=t, za Schipbreuk met eigenaardige gevelgen. Srlt isïHsrjssè Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT Pi WPOHJIW EN MAAP VAN ZATERDAG 7 FEBRUAR11931 472 (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) Wat eten wij deze week Zondag, Praktische wenken. Geneesmiddel tegen griep Duitse hl and weert buitenland sche dienstmeisjes, Koude voeten. RUST. Verborgen geneesmiddelen. 't Juttertje blank, dat men hen wel voor Zuid-Euro peanen of Arabieren zou kunnen houden. Ook zijn zij lang niet zoo levendig, als de kaffers. Pederson meent er zeker van te kunnen zijn, dat hij hier te doen 'heeft met de nakomelingschap van de schipbreuke lingen van de „Grosvenor", die door on derlinge huwelijken erin geslaagd zijn de blanke huidskleur vrij goed te behouden. Een eigenaardige scheepstragedie. (Nadruk verboden). Een der meest eigenaardige tragedieën een zekere overste Gordon in die streken hSd?^Pb£uk is en hoorde van bet geval. Verschillende wel het vergaan van de „Grosvenor''. Dit Britsche schip strandde 145 jaar geleden op de Oostkust van Afrika. Op 18 Juni 1782 was het uit een Indi sche haven vertrokken met een waarde volle lading goud, zilver en specerijen. Onder de passagiers bevonden zich ver schillende officieren, regeerlngsambtena- ren en rijke kooplieden, waarvan enkele vrouw en kindern bij zich hadden. Het aantal vrouwen moet meer dan vijftien hebben bedragen. De meesten behoorden ot de eerste standen en onder hen bevond Ich zelfs de echtgenoote van den Engel shen overste James. Het schip doorkruiste de Indische Oce- au zonder ongevallen. Maar., bij Kaap <ie Goede Hoop raakte het in zoo'n ver inboorlingen deden hem een verhaal van de blanke vrouw, van een negerhoofdman die zij dikwijls hadden zien weenen. De officier Liet haar mededeelen, dat hij haar zou laten redden, als zij dit wenschte, maar hij ontving geen antwoord en kon haar juiste verblijfplaats niet ontdekken, Later berichtten verschillende Holland- sceh ambtenaren, dat er meerdere Elngel sche vrouwen, uit bekende families in de wildernis leefden. Zij hadden gered kun nen worden, daar de blanken in hoog aan zien bij de inboorlingen stonden. Slechts de liefde voor de intusschen geboren don, kere kindertjes, hield deze vrouwen terug van een terugkeer naar de beschaafde wereld. Velen van hen schaamden zich ook. In 1790 zonden de Hollanders een expe- v«de atorm, dat het van koers moest ver- mieren. Tenslotte werd het naar de Oost- jdütle uit. Weliswaar vond men de ge- luit van Afrika gedreven en liep daar te zochte blanke vrouwen niet, maar wel trof tfeiter op de riffen. Passagiers en bemanning wisten zich TBliswaar in veiligheid te stellen, maar ain land gekomen, stonden hen nog heel men een stam aan van raadselachtige half- blanke schepselen, die niet van de schip breukelingen van de „Grosvenor" konden afstammen, doch die reeds van een daar- a aidere dingen te wachten. Zij bevonden I aan voorafgaande schipbreuk moesten af- ■I-III j De schipbreukelingen op de rotsachtige kust. zichln een streek, die door wilden be- wooü werd en alle levensmiddelen en drinhratcr waren verloren gegaan. De in booringen stalen alles wat zij maar krij gen bnden en trokken hen zelfs de klee- ren vu het Hjf. Nauwelijks waren de schipbreukelingen aan land of zij tracht ten hn. aan te vallen. Het gelukte de wildetna een strijd van drie dagen op de vluchtte drijven, 'sNachts sliepen de vrouwo in een kring, waaromheen de mannei wacht hielden. Het was een harde beproetng voor deze in weelde opge- groeideschepselen. Na eei lange beraadslaging nam men het beshit, dat de mannen zich in twee groepen zouden verdeelen. De eene groep zou lang de kust naar het Zuiden door dringen oi daar bij de eerste de beste fac torij van ilanken hulp gaan halen, terwijl de andere groep, waarbij de vrouwen en kinderen waren, het binnenland zou bin- nentrekkei om daar voedsel en water te gaan zoeton. Van de groep, die langs de kust zou rekken bbven slechts vier in leven. De tnderen bezweken achtereenvolgens ten gevolge vai de inspannende marsehen, de gvolgen van het gebrek aan water en de tflrijke gevechten met inboorlingen. Pas 177 dagen, nadat zü het tooneel van de soipbreuk hadden verlaten, kwamen de viir overlevenden bij een Hollandsche Nederzetting het tegenwordige Port Elfeabeth - aan. ^an daaruit werden nu dadelijk een aartal soldaten uitgestuurd, om de tweede grotp te zoeken. Maar deze groep had zich ondertusschen ook weer in tweeën verdeeld. Na drie maanden te hebben ge- zoolt, vonden de soldaten de overleven den van de kleinste groep, waarbij zich echter geen vrouwen en kinderen meer bevonden. De anderen waren in de wildernis even spoorloos verdwenen, ais het door de gol- 'en inmiddels geheel uiteengeslagen ohip, de „Grosvenor". Omtrent het lot an deze tweede groep weigerde het Zwar- t Werelddeel iets los te laten. Eenige jaren na deze schipbreuk kwam stammen. Tenslotte kwam deze expeditie terecht bij de stam der Hambena's, een volk, dat geheel van de kaffers afwijkt. Hun haren zijn lang en glad en dikwijls zelfs donkerblond en hun huid is veel lichter gekleurd, dan die van een echte kaffer. „In een ander dorp", vertellen zij, „moesten nog verschillende blanke men- schen wonen". Drie oude blanke vrouwen leefden nog en waren het eigendom van een der hoofdlieden. Eén van deze vrou wen kwam in aanraking met de expeditie leden. Zij verklaarde, dat zij als klein kind de schipbreuk had medegemaakt, dus dat zij zich weinig meer er van herinnerde. De beide andere vrouwen waren volgens haar zusters. Zij kon ook niet meedeeler van welke natie zij afkomstig was ei. sprak geen enkele beschaafde taal. Als klein kind reeds had zij slechts de kaffer- taal gesproken. De expeditie bezocht nu de plaats, waar de schipbreuk had plaats gevonden. Slechts enkele ijzeren ballaststukken en lood waren nog overgebleven van de ramp. Duidelijk kon men nog vaststellen, dat men in de buurt van de fatale rotsen een vuur had aangelegd, terwijl men ver derop landwaarts een groot gat vond, waarin men waarschijnlijk verschillende dingen had opgeborgen, om ze later weer mede te nemen. Hoewel het de expeditie niet mocht ge lukken iets omtrent de schipbreukelingen te kunnen vaststellen, hebben de ondier zoekers niet stilgezeten en heeft men ge durende de 19de eeuw voortdurend ge tracht dit raadsel te ontsluieren. Nu eerst dus 145 jaar later schijnt er eenig licht in de zaak te komen. Eenigen tijd geleden ontdekte de Deen- sche reiziger C. Redsted Pederson, bij een van zijn expedities in Pondoland (Z.-O Afrika) een aantal negers met een buiten gewoon blanke huidskleur. Zij leven in het binnenland, ongeveer 150 Meter van de kust verwijderd. De trekken van hun gelaat moet volgens Pederson veel fijner en regelmatiger zijn, dan van het gewone doorsnee-type van den kaffer. Van ver schillende onder hen is de huidskleur zóó Het wrak van de „Grosvenor" ONZE KEUKEN. Erwtensoep Biefstuk, Brusselsch lof, aardappelen Hopjespudding Maandag; Karbonade Savoye kool, aardappelen Havermoutcrême Dinsdag, Klapstuk Stamppot van peen en aardappelen Gustardvla met sinaasappelen Woensdag. Saucijsjes met gebraden appelen Capucijners, aardappelen Watergruwel Donderdag. Runderlapjes Spruitjes, aardappelen Wentelteefjes Vrijdag. Garnalen croquetten Bietensla, pommes frites Trommelkoek Vegetarisch. Bonencroquetten .Bietensla, pommes fites Trommelkoek Zaterdag. Runderlapjes Princesse boonen (uit't zout), aardappelen Begijnen of saffraan rijst De soep, waar we Zondag mee beginnen, hebben we overgehouden van Zaterdag, dus geeft ons geen extra werk; voor de hopjespudding is noodig: 1 L. melk, 2 eieren, 75 gram suiker, 10. bladen witte gelatine, 1 pakje vanille suiker, 7» d.L. sterke koffie-extract, 125 gram suiker om te branden. Melk aan de kook brengen; de eier dooiers met de vanillesuiker en 75 gram suiker flink kloppen en' dan bij beetjes tegelijk de kokende melk toevoegen, daar na nog even in de pan terug en een oogenblik doorkoken, maar oppassen vooi schiften, dus voorziochtigheidshalve een asbest plaatje op het gasstel, en anders op een kleine vlam en steeds blijven roeren over den bodem van de pan. De suiker in een ijzer pannetje tot cara- mel branden, echter niet te bruin, daar de pudding dan te bitter smaakt, dus modi gladbruin, van het vuur af en de warme vla er doorheen roeren; is alles goed ver mengd dan1 de koffie exstract en tenslotte de geweekte en uitgeknepen gelatine erin oplossen. Van tijd tot tijd roeren om te voorkomen, dat de gelatine zakt Tegen dat men ziet. dat de pudding drillerig be gint te worden het eiwit stijf kloppen er er doorheenmengen, daarna de pudding in een vorm overgieten en op een koele plaats wegzetten om geheel stijf te wor den. Voor de custardvla met sinaasappelen schilt u b.v. 4 a 5 sinaasappelen, ontdoet ze van het witte schilletje, snijdt ze daarna aan plakken, verwijdert de pitten en legt ze in. een oompoteschaal, flink met suiker bestrooid, die men er wat in laat trekken. De monogram cusardvla, die. wij reeds in de vorige weekreoepten noem den, gebruiken wij dus weer en nemen xl L. melk, 40 gram suiker, 30 gram custard poeder (ruim 3 afgestoken eetlepels). We. koken de vla op de gewone wijze, door van de melk iets achter te houden om de custardpoeder aan te maken. Kokende melk, voegen de suiker er aan toe en het aangemaakte papje, laten alles even door koken, de vla eenigszins afkoelen en van tijd tot tijd even in roeren en over de sinaasappel schijven gieten. Vanille en eieren behoeven niet meer toegevoegd te worden, we hebben dus op gemakkelijke en weinig kostbare wijze een smakelijke toespijs. Voor Donderdag bestellen we een dubbele hoevelheid vleesch, zóó, dat we dit Zaterdag niet extra behoeven te braden. Vrijdag geeft voor ons garnalen croquetten voor het eerste menu en boo- nencroquetten voor 't vleeschlooze menu, waarvoor de bereiding is als volgt: Garnalencroquetten <10 a 12) 300 gram garnalen, ongeveer 3 d.L. melk, 30 gram bloem, 40 gram boter, eetlepel gehakte peterselie, zout, peper, 1 ei, paneermeel, 2 bladen gelatine. Boter verwarmen met de bloem en langzaam roerende de melk bijvoegen, zout en peper en het ongeveer 10 min. zachtjes laten koken, geweekte gelatine erin oplossen en de peterselie er door en de gewasschen en uitgelekte garnalen. Alles koud laten wor den op een platten schotel en daarna in 10 of 12 verdeelen, van elk deel een langwer pig croquetje vormen en dit door paneer meel rollen. Het ei los kloppen met 2 lepels water en 1 lepel slaolie, de croquet ten er door halen en nogmaals door paneermeel rollen en daarna in heet fri tuurvet bruin bakken. Na het bakken nog even uitlekken op grauw papier en ze dan warm opdienen op een schaaltje, waarop men b.v. een papieren vingerdoekje ge- egd heett. Men kan het schoteltje nog Belief01611 mCt ta^es Étebakken peter- Boon encropuetten. 1 d.L. bruine boonen koken, 6 koude aardappelen, niet te groot, 2 theelepels maggi aroma, 2 kleine uitjes, 1 eetlepel geh. peterselie, 1 hard gekookt el, zout, paneermeel, 1 ei om te paneeren. De uitjes worden fijn gehakt en in de 80 gr. boter gaar gesmoord. De goed gaar gekookte boonen laten uitlekken en met de koude aardappelen en het hard ge kookte ei goed fijn maken, b.v. met een vork. Maggi aroma er bij, gesmoorde uit jes, peterselie en zout naar smaak, alles goed met elkaar vermengen en er lang werpige croquetjes van vormen, die we evenals in het vorig recept door paneer meel rollen, daarna door het geklopte el en nogmaals door paneermeel en in heet frituurvet b.v. Delfrite of Delftsche slaolie bruin en knappend bakken. Ohocolade-truffels (op verzoek). 4 reepen chocolade (bittere) b.v. 5 ets. reepen, 1 flinke eetlepel melk, 50 gran boter, 75 gram poedersuiker, chocolade hagelslag. De chocolade reepen in stukjes breken en met de melk smelten, liefst au hain marie (in een pan met kokend water). Door deze warm geworden opgeloste cho colade de boter en suiker roeren en alle;- gedurende 2 of 3 uren wegzetten, om ti bekoelen, van tijd tot tijd nog eens roerei in het chocolademengsel, opdat het eei gelijkmatig geheel wordt Nu met een theelepel hoopjes uit het mengsel schep pen met de hand tot onregelmatige balle tjes gevormd worden en daarna in d choooladehagelslag gerold worden; leg ze daarna op een bord om hard te woreien (Nadruk verboden). VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Een gemakkelijke manier om zilver schoon en glimmend te krijgen is de vol gende: Men koopt een alluminium plaatj' (in huishoudelijke winkels te verkrijgen legt dit in een email pan, waarin een lite kokend water met 50 gram soda is opge lost en plaatst hierin gedurende 5 a 10 minuten het vuile tafelzilver en wriji het met een flanellen doek na. Nog mee en dieper glans verkrijgt men als het na gepoetst wordt met geprepareerd krijt en amoniak. (Nadruk verboden). Er heersoht op het oogenblik wee griep in ons land, Roode biet is daar ee. uitstekend geneesmiddel voor en talrijk waarnemingen in ziekenhuizen hebbe bewezen, dat dit voedsel een uitsteker; den invloed heeft op griepjpatiënten. Te afwisseling kan men de bieten ook brs den; dit is de gewoonte in Polen, waa de roode biet een der voornaamste artike len der volksvoeding vormt In verband met de heersdhende wei keloosheid in Duifcschland wordt aan bui tenlandsahe dienstmeisjes, keukenmeisje! kameniers geen vergunning tot vestiging meer gegeven; ais die vergunning vroe er reeds verleend was, wordt zü na he verstrijken vun den termijn niet meer verlengd. Koude voeten zijn een voel voorkomenc gebrek bij menschen, die een zittenè leven leiden. De voeten zijn n.L het verst van het hart verwijderd en wanneer de bloedsomloop zwak is, wordt er niet ge noeg bloed naar de voeten gevoerd. Op zichzelf vormen koude voeten dus geeu reden tot ongerustheid, doch daaruit kunnen toch onder bepaalde omstandig heden ernstige ziekten ontstaan en daar om doet men goed, ook deze lichaams- deelen de noodige zorg te geven. Men vermijde voor alles te nauwe schoenen Het is wel algemeen bekend- en het spreekt ook eigenlijk vanzelf,, dat daar onder de bloedsomloop belemmerd wordt, doch er znjn weinig stelregels, waaraan men zich zoo weinig houdt. Verder moe ten de voeten behoorlijk droog en warm gehouden worden. Bij vele personen blijkt de neiging tot koude voeten daar uit, dat zij bij het stilzitten eerder last van de koude krijgen dan een ander. De eenvoudigste en naturulijkste manier om dit te voorkomen is het in beweging blij. ven, waardoor de bloedtoevoar naar do voeten bevorderd wordt. Het reinigen van lakwerk. Met lakwerk dient men zeer voorzich tig om te gaan, omdat het door stooten en krassen licht beschadigd wordt. Het moet gewasschen worden met lauw water, niet te warm. en niet te koud; verder mag het niet aan zonlicht of kachel- warmte worden blootgesteld; dit alles is noodig om barsten te voorkomen. Men kan het lakwerk nog het best reinigen met een zacht, in olie gedrenkt lapje. Vetvlekken worden met meel bestrooid, dat men met een zacht, droog lapje afwrijft. the very houses acnn n sleep And all that mi»hty hart la lyln« atUl. Wordewortih. De dichter ziet neer ojp Londen. Ln jonden, de groote wereldstad, slaapt. Er gaat een verheven rust uit van zoo n stille, slapende stad, men denkt onwiUe- ceurig aan ól de menschen die daar sla pen, hot is of hun aller rust als een nevel uit de stad opstijgt en ons opneemt in een weldoenden sluier. Hoe heerlijk moet het zijn daar te slap pen, In die stille stadl En toch., als we wisten. Als we kon den zien In de slapende hulzen, die in do slapende straten van de slapende stad staanl Dan zouden we zien, dat het eenige wat niet sliepde menschen waren. Stal en donker Zijn hun kamers, maar ze slapen niet, ze wentelen zich om en om, vervuld van allerlei gedachten, soms blijde, meestal zorgvolle gedachten1. Ze maken plannen voor den volgenden dag, ze dénken, dénken, tobben, maken zich angstig. En vergeten, dat het tijd is om te slapen. Wij hebben slaap noodig. De een meer dan den ander. Maar al kunnen sommigen met vier, vijf uur volstaan, ze zullen toch langer behoefte hebben aan rüst. Wat een gewaarwordingen stuurt de dag niet op ons afl Wat krijgen wij' niet al te verwerken!! We arbeiden dikwijls onder ongunstige omstandigheden, er is lawaai en gepraat in onze omgeving, we moeten ons steeds tegen afleiding verzetten. Urenlange, in gespannen arbeid hebben wij achter ons en morgen wacht ons hetzelfde. En toch aanvaarden wij den nacht niet volgens zijn bestemming, toch blijven we wakker en onrustig als ons rust geboden wordt. De stad slaapt, alle bedrijf, alle ver keer ligt stil. Wat een rust gaat er van dat idee uitl geen gejaag nu, geen gehaast en geploeter. Stil alles, ook in ons, ook onze jagen de gedachten. Laten we rust putten uit de gedachte aan de groote rust om ons heen. Overdag werken we in de werkstad, 's Nachts mogen we slapen in de sla pende stad. Laten we ons dat niet moedwillig ont zeggen! Dr. JOa DE OOCK Hoe geeft men den onwllllgen patiënt zijn poeder In? Plaag nw kinderen niet met levertraan! Er zijn menschen en menschen: som migen zijn niet tevreden, wanneer zij voor een beetje verkoudheid niet achter eenvolgens alïe middelen probeeren, die hun lieve vrienden en bloedverwanten hun aan do hand doen, en loopen naai den dokter wanneer hun pink pijn doet. Anderen) zijn er daarentegen niet toe te bewegen, een dokter te raadplegen, zelfs niet in ernstige gevallen. Zij zijn prin- cipieele vijanden van elke medicijn en willen niets innemen om hun Ujden te verzachten, „omdat de natuur zichzelf moet helpen" of „omdat men zijn maag niet moet volstoppen met medicijueu" of welke andere leus zij ook hebben. Hoe temt men onwillige patiënten? Wat moet men in zoo'n geval doen? Wat raadt u h.v. een vrouw aan, wier man liever den geheelen nacht door blijft hoesten en zichzelf en haar uit den slaap houdt, dan het door den dokter voor geschreven hoestpoedertje in te nemen? Wij willen toch gaarne voorkomen, dat hij naast do onaangename verkoudheid nog de gevolgen moet ondervinden van eenige sLapelooze nachten. Ik zou iets willen voorstellen, dat ik zelf reeds langen tijd met succes toegepast heb. Men dient do medicijn eenvoudig toe in limonade, warmen wijn of thee. Als ze do vloiestof vertroebelen, is thee het beste, want door de melk kan men er niets aan zien. De patiënt Is tevreden^ dat hij zijn zin heeft doorgezet en merkt in het go- heel niet op, dat zijn vrouw haar lachen haast niet in kan houden, als hij den vol genden morgen na een goede nachtrust beweert: „Zie je wel! Gaat 'hot niet even goed zonder al die rommel? Ik voel me al veel beter!" Het spreekt vanzelf, dat men van tevo ren den dokter raadpleegt over de toe te dienen medicijnen. Hetzelfde geldt voor versterkende middelen. Een hersteljemdo zieke moet goed gevoed worden, maar hij. heeft weinig eetlust, hij houdt niet van melk en van dit en van dat, wat toch zoo goed voor hem is. Van preparaten met boogie voedingswaarde wil hü niets we ten. Hem vertellen hoe dom hij is helpt niets. Dan moeten wij onze toevlucht rie men tot dingen, die in soep of cacao „verborgen1" kunnen worden. Vooral soep is uitstekend, want die kunnen wij door verschillende kruiden een pikanten smaak geven, waardoor zlfl des te gretiger gegeten wordt, terwijl van de smaak van het preparaat niets te merken is. Cacao is heel goed voor z.s. gezonde menschen, die wel wat verstérEends noo- dig hebben. Bijna ledereen is er wel toe te krijgen), bij; zijn ontbijt een kop cacao te gebruiken en wanneer mon dan an Men zal er zeker succes mee hebben, wurnt

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7