevangenisstraf van 3 jaar en 8 maanden veroordeeld. De 'voorloopige hechtenis wordt in mindering gebracht, zoodat Tausend nog slechts. 2 jaar heeft uit te zitten. Hij werd in vijf gevallen schuldig ver klaard aan oplichting en één poging daar toe. Van één aanklacht van poging tot op lichting is hij vrijgesproken. Voorts zijn Tausend de kosten van het proces opge legd. Het in beslag genomen materiaal ls verbeurd verklaard. HET LAWINEGEVAAR. Weer een slachtoffer. Doordat een overhangende sneeuw massa zich losscheurde, is nabij Zuos in het Engadin een Duitsche ski-looper on der de sneeuw bedolven. Tot nu toe heeft men hem nog niet kunnen hergen. DE IN HET KANTON WALLIS VERONGELUKTE ENGELSCHEN. Een reddingscotlonne heeft Woensdag 3 van de 4 slachtoffers van het lawine- ongeluk aan den Aletsohwand gevonden. De lijken der verongelukte Engelschen toonden ernstige verwondingen. Naar het vierde slachtoffer wordt nog gezocht. RUSSISCH PASSAGIERSSCHIP ZINKENDE Met 100 passagiers aan boord. Volgens berichten uit Moskou is gis teren bij Sebastobal bet Russische stoom schip Sergejew, dat ongeveer 100 passa giers aan boord heeft, Otp een rots ge- looipen. Het schip verkeert in zinkenden toestand. Verscheidene Russische draad- looze stations ontvangen S.O.S.-signalen. iwee oorlogsschepen ziijn naar de plaats des onheils onderweg. OPWINDING IN DEN JAPANSCHEN LANDDAG. Een lunokmaker. Een man, van wien nog niet is vastge steld wie het is, drong een dolk zwaaiend het Huis van Afgevaardigden binnen, waar hij, verscheiden personen wondde, o. w. twee leden van het Huls. Iemand brak het raam van het vertrek, waarin de begrotingscommissie verga derde. De scherven vielen op de leden der bijeenkomst, die zeer verschrikt waren. Er werd met allerlei dingen gegooid en er zijn 12 gewonden. HEVIGE SNEEUWVAL IN ENGELAND Een dorp geïsoleerd. Tengevolge van den1 hevigsten sneeuw storm, dien men zich in mldden-Engeland in de afgeloopen 86 jaar kan herinneren, is het dorpje Blanchland in Northnmber- land geheel van de buitenwereld afgesne den. De sneeuw ligt meer dan 2 M. hoog, zoodat zoowel 't autobus- als"t postverkeer moest worden stilgezet. Ten gevolge van den sneeuwlast zijn de telefoon- en tele graafdraden bezweken, zoodat men sedert, vier dagen geen enkele verbinding met het dorp. heeft. „JULES VERXE" TE WATER GELATEN. In tegenwoordigheid! van klein zoon van den schrijver. Te Lorient is een moederschip voor onderzeeërs te water gelaten', dat den naam heeft gekregen van „Jules Verne", Tot de genoodigden voor deze plechtig heid behoorde de kleinzoon van den schrijver, wiens naaim aan het nieuw- vaartuig werd gegeven. De kapitein van de paketboot Ruftb van den dienst Oostendie—Tilbury hoedt gerapporteerd, dat hij: 13 mijlen ten noord westen van het lichtschip Westhlnder een groote drijvende mijh heeft ontmoet. D? Rubis passeerde op 5 meter van het gc vaarlijike tuig. Blijkbaar is het alleen' aan een geluk kig toeval te wijten, dat er een scheeps ramp as voorkomen. 54 menschen verdronkei Op de Kasaf-rlvier in Belgisoh Kong< is eeni veerboot, die de verbinding onder houdt tusschen de mijn Banyanga en het arbeiderskamp Kanjoeba, lek gestooten en gezonken. Er zijn 64 neger-arbeiders vei dronken. Schletparty op het politiebureau. Sedert lang volgde de Italiaansch^ politie den bekenden anarchist Micht 1 Schirru, geboortig van Sardinië, die ot~ langs na lange omzwervingen door vei- scheidene landen in Italië is aangekomei na verleden jaar uit Amerika vertrokke te zijn, met het vaste plan politiek-tei roristische daden te plegen. Op den avon van 3 deze is hij in een hotel in het centrur van Rome aangehouden. Op het politiebureau trok Schirru, o]« het oogenblik dat de agenten hem wilde:- fouilleeren, plotseling een revolver, waar uit hij verscheidene schoten loste, die dei vice-commissaris Desimone en nog twe anderen wondden. Vervolgens trachtt hij zelfmoord te plegen door zioh in dei mond te schieten. Bij een huiszoeking in de kamer waar in hij gearresteerd was, en een andere, welke hij in een ander hotel gehuun had, vond men twee helsche machines me een zeer ontplofbare lading. De gewonden gaan vooruit op eei agent na, wiens toestand zeer ernstig is. HfJ wilde een aanslag op Mus solinl plegen. Sirru heeft bij zijn verhoor door de politie opgegeven, dat hij reeds in zij" jonge jaren anarchistisch gezind was ge weest. In den vorigen zomer was hij te Parijs op de gedachte gekomen een aan slag op Mussolini te plegen. Dit plan heeft later, tijdens zijn verblijf in België, vast-e- ren vorm aangenomen. Hijzelf heeft de bommen vervaardigd en met een krachti ge ontplofbare stof gevuld, welke hij te Luik had gekocht. Te Rome had hij alle bijzonderheden van den aanslag over wogen. Sirru zal zioh voor een buitengewone rechtbank hebben te verantwoorden. Cassi, die door Sirru zwaar is gewond, maakt het thans beter. De vice-commissa ris Dessimoni, die licht gekwetst was, heeft gister het ziekenhuis kunnen ver laten. Met staalkabels is het wrak langzaam naar het strand gesleept. Daar bleek, dat men slechts het voorste gedeelte, waarin zich geen lijken bevonden, had losgetrok ken. Het achterstuk van het vliegtuig ligt nog in het water. Een officier, die zioh voor dé ramp aan boord bevond, heeft verklaard, dat de commandant met het vliegtuig had willen dalen, maar niet op het juiste oogenblik horizontaal kon neerstrijken, waardoor het toestel zich met een snelheid van 70 zeemijl in het water boorde. Het ongeluk geschiedde zoo onverwachts, dat geen der mannen, die zich in de kajuit bevonden, nog naar buiten kon komen, alhoewel de kajuit drie deuren heeft. Coiffeur do Dames. Stak man Bosaeatraat 60. ÏBlofoon 614 Men is het niet geheel met elkaar eens omtrent het tijdstip, waarop een ontplof fing gebeurde. De meeste ooggetuigen verklaren, dat zij' de ontploffing zagen 0 - middellijk nadat 'het vliegtuig het water raakte. Een vrouw die het .h zien heeft, verklaart echter uitdrukkelijk, dat de ontploffing reeds Ü11 de lucht ge schiedde even voordat het toestel in net water terecht kwam. Als oorzaak van het ongeluk meent men te mogen aannemen, dat de bestuurder tengevolge van het glinsteren van de zon op het water zich heeft vergist en den af stand van het vliegtuig tot den water spiegel te groot heeft geschat. In Quecmslandl en Nieuw Zuid Wales. Bij' alle rampen, die dit jaar Australië reeds getroffen hebben, is Donderdag een geweldige overstrooming gekomen in Zuid Queensland en Noordelijk Nieuw Zuid Wales. Er is in 17 uur 371/* c.M. regen gevallen en sommige wegen staan zes meter onder water. De gouverneur van Brisbane heeft een oproep tot de bevol king gericht om alle uit de overstroomde dorpen gevluchte bewoners in de hoofd stad huisvesting te verleenen. Er hebben hier en daar groote aardschuivingen plaats gehad en veel vee is verdronken. De menschen schijnen het gevaar te heb ben- zien aankomen, er wordt althans nog niemand vermist, maar verschillende dor pen zijn van alle verbindingsmiddelen be roofd. DE GRIEP IN SPANJE. Alle scholen gesloten. Vanwege de uitbreiding van de griep epidemie die een derde van de bevolking van de provincie Madrid heeft aangetast, heeft de openbare gezondheidsraad ge last alle soholen te sluiten: 40 pet. der leerlingen is ziek. EEN ONGELOOFLIJKE GESCHIEDENIS. Uit Chlcago. Een gebrekkige koopman is naar dd. Woensdag uit Öhicago wordt gemeld door zeven boeven ontvoerd en naar een kerkhof meegenomen. Daar werd hij aan een kruis gebonden en een uur lang ge marteld. Toen werd de ongelukkige in een kist gesloten en levend begraven. Geluk kig wist het slachtoffer door gesteun en gekreun de aandacht te trekken van een lx>er, die de politie waarschuwde. De ont voerde koopman kon gered woeden. AANSLAG OP EEN POSTAGENT SCHAP BIJ OFPELN. Woensdagavond is door twee gemas kerde mannen een brutale aanslag ge pleegd op het postagentschap Schurgast bij Oppeln. Een der roovers wierp zich op den filiaalhouder, die juist bezig was het in den loop van den dag ontvangen geld te tellen en probeerde hem te wurgen. In middels verzamelde de andere het aan wezige geld, waarop beiden vluchtten. De filiaalhouder kwam echter spoedig weer bij kennis en alarmeerde de politie. Van de daders was echter geen spoor meer te bekennen. Zij moeten uitstekend van de situatie op de hoogte zijn geweest. Hun buit bedraa'gt ongeveer 2000 mark. EEN MISPLAATSTE HEREDENKLVG? Met belangstelling las ik het ingezon den stuk van den heer L. J. de Leeuw, in de Heldersche Courant van 5 Februari 1.1. Uit dat stuk blijkt, dat de heer De Leeuw in het geheel niet op de hoogte was, van wat er in 1830'31, op de Schelde voor Antwerpen gebeurde. Hij schrijft n.l„ dat Van Speyk vijf weken tevoren den opvarenden toestem ming voor zijn daad gevraagd had, toen nog niet te voorzien was, dat zij ooit zou plaats vinden. De heer De Leeuw, die ongetwijfeld met veel belangstelling door de radio de rede van Admiraal Quant zal hebben aan gehoord, of zoo hij daartoe, ongetwijfeld tot zijn leedwezen, de gelegenheid miste, in ieder geval de fraaie krantenartikelen over dit onderwerp, dat ieder goed vader lander interesseert, gelezen zal hebben (zie o. a. de Heldersche Courant van 5 Februari 1931, 3e blad) zal nu toch zelf wel inzien, dat hij de plank volkomen heeft misgeslagen. Bovendien is het Verre van sympathiek, om menschen die toonden hun leven veil te hebben voor hun Koning en Vader land, te beschuldigen van een soort dron- kemansmoed. Het is toch duidelijk gebleken, dat in dien tijd de menschen zonder eerst qe- te zijn, tot heldendaden Jn staat waren. Hij le?e hierover eens na wat de "bbt"13836 H0bdn En R°bert Ten slotte is het zeer naïef om te vragen of Van Speyk aan de Belgen die met hem in de lucht vlogen eerst tnf

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 19