KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Buitenlandsch overzicht. GEMENGD NIEUWS OOK VQOR DAMES-CONFECTIE RugpijnNierenPilleiv No. 6914 EERSTE BLAD. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1931 59ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag De voorbereiding der ontwapeningsconferentie. - Ver mindering van militaire uitgaven in België. - De werk- lo osheid in de Belgische mijnindustrie. - Een be spreking van de Duitsche rijksbegrooting. uit dezen put. And ene mijnen nog zouden voornemens zijn, voor wat betreft de min der winstgevende schachten, dit voor beeld te velgen. De voorbereiding der ontwapeningscon ferentie. Donderdag is de Volkenbonds commissie van budgetaire deskundigen bijeengekomen, die nauwkeurige voorstel len moet uitwerken over de verwezen lijking, van het in het ontwerp-ontwape- ningsconferentie neergelegde beginsel van de beperking van militaire uitgaven. Zooals men weet, is de commissie-Loudon tot de overtuiging gekomen, dat één der belangrijkste middelen om wapenvermin dering te verzekeren, de vermindering der militaire uitgaven is. Met groote be langstelling ziet men dus het werk dezer budgetaire deskundigen tegemoet, die in deze zitting hun rapport aan den raad moeten opstellen. Vooral van Duitsche zijde wordt eraan herinnerd, dat els deze budgetaire des kundigen er niet in zouden slagen een practisch middel tot uitvoering van het beginsel van beperking der militaire uit gaven aan de hand te doen, het geheele stelsel van de ontwapeningsconvenltflie van Loudon zal uiteenvallen en de ont wapeningsconferentie dan wel genood zaakt zal zijn opnieuw het Duitsche voor stel tot beperking van het oorlogsmate riaal als beste factor tot vermindering van bewapening ernstig in overweging te nemen. De moeilijkheden op den weg der bud getaire deskundigen schijnen vooral hierin te bestaan, dat de munt van alle landen tijdens den duur der ontwape ningsconventie belangrijk in waarde kan verminderen. Het totaal der buitengewone begrooting, welke nog eenige andere veranderingen onderging, zal niet worden gewijzigd. De commissie verklaarde zich, in begin sel acooord met de wijzingen. Rijkskanselier Brüning heeft in deze bijeenkomst zijn begrooting toegelicht en begon met de verklaring dat, met het oog op de politieke en oeconomische crisis, de parlementaire behandeling yan de be grooting een feit van het hoogste be lang is. Ongetwijfeld is de oeconomische crisis te wijten aan oorzaken van de wereld markt, maar zij wordt versterkt door wan trouwen in de stabiliteit van de Duitsche politiek. Ik wijs er op dat de begrooting zelden op een zoo vroeg tijdstip is inge diend. Ik doe een beroep op het Huis om de begrooting uiterlijk op 31 Maart wet te doen worden. Het buitenland wacht met groote belangstelling op den inhoud dezer begrooting en de wijze van behandeling. De begrooting is met de grootste zuinig heid opgebouwd („niet bij de Rijksweer", roepen de communisten) en zeer voorzich tig zijn de inkomsten geraamd. De regeering rekent op een belangrijke vermindering der inkomsten, maar zal het tekort niet door nieuwe belastingen of vermeerdering der schulden, maar alleen door bezuinigingen en beperking der uit gaven dekken. De regeering vraagt machtiging in den loop van het jaar nog verdere bezuinigin gen in te voeren (gelach rechts en links). Deze zullen mogelijk worden door bezui nigingen in de administratie. Dit moet voor binnen- .en buitenland het bewijs leveren, dat de regeering op den weg van vaste fundeering der be grooting wil voortschrijden. Dit is ook de eenige weg om tot een spoedige oplossing der herstelbetalings kwestie te geraken. Want dit vraagstuk ligt nog als een donkere schaduw over het Duitsche volk. Met vertegenwoordigers van dén land bouw zijn wij ook van meening, dat de redding van den landbouw niet op te lan gen termijn uitgesteld kan worden. De dringendste hulp behoeft het Oosten. Daarom hebben verscheidene parlements leden en de presidenten van Rijksbank en Staatsspoorwegen een studiereis daarheen gedaan om het volk te toonen, dat evenals onder de bezetting het Westen, nu ook het Oosten in de eerste plaats geholpen zal worden. Reeds de volgende week zul len den Rijksdag daaromtrent maatrege len voorgelegd worden. Een groote zorg is voor ons allen de werkloosheid, die nog steeds stijgende is, in den laatsten tijd door credietmoellijk- heden (onrust bij de communisten). De regeering heeft een commissie inge steld om het geheele complex van vraag-" stukken dat daarmee samenhangt, door deskundigen uit patroons, arbeiders en peconomen te bestudeeren en middelen ter oplossing uit te werken. De mogelijkheid hangt echter, evenals bij de hulp aan het Oosten, af van de tijdige afhandeling van deze begrooting. De regeering doet een beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel van den Rijksdag, en zij is verheugd dat er een meerderheid is gevonden om het reglement van orde te wijzigen. Een voorstel der nationaal-socialisten tot verdaging van de besprekingen om den partijen gelegenheid te geven over de rede van den Kanselier van gedachten te wisselen, werd afgewezen, waarna met het debat begonnen werd. feuilleton Doodelijke aanrijding nabij Halfweg. Twee incidenten in de rechtzaal. In den vroegen morgen van den 20sten October 1930 gebeurde op den Rijksstraat weg tussohen Haarlem en Halfweg een ongeluk,, dat aan den 23-jarigen scharen slijper M. B. het leven kostte. Hij werd namelijk aangereden door een achter hem rijdende vrachtauto en werd zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop aan de ge volgen is overleden. De bestuurder van den vrachtauto, de 46-jarige chauffeur P. O. de K., had zich Donderdagmiddag voor de Haarlemsohe rechtbank te verantwoorden. Hem was ten laste geleed, dat hij roekeloos en onvoor zichtig bad gereden en op een oogenblik, dat hij den weg voor zich niet had kun nen overzien, niet had gestopt, waardoor hij de kar van den scharenslijper had aan gereden. Nadat d!r. J. P. L. Hulst uit Ledden als getuige-de&kundige bei verklaard, dat B. tengevolge van de door de aanrijding ont stane wonden was overleden, werd ge hoord mej. J. W. P., die B. dien morgen had vergezeld. Zij liep naast de kar, welke geheel rechts van den weg reed, en had een brandende kaars in de hand, aange zien het nog donker was en de kar geen verlichting had. Wel was aan de zilde van de kruk een roode reflector bevestigd. Het was windstil, zoodat de kaars niet was uitgewaaid. Plotseling had ze een schok gevoeld en was bewusteloos geworden. Toen ze weer by kennis kwam, lag ze op den grasberm naast B„ die reeds sterven de was. Verdachte verklaarde ln de tien jaar, dat hy auto's bestuurt, nooit een ongeluk gehad te hebben. Hy was dien morgen uitgereden met de groote lichten aan. Toen van de tegenovergestelden kant twee auto's met verblindend licht naderden, schakelde hij zijn gedempte lichten ln, verwachtende, dat de tegenliggers dit ook zouden doen. Dit geschiedde echter niet. Verdachte werd een oogenblik verblind, zette zijn gas af en juist op dit oogenblik gebeurde het ongeluk. H;j reed ongeveer 80 km per uur en had, indien hy de kar gezien zou hebben, de auto tijdig tot stil stand kunnen brengen. (THE LURE OF THUNDER ISLAND), Uit het Engelsch door LBO WALMSLEY. 67) Om zeven uur ongeveer zou de gety- strooming op haar sterkst zijn. Dan was het dus net geschlk/ste moment, om „ln zee te gaan"! Maar nu was het pas.zeal (k ging naar de tent van der. dokter om Howard af te lossen; 't werd 'tijd, dat de arme stakker wat te eten kreeg. De dok ter was nog steeds buiten kennis, maar tegen den avond had de koorts zich weer aangemeld. Hij; lag nu weer zwakjes te yien. Het was zielig om hem daar te zien liggen, dat kleine oude-manneliohaam inet dien mageren, uitgeteerden kop en het aanhoudende gehakkel over z'n kostbare schedels te moeten aanhooren. Maar toch was hdji niet langer de hoofdpersoon. Liefde maakt je wiel egoïst! Dadeiyk toen Howard terug was, be gon ik aan de toebereidselen voor myn vertrok. De „zee"-veste te weten de M. L.! moest by verrassing genomen woydeu- het, welslagen van mijn onderne ming hing dus voor een groot deel af van iU'jji htalro venheld ia cie kunst om me on De officier van justitie, mr. A. R. An- dringa, wilde gaarne aannemen, dat ver dachte een voorzichtig rijder is, doch hy heeft een fout gemaakt, ml. om door te rijden, toen hy, een oogenlblik totaal ver blind was en niets kom zien. Voorzichtiger ware geweest om te stoppen- De officier edschte 75 subs. 25 dagen hechtenis. Even nadat de verdediger, mr. F. van der Goot, met zijn pleidooi was begonnen, ontstond een incident op de publieke tri bune. Een man, vermoedelijk de vader van het slachtoffer, idep luidkeels: Moorde naar! Is dat een straf voor een moor denaar! Je krijgt je loon nog wel. Hy, werd dooi- een rijksveldwachter de zaal uitgezet, waarna de verdediger zyn pleidooi voortzette. Nadat de president had' meegedeeld, dat de rechtbank over 14 dagen uitspraak zal doen, ontstond ten tweede male een inci dent. Een vrouw, vermoedelijk de echt- genoote van den by het ongeluk om het leven gekomen scharenslijper, riep: Ik wil 100 geven, als ik hem (verdachte) dood mag steken! Daarna verwyderde zy zich. De moord te Cuyk. Voor de rechtbank in Den Bosch heeft Donderdag terecht gestaan de 57-jarige arbeider D. van D., terzake dat hij in ver- eeniging met een ander opzetteiyk, na rijp beraad en kalm overleg, Berend Tap te Cuyk van het leven heeft beroofd. Verdachte ontkende, den moord ge pleegd te hebben; hy had hem wel zién plegen door de vrouw B. M., op wie hy jaloersch was. Zelf had verd. den man met een stuk yzer geslagen. Er was geen af spraak gemaakt. Met hun drieën waren zij in een schuur. Om half drie 's nachts zei de vrouw tot verd.: nu is het tyd. Verd. heeft Tap toen met het yzer geslagen, waarop de vrouw hem bewusteloos sloeg. Na in een hondendrinkbak de bloedvlek ken te heben afgewasschen en het horloge van het slachtoffer te hebben genomen, heeft verd. Tap in een kruiwagen naar een sloot gebracht en daarin laten vallen. De man sprak nog, waarop de vrouw hem met een gaffel in het hoofd stak. Vervolgens wierp zy kalk, stroo en zakken op het lichaam. Met behulp van peper is ge tracht, het spoor voor politiehonden on vindbaar te maken. Verd. ontkende,Aiat er een afspraak was gemaakt om Tap te vermoorden. Of de man geld had, weet verd. niet; de vrouw kan het geweten hebben. Het O. M. merkte op, dat verd. voor den rechter-oomm. anders verklaard heeft; verd. gaf toe, dat toen de vrouw zei: nu is het tyd, de bedoeling was, dat hy Tap zou vermoorden. De vrouw had dit tegen verd. gezegd. Als gevolg van hot gesprek heeft hy Tap met een yzer geslagen, maar hy heeft hem niet gedood. De vrouw nam hem het yzer af, toen hy hem niet wilde dooden. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wyk, stelde vast dat hier iemand met opzet is gedood. Na zes maan den te hebben gezwegen, is de vrouw M. een week geleden in de gevangenis gaan praten. Verd. krabbelt nu terug, maar spr. houdt hem aan zyn eerste verklarin gen, dat hy inging op de voorstellen van vrouw M. op Tap te dooden. Het gezamen- ïyk aantal wonden heeft den dood veroor zaakt. Spr. zal daarom geen veroordeeling vragen wegens moord, doch wegens dood slag. Als ook deze niet door de rechtbank bewezen wordt geacht, kan verd. wegens het subsidair ten laste gelegde toch nog tot 6 jaar worden veroordeeld. Verd. Is misschien door de vrouw overgehaald. Er bestonden trouwplannen, maar ook heb zucht en jaloezie waren in het spel. Spr. acht verd. minder schuldig dan de vrouw. Wegens doodslag en diefstal eischte spr. acht jaren gevangenisstraf. Verd. zeide, dat dit te veel was, daar hy Tap niet heeft willen dooden. De verdediger, mej. mr. E. Lion, be toogde, dat de man onder invloed stond van de vrouw, die een furie is. De uitspraak is bepaald op 19 Februari Daarna stond voor dezelfde zaak terecht de 45-jarige vrouw B. M. Ook zy ontken de, dat er een afspraak was gemaakt om Tap te dooden. Als het om het geld was geweest, had zy wel iets in de boonensoep kunnen doen, Zy bekende a&ch in het bier van Tap te hebben willen doen om hem te bedwelmen en dan zyn geld te rooven. Verd. van D. had haar steeds aangespoord iets in de soep te doen. Het yzer heeft zy niet in de handen gehad. Van D. heeft zichtbaar te maken. Ik begon njet een oude broek van donkergrijze gabardine plus btybehoorende tuniek aan te trekken. En daarna ging lk op een veldstoeltje zit ten met myn scheerspiegel voor me en bestreek mijn gezicht en handen met een mengseltje van vaseline en schoensmeer, i „Ziezoo, dat is klaar," zei ik tegen Tlmms, die met zijn handen in zijn zak ken het voltrekken van het procédé had staan aankijken. „Wil je nu eens goed luisteren, want ik ga alleen naar beneden, „Als er iets mocht gebeuren, doe me dan een genoegen en maak jy den heelen boel in orde. Ik heb een brief met de noodige Instructies onder mijn kussen ge legd, maar de eerte paar uur zou ik er nog maar niet aan beginnen. Geen herrie maiken en goed luisteren. Als je, latea we zeggen,, binnen een half uur drie keer achtereen hoort- gillen de sirene van de boot! dan weet je, dat alles ln órde Hoor je daarentegen één enkelen noodkreet. maar nee, zoo ver draagt m ijn stem niet. Adieu hoor, pas maar goed op den dokter. „Lef hè-je, dat mot ik zeggen," oompll- menteerdie i iioms m© imot ©en blilizöndGren blik. Dan schudden we mekaar de hand en gingen onzes weegs. Onder aan het pad sloeg lk naar links af en liep langs het strand voort, tot een soherpe bocht in de klippen me vertelde dat lk de plek waar Sandy Polnt 't verst in zee uitsteekt, bereikt had, Daar maakte ik halt en bond ik den gordel om. Daarna nam lk mijn revolver, wikkelde die, even als by myn vorigen zwem-tour-de-force in mijn tabakszak en stak haar weer in haar leeren omhulsel Mijn reserve-am- muaitle bevond zich op een veilig plekje ln de bandelier, waar deze over miijn schouder liep en mijn dolkmes zat in zijn soheede, op myn gordel iets voor mijn rechter heup. Ik waadde de zee in tot het water me tot aan myn oksels kwam en liet me in myn knieën doorzakken om dan gordel te probeeren. Myn apparaat werkte uit muntend, het bovengedeelte van mdjn schouders en myn hoofd bleven boven water, ook al deed ik niet de minste moeite om drijvende te blijven. Ik zette me dus af en begon te zwemmen, dwars de lagune aftakking over naar de klip pen, die een paar honderd meter uit het land lagen. Byna dadelijk voelde ik de getij,-zuiging, maar voordat lk er door uit mijn koers getrokken werd had lk de riffen bereikt. Het water was daar on diep, zoo ondiep, dat ik over een breedte van een meter of vyf-en-twlntig door een paar voet water waden moest, een moei lijk en onaangenaam karweitje door de groote brekers, die telkens op kwamen zetten en tegen m'n borst, dan over mijn hoofd heen, schuimend uiteensloegen. Maar dan kreeg de stroom me te pakken. Binnen een minuut was ik door de bran ding heen en dreef lk recht op do twee lichten van de motorboot aan, die hun schijnsel in twee gouden strepen over het deinende wateroppervlak wierpen, i 't Was. zooals ik gedacht had, lk be- I hoefde niet te zwemmen, lk kon me laten dryven. Maar lk hield me gereed, om by j het eerste alarm 't zij dat mijn gordel me begaf of dat de strooming te veel naar het oosten afweek uit te slaan. Het water was heeriyk koel na dien enerveerenden dag was de koelte en de rust een verkwikking! En mijn zelfver trouwen neutraliseerde elke angstgedaohte die bij me mocht opkomen; Zoo lang ik maar iets deed, zoo lang dit onderne minkje maar voortgang had, zoo lang kwamen de .gevoelens, door mijn fantasie of zenuwen in het leven geroepen, er niets op aan. Ik had bewust maar één gedachte: Dusl Khan schaakmat zetten 1 Dat was de prikkel, die me voortdreef. Na een minuut of twintig waren de twee lichtpuntjes tot electriaohe lampen uitgegroeid en teekende de M. L. zich als een zwakke silhouet tegen den vrij lich- ten, van sterren flonkerenden noorder- hemel af. Er werd niet gezongen, zelfs het gewone praten en lachen ontbrak. Dusi Khan h&d blijkbaar zijn maatregelen genomen, dank zij Hamzar, die hem wel verteld zou hebben, dat ik niet tegen een eindje zwemmen opzag. Maar mijn tocht naar de dhow had alleen het overzwem men van de lagune noodig gemaakt. Zou hy me in staat achten, om dwars door de branding heen een dergelijk pleizier- tochtje naar de M. L. te maken? Ik hoopte van niet, want met een paar nik kers op den uitkijk naar 0ngewen sahte bezoekers liepen mijn plannen op niets uit. De gewone man op de wacht, die op elke boot te vinden is, kon me niets schelen, daarvoor kenae ik de tekortko mingen van den „middelsoort" Afrikaan- scheni neger te goed. Een paar slagen brachten me recht tegenover de motorboot. Vyf minuten later omgrepen myn vingers het strak gespannen ankertouw. Op mijn rug, met mljh voeten in de richting van de getij- strooming, bleef lk liggen. Daar hoorde ik stemmen. Met ingehouden adem luis terde ik toe. Iemand sprak ln het Ki-SwahiU.het leek me de stem van Dusi Khan, maar er zat een klank in, iets aristocratisch en waardigs, die ik nog nooit van hem ge hoord Had, „Waak.... en slaap niet!" zeide de stem. „De straf voor wie op post slaapt is bekend...." „Ja, -groote heer," zelden twee andere stemmen op onderdanigen toon. „Zoo zy, het dan," zeide eerste stem. „en denk er aan.zoo als gy de boot en de zee er om heen bewaakt, zoo zal hiij,, die grooter is dan alles, u bewaken." Te oordeeien naar de richting, waaruit de stemmen kwamen, had deze interes sante conversatie op de brug plaats. Dat was niet kwaad van Dusl Khan gezien; van daaruit overzag Je de geheele boot. Ik behoefde me echter niet bezorgd te maken; ik lag in de slagschaduw van den voorsteven. En dus bleef ik waar ik was en nam myn omgeving eens goed op. Vlak boven me, zoo dicht hy, dat ik het met myn eene hand had kunnen aan raken, zag ik het hoofd van de zeemeer min, die den voorsteven sierde. Het dek boven het vooronder nam ongeveer een derde van de geheele lengte van de boot in beslag en vlak daarachter kreeg ie eerst de miniatuur-brug en daarnaast het kaartenhuis. Van voor- tot achtersteven "enn ze^en gespannen. De sloep dit viel me speciaal op las aan stuurboordzy, ongeveer midscheeps Eh aln dT1' 26 T* wel met maakt. verschansing vastge- (Wocda vervolgd). Ui» mm -mn rwj T" HELDERSCHE COURANT u hii vooruitbetaling: Heldertche Courant binnenland f a—f Ned. O. en W. Indië p. zeepost f a io, ld. p. mail en overS landen 3.ao. Zondagsblad reap f 0.50, f0.70, f 0.70, f 1 Modeblad resp. f 0 95, f..*3, f f ..3». Lo.ae no». 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 41J Poat-Qlrorekenlag No. 16088. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (g&lj&rd). Iauoz. aaeded, (kolombreedte aio red&ctlon. tekst) dubbele prijs. Kleino advert. (gevraagd, to koop, to huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ot„ elke regel meer lOot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. ct. V ermindering van militaire uitgaven in België. In den loop van de zitting der speciale Kamercommissie, belast met het onderzoek der buitengewone begrooting, werd mededeeling gedaan van een com muniqué van den minister van financiën, ter kennis 'brengend dat het crediet van 800 mililoen francs, dat was bestemd voot de vestingwerken tot 150 mlllioen Is gereduceerd. De overige 150 mlllioen zul len worden besteed aan openbare werken, waarmede werkloozen zullen worden be last. De crisis in de Belgische steenkoolin dustrie. welke reeds verscheidene mijnen van de Basse-Sambre tot geheeie of ge deeltelijke stopzetting van haar bedrijf verplichtte, begint zich thans ook in het bekken van Charleroi zeer sterk te doen gelden. Binnen enkele dagen worden de schachten van den „Pults Saint-Bernard" van de Oharbonnoges des Houilières Unies, te Gilly, eveneens gesloten waar> door 400 mijnwerkers op straat komen te staan. Men1 haalt nu reeds de machines De Duitsche Rijksdag is Donderdag middag geopend. Op de agenda stond de bespreking van de begrooting der rijks kanselier, waarmee verbonden is het voor stel der nationaal-socialisten tot ontbin ding van den Rijksdag. Binnenland. Het lot van een nierlijder Is vaalt ellendig; dikwijls li WJ niet ln staat om zijn werk te doen. BH elke bewe ging schieten scherpe, stekende pijnen door zijn lendenen, Nare urlnekwalen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn en duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangenamer maken. Era den volgen den dag is het weider juist, hetzelfde nieraandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Foster's Rug pijn N' ren Pillen. Uitstel kan lelden tot rheumatiek, spit, Ischias, blaas ontsteking, nierwaterzucht, nlerzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juist de hulp, die zij noodlg hebben, er» wekken ze op tot her nieuwde werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en kunnen vol vertrouwen en veilig gebruikt worden. Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1