Dc tijd is voorbij, Heldersche Courant r&aiO'pro£rö.mm& ïïl s,radt Bloembollenteelt. maandag 8 maart. blijvende verschillen hebben te vereffe nen. In tegenstelling met wat bij de kas- affaire met behulp van bankcrediet (pro longatie) geschiedt,, heeft dus geen enkele der genoemde personen een kapitaal noo- dig, dat even groot is als de waarde der verhandelde stukken, maar enkel een hoe veelheid middelen, groot genoeg om de resteeerende differenties te verrekenen Uit het bovenstaande mag men niet op maken, dat verschillende partijen zich aan de verplichtingen der termijnovereen komst onttrekken. Het feit, dat zjj niet in het minst van plan zijn de aandeelen wer kelijk in ontvangst te nemen, doet niets af aan hun verplichting tot nakoming der gemaakte bepalingen, n.1. tot aanvaarding en betaling. Wat is geschied, is alleen, dat A. vóórdat hij de stukken moet ontvangen en betalen, ze reeds weer aan O. heelt verkocht en zich daardoor tevens been verplicht, ze tegen ontvangst van den koopsom aan O. door te geven. Maar u. heeft precies dezelfde methode toegepas als A. hij heeft ook een contra-aflalre gesloten b.v. met E. en E. heelt het zelfde gedaan met F. door de te leveren stukken alvast van F. te koopen. En die ze aan E. verkocht heeft, gauw weer van G. gekocht, zoodat er ten slotte een keten van overeenkomsten bestaat tus- schen telkens twee partijen, waarvan ieder aan twee affaires heeft deelgenomen. En zoo komen aan het einde der termijnen tientallen of misschien wel honderdtallen van speculanten tegenover elkaar te staan, die allen dezelfde partij Philips' aandeelen tegelijkertijd te leveren en in ontvangst te nemen hebben. Natuurlijk blijft dan de werkelijke levering achter wege, wijl het immers een nutteloos en daarbij schier onmogelijk werk zou zijn om met de stukken de geheele riji langs te loopen. Maar men zou er ook niets mee bereiken, omdat ten slotte de verhandelde effecten weer bij' den aliereersten verkoo- per zouden terugkomen. Zoodat het ten slotte ook het eenvoudigste is om enkel maar de verschillen te vereffenen. Deson danks kan men niet zeggen, dat nu de le vering der aandeelen is uitgebleven om dat het de verschillende personen slechts om het koersverschil te doen was, maar wel doordat tengevolge van de alomgeslo- ten contra-affaires de verplichtingen tot levering en aanvaarding over de geheele linie precies met elkaar overeenstemden en zoo dus tegen elkaar wegvielen. De eene zaak wordt zoo door de andere teniet gedaan en beide transacties zijn even legitiem. Men heeft hier met ernstig ge meende zaken te doen en dit blijkt ook volkomen, wanneer een der schakels in de lange keten, het gekochte niet verder heeft verkocht, voordat hij het moest aan vaarden, hetgeen meestal bij een der par tijen inderdaad het geval blijkt te zijn. En dan moet tegenover dezen kooper ook wer kelijk een verkooper staan, die de effecten levert Doet hij dit niet, dan is hij zijn •verplichtingen niet nagekomen en kan in rechte tegen hem worden opgetreden. Hieruit moge tevens blijken, dat het wezenlijke onderscheid tusschen kas- en termijnaffaires alleen ligt in het feit, dat de afwikkeling tot een toekomstig tijdstip wordt uitgesteld en niet in de overweging, dat de nakoming der leveringsverplich ting achterwege zou blijven. Het blijft daarbij zeer wel mogelijk, dat de bedoe ling, die bij dit type van afsluitingen voor zit enkel het kansspel is, maar daardoor wordt toch de transactie niet tot een fic tieve of wel een denkbeeldige en verzon nen handeling. Het onderscheid tusschen termijn- en kasaffaires wordt een van en kel technischen aard. De termijnzaak is over het geheel genomen, gemakkelijker, omdat de speculanten hierbij niet zijn aangewezen op de middelen van anderen, de kastransactie is juist bezwaarlijker doordat steeds een afzonderlijk crediet hiertoe noodzakelijk is. Vergelijken we de twee vormen met elkaar uit een oog punt van moraal, dan is het niet moge lijk een groot verschil te ontdekken. Bei de typen kunnen worden gebruikt ter ver krijging van een koersverschil, ofschoon de kasaffaire meer kapitaal hiertoe ver- eischt. Dit laatste is echter tevens oor zaak dat uit doelmatigheidsoverwegingen de termijntransactie verreweg de voorkeur verdient. En hierdoor maakt zij dus ook grootere omzetten mogelijk. Dit heeft zijn beteekenis voor de stabiliteit der effecten- prijzen, want nu zal een bepaalde toena me van vraag of aanbod niet zoo spoedig een groote koersschommeling teweeg kun nen brengen, dan wanneer slechts weinig effectenovereenkomsten worden afgeslo ten. De bij de termijnhandel geldende usan- ties zijn op de diverse beurzen verschil lend. In London waar alle papieren op termijn worden verhandeld vindt de af rekening tweemaal per maand plaats, in het midden en aan het einde. Zij ge schiedt niet precies op den löden of 30(31)sten maar gewoonlijk op den eerst- volgenden Donderdag. Aan de Parijsche beurs worden alleen die fondsen op ter mijn verhandeld, die een grooten omzet hebben. De andere stukken worden alleen per kas (;,au comptant") verkocht. De beurs bestaat daar uit twee deelen n.L de officieels markt, het „Parquet" en de niet- officieele, de „Coulisse". Aan beiden vindt zoowel kas als termijnhandel plaats' met afrekeningen per medio en ultimo. De coulisse, die haar naam dankt aan de zij-ruimte waarin de beursaffaire worden gedreven, is de plaats waar de meeste speculatieve waarden worden verhandeld. De leden zijn hoofdzakelijk kleine ban kiers. Ook de Brusselsche beurs is specu latief georiënteerd. Een aantal effecten, waarin de handel zeer levendig is, wordt op termijn genoteerd, de meesten echtef per kas. In Weenen worden de meeste transacties „per arrangement" afgesloten, n.1. met een afwikkelingstermijn van 1 week. De vereffening geschiedt door het Arrangementsbureau, een instantie van de Weensche Griro- en Kasvereeeniging. Ten1 slotte kennen de beurzen te New York de drie Zwitsersche en last not least, de Amsterdamsche alleen het kassa- verkeer. (Wordt vervolgd). RUMOB IN OASA. Bovengenoemde uitdrukking heeft de beteekenis van „Leven in de orouwerljr maar aangezien wiij! in die rubriek „Bloem bollencultuur" er van gebruik maken, moet men er de beteefceniis aan hechten van „Opschudding in heit bloembodem vjak» In'bet Weekblad voor 'Bloembodem cultuur heeflt de heer Krelaige zich zóó sdherp uitgelaten ten opzichte van een groep personen, die bij het bloembollen- vak geïnteresseerd Zijn. dat bij velen de vraag is gerezen of de heer Krelage wel de schrijver van bedoeld 'artikel is. Ge noemde heer toch is gewoonlijk zóó voor zichtig in het kiezeni van zijn woorden, dat er wel een buitengewone reden moet geweest zjjn, die hem zoo uit het even wicht deed daan. Aangezien de bloembollenteelt in de omgeving van Den Helder een zeer groote vluoht heelt genomen, is 't, naar 't ons voorkomt, gewenscbt, dat de lezers van ons blad van dit btoembollenziaiaikje wat meer te weten komea Beginnen we dan met als bekend aan te nemen, dat elk gewas zijn vijanden heeft, dierlijke, zoowel als plantaardige. Sla lijdt van slakken, kool van rupsen, graan van brand, een roos van meeldauw en de iep van de beruchte iepenziekte. 'Ook de bolgewassen hebben bun vijan den. De hyacinthen kunnen aangetast worden door de geelziekbacteriën en door aaltjes, de tulpen door de kwadegrond- en de stekerziekte, de narcis door de groote narcisvlieg (Mémion equesfcrio), de kleine narcisvlieg (Méredon equestris), de kleine stengelaaltje (Tylenchus devastatrix). Aan de aaltjesziekte en haar bestrijding heb ben we reeds eën artikel gewijd', daar over behoeven we dus niet meer te schrij ven. De beide narcisvliegen leggen in de lente en den voorzomer de eitjes aan den voet der narcisbladeren. De larven (ma den), welke zich uit de eitjes ontwikke len, boren zich in den bol en' leven ten koste daarvan. Erg aangetaste bollen zdjin op het gevoel te onderkennen, zeer licht aangetaste daarentegen worden voor ge zonde gehouden en kunnen dus in het buitenland terecht komen. Daar komen dan de vliegen uit, tenzij men1 de bollen een behandeling laat ondergaan, waar door de maden, alsmede de aaltjes wor den gedood. Deze behandeling zou dan de warmwatermethode dienen te tijm, een methode, die voor plantgoed heel veel wordt toegepast. Wanneer gekookte bol len op gezond land worden uitgeplant, blijven ze aaltjesvrij, maar tegen de nar cisvliegen is de strijd veel moeilijker, omdat we met insecten te doen bobben, die zich door de lucht verplaatsen. Wan neer men evenwel alle narcisbollen, die te slecht zij!n om als leverbaar en als plantgoed dienst te doen, niet op het veld laat liggen of op een afvalhoop deponeert, maar inderdaad vernietigt (verbrandt), be let men den maden zich te verpoppen en naar buiten te komen. Deze cultuurm aatr egel en worden door de Nederlandsohe narcissenkweekers zoo goed mogelijk uitgevoerd, een speciale keuringsdienst is ingesteld om oontrole uit te oefenen, terwijl bovendien in de schuren de ambtenaren van den Planten- tiektenkundigen Dienst de voor export bestemde partijen nazien. Er wordt dus in Holland heel veed. moeite gedaan om aan getaste partijen te zuiveren en daarna zuiver te 'houden, maar de kans blijft be staan, dat er in het buitenland een enkele bol binnenkomt, die aaltjes bij zich draagt of heel lioht is aangetast door maden der narcisvliegen. Een afdoend middel zou zijn het aan de warmwaterbehandeling onderwerpen van alle partijen, die voor export bestemd zijn, maar dit brengt zeer hooge kosten met zich mee, terwijl men bovendien de kans loopt, dat de bloem, welke in den bol in miniatuurstaat aan wezig is, wordt beschadigd, zoodat, de af nemers in het buitenland geen succes met het broeden hebben. 'Nu is het onderzoek op plantenziekten in Amerika tot een sport geworden. Iedere phytopatholoog rust daar niet, voor hij enkele nieuwe ziekten heeft ont dekt (volgens sommigen: heeft uitgevon den). De m van boosdoeners breidt zich elk jaar uit en tot die booswichten behooren ook sedert jaren de narcisvliegen en de aaltjes. Volgens de Amerikaansche onderzoe kers testen ook de aaltjes ook andere ge wassen aan, zoodat de narcdssenaaltjes- ook gevaar zouden opleveren voor andere land- en tuinbouwproducten. Dit staat echter wetenschappelijk niet vast, omdat sommige geleerden meenen, dat men onder de aaltjes z.g. biologische ras sen moet onderscheiden, rassen, die aan bepaalde gewassen gebonden zijn en zich niet of pas na geruimen tijd bij' andere voedsterplanten kunnen aanpassen. Evenwel ook in Amerika had men zich op de narcissenteolt toegelegd; ge- importeerde narcissen, die aangetast wa ren door aaltjes of maden, leverden dus ook voor de eigen cultuur gevaar op. Een tiental jaren geleden nu werd er zoowel van de zijde der Amerikaansche kweekers, als van die der phytopatholo- gen bij de Amerikaansche regeering heel sterk op aangedrongen, dat er maatrege len tegen den1 invoer van narcissen zou den worden getroffen. In 1923 werd' toen' een sluiting van Amerika voor den invoer van narcissen aangekondigd, welke sluiting in 1926 van kracht werd. Deze maatregel heeft de Ne derlandsohe narcissenkweekers gevoelig getroffen, wel werden elk jaar verschil lende partijen op een „special permit" in Amerika toegelaten, partijen, die dienst moesten doen om het tekort aan plantgoed aan te vullen, maar deze kleine orders konden de Nederlanders niet hel pen. Van 1926 af zijn dan ook van Neder landsohe zijde alle pogingen dn 't werk gesteld om Amerika weer open te kxij- gen. Deze pogingen wordon ondorstound door de omstandigheid, dat de narcissen- cultuur In Amerika niet slaagde. Echter had bij! verscheidene Neder landsohe btaomboilenfirma's het idee post gevat, dat ziektebestrijding het motief niet was geweest bij het treffen van den maatregel tot sluiting, maar dat het pam- Amerikanisme de groote rol had gespeeld en aangezien zij van oordeiel waren, dat deze stemming wel niet van tijdeltftaen aard zou zijln, besloten ze in Amerika land aan te koopen om daarop narcissen- kweeketrijen te stichten. „Het kan echter veükeeren," zegt Brêro. In Amerika geraakte men zeker doordrongen van het feit, dat de Hollan ders alles in het werk stelden om gezond materiaal te leveren, zoodat besloten werd de voor- en tegenstanders van het invoerverbod van marcissen op een ver gadering (hearing) te Washington ge legenheid te bieden van hun gevoelens blijk: te geven. Deze hearing nu heeft op 29 Januari J.L plaats gehad. De positie van Nederland was er zwakker dan vroe ger, toen men slechte Amerikanen tegen over zich vond. Nu stonden de meeste vertegenwoordigers van de Hollandsche firma's, die in Amerika bedrijven gesticht hadden, aan de tijde van de Amerikanen, omdat zijj het voordeel, dat ze van hun kweeberijen aldaar trokken, niet graag wilden prijsgeven. We bunnen ons levendig voorstellen, dat de positie van bedoelde Hollandsche firma's zeer moeilijk was. Dat Zij' bet alge meen vakbelang in Holland geheel uit het oog zouden verliezen, valt moeilijk aan te nemen, maar daartegenover stond, dat zij zich zeer groote financieele offers ge troost hadden met het stichten van be drijven aan den anderen kant van den Oceaan. Dat zij zich' met hand en tand verweerden tegen een openstelling van Amerika, waardoor hun bedrijlven aldaar waardeloos zouden worden, is te begrij pen, maar één ding hadden zij niet uit het oog moeten verliezen, n.1. dat het fundament van hun gebouw niet al te solide Is geweest. Het invoerverbod toch was uitsluitend gebaseerd op bet voor komen van invoer en verspreiding van schadelijke insecten en plantenziekten. (In zijn openingsrede van de hearing op 29 Jan. j.1. heeft de heer Strong daarop nog eens nadrukkelijk gewezen.) Dat er een brokje „bescherming" bij kwam, kan niet geloochend worden, maar ten op zichte van dit laatste is er nooit een stemmigheid in ons land te verkrijgen, omdat anderen door die beschermende maatregelen worden getroffen (Ook bij onsi) Het duidelijk uitgesproken motief is echter steeds geweest: ziekbebestrfj- I ding. De Hollandera hadden dus kunnen voorzien1, dat met een doeltreffender ziektebestrijding lu Holland een geringe kans van het blijven voortbestaan van het 1 invoerverbod in Amerika gepaard ging. Op deze hearing hebben sommige Hol landers zich zóó minachtend uitgelaten over den gezondheidstoestand van onze cultures, dat het de spuigaten uitliep. Niet te verwonderen dan ook, dat de voorzitter van de Aigemeene Vereenigtng voor Bloembollencultuur, de heer E. Kre lage, zich zóó scherp heeft uitgedrukt, dat hij tot twee maal toe bet woord „ver raders* gebruikte. De uitslag van de hearing zal later worden bekend gemaakt We hopen van ganscher harte, dat er een verruiming komt van ons afzetgebied; de toestand in land- en tuinbouw is al slecht genoeg. WAT GU NIET WILT DAT D GESCHIEDT.... Denkt om buurmanl- Het bekende gezegde: „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook aan een ander niet", is zeker van toepassing op alle gebruikers van radio-toestellen. De wet schrqft omtrent radiostoriagen moB immer niets voor, zoodat zeer velen in on wetendheid anderen Luisteraars veel last ver oorzaken. Die genereerlast blijft niet beperkt tot de naaste buren, docb Jcan zich, van een punt uitgaande, over een geheel stadsgedeelte verspreiden. Wij kennen allen het verschijnsel wel, n.L het oei-oei-oei-oei-pdepgegil, dat bij een ge bruik van een slecht plaatspanningsapparaat bovendien vergezeld gaat van een bromgeluid. De meeste storing wordt veroorzaakt op de drukst beluisterde stations, dus Hilversum en Huizen, wat tot gevolg heeft dat zoowat alle luisteraars er den last van ondervinden. Oorzaak is het gebruik van ongeschikte toestellen, zooals primaire ontvangers, die de detectorlamp direct aan de antenne gekoppeld hebben. Alle toestellen, zonder H.F.-verster- ker veroorzaken al te gemakkelijk genereer- stotring. Hoe ontstaat deze storing feitelijk? De ontvanglamp bezit de eigenschap ook als zendlamp te fumetioneeren bij de algemeen toegepaste schakeling met terugkoppeling. De spoel die aan den rechterkant zit is de terug- koppelspoeL Door deze naar de spoel daarnaast te be wegen, wordt het toestel in1 genereerenden toestand' gebracht en wekt het H.F.-trillingen opi, die via die antenne he luchruim ingaan op, die via de antenne ihet luchtruim ingaan dus ook de antenine's van andere luisteraars bereiken. Deze luisteraars hooren dan' een giltoon uit den luidspreker, diezelfde die zij hooren indien zij hun eigen terugkoppelspoiei te vast kop pelen. Het spreekt vanzelf, dat zij hiervan alleen last hebben indien zij op hetzelfde station staan' afgestemd, want de uitgestraalde trillin gen hebben een golflengte (frequentie) die overeenkomt met de 'golflengte waarop 't toe stel staat afgestemd!, dus van het omroep- station' dat beluisterd wordt. De luisteraar kan geen middel ter afwering van de genereerstoring aanwenden; wel kan hij er zorg voor dragen, dat anderen geen last daarvan ondervinden, en hierin ligt de be strijding. Luisteraars met moderne toestellen met in gebouwde spoelen veroorzaken de storing met den z.g. terugkoppel-condiensator. Bij afstemming wordt de terugkoppeling dus niet zoo vast gemaakt, dat het eigen toe stel in gjilendien toestand' komt; een losse terugkoppeling kan geien genereeren veroor zaken. Het gebruik van toestellen met H.F.-ver sterking, en dan liefst met een H.F.-scherm- roosterlamp, is te prefereer en. De bouw van het toestel moet zoodanig uit gevoerd zijn, diat d>e verbinding naar de rooster- en plaataansluitdngen van de H.F. en Det. lamp niet bij elkaar liggen, dus niet ge koppeld zijn, en zoo kort mogelijk. In plaatsen; veraf gelegen van onze zend stations, moet men wel vast terugkoppelen, daar andiers de ontvangst niet krachtig genoeg is en vooral op de 298 M. golflengte de selec tiviteit onvoldoende. Energie-verhooging van Huizen en Hilver sum Is daarom dringend noodzakelijk. Ons land met zijn' paar K.W.'s maakt wel een zeer pover figuur tegenover de ons omringende landen. Men mag toch minstens elechen, d«* on eigen zenders overal In ons land hoorba zijn, e® daaraan ontbreekt nog heel wat. Vragen op radio-gebied worden voor amt lezers gratis beantwoord door onzen Radio- Redacteur W. Peeters, Rustenbuiwerstraat 4. Amsterdam' (Z.). dot men het geld. uitgegeven ann advertenties, beschouwde als weggegooid geld. Eisch wel. dat Uw reclame doel treft. Adverteer daarom in de omdat dit het meest geleien blad is in Den Helder cm Omstreken. ZONDAG i MAART. Hilversum, 1875 M. 8.00—12.00 VARA 12.00—4.30 AVRO. 5.00—6.00 VARA Daarna tot 8.00 VPRO. 8.0012.00 AVRO. 8.50 Voetbalnieuws. 8.55 S. S. Lantinga: „Zaaibloemen". 9.25 VARA-Varia en Grammofoonpl. 9.35 Concert V ARA-o rkest oJ.v. H. d"e Groot rr\m.v. Arbeiders-Zangkoor „Morgenrood" oJ.v. S. H. Englander. 9.55 Voordracht door Martien Beversluie. 10.15 Vervolg concert. 10.50 Toespraak door G. J. Zwertbroek. 11.05 Slot concert 12.0012.30 L. J. Jordaan: „De Klankfilm". 12.30a.00 Concert AVRO-octet oi.v. L. Sehmidt 200—3.30 Boekenhalfumrtje 2.304.00 Aansluiting Concertgebouw. 4.00—4.30 Declamatie door Eduard Verkade. 5.00—600 Kinderuurtje. Hierna Kerkdienst van den VPRO. 800—8.15 Vaz Dia*. 8.1510.00 Fragmenten uit de opera Cermen van G. Bizet Studio-uitzending OUB.V. so listen, versterkt Omroeporkest, AVRO- koor. Muzikale leiding: A van Raalte. In de pauze: Beelden uit het Spas nee he volks leven. 10.00—11.00 Vroolijk programma met Pierre Palla, Egbert Veen en „The Singfaig Babiet". 11.00—1200 GrammofoonpL Huizen, e|]8 m. 8^0 NCRV. ia 15—5.50 KRO. 5-50 NCRV. Daarna KRO. 8.309-SO Morgenwijding oJ.v. E. C. B. Kok. Mej. L. v. Aricel (sopraan), H. J. Meijer (orgel). 10.15 Uitzending van de Hoogmis uit de St Domindcuiakeric, Amsterdam. 12.00—1.30 Concert KRO-sextet oi.v. p. Lustenbouwer. I.30—2.30 Driegesprek over de economische crisis. 2.30—4.00 Concert Kwartet: Jans Bierme (leiding en zaag.), T. Vredeaburg (piano), C. Voute (viool), M. Spoor (fluit). 4.00—5.00 Ziekenlof. 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herr. Kerk te Mijnsheerenland. 7.45—aio Prof. P. J. M. Heskes: „Christw' lijden, dood en heerlijkheid". &10—A15 Voetbaluitslagen, ai5—8.30 Internes van het Apostolaat «Hes Gebeda. A3010.30 Aansluiting van het Christoffel- huis te Roermond. Concert. KR O-orkest oLv. Joh. Gerritsen, m.m.v. Chr. Ahard (zang) en Fr. Boshart (piano). 10.30—i ix» Epiloog door het klein Koor oul.v. Jos. H. Pickers. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-vritzending. aoo9.50 GrammofoonpL 10.00110.15 Morgenwijding. 10.30—12.00 Concert. AVRO-kwhrtet ol.v. F. Lupgens. 12.302.00 Concert dOor het Rembrandt- orkest, Amsterdam o.Lv. D. Hartogs. 2.3013.00 Concert. Maria Jongkind! (piano), Victoire v. d. Werff (zang). 3.00—3.30 Grammofoonpl. 3.304.30 Concert. Frans Hasselaar (orgel), Sophie Haase-Pieneman (sopraan) en Lud- wig Wem er (cello). 4-305.30 Kinderuurtje. 5.30—7.00 Concert. Rotterd. Philharmonie o.l.v. E. Flipse. M.m.v. mevr. Flipje (xajijr) 7.00—7.30 Boekenhal f uurtje. 8.009.05 Concert. Omroeporkest ol.v. Nico Troep. 9.059.50 Concert. L. Zdimmermawn (viool), M. Loevensohn (cello), J. Spaanderman (piano). 10.10 Vaz Dias. 9.50—10.10 Concert door Marek; Weber en zijn orkest. 10.20—10.45 Vervolg concert door Marek Weber. 10.45112.00 Grammofoonpl. Huizen, 298 M. Uitsl. NCRV-uitzending. 8.008.15 Schriftlezing. 8-159t30 GrammofoonpL 10.30—11.00 Ziekendienst. n.0011.30 Lezen van Christ. lectuur, II.3012.30 Grammofoonpl. 12.30 -1.45 Orgelconcert Jan Zwart- 1.45'2.00 Grammofoonpl. 2.002.35 Uitzending voor scholen. 2-353.15 Grammofoonpl. 3-153-45 Knipcursus. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.00—5.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5-456.45 Concert. Sybilla Wingeroodi (liede ren bij de luit). 6-457.00 Dr. K. van Eybergen: „Loonende exploitatie". 7.007.10 Grammofoonpl. 7.10—8.00 Zangconcour» Jas. Ph. Caro. M.m.v. mej. Ina Caro (pianobegeleiding). 8.0010.30 Uitzending vanuit de stichting 's Heerenloo te Ermelo. M.m.v. die Chr. Zang- vereeniging „Tot ons Genoegen" oi.v. H. Leene Jzn., G. r. d. Burg (orgel) en ver schillende sprekers. 10.30—10.30 Vaz Dias. 10.30—11.30 GrammofoonpL DINSDAG g MAART. HGversum, 1871 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8.00—9.50 Grammofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert AVR O-kwintet ol.v. F. Lupgens. 12.302.00 Concert door het orkest van bet Asta Theater, Den Haag ol.v. Jos. SUber- mann. 2.003.30 Vrouwenhalfnurtje. 3.00—4.00 Knipcursus. 4.004.3J GrammofoonpL 4-305-00 Pianostudiemuziefc door Egb. Vaan en Louis Sehmidt 5.00—5.30 Radio-Kimderkoorxang oi.v. J. Hamel. J.308.00 Concert Tuschlwky-oTfcest oJ-v. Max Tak. 6x»6.20 Landbouw lezing door Bern. H. Vos. 6.307.00 Vervolg Tuschinsky-concert. 7.00—7.30 Enigelsch voor beginners door Fred Fry. 8.00—8.30 Radio Volki-Uadvtraitdt. Muxiek- halfuurtje. 8.30900 Concert uit Enschedé door Marek Wieber en zijn orkest 9.00—9.20 Dr. Ir. M. J. W. Roeglholt: „Asphalt- wegen". 9.20—10.15 Studio-opvoering van „De Neuren- berger Pop", van A Adam. Bewerking van L. Roberts. Solisten en versterkt Omroep orkest. Leiding: Nico Troep. 1015—1030 Vsz Dias. 10.30— i ix» Context Omroeporkest ol.v. Nico T reep 11.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 296 M. Uitsl. KRO-uitaending. 8.00—9.15 GrammofoonpL 10001023 GrammofoonpL Hollandse h Strijkkwartet). 10.25—-11.00 GrammofoonpL 11.00—11.30 Russische zang (GrammofoonpL) I0-30—12X» Godad. causerie door Pastoor Perquin. laoo— i.ij Concert KRO-trlo o.Lv. P. Loa- tenhouwer. I.302.00 GrammofoonpL 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3*»3 30 Knipcursus. 4.00—6jo GrammofoonpL 6.30—6.45 Verbond skwartiertje. 6.45—7-I5 Schriftverbeteringscurstt*. 7-157-43 Pastoor van Beukering: „Liturgie van het huwelijk". 7.458.00 Grammofoonpl. 8.00—9.30 Lijdensmeditatie door Rector H. A. Bots. M.m.v. R.K. Zangkoor A.M.D.G. ol.v. P. Raveaaloot C. v. Steijn (ongel). 9.40—11.1° Concert KRO-oxkest oJ-v. Joh. Gerritsen. L. Somer (viool). II.1012.00 Grammofoonpl. ca. 9.30 Vaz Dia* NA POLITIKKEN STRIJD. Toen in. Oost-1 alingtan die stemtnien bij de tusschentijdsohe verlriezinig geteld werden en men lang in het onzekere had verkeerd, tot tegen het einde vast kwam te staan, dat die arbedderscandidate me vrouw Maaaing het gewonnen had; trad generaal Critehley, haar tegenatan- der en de candidaat van de Rijksvrijhan del en Vereenigde Rijkspartijen, op haar toe en gaf haar een zoen, om haar geluk te wenscben. (Krantenbericht). Ik zie Sc hoef f elenberger al Poeslief babb'lend met De Zwart. En Tc hoor Biersteker al zeggen: Van der Vaart, kom aan mijn hart Want ik vind,' het toch zoo heerlijk 'k Ben «00 blij voor jou, mijn zoon Dat je me nu hebt verslagen, Onze strijd was toch zoo schoon. ~le Va® Dam tevreden kijken, n Communist krijlgt nu zijn stoel Eu ik /hoor vriend' Minnes zeggen: Ja, het is voor 't goede doel. Ol wat zou het op de wereld Als het zoo ging; heerlijk zlin KtoÜu datt lief<Je' vrede, JAN MENS.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7