KANNKWASSBR IS ALTIJD GOEDKOOPER DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Buifenlandsch overzicht. Sproeten komen vroeg in het voonaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. in11 jpim LWfjtr1 gn'jiigrap^y: No, 6935 EERSTE BLAD. DONDERDAG 12 MAART 1931 6£tofte JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgnve N.V. Drukkerij v/h 0. DB BOT® JR. Bureau: Koningstraat 78 -L" Telefoon: 50 en 412 Duitschland en het ontwapeningsvraagstuk. - Et n te kort van een milliard marken op oe Duitsche begrooting. Drie forten zullen worden gebouwd bij Gent. - Op de Engelsche legerbegrooting kan niet meer worden bezuinigd, i Een groot tekort opdepoolsche begroo ting. Biuk. De Berlijiische correspondent van een1 Italia arisch blad beeft een onderhoud gehad met generaal von Seeckt, waarin deze zeide, dat Duitschland in zijn buiten- landsche politiek op twee dingen het oog gevestigd moet houden. lm de eerste plaats moet het streven naar een redelijk© her ziening van de oorlogsvergoedingen en vervolgens trachten een' wezenlijke en geen schijnbare ontwapening der volken ite verkrijgen. Als die andere Buropeeeche landen hun wapeningen niet verminde ren, zal Duitschland zich gedwongen zien voor zichzelf eveneens het recht van wa pening op te eischen. Wat de betrekkingen twsschen Duitsch land en Italië betreft, zoo ging de generaal voort, is ten aanzien van1 de ontwapenings conferentie een samengaan niet alleen mo gelijk, maar ook gewenscht. Beide landen hebben meer dan gemeenschappelijke be langen te behartigen. Een nauwe samen werking zou daarom voor beide landen nuttig zijn. Bij de indiening van de Engelsche be grooting van oorlog heeft minister Shaw Dinsdagavond in het Lagerhuis gezegd, dat het niet mogelijk was geweest, de legerstertote te verminderen of nog meer bezuinigingen aan te brengen, omdat de andere volkeren niet meegegaan waren met de groote 'beperking van bewapening, die Engeland zich reeds had opgelegd. De minister hoopte, dat op de a.s. conferentie te Genève een algemeene beperking der ontwapening bereikt zou worden, maar zoolang nog geen internationale overeen komst gesloten was, mocht Engeland niet alleen verder gaan. Wan conservatieve zijde werd er de na druk op gelegd, dat geen land zoozeer ont wapend had, en dat misschien het leger als te zwak was voor Engelands verplich tingen jegens zijn koloniën en dominions. Als de minister echter meende, dat hij het met de bestaande sterkte verantwoorden kon dan zouden geen aanmerkingen ger maakt worden, maar de regeering moest te Genève vooral wijzen op de ontwape ning, die Engeland reeds vrijwillig had op zich genomen. De liberale spreker sloot zich bij de op merkingen van den conservatief aan en zeide nog, dat ook de liberale partij, hoe zeer ziji voor bezuinigingen te vinden was, evenmin verder wilde gaan met be zuinigingen op het leger, dlat inderdaad tot op het hemd uitgekleed was. De minister kondigde aan, dlat hij, in dien noodig, voor de gedeeltelijke dekking van 't tekort de ambtenarensalarissen met 15 zal verlagen. Hierdoor zou een be sparing van 200 millioen zloty verkregen worden. De bladen verwachten, dat deze maat regel op 1 Juli a-s. van kracht zal worden. FEUILLETON Fransch-ltaliaansche vlootover eenkomst. De tekst van de Fransch-ltaliaansche vlootovereenkomst bepaalt, dat Frankrijk en Italië voor 31 December 1936 de twee kapitale schepen mogen voltooien, welke een waterverplaatsing zullen hebben van niet meer dan 23.333 ton, terwijl het kali ber der kanonnen 30.5 cm niet mag te bo ven gaan. Bij de voltooiing zal Frankrijk een schip uit de klasse Diderot, Italië ongeveer 16.820 ton aan kruisers eerste klasse, welke de leeftijdsgrens hebben overschreden, afdanken, in het geheel dus 33.640 ton. Onverminderd de algeheele herziening van de tonnemaat der kapitale schepen, vastgesteld door het verdrag van Washington, zal de totale tonneninhoud van de aan Frankrijk en Italië volgens het verdrag toegekende kapitale schepen ver hoogd worden van 175.000 tot 181.000 ton. Frankrijk en Italië zullen voor 31 De cember 1936 respectievelijk 34.000 ton aan vliegtuig-moederschepen kunnen vol tooien. De Fransche en de Italiaansche regeering zullen elkaar zoo lang mogelijk van te voren inlichten omtrent hun plan nen tot aanbouw van schepen van de hier voor vermelde kategorieën. Geen enkele nieuwe duikboot, behalve (TECH LTJRB OF THUNDER ISBAND). Uit hst Bngelsoh door I&EO WAJiMïSJÏÏY. 81) „De tweede neger Is er nu ook", ver telde Patricia me. Ik klom weer naar den motor en keek den benzinetoevoer na. Benzinetoevoer en oHefimeersystewn waren In orde.alles was In orde en toch bedankte de motor er voor, ook maar een halven slag te maken. Weer haalde ik de dekplaat van de mag neet af en keek zorgvuldig de contact- en verbrekingspunten na. Ah! daar had ik hetl Een vliegje, kleiner dan de knop van een speld, maar groot genoeg om een grooten 400-paardekrachtmotor stop te zetten en daardoor bet lot van meer dan een dozijn menschen te wijzigen. Ik wipte bet eraf, maakte de platina-contactpunten met een pennemes schoon, zette de dek plaat er weer op, klom in mijn zitplaats cn draaide den starter om. Binnen tien seconden waren we weer in de lucht. Het eerste wat'ik deed, was over de om geslagen boot heen vliegen, 't Kon zijn c'.at Dusi Xitfu nog eenmaal bovenge- CÜ itcj beven vttei.- bad voor de voltooiing van het programma van 1930 en ter vervanging van te oud gewor den vaartuigen, zal er worden gebouwd. Onder voorbehoud van een algemeene herziening op de ontwapeningsconferentie in 1932, zal de inhoud der Fransche duik- booten op 31 December 1936 de 81.989 ton niet te bovënVjaan. Het Britscheuij^ acht dit cijfer te hoog in verband met\ don tonneninhoud der torpedojagers, n\. tóO.OOO ton, ingevolge het verdrag van honden, maar het zal niet zijn toevlucht nemen tot artikel 21 van het verdrag, in afwachting van de alge heele herziening. Groot-Brittannië behoudt het recht de torpedojagers uit te breiden, indien er op de conferentie van 1932 geen bevredigend evenwicht wordt bereikt tus schen den tonnen-inhoud der Fransche duikbooten en dien van de Britsche tor pedojagers. Na de voltooiing van het programma 1930 zullen Frankrijk en Italië geen krui sers meer bouwen met kanonnen van meer dan 155 millimeter. De nieuwe kruisers zullen kanonnen van 155 mm of minder hebben en de torpedojagers zullen den voor 31 December 1936 vervangbaren ton neninhoud niet te boven gaan. De overeenkomst besluit met te zeggen,1 dat, wanneer deze overeenkomst getee- kend is, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië of alle onderteekenaars van het tractaat van Londen tegelijkertijd een entente zul- j len onderteekenen, volgens welke „de tegenwoordige overeenkomst geenerlei duurzame verhouding in welke categorië van schepen ook vaststelt en evenmin tus schen het Britsche rijk, Frankrijk en Italië in het bijzonder een precedent wordt ge vestigd voor de definitieve oplossing vaL de kwestie, of en hoe de tonnemaat, die op 31 December 1936 boven de leeftijds grens overblijft, voorgoed vervangen kan worden". Een boodschap van MacDonald. MacDonald heeft Reuter een boodschap gegeven nopens de Italiaansch-Fransch- Engelsche vlootovereenkomst, waaraan wij het volgende ontleenen: De overeenkomst is bijzonder verblij dend en voltooit op bevredigende wijze het werk van de Londensche vlootconfe- rentie. Het is een mooi stuk werk van in ternationale samenwerking en de grootste waarde steekt misschien niet zoozeer in de cijfers en de programma's voor de vloót- sterkte als wel in de politieke gevolgen, die uit zoo'n schitterende uiting van goe den wil en samenwerking moeten voort vloeien. Uitlatingen van Brtand en Du- mont De oommissies van buitenlandsche zaken en van marine uit de Kamer hebben gis terenmiddag gemeenschappelijk verga derd om Briand en Dumont te hooren over de vlootovereenkomst. Volgens Havas moeten de verklaringen der ministers een goeden indruk hebben gemaakts Briand vestigde de aandacht op de harmonie, die bij de onderhandelingen tusschen de drie landen geheerscht heeft. De overeen komst ls een waarborg op internationaal gebied met Engeland en Italië, met name voor de voorbereiding van de ontwape ningsconferentie. Dumont, de minister van marine, zette de technische bijzonderheden uiteen en de voordeelen, die de overeen komst Frankrijk biedt. Italiaansche persstemmen. Ter gelegenheid van de publicatie van den tekst van het vlootverdrag publicee- ren de Italiaansche bladen speciaal het laatste gedeelte, waarin gestipuleerd wordt, dat de overeenkomst geen blijven OOK VOOR DAMES-CONFECTIE de verhouding beduidt voor de scheeps- categorieën der betrokken vloten, terwijl evenmin vooruitgeloopon wordt op de kwestie van de vervanging van de bodems, die op 81 December 1936 de ouderdomst grens hebben bereikt. Overigens is de Ita liaansche pers geneigd de voor Italië gun stige zijde van het verdrag te belichten. De houding van Japan. In bevoegde kringen verluidt, dlat het antwoord van Japan nopens de Fransch- ltaliaansche vlootovereenkomst toestem mend zal zijn, zonder eenige beperkende voorwaarden. 'Wel zal de Japansche regeering aan haar toestemming eeniige commentaren verbinden, die het karakter dragen van Japansche wenschen of verzoeken om in lichtingen. De aan Frankrijk toegestane tonnage aan duikbooten speelt hierbij oa. een rol. Japan zal op de ontwapenings conferentie de aandacht op enkele punten vestigen, bij welke sp eciale Japansche be langen betrokken zijn. De Britsch-Fransoh-Itali'aansche vloot-' overeenkomst zal morgen te Londen in den vorm van een uittreksel wórden openbaar gemaakt DE DUITSCHE PANTSERKRUISER B, De begrootlngsoommlssle keurt het eerste credlet goed. Do oommlssle van den Rijksdag voor de begrooting heeft gisteren het eerste bedrag voor den bouw van den pantser kruiser B toegestaan. De sociaal-demo craten onthielden zich van stemming. Vooraf was een voorstel van de commu nisten om het voor den pantserkruiser B bestemde bedrag uit de begrooting te schrappen, verworpen met 11 tegen 5 stemmen, terwijl' de sociaal-demoaraten blanco stemdea VIJFDAAGSCHE WERKWEEK GEELSCHT. Door hot Duitsche Vakverbond. Het hoofdbestuur van het Alg. Duitsche Vakverbond heeft, naar Wollf meldt, Dinsdag een bespreking gehouden over den oeoonomischen toestand en met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin de invoering der werkweek van vijf dagen wordt geëiacht In de motie staat o.a.: De gang van zaken op de arbeidsmarkt eischt een duurzame verkorting van den werktijd, om de werkgelegenheid!, zelfs bij een be tere conjunctuur, over alie werkkrachten billijk te verdoelen. Het hoofdbestuur pro testeert derhalve tegen het vellen en ten uitvoer leggen van arbitrale uitspraken, welke een werktijd van zelfs meer dan 48 uur ook voor de toekomst vaststellen. Des te dringender moet de eJsch worden her haald, om ten spoedigste een nieuwe ar beidswet af te kondigen, die de geregelde werweek op vijf dagen of 40 uren bepaalt, In de tweede, eveneens met algemeene stemmen aangenomen motie, eischt het weten te houden. Maar ik zag niets, of schoon ik het niet bij één keer liet en ver scheidene malen om en om cirkelde. Daar na zette ik koers naar de M. L., daalde aan den ligkant, op een meter of twintig afstand, taxi-de naar haar toe en stopte dichtbij genoeg om me behoorlijk ver staanbaar te kunnen maken. Er waren maar twee mannen aan dek, Hamzar, onze bravo schipper en een lid van de beman ning en allebei stonden ze te kijken, of ik den boosdoener in eigen persoon was. Dadelijk toen het geronk van den motor ophield, begon de schipper met veel ge baren in het Ki-Swahili te argumentee ren. Maar daar maakte ik meteen een eind aan. „Heb je nog een boot?" „Ja.... blanke heer", gaf hij klapper tandend ten antwoord. „Laat die dan onmiddellijk te water. Hoeveel man hob je aan boord?" „Niet meer dan vijf, blanke heer.en drie ervan zijn ziek en hebben...." „Hoeveel op de dhow?" „Vier.en allemaal ziek. „Himl Laat je boot te water, ommJddol- lifkl" beval ik. Do boot in qnaeeti© was een kleine jol een exemplaar soortgelijk aan die waar mede wij van de M. L. ontsnapt waren Ze lieten haar over den' achtersteven zak ken en roeiden naar ons toe. Ik klom naar beneden en stapte over. „Richt je revolver op ze," beval ik Pr- trióia een 'meer zakelijken term durfde ik niet 'gebruiken. Gesteld dat de Ree- ren1" merkten, dat mijn gezellin het wapen neiiwelilka kon vasthouden! „Ik ga de hoofdbestuur, dlat de looneni nde tenger hoofdbestuur, dat de loonen niet langer dit meewerkt tot verergering van de crisis. TERUGKEER VAN DE DUITSCHE INDUSTRIEELEN UIT RUSLAND. Gunstige Indrukken. De Duitsche industrieelen, die oenige dagen in Rusland hebben vertoefd, zijn gisterenmorgen te Berlijn teruggekeerd. Na hun aankomst reden zij naar het ge bouw van den rijksbond der Duitsche in dustrie, waar een bijeenkomst werd go- houden, waarin de industrieelen mededoe- lingen deden over hun Russische indruk kingen en ervaringen. Na afloop hiervan zijn de heeren om 12 uur door rijkskanselier dr. Brüning ont vangen om hem in tegenwoordigheid van de ministers van buitenlandsche zaken, oeconomische zaken, arbeid, financiën en den rijksbankpresident rapport uit te brengen. De industrieelen waren zeer tevreden over hun reis. Zij beoordeelen de vooruit zichten van den Russischen handel zonder uitzondering optimistisch en verklaren dat Rusland inderdaad groote behoefte aan machines en andere productiemiddelen heeft. Voor de Duitsche industrie doen zich hier ongetwijfeld kansen op, die ge zien de huidige werkloosheid, zeer be langrijk zijn. ARBEIDSCONFLICT IN BEIEREN. DEnsdag begon in de Beiersche metaal industrie een uitsluiting, die 40.000 arbei ders zal omvatten, Het conflict tusschen patroons en vakbonden! is ontstaan over een loonkwestie. De patroons eischen 16 pot. loonsverlaging, terwijl de offixdeele scheidsrechter de verlaging op 6 pet heeft bepaald. De vakbonden1 hebben deze be slissing aanvaard, de werkgevers hebben haar verworpen en zijn niu tot uitsluiting overgegaan. Naar verMdt zal do Beiersche regeering trachten tusschen de partijen te bemld- dolflii» DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Een kentering. Op 28 Februari bedroeg het aantal werkloozen in Duitschland o.a. 4.972.000 of 19.000 minder dan op 15 Februari. ONTWAPENING IN DENEMARKEN. Het Huls van afgevaardigden heeft in derde lezing met 77 tegen 64 stemmen het ontwapeningsvoorstel aangenomen. Het voorp+jj gaat nu naar den Senaat EEN NIEUWE SAMENZWERING IN SPANJE? Weer te Jaca. Naar Havas uit Pau (Pyreneeën) ver- neemt, zou er te Jaca een samenzwering ontdekt zrfjin om de politieke gevangenen i te bevrijden, die opgesloten zitten in de citadel wegens hun deelnemen aan het oproer van December. De samenzweer der® zouden een plan hebben gesmeed om do bureaux in brand te steken, waarin de stukken van het proces bewaard worden. Tol van inwoners van Jaca moetten in de samenzwering betrokken zijn. Dadelijk toon ik aan boord was, iprooido ik een lijn naar baar toe cn maakte mijn „uiteinde"1 aan de verschansing vast. Daarna beval ik don beide negers om met hun gezicht naar het vliegtuig te gaan staan en begon mijn onderzoekings tocht. Het dek leverde niet veel op. Drie negers op het achterdek twee zieken en één lichtgewonde. Daarna kwam de machinekamer aan de beurt en toen ik daar evenmin iets verdachts zag of hoor de, begaf ik me, nu met mijn revolver in mijn hand, naar de kajuit; een groot rechthoekig.vertrek kon ik 't eigenlijk wel noemen, ofschoon het er door zijn wandversiering wel op leek waar vier hutten op uit kwamen. Een' ervan had vriend Dusi blijkbaar als slaapvertrek ge bruikt. 't Was er onhoudbaar door den na geur vaa: a'n zware sigaretten en' een viezig zoetig Oostersch parfum. Toch ging ik naar binnen, 't Kon zijn dat de man aanwijzingen omtrent dingen, die de twee andere schedel-concurrenten In teresseeren zouden, achtergelaten had. Maai- ik had de deur nog niet achter me gesloten of ik bleef opeens met den knop in mijn hand, stokstijf staan. Daar was kapitein Timms! Ik rukte de deur wijd open en race-die de hut tegenover die van Dusi. in. En jawel daar hadden we onzen vriend Timms. Hij lag op den grond, vastgebonden als een; kalf, dat naar de markt vervoerd wordt. „Zoo.gemeene heidon die Je bent wanneer krijg ik wat te drinken.. Daar zag tojj mij1.Groote genade.Züjn oogen puilden van angst.ondanks bet feit, dat bij stevig vastgebonden' was, kromp hij in elkaar. „Ga wegl.Ga weigl.. ik hè-Je toch niks gedaa.nl Ga wegl Ga.wegl je ben verdronken je leeft niet meer. hob ik je niet gewaarschuwd! Ga weg. .1' „Maak je niet zoo dik, kerel, zei ik op gewekt, dolblij met mijn „vondst," Jk ben geen geestverschijning/' „Ga wegl ga weg! Raak me niet an. „Schei uit, Timms," beval ik kort. „Of, om met je eigen woorden te spreken: „ge bruik je kop." Als ik me niet vergis was 't tegen1 Ftossio.Onder het spreken bukte ik me en sneed de touwen waarmee hij go bonden was door. Hij: ging hijgend overeind 'zitten. „O groote grutjes! Droom ik.of bèn ik wakker! Bij' miijh binnonfcomen in de kajuit had ik in] den eenen hoek een Berkfleld fil ter zien staan. Ik liep er heenl en vulde een tumbler onder die kraan. „Je droomt niet," stelde ik hem gerust. „We zijn in een jol ontsnapt en nader hand door een Pontugeesch vliegtuig op gepikt. En vertel jij me nu eens, hoe jij hier komt." Bij- stukjes en beetjes kreeg ik het ver haal te hooren. Zooals de dokter me al verteld had, was Timms naar 'bet strand gegaan om mij te zoeken en had Mj er, toen hij er eenmaal was, uren lang rond gedwaald. Eindelijk dacht ik: nou ga ik zitten. want ik zweette als ©en paard en ik wist me geen raad van de dorst. Of ik in slaap gevallen ben, weet ik niet, maar in elk geval, toen ik wakker wier, lag ik op deze schuit op het dek en1 stond die smerige Pharao over me heongebogen met een vol glas ln zijn hand. „Hier," zeit-ie, „neem orls een kleine hartversterking" en mit dattie 't zegt, boudt-ie 't glas aan me lippen. Nou ik ook niet gek ik neem 'een flinken slok voor de halft was 't glas leeg en toen zek ik: Compli ment van mijn en hier heb uwé ook een hartversterking en geef hem er een op zijn smerige oogen. „Nou ik kan je zeggen, dat toen de poppen aan het dansen waren. Ik denk: vooruit, en geef een van de nikkers er een paar op zdjïn. kaak, dat zijn oogen raar an 't draaien gorugen, en toen me vrind Pharao daarna weer op me af kornp, kie tel ik 'em in zijn zijdjo en voel daarna of zijn maag niet dik is. Dat beviel em niet. Hij trekt, om zoo te zeggen, zijn voel horens in en gaat zitten om uit te ruston. Ik denk: ziezoo, nou gane-me tollen en ik geloof waarlijk da ik die ronde gewonne zou hebben, als niet een van die smerige kolensohuite me achterop gevare was en me met een maüpdiem of iets anders 't was' hard ln elk igeval er eentje over me kop gegeven had.waardoor ik an dc grond liep." Timms ging verder met me in dezelfde bloemrijk© taal te Vertellen, hoe hitt ©en poosje daarna weer bijgekomen was op dezelfde plaats waar hij nu nog zat, en hoe Dusi Khan hem toen was komen ver tellen, dat Trout, kort voor mijn eigen dramatisch ten tooneele verschijnen, zich dronken gedronken had cn over boowl was gevallen. H« was naar de diepte ïj RaAn- yoordat er een boot uitgezet en bv mand had kunnen worden Wordt vervolgd.). ERSCHE COURANT wr Dnltachlcnd en het ontimpeningsvraag- Een tekort van een mtlltard. Minister Dietrich heeft Maandagavond op een ver gadering van de afdeeling van de staats partij gesproken over politieke vragen van den dag en daarbij o.a. gezegd', dat het Rijk aan het eind van dit begrootingsjaar zijn rekening zal sluiten met een tekort van ongeveer een miliiard, dat een gevolg is van het stage wassen van de uitgaven voor de workloozen en het stage dalen van de rijksinkomstenop elk gebied. Een groet gevaar vormen die loopende schul den,. daar het gebrek aan geldmiddelen op de geldmarkt de bestendige zeg doet drukken of het rük wel in staat zal zijn de loopende schulden te betalen. De die pere grond waarom men de gemeenten de bierbelasting enz. heeft op~ "mgen is, dat de bevolking daaruit zal een welke gevaren er dreigen. De vestingwerken van Oent. Naar de corr. van de »Nw. Rott. Ort" te Brussel meldt, zijn ten Zuiden van Gent opmetin gen gedaan, in verband met de vesting- plannen van den generalen staf. liet zou de bedoeling zijn niet, zoo als eerst was aangekondigd, één fort, maar wel drie forten aldaar te bouwen. Een dezer forten zou te Gavere, op den 45 m hooger heuvel, die de vallei der Boven-Schelde beheei^cht, komen te liggen. Het tweede fort zou wor den gebouwd tusschen Oosterzeele en Sint-Lievens-Houtem en het derde tus- ■chen deze plaats en Dendermonde. Een groot tekort op de Poolsche be grooting. De geixeele Poolsche pers be spreekt levendig een verklaring, welke de minister van financiën, kolonel Matoe- schewsM, in den Senaat heeft afgelegd en volgens welke het deficit in het loopende financieele jaar 50 millioen en in het vol- I gende begrootingsjaar ongeveer 800 mil- lioen zloty zal bedragen.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1